FILM BYTrIE Terneuzen handhaaft opvang van daklozen Samen werken aan Fort Rammekens LAND Nazomeren in zeeën van ruimte Op autovrije zondag staat verkeer alleen voor open brug stil Kerncentrale vervangt splijtstofelementen door hoger verrijkt uranium ulnk offset (drukt tot een formaat van 71 x 102 cm.) zeeuwse. almanak Spelling Bezoekers doen dringend beroep op wethouder door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zeeland is de enige provincie in Nederland die volgende week zondag 19 september niets doet aan de au tovrije zondag. De Fietsersbond enfb Zeeland vindt dat een 'gi gantische misser' voor een pro vincie die zich met rust, groen en ruimte profileert. Zeeuwse gemeenten hebben niet of afwijzend gereageerd op de oproep van het Landelijk Overleg Autovrije Zondag (LOAZ) om straten op deze 'eer ste autoloze zondag' van Neder land af te sluiten en activiteiten te organiseren. Kapelle en Goes waren wel bereid straten af te zetten. Maar omdat er vanuit de bevolking geen evenementen op touw zijn gezet, gaat dat niet door. In heel Nederland doen onge veer vijftig gemeenten mee aan de autoloze zondag. Maar Zee land laat het goed afweten, zegt A Groothoff van het LOAZ. „Veel gemeenten zeggen dat het niet zinvol is omdat er al zo wei nig openbaar vervoer in Zee land is. Uit Schouwen-Duive- land hoorden we dat ze niet aan het zondagse kerkbezoek willen komen." De Schouwse gemeen tewoordvoerder weet daar niks van. „Het is niet logisch om op dit eiland autoverkeer te ver bieden" Animo Het Goese college heeft alle wijk-, dorps- en buurtvereni gingen opgeroepen iets te orga niseren maar de animo was minimaal. Geplande sportwed strijden en een buurtbarbecue op afgesloten straten gaan niet door. „Jammer maar helaas", reageert wethouder M. 't Hart. „Als wij een autovrije zondag mogelijk willen maken maar er gebeurt niks, houdt het op." De Samen op Weg-kerken in Goes roepen hun lidmaten nog wel op de auto op zondag 19 september te laten staan. Voorzitter J. van Velzen van de Fietsersbond enfb Zeeland is 'erg teleurgesteld' over het falen van de autovrije zondag in Zee land. „Wat een gigantische mis ser ook. Je profileert je als pro vincie met rust, groen en ruimte profileert en dan lukt het niet om één dag in het jaar geen au to's te laten lijden. Dat vind ik nogal wat." C. Buijs van de Zeeuwse Mi lieufederatie zegt dat de afhou dende houding van gemeenten niet strookt met het beleid van veel gemeenten om de automo biliteit terug te dringen. „Er lo pen nu mensen rond die blij zijn dat ze toch op zondag naar hun schoonmoeder kunnen." Grote kans GroenLinks-fractievoorzitter P. van Zalen in de Vlissingse ge meenteraad vindt dat het Vlis singse college van B W een grote kans heeft laten liggen. „Het college wil de automobili teit terugdringen en meer con tact met de burger. Dan is zo'n zondag toch een prachtige kans om samen met burgers iets te or ganiseren?" Van Zalen zit bij een platform dat op 19 september allerlei activiteiten wilde orga niseren. Maar vanwege 'de korte voorbereidingstijd' gaat er niets door. Dat heeft ook te maken met de jaarlijkse strandcross in Vlissingen. „Veel vrijwilligers willen daar toch wel graag naartoe." Zeeuwse gemeenten vinden een autoloze zondag een zaak van het Rijk. „Als je i'esultaat wil boeken, moet je dat volstrekt gecoördineerd doen", vindt de Middelburgse verkeerswethou der P. Brakman. „Verder sta ik op het liberale standpunt dat in vulling van de automobiliteit de verantwoordelijkheid van de individuele burger is. Boven dien hebben we al genoeg stremmingen." Lachend: „We leveren toch al een bijdrage met de stremmingen bij de Schroe- brug?" BORSSELE - De kerncentrale Borssele gaat vandaag (zater dag) voor twee weken uit bedrijf voor de jaarlijkse splijtstofwis seling annex onderhoudsbeurt. Dit jaar worden 36 van de 121 splijtstofelementen vervangen. De nieuwe elementen bevatten splijtstof met een verrijkings graad van 4 procent uranium 235. Tot voor enkele jaren was de reactor geladen met uranixxm met een verrijking van 3,3 pro cent. EPZ, de exploitant van de kerncentrale, heeft vergunning gevraagd en gekregen hoger veirijkt uranium te gebi-uiken. Daarmee valt een vermindering te bereiken van de hoeveelhe den radioactief afval en pluto nium bij de productie van elek triciteit in de kerncentrale. Bij een splijtstof wisseling wor den nooit alle elementen in één keer vervangen. Omdat een re actorkern qua verrijkingsgraad van het uranium in balans moet zijn, kunnen niet zonder meer elementen met een verrijking van 4 procent naast die van 3,3 procent worden geplaatst. Daarom zijn bij de jaarlijkse stop van de kerncentrale vorig jaar elementen met een verrij king van 3,8 procent geplaatst. Na de splijtstofwisseling van 2000 zal de gehele kern geladen zijn met hoger verrijkt uranium. Revisies Tijdens de stop worden verder onder meer condensors schoon gemaakt en revisies uitgevoerd aan de hoofdvoedingwater- pomp en de veiligheden van de hoofdstoomleidingen. Daar naast vindenperiodieke contro les en beproevingen plaats, zo als de vierjaarlijkse inspectie van het reactorvat. Het is de be doeling dat de kerncentrale eind september weer stroom le vert aan het landelijke elektrici teitsnet. (Advertentie) HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 Advertentie IJZERSTERK IN VELLENDRUKWERK Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, met: Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 00 x/Xy of Robbert-Jan Hanemaaijer 06 53 81 29 25 3éhörer.d tol de Brouwer Grcec Regelmatig bereiken ons vanwege de provincie stuk ken waaruit duidelijk wordt dat ambtenaren van inzicht verschillen over de spelling van de naam van het landje apart. De ene keer wordt- dat aangeduid als Zeeuwsch- Vlaanderen, de andere keer maakt men gewag van Zeeuws-Vlaanderenzonder ch dus. Navraag leert dat zulks be rust op de onverzettelijkheid van een groepering die in het verleden verwijlt en die ver moedelijk tlniis naar wensch de consumptie van visch en vleesch afwisselt. Zo'n houding brengt de op lossing van het millennium probleem niet nader, goede lezer. De weerbarstig en van geest zouden er Van Dale eens op kunnen naslaan. Dan ont dekken ze dat de uitgang met ch in onbruik is geraakt. Raadplegen ze de inleiding tot het woordenboek, dan le zen ze dat Van Dale school hoofd was te Sluis. Inderdaad Dat ligt in Zeeuws-Vlaande- ren. Advertentie Hjtenbeek s in goede handen (0113) 230 230 Stoomtram rijdt tegen kraanwagen 's-GRAVENPOLDER - De stoomtram Goes-Borssele heeft vrijdagavond een mobiele kraan geramd van een inwoner van 's-Gravenpolder. De eigenaar van de kraan kwam uit het Groene Wegje in de rich ting van 's-Gravenpolder rijden en merkte de juist passerende stoomlocomotief niet op. De kraan werd een paar meter over de rails meegesleept waardoor een as afbrak. Een andere kraan het gevaarte weg takelen. locomotief had alleen schade aan een antieke lantaren. De bruiloftsgasten die in de trein zaten, moesten verder met de bus. vanaf maandag 13 september al het festivalnieuws dagelijks op radio en televisie Radio: van 10-1 I uur TV: na het nieuws van 21.00 uur (ieder uur herhaald) door Joost Bosman TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen zal zich blijven in spannen voor de opvang voor dak- en thuislozen, zelfs al draait minister Borst de subsi diekraan dicht. Dat zei wethou der P. Hamelinck (welzijn) vrij dag bij het in ontvangst nemen van een lijst met 106 handteke ningen. Daarmee uitten de be zoekers van de opvang hun on gerustheid over de dreigende sluiting van de dag- en nachtop- vang aan het Schelpenpad. De voor gisteren aangekondig de bezetting van de dag- en Bommelding zorgcentrum was 'geintje' THOLEN - De bommelding die in juni zorgcentrum Ten Anker opschrikte, blijkt een 'geintje' te zijn geweest. Naar aanleiding van tips van burgers is vrijdag de verant woordelijke aangehouden, van wie de politie alleen kwijt wil dat het gaat om een 'jeugdige dader'. Hij wilde een grap uit halen en had de gevolgen daar van niet overzien. door Frank Balkenende VLISSINGEN - Kraandrijver is eigenlijk een mooi beroep. Je zit hoog, droog en koel, want airco aan boord. En natuurlijk elke dag een prachtig uitzicht, zoals de kraanmachinist die op de Vlissingse boule vard aan de Sardijntoren bouwt. Als hij de blik naar beneden richt, deelt hij de zonnige nazomer met enke le verstandige strandgasten, want zij mijden het drukke hoogseizoen. Dus lekker die al wat mildere straaltjes zon meepikken, zonder handdoekje aan handdoekje te liggen. foto Lex de Meester Staatsbosbeheer krijgt hulp van gemeente, provincie en haven nachtopvang ging niet dooi'. Be zoeker T. Berndsen: „Dat had wel eens uit de hand kunnen lo pen, zodat het meer kwaad dan goed had gedaan. Daarom heb ben we ex*van afgezien." Minister Borst is voornemens om de zeven ton subsidie die Terneuzen krijgt voor de daklo- zenvoorziening in te trekken. Het Bewonersforum Binnen stad Terneuzen heeft inmiddels een brief aan de minister ge schreven, om haar erop te wij zen hoe succesvol de dag- en nachtopvang is. In haar tweeja rige bestaén heeft de voorzie ning ervoor gezorgd dat de overlast in de biïmenstad van Terneuzen danig is afgenomen, aldus foi'umwooi'dvoerder B. Kaiser Wethouder Hamelinck toonde zich gelukkig met de door beide partijen ondernomen acties. „De gemeente Terneuzen voelt zich gesterkt in haar streven tot het behoud van de dag- en nachtopvang. We hebben de laatste jaren goed gescoord op het gebied van het terugbrengen van de overlast, dankzij de dag en nachtopvang. Een onderzoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft dat aangetoond." Volgens Hamelinck voert een aantal gemeenteraadsleden in middels een lobby bij de eigen Tweede-Kamerfracties. „Maar het is goed dat ook jullie zelf iets doen voor het behoud van de dag- en nachtopvang", zei Ha melinck tegen de delegatie. „En mocht het geld onverhoopt toch Wethouder P. Hamelinck bekijkt met T. Berndsen (links) de lijst met handtekeningen. foto Peter Nicolai wegvallen, dan zullen we ons in spannen om de opvang voor daklozen voort te zetten, des noods in een afgeslankte vorm." Hamelinck kondigde aan in dat geval bij andere gemeenten aan te kloppen voor een financiële bijdi'age. Met name uit Hulst ti'ekken veel daklozen naar de dag- en nachtopvang. De zorg om de daklozenvoorziening be treft overigens alleen de dagop vang. De nachtopvang kan ge woon open blijven, omdat de bezoekers daarvan op de vin gers van een hand zijn te tellen. door Cris Sohier RITTHEM - Staatsbosbeheer, de gemeente Vlissingen, de pro vincie Zeeland en Zeeland Sea ports slaan de handen ineen voor het behoud en herstel van Fort Rammekens. Om dit officieel vast te leggen, ondertekenden de vier pai-tijen op de honderdste verjaardag van Staatsbosbeheer vrijdag een overeenkomst. Plaats van handeling was, heel toepasse lijk, het voormalige verdedi gingswerk zelf. Hard werken Door middel van dit convenant verplichten de ondertekenaars zich ertoe om uiterlijk in het na jaar van 2000 een plan van aan pak gereed te hebben voor het fort. „Dat kon nog wel eens hard werken worden"meende regio- hoofd W. Z. van der Meer van Staatsbosbeheer, „maar dat moeten we kunnen halen." De mede-ondei*tekenaars toon den zich bereid om voor het be houd het fort eens de mouwen op te stropen. Gedeputeerde G. de Kok verklaarde dat dit mooi past in het beleid dat de provincie voert voor het natuur- herstel langs de Westerschelde. Wethouder L. Poppe-de Looff, die de overeenkomst namens Vlissingen ondeitekende, zei dat dit plan niet mocht ontbre ken in het natuur-historisch maritiem beleid van de gemeen te. Buurman Vice-voorzitter van het dage lijks bestuur van Zeeland Sea ports H. J. M. de Haas gooide het over een andere boeg door half-serieus te verklaren dat het bedrijf vooral uit eigenbelang handelde. „Staatsbosbeheer is hier onze buurman en daar be- Na het tekenen van het convenant voor behoud van het fort werd een tentoonstelling geopend met werk van negen kunstenaars. foto Lex de .Meester hoor je natuurlijk fatsoenlijk mee om te gaan" verklaarde De Haas, „daar hebben wij zelf ook belang bij, aangezien wij in de toekomst nog wel wat uitbrei- dingsplanixen hebben. Dat zou eventueel enige spanning kun nen veroorzaken, en dan kun je maar beter op goede voet staan met je buren." Van der Meer zei tenslotte hoge verwachtingen te hebben van het convenant. Van der Meer: „Het is al heel wat dat we dit voor elkaar hebben gekregen. Ik denk dat een over eenkomst als deze, gezien de toen nog wat meer tegenstrijdi ge belangen van economie en ecologie, twintig jaar eer- der niet mogelijk was geweest." Naast het tekenen van deze overeenkomst werd er vandaag ook een tentoonstelling met de titel Nader Overeen Te Komen geopend in het fort. Deze ten toonstelling bestaat uit werken van negen hedendaagse kunste naars die zich op verzoek van de jai'ige organisatie lieten inspire ren door Staatsbosbeheer en zijn terreinen in Zeeland. Eén van de werken uit de tentoon stelling, de ets 'Groei' van Ridette Martens, werd vooraf- gaand aan de ondertekening van het convenant door Van dei- Meer overhandigd aan commis saris van de koningin W. T. van Gelder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 57