Casino in Clinge toch geopend PZC Activiteiten in Dorpshuis Hoek Stroomstoring in West-Z-Vlaanderen Ouderen hechten meer aan sozen dan aan voorlichting Opvoeding anders bekeken Hoogaars YE 36 in Breskens op monumentendag Sloop watertoren Terneuzen dichterbij zeeland Eigenaar negeert waarschuwing burgemeester Kessen Voorzitter gemeenteraad Michelstadt bezoekt Hulst vrijdag 10 september 1999 z18 door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Een aanne mer die bezig was met graaf werkzaamheden in de Bogaardstraat in Aardenburg heeft donderdagochtend een stroomstoring in West- Zeeuws-Vlaanderen veroor zaakt. Aardenburg, Zuidzan- de, Eede en delen van Sluis en Oostburg kwamen tussen half tien en elf uur zonder elektrici teit te zitten. Bij de werkzaamheden werd een kabel geraakt, waarna kortsluiting optrad. Enkele vermogensschakelaars vielen als gevolg hiervan uit. Deze schakelaars, vergelijkbaar met de stoppen in de meterkast, zorgen voor de beveiliging van het elektriciteitsnet. Een groot deel van West- Zeeuws-Vlaanderen werd hierdoor van stroom afgeslo ten. Medewerkers van Delta Nuts bedrijven hadden de situatie vrij snel onder controle. Zij moesten echter behalve in Aar denburg ook in Oostburg en Sluis de schakelaars vervan gen. Daarom duurde het onge veer een uur voordat de meeste huishoudens weer stroom had den. De bewoners van de Bogaard straat hadden wat langer over last. De breuk in de kabel moest worden hersteld met een mofverbinding. Dit euvel werd in de loop van de dag verhol pen. Woordvoerder A J. van de San- de kon donderdag nog niet zeg gen hoe groot de schade van de storing is. Of de aannemer aan sprakelijk is voor de schade, is evenmin bekend. „Normaal gesproken is een aannemer wel aansprakelijk voor de schade, omdat hij de gegevens over lei dingen en kabels in de grond bij ons had kunnen opvragen. Maar het kan zijn dat er door werking van de grond ver schuivingen hebben plaatsge vonden. Daarom houden we nog een slag om de arm.Het is overigens niet zeker of de breuk in de kabel donderdag ochtend is ontstaan, zegt Van de Sande. De kabel kan al op een eerder moment zijn geraakt, waarna de kortsluiting om half tien op trad. door René Hoonhorst CLINGE - Ondanks een waar schuwing van de Hulster burge meester A Kessen is het casino in café De Smidse in Clinge don derdagavond toch opengegaan. Café-eigenaar H. de Wit meent dat hij aan alle vergunningsei sen voldoet en zonder probemen een deel van zijn etablissement kan verhuren. Burgemeester Kessen kan niet op eigen houtje illegale speelge- legenheden sluiten. Die taak is aan het Openbaar Ministerie en dat ziet daar, mede omdat er de afgelopen jaren weinig proble men waren, geen prioriteit in. De Hulster burgervader vreest echter dat het midden in de dorpskern gelegen casino - aan de 's Gravenstraat, tegenover de toegangsweg naar het centrum voor verstandelijk gehandicap ten De Sterre - voor problemen met handhaving van de openba re orde zal zorgen. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De tien oude- rensozen in de gemeente Oost- buig zijn niet gelukkig met de nieuwe subsidieverordening van de gemeente Oostburg. Woordvoerder J. Scheele van de ouderensozen en voorzitter van de Bejaardenraad West- Zeeuws-Vlaanderen vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente bij de voorgestelde wijzigingen heeft nagelaten de behoefte van de ouderen te peilen. Overleg zou volgens hem ge leerd hebben dat het juist het bevorderen van de sociale con tacten tussen ouderen en activi teiten als kaarten, handwerken en koersballen zijn, die financi ële steun verdienen. De gemeente stelt juist voor de huidige bijdrage in de huisves ting van de ouderensozen af te schaffen en in plaats daarvan door Joost Bosman TERNEUZEN - De sloop van de watertoren in Temeuzen is al weer dichterbij gekomen, nu de gemeenteraad donderdagavond akkoord is gegaan met een wij ziging van het bestemmings plan van de locatie waar de to ren staat. Een amendement voor uitstel van die beslissing, dat D66 namens GPV/RPE SGP en Groen Links indiende, ver dween met zestien tegen zeven stemmen van tafel. Daarmee ligt aannemersbedrijf en eige naar van de watertoren geen strobreed meer in de weg om een sloopvergunning aan te vragen voor het monumentale pand. Van der Poel wil daarvoor in de plaats twee woontorens neer zetten. Volgens de indieners van het amendement was het college er nog altijd niet in geslaagd nieu we argumenten aan te dragen om het voorstel aanvaardbaar te maken. Daarnaast waren ze van mening dat het college meer initiatief had moeten nemen om Van der Poel, de stichting 'Laat die toren toch staan' en andere belanghebbenden met elkaar in contact te brengen. Ook wezen ze burgemeester en wethouders op het gemeentebeleid om zo veel mogelijk gezichtsbepalen- Volgens Kessen hebben tiental len bezorgde Clingenaren de af gelopen week naar het gemeen tehuis gebeld, omdat ze vrezen voor onder meer geluids- en parkeeroverlast. „Die vrees acht ik zeker niet denkbeeldig in een dorpskern. Alle bezoe kers willen hun auto zo dicht mogelijk bij het casino kwijt en wat als daardoor de toegang tot De Sterre geblokkeerd raakt." Overdreven Café-eigenaar De Wit vindt de vrees voor overlast overtrok ken. „De klanten voor het café kwamen - en komen, want het café blijft gewoon bestaan - ook met de auto en dat heeft nooit tot problemen geleid. Ik ver huur gewoon een deel van mijn zaak, wat de hum-der er mee doet moet hij zelf weten. Met een casino is niets mis, de twee in Kapellebrug draaien ook al jaren zonder problemen." De burgemeester blij ft erbij dat een speelgelegenheid in een een subsidie voor voorlichtings- en informatiebijeenkomsten te verstrekken. Iets wat de oude rensozen resoluut van de hand wijzen. Tijdens de inspraakbijeen komst in het gemeentehuis bleek donderdag dat de nieuwe subsidieverordening sterk leeft onder de ouderen. Zo'n veertig mensen waren komen opdagen om de insprekers Scheele en J. Stanneveld van de stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaande- ren een hart onder de riem te ste ken. Contacten Scheele stelde dat de ouderen veel eerder behoefte hebben aan onderlinge contacten, het uit wisselen van nieuwtjes en ont spanning, zeker tegen het licht van een dreigende vereenza ming. „Desozenzijndé ontmoe tingsplaats bij uitstek." De nieuwe subsidieverordening de gebouwen te bewaren. Bo vendien vonden ze dat er eerst voor de hele westelijke stads rand van Terneuzen een totale structuurvisie moet worden op gesteld, voordat de watertoren tegen de vlakte gaat en de twee woontorens van Van der Poel daar verrijzen. Wet Zowel wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening) als burgemeester R. Barbé ga ven echter aan dat de waterto ren reeds bezit is van Van der Poel, en dat de gemeente de be handeling van een eerdaags te verwachten aanvraag voor een sloopvergunning niet kan wei geren. „Als die voldoet aan de wettelijke criteria, dienen wij een sloopvergunning afgeven. Wij moeten de wet handhaven", aldus Barbé. Toch is Terneuzen voorlopig nog niet van de watertoren af, er kende hijDe stichting heeft nog de mogelijkheid naar de ge meentelijke beroep- en bezwa- rencommissie te stappen om een sloopvergunning aan te vech ten. Daarna zou de bestuurs rechter kunnen volgen en tot slot nog de Raad van State. Stichting-voorzitter J. Harte zei na afloop van de vergadering dat ook zeker te zullen doen. dorpskern, zonder eigen par keerterrein, niet kan. Hij kon digde dan ook aan vóór het eind van de maand een juridisch goed doortimmerde aanschrij- houdt er daarnaast geen reke ning mee dat de kosten voor de huisvesting voor elke soos ver schillend zijn. Wanneer deze bijdrage vervalt, ontstaat er een grote ongelijkheid in de kosten die de individuele leden van de sozen moeten opbrengen. Verschillen Scheele verbaasde zich erover dat in een kleine regio als West- Zeeuws-Vlaanderen zulke grote verschillen tussen de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg bestaan, en dat het kleine aantal gemeentebestuurders niet in staat is om de verordeningen op elkaar af te stemmen. Sluis- Aardenburg is heel wat ruim hartiger voor de sozen. Een bij drage van 25 gulden per lid, met een minimum van duizend gul den is daar de stelregel. „Je zou maar aan de ene of andere kant van de grens opereren?" Hij vroeg dan ook om blijvende steun in de huisvesting, een bij drage per bezoekend lid én een ontheffing van de verplichting om als soos een rechtspersoon - een stichting of vereniging - te vormen. Dit laatste brengt al leen maar organisatorische en financiële problemen met zich mee. Dit punt voerde ook J. Stanneveld van de stichting Welzijn aan. Hij sloot zich aan bij de argumenten van Scheele; de stichting meent dat de sozen een belangrijke preventieve functie hebben. Waardering Stanneveld toonde echter ook waardering voor de nieuwe grondslagen. De sportsubsidie voor ouderen boven de 55 jaar is bijvoorbeeld een goede zaak. Maar de voorwaarde dat bij sportactiviteiten geschoolde in structeurs aanwezig waren, is volgens hem weer te streng. „De koersbalvrijwilligers zijn bij voorbeeld uitermate bekwaam, maar niet geschoold." De stich ting Welzijn protesteerde ook tegen de leeftijdsbepaling bij internationale uitwisselingen. Ook ouderen, en niet alleen jon geren, zouden voor financiële steun in aanmerking moeten komen. Ook vroeg zij om meer duidelijkheid in de subsidiëring van jeugdsozen. Wethouder R. Leentfaar beloof de de aanwezigen dat de opmer kingen zullen meewegen in de beslissing van de raad. De raad stelt de nieuwe verordening waarschijnlijk vast in zijn ver gadering van november. ving tot sluiting van het casino te zullen sturen. De Wit. die het gesprek met Kessen als een 'va derlijke waarschuwing' ervoer; wacht de aanschrijving rustig af. Zelfs als er overlast door het casino zou ontstaan, kan zijn café volgens hem niet zomaar worden gesloten. „In het cen trum van Hulst is de afgelopen maanden regelmatig sprake ge weest van zware overlast: mis handelingen, vernielingen, noem maar op. En er is nog geen café in het centrum gesloten." door Donja Odijk HOEK - De Stichting De Hoek se Rakkers uit Hoek houdt de komende maanden verschillen de activiteiten in het Dorpshuis van Hoek. Er is een kinderclub op de woensdagen 15 en 29 sep tember, 13 en 27 oktober, 10 en 24 november, 8 en 22 december. De club is telkens open van 14.00 tot 15.30 uur. Eens in de twee weken is er op vrijdag een tienerclub; op 10 en 24 septem ber, 8 en 23 oktober, 5 en 19 no vember, 3 en 17 december en 7 januari. De club is voor scholie ren uit de basisschoolgroep 7 en 8 open van 18.30 tot 20.00 uur. Voor brugklassers zijn de tijden 20.00 tot 22.00 uur en voor tie ners 21.00 tot 23.00 uur. Er worden ook cursussen gege ven. Elke dinsdagavond vanaf 21 december is er een cursus te kenen en schilderen van 19.30 tot 22.00 uur. Een country-line- dance cursus is elke dinsdag avond op 14 en 21 september, 5,12,19 en 26 oktober, 2,9,16,23 en 30 november, 7, 14 en 21 de cember. Voor beginners is de cursus van 19.00 tot 20.30 uur, Herdenking vliegenier in Sluiskil SLUISKIL - Bij een aanval op Duitse troepen kwam de Franse vliegenier Luitenant E. Borudy vijfenvijftig jaar geleden om het leven bij de bevrijding van Sluiskil. De Werkgroep Herden king Lt. E. Boudry gedenkt op zaterdag 18 september de dood van de vliegenier. Boudry was betrokken bij een aanval op Duitse troepen die vanuit Terneuzen de Schelde overstaken. Bij een tweede po ging dwaalde de Fransman af van de groep en opende het vuur op een colonne Duitse voertui gen op de weg langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Hij werd neergeschoten door een luchtdoelgeschut dat stond op gesteld voor de St. Antonius- school te Sluiskil. Zijn vliegtuig verloor een vleugel en ontplofte tegen een dijk vlakbij de boer derij van de familie Coene. En kele dagen later werd bevestigd dat het toestel van Lt. E. Boudry was. De Fransman is 26 jaar ge worden. BRESKENS - De hoogaars YE 36, een van de laatste in vissers uitrusting, werd in 1990 aange kocht door de Stichting Behoud Hoogaars. Tijdens de Open Mo numentdag morgen (zaterdag), ligt de YE 36, met de naam An- dries Jacob, in de haven van Breskens. Vanaf 13.00 uur is het schip open voor het publiek en bij vol doende belangstelling worden er tochtjes gemaakt. De YE 36 blijft tot na 17.00 uur in Bres kens. Na een eerste optreden om 160 0 uur in het Visserijmuseum zal het Truuzements Mannen koor een concert geven op de YE 36 en tegen 17.30 uur nogmaals hun liederen ten gehore brengen bij de noordtrap van het muse um. Een bezoek aan de hoogaars vormt, samen met de presenta tie van het jaarboek van de Heemkundige Kring in Aarden burg in de Doopsgezinde Kerk en de kunst- en antiektaxatie in het Streekmuseum, één van de hoogtepunten van de Open Mo numentendag in West-Zeeuws- Vla anderen. Deze dag zijn alle monumenten geopend van 10.30 tot 16.30 uur. In Hulst en Axel zijn verschil lende gebouwen en monumen ten te bezichtigen. In de Rey- naertstad kan men onder meer terecht in de basiliek, het stad huis, de stadsmolen, het Refugi- um Baudeloo en het streekmu seum De Vier Ambachten. Met een gids is er gelegenheid de to ren van de basiliek te beklim men. Rondleidingen Bijzonder aandacht krijgt die dag de restauratie van de Kel dermanspoort. Op het terrein wordt aan de hand van rondlei- dingen uitleg gegeven over de werkzaamheden. Wie hier een kijkje wil nemen kan zich van 10.00 tot 17.00 uur melden aan het bouwhek. In Nieuw-Namen staat de poort van de Mr. van de Heijdengroeve open. Vanaf het VW-kantoor aan de Grote Markt vertrekken om 10.00 en 14.00 uur stadswandelingen met een gids. In Axel kan men de watertoren bezoeken. Op de begane grond exposeert kunstenaar Wil van Helvoirt uit Zuiddorpe. Ook staan er strowerken van Marti- ne Leyman en Sjaan en Cees Ha- voor gevorderden van 20.30 tc- 22.00 uur. De BodytraininglW, Stylecursus is elke dinschi morgen van 10.00 uur tot li| uur en elke donderdagavon; van 20.00 tot 21.00 uur. Vourc| jeugd van 10 tot 18 jaar is e donderdagavond van 19.00 tg. 20.30 uur een cursus. Er zijn dril cursusavonden bonbons nu ken, deze zijn op donderdagl en 30 september en 7 oktobe De aanvang is om 19.30 uur.fc cursus kinderkoken is vanaf oktober elke vrijdag van 17( tot 18.30 uur. Een hobbyavot (kaarten maken, kleien enz wordt elke tweede donderd< van de maand gehouden, op september, 14 oktober, 11 q. vember, 9 december en 13 jan; ari. Deze begint telkens er 19.30 uur. Op zaterdag 30 okfc ber is er Denoek Rock in h? Dorpshuis, de aanvang is o: 19.30 uur. Op zondag 7 noven ber wordt vanaf 13.30 uurtriv. ant gespeeld. Begrotingsraad Axel uitgesteld AXEL - De gemeenteraad vm Axel zal pas in november debt, groting over het jaar 2000 kun nen bespreken. Dat september te vroeg zou zijn was al eerder bekend, maar ooi oktober is niet haalbaar, v«. klaarde wethouder A van Wae donderdag. De verbouwing vai het stadhuis, de organisatievet andering en vooral de invoeric van een duidelijker en inzicht 11j ker begroting voor beleids-e beheersontwikkelingen veroo: zaken de vertraging. Pompoenmarkt in IJzendijke IJZENDIJKE - Droogbloec boetiek De Heidebloem aand Watervlietseweg in IJzendijk houdt morgen, zaterdag, ve 9.00 tot 18.00 uur weer een poz-j poenmarkt. Naast de verkoop van verscl lende maten pompoenen sierkalebassen worden er diverse demonstraties gegeve Ook zijn er eetbare pompoen*: te koop en kunnen liefhebber proeven van pompoensoep, brood en -koekjes. De kindeie: kunnen zich vermaken met te maken van kalebasmannetjes. genheid met bloemstukken r herfstkleuren versierd. Vanz 13.30 uur is die dag ook be streekmuseum Het land van Ai el toegankelijk. Hier loopt d; expositie Axel 55 jaar bevrijd Verder promoot Axel de forten- route. Die start op de Markt e loopt langs de historische forte rondom Axel. Het traject, aar- gegeven met bordjes, kan een voudig gefietst en gewandeli worden. Open dagen in Het Nonnenhuis AARDENBURG - Het nieuw atelier Het Nonnenhuis in d( Westsstraat in Aardenbun houdt morgen, zaterdag, (Ope Monumentendag) en zondag 1! september open dagen. Het atelier in het voormaligs zusterhuis naast de Rooms Ka tholieke Kerk is de werkruimti van de Aardenburgse beeldend kunstenares Gerda Pelger-va; Kerkvoort. Zij maakt, al da: niet in opdracht, wandschilde ringen, beelden, schilderijen portxettekeningen en -beelden soms van overleden personen. Het atelier is op beide dagen ge opend van 10.00 tot 17.00 uu: Verder is Het Nonnenhuis ir Aardenburg alleen op afspraai te bezoeken. Brandweer in Hulst houdt grote wedstrijd HULST - Ter ere van liet drie honderdjarig bestaan houdt het brandweerkorps Hulst morgen (zaterdag) een internationale wedstrijd op het terrein van lid Reynaertcollege (locatie Tivoli- weg). Twaalf teams uit Nederland (Hulst en Roosendaal), België Frankrijk, Duitsland e' Luxemburg doen mee. De wed; strijd 'klasse internationaal voldoet aan alle regels van te' CTIF-reglement, de officiële brandweercodes. Na de wed strijden en een gezamenlijk barbecue zullen alle twaat brandweerploegen worden ont vangen op het Hulster stadhuis HULST - De voorzitter van de gemeenteraad van het Duitse Mi chelstadt (bij de oosterburen niet de burgemeester) R Hörr bezoekt dit weekeind zusterstad Hulst om nog een staartje mee te pikken van Reynaerts Historische Week. De raadsvoorzitter en zijn gade bezoeken vanavond (vrijdag) sa men met het Hulster burgemeestersechtpaar Kessen het muziek theater De Republiek der Negatie. Morgen wordt de expositie 'Als de vos de passie preekt.bezocht. Zaterdagmiddag brengt de selec te delegatie uit de Duitse zusterstad, die 25 jaar geleden een Reynaertbeeld van Hulst kreeg, een bezoekje aan het Reynaertpop- pentheater, het Reynaertstraattheater en de internationale jubile umwedstrijden van de brandweer. Daarnaast móet Hörr natuurlijk ook de oude land-waterpoort de Keldermanspoort zien. Het casino in café De Smidse in Clinge is burgemeester Kessen een doorn in het oog, omdat de dorpskern te lijden keeroverlast en hij problemen met handhaving van de openbare orde vreest. zou krijgen van par- foto Charles Strijd Ellen Dreijer en Rini Stoutjesdijk, schrijvers van het boek 'Opvoeding anders bekeken'. foto Janne Wolterbeek Boek van Zierikzeese orthopedagogen door Ali Pankow GOES - 'Opvoeding anders bekeken' is de titel van het boek dat Ellen Dreijer en Rini Stoutjesdijk, directeuren van de pedagogisch hulp- en ad viesbureaus in Goes, Waal wijk en Middelharnis, recen telijk hebben uitgegeven. Dreijer en Stoutjesdijk, bei den afkomstig uit Zierikzee, werken al sinds hun doctoraal studie pedagogie/psychologie intensief samen. Hun eerste boek is het resultaat van een zoektocht naar effectieve me thoden voor de aanpak van opvoedingsproblemen. Het woord 'anders' in de titel slaat op nieuwe technieken om als ouder met je kind te communiceren en op de stra tegieën om veranderingen teweeg te brengen in pro bleemsituaties. De schrijvers baseren zich op het zogeheten Neuro-Linguïstisch-Pro- grammeren (NLP). „Houd je dromen in ere", blijkt één van hun belangrijk ste adviezen. „Zou Marco Borsato echt succesvol zijn geweest als hij niet droomde van muzikaal succes? Zou de Efteling hebben bestaan als deze niet eerst in iemands droom was voorgekomen?" Volgens Dreijer en Stoutjes dijk zijn mensen tot veel meer dingen in staat dan ze zelf vaak durven te geloven. Ze reiken in het boek tal van in strumenten aan om de eigen grenzen te verleggen en be lemmeringen te overwinnen. Eén van de krachtigste ma nieren om de opvoeding in po sitieve zin te beïnvloeden, is de beheersing van stemmin gen. De auteurs beschrijven vaardigheden voor volwasse nen om hun stemming te be heersen en om hun kinderen te coachen hetzelfde te doen. Inzicht Naast een positieve stemming is het voor de opvoeder van belang snel contact te kunnen maken en houden met kinde ren. Inzicht in het gebruik van de zintuigen komt daarbij van pas. Mensen verschillen im mers in de manier waarop ze met zichzelf en anderen com municeren. Inzicht in het ge bruik van de zintuigen zien, horen en voelen biedt moge lijkheden om effectief contact te leggen met de ander. Dreijer en Stoutjesdijk bena drukken verder het belang om als opvoeder duidelijke waar den en doelen te stellen. De auteurs zijn erin geslaagd 'Opvoeding anders bekeken' tot een toegankelijk boek te maken. In korte vlot te lezen hoofdstukken beschrijven zij de materie en larderen die met aansprekende praktijkvoor beelden. De fraaie illustraties zijn van Marcel Bolster uit Zierikzee. Tot nu toe droegen de ortho pedagogen hun theorie vooral uit via lezingen, seminars en de dagelijkse praktijk van hun hulp- en adviesbureaus. Met dit boek hopen zij een brede groep belanghebben den te bereiken. „We hebben dit boek ook geschreven om dat wij als eerstelijnsvoorzie ning onze preventieve taak heel serieus nemen", zegt Stoutjesdijk. Dat eerste lijn wil zeggen dat iedereen met vragen en problemen op het gebied van opvoeding recht streeks bij deze organisatie kan aankloppen. „Door middel van dit boek worden wellicht al veel vra gen beantwoord", veronder stelt Dreijer. „Wie verdere begeleiding wil, heeft met kennis van de technieken tweemaal zo snel resultaat." Het boek is in eigen beheer uitgegeven en voorlopig in een oplage van 10.000 exempla ren gedrukt bij Drukkerij Kranse b.v. in Sommelsdijk. Het is voor f 52,50 verkrijg baar bij het Pedagogische Hulp- en AdviesBuro in Goes, tel. 0113-250470. doorEdy de Witte en Wilma Valk melink. De dikke pilaren vand toren worden voor deze gele

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 48