Overleg Kanaalzone mist status Speelneus houdt kinderen van straat Studenten ruiken aan echte werk Kloorianen doen gooi naar record kruiwagenoptocht Wereldwinkels vieren lustrums met voetbal Meningen verdeeld over afwikkeling verkeer vanaf tunnel Eis van 12 jaar tegen hoofdverdachten Vlissingse drugszaak zeeland zaterdag 11 september 1999 z 16 Zeggenschap en meer aandacht voor economische aspecten bepleit door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - De car navalsstichting De Kloorianen uit Kloosterzande wil een plaatsje bemachtigen in het Guiness Book of Records. Za terdag 25 september, tijdens de jaarlijkse Bamisfeesten, doen de Kloorianen een poging om met een kruiwagenoptocht lan delijk de aandacht te trekken. Iedereen in het bezit van elk ty pe kruiwagen wordt om acht uur 's avonds verwacht bij de feesttent op het Marijkeplein. Onder begeleiding van de sjam- petters en boerenkapel maken de deelnemers een rondgang door het dorp. De kruiwagenop tocht wordt met flyers onder de aandacht van de mensen in de gemeente Hontenisse gebracht. Ook kruiwagens van buitenaf zijn welkom. De tien plaatselij ke wagenbouwersgroepen vor men de basis voor de optocht. Vrijdag 24 september beginnen de Bamisfeesten met een coun- V oor waardelij ke boete voor met mes dreigen werkgever TERNEUZEN - Politierechter J.A Janse de Jonge betoonde zich vrijdag mild voor een 23- jarige Terneuzenaar. De man had op 1 februari van dit jaar zijn werkgever bedreigd met een mes. De werkgever was de zieke werknemer thuis komen opzoeken, om te controleren of hij werkelijk ziek was. Het tijdstip - half elf 's avonds - en de manier waarop hij daarbij te werk ging, joegen de Terneu zenaar de schrik om het hart. Zijn werkgever bonsde volgens hem op de deur, en bleef maar vloeken en tieren. „Ik stond te trillen op mijn benen.Hij greep uiteindelijk een aardappelmes je, al sprak de werkgever over een groter mes, om hem buiten tejagen. Officier van justitie F. van Es vond dat niet goed te praten. Hij eiste een boete van 1250 gulden, waarvan 750 gulden voorwaar delijk. De politierechter maakte het hele bedrag voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar try-avond. Three of a Kind ver zorgt de muziek en The Free Country Dancers geven demon straties. Zaterdagmorgen be gint om tien uur een kinderfeest met clown Francesco di Creato- re. 's Middags spannen de lief hebbers de boog voor een schie ting op de liggende wip. Kruiwagenbal Na de mosselmaaltijd maken de Kloorianen zich op voor de krui wagenoptocht. Alle deelne mers ontvangen een gratis en treebewijs voor het kruiwagen bal na afloop met showorkest Tune. Daarbij krijgen ze ook een halve liter bier of frisdrank. Zondag begint om 10.30 uur een eucharistieviering. Hierna geeft harmonie St. Cecilia een koffie concert. Koopjesjagers kunnen terecht op de rommelmarkt, 's Middags klinkt er muziek van onder anderen een accordeo nist, Harry Baker en Martin. Er zijn demonstraties deltavliegen en funboxing. Voor de kinderen staat er een springkussen, 's Avonds is er een bingo voor de jeugd, gevolgd door dat spel voor de volwassenen om 20.00 uur. Maandag schuiven de be zoekers om 10.00 uur aan voor een kaart ing. 's Middags presen teert de middenstand een koop jesfestijn. De Bamisfeesten worden 's avonds afgesloten met een optreden van de feestband De Zingende Fresia's. Boete voor mishandelen schuldenaar TERNEUZEN - Een 26-jarige Vlissinger kreeg vrijdag van de Terneuzense politierechter A Janse de Jonge twee weken voorwaardelijke gevangenis straf plus een boete van vijfhon derd gulden, omdat hij een Axe laar had geslagen en gestompt. De man had de Axelaar thuis opgezocht, omdat hij nog geld van hem te goed had: zeventien gulden voor twee kratten bier De Vlissinger is geen onbekends van justitie, daarom vroeg de of ficier twee weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De po litierechter veroordeelde de man echter tot een geheel voor waardelijke straf. door Donja Odijk TERNEUZEN - Met een skelterrace tus sen DimitriBos en wethouder A E. Stahl- Hemelsoet (welzijn) werd de eerste spel- container in Zeeuws-Vlaanderen gister middag geopend. Dimitri is de bedenker van de naam Speelneus; de container staat op het speelplein van zijn school, De Golfslag in Terneuzen. Kinderen in de wijk Triniteit kunnen met een Speelneuspasje speelgoed lenen uit de container. Daarvoor moeten zij 'neuzo's' betalen: punten die ze kunnen verdienen met verschillende klusjes zoals afwassen, het plein schoonmaken, kinderen helpen of een liedje zingen. Het speelmateriaal dat in de container aanwezig is, bestaat uit onder meer skelters, skeelers, ballen, computerspelletjes, knutselmateriaal en boeken. Het grootste speelgoed is het duurst. Het Terneuzense project is afgeleid van de Rotterdamse 'duimdropcontainer' dat met hetzelfde systeem werkt. De contai ner is in Rotterdam geplaatst op een 'spanningsvol' plein, waar nogal wat overlast was. Ook in de wijk Triniteit was er sprake van zo'n plein. De Speelneus is gisteren officieel ge opend, maar de container is halverwege de vakantie al in gebruik genomen. Sinds dien komen er elke dag tientallen kinde ren na schooltijd om op het plein te spelen. Inmiddels zijn er al 150 pasjes uitgegeven. De container wordt beheerd door werkne mers van het Integraal Wijkbeheer. Zij houden toezicht op de kinderen en lenen het speelgoed uit. Een van hen is Elly Mot- la, ze noemt het project een groot succes. „Als de school uitgaat komen de kinderen direct naar de Speelneus, zo houden we ze uit de wijk. Af en toe is er een ruzietje, maar dat hoort bij jongeren." Wethouder Stahl-Hemelsoet luistert temidden van de kinderen in de wijk Triniteit naar een gedicht dat voorgedragen wordt bij de opening van de spelcontainer. foto Peter Nicolai doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De ontwikke ling van de Kanaalzone Gent- Terneuzen dreigt te stagneren, omdat de Vlaamse en Neder landse overheden het gebied nog steeds niet beschouw en als één economische regio. Investe ringen die nodig zijn om de eco nomische groei in de toekomst te kunnen waarborgen blijven te lang uit, omdat de hogere overheden ontzettend lang wor stelen met de centrale vraag: 'Wie moet wat betalen?'. Het gevolg is dat de aanleg van een nieuwe zeesluis bij Terneu zen, de verdieping en verbre ding van het Kanaal Gent-Ter- neuzen, de tunnel bij Sluiskil en de verkeersafwikkeling van de Westerscheldetunnel blijven steken in het wensstadium. Provinciebestuurders van Zee land en Oost-Vlaanderen, be stuurders van de Kanaalzone gemeenten en de stad Gent zou den dan ook graag zien dat er een koppeling komt tussen de Ruimtelijke Ordenings- en Mi lieuprojecten die aan weerszij den van de grens lopen en dat deze zogenaamde ROM-projec- ten worden opgetuigd met een economisch onderdeel. Evenwicht In die projecten, gericht op het verbeteren van het evenwicht tussen wonen en werken in de regio, participeren naast de lo kale en provinciale ook de rijks overheden. Die samenwerking heeft met name in Zeeuws- Vlaanderen al tot flink wat re sultaat geleid. Zo werden hele buurtschappen in de nabijheid van fabrieken gesloopt, kregen de bedrijven ademruimte (uit breidingsmogelijkheden) en werd er door bedrijven - al dan niet met rijkssteun - fors geïn vesteerd in schonere productie- installaties. „De provinciale en lokale over heden redeneren nu zodat wan neer ook verkeers- en economi sche zaken in het ROM-kader worden ondergebracht er snel ler rijksaandacht zou komen voor specifieke zaken die we in de hele Kanaalzone nog uitge voerd willen zien worden", zei burgemeester J. Lonink van Sas van Gent, die deze week het 'breed bestuurlijk overleg' in Gent over Kanaalzone-ontwik keling bijwoonde. De grens overschrijdende samenwerking tussen de Kanaalzone-gemeen ten komt volgens Lonink niet echt van de grond omdat de sinds 1993 bestaande coördina tie-commissie Kanaalzone geen formele status heeft. „Je kimt dan wel allerlei wensen hebben, maar als dat samenwerkings verband geen bevoegdheden heeft, dan kun je wel veel willen, maar niemand hoeft naar je te luisteren. We gaan nu zoeken naar een mogelijkheid om onze gezamenlijke positie te verster ken. Mogelijk kan dat in een ROM-kader, maar misschien ook niet, omdat die projecten toch juist zijn opgezet om op het gebied van milieu resultaat te boeken. Dat met name Gent ook economische wensen heeft valt goed te begrijpen, maar of die in een ROM-project ingekaderd kunnen worden is nog maar de vraag", aldus Lonink. Economie Gedeputeerde D. Bruinooge (economie) en burgemeester R. Barbé van Temeuzen toon den zich groot voorstanders van een brede ROM-stuurgroep, maar stelde tijdens het overleg in Gent nadrukkelijk dat de economische sector (en dus de bestuurders in die sector) bin nen die nieuwe club wel een rol van betekenis moet kunnen spe len. „We zullen nu nader bekijken of dat mogelijk is, maar daar gaan de gemeenten en de provincie niet alleen over. Ook de ministe ries van VROM en EZ moeten met een verbreding van de ROM-projectgroep kunnen in stemmen", zei Bruinooge. Wensen Volgens Bruinooge heeft een participatie van de Zeeuwse economie-bestuurders in de be- stuursclub ook nog tot gevolg dat er een evenwicht komt in de wensen die aan weerszijden van de grens leven. Gent wil een nieuwe zeesluis en een dieper kanaal. Zeeland wil een betere afwikke ling van het Westerscheldetun nel verkeer aan de Belgische zij de van de grens en een tunnel bij Sluiskil. Het een strookt echter niet altijd met het andere. Lonink: „De Belgen willen een kanaal van 17 meter diep, maar als dat bete kent dat de tunnel bij Sluiskil ook meters dieper moet komen te liggen, dan heeft dat gevolgen voor het prijskaartje. Daar staat dan niet 300 miljoen, maar 450 miljoen gulden op en dat is toch een substantieel stuk duurder." Bruinooge rekent erop dat tegen het eind van dit jaar duidelijk is of het grensoverschrijdend Ka naalzone-overleg binnen het kader van ROM-projecten kan worden geplaatst. door Arjan van Westen VLISSINGEN - Studenten Werktuigbouwkunde van de Hogeschool Zeeland (HZ) in Vlissingen hebben een week het werk van een ingenieurs bureau ervaren. Bedrijven uit Zeeland hadden voor de stu denten ontwerp-opdrachten bedacht. Een jury boog zich vrijdag over de eindresultaten. „Noem ze uitvinders, dat is het meest eenvoudige om onze studenten te omschrijven", al dus W. Brouwer, opleidings manager Werktuigbouwkun de van de HZ. De hogeschool maakt zich sterk om de stu denten tijdens hun opleiding zoveel mogelijk in contact met het bedrijfsleven te laten tre den. De kersverse eerstejaars zijn direct voor de leeuwen ge worpen. De groepen die zich bogen over de opdrachten van het Zeeuwse bedrijfsleven, waren samengesteld uit stu denten afkomstig uit alle stu diejaren. De opdrachten aan de zeventien teams waren di vers. Van het ontwerpen van een as voor het ontbaarden van mosselen tot het construeren van het achterste gedeelte van een bietenrooier. Geschilde appels Machinebouwbedijf Tramper had gevraagd de studenten hun licht te laten schijnen over een machine waarmee geschil de appels kunnen worden op gepakt. De studenten zochten het in de eenvoud. Ze constru eerden een apparaat met vier pinnen. Doordat deze rond zijn kunnen kleine en grote ap pels gemakkelijk opgepakt worden. Het fruit hangt dan onderaan de machine en kan eenvoudig met een mes be werkt worden. De studenten weten zeker dat Tramper hun uitvinding in de praktijk brengt. „Simpel en robuust en er zit weinig slijtage aan", al dus vierdejaars Jan Willem Wisse. De zelfverzekerdheid bleek terecht. De jury vond de 'manipulator' de beste creatie. Ingenieur J. P. Poppe van Franken BV, machinebouwer voor de schelpdierverwerken- de industrie, was niet erg en thousiast over de ontwerpen van een reproduceerbare as voor het ontbaarden van mos selen. De machines slijten nu erg snel als gevolg van het zou te water en door het afval. „Ik heb geen eureka gevoel", gaf Poppe na afloop toe. Zijn ver wachtingen waren dan ook niet hoog geweest. Het bedrijf heeft al vijfentwintig jaar de zelfde assen aan de lopende band zitten. Een betaalbaar alternatief in een week beden ken, is dan ook wat te veel ge vraagd, „Ik wilde eens kijken hoe anderen tegen onze pro blemen aankeken", relativeert Poppe. Miniatuur Walcheren zette maar liefst vier groepen stu denten aan het werk. De wer king van de keersluis in Vlis singen, van de sluis in Veere en van de trein en een kraan in de haven van Vlissingen zijn voor verbetering vatbaar. Docent J. Hultermans vond het nieuwe motorframe dat een groep studenten voor de mini-keer sluis had ontworpen wel aar dig. De innovatie in de prak tijk brengen is bovendien betaalbaar, zodat de keersluis straks misschien het hele sei zoen probleemloos in het park open en dicht kan gaan. Park De studenten keken ook naar andere aspecten om het Mid delburgse park attractiever te maken. „Het water is vervuild. Met een circulatiepomp kunnen de algen worden verdreven", al dus tweedejaars Ronald Mei- se. Zijn groep had nog meer ideeën. „Laat de auto's rijden. Dat kan met een eenvoudige kabel in de grond. Vinden kin- ders gewoon mooi als er iets beweegt." door Pascale Cappetti BRESKENS - De Wereldwinkel Oostburg/Breskens viert zater dag 25 september op een bijzon dere wijze het vijftien- en tienjarigbestaan van de wereld winkels in Oostburg en Bres- kens. De F-pupillen van de voetbal verenigingen in Breskens en Oostburg spelen die dag een competitiewedstrijd tegen el kaar onder leiding van de inter nationaal bekende arbiter CiskoUsmanovski. De Macedo nische oud-profvoetballer woont al enige jaren in Bres kens. Hij speelde bij Breskens I en is inmiddels scheidsrechter. Voorafgaand aan de wedstrijd krijgen de jeugdelftallen zes Fair Trade-ballen aangeboden. Deze ballen zijn in Pakistan ge maakt door het bedrijf Talon. De opbrengst uit de verkoop van de ballen komt direct ten goede aan de kinderen van Pakistan. Zij hoeven niet meer mee te wer ken en kunnen naar school gaan of spelen. Van de meerprijs op de ballen worden ook speciale werkplaatsen voor vrouwen in de buurt van hun kinderen op gezet en worden scholen opge richt- Voorzitster M. van der Houwen van de Wereldwinkel overhan digt de ballen zaterdag om 10.00 uur aan de trainers van de voet balclubs. Daarna verzorgt wet houder R. Leentfaar de aftrap van de wedstrijd. In de wereld winkels wordt die dag op be scheiden schaal stilgestaan bij de jubilea. „We willen juist mensen bereiken die normaal niet in de wereldwinkel komen. Als je een activiteit in de we reldwinkel zelf organiseert, be reik je meestal alleen je eigen publiek." door Joost Bosman SAS VAN GENT - De CDA-sta- tenfractie, de Brabants-Zeeuw se Werkgevers en de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen verschil len van mening over de afwik keling van het verkeer dat door de regio trekt als de Wester scheldetunnel klaar is. Waar de werkgevers pleiten voor de ver- keersgang langs de westkant van het kanaal Gent-Terneu- zen, met bij Zelzate aansluiting op de A4, opteren de christen democraten voor de reeds ge plande afwikkeling langs de oostzijde van het kanaal. Dat bleek vrijdag tijdens een werkbezoek dat CDA-statenle- den brachten aan de werkgevers in Zeeuws-Vlaanderen. Die vin den de westkant de meest logi- Concert WESTDORPE - De muziekver enigingen E.W.B. Westdorpe, Excelsior uit Terhole en De Vre dekring uit het Belgische Zelza te geven zondag 10 oktober een Grenslandconcert in de rooms- katholieke kerk van Westdorpe. Het concert begint om 14.30 uur. sche optie, omdat daarbij het verkeer in een rechte lijn naar het zuiden afzakt. Het voordeel van de oostkant is echter dat Zeeuws-Vlaanderen een sterke troef in handen heeft voor een tunnel bij Sluiskil, al dus CDA-fractievoorzitter L. Nederhoed-Zijlstra. Ze toonde zich blij verrast met de opstel ling van de werkgevers ten aan zien van het zogeheten ROM- project, waarin wordt gepro beerd werk, wonen en recreëren zoveel mogelijk te scheiden. Zo waren de BZW en de Kringposi- tief over de eventuele verhui zing van overslagbedrijf Ovet naar het terrein van de Cokesfa- briek. Ovet kan in Terneuzen om milieuhygiënische redenen niet uitbreiden. „Het is goed dat de werkgevers daarover meeden ken"', aldus Nederhoed. Ecologische zone Ook de zorg van de werkgevers over de ecologische verbin dingszone viel goed bij de CD A- fractie. Die zou volgens de BZW en de Kring sneller tot stand moeten komen. Nederhof: „Wij delen die zorg. En we zijn blij dat ook de werkgevers de ecolo gische verbindingszone zien als een kwaliteitsimpuls voor Zeeuws-Vlaanderen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 40- jarige Amsterdammer en een 36-jarige man uit Hoorn is gis teren bij de rechtbank in Mid delburg twaalf jaar cel geëist. Officier van justitie J. Valente achtte bewezen dat de hoofd verdachten betrokken zijn ge weest bij de invoer van twee partijen cocaïne (57 en 72 kilo), eind januari en begin april vorig jaar, in de haven van Vlissingen. Zij worden door Valente be schouwd als de leiders van een criminele organisatie, waarvan nog drie Amsterdammers, van 23, 28 en 40 jaar, deel uitmaak ten. Zij hoorden voor hun rol in de cocaïnezaak drie en vier jaar eisen. De officier tilde verder zwaar aan de vrijheidsberoving en zware mishandeling van twee Eindhovense broers, waarvoor de hoofddaders ver antwoordelijk waren. De Eindhovenaars dachten co caïne af te leveren, maar justitie had in de Vlissingse haven de harddrugs vervangen door fri tuurvet. De afnemers lieten hun ongenoegen op ondubbelzinni ge wijze blijken. Een doorgela den pistool werd de Eindhove naars tegen het hoofd gezet en een van hen liep tweedegraads brandwonden nadat er kokend water over zijn benen was gego ten. „Hij is zowat invalide ge worden. Het hoogste niveau van criminaliteit. Dit zijn maffia praktijken", liet Valente zijn af keuring blijken. Kroongetuige Een teleurstelling voor de ver dediging vormde de afwezig heid van een kroongetuige, te vens verdachte uit Suriname. Via de rechter-commissaris was een rechtshulpverzoek uitge gaan naar de Surinaamse auto riteiten, maar het resultaat was nihil. Eerdere pogingen om de Surinamer naar Middelburg te krijgen waren al mislukt. Volgens raadsman P. Doedens, die de Amsterdamse hoofdver dachte verdedigde, was het ver zoek per definitie geblokkeerd, omdat er tegelijkertijd om een uitleveringsverzoek was ge vraagd. „De verhouding tussen Suriname en Nederland is al van delicate aard", zei hij. De Surinaamse vijftiger, met de bijnaam Linka, had op 2 april vorig jaar de Vlissingse politie verteld dat er een partij cocaïne van 15 kilo per motorschip Jari- kaba uit Suriname op komst was. In de desbetreffende con tainer ontdekte de douane een partij cocaïne van 72 kilo. Doe dens vroeg zich af waarom de andere containers niet waren doorzocht, omdat er aanwijzin gen waren dat er meer cocaïne aan boord was. Doedens verwees ook naar een verklaring die H. van Hecke, chef van de Centrale Inlichtin gen Dienst, had afgelegd bij de rechter-commissaris. Die zou informatie hebben gehad dat de partij groter was. De verdachte uit Hoorn had na zijn arrestatie gezegd dat er nog eens 1.000 kilo cocaïne op de Nederlandse markt was ver schenen. Ook zou de Vlissingse douane voor tonnen zijn omge kocht. Niet-ontvankelijk De raadslieden bepleitten una niem het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk te verklaren. De argumenten waren: de gang van zaken rond Linka, de rol van Van Hecke en de doorlating van mogelijk grotere partijen cocaïne. De verdediging voelde zich gefrustreerd door het Openbaar Ministerie, die de procesgang zou hebben ge- schaadt. De strafpleiters von den verder dat er geen sprake was geweest van een gestructu reerd samenwerkingsverband tussen de verdachten. Valente repliceerde het niet- ontvankelijkheidsverweer. „Ik had ook graag Linka hier gehad, maar wat had hij kunnen ver klaren? Dat er later nog meer partijen zouden zijn doorgela ten, heeft niets met deze zaak te maken. Van Hecke heeft inder daad een onjuiste verklaring af gelegd, maar is daar in een aan vullend proces-verbaal op teruggekomen. Van omkoping van de douane weet ik niets. Het geeft al veel werk om één con tainer te controleren. Ik ben er zelf bij geweest. Voor de rest was er geen aanleiding voor een con trole", verwierp de officier het betoog. Uitspraak 24 september. Toertocht AXEL - Vanuit zaal Cambrinus in Axel wordt zaterdag 18 sep tember de eerste 'opa-De Ko ning-tocht' gereden. De afstanden zijn 30, 50, 60 en 120 kilometer. Inschrijven kan tussen 7.30 en 12.00 uur. Het team van de Hogeschool Zeeland dat de bewerkingsmachine voor appels bedacht. De uitvinding werd door de jury uitverkoren als beste. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 60