Opwindende topper in balans Martina Hingis in finale tegen Serena Williams Renners in ban van monster El Angliru Lomans en Geeris dirigeren Oranje naar hockeyfïnale feyenoord maakt 2-0-achterstand goed tegen Ajax Roda JC klopt AZ Vier keer rood voor SSV Ulm uan onze sportredactie AMSTERDAM - Een ploeg in de steigers stelde gisteravond een team met een stevig fundament danig op de proef. Ajax kreeg in de volle Arena aanvankelijk een kleurtje op het nieuwe gezicht en kon zelfs even genieten van een 2-0-voorsprong. Maar in de tweede helft maakte het blosje plaats voor vermoeide grimas sen en kon Feyenoord met de kracht van een kampioen orde op zaken stellen: 2-2. Feyenoord verliet met opgehe- venhoofd de Arena. Trainer Leo Beenhakker: „De tweede helft was prima. Als mensen ons de morele winnaar noemen, kan ik dat wel begrijpen. Een overwin ning was mooi geweest, maar met dit gelijkspel kan ik wel le- ALKMAAR - AZ is vrij dagavond in eigen stadion de ongeslagen status in de eredivisie kwijtgeraakt. Roda JC was met 2-1 te sterk. Al in de tweede minuut passeerde middenvelder Doomernik met een fraaie lob AZ-doelman Moens, die te ver voor zijn doel stond. Twintig minuten later was de voorsprong reeds verdubbeld. Zafann beantwoordde knullig verdedigen met een sim pele schuiver: 0-2. Halverwege de tweede helft maakte Max Hui- berts de aansluitingstref fer, maar ondanks een overwicht bleef de gelijk maker van de thuisploeg uit. AZ - Roda JC 1-2 (0-2). 2. Doomernik 0-1,22. Zafarin 0- 2, 69. Huiberts 1-2. Scheids rechter: Oskam. Toeschou wers: 6594. Gele kaart: Van Galen (AZ), Van der Luer (Ro da JC). Bijzonderheid: in de 64e minuut werd Vergoossen (Roda JC/trainer) naar de tri bunes verwezen wegens aan merkingen op de leiding. ven. Want aan die goede tweede, ging een heel moeizame eerste helft vooraf." Maker van het eerste Ajax- doelpunt Richard Knopper vond dat zijn ploeg met de 2-0- voorsprong te snel tevreden was. „Als team hebben we in de tweede helft gefaald", aldus de middenvelder. „Thuis mag je een voorsprong van 2-0 niet uit handen geven." Toen Feyenoord was teruggeko men van de achterstand kon het tot genoegen van het meeleven de publiek alle kanten opInval ler Reuser kopte de bal tegen de kruising van het Feyenoord- doel, later vuurde Van Gastel de bal uit een vrije trap tegen de paal en weer even later ontbrak het Winter in de Rotterdamse doelmond aan slagvaardigheid. Er vielen aan weerszijden gaten en overtredingen die scheids rechter Van der Ende noopten tot zes gele kaarten, waarvan vier voor Feyenoorders. Onder hen was ook Cruz, bij wie gisteren toch weer sprankjes van zijn provocerende inslag oplichtten. De Argentijnse spits, fel op de huid gezeten door Verlaat, riep de toom van het Amsterdamse publiek over zich af. Een kwartier voor tijd werd hij door Beenhakker naar de kant gehaald. De bijdrage van Cruz was zodoende een van de minpunten voor Beenhakker, die zich anderzijds tevreden toonde over het optreden van zijn opnieuw veerkrachtige ploeg na rust. Vooruitgang Op zijn beurt kon Wouters ge noegen putten uit het spel van Verlaat, die tegen Cruz de eerste twijfels over zijn kunsten als mandekker wegnam. Wouters kon bovendien voor het eerst eens duidelijke vooruitgang constateren in de eerste helft en erna zijn hart warmen aan de vechtlust van zijn spelers. Beide coaches konden wijzen op de amusementswaarde van de wedstrijd. De nationale top kan zich niet meer meten met de Eu ropese elite. Maar voor de twee de maal in een maand legden Ajax en Feyenoord met hun for maties met drie spitsen een on derhoudende, spannende partij op de mat met, vooral bij Laud- rup en later even Kalou, nog al- Feyenoord-speler Bonaventura Kalou (midden) rent juichend weg na de gelijkmaker (2-2). De Ajacieden (van links naar rechts) Tim de Cler, Aron Winter en Frank Verlaat kijken elkaar niet begrijpend aan. foto Marcel Antonisse/Ed Oudenaarden/ANP tijd hoogwaardige staaltjes op de mat. Een maand geleden in de strijd om de Johan Cruijff-schaal werden de Amsterdammers ook door Feyenoord overrompeld. Na een kwartier was het toen 2- 0 voor de kampioen. Gisteren koos Feyenoord, met de contro lerend ingestelde Van Gastel op de plaats van de rustende Deen se international Tomasson, voor een behoudende opening. Ajax daarentegen trok bevlogen ten strijde. Het Amsterdamse elan werd al na zeventien minuten trefzeker uitgebeeld door Knopper. De centrale midden velder, die als jeugdspeler ooit Feyenoorder was, stuurde de bal uit een vrije trap fraai langs de verbouwereerde Dudek (1-0). Pas na de tegenslag kroop Feye noord enigszins uit zijn schulp. maar doortastend toonde de ti telhouder zich vooralsnog niet. Opvallend was dat Ajax zich naar behoren wapende tegen het vleugelspel van de oppo nent. Zelfs vaak laconieke types als Dani (op rechts) en Arvelad- ze (op links) bleken bereid om hun vleugelverdedigers terzijde te staan. Over de toewijding had Wouters niet te klagen. Laudrup Feyenoord had aanmerkelijk minder vat op vooral Laudrup, logischerwijs vaak door zijn ploeggenoten opgezocht. De Deen sneed herhaaldelijk langs Paauwe en bracht Machlas tweemaal in kansrijke positie. De tweede keer bewees de Griekse centrumspits de nood zakelijke scherpte nog te mis sen. Los van Konterman rea geerde hij besluiteloos bij een open kans in de doelmond. Machlas was net naar de kant geroepen, Reuser was zijn ver vanger, toen Laudrup Paauwe opnieuw achter zich liet. Wam- berto, ingevallen voor de aan zijn schouder gekwetste Ar- veladze, kon de bal bij de verste paal ongehinderd inkoppen (2-0). Op dat moment was Ajax de controle over het duel echter al kwijt. Dat werd ten overvloe de aangetoond in de volgende minuut. Kalou etaleerde een glimp van zijn kwaliteiten door de bal schuin achterwaarts af te schuiven naar Bosvelt, die als tegenspeler van Witschge dank baar kon constateren dat de weg naar het doel open lag (2-1). Beenhakker herschikte zijn team met een dubbele wissel, uitgerekend ten koste van Bos velt. De met Van Gastel terugge keerde Van Wonderen bewees zijn waarde als stuwende kracht. Ajax was niet bestand tegen de toenemende druk van de Rotterdammers. Met een ra ke kopbal toonde Kalou zich uiteindelijk toch van evenveel waarde als Laudrup aan de an dere kant (2-2). Ajax - Feyenoord 2-2 (1-0). 17. Knopper 1-0, 58. Wamberto 2-0, 60. Bosvelt 2-1, 68. Kalou 2-2. Scheids rechter: Van der Ende. Toeschou wers: 48.000. Gele kaart: Winter, Ar- veladze (Ajax), Paauwe, Cruz, De Visser, Van Gastel (Feyenoord). Ajax: GrimNieuwenburg, Verlaat, Winter en De Cler; Dani (80. Vier- klau), Knopper en Witschge; Laud rup, Machlas (57. Reuser) en Ar- veladze (46. Wamberto). FeyenoordDudek; Van Gobbel, Van Wonderen, Konterman en Paauwe; Bosvelt (61. Rzasa), Van Gastel en De Visser;Kalou, Cruz (76. Kornejev en Van Vossen (61. Cairo). GP- D/ANP Waterpolosters verliezen finale EK PRATO - Het Nederlands vrouwen waterpoloteam heeft in de finale van het Europees kampioenschap verloren van het gastland Italië. Na vier perioden in Prato was de stand 8-8, in de verlenging maakten de Italiaansen één doelpunt meer, 10- 9. Nederland had een zwakke start (3-0-achterstand), maar kwam in de tweede periode terug tot 4-4. Twee treffers van Di Mario waren echter een tegenvaller na fouten in de Neder landse verdediging. Toch toonde de ploeg vechtlust en was er kort voor tijd de voorsprong van 8-7. Opnieuw Di Mario dwong namens Italië de verlenging af. Daarin liep Italië uit naar 10-8, de laatste tegentreffer van Van den Berg mocht voor Oranje niet meer baten. ANP Stadion AEK Athene verwoest ATHENE - De Griekse topclub AEK Athene moet een nieuw stadion bouwen. Door de aardbeving en de talloze naschok ken in Athene is de 71 jaar oude arena Nikos Goumas ver woest. AEK zal zijn thuiswedstrijden voorlopig in het Olym pisch stadion afwerken. SID Kinderen vergiftigd in Afrika JOHANNESBURG - Vierhonderd kinderen die deelnamen aan de openingsceremonie van de Afrikaanse Spelen, zijn we gens voedselvergiftiging behandeld in ziekenhuizen in Jo hannesburg. Zestien kinderen moesten ter observatie blijven. Tijdens een maaltijd bij het stadion werd bedorven voedsel geconsumeerd. De kinderen variëren in leeftijd van 8 tot 18 jaar. „Er verkeert niemand in levensgevaar", aldus een woordvoerder van het Johannesburg Hospital, waar 120 kin deren met vergiftigingsverschijnselen werden binnenge bracht. De openingsceremonie voor de Afrikaanse Spelen ging gewoon door. RTR Wiersma haalt Sijbrands in HOOGEZAND - Ton Sijbrands moet sinds vrijdag Harm Wiersma naast zich dulden aan de kop van het klassement om de Europese damtitel. Wiersma zegevierde in de vierde ronde in Hoogezand met wit over Kirzner uit de Oekraïne en Sijbrands slaagde er niet in met zwart het verweer van de Ita liaan Bubbi te breken (remise). Slechts twee van de acht par tijen leverden een winnaar op. Beide keren betrof het een Ne derlander. Naast Wiersma zegevierde ook Rob Clerc, die met zwart de Pool Chmiel versloeg. ANP Van Moorsel wint wielerronde BERGEIJK - Leontien van Moorsel heeft de Ronde van Ne derland voor vrouwen op haar naam geschreven. Ze zegevier de vrijdagmiddag in het tweede deel van de zesde en laatste etappe, een tijdrit over 17 kilometer rond Bergeijk. VanMoor- sel legde de rit tegen het uurwerk af in 21 minuten en 44 secon den, hetgeen een gemiddelde snelheid van 44,400 km per uur betekende. De Duitse Petra Rossner, die als koploopster aan de tijdrit begon, kampte met een lekke band. Ze kwam uitein delijk drie seconden tekort op Van Moorsel. ANP Seizoen Pantani ten einde BRESCIA - Voor Marco Pantani is het wielerseizoen afgelo pen. De Tour de France-winnaar van vorig jaar kampt met ernstige klachten in de rechterknie, waardoor hij zelf niet re kent op deelname aan de wereldkampioenschappen in okto ber in Verona. Voorlopig moet hij dertig dagen absolute rust houden. De binnenbanden in zijn knie zijn beschadigd en de knieschijf is overbelast. Pantani fietste zijn laatste officiële wedstrijd op 5 juni in de Ronde van Italië. Wegens een te hoog hematocrietgehalte werd hij uit koers gehaald. DP.4 m onze sportredactie SEW YORK - Martina Hingis en Serena Williams hebben zich mannacht geplaatst voor de frouwenfinale van de US Open ii New York. De Zwitserse lummer één van de wereld ver- iloeg in twee sets de als derde jeplaatste Venus Williams: 6-1, i-6 en 6-3. Serena Williams, die ils zevende was gerangschikt, ppon in een spannende halve fi- lale met 6-4 1-6 6-4 van haar landgenote en titelverdedigster Lindsay Davenport, die tweede was geplaatst. Het unieke scenario van twee nisjes in de eindstrijd van een Irand Slam-toernooi werd laardoor tenietgedaan. De uit spraken van pa Richard Wil- iams, nog voor het begin van de JS Open, creëerden een 'war of he words' tussen de familie iVilliams en Martina Hingis. 3eide partijen lieten zich op Persconferenties niet onbetuigd egens elkaar. Hingis beschul- ligde Richard ervan een 'grote nond' te hebben en Serena loemde Hingis een dom wicht. De kleine vete werd beslecht ;oenHingis en Richard Williams ïlkaar openlijk de hand schud- ien. Niettemin bleef de situatie Pikant toen Serena en Venus steeds verder kwamen op Flus hing Meadows en een finale tus sen de twee ineens zeer wel mo gelijk was. De US Open werd Dubbelspeltitel Lareau/O'Brien YORK - Het als elfde ge- Plaatste duo Sebastian Lareau üt Canada en de Amerikaan Hex O'Brien heeft gisteravond le dubbelspeltitel bij de man- ien veroverd. h de finale versloeg het Noord- Hnerikaanse koppel de als eer ste geplaatste Indiërs Bhupati ?nPaes in twee sets: 7-6 en 6-4. De Indiërs waren eerder dit sei zoen winnaar op Wimbledon en Soland Garros, maar tegen La reau en O'Brien konden ze geen saaist maken. Bhupati greep met de Japanse Bugiyama wel de titel in het ge mengd dubbelspel. In de finale was het als tweede geplaatste luo te sterk voor het Ameri kaanse span Po/Johnson met tweemaal 6-4. steeds meer een 'two-women- show' van de Williamsen, door dat ze samen ook nog eens de halve finale in het dubbel be reikten. Nota bene Martina Hingis voorkwam de droomfi- nale tussen de zusjes Williams. Hingis wandelde in de eerste set in no time over Venus Williams heen: 6-1. In de tweede set trok Williams de stand weer gelijk: 4-6. In de derde set braken beide speelsters over en weer eikaars service, maar Hingis brak één keer meer. Bij 5-3 serveerde Hingis voor de set. Op dat mo ment eiste de slijtageslag zijn tol bij Williams. Ze moest zich we gens kramp laten behandelen, maar het mocht niet baten. Met een 6-3-setwinst stelde Hingis haar finaleplaats zeker. Bol van spanning De andere halve finale tussen Serena Williams en Davenport stond ook bol van de spanning. De laatste ontmoeting tussen beiden werd overtuigend door de jongste Williams gewonnen (6-4 6-2) en gisteravond leerde ze de nummer 2 van de wereld opnieuw een lesje. Ze schreef de eerste set op haar naam door een doorbraak in de tiende game: 6-4. Daarna leek Davenport orde op zaken te stellen. Ineens bleek ze de meest atletische van het tweetal en won de tweede set met 6-1 Ook in de derde set zag het er 1 a ng naar uit dat Davenport wel raad wist met het spel van Wil liams, dat voornamelijk was ge baseerd op grof geweld. Soms haalde Williams ineens uit, zo als in de tweede game toen ze drie aces achter elkaar sloeg, een zeldzaam feit in vrouwen tennis. In de zevende game moest Davenport ineens toch een doorbraak dulden, waar door het 4-3 voor Williams werd. De achtste game was cruciaal. Davenport wist niet te profite ren van vijf breekpunten die ze kreeg en na acht keer deuce was het Williams die haar service- game toch nog behield (5-3). Het eerste matchpunt ontstond op 30-40 in de volgende game, maar Davenport rekte haar ten- nisleven nog even. Op eigen ser vice gaf Williams de voor het grij pen liggende winst niet meer uit handen, waarna ze een uit gelaten rondedans over de groe ne baan kon maken. ANP/GPD Door zijn zege in de tijdrit versterkte Abraham Olano de eerste plaats in het algemeen klassement. foto's Sergio Perez/RTR Jan Ullrich behaalde gisteren de tweede plaats in de tijdrit over 46,4 kilometer. van onze sportredactie SALAMANCA - De individuele tijdrit van vrijdag was een indicatie van de vorm van de favorieten voor de eindzege in de Vuelta. De benen van winnaar Abraham Olano zijn goed, die van naaste belager Jan Ullrich bijna als in oude tijden. Zon dag zullen de klimmers de aanval op het tweetal inzetten. Dan wacht El Angliru, de berg die mogelijk voor een deel te voet zal worden beklommen. Olano deed vrijdag in de bruisende stu dentenstad Salamanca wat hij doen moest. Afstand nemen van klimmers als Escartin, Heras enBeltran. Van die Span jaarden wordt zondag vuurwerk ver wacht. In de tijdrit leed Heras nog de min ste schade. De Kelme-renner, voor wie de Vuelta op het lijf geschreven is, moest ruim vier minuten inleveren op Olano. Olano had voor het nagenoeg vlakke par koers van ruim 46 kilometer 53 minuten en 3 2 seconden nodig, een gemiddelde van 52 kilometer per uur. Ullrich bleef daar het dichtst in de buurt met een eindtijd van 54.29. Van de Nederlanders deed Ser- vais Knaven het nog het best. De TVM- renner werd 52e op meer dan vijf minuten van Olano. In de schaduw Zondag zal blijken wat de voorsprong van Olano waard is. Wielerminnend Spanje is al weken in de ban van El Angliru, een berg die, zo willen de verhalen, kolossen als de Tourmalet, Alpe d'Huez en de Paso di Gavia in de schaduw stelt. Het is een klim van 12,5 kilometer met een gemiddelde stijging van 10 procent naar 1573 meter hoogte. Het steilste stuk, vlak onder de top, is met een percentage van 23,5 zelfs te voet moeilijk begaanbaar. Sportkrant Marca telt de dagen dat 'het monster' beklommen gaat worden. Het is de eerste keer dat El Angliru, in het hart van Asturië, in het parkoers van de Vuelta is opgenomen. De weg naar boven was tot vier jaar geleden een zandpad waar slechts koeien een weg zochten naar een meertje. Nu ligt er asfalt, dat bij regen spekglad zal worden. Er is voor zondag neerslag voorspeld. De klimmers zullen ongetwijfeld de aan val kiezen. Voor Olano, Tonkov en Ullrich wordt het aanklampen, de schade beper ken. Olano verkende de berg enkele we ken geleden. „Als het regent, zullen we met de fiets in de hand omhoog moeten. Dan wordt het een atletiekwedstrijd. Misschien zou dat nog het beste zijn. Het zou de wedstrijd minder hard maken. Ik vrees anders een uitputtingsslag, zoals die Tom Simpson op de Mont Ventoux ooit het leven heeft 'ANP ROSTOCK - SSV Ulm staat na vier speeldagen in de Duitse voetbalcompetitie op de laatste plaats. Vrijdagavond leed de nieuwkomer de derde neder laag, 2-1 bij Hansa Rostock. Vier spelers van Ulm kregen de rode kaart. Arminia Bielefeld - VfL Wolfsburg leverde geen doelpunten op. Ulm had vrij dagavond in het ui terste noorden van oost-Duits- land lang zicht op een gelijk spel. Oswald zette Rostock al na vier minuten op voorsprong, maar Gora bracht de bezoekers in de 7 9e minuut langszijPas in de 90e minuut zorgde Agali voor de overwinning van de thuis club. Ulm speelde op dat mo ment al met acht man, na rode kaarten voor de Nederlander Van der Haar (ex-De Graaf schap), Wise en Grauer. In bles suretijd moest ook Radoki van het veld. ANP van onze sportredactie PADOVA - „Tien, tien, tien", klonk het vrijdagmiddag uitge laten in het hockeystadion van Padova. Eindelijk was er een beetje publiek, eindelijk was er een beetje sfeer op de tribunes bij het Europees kampioen schap. Het Nederlands man- nenteam liet zich door de kleu rige entourage inspireren. Oranje deklasseerde in de halve finales België op ouderwetse wijze, maar niet met de dubbele cijfers waar de supporters luid ruchtig om vroegen: 7-1. „Dit was onze beste wedstrijd van het toernooi tot dusver", concludeerde bondscoach Mau- rits Hendriks voldaan. „We heb ben technisch en tactisch sterk gespeeld. Op de juiste momen ten hebben we toegeslagen. Van enige onderschatting bij ons was geen sprake. Het onder drukken daarvan was mis schien in deze wedstrijd tegen België nog wel onze grootste te genstander." Twee spelers die de laatste tijd enigszins ter discussie stonden bij Oranje eisten een hoofdrol op. Zowel verdediger Bram Lo mans als centrumspits Piet Hein Geeris scoorde drie keer. Teun de Nooijer bracht het andere doelpunt op zijn naam. Met strafcornerspecialist Lomans (tien E K-treffers) is hij met zes treffers en zes assists de belang rijkste man bij de olympisch- en wereldkampioen. Basisspeler Lomans moest in de voorlaatste wedstrijd tegen En geland (3-3) voornamelijk toe kijken. Bondscoach Hendriks gaf de voorkeur aan Sander van der Weide, die in alle opzichten een betere hockeyer is. De keu zeheer van Oranje zag daarmee bewust af van de gevreesde straf comer van Lomans, die re glementair alleen mag aanleg gen als hij ook daadwerkelijk in het veld staat. De lange voor stopper van HGC had proble men met die maatregel. Meer druk „We hebben daarover een goed gesprek gevoerd", liet Lomans weten. „De strekking van het verhaal van Maurits was, dat ik gewoon beter moest gaan hoc keyen. Feitelijk ben ik het daar ook mee eens. Ik voelde tegen België meer druk dan anders. Misschien ging het daardoor ook wel beter. Ik weet dat ik het niveau van het Nederlands elf tal aankan. Maar soms komt het er gewoon niet uit." Hendriks: „Over de corner van Bram hoeven we het absoluut niet te hebben. Die is gewoon van wereldklasse. Maar om een volwaardig international te zijn, moet hij de komende jaren nog heel hard werken. Ik twijfel niet aan hem. Ik weet zeker dat hij ook als basisspeler gaat sla gen. Samen stippelen we daar voor een route uit." Piet Hein Geeris was half au gustus met Diederik van Weel nog de schlemiel van Oranje. Hendriks zette beide spelers uit de selectie wegens slechte resul taten bij een fitheidstest. Het tweetal had te veel vet op de bot ten. Na het vierlandentoernooi in Amstelveen werd het inmid dels afgetrainde duo in genade aangenomen. Van Weel is louter tribuneklant in Padova. Geeris is vaste invaller. Zijn spel en zijn doelpunten tegen België waren van grote klasse. Nooit eerder scoorde de 71-voudige interna tional drie keer voor het Neder lands elftal. Lekker „Ik zit weer lekker in mijn vel", sprak Geeris veelbetekenend. „In de nationale competitie loopt het al jaren lekker, maar in Oranje komt het er vaak nog niet uit. Dit was zo'n wedstrijd waarin veel lukte. Dat moet ik vaker laten zien. Dan krijg ik vanzelf meer speeltijd van de bondscoach." Nederland, dat eind augustus in de laatste oefenwedstrijd ook al met 7-1 won van België, kwam vrijdag in het snikhete Padova eerst nog verrassend op achter stand. Onder aanvoering van de ijzersterke middenvelders Brinkman, Veen en De Nooijer nam Oranje daarna de regie van de wedstrijd stevig in handen. Met bij vlagen wervelende com binaties werd het kansloze Bel gië naar een grote nederlaag gespeeld. „We hebben het krachtsverschil met België dui delijk tot uitdrukking ge bracht", sprak Hendriks gede cideerd. Nederland - België 7-1 (4-1). 6. Van der Gracht 0-1, 11. De Nooijer 1-1, 20. Lomans 2-1 Jsc), 23. Geeris 3-1 30. Geeris 4-1, 59. Lomans 5-1 (sc), 62. Lomans 6-1 (sc), 64. Geeris 7-1. Scheidsrechters: Wolter (Dui), Curti (Ita). Gele kaart: 43. Eikelboom (Ne derland), 48. Beunen (Bel). Aantal toeschouwers: 2500.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21