in de vaart Zonder verkeersleiders wordt de lucht veiliger reportage zaterdag 11 september 1999 27 RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Driekwart van alle vertragingen in de luchtvaart ontstaat doordat de verkeersleiding de drukte in de lucht niet meer aankan. Als de groei van de luchtvaart doorgaat, loopt volgens kenners het systeem over een paar jaar volledig vast. Dat roept om revolutionaire maatregelen, zoals 'Free Flight'. Schaf de luchtverkeersleiding af, laat vliegtuigen vrijuit vliegen waar zij maar willen en maak piloten de verkeersleiders voor hun eigen 75 vliegtuig. Anarchie als oplossing voor chaos? Ja, en volgens experts zal vliegen er zelfs veiliger en sneller door worden. ji Jacco Hoekstra, Ronald van Gent en Rob Ruigrok (vlnr op foto links) van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium: 'Free Flight', vrije vlucht, heeft toekomst. foto Roland de Bruin Wie op Schiphol aankomt en hoort dat zijn vlucht naar de zon twee uur ver traging heeft, zal al gauw de juffrouw achter de balie of de luchtvaartmaat schappij de schuld geven. Maar de groot ste oorzaak van al die vertragingen is de drukte in het luchtruim. En hoe meer wij willen vliegen, hoe drukker het zal wor den. Vliegtuigen vliegen via vaste routes naar hun bestemming. Die raken dus propvol. Luchtverkeersleiders moeten dat verkeer in goede banen leiden, maar dat wordt steeds moeilijker. Omdat vliegtuigen op minimale afstanden van elkaar moeten vliegen, is één vliegtuig dat iets te lang zaam vliegt al genoeg om een kettingreac tie aan vertragingen te veroorzaken. Volgens Eurocontrol wordt dit jaar 75 procent van alle vertragingen veroor zaakt door de drukte in het luchtruim. Gebeurt daar niets aan en groeit de lucht vaart in hetzelfde tempo door, dan loopt het systeem over vijftien jaar compleet vast. Dan is op tijd vliegen onmogelijk ge worden, en loopt ook de veiligheid gevaar. „Dan moet een verkeersleider elke 40 se conden een conflict oplossen", zegt ir. Jac co Hoekstra van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium in Amster dam. „Gemiddeld, dus in drukke tijden krijgt hij er tien tegelijk op zijn bord." Dat is onverantwoord. De stress, waaronder verkeersleiders bij de huidige drukte al werken, zal onaanvaardbaar worden. In de VS, maar ook bij het NLR, wordt al jaren nagedacht over oplossingen. Wat Hoekstra bepleit is even rigoureus als ogenschijnlijk onzinnig: schaf de hele luchtverkeersleiding maar af, schrap alle vaste routes, laat de piloten vliegen waar zij willen. Kris kras door elkaar. Vrijheid, blijheid. Geen orde, maar wanorde. Ten minste, op het eerste gezicht. „Toen wij hier vijf jaar geleden mee kwa men, werden wij bij de directie geroepen", zegt ir. Ronald van Gent van het NLR. „Waar zijn jullie nóu mee bezig, vroegen ze". Maar het van oorsprong Amerikaan se concept, dat Hoekstra, Van Gent en hun collega ir. Rob Ruigrok bestuderen, heet 'Free Flight', vrije vlucht, en zou wel eens dé oplossing voor alle problemen kunnen zijn. Omgedraaid De luchtverkeersleiding van nu is ge bouwd op het principe dat het ene vlieg tuig het andere niet kan zien. De verkeers leider bepaalt in welke corridor en op welke hoogte een vliegtuig vliegt. Hij ziet ook de andere vliegtuigen en zorgt dat zij bij elkaar uit de buurt blijven. In tegenge stelde richting vliegende toestellen wor den keurig in gescheiden corridors ge stopt. De piloot weet nauwelijks wat er om hem heen gebeurt. Hij moet vertrou wen op de instructies van de verkeerslei der. Bij 'Free Flight' worden de rollen omge draaid. De piloot houdt zelf zijn directe omgeving in de gaten. Als hij weet welke vliegtuigen in zijn buurt vliegen, en hoe ver die van hem verwijderd zijn, kan hij zelf maatregelen nemen om een botsing te voorkomen. De verkeersleider hoeft hem niet meer de hele vlucht te volgen, en komt alleen in actie bij het opstijgen en landen. Als iedere piloot „zijn eigen verkeerslei der speeltzij n ook de corridor s niet meer nodig, stelt Hoekstra. Dan kan iedereen vliegen waar hij wil. Zo lang hij maar de wettelijk voorgeschreven afstanden - vijf mijl horizontaal, duizend voet verticaal - van alle andere vliegtuigen verwijderd blijft. En dat is met vrij simpele appara tuur makkelijk vast te stellen. Het maakt daarbij niet uit of die toestellen in dezelf de richting vliegen, of hem juist tegemoet komen. Samen met de Amerikaanse NASA heeft het NLR dit idee uitgewerkt. Ook de drie ingenieurs hadden twijfels. „Toen we er mee begonnen, dachten we ook: dat kan niet. We hebben elkaar flink moeten over tuigen", zegt Hoekstra. Maar in de vluchtsimidator van het NLR-laboratori um in Amsterdam zijn proeven met Free Flight genomen, waarvan de resultaten ook voor de onderzoekers ronduit verras send waren. „Wij dachten eerst dat je zoiets alleen in rustige gebieden zou kunnen doen, maar we ontdekten dat het systeem juist een enorme capaciteit aan kan.In de compu ter werden situaties gecreëerd waarbij tientallen vliegtuigen kris kras door el kaar vlogen. Daarbij dienden zich uiter aard tientallen potentiële conflicten - zeg maar (bijna-) botsingen - aan. Maar die losten zich verrassend simpel op. Vliegers die het systeem in de simula tor testten, zeiden: 'Dit is een prima sys teem, maar hoe werkt het als het druk wordt?' „Onze verbaasde reactie was: maar jullie hebben net in een situatie met drie keer de huidige drukte en negen keer zoveel conflicten gevlogen", zegt Hoek stra. „Blijkbaar werd zelfs die extreme si tuatie niet als druk ervaren. We hebben zelfs scenario's van tien keer de huidige drukte gebruikt: geen probleem. „We hebben geen grens aan dit systeem kun nen vinden." Muur Kern is de 'transponder', die een signaal uitzendt over de snelheid en positie van het toestel, waardoor andere vliegtuigen het op hun navigatiescherm kunnen zien. Speciale software zorgt ervoor dat hij een waarschuwing hoort als hij over vijf mi nuten - in de lucht zo'n negentig kilome ter - dichterbij dan de voorgeschreven vijf mijl of duizend voet van een ander vlieg tuig dreigt te komen. Een vlieger hoeft slechts te letten op die vliegtuigen die in zijn buurt dreigen te ko men. En hij krijgt keurig tijdig een sein als dat het geval is. Bij de huidige drukte zal dat hooguit één keer per uur zijn. Het doorbreekt bovendien de monotonie, die er toch is bij lange vluchten over de oce aan. De verkeersleider, die nu nog alle vliegtuigen in de gaten moet houden, ziet zijn werklast echter sterk afnemen. Bij het huidige systeem neemt het aantal conflicten in de lucht kwadratisch toe in verhouding tot de groei van de luchtvaart. „Een beetje meer groei betekent meteen veel meer conflicten", zegt Van Gent. Bij Free Flight hoeft de piloot alleen zijn ei gen conflicten op te lossen. Ook voor de luchtvaartmaatschappijen heeft Free Flight - economische - voorde len. Vliegtuigen hoeven niet meer door vaste corridors te vliegen en kunnen de kortste, snelste en dus goedkoopste route kiezen. De enige flessenhals ontstaat bij het opstijgen en landen, maar dat is nu ook zo. Zolang het verdelen van vertrek- en aankomsttijden bij de verkeersleiding blijft, kan de controle onderweg gerust aan de piloot worden toevertrouwd. Praktijkproef Free Flight staat nog maar in de kinder schoenen. Er zal, zowel in de VS als bij het NLR, nog veel getest moeten worden. De eerste praktijkproef wordt volgend jaar in de VS gehouden. Dan wordt op een rus tige zaterdag een groot stuk luchtruim boven de staat Ohio afgezet, en wordt met het door het NLR ontwikkelde systeem geoefend in het kris kras door elkaar laten vliegen van 24 straalvliegtuigen. Die zijn van pakjesvervoerder UPS, die als eerste (vracht)maatschappij het Free Flight- concept heeft omarmd. Invoering van Free Flight zal nog wel vijf tien jaar op zich laten wachten. Het heeft pas zin als alle luchtvaartmaatschappijen en verkeersleidingen wollen meewerken. En dan zullen piloten, verkeersleiders maar vooral het reizende publiek ervan overtuigd moeten worden dat 'vrij vlie gen' misschien wel veiliger is dan het ge- coQtroleerde vliegen van nu. Veiliger, omdat zich minder conflicten zullen voordoen als vliegtuigen het héle luchtruim mogen gebruiken in plaats van dicht achter elkaar door vaste corridors te moeten vliegen. „En ook het vliegen bo ven Afrika, Oceanië of grote stukken zee, waar nu geen of nauwelijks verkeerslei ding aanwezig is, zal er veiliger door wor den", zegt Van Gent. Maar bij het NLR blijven ze voorzichtig. „Het is veiliger, maar eigenlijk mogen we dat nog niet zeggen, omdat nog niet alles is uitgetest. In elk geval hopen de NLR- ingenieurs dat, nu de grenzen van het be staande systeem gevaarlijk dichtbij ko men, een opmerkelijk concept als Free Flight bespreekbaar wordt. „We zeggen niet dat het kan", zegt van Gent, „maar na jaren onderzoek zien we niet waarom het niet zou kunnen." Hans de Bruijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27