pzc Topman Zuid-Holland klem ■FL 5000,- Jeugd gebruikt fors meer coke en alcohol (gforp Van Aartsen sust rel over uitspraken rond beleid Oost-Timor Nederlander van alcoholci Nederlander ziet zin van alcoholcontroles Jongeren gooien gehandicapte uit invalidenwagen Een schat van 50% KORTING HELLM OOM Veertien jaar geëist tegen Bredase bankovervaller binnenland Geschorst wegens onderzoek Rijksrecherche naar Ceteco-transacties Nationale stille tocht tegen geweld H(Q)W Vrijspraak voor Surinaamse militair Zeeuw p£N HAAG - De rechtbank in pen Haag heeft gisteren de Su rinaamse luitenant-kolonel Marcel Zeeuw vrijgesproken van drugshandel. Justitie is er volgens de rechtbank niet in ge slaagd voldoende bewijs tegen ,]e man te verzamelen. De raadsman wilde nog niet zeggen c of Zeeuw, die vier maanden in ui de cel heeft gezeten, schadever- goeding zal eisen. Het Openbaar Ministerie (OM) 5 ih Den Haag kon gistel-middag li nog niet zeggen of beroep wordt t aangetekend. i Officier van justitie mr. Harder- s wijk eiste acht jaar cel tegen j* Zeeuw wegens zijn vermeende betrokkenheid bij een cocaïne- transport naar Nederland. Har- denvijk gaf toen al toe dat hij - over onvoldoende bewijs be schikte inzake Zeeuws betrok- kenheid bij een ander recent transport en diens vermeende lidmaatschap van een criminele organisatie. Zeeuw werd eind februari in 1 DenHaag aangehouden. De Su rinamer was op dat moment in Nederland om te getuigen in het proces-Boutei-se. Dat gebeurde op basis van het dossier over het Suri-kartel en de verklaring van een hoofdvei'dachte van de smokkel van 308 kilo cocaïne i naar Friesland vorig jaar. Deze 5 verdachte stelde dat Zeeuw er bij was toen in Sux-iname over de smokkel werd gesproken. ANP Korthals voor beter afhandelen schadeclaims asbestzaken DEN HAAG - Voor mensen die ziek zijn geworden door het werken met asbest wordt het in de toekomst makkelijker een schadevergoeding te krijgen. Minister Korthals van Justitie heeft een voorstel gelanceerd de verjaringstermijn voor i het indienen van een claim pas in te laten gaan op het moment i dat de schade bekend is of een asbestziekte zich openbaart. Vanaf dat moment heeft het slachtoffer vijf jaar de tijd om een schadeclaim in te dienen. Momenteel kan een slachtoffer een claim indienen tot dertig jaar na de 'schadeveroorzaken- de gebeurtenis'. De WD-minis- ter vindt dit wrang voor slacht offers van ziektes die zich pas na lange tijd openbaren. ANP PvdA is iets minder populair bij kiezer DEN HAAG - De grootste rege ringspartij PvdA verliest kie zers. Als er nu Tweede-Kainer- I verkiezingen zouden zijn, zou de PvdA op 43 zetels uitkomen. 'Dat zijn er twee minder dan de J partij nu in het parlement heeft na de verkiezingen van 1998. iDit blijkt uit de politieke bai-o- meter, het opinieonderzoek door het bureau Inter/View in opdracht van NOVA en het ANP. Overigens zit de PvdA wel weer 'in de li ft'. Volgens de vorige pei ling in juli zou de PvdA 41 zetels binnenhalen. jDe WD staat nu op 39 zetels, j Dat is er één meer dan in de hui- jdige kamer. De kleinste coalitie- jpartij D66 verliest zes van haar (veertien zetels. jDe grootste oppositiepartij jCDA blijft stabiel met 29 zetels. IDe christen-democraten vor- jmen de derde partij in Neder land. GroenLinks blijft het j onverminderd goed doen in de (peilingen. De partij van Rosen- ihöller zou nu goed zijn voor ze ventien zetels, zes meer dan nu. De SP wint een zetel en komt op zes. De kleine christelijke pax*tijen RPF, SGP en GPV blijven sta biel. Samen krijgen zij acht ze tels, overeenkomstig de politie ke werkelijkheid. Het vertrouwen in Paars-2 lijkt 'hersteld en zit bijna op het ni veauvan voor de kabinetsci'isis. Van de Nederlanders heeft 46 ■procent veel vertrouwen in het tweede kabinet-Kok, 43 pro cent zegt weinig vertrouwen in Paars-2 te hebben. Meteen na de kabinetscrisis in mei door het heuvelen van het referendum k de Eerste Kamer zakte het [Vertrouwen in de regering van 49 procent naar 32 .ANP 00STERHOUT - Een groep jongens en meisjes in Ooster- bout heeft gisteren een twintig- lange gehandicapte jongen mishandeld. Hij werd uit zijn invalidenwa- gen getild en op de grond ge gooid. Dit is het slachtoffer al vaker overkomen. Volgens de politie gaat het om een groep van veertien jongeren van vijftien en zestien jaar oud. ,e reden op hun bromscooters Vak langs het wagentje van de invalide en sloten hem in. De in validejongen is zo bang gewor- öen, dat hij niet meer de straat °P durft. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft haar kas geldbeheerder voor twee maan den geschorst. De rijksrecher che is een onderzoek naar hem begonnen. De provincie heeft aangifte gedaan, zo zei persoffi cier mr. J. Ekelmans gisteren. De 'treasurer', mede-verant- woordelijk voor de zogenoemde Ceteco-affaire, heeft een advo caat in de arm genomen om zijn schorsing aan te vechten. Hij UTRECHT - Alcoholcontroles kunnen rekenen op brede steun van de Nederlandse bevolking: 94 procent vindt ze zinvol. Dat blijkt uit een enquête van bu reau Interview, in opdracht van het Openbaar Mixxisterie. Uit de enquête blijkt verder dat de helft van de ondervraagden vindt dat het toegestane promil lage alcohol in het bloed (0,5) moet worden verlaagd. De meeste Nederlanders (82 pi'ocent) blijken ook snelheids- controles zinvol te vinden. Een kwart vindt dat er op snelwegen meer gecontroleerd moet wor den en bijna cle helft wil meer contx'oles in de bebouwde kom. Landelijk verkeersofficier van justitie J. Spee presenteei'de de cijfers gisteren bij het begin van een regionaal vei'keersveilig- heidsproject in Uti-echt. Spee zou volgens zijn raadsman mr. J. Koets zijn geschorst omdat hij na het bekendworden van de af faire twee financiële transacties niet aan de onderzoekers zou hebben gemeld. Het gaat onder meer om een be- drag" van tien milj oen gulden dat Gouda bij de provincie stalde om de aanleg van een randweg mogelijk te maken. De kasgeld beheerder, zelf een prominente Gouwenaar, zou over die trans- actxe bewust niets hebben ver teld aan de onderzoekers naar de Ceteco-affaire. In deze affai- zich redelijk tevreden. „Je hoort altijd geluiden als zou de Nedexiancler de aanpak van te snel rijden onzin vinden. Je zou kurxnen zeggen dat de zwij gende meerderheid zich heeft uitgesproken." Utrecht is een van de acht regio's waar de afgelopen maanden een vex-keersveiliglxeidproject is op gezet. Doel is de bestrijding van de verkeersonveiligheid op lo kale en regionale wegen. Het streven in Utrecht is het aantal doden (61 in 1998) en gewonden (bijna 4000) in het jaar 2000 met dei-tig procent te vexiagen. De regio's die meedoen hebben extra geld gekregen om het aan tal controles en pi'ocessen-ver- baal fors op te schroeven. Het accent ligt daarbij op de aanpak van te hard rijden, niet dragen van helm of gordel, lijden onder invloed van alcohol en door rood rijden. ANP re werd duidelijk dat de provin cie Zxiid-Holland voor 2,3 mil jard gulden bankierde en- 47,5 miljoen gulden kwijt dreigt te raken aan het zieltogende han- delshuis Ceteco. Mr. Koets meldt dat de achter gehouden transacties aller minst een verdacht karakter hebben. „Het gaat om transac ties die zijn terug te vinden in de boeken van de treasury-afde- ling en onmiddellijk in het ka der van interne- en externe on derzoeken volledig traceerbaar en herkenbaar zijn. De transac- door Carine Neefjes AMSTERDAM - Het gebruik van alcohol en cocaïne onder jongeren in het uitgaansleven stijgt fors. Vorig jaar snoof een kwart van de discobezoekers cocaïne, in 1995 was dat nog veertien procent. Ruim 95 pro cent van de jongeren dronk al cohol. Stappers onder de negen tien jaar drinken het meest: zeven glazen op een avond. In 1995 dronk nog negentig pro cent alcohol. Dat blijkt xrit het zesde Anten ne-onderzoek dat in opdracht van Jellinek Preventie is uitge voerd door de Vrije Universiteit in Amsterdam. In totaal werden 456 bezoekers met een gemid delde leeftijd van 26 jaar onder vraagd in Amsterdamse disco theken en op houseparty's. XTC ties betreffen een lening van een gemeente en een overeenkomst met een van de grootste banken in Nederland." Vergeten De kasbeheerder heeft de trans acties inderdaad niet gemeld. Maar dat komt volgens Koets doordat de begindagen van de Ceteco-zaak zo hectisch waren, dat zijn cliënt de twee betreffen de overeenkomsten simpelweg over het hoofd heeft gezien. De gemeente Gouda liet giste ren weten dat met de transactie blijft populair maar wordt wel verstandiger gebruikt. Van de stappers slikte vorig jaar 41 procent XTC, in 1995 was dit nog 33 procent. Vooral de forse stijging van co caïnegebruik noemen de onder zoekers zorgelijk. Uit het aantal telefonische hulpvragen bij de Jellinek blijkt dat deze hai-d- drug steeds meer problemen veroorzaakt. „Tijdens het uit gaan kan cocaïne een lekker ge voel geven, maar het is versla vend. Dat gevaar wordt door het jonge uitgaanspubliek ernstig onderschat. Ik verwacht dat het aantal cocaïneverslaafden in de klinieken toeneemt", aldus woordvoerder Roel Kerssema- kers van Jellinek Preventie. In de korte tijd dat cocaïne in opmars is, blijkt dat acht pro cent van de onder-vraagde be niets oneigenlijks is gebeurd, omdat ze in openbare stukken zijn terug te vinden. In een uitzending van het actua liteitenprogramma 2Vandaag stelden diverse deskundigen dat het ministerie van Binnenland se Zaken laks is geweest met het controleren van de Zuid-Hol landse leenafschriften. Provin cies zijn wettelijk verplicht om die overzichten regelmatig aan het ministerie te overleggen, maar bij uitblijven van die over zichten trok het ministerie niet aan de bel. ANP zoekers de drug het afgelopen jaar meer dan veertig keer heeft gebruikt. Het gaat hier voorna melijk om jongeren die van XTC zijn overgestapt op coke. „Wie te veel XTC gebruikt, heeft de volgende dag vaak last van een flinke kater, voelt zich soms depx'essief. Ook de onbe- trouwbare kwaliteit van XTC- pillen is voor veel jongei-en een reden over te gaan op cokeHoe wel deze drug ook depressies kan veroorzaken, overheerst het positieve effect. Ze vertrouwen de kwaliteit en voelen zich fris", aldus Kerssemakers. Om het cokegebruik terug te dringen, gaat Jellinek Preventie oprxieuw campagne voeren in het uitgaanscircuit. „We moe ten het jonge publiek ex-van be wust maken dat coke vei-slaven- der is dan XTC." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken weigert in een brief aan D66-fractievoorzitter De Graaf zijn woordvoerder te laten val len. De Graaf had de minister in een brief gevraagd afstand te nemen van de buitengewoon de nigrerende opmerkingen die de ambtexxaar zou hebben gemaakt over Tweede-Kamerleden in de kwestie Oost-Timor. Volgens Van Aartsen zal hij 'nooit accepteren dat een amb tenaar publiekelijk een oordeel uitspreekt over volksvertegen- woordigex-s'. Maar de bewinds man vraagt zich tegelijkertijd af 'wat de De Graaf op de gedachte bracht te menen dat de opmer king van de woordvoerder van Buitenlandse Zaken op Kamer leden sloeg'. Zijn woox'dvoerder heeft alleen willen waarschu wen voor al te heftige standpun ten van sommige commentato ren in de kwestie Oost-Timor. Kous af De Graaf stelt dat hij van jour- nalisten had begrepen dat Van Aartsens woordvoerder met zijn opmerkingen wel degeli j k dacht aan Kamexieden. „Als hij zegt dat dat niet zo is, is daarmee de kous af." Het debat over 'soap- joumalistiek' - dat Van Aax-tsen van onze redactie binnenland BREDA - Officier van justitie B. Nieuwenhuizen heeft gisteren veertien jaar cel geëist tegexx een 25-jarige man uit Breda. Hij is volgens het Openbaar Ministe rie (OM) betrokkenbij vier over vallen. De Bredanaar, die alles ontkent en gebi*uik maakt van zijn zwijgrecht, zou zich in de zomer van 1998 schuldig hebben ge maakt aan een tasjesroof in Bre da, een ovex-val op een coffee shopeigenaar in Huiten, een mislukte overval bij een bedrijf in Geertruidenberg en de ge ruchtmakende ovex-val in juni vorig jaar bij een filiaal van de ABN/Amro in Oosterhout. Tijdens een wilde achtervolging na de laatste overval schoten de overvallers op politiemensen en dondex-dag op gang bi-acht - wil De Graaf graag voeren, in de Tweede Kamer. De woordvoerder van Van Aartsen haalde zich de woede van de buitenlandwoordvoer ders van CDA, D66 en PvdA op de hals met zijn weerwoord op de kritiek die in de media werd geuit op het optreden van Ne derland in de Veiligheidsraad. De woordvoerder sprak over 'leunstoeldeskundigen' en waarschuwde dat de 'BV emo tie' niet de eerste raadgever moest zijn vanwege het gevaar dat Nederland gedwongen zou worden tot 'zeepkistendiplo- matie'. CDA-woox-dvoerder Hillen rea geerde als eerste tijdens een al gemeen overleg met Van Aartsen. Hij verweet het minis terie 'zeepbellendiplorrxatie' rond de kwestie Oost-Timor. Van Aartsen leverde woensdag ook zelf kritiek op de media. Tij dens de opening van de Vijfde Nederlands-Duitse Conferentie in Duisburg zei de bewindsman het gevoel te hebben dat het se rieuze nieuws een steeds hoger 'soap-gehalte' krijgt. Door de snelheid en de opper vlakkige inhoud dreigt het ge vaar dat politici steeds vaker reageren zonder dat ze weten wat de diepere achtergronden van een kwestie zijn. ANP passanten. Twee overvallei'S uit Amstex-dam, die het bankge bouw waren binnengegaan en dankzij de inzet van Apache- helikoptex-s in de bossen werden opgepakt, zijn dit jaar in Breda veroordeeld tot negen jaar cel. De Bredanaar, die al eens zes jaar cel kreeg voor een gewa pende ovex-val, heeft volgens justitie gemaskerd buiten bij de vluchtauto gewacht met een machinepistool in de hand om het publiek op afstand te hou den. Het OM baseert het bewijs voor al op een positieve DNA-test van een gevonden haar van de Bredanaar in de vluchtauto en vex-klaringen van getuigen die hem zowel op foto's als tijdens confrontaties op het politiebu reau herkenden. De x-echter doet op 24 september uitspraak. ANP Advertentie In Avonturenpark Hellendoorn is een Kristallen-Schat verborgen van maar liefst f 5000,-. Deze schat kan je winnen door vanaf 11 september in het Avonturenpark tips te zoeken en deze te combineren met de tips op Radio 10 Gold die vanaf 13 september elke dag om 10.15 uur worden gegeven. Hoe meer aanwijzingen je hebt hoe meer kansje maakt op de schat {fear bovenop geeft Radio 10 Gold aan lezers van deze krant korting van 50% op je zoektocht in Avonturenpark Hellendoorn, Dus ga snel op zoek want t/m zondag 19 september kan de schat gevonden worden. Kom mét het hele gezin de Kristallen-Schat in Hellendoorn zoeken en vraag naar de actie-folder. Met deze bon 50% korting p.p. op dé.tpegangsprijs van f 29,50. Tegen inlevering van de bon aan de kassa vah het Avonturenpark betaalt u slechts f 1i75 p.p. Max. 4 personen per bon, g- dus max.Vx f'14,75 °:f 59,- kortingl AVO N TU CENPARk www.avonturenpark-hellendoorn.nl WWWjadlo10.nl is niet geldig met andere acties. Geldig in 1999. zaterdag 11 september 1999 DEN HAAG - Koningin Beatrix bracht gisteren een informeel bezoek aan de beeldententoonstelling Den Haag Sculptuur 1999 op het Lange Voorhout. Zij werd langs de 26 beelden van Britse kunstenaars ge leid. De vorstin bewoog zich ontspannen tussen het spaar zame publiek en genoot zichtbaar van de tentoonstel ling. Het Haagse bi-uidspaar Arno en Linda Sissing kwam de koningin daartegen tijdens het maken van hun fo toreportage. De verrassing was groot, maar Linda reageerde onmiddellijk. 'Ach, wilt u alstublieft met ons op de foto?' Beatrix aarzelde niet en nam lachend plaats naast de bruidegom. 'En dan zeggen ze nog dat trouwen op 9-9-99 zo bijzonder is. Wij trouwen een dag later en mogen op de foto met de koningin. Dit is uniek', reageert Arno nog verbaasd. GPD foto Harry Verkuylen/GPD (Advertentie) GORINCHEM - Op initiatief van de Stichting Gorcum Tegen Geweld wordt op 2 8 september de eerste nationale stille tocht gelopen in Den Haag. Hiervoor zijn alle middelbare scholen en alle colleges vanBenW uitgenodigd. In een petitie aan de regering eisen de demonstranten een ge neraal pardon op het inleveren van wapens. Minister Kort hals van Justitie zou daartoe nog voor de jaarwisseling alle politiebureaus moeten openstellen. Burgemeester Deetman van Den Haag spreekt als voorzitter van het Landelijk Platform Tegen Geweld het openingswoord voor de tocht. De stoet gaat daarna richting Binnenhof waar een delegatie van scholieren en prominenten, onder wie Ca therine Keyl en burgemeester Jonker van Hendrik-Ido-Am- bacht, de petitie zullen aanbieden. ANP Herdenking doden aardbeving ROTTERDAM - De Turkse gemeenschap in Rotterdam houdt woensdag 29 september in Concertgebouw De Doelen een herdenkingsbijeenkomst voor de slachtoffers van de aardbe ving. Volgens een woordvoerder van een Turkse organisatie wordt nog hard gewerkt aan de invulling van de bijeenkomst. Bur gemeester Opstelten heeft volgens hem toegezegd te komen en tijdens de herdenking te spreken. Deze week werd bekend dat meer dan tweehonderd leerlin gen van basisscholen in Rotterdam niet zijn teruggekeerd na de aardbeving op 17 augustusVast staat dat negen leerlingen zijn overleden. Twaalf worden nog vermist. Van het lot van de anderen is niets bekend. De Turkse gemeenschap in Rotter dam houdt rekening met vijftig doden. ANP Andere vluchtroute voor jarige ROTTERDAM - De kosten van een verjaardagsfeest zijn voor een 42-jarige Rotterdammer achteraf aanzienlijk duurder uitgevallen dan gedacht. Het vuurwerk dat hij voor de gelegenheid afstak, hinderde het vliegverkeer op Rotterdam Airport. Twee vliegtuigen moes ten hierdoor via een andere aanvliegroute landen. Het feest varken ontvangt binnenkort een verlaat 'presentje' van Rot terdam Airport. De kosten om het vliegverkeer om te leiden, komen namelijk voor zijn rekening. ANP Vier arrestaties na schietpartij ROTTERDAM - Vier Rotterdammers (respectievelijk 22, 42, 49 en 62 jaar) zijn opgepakt voor hun betrokkenheid bij de do delijke schietpartij afgelopen zaterdag op de Heemraadssin gel in de Maasstad. Ze zijn gisteren voorgeleid aan de rechter commissaris. Een 35-jarige Rotterdammer en een naar nu blijkt 26-jarige Duitser kwamen bij de schietpartij overdag op straat tussen mensen van Turkse afkomst om het leven. Een 22-jarige man die in het hoofd werd geschoten, ligt nog zwaar gewond in het ziekenhuis. Twee andere slachtoffers, 2 5 en 34 jaar, zijn inmiddels xxithet ziekenhuis ontslagen. Over een motief wil de politie geen mededelingen doen. GPD Casinopersoneel pleegt fraude HEERLEN - Tien casinomedewerkers zijn de afgelopen da gen door justitie aangehouden op verdenking van grensover schrijdende sociale zekerheidsfraude. Het gaat om inwoners van Heerlen, Kex'krade, Landgraaf en Brunssum. Politie en justitie maakten dat gisteren bekend. Allen worden verdacht in de afgelopen jaren hun werkzaamheden en in komsten in een Duits casino te hebben verzwegen. De ten on rechte genoten uitkering, ongeveer 400.000 gulden, wordt te- mggevordei'd. De tien verdachten zijn weer op vrije voeten gesteld. ANP van onze redactie binnenland mm G®irp Kade 87 Roosendaal (west) 0165-545824 Septembermaand - Orgelmaand muziek Orla, Domus, Technics, centrum Hammond, Gem etc. - NIEUW EN GEBRUIKT fmuziek y centrum VANDAAG «B v. Leon Kuypers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3