Het Nette Volk is in opkomst De kracht van de stilte Valkenburg zoekt andere vakantieganger 39 41 43 zaterdag 11 september 1999 Eens was Valkenburg bijna een stukje buitenland, waar veel Kandstedelingen met 'grensangst' naartoe gingen. Later volgden de horden van vooral campingjongeren, die zich met een krat bier - per dag - staande hielden. Pils en patat zijn er nog wel, maar de zware gebruikers voelen zich steeds minder thuis. Valkenburg krijgt heel voorzichtig chique trekjes. Ze zijn er nog steeds, die horden cam- pingjongelui voor wie het schuimend nat synoniem is voor een Valkenburg-va kantie. Het zijn de toeristen voor wie de dag pas rond het middaguur begint en, veelal waggelend, eindigt op het moment dat voor menig werkende de wekker al ruim geleden heeft gerinkeld. Jongeren die, naast drank, leven op hamburgers, vette worst en friet, die terras en tap beter kennen dan de Gemeentegrot of de Cau- berg - tenzij dat de 'codewoorden' zijn om hun tentje terug te vinden. Maar sinds enkele jaren is Valkenburg aan het veranderen. Het aantal alcoholi sche jongeren loopt terug en het Nette Volk is in opkomst. Met de komst van Thermae 2000 is er weer sprake van een bijna chic kuuroord. Naast fastfood hap pen kun je er nu ook echt eten, of liever dineren, en niet alleen in het beroemde sterrenrestaurant Juliana. Een ander 'sterretje' is bijvoorbeeld het in de deelge meente Houthem liggende Chateau St. Gerlach van culi-goeroe Camille Oostwe gel, waar naast mooie wijn ook bruisende champagne wordt geschonken. 'Natuurlijk, wij richten ons op de kleine groep van het hoogste marktsegment en hebben dus met die andere wereld weinig te maken. Ze bestaat, maar hier hebben we er geen last van', meldt Gerlach-direc- teur Peter Triepels vanuit het voor vele tientallen miljoenen omgebouwde kloos tercomplex. In het hoofdgebouw is nu het restaurant, de voormalige stallen zijn omgetoverd tot prachtige country-style-hotelkamers, het gazon is een beeldentuin en de oude kerk - met de mooiste fresco's van Neder land - ligt er, geheel gerestaureerd, weer stralend bij. Niets in deze hemelse omge ving doet vermoeden dat 1500 meter ver derop het bier veelal per meter wordt be steld. Grensangst Ooit, zeg maar in de jaren vijftig en zestig, was Valkenburg een Limburgs Benidorm avant la lettre, geliefd bij vooral Randste delingen met 'grensangst'. Voor hen was de locatie perfect: bijna België, bijna Duitsland, en heel anders dan polderesk Holland. Met gemoedelijke bewoners, die dan wel ietsje anders praatten, maar toch nog wel te verstaan waren. Met een beetje goede wil leken die heuvels in de omge ving op de Oostenrijkse Alpen. En wie toch een keertje de grens over wilde, kon altijd nog meegaan met die unieke Val- Een van de terrasstraten in het centrum van Valkenburg. kenburgse attractie, die nog steeds be staat: een ééndagstocht naar Parijs. Zo kwamen in de loop der tijden de vele hotelletjes, de familiepensions en later de kampeerterreinen langs de Geul. En zo werd het centrum van Valkenburg één grote uitgaansgelegenheid, vol gezellige restaurants en cafés. Dat duurde tot het zevende decennium van de eeuw, toen de vakantieganger plot seling ontdekte dat hijper charter, voor een fractie méér naar het zonovergoten Mallorca of een Spaanse costa kon. Veel tot dan toe jaarlijks terugkerende gezin nen en groepen lieten Zuid-Limburg val len als een baksteen. Wat achterbleef wa ren de minder draagkrachtigenWat er bij kwam, waren de jongeren die, enkele we ken het ouderlijk huis ontvlucht, zich met tent en T-shirt naar het zuiden van Lim burg spoedden, om daar te doen wat god - in ieder geval die van thuis - verboden had. De verloedering van de toeristenplaats ging sluipend doch gestaag, maar werd pas echt 'ontdekt' toen er vrijwel geen weekeinde voorbij ging zonder dat de po litie had moest ingrijpen. Steeds vaker werd de term 'openbare dronkenschap' uit de politieverordening getrokken, en steeds vaker werden jongeren bekeurd wegens het bewateren van de puien naast de kroeg. Geregeld waren er vechtpartij en, onderling of met agenten. Trouwe, oudere klanten bleven steeds va ker weg. Hoteliers en pensionhouders lie ten in eerste instantie weinig horen omdat ze toch nog steeds volgeboekt zaten, en de gemeente - deels ook afhankelijk van de toeristische inkomsten - bleef politiek stil. En de kroeg- en terrashouders? Die zeiden bewust helemaal niks, die deden slechts goede zaken en verdwenen daarna met de winst. „Het kon zo niet blijven, er moest wat ge beuren", aldus Peter Michalides van de enkele jaren geleden opgerichte Stichting Bad Valkenburg, een ondernemersvereni ging die in samenwerking met het inmid dels gereorganiseerde lokale en regionele VW probeert het imago van Valkenburg te verbeteren. In deze stichting werken naast het Casino Valkenburg (waarvan Michalides directeur is) en Thermae 2000 ook de VW en de betere slaaphuizen als Prinses Juliana, St. Gerlach, Parkhotel Rooding en Grand Hotel Voncken met el kaar samen. Ter illustratie, Valkenburg heeft ongeveer 17.000 inwonersin het centrum wonen er 10.000. Jaarlijks zijn er rond het miljoen toeristische overnachtingen en negen miljoen dagtoeristen. De activiteiten van de stichting, de gemeente en de VW heb ben er inmiddels toe geleid dat een sane ringsproces op gang is gekomen bij de vele hotelletjes, pensions en campings. In zes jaar tijd is het aantal kamers en bedden met tien procent gedaald, maar wel kwa litatief verbeterd. Het aantal kam- peerovernachtingen liep met zo'n vijftien procent terug. Bij de huisjes en apparte menten daalde dat cijfer zelfs met 22 pro cent, maar dat komt ook doordat veel van die onderkomens, in verband met de wo ningnood in Maastricht, nu permanent mogen worden bewoond. Trekkers In diezelfde periode bleken het nieuwe Thermae 2000 (met het aanpalende The- raetel) en het later gekomen Casino alras grote trekkers van vooral kapitaalkrach tiger publiek. Binnen afzienbare tijd krijgt Valkenburg ook een nieuw sport complex. De disco's zijn inmiddels alle maal verdwenen; op die locaties zijn nu luxe flats gebouwd. Met de gemeente is inmiddels een goede samenwerking tot stand gekomen, onder meer over een beter parkeerbeleid. Om de soms problemen opleverende groe pen jonge gasten aan te pakken is het ho- recabeleid aangepast. Zelfs de camping houders doen mee aan het strengere beleid. Zo zijn er speciale shuttlediensten naar het centrum en echte raddraaiers worden verwijderd en niet meer toegela ten. „Natuurlijk is er ook wel verzet, met name bij de kroegbazen, die bijna alle maal niks zien in deze veranderingen. Die denken aan grote winst op korte termijn", legt Michalides uit.,Het is ook niet de be doeling om de groep jonge kampeerders weg te drukken, maar'het moet wel gezel lig blijven." Maar er gebeurt meer in het nieuwe, toe ristische Valkenburg. Zo wordt actief ge probeerd het seizoen te verlengen, zodat de plaats niet alleen in de zomermaanden wordt overstroomd door bezoek. Daar voor richt men zich vooral op 'rijkere' families, en in het bijzonder op tweever dieners. Op de groepen dus die voor een tweede of derde (korte) vakantie, in bij voorbeeld voor- en najaar, niet meer zo nodig naar het buitenland hoeven, maar die wel van de vier- of vijf sterrenluxe wil len genieten. „Mensen die een weekeinde gaan relaxen in Thermae en die 's avonds strak gekleed bij mij in het casino komen. Dat zijn de be zoekers die uitgebreid vertoeven, dineren en slapen in de weelde van etablissemen ten als St. Gerlach." Het lijkt wat simpel, maar volgens Michalides is goede kwali teit het enige doel van Valkenburg. „We willen geen Wassenaar worden, dus niet alleen luxe", zo klinkt het. „Maar we wil len wel kwaliteit, ook in de goedkopere segmenten. Kijk, ik eet graag een frietje, maar dan moet het wel goed zijn." Rien van den Anker Informatie: VW Valkenburg en Mergelland, Theodoor Dorrenplein 5, Postbus 820, 6300 AV Valkenburg aan de Geul, tel. 0900.97.98 (fl pm). Internet: http//wicw.valkenburg-mer- gelland.nl en e-mail: info@zuidlimburg.nl. Qua bezoekers valt de Valkenburgse Lourdes-grot volledig in het niet bij het pretpark De Valkenier, de rodelbaan Wilhelminatoren of de Steenkolenmijn. Maar volgens pastoor Jansen is dat niet erg. 'De stilte hier is de kracht, da's juist het mooie' k zit niet op een wondertje te wachten, zegt pastoor Herman Jansen als we op het plein voor 'zijn' Lourdes-grot in het hartje van het Limburgse Valkenburg lo pen. „Want dan komt de commercie bin nen, en dan gaat het fout." Hij loopt naar een door weer en wind ietwat verfom faaid boek, opent het en toont enkele spontaan geschreven teksten. Met zijn vingers volgt hij het keurig geschreven zinnetje: 'Dank dat U vader nog wat fijne jaren geeft, dat heeft hij verdiend'. Even verderop gaat het er iets wereldser aan toe: 'Maria, we hebben een fijne vakantie gehad'. De pastoor kijkt me aan: „Als je die woorden leest, recht uit het hart, en ie dereen kan het hier lezen." Hij zwijgt even en zegt: „Dat is al een wonder op zich." Jansen is van oorsprong Montfortaan en sinds 1982 uitgeleend als pastoor van Valkenburg. Zijn godshuis van de Heili ge Nicolaas en Barbara staat in hartje centrum, aan de Kerkstraat. Deparochie telt zo'n tweeduizend gelovigen, maar vooral in de zomermaanden loopt de kerk tijdens de missen steevast vol met allerhande toeristen. „En dan hebben we, heel uniek, ook nog Lourdes-om-de-hoek", vertelt de pas toor in zijn huiskamer in de parochie. De 6 3-j arige Jansen is namelijk ook voorzit ter van de Stichting Lourdes-grot, een van de aardigste, maar minst bezochte 'attracties' van het stadje aan de Geul. De geschiedenis van de Lourdes-grot gaat, zo vertelt Jansen, terug naar de ja ren twintig, toen Valkenburg ook al werd overstelpt met toeristisch bezoek. Toen tertijd is het plan ontstaan voor een reli gieuze oase, een punt waar de mens even tot rust kan komen en afstand kan nemen van de in veler ogen verderfelijke invloe den van het toerisme. Het voorbeeld was de replica van de Romeinse Catacomben, die onder toezicht van de Amsterdamse architect Cuypers (van het Centraal Sta tion en het Rijksmuséum) waren aange legd en die het leven tonen van de eerste christenen in Rome aan het begin van on ze jaartelling. Jansens verre voorganger, pastoor Her mans, kwam met een plan, en beeldhou wer annex bouwkundige Jos Eymael kon daarna aan het werk. Althans, nadat eerst in Lourdes de exacte maten van de echte grot in Frankrijk waren opgeno men. In 1930 was het werk klaar: de grot was door vrijwilligers in de rotsen uitgehou wen, er was een kleine esplanade aange legd, net als een Maria-weg in M-vorm. Via de goede gaven van de familie Diepen kwam er een Mariabeeld bij en in 1934 ook nog een beeld van Bernadette Soubi- rous, het Franse meisje dat in 1858 acht keer een 'dame in het wit' had gezien en die haar had toegesproken met de woor den 'Ik ben de onbevlekte ontvangenis'. De Valkenburgse openluchtkerk is ver der voorzien van een altaar, een preek stoel en heel veel kaarsen, die bezoekers er kunnen laten branden. De toegang tot de Lourdes-grot is gratis, de kosten van het onderhoud moeten via vrijwilligers en sponsors worden vergaard. Sinds en kele jaren wordt er ook iets verdiend aan het op het pleintje opgezette winkeltje, dat vol staat met religieuze artikelen. „Toch maak ik me over het materiële geen zorgen. Als de nood echt hoog wordt,-dan zal er wel geld komen. Zelfs vele, zeg maar van de kerk afgevallen Valkenburgers willen gewoon dat deze stiltegrot blijft." De Lourdesgrot in Valkenburg, een oase van stilte. Zachte tapijten laten de vloer spreken Meubelprijzen voor jong ontwerptalent Overzicht van de hypotheken Kokkels, delicatesse uit de Zeeuwse wateren Jubilerende Duitse kledingbeurs brengt 50 jaar mode in beeld Het ouderwetse twaalfuurtje vol culinaire hoogstandjes Bescheiden facelift voor Renault Scénic Taiwan dingt naar gunst Europese scooterkopers Kort nieuws van de automarkt Kosmisch rotsblok Braille zichtbaar gemaakt Koninklijk huis op f internetsite Postzegels en puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37