25 in deze bijlage PZC reportage zaterdag 11 september 1999 Verpleegkundigen dreigen het plezier in hun werk te verliezen. Door de hoge werkdruk komen ze niet toe aan datgene waarom zij oorspronkelijk voor het vak kozen. Iets extra's doen, een praatje aan het bed maken; er is nauwelijks tijd meer voor. Men heeft het gevoel voortdurend tekort te schieten. „Tot m'n vijfenzestigste volhouden?" Verpleegster Corry kijkt je meewarig aan. Werk ze hé, roept een witte gestalte, die door de draaideur van verpleeg huis Ter Schorre verdwijnt, „Ja bedankt. Welterusten", reageert haar net gearri veerde collega. Het is zeven uur 's och tends, in verpleeghuis Ter Schorre in Ter- neuzen wisselen nacht- en dagploegen elkaar af. De nieuwkomers wacht een nieuwe dag van bejaarden wassen, ze naar het toilet brengen en medicijnen en maaltijden verstrekken. Een tijdsschema bepaalt het ritme van de dag. De uit financiële nood voortkomende per sonele krapte en de gevolgen hiervan voor de bewoners zijn niet uniek voor het 25 jaar oude verpleeghuis Ter Schorre. In een soortgelijke traditionele instelling in Goes of Assen zal de problematiek niet veel anders zijn. Eisen aan de verzorging van dementerenden veranderen onder druk van de samenleving. De Stichting Voor Regionale Zorgverlening Zeeland (SVRZ), waar Ter Schorre deel van uit maakt, begon daarom onlangs met het project kleinschalig wonen. De eerste re sultaten zijn bemoedigend en als het aan de SVRZ ligt behoren gesloten afdelingen zoals in Ter Schorre, over enkele jaren tot het verleden. Drie zusters begonnen hun dienst van morgen met het verschonen van de pati ënten. Als om negen uur het ontbijt klaar staat, moet iedereen uit bed, gewassen en aangekleed zijn. Een ongeschreven regel luidt dat iedere bewoner minstens een keer in de week onder de douche gaat. Sommigen zijn van kind af aan gewend dat niet vaker te doen en dat willen ze op hun oude dag zo houden. Een levensop vatting die de zusters niet betreuren. Het schema biedt geen ruimte om iedereen da gelijks te douchen. „Iemand die veel zorg nodig heeft, kunnen we door de week niet douchen, die gaat naar het weekeinde", licht zuster Lindy de werkwijze toe. Ruggen Lindy heeft deze ochtend zeven mensen verzorgd. Wonden heeft de Terneuzense verpleegster schoongemaakt, baarden geschoren, tanden gepoetst en de bejaar den aangekleed. „Behalve dat een bewo ner vannacht een koortslip heeft gekre gen, oogde het allemaal rustig", vindt Lindy. De moeizaam bewegende ouderen lichamelijk verzorgen, vraagt spier kracht en doorzettingsvermogen van de verpleging. Om het werk fysiek minder zwaar te maken, zijn er maatregelen ge troffen De directie van Ter Schorre schaf te onlangs een tillift aan waarmee de be jaarden gemakkelijk overeind worden geholpen. De ruggen van de zusters zijn er mee geholpen. Moeilijker is het om de werkdruk psy chisch weer aanvaardbaar te maken. „Zuster, zuster", klinkt het een groot deel van de dag over de afdeling. Is de stem be kend dan laat de hulpkreet de verpleeg sters koud. „Deze vrouw vraagt de gehele dag om aandacht. Ze kan niet anders het hoort bij haar ziekte", zegt het personeel. Communiceren met dementerenden is vermoeiend en tijdrovend. Ze realiseren zich niet hoe vaak ze die herinnering over de kinderjaren al hebben verteld. Stil is het zelden op de gesloten afdeling van Ter Schorre. Familie en vrienden, de zogenoemde mantelhulp, maken het werk van de ver pleging eenvoudiger. Drinken een kopje koffie mee of gaan met hun verwante wandelen in de tuin van Ter Schorre. En tijdens de spaarzame uitstapjes van de ge hele afdeling verleent de mantelhulp as sistentie. Steeds valt het familie en ver pleging dan op dat de dementerenden meer kunnen dan mogelijk werd geacht. „Staan ze ineens bij de kassa zelf iets af te rekenen." De veel geprezen mantelzorg kent zijn beperkingen. Allereerst zijn de partners van de bejaarden eveneens op leeftijd. Sommige bewoners hebben geen Verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. fotografie Dirk Jan Gjeltema kinderen of deze komen zelden op bezoek in het verpleeghuis. „Het liefst wil je de familie bellen, als je ziet dat een bewoner nooit visite krijgt. We doen het niet. Je kent de achtergrond niet. Misschien was het wel een hele nare man voor zijn kinde ren", legt zuster Corry de privacy-regels uit. Praatje De werkdruk in de verpleging is een hot item. Het thema lijkt in Ter Schorre op de werkvloer geen rol te spelen.,Wij houden van ons werk", haasten de zusters zich te zeggen. Dat ze aan het einde van de dag li chamelijk en geestelijk op zijn, ach daar zijn ze inmiddels wel aan gewend. De kwaliteit van wat ze zelf de technische verzorging zijn gaan noemen, vindt het personeel goed. Ook voor het praatje aan bed beweren ze nog tijd wij te maken „We proberen nog persoonlijke aandacht te geven. Er echt voor te gaan zitten", for muleert afdelingshoofd C. Vergouwen zorgvuldig. Of de verpleging aan de eisen van de jaren negentig voldoet, dat laat ze wijselijk in het midden. „Activiteitenbe geleiding daar zou inderdaad meer tijd voor moeten zijn." Een drietal kamers met namen als Land zicht en Zeezicht, zijn in Ter Schorre smaakvol ingericht. Een bewijs dat de opinie over de verpleging in de loop dei- jaren is veranderd. Een tv en cd bieden de broodnodige ontspanning. De kamers zijn het resultaat van de noeste arbeid van de 'aankleedcommissie'. Parket op de vloer, schilderij aan de muur en een bloe metje moeten de bewoner rust geven. Of het creëren van een huiselijke sfeer altijd lukt is de waag. Minstens zestien bewo ners maken gebruik van één huiskamer. Buiten de huiskamers, in de ontvangst ruimte, de slaapvertrekken, op de toilet ten en op de gangen heerst de sfeer van een ziekenhuis. Het ruikt hier ook zoals in een ziekenhuis. Op de witte plastic vloeren in de gangen staan tal van rolstoelen, po's, emmers en schoonmaakwagens. De man nen van de wasserij hebben er nog een kle dingrek met bloemetjesjurken bij gezet. Midden op de afdeling houdt het afde lingshoofd achter een grote glazen ruit kantoor. Voor eigen hoekjes voor bewo ners is op deze afdeling volstrekt geen plaats. In Landzicht is rond tienen een groep dementerende bejaarden bijeenge komen. Sommigen zijn na het ontbijt blij ven zitten, wachtend op de koffie van zus ter Corry. Ze serveert de warme drank en koeken in een snel tempo. Uit de radio ko men liedjes als Una Paloma Blanca. „Als ik alleen ben, houd ik wel van deze mu ziek", zegt een man. Een andere verwarde bewoner heeft zijn koffie inmiddels om gegooid. Corry wil hem helpen maar hij weigert het kopje los te laten. Een vrouw zit over de krant gebogen. Ze prevelt hardop. Een half uur later heeft hetzelfde bericht nog haar aandacht. Corry loopt voortdurend op en neer en probeert haar aandacht over de koffie drinkende bewoners te verdelen. De drukte ontneemt haar niet het plezier in het werk „Dit zou ik het liefst de hele dag doen", zegt ze met de koffiepot in haar hand. In de pauze bekent ze desondanks niet tot aan haar pensioen in de verple ging te willen werken. Het hoge tempo en de vereiste conditie zijn daar belangrijke redenen voor. Je moet uit speciaal hout gesneden zijn om het in de verpleging vol te houden. Zuster Lindy zegt herhaalde lijk te hebben mee gemaakt dat stagiaires afhaakten. Ze schrokken van de werk druk. Dat collega's voornamelijk wou wen zijn, verwondert haar niet, „Dat zorgzame hé, dat zit toch meer in wou wen." Een man schuifelt na de koffie over de af deling. De oude pettendrager is ongetwij feld een van de favorieten van de zusters. Voor iedereen heeft hij een wiendelijk woord over. Alleen soms weet hij het even niet meer. „Ik werk nu al een jaar in deze fabriek, maar loon dat heb ik nog niet ge had", zegt de naar eigen zeggen 95-jarige. „Ach het komt wel goed, ik krijg lekker te eten." Hij heeft ook zijn heldere momen ten. „Soms moet je het allemaal maar over je heen laten komen, anders word je zelf gek." Hij geeft er een vette knipoog bij. De werkdruk in de verpleging en de on- wede over een gebrek aan persoonlijke aandacht zijn tekenen des tijds. De maat schappij is volgens afdelingshoofd Ver gouwen veranderd. Toen ze achttien jaar geleden In Ter Schorre ging werken, zag de afdeling er veel naargeestiger uit. „Er was nog geen plaatje aan de fel oranje mu ren te bekennen." Activiteiten ondernam men volgens Vergouwen toen zelden. „De hoge eisen in de verzorging zijn terecht een onderdeel van ons werk geworden." Kleinschalig Ter Schorre zoekt naar structurele oplos singen om het werk voor het verplegend personeel aangenamer te maken. Binnen kort treedt een laag geschoolde kracht, die huishoudelijke arbeid verricht, in dienst van het Zeeuws-Vlaamse ver pleeghuis. „Dat is een manier om meer handen aan het bed te krijgen", aldus Ver gouwen. De leiding van Ter Schorre volgt de voortgang van het project kleinschalig wonen nauwgezet.Zoals ze nu werken in de Villa in Koudekerke, dat is de toe komst", stelt R. Ruissen, locatiemanager in Ter Schorre. „Bij ons hebben bewoners te weinig privacy. Niet in de slaapkamers en niet in het huiselijk leven. Het geven van privacy lukt nauwelijks in een ge bouw als dit", verontschuldigt Ruissen zich. „Maar we leggen het hoofd niet in de schoot, we werken voortdurend aan ver beteringen. Hoewel ze de betaling voor onder meer de onregelmatige diensten karig vindt, heeft Lindy het naar haar zin in Ter Schorre. „Ik wil op deze af deling voor dementeren den eerst een paar jaar mee draaien en dan naar iets anders uitkijken." Zuster Lindy hoopt zelf niet op een verpleegaf deling te komen te liggen. „Maar deze dementeren den weten vaak niet beter. Erger lijkt het me als je door een ziekte als MS in het ver pleeghuis terecht komt en je het allemaal nog realiseert." Werken met een kleinere groep dementerenden vindt Lindy geen onaardig vooruitzicht. Ze vraagt zich wel af of de oudere collega's de overstap kun nen maken. „Ik sta daar open voor maar ik kan me voorstellen dat het voor iemand die de veertig is gepasseerd, moeilijk is zich aan te passen aan de nieuwe opvat tingen van de overkant", aldus Lindy, doelend op het besluit van de directie van de SVRZ om het kleinschalig wonen de komende jaren prioriteit te geven. Geduldig Stipt 12 uur wordt de warme maaltijd ge- serveerd. Kalkoenbiefstuk, gemengde sa lade, aardappelkroketten en griesmeelvla met rode bessen en vla, staan vandaag op het menu. Allerhande diëten maken het lastig om een gevarieerde maaltijd samen te stellen. Zusters helpen geduldig de de menterenden die zelf het voedsel niet meer kunnen innemen. De bewoners ge nieten zichtbaar van de maaltijd. Niet ie dereen is tevreden. „Zuster krijg ik nog een toetje", roept een boze bewoonster. De maaltijd verloopt hectisch. De gang voor Landzicht staat vol met karretjes ge laden met eten en afwas. Terwijl sommige bejaarden nog aan de biefstuk zit, krijgen anderen hun toetje. De zuster met de me- dicijnkar is inmiddels gearriveerd. Ze zal geen enkele bewoner overslaan bij het uitdelen van de geneesmiddelen. Bezoek is tijdens de maaltijd niet welkom. Er is geen ruimte en tijd voor. ,,'s Avonds eten familieleden wel eens een boterhammetje mee", vertelt Corry. Een groep bewoners heeft na de middag maaltijd plaats genomen in de stoelen voor het kantoor. Ze staren wat voor zich uit. Onbewust wachten ze op het glas jus d'orange, dat om 13.00 uur wordt uitge deeld. Dan breken er rustiger tijden aan. Een aantal zusters gaat, na eerst nog een paar ouderen in bed te hebben gestopt, naar huis. Voor de overblijvers is het te hopeft dat er zich deze middag geen cala miteiten voordoen, zodat er tijd voor een wandeling overblijft. Arjan van Westen Stuur de luchtverkeersleiders maar naar huis Fotorubriek; in de vaart Paul Verhoeven wil weer een film met mensen maken Parkeergarage wordt een grote schuifpuzzel Hennie Kuiper won vooral belangrijke wedstrijden Middelburgse onderwijzeres terug uit bevend Turkije Rudolf Bultmann als theoloog van de eeuw Een driemaster om verliefd op te worden -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25