Vragen bij kwaliteit overblijven Vreugde en verdriet over sloop flats Vraagbaak voor jongeren in bieb Snelle aanleg N57 voor Middelburg van levensbelang Ambulancedienst Delta Noord wekt woede en lachlust op zeeland 16 Opvang op scholen moet beter Veere wil beleid voor evenementen aanscherpen zaterdag 11 september 1999 door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De PvdA in Middelburg heeft het college ge vraagd of het overblijven op ba sisscholen niet onder de profes sionele buitenschoolse opvang zou moeten vallen. Bovendien wil de fractie weten of er een Opnieuw forse bijdrage voor gehandicapten GOES - Sportclub Ge handicapten Bevelanden (SGB) heeft opnieuw een forse bijdrage ontvangen voor de aanpassing van het Goese zwembad Sportpunt Zeeland. De Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind liet vrijdag weten 60.000 gulden te geven. De SGB. die mensen met een zware lichamelijke handicap de mogelijkheid biedt om onder aangepas te omstandigheden onder meer te zwemmen, wil de omkleedruimten bij het Goese bad aanzienlijk verbeteren. Donderdag overhandigde de Stichting Kinderpost zegels Nederland een che que van 20.000 gulden. Vrijdag werd de SGB aan genaam verrast door de gift van maar liefst 60.000 gulden. Met de eerdere bijdragen van het Natio naal Fonds Spoit Gehan dicapten, de CZ Groepde vijf Bevelandse gemeen ten en de provincie heeft de stichting nu twee ton binnen. De totale kosten van het project zijn be groot op 2,4 ton, zodat nog 40.000 gulden ontbreekt. mogelijkheid bestaat om het overblijven experimenteel als opvang aan te merken en uit te voeren. Het aantal kinderen dat gebruik maakt van het overblijven is de laatste jaren fors toegenomen. Bovendien hebben heel wat kin deren het niet naar hun zin in de overblijf groep. Het bureau In ter/View en de Commissie Dag indeling hebben onderzoek gedaan naar overblijven op ba sisscholen in vijf Nederlandse steden. „Overblijven is geregeld in de Wet op het Basisonderwijs maar heeft geen financiering meege kregen", schrijft de fractie aan het college. „Dat heeft tot ge volg dat ouders een kleine bij drage betalen "waarvoor één a twee vrijwilligers de opvang verzorgen. Omdat de werktij den en de betaling slecht zijn, kunnen er geen beroepseisen worden gesteld. Vaak zorgt een klein aantal vrijwilligers voor een te grote groep kinderen. Het is zwaar werk, de betaling is slecht en het verloop vaak groot." Steekproef De PvdA heeft zelf een steek proef gedaan onder een aantal Middelburgse basisscholen. Daaruit zou blijken dat scholen in deze gemeente met dezelfde problemen kampen als in ande re plaatsen in hei land. „Enkele basisscholen scholen hebben echter het overblijven uitbe steed aan Kinderopvang Wal cheren. Op die scholen wordt de lunch geregeld door een profes sionele kracht. Ouders en hun kinderen zijn hier positiever over net als de directeuren en medewerkers. Er zijn echter wel meer kosten aan verbonden. De fractie stelt daarom dat als er proeven met buitenschoolse op vang gedaan worden, er reke ning gehouden moet worden met ouders met een bijstands uitkering. De band Indigo tijdens de opening van het JIP. foto's Lex de Meester door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Jongeren van Middelburg en Veere die vragen hebben over van alles en nog wat, kunnen voortaan terecht in het Jongeren Informatie Punt (JIP) in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Van dinsdag tot en met vrijdag kunnen ze daar terecht voor foldermateriaal of persoonlijk advies. Het JIP is vrijdag officieel geopend. In het JIP kunnen mensen in de leeftijd van twaalf tot en met vijfentwintig jaar terecht voor Stagiaires van het JIP met bloemen voor de wethouders. informatie en advies over vrij wel alles waarmee jongeren te maken kunnen krijgen. Studie financiering, zwangerschap, dagvaardingen, drugs en pesten op school vallen daaronder. Maar ook zaken als vakantie werk en vrije tijd. „In theorie kan ik op iedere vraag antwoord geven. Maar dat kan ook inhouden dat ik jongeren doorverwijs naar per sonen of instanties die over een bepaald onderwerp meer kun nen vertellen", zegt Wilbert Mingelen die het JIP bemand. „Ik ben geen hulpverlener, maar ik kan wel inzicht verschaffen in de wirwar van hulpverlenin gen." Mingelen beaamt dat veel jon geren van tegenwoordig de weg naar de juiste instellingen best goed weten te vinden. „De weg op zich weten ze wel, maar vaak hebben ze moeite om zich bin nen een grote instelling te mani festeren. En als ze niet voorbij de telefoniste komen, houdt het op. Als ze op een beetje tegen stand stuiten, zijn ze al geneigd weg te lopen. Ik kan ze daarop voorbereiden en helpen met de manier waarop ze een bepaalde organisatie moeten benaderen." Naast persoonlijk en algemeen advies, gaat de beheerder ook voorlichtingsprogramma's ma ken en voorlichting geven op scholen. Het afgelopen half jaar was hij al drie dagdelen in de week aanwezig in het JIP. „Die periode kan gezien worden als een rustige aanloopperiode. Ie dereen moest nog wennen aan het JIP. ook ikzelf." Het is de be doeling dat het JIP, dat nu nog een tweejarig project is, vier honderd j ongeren per j aar helpt. Het informatiepunt is een ver volg op het Jeugd Advies en In formatiebureau dat voorheen onder het beheer van de provin cie viel. Nadat besloten is dat gemeenten die adviesbureaus onder hun hoede moesten ne men, ging Middelburg met de gemeente Veere om de tafel zit ten. Vlissingen had al een eigen regeling. Uiteindelijk besloten beide gemeenten met behulp van het Sociaal Kultureel Werk Middelburg het JIP op te pak ken. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De gemeente Veere talmt met de bestem mingsplanwijziging die nodig is voor de aanleg van de Dammen- route. Daardoor komt niet al leen de aanleg van die rijksweg, maar ook de ontwikkeling van het Middelburgse bedrijventer rein de Mortiere en het Stations gebied in gevaar. Die zorg spraken de Middelburgse wet houder P. Brakman en gedepu teerde J. Hennekeij uit. De Statencommissie verkeer van de provincie Zeeland en de gemeente Middelburg hadden vrijdagochtend een informeel overleg met elkaar. „De N57 of de Dammenroute vormt de rug gengraat van belangrijke ont wikkelingen", meldt Hennekeij. „De Mortiere moet een voor Zeeland uniek bedrijventerrein worden. En daar wil de provin cie aan meewerken. Voor vesti ging in het Stationsgebied is veel animo, hebben we gehoord. En verder willen we het open baar vervoer verbeteren, om de binnenstad autoluwer te ma ken. De overstap van bus op trein en andersom moet beter geregeld worden om de concur rentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto te verbeteren." Onderzoek De provincie en Middelburg hebben er beide 75.000 gulden voor over om te onderzoeken of er marktpartijen zijn die een bijdrage kunnen leveren aan de voorfinanciering van de aanleg van de rijksweg. Bureau BVR van Riek Bakker voert het on derzoek uit en van BVR wordt verlangd dat het voor de jaar wisseling met resultaat komt. Brakman: „Als dan blijkt dat projectontwikkelaars, beleg gers en bouwcombinaties brood in de combinatie van werk zaamheden zien, zijn we op de goede weg. Ik heb het over sa menwerking in de ontwikkeling van de Mortiere, het Stationsge bied en de aanleg van de N57." Brakman spreekt uit dat de spoedige start van de bouw van de N57 van levensbelang is voor 'Middelburg en wijde omge ving'. Minister T. Netelenbos besloot enige tijd geleden de aanleg van de N57 door te schuiven naa> 2010, maarzij kwam onlangsoj die beslissing terug. Voor heil ministerie kan het werk nuroail 2006 beginnen. „Maar de gede-| puteerde heeft bij haar afgj dwongen dat we aan de slat kunnen, als de regio dat zei voor elkaar krijgt. Daar zijnu-j nu hard aan aan het werken." Zonder inzet van de gemeen:; Veere kunnen Middelburg en c: provincie het vergeten dat a N57 versneld wordt aangelegd Tot Sint Laurens is de besten: mingsplanwijziging van de Ni; geregeld, stelt Brakman. we kunnen pas voluit van star, gaan, als van het hele tracé d- bestemmingsplanwijziging ge. regeldis." Druk Wethouder L. Wisse van de ge- meente Veere verklaait dat Vee re voor 2000 160.000 guldei heeft gereserveerd voor de be- stemmingsplanwijziging van N57. „Er wordt druk op ons ui;, geoefend om mee te werker Wat moeilijk te verteren is, ïsda: Middelburg wel via leges gel: terugkrijgt voor de aanlegkos- ten van de weg. De gemeenl; Veere krijgt er nauwelijks wa: voor terug. Het kost ons allee maar geld, terwijl het nut vog Veere zeer relatief is." Hij vult aan dat het natuurlij'; voor Veere en haar toeristen hei prettig is als er geen files mee staan in Middelburg. „Maz hier op het platteland, voldoe de doorgaande weg nu toch oei goed." Scholier mishandeld KLOETINGE - Bij het fietstuj neltje in Kloetinge is donderda; een veertienjarige scholier ern stig mishandeld door vijf medf- scholieren. Dat heeft de polife vrijdag bekend gemaakt. Alle verdachten, tussen twaalf en veertien jaar oud,n inmiddels gehoord en de pos heeft tegen hen proces-vertt opgemaakt. Gezien de ernstvt de zaak komen de vijf niet': aanmerking voor een altera; tieve straf bij Buro Halt. moeten binnenkort voor rechter verschijnen. VEERE - Het college van B en W van Veere wil evenementen in haar gemeente aan banden leg gen. Daarvoor is inmiddels een conceptnota Evenementenbe- leid opgesteld. Volgens het plan moet de toestemming voor eve nementen niet gerelateerd wor den aan maximaal toegestane decibels maar wel aan vaste sluitingstijden. Bovendien zal het maximum aantal evene menten per jaar per dorpskern worden vastgesteld. Aanvankelijk moet iedere festi viteit volgens de nota om 23 uur afgelopen zijn. Dat geldt echter niet voor evenementen waaraan de gemeente in voorgaande ja ren toestemming verleend heeft om om 24 uur te sluiten. Festivi teiten in horecabedrijven mogen duren tot 1 uur, in strandpavilj oens tot 23 uur en in nachtbedrijven zoals discothe ken tot 4 uur. Voor het instellen van een maxi maal aantal evenementen per kern, worden de festiviteiten onderverdeeld in drie soorten. De lichte evenementen staat voor een gebeurtenis zonder muziek of met onversterkte mu ziek. Bij middelzware evene menten komt bijvoorbeeld de fanfare of er wordt gebruik ge maakt van een oproepinstalla- tie. Zware evenementen zijn óf grootschalige festiviteiten of 'luidruchtige'. Van deze laatste categorie die aan de openbare weg gehouden wordt, mogen er in Domburg twaalf per jaar plaatsvinden, in Zoutelande elf en in Westkapelle zeven. In de overige kernen zijn dat er één, twee of drie. Daarnaast mogen er ook nog een aantal evene menten in een horecagelegen heid gehouden worden. Kennisgeving Vanwege het grote aantal ver zoeken voor evenementen, pleit het college voor een praktische aanpak. „Ondanks de daaraan verbonden nadelen en risico's zijn wij van oordeel dat voor lichte en middelzware evene menten met muziek, volstaan kan worden met een kennisge ving, in plaats van een vergun ningsaanvraag. Dat houdt in dat deze evenementen zijn toe gestaan, mits men voldoet aan de vooraf gestelde voorwaar den", staat er in de nota. Het evenementenbeleid moet nog worden goedgekeurd door de gemeenteraad. Magistraatwijk verdeeld doorCris Sohier MIDDELBURG - De bewoners van de Magistraatwijk in Mid delburg zijn in twee kampen verdeeld. Onderwerp van twist is het plan van de gemeente om het hart van de wijk te vernieu wen. De flats die er nu staan zullen voor die vernieuwing moeten wijken. Sommigen vinden dat een geweldig idee en menen dat er al veel eerder iets had moeten gebeuren. An deren kunnen geen goed woord opbrengen voor de sloop. „Mooi dat ze plat gaan", oor deelt een buurtbewoonster die haar naam liever niet in de krant ziet. „Die flats stellen niets voor, dat doen ze al dertig jaar niet. Ik ben blij dat ze ein delijk weg worden gehaald." Ze is het eens met de zienswijze van de gemeente dat het hart van de wijk niet echt als zoda nig functioneert. Ter illustratie wijst ze op het winkelcentrum in de wijk. „Ik doe hier zelf ge woon mijn boodschappen, lek ker dichtbij. Maar ik ken ge noeg mensen in de wijk die liever een heel stuk verderop hun boodschappen doen." Verziekt De reden daarvoor is volgens haar duidelijk. „De buurt wordt verziekt door die flats. Ik woon er niet maar ik kom er wel eens binnen. Het is er een zootje. Alles zit onder de graf fiti en overal ligt afval. Dat komt door de bewoners. Het grootste deel van de mensen die er wonen is tuig. Ik zal niet zeggen dat dat voor iedereen geldt, want er wonen ook nette mensen, maar naast de mees ten zou ik niet willen wonen." Volgens haar ligt de schuld daarvan bij de gemeente. „Ze stoppen iedereen er maar in. Toen ik hier kwam wonen, wil de ik een woning hier in de buurt. Dat kon niet, zei de ge meente. Maar in die flats kon ik zo vijf verschillende woningen uitzoeken." Anderen zijn juist fel tegen de sloop van de flats. Hun woede richt zich met name op de ma nier waarop de gemeente en Woongoed Middelburg de hoogbouw nu leeg willen ma ken. „Deze plannen komen voor ons als een donderslag bij heldere hemel", vertelt E. Jan sen uit de Van Reigersberg- straat. Verrast Ook M. Ridderikhoff werd to taal verrast. Zij woont nog maar pas in één van de flats en krijgt nu te horen dat ze uiter lijk in april weer weg moet zijn. „Ik heb op 1 juli de sleutel ge kregen", vertelt ze, „van een woning die op dat moment to taal uitgewoond was. Ik ben zeven weken bezig geweest al les in orde te maken. Dat heeft me behalve veel tijd ook veel geld gekost, en zo veel geld heb ik helemaal niet. Nu is alles net twee weken een beetje op orde en dan krijg ik een brief binnen met de mededeling dat ik in april al weer weg moet zijn. Daar hebben ze destijds niets over gezegd." De bewoners van alle 262 wo ningen moeten dus verhuizen. Daarin worden ze tegemoet ge komen met een bedrag van 5.000 gulden en vijftien pro cent korting bij verhuisbedrijf Vogel. Dat is te weinig, vindt Jansen: „In de brief die we ge had hebben stond dat alleen de verhuiskosten al tot 3.000 gul den kunnen oplopen. Dan hou j e veel te weinig voor de inrich ting van je nieuwe huis." Rid derikhoff vult aan: „Het lijkt er op dat men bij de gemeente denkt: Daar wonen de minima, die hebben toch al niets dus die zijn gauw tevreden." Stikken Maar er zijn meer zaken die steken. Ridderikhoff: „Er zou hier in september gelijk ie mand van Woongoed in een hokje komen zitten, waar je dan met je vragen terecht zou kunnen. Ik heb tot op heden nog niemand gezien. Boven dien leek het er bij de laatste raadsvergadering sterk op dat alles toch al beslist is. Ze laten ons gewoon stikken," Zij willen niet weg uit de Magi straatflats, maar vertrek lijkt Sommige bewoners van de Magistraatwijk zijn blij met de sloop van de hoogbouw, maar veel flatbe woners vallen desloopplannen rauw op het dak. foto Lex de Meester onafwendbaar. „Bij mij staat de helft van de gang al leeg. Als er eenmaal mensen vertrek ken, volgen er meer. Dan wor den er ruiten ingegooid, dat soort dingen. Het gebouw zal gewoon gaan verpauperen, waardoor er nog meer mensen weggaan onder het motto van 'dan pak ik maar aan wat ik aangeboden krijg', hoewel ze het zelf misschien ook te wei nig vinden. Zo kun je geen blok vormen." Ridderikhoff ziet nog een na deel van de leegstand: „Terwijl ik een andere woning die ik ei genlijk met wil in orde aan het maken ben, staan mijn spullen hier dus in een gebouw zonder enige sociale controle." door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Am bulancedienst Delta Noord en de dienst van het Streekgewest Westelijk Noord-Brabant clai men beide vanaf vandaag, za terdag, het ziekenvervoer op Tholen te verzorgen. Delta Noord heeft vrijdag op het laat ste moment een oplossing ge vonden voor de geldproblemen en zegt door te gaan. Volgens de gemeente Tholen en het streek gewest is het daarvoor inmid dels te laat. Eerder deze week maakte de ambulancedienst bekend het vervoer op Tholen vanaf van daag, zaterdag, op te schorten. Delta Noord is in financiële pro blemen gekomen door het ge bakkelei over de vergunning voor Tholen. Volgens de provin cie Noord-Brabant zou de dienst daar, door een admini stratieve fout van elf jaar gele den, niet over beschikken. Delta Noord heeft de gemeente begin deze week laten weten voorlopig te moeten stoppen tot er meer duidelijkheid is over de vergunning. Daarop is direct een intensief overleg op gang gekomen om een noodoplossing te vinden voor het ziekenver voer op Tholen. De provincie Zeeland toonde zich bijvoor beeld bereid om financieel ga rant te staan voor de inzet op Tholen van de fuserende Zeeuwse ambulancediensten boven de Westerschelde. Uiteindelijk heeft de ambulan cedienst van het West-Brabant- se streekgewest vrijdag defini tief het vervoer op Tholen op zich genomen. Er wordt een zie kenwagen gestationeerd bij de brandweerkazerne in de kern Tholen, die elke dag van acht uur 's morgens tot tien uur 's avonds volledig paraat is. Bui ten die uren is er een piket dienst. De gemeente Tholen en de provincie kunnen zich vin den in deze oplossing. Delta Noord bracht de gemeen te en het streekgewest vrijdag aan het eind van de middag ech ter schriftelijk op de hoogte van een 'particxilier initiatief', dat het de dienst financieel moge lijk zou maken om door te gaan op Tholen. Directeur G. D. Diepstraten van Delta Noord zegt dat de mensen achter het initiatief anoniem willen blij ven. „Het komt uit een deel van de bevolking van Tholen en Sint Philipsland." Volgens Diepstraten wordt he initiatief ondersteund door (li huisartsen in het gebied. Del heeft hij vernomen van 'contactpersoon', dokter D. J.J Panis uit Sint-Maartensdijk Die is niet bereid een toelichtir; te geven. Via zijn assistente lad hij slechts weten 'de ontwikke lingen af te wachten' en 'genoe: gedaan te hebben'. Directeur F. S. W. van Wijlari van de Centrale Post Ambulan-I cevei-voer van het West-Bra bantse streekgewest noemt hei] een 'lachwekkende situatie'. „De hele week zet Delta Noori de zaak op scherp door te zeg gen: we stoppen er zaterdsf mee. Wij hebben inmiddels ee altex-natieve voorziening opge tuigd en dan ligt er vrijdagmid dag om half vijf opeens een fa: dat ze toch doorgaan! Zo ga je niet met een basisvoorziexiiüj als de ambulancedienst om." In een antwoordfax heeft Va: Wijland Delta Noord direct la ten weten dat die dienst van£ vandaag niet meer 'in de p raatheid op Tholen wordt opge nomen'. Met andere woorder de alarmcentrale seint de West- Brabantse ambulance in. „He is prachtig hoor, zo'n particulie initiatief, maar is dat nog we van deze tijd?", vraagt Van Wij- land zich af. „Ik heb ook gee: enkel inzicht in de kwaliteit e: continuïteit exvan." Verbolgen De Thoolse bux-gemeester H.A van der Munnik is er verbolge: over dat Delta Noord op he: laatste moment met een kxxnst- greep komt. „Ik kan geen woor den vinden die dit gedrag zou den kunnen x-echtvaardigen Het is geen stijl om op deze wijzf met zo'n belangrijke voorzie ning om te spx-ingen. We hebben ook geen enkel inzicht in de waarde en strekking van het particuliere initiatief." De ge meente blijft daarom vertrou wen op de inzet vanuit West- Brabant. „We wijken niet van die lijn af." Gedeputeerde G. L. C. M. de Kok, die de afgelopen dagen na mens de provincie het overleg met de verschillende partijer heeft gevoerd, was vrijdag avond nog niet op de hoogte vat het voornemen van Delta Noord. „Ik heb van de gemeente Tholen vandaag de bevestiging gekregen dat de ambulance hulpverlening is geregeld Daarmee is voor mij de zaak op gelost."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16