Middelburg prijst Goes uit markt FïLM BYTrIE Samen werken aan Fort Rammekens Nazomeren in zeeën van ruimte LAND Op autovrije zondag staat verkeer alleen voor open brug stil 13 Bouw nieuw waterschapskantoor in hoofdstad elf miljoen gulden goedkoper fff Kerncentrale vervangt splijtstofelementen door hoger verrijkt uranium ulnk oFFset (drukt tot een formaat van 71 x 102 cm. zeeuwse almanak Spelling PZC zeel lai zaterdag 11 sef icJ ttember 1999 Hnor Rolf Bosboom GOES - Het hoofdkantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden verhuist waarschijnlijk van Goes naar het Stationsgebied in Middelburg. De offerte van Middelburg is elf miljoen gul den goedkoper dan die van nieuwbouw in het Goese Bek- hofgebied. Een compleet nieuw hoofdkantoor in het Bekhof is in elk geval van de baan. Het wa terschap wil nog wel kijken naar de mogelijkheid van een bijgebouw op die locatie als aanvulling op het huidige kan- itoor. Het waterschap is in het voor malige Magnoliagebouw aan de Piet Heinstraat in Goes binnen enkele jaren volledig uit zijn jasje gegroeid. Lange tijd leek het een uitgemaakte zaak dat Zeeuwse Eilanden naar het Bekhofgebied zou verhuizen, (Advertentie) ma vanaf maandag 13 september al het festivalnieuws dagelijks op radio en televisie Radio: van 10-1 I uur TV: na het nieuws van 21.00 uur (ieder uur herhaald) totdat de gemeente Middelburg eind juni met twee aantrekkelij - ke alternatieven op de proppen kwam: aan het Kanaal door Walcheren bij het NS-station en in het plan Veldzigt. In Goes be studeerde het waterschap ook nog de locatie waar garage Zwartepoorte was gevestigd, aan de M. A de Ruyterlaan. Gesloten deuren Deze vier opties presenteerde het dagelijks bestuur vrijdag middag achter gesloten deuren aan de algemene vergadering, het algemeen bestuur van het waterschap. Het prijsverschil van elf miljoen gulden tussen de twee aantrekkelijkste moge lijkheden - Stationsgebied en Bekhof - bleek voor veel hoofd ingelanden doorslaggevend. Een aanbieding die eigenlijk niet kan worden geweigerd, al dus de vergadering. De comple te operatie zou daarmee zonder verhoging van de waterschaps belastingen kunnen verlopen. Het enorme prijsverschil - ter vergelijking: de koopsom van het huidige pand bedroeg vier jaar geleden twaalf miljoen gul den - was voor de bestuurders reden om de mogelijkheid van een nieuw hoofdkantoor in het Bekhof maar meteen uit te slui ten. Wel wordt, op nadrukkelijk verzoek van de hoofdingelan den, de haalbaarheid onder zocht van behoud van het huidi ge pand in combinatie met een satellietkantoor op het Bekhof, met een verbinding tussen beide locaties. In de algemene verga dering van '12 oktober valt de definitieve beslissing. Het waterschap heeft de offerte van Middelburg dinsdagavond gekregen. Voor dijkgraaf W. A Gosselaar was dat aanleiding om snel spijkers met koppen te slaan en de al vastgelegde bij eenkomst van het algemeen be stuur met twee weken te ver vroegen naar gisteren. Hij spreekt van een 'helder financi eel plaatje'. ,,Dit is zó'n verschil - daar kun je niet omheen." De Middelburgse burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek, die geen pogingen wil doen om het grote prijsverschil te verklaren, omschrijft de offerte van zijn gemeente als 'een scherpe aan bieding, maar wel zakelijk ver antwoord'. „Het is prettig om te vernemen dat daar op een posi tieve manier op wordt gerea geerd. Maar dit is slechts een eerste stap op een lang traject. Er zal nog heel veel moeten wor den besproken." Niet vrolijk Burgemeester D. J. van der Zaag van Goes, die zich eerder al boos heeft gemaakt over de pogingen van Middelburg om het waterschap te lokken, is te leurgesteld. „Ik word hier niet vrolijk van." Hij wil zich eerst laten informeren over de oorza ken van het prijsverschil. „Dat Bommelding was 'geintje' THOLEN - De bommelding die in juni zorgcentrum Ten Anker opschrikte, blijkt een 'geintje' te zijn geweest. Naar aanleiding van tips van burgers is vrijdag de verant woordelijke aangehouden, van wie de politie alleen kwijt wil dat het gaat om een 'jeugdige dader'. Hij wilde een grap uit halen en had de gevolgen daar van niet overzien. (Advertentie) djtenbeek S )-W° vcrhuizcrs da's in goede handen (0113) 230 230 Stoomtram rijdt tegen kraanwagen 's-GRAVENPOLDER - De stoomtram Goes-Borssele heeft j vrijdagavond een mobiele kraan geramd van een inwoner j van 's-Gra venpolder, ie eigenaar van de kraan kwam lit het Groene Wegje in de rich tingvan 's-Gravenpolder rijden [en merkte de juist passerende 'ioomlocomotief niet op. De raan werd een paar meter over le rails meegesleept waardoor :nas afbrak. Een andere kraan ïoest het gevaarte weg takelen. [De locomotief had alleen schade lan een antieke lantaren. De miiloftsgasten die in de trein :aten, moesten verder met de door Frank Balkenende VLISSINGEN - Kraandrijver is eigenlijk een mooi beroep. Je zit hoog, droog en koel, want airco aan boord. En natuurlijk elke dag een prachtig uitzicht, zoals de kraanmachinist die op de Vlissingse boule vard aan de Sardijntoren bouwt. Als hij de blik naar beneden richt, deelt hij de zonnige nazomer met enke le verstandige strandgasten, want zij mijden het drukke hoogseizoen. Dus lekker die al wat mildere straaltjes zon meepikken, zonder handdoekje aan handdoekje te liggen. foto Lex de Meester Staatsbosbeheer krijgt hulp van gemeente, provincie en haven doorCris Sohier RITTHEM - Staatsbosbeheer, de gemeente Vlissingen, de pro vincie Zeeland en Zeeland Sea ports slaan de handen ineen voor het behoud en herstel van Fort Rammekens. Om dit officieel vast te leggen, ondertekenden de vier partijen op de honderdste verjaardag van Staatsbosbeheer vrijdag een overeenkomst. Plaats van handeling was, heel toepasse lijk, het voormalige verdedi gingswerk zelf. Hard werken Door middel van dit convenant verplichten de ondertekenaars zich ertoe om uiterlijk in het na jaar van 2000 een plan van aan pak gereed te hebben voor het fort. „Dat kon nog wel eens hard werken worden", meende regio- hoofd W. Z. van der Meer van Staatsbosbeheer, „maar dat moeten we kunnen halen." De mede-ondertekenaars toon den zich bereid om voor het be houd het fort eens de mouwen op te stropen. Gedeputeerde G. de Kok verklaarde dat dit mooi past in het beleid dat de provincie voert voor het natuur- herstel langs de Westerschelde. Wethouder L. Poppe-de Looff, die de overeenkomst namens Vlissingen ondertekende, zei dat dit plan niet mocht ontbre ken in het natuur-historisch maritiem beleid van de gemeen te. Buurman Vice-voorzitter van het dage lijks bestuur van Zeeland Sea ports H. J. M. de Haas gooide het over een andere boeg door half-serieus te verklaren dat het bedrijf vooral uit eigenbelang handelde. „Staatsbosbeheer is hier onze buurman en daar be hoor je natuurlijk fatsoenlijk mee om te gaan" verklaarde De Haas, „daar hebben wij zelf ook belang bij, aangezien wij in de toekomst nog wel wat uitbrei dingsplannen hebben. Dat zou eventueel enige spanning kun nen veroorzaken, en dan kun je maar beter op goede voet staan met je buren." Van der Meer zei tenslotte hoge verwachtingen te hebben van het convenant. Van der Meer: „Het is al heel wat dat we dit voor elkaar hebben gekregen. Ik denk dat een over eenkomst als deze, gezien de toen nog wat meer tegenstrijdi ge belangen van economie en ecologie, twintig jaar eer der niet mogelijk was geweest." Naast het tekenen van deze overeenkomst werd er vandaag ook een tentoonstelling met de titel Nader Overeen Te Komen geopend in het fort. Deze ten toonstelling bestaat uit werken van negen hedendaagse kunste naars die zich op verzoek van de jarige organisatie lieten inspire- kan alleen maar in de grondkos- ten en de kosten van de parkeer kelder zitten." De gemeente Goes gaat nu met spoed de satel lietoptie in het Bekhof bestude ren. Van der Zaag: „Er moet nog flink gerekend worden om te weten of we nog iets concurre- rends kunnen neerleggen." Directeur H. J. van Koeveringe van De Delta Eilanden BV, die het Bekhof gaat ontwikkelen, reageert luchthartig op het nieuws dat totale nieuwbouw van Zeeuwse Eilanden in het ge bied van de baan is. „Dit is een ontwikkeling die onze plannen niet frustreert. We hadden eer der al uitstekende kandidaten voor het Bekhof en daar gaan we nu weer mee rond de tafel." door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zeeland is de enige provincie in Nederland die volgende week zondag 19 september niets doet aan de au tovrije zondag. De Fietsersbond enfb Zeeland vindt dat een 'gi gantische misser' voor een pro vincie die zich met rust, groen en ruimte profileert. Zeeuwse gemeenten hebben niet of afwijzend gereageerd op de oproep van het Landelijk Overleg Autovrije Zondag (LOAZ) om straten op deze 'eer ste autoloze zondag' van Neder land af te sluiten en activiteiten te organiseren. Kapelle en Goes waren wel bereid straten af te zetten. Maar omdat er vanuit de bevolking geen evenementen op touw zijn gezet, gaat dat niet door. In heel Nederland doen onge veer vijftig gemeenten mee aan de autoloze zondag. Maar Zee land laat het goed afweten, zegt A Groothoff van het LOAZ. „Veel gemeenten zeggen dat het niet zinvol is omdat er al zo wei nig openbaar vervoer in Zee land is. Uit Schouwen-Duive- land hoorden we dat ze niet aan het zondagse kerkbezoek willen komen." De Schouwse gemeen tewoordvoerder weet daar niks van. „Het is niet logisch om op dit eiland autoverkeer te ver bieden" Animo Het Goese college heeft alle wijk-, dorps- en buurtvereni gingen opgeroepen iets te orga niseren maar de animo was minimaal. Geplande sportwed strijden en een buurtbarbecue op afgesloten straten gaan niet door. „Jammer maar helaas", reageert wethouder M. 't Hart. „Als wij een autovrije zondag mogelijk willen maken maar er gebeurt niks, houdt het op." De Samen op Weg-kerken in Goes roepen hun lidmaten nog wel op de auto op zondag 19 september te laten staan. Voorzitter J. van Velzen van de Fietsersbond enfb Zeeland is 'erg teleurgesteld' over het falen van de autovrije zondag in Zee land. „Wat een gigantische mis ser ook. Je profileert je als pro vincie met rust, groen en ruimte profileert en dan lukt het niet om één dag in het jaar geen au to's te laten rijden. Dat vind ik nogal wat." C. Buijs van de Zeeuwse Mi lieufederatie zegt dat de afhou dende houding van gemeenten niet strookt met het beleid van veel gemeenten om de automo biliteit terug te dringen. „Er lo pen nu mensen rond die blij zijn dat ze toch op zondag naar hun schoonmoeder kunnen." Grote kans GroenLinks-fractievoorzitter P. van Zalen in de Vlissingse ge meenteraad vindt dat het Vlis singse college van B W een grote kans heeft laten liggen. „Het college wil de automobili teit terugdringen en meer con tact met de burger. Dan is zo'n zondag toch een prachtige kans om samen met burgers iets te or ganiseren?" Van Zalen zit bij een platform dat op 19 september allerlei activiteiten wilde orga niseren. Maar vanwege 'de korte voorbereidingstijd' gaaterniets door. Dat heeft ook te maken met de jaarlijkse strandcross in Vlissingen. „Veel vrijwilligers willen daar toch wel graag naartoe." Zeeuwse gemeenten vinden een autoloze zondag een zaak van het Rijk. „Als je resultaat wil boeken, moet je dat volstrekt gecoördineerd doen", vindt de Middelburgse verkeerswethou der P. Brakman. „Verder sta ik op het liberale standpunt dat in vulling van de automobiliteit de verantwoordelijkheid van de individuele burger is. Boven dien hebben we al genoeg stremmingen." Lachend: „We leveren toch al een bijdrage met de stremmingen bij de Schroe- brug?" BORSSELE - De kerncentrale Borssele gaat vandaag (zater dag) voor twee weken uit bedrijf voor de jaarlijkse splijtstofwis seling annex onderhoudsbeurt. Dit jaar worden 36 van de 121 splijtstofelementen vervangen. De nieuwe elementen bevatten splijtstof met een verrijkings graad van 4 procent uranium 235. Tot voor enkele jaren was de reactor geladen met uranium met een verrijking van 3,3 pro cent. EPZ, de exploitant van de kerncentrale, heeft vergunning gevraagd en gekregen hoger venijkt uranium te gebruiken. Daarmee valt een vermindering te bereiken van de hoeveelhe den radioactief afval en pluto nium bij de productie van elek triciteit in de kerncentrale. Bij een splijtstofwisseling wor den nooit alle elementen in één keer vervangen. Omdat een re actor kern qua verrijkingsgraad van het uranium in balans moet zijn, kunnen niet zonder meer elementen met een verrijking van 4 procent naast die van 3,3 procent worden geplaatst. Daarom zijn bij de jaarlijkse stop van de kerncentrale vorig jaar elementen met een verrij king van 3,8 procent geplaatst. Na de splijtstofwisseling van 2000 zal de gehele kern geladen zijn met hoger ven-ijkt uranium. Revisies Tijdens de stop worden verder onder meer condensors schoon gemaakt en revisies uitgevoerd aan de hoofdvoedingwater- pomp en de veiligheden van de hoofdstoomleidingen. Daar naast vinden periodieke contro les en beproevingen plaats, zo als de vierjaarlijkse inspectie van het reactorvat. Het is de be doeling dat de kerncentrale eind september weer stroom le vert aan het landelijke elektrici teitsnet. (Advertentie) HET BETOVERDE PLEIN Abdijpiein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 (Advertentie) IJZERSTERK IN VELLENDRUKWERK Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, met: Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 00 VV of Robbert-Jan Hanemaaijer 06 53 81 29 25 Na het tekenen van het convenant voor behoud van het fort werd een tentoonstelling geopend met werk van negen kunstenaars. foto Lex de Meester ren door Staatsbosbeheer en zijn terreinen in Zeeland. Eén van de werken uit de tentoon stelling, de ets 'Groei' van Ridette Martens, werd vooraf gaand aan de ondertekening van het convenant door Van dei- Meer overhandigd aan commis saris van de koningin W. T. van Gelder. Regelmatig hereiken ons vanwege de provincie stuk ken waaruit duidelijk wordt dat ambtenaren van inzicht verschillen over de spelling van de naam van het landje apart. De ene keer wordt dat aangeduid als Zeeüwsch- Vlaanderen, de andere keer maakt men gewag van Zeeuws-Vlaanderen, zonder ch dus. Navraag leert dat zulks he- rust op de onverzettelijkheid van een groepering die in het verleden verivijlt en die ver moedelijk thuis naar wensch de consumptie van visch en vleesch afwisselt. Zo'n houding brengt de op lossing van het millennium probleem niet nader, goede lezer. De iveerbarstigen van geest zouden er Van Dale eens op kunnen naslaan. Dan ont dekken ze dat de uitgang met ch in onbruik is geraakt. Raadplegen ze de inleiding tot het woordenboek, dan le zen ze dat Van Dale school hoofd ivas te Sluis. Inderdaad. Dat ligt in Zeeuws-Vlaande- ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13