Bedreigde stoeterij vraagt begrip TOYOTA Terneuzen in fotoboek nog mooier Bodemvondsten in Aardenburg Rampoefening toont zwakke plekken in informatiestroom zeeland Open dag en protestmars naar gemeentehuis Oostburg Stormvloedkering niet eerder dicht bij hoosbu CAI CAPPENPIJK TOYOTA donderdag 9 september 1999 .20 door Donja Odijk OOSTBURG - De stoeterij C- Kanch van de familie Corijn in Oostburg houdt op zaterdag 11 september een open dag. Het is echter niet zomaar een open dag, maar een steunbetuiging aan de stoeterij die vanwege een gemeentelijk besluit moet in krimpen. In de C-Ranch zijn momenteel achttien paarden gestald, maar de stoeterij heeft een vergun ning voor vijftien paarden. Als Hulde voor B. Pauwels na 25 jaar politiek KLOOSTERZANDE - Wethou der Bert Pauwels van Hontenis- se is gisteravond in het zonnetje gezet door de gemeenteraad, vanwege zijn 25-jarig jubileum in de lokale politiek. Burgemeester A Vogelaar er kende Pauwels nog niet zo lang te kennen, maar prees hem om de karaktereigenschappen die hij al wel in de wethouder ont dekt had: „Hij is degelijk, des kundig, kent zijn dossiers, is integer, een doorzetter, heeft souplesse en gevoel voor hu mor." Vogelaar vergeleek Pau wels' politieke carrière met diens loopbaan in het amateur voetbal. „Als voetballer ben je van een veelvuldig scorende spits, langzaam aan afgezakt naar het middenveld om in de verdediging te eindigen. In de politiek is het net andersom gegaan: van raadslid, naar wet houder tot aan het vice-voorzit terschap van de CDA-staten- fractie aan toe." De zichtbaar verraste Pauwels toonde zich bescheiden over zijn kwart eeuw politiek. „Je doet dit werk voor de gemeen schap, en ik hoef daar geen dank voor te hebben. Ik hoop dit werk nog een aantal jaren te kunnen doen." Bazaar VOGELWAARDE - Hoeve La Salette aan Rapenburg in Vol- gelwaarde houdt zaterdag 11 september een bazaar. Van 10 tot 14 uur zijn onder meer spulletjes te koop. het aantal paarden in februari niet verminderd is, hangt de fa milie een boete boven het hoofd. Op maandag 13 september gaat een stoet paarden en ruiters om 16 uur vanaf C-Ranch naar het gemeentehuis om daar een peti tie aan te bieden aan wethouder Wille. De petitie bestaat uit on geveer 1200 handtekeningen en kleurplaten van kinderen die de stoeterij een warm hart toedra gen. „Bijna iedereen in de buurt vindt de beslissing van de ge meente onzin, er zijn slechts een paar mensen die vonden dat we ons aan de regels moeten hou den", aldus Shirley Corijn. Het voornaamste doel van de open dag is de gemeente te doen be sluiten af te zien van de boetere geling die in februari in zal gaan. Verder hoopt de familie dat de gemeente een vergunning toekent voor dertig paarden. Bebouwing Zo'n grote uitbreiding lijkt ech ter onmogelijk. De gemeente Oostburg vindt de locatie waar de manege zich bevindt, tussen bebouwing in de Frederik Hen drikstraat, niet geschikt om meer paarden te houden. De Co- rijns hebben zich geörienteerd in de omgeving, maar de prijzen van boerderijen met een flink stuk grond liggen veel te hoog. „We kunnen sinds het laatste jaar een beetje rondkomen, zo'n boerderij kost ongeveer een mil joen, dat is echt niet haalbaar", vertelt Corijn. De stoeterij, die inmiddels vijf jaar bestaat, is de enige in Oost burg waar kinderen kunnen paardrijden. Er staan achttien paarden waaronder paarden van de familie Corijn en pen- sionpaarden die eigendom zijn van paardenliefhebbers. De fa milie heeftmetpijninhethartal enkele eigen paarden verkocht, die al jaren op de stoeterij leef den. Wie de stoeterij wil steunen, is zaterdag 11 september van 13.00 tot 17.00 uur welkom op de open dag op de C-Ranch. Er zijn demonstraties te paard en spelletjes voor de kinderen. Net als maandag bij de proteststoet verwacht Shirley Corijn dan een hoge opkomst, maar ze denkt desondanks niet dat de gemeen te nog in zal schikken:,Ik geloof er eigenlijk niet meer in." Onder, vlnr de fotografen Charles Strijd, Wim Kooyman en Huib de Jonge; staand vlnr fotograaf Mark Neelemans, gemeentevoor- lichter Frank Neve, de fotografen Camile Schelstraete en Joke van Driessen en twee medewerkers van drukkerij Bareman. foto Peter Nicolai door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Zes fotogra fen hebben het voorbije jaar Terneuzen gevangen in beel den. Gebouwen, mensen, de natuur in vier seizoenen, scè nes van alledag, de drukte in de haven, de rust op het platte land. Alles werd op de gevoeli ge plaat vastgelegd, afgedrukt op glad papier, gebundeld en in boekvorm uitgegeven. Woensdagmiddag presenteer de A Krijger, vice-voorzitter van de Beroepsfotografen Ne derland (BFN) in de hal van het Terneuzense gemeentehuis het nieuwe fotoboek, dat door de makers voorzien werd van de titel 'Beeldspraak'. Zo'n honderdveertig foto's hebben in het boek een plaats gekregen. Een aantal is ver werkt in collages, anderen sieren een hele pagina. De vormgeving van het boek werd verzorgd door het bureau De Wilde Zeeuw. De beroepsfotografen Joke van Driessen, Huib de Jonge, Wim Kooyman, Mark Neele mans, Camile Schelstraete en Charles Strijd speelden, onaf hankelijk van elkaar, al tijden met het voornemen om een boek te maken over groot-Ter neuzen, maar het kwam er nooit van. Gemeentevoorlich- ter Frank Neve bracht de zes uiteindelijk bijeen en wist ze zover te krijgen dat wat er maar niet van kwam, toch ge daan werd. Lof Het resultaat mag gezien wor den, zo vonden ook de bij de presentatie aanwezige ge meentebestuurders. De foto grafen zijn er in geslaagd om een ogenschijnlijk saaie stad - zonder monumentale gebou wen, zonder sfeervolle hoek jes, zonder echt idyllische plekjes - in beeld te brengen als een stad waar het mooie ge zocht moet worden in kleine dingen, een stad die zijn relatie met het water -kanaal en Wes- terschelde - koestert en die ge legen is in een stuk Zeeuws- Vlaanderen waar de natuur nog niet helemaal verdwenen is uit het blikveld. Terneuzen lijkt in het boek mooier dan het is. Beeldspraak wordt uitgegeven door druk kerij Bareman uit Terneuzen in een oplage van 2500 exem plaren. Het boek is verkrijg baar in de boekhandels in de regio en kost 49,50 gulden. ISBN 90-80463728. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het noodnet werkte. De stroomstoring was na twee minuten verholpen. Maar toch is Zeeland nog niet helemaal klaar voor het millen nium. Zeeuwse bestuurders en hulp diensten oefenden de afgelopen nacht voor de komende jaarwis seling. Het scenario dat zich vanaf 22.30 uur ontvouwde was dramatisch. Ontsnapte gevan gen in Middelburg, een wolk gif in Terneuzen en een Russische gastanker op de Westerschelde die niet over een millennium verklaring beschikte. De ram pen stapelden zich op. Vier uur lang kreeg de het pro vinciaal coördinatiecentrum in het Middelburgse Abdij com plex een stroom van berichten te verwerken. Niet alle informatie Eerste vrouw met titel Prince Souvereine bij toneelclub SINT JANSTEEN - Annie van Remortel-van Helsland is tij dens de algemene ledenverga dering van de toneelvereniging Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene geïnstalleerd tot Prince Souvereine. Na het overlijden van Prince Souverein Piet Polspoel ging de toneelclub op zoek naar een nieuwe Prince. Annie van Re- mortel-van Helsland is de eerste vrouw die deze eretitel mag dra gen. Door de plechtige eed af te leg gen met de hand op het blazoen van de Camere werd de be schermvrouwe officieel geïn stalleerd. Het bestuur van de vereniging is aangevuld met Johnny de Koning. Verder be gint de Camere volgende week met de repetities van het jaar lijkse stuk. Deze keer is gekozen voor het blijspel 'Frans de fac teur is 'ne charmeur' van de Antwerpse auteur Ruud de Rid der. De regie is voor het derde jaar in handen van de Belgische beroepsacteur Ex-ik Verschue- ren. De première wordt zater dag 15 januari 2000 in de Wa rande opgevoerd. bereikte de rampenstaf 4 commissaris van de koning W. T. van Gelder even snel. 0 22.40 uur kwam op het gemee tehuis van Terneuzen een mi ding binnen over problemen! het bedrijf Broomchemie. was een wolk met uiterst giftj stoffen vrijgekomen. Een h: uur later bereikte het nieu> Middelburg. „Te laat", oorde de oefenleider R. de Meyer. Sloegebied Over problemen met een Rus sche gastanker hoorde het coi dinatiecentrum lange tijd nie De melding was halveiwege oefening bij Rijkswaters^ binnengekomen. De tanl vaarde tegen alle regels in I Vlissingse Sloegebied binrn „Het is een zaak van Rijksw terstaat, maar had desondar wel gemeld moeten worden",; dus oefenleider Meyer. De rampenoefening begon u stekend. Toen om ldokslagh elf de stroom uitviel, duurde! slechts twee minuten voon het noodaggregaat aanspro: Ook het overschakelen van] openbare telefoonnet op heti tionale noodnet leidde niet problemen. Toen de tempe tuur tot net onder het vriespi daalde waren de eerste stro auto's al onderweg. Speurtocht SAS VAN GENT - Gymnast! vereniging THOR uit Sas Gent houdt zaterdag 18 septe ber een jubileumspeurtocht. THOR bestaat 110 jaar. Devo tocht, met theoretische en ac batische opdrachten, begint 14 uur bij De Vlaanderen in S Voor kinderen tot 12 jaar is een ballonnenwedstrijd. Open tuin HULST - De kruidentuin vat familie Maas aan de Zeildij! Hulst staat zaterdag 11 enzi dag 12 september open voor publiek. De tuin ligt tussen naaldbos is gecombineerd met vaste pl ten. De bezoekers krijgen uf over biologisch tuinieren, openingstijden zijn beide daj van 10.00 tot 17.00 uur. Hontenisse stelt grenzen voor bedrijf aan huis KLOOSTERZANDE - Onder nemers die in de gemeente Hon tenisse een bedrijfje aan huis hebben, mogen daarbij niet de 45 vierkante meter overschrij den. Doen ze dat wel, dan zal een versnelde procedure van wijzi ging van het bestemmingsplan moeten worden aangevraagd. Bovendien mogen ze het woon genot van de omgeving noch door parkeeroverlast noch door geluidsoverlast aantasten. Die begrenzingen stelde wet houder B. Pauwels aan al te en thousiaste ondernemers (geen detaillisten) die hun huis, gara ge of schuur gebruiken als bedrijfsruimte. Na die verdui delijking van Pauwels ging de gemeenteraad woensdagavond akkoord met de nota 'Beroeps- en Bedrijfsmatig gebruik van woningen'. Daarin wordt het beleid beschreven dat Honte nisse gaat voeren ten aanzien van personen die thuis hun ei gen bedrijf hebben. Volgens raadslid Kammniga van Progressief Hontenisse was in de nota niet duidelijk wat nu wel en niet mag. „Ik kan me voorstellen dat een willekeurige homeopaat wel wat aan huis mag beginnen en een visboer niet. Maar waar ligt de grens?" Pauwels stelde dat die wat de omvang van een bedrijf betreft op ongeveer 45 vierkante meter moet liggen. Gokhallen Raadslid Sponselee (CDA) vroeg zich af of de situatie rond de twee gokhallen in Clinge, een voorbeeld zou kunnen zijn van de effecten die de gisteravond aangenomen nota sorteert. Die speelgelegenheden zijn gepland in een woonwijk, maar de ge meente Hulst onderzoekt de ju ridische mogelijkheden om ze daaruit te weren. Burgemeester Vogelaar antwoordde echter dat de nota voor dit soort zaken 'geen toverformule' zal beteke nen. Wandelingen in de natuur TERNEUZEN - De jonge na tuurbeschermers van 't Stek- kertje wandelen zaterdag 11 september doorhet Verdronken Land van Saeftinghe. De jeugdleden trekken met Di- ny de Putter de slikken en schor ren op. Het vertrek is om 11.00 uur vanaf de Walstraat in Ter neuzen. Zondagmiddag 12 sep tember is er een wandeling met de boswachter in Koewacht. De groep vertrekt om 14 uur. Aan melden vooraf is verplicht. Straatfeesten in Terneuzen TERNEUZEN - Voor de derde keer vinden op zaterdag 11 sep tember de Korte Kerkstraat feesten plaats. Het feest vindt plaats op en rond het plein bij de St. Willibrordustoren. Doel van het feest is het gezellig samenzijn op de plek waar het enkele j aren geleden niet zo ple zierig was. De feesten worden georgani seerd door zeven horeca-onder- nemers die gevestigd zijn in de buurt van het plein. Van 10.00 tot 16.00 uur is er een rommel markt in De Triangel. Om 14.00 uur begint de zeskamp waaraan de organiserende horeca-on- dernemers deelnemen. De zes kamp bestaat onder andere uit pap eten, zaklopen en een krui wagenrace .Vanafl9.00uuriser een playbackshow. Belangstel lenden kunnen zich hiervoor tot en met 10 september opgeven bij café Wilhelmina. De hele dag draait het Rad van Fortuin en staan er hapjes en drankjes. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Waterschap Zeeuwse Eilanden steunt de Schouwse gemeenteraad niet in zijn strijd om de Oosterschel- dekering eerder te sluiten bij wateroverlast door extreme re genval. Volgens het waterschap stuit dit op te veel verzet van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Er komt geen regeling om de Oosterscheldekering bij extre me regenval tijdelijk te sluiten. De gemeenteraad had hier mid dels een motie om verzocht, naar aanleiding van de extreme regenval in september 1998, waarbij delen van Schouwen- Duiveland onder water kwa men te staan. Buiten stormvloeden, 'mag de Oosterscheldekering alleen bij ijsval, verontreiniging of bij dijkval worden gesloten. Hier aan wenst de gemeenteraad vierde calamiteit te voegen: van overvloedige regenval, antwoord op die motie heeft waterschap nu laten weten ze het verzoek aan het mini rie van Verkeer en Watersi niet ondersteunt. J. W. D hoofd sector Waterbel schrijft namens het dagel bestuur van het waterschap er geen sprake kan zijn van opnemen van een vierde cala teit'. Volgens hem zal het mi terie van Verkeer en Waters een wijziging van het sluitix regime niet accepteren. Het is volgens Dees beter met Rijkswaterstaat duidel afspraken te maken onder ke omstandigheden tot slui kan worden overgegaan. V fractievoorzitter J. Gelei stelde de motie verleden jaai Hij is teleurgesteld over de wijzening van het waterschi TüV- onderzoek 1999 Hieronder vindt u de top-8 van auto 's die in Duits betrouwbaarheidsonderzoek als minst storings-gevoelig uit de bus komen Auto's 1 - 3 jaar oud 1Subaru Legacy 2. Toyota Carina/Avensis 3. Mercedes C;Klasse 4. Toyota Starlet 4. Saab 9000 6. Tovota Corolla 7. Mazda MX-5 8. Mercedes 200-500 Auto's 4-5 jaar oud 1. Toyota Camry 2. Toyota Starlet 3. Subaru Justy 4. Toyota Carina 5. Volvo 850 6. Mercedes 190 6. Toyota Corolla 6. Subaru Legacy Auto's 6-7 jaar oud 1. Toyota Camry 2. Subaru Legacy 3. Toyota Carina 4. Toyota Starlet 5. Porsche 911 6. Mercedes 200-500 7. Toyota Corolla 8. Mercedes SL Auto's 8-9 jaar oud 1. Toyota Carina 2. Toyota Starlet 3. Subaru Justy 4. Mitsubishi Colt 5. Porsche 911 5. Toyota Camry 5. Tovota Corolïa 8. Mercedes 200-500 Auto's 10-11 jaar oud 1Porsche 911 2. Toyota Carina 3. Mercedes S-Klasse 3. Mercedes 200-500 5. VW Bus 5. Toyota Corolla 5. Nissan Sunny 8. Opel Senator TERNEUZEN Mr. F. J. Haarmanweg 58, 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - Tijdens wegwerkzaamheden aan de Aardenburgse Boogaard straat zijn deze week een aan tal bijzondere voorwerpen aan de oppervlakte gekomen. Naast een aantal skeletten en schedels vond amateur-arche oloog D. Hennekeij uit Sluis een paar vingerhoedjes. De meest bijzondere vondst is een pelgrimsinsigne met daarop de afbeelding van een bis schop. Provinciaal archeoloog R. van Dierendonck heeft goe de hoop dat het hier bisschop Sint Servatius betreft. De artefacten zijn gevonden op de plaats waar in de mid deleeuwen de Mariakerk stond. Deze kerk was een van de fraaiste in zijn soort van heel Vlaanderen en fungeerde zelfs als moederkerk van het decanaat Aardenburg. Daar naast telde de kerk meerdere altaren. Middenin de Tachtigjarige Oorlog werd de kerk geplun derd en toen hij echt in slechte staat verkeerde werd de kerk, tijdens de aanleg van de stads wallen in 1620, helemaal ont manteld. Bij de kerk was een kerkhof aangelegd, vandaar de botten die tevoorschijn zijn gekomen. „Toen hier vroeger de riolering werd vervangen, zijn de pijpen dwars door de fundering van de Mariakerk gegaan. Nu vonden ze deze funderingen dus weer", zegt Van Dierendonck. Bedevaart Hennekeij vond met behulp van zijn metaaldetector een paar vingerhoedjes en een pel grimsinsigne. Een pelgrimsin signe is een soort medaille die bedevaartgangers konden ko pen of kregen aan het eind van him tocht. Zo konden ze aan het thuisfront bewijzen dat ze ook daadwerkelijk him tocht hadden doorstaan. Het insigne dat in Aardenburg is gevonden is er mogelijk een met de afbeelding van de heili ge Servatius. „De pelgrim is vermoedelijk naar Maastricht op bedevaart gegaan en was daar zo trots op dat hij met zijn insigne begraven wilde wor den", zegt Willeboordse. Misdadigers Aardenburg was in vroegertij- den ook een bedevaardsoord, maar meer voor misdadigers. Zo kon het gebeuren dat ie mand uit het noorden van het land op boetetocht naar Aar- De Aardenburgse Monique van de Broecke toont de schedels die zij bij graafwerk met enkele van haar klasgenoten vond in de Boogaardstraat. keert echter in uitzonderlijk goede staat. Deskundige P. Blomme uit Oostburg heeft tot taak de broche schoon te ma ken en de herkomst te bepalen. Blomme: „Eenzelfde soort in signe is gevonden in Brugge en daar stond het gearchiveerd bij 'ongeïdentificeerde heili gen'. Ook ik ben er bijna zeker van dat het hier toch echt een 'Servaas' is." Bij de wegwerkzaamheden we zaken als vingerhoedjes ook (rechtsonder) gevonden. denburg moest, als soort tijde lijke verbanning. Hij mocht zijn eigen stad pas weer in als hij een pelgrimsinsigne van Aardenburg en een onderte kend attest kon overleggen. Pelgrimsinsignes konden na- len naast minder opmerkelijke en bijzonder pelgrimsinsigne foto's Peter Nicolai melijk ook van mensen onder weg worden gekocht. Een insigne is meestal ge maakt van een broze lood-tin- legering en er zijn niet veel gave exemplaren bewaard ge bleven. De Sluisse broche ver- Schedels Leerlingen van de plaatselijke basisschool lieten hun ouders vermoedelijk flink schrikken toen zij met botten en schedels thuis kwamen. Enkele van de knekels zijn al afgegeven bij het archeologisch museum in Aardenburg, maar beheerder A Willeboordse gaat deze niet toevoegen aan de collectie. Willeboordse: „We willen na tuurlijk geen spookhuis wor den." Het pelgrimsinsigne zou hij wel graag tentoonstellen, maar omdat het hier een privé- vondst betreft mag Hennekeij zijn broche zelf houden. De Boogaardstraat is inmiddels alweer dichtgegooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 54