Peper laakt opstelling Leemhuis Donororganen blijven onbenut door werkdruk Fiscus corrigeert aangiftes te weinig volgens Rekenkamer 119,00 Ook politici steken zich zwaar in de hypotheekschuld Veteranen onthutst over mogelijke komst van Poncke Princen Brussel legt zich neer bij vaste boekenprijs binnenland donderdag 9 september 1999 Commissaris had kunnen ingrijpen bij Ceteco-affaire Milieu-activisten blokkeren baggerschip Uw eigen huismerk Bijna gediplomeerd Iranbeleid ongewijzigd DEN HAAG - Minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) is nog niet toe aan een herziening van de constructieve dialoog met Iran. Tegelijkertijd vindt hij de situatie in het land nog dermate zorgwekkend dat hij voorlopig niet van plan is een bezoek aan Teheran te brengen. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van de bewindsman met de Tweede Kamer over de hervormingen en de mensen rechtensituatie in Iran. De bewindsman vindt het verstandiger eerst de Iraanse parle mentaire verkiezingen in februari af te wachten. ANP Westbroek staakt strijd UTRECHT - Aan het juridisch steekspel tussen Henk West broek en het weekblad Vrij Nederland (VN) is voorlopig een einde gekomen. VN drukt deze week een brief van de advo caat van Westbroek af. De zanger trekt nu het kort geding in, waarmee hij publicatie van de brief wilde afdwingen. De problemen ontstonden in februari toen VN een uitgebreid portret van de Utrechtse politicus en zanger bracht. Het arti kel deed veel stof opwaaien vanwege uitspraken van West broek. Die waren volgens de zanger niet in de juiste context weergegeven. Het gemeenteraadslid bracht de zaak voor de Raad voor de Journalistiek, die zijn klacht gegrond verklaarde. ANP Zwolle radeloos over tunnellek ZWOLLE - De gemeente Zwolle roept specialisten in de bouwsector op zich te melden om een lek in een tunnel te dich ten. Geen enkel bedrijf is daar tot op heden in geslaagd. De bewuste tunnel, waarmee de IJsselallee de spoorbaan van Zwolle naar Deventer kruist, is begin jaren tachtig niet in een betonbak aangelegd, wat tegenwoordig gebruikelijk is. On der het wegdek is folie aangebracht om te voorkomen dat grondwater op het wegdek komt. Maar sinds vorig voorj aar lekt de tunnel. De gemeente heeft al bijna een miljoen gulden uitgegeven om het probleem op te lossen. ANP Party wint geding Maxima-foto's AMSTERDAM - Het weekblad Party hoeft niet uit de winkels te worden gehaald. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam gis teren in een kort geding bepaald. Het Weekblad Privé eiste dat de nieuwste editie van Party uit de handel zou worden genomen wegens publicatie van foto's van Maxima Zorreguieta, de vriendin van prins Willem- Alexander. Privé heeft hierop samen met de Holding Tele graaf en SBS de rechten. Party had foto's gemaakt van een tv-uitzending van SBS. De rechter constateerde dat de rechten bij De Telegraaf en Privé liggen, maar hij wees de eis van Privé af. ANP Geboorte na zwaar ongeluk BERKENWOUDE - In het Sofia Kinderziekenhuis in Rotter dam is gistermiddag een zeven maanden oud kindje ter we reld gebracht, dat het leven mede dankt aan de snelle hulp verlening van inwoners van Berkenwoude na een ongeluk. De 40-jarige moeder van het kindje en een andere vrouw van 47, beiden afkomstig uit Berkenwoude, raakten gisteren met hun auto door nog onbekende oorzaak in hun woonplaats van de weg. De auto belandde ondersteboven in een sloot. Toege schoten mensen wisten in een paar minuten de auto met een trekker op de kant te zetten. In kritieke toestand werd de zwangere vrouw naar het zieken huis gebracht, waar meteen werd besloten het kind te halen. De baby maakt het redelijk goed. De andere vrouw werd naar het Dijkzigt gebracht. De toestand van de twee vrouwen is kritiek, maar stabiel, aldus de politie gisteravond. ANP »an onze redactie binnenland pEN HAAG - Commissaris van de Koningin Leemhuis van Zuid-Holland had wel degelijk kunnen ingrijpen bij de Ceteco- affaire. Volgens minister Peper van Binnenlandse Zaken heelt de commissaris de taak erop toe le zien dat er geen besluiten worden genomen die in strijd zijn met het algemeen belang. Als dat wel hel geval is, kan de commissaris dergelijke beslui ten ter vernietiging voordragen bij de minister van Binnenland se Zaken. Peper schreef dat gisteren in een brief aan de Tweede Kamer over de Ceteco-affaire. Begin juli werd bekend dat de provincie Zuid-Holland op grote schaal zelf geld leende om dat weer door te lenen aan instellingen en bedrijven. In het geval van han delsonderneming Ceteco ont stonden daarbij problemen, toen dat bedrijf om uitstel van betaling verzocht. Zuid-Hol land verstrekte Ceteco een le ning van 47,5 miljoen gulden, die waarschijnlijk niet wordt afgelost. In totaal had Zuid- Hol 1 and op dat moment 17 mil jard aan leningen uitstaan. Meerderheid Leemhuis verklaarde indertijd zich niet politiek verantwoor delijk te voelen voor de affaire, omdat zij een benoemde func tionaris zou zijn. Zij stemde destijds wel tegen het besluit, maar een meerderheid binnen Gedeputeerde Staten maakte het bankieren toch mogelijk. Als gevolg van de affaire moest door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Veel ministers, staatssecretarissen en Tweede Kamerleden hebben zich de af gelopen jaren, net als andere Nederlanders, zwaar in de schulden gestoken. Hypotheek- lasten van dik boven het half miljoen zijn aan het Binnenhof allang niet meer uitzonderlijk. Alleen de SP-fractie sluit kleine hypotheken. CDA-Kamerlid Schreier-Pierik heeft de hoogste hypotheek, 1,4 miljoen, afgesloten op het boe renbedrijf van de familie, zo leert een inventarisatie van het weekblad Vrij Nederland. Ook de Kamerleden Zijlstra (PvdA), Hofstra (WD), Van Zuijlen (PvdA) en Van der Hoek (PvdA) leenden een miljoen of meer. Degenen met de hoogste hypo theken zijn deze vrijwel zonder uitzondering recent aangegaan. De hypotheekexplosie wordt sinds enkele jaren in de hand ge werkt door de sterk gedaalde rente. Kamerleden en leden van het kabinet genieten daarnaast de hoogste renteaftrek, omdat ze met een deel van hun inko men in het hoogste belastingta rief van zestig procent vallen. Staatssecretaris Benschop (PvdA, Europese Zaken) staat voor 780.000 gulden genoteerd, minister Peper (PvdA, Binnen landse zaken) voor 6 5 0000pre mier Kok voor 325.000. Dat is minder dan D66-Kamerlid Bakker (940.000), PvdA'er Dui- vesteijn (880.000), WD'er Ni- colaï (865.000), diens fractiege noot Balemans (840.000) en RPF-fractieleider Van Dijke (836.000). In de politiek gaan steeds meer stemmen op om de hypotheek renteaftrek te beperken. In het nieuwe belastingstelsel, dat dit najaar in de Tweede Kamer wordt besproken, wordt echter niet getornd aan de maximale rente-aftrek. De kabinetsleden die over ruim een week het be lastingplan presenteren, minis ter Zalm en staatssecretaris Vermeend, laten de fiscus niet of nauwelijks meebetalen aan hun woning. WD'er Zalm huurt, Vermeend heeft een hypotheek van 260.000. GPD PvdA-gedeputeerde De Jopg (Financiën) aftreden. De com missaris wilde gisteren geen commentaar geven op de brief. Via haar woordvoerder laat ze weten dat ze net als Peper eerst wacht op de conclusies van de commissie Van Dijk. Verder is ze tevreden dat Peper constateert dat de genomen maatregelen nadat de Ceteco-affaire losbast- te vooralsnog afdoende lijken te zijn. Peper zegt in zijn brief dat het op grote schaal bankieren door lokale overheden welis waar niet expliciet was verbo den, maar dat de 'algemeen be staande opvatting' was dat dat geen taak van de overheid kon zijn. Overigens geeft Peper in zijn brief aan dat het kabinet begin juli een wetsvoorstel naar de Raad van State heeft ge stuurd dat risicovol beleggen door lokale overheden verbiedt. Onderzoek Brussel De Europese Commissie onder zoekt of Zuid-Holland zich heeft schuldig gemaakt aan on geoorloofde staatssteun door leningen aan bedrijven te ver strekken. Daartoe heeft zij be- Actievoerders van Greenpeace proberen de lozing van havenslib te voorkomen. van onze redactie binnenland SCHEVENINGEN - Actie voerders van Greenpeace pro beren sinds gistermorgen elf uur voor de kust van Scheve- ningen storting van een lading bagger te voorkomen. Het schip met lading ligt stil bin nen de lozingszone. „Er is sprake van een status quo", zei een actievoerder. Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat is niet ingegaan op een uitnodiging van Greenpeace aan boord van hun schip te komen. „Zij werkt op haar manier al aan wereld wijde afschaffing van TBT", aldus een woorvoerder van het ministerie. Hij wijst erop dat lozen momenteel de minst slechte oplossing is. Volgens Greenpeace vervoert fotoHarmende Jong/GPD het schip Hein sterk vervuild slib uit de Rotterdamse haven. Een woordvoerder van het ha venbedrijf, opdrachtgever van de Hein, vindt de actie mis plaatst. „Het havenbedrijf strijdt namelijk voor dezelfde zaak als Greenpeace." Volgens de woordvoerder kan het wel tot vandaag duren voordat het bedrijf iets onderneemt tegen de actie. ANP gin augustus alle informatie over de Ceteco-affaire opge vraagd. De Europese Commissie ziet er op toe dat overheden in de Euro pese Unie bedrijven geen steun verlenen, zodat er geen concur rentievervalsing optreedt. Ter bestrijding van de concurren tievervalsing kan Brussel zware boetes opleggen. ANP van onze redactie binnenland AMSTELVEEN - Nederlandse veteranen zijn onthutst over het plan van de voormalige deser teur Poncke Princen om naar Nederland te komen. De ernstig zieke mensenrechtenactivist wil in zijn geboorteland sterven. In een interview met Het Parool kondigt de 74-jarige Princen gisteren aan dat hij opnieuw een visum voor Nederland zal vra gen. De tot Indonesiër genatu raliseerde Princen zegt dat zijn enige hoop is gevestigd op be handeling in een Nederlands ziekenhuis. Hij vreest in Indo nesië vergiftigd te worden. Bij veteranenorganisaties is de aankondiging van Princen in geslagen als een bom. Het Vete ranen Platform, dat 160.000 oud-strijders zegt te vertegen woordigen, noemt het voorne men van Princen 'een klap in het gezicht'. Vooral het voornemen van Princen om een bezoek te brengen aan het monument voor in Nederlands-Indië ge sneuvelde militairen in Roer mond is bij de veteranen in het verkeerde keelgat geschoten. Princen was een van de duizen den Nederlandse mannen die na de oorlog als soldaat naar het toenmalige Nederlands-lndië werden gezonden. Hij deed on der meer mee aan de politionele acties tegen de Indonesische vrij heidsstrij ders Gaandeweg kreeg hij sympathie voor het vrijheidsideaal en uit eindelijk liep hij over naar de re volutionairen. Veel Indiëgan- gers hebben hem dit noojt vergeven. Voor hen blijft Prin cen een deserteur en verrader, Mensenrechten In Indonesië werd Princen later actief als mensenrechtenacti vist. Vanwege zijn kritiek op de Indonesische autoriteiten bracht hij jaren in de gevange nis door. De Nederlandse rege ring verleende hem al twee keer een visum. Vorig jaar kwam hij naai- Nederland om zijn familie te bezoeken maar ook om zijn stichting voor mensenrechten te promoten. Veteranenorganisa ties verzetten zich ook toen al fel tegen de komst van Princen. Testcase Voor het Veteranen Platform wordt de nieuwe visumaan- vraag van Princen een 'testca se'. De regering kan nu laten zien dat ze respect voor de vete ranen hoog in het vaandel heeft, meent voorzitter D. Knoppien. Indien nodig doen de veteranen een beroep op het parlement om te voorkomen dat Princen een visum krijgt. ANP Jacht op ganzen, meerkoet en smient verboden DEN HAAG - Grauwe ganzen, rietganzen, kolganzen, smien ten en meerkoeten gaan een rus tige tijd tegemoet. In het jachts eizoen, dat net is begonnen, is het verboden deze vogels te schieten, heeft staatssecretaris Faber (Natuur) gisteren beslo ten. Ze geeft daarmee gehoor aan de oproep van Vogelbescherming Nederland. Het verbod gaat ko mende zaterdag in. De meeste overwinterende ganzen en smi enten komen in oktober en no vember naar Nederland. De jacht op deze vogels zou aan vankelijk volgend jaar tot het verleden behoren. Dan treedt namelijk de nieuwe Flora- en Faunawet in werking. Daarin is geregeld dat alleen nog haas, fa zant, patrijs, wilde eend, konijn en houtduif bejaagd mogen worden. De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) rea geert teleurgesteld op het be sluit van Faber. Volgens de ja- gersclubneemt het aantal ganzen en smienten flink toe, en daarmee ook de schade aan landbouwgewassen. ANP Advertentie 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 99999 9 9999999999999e Van Belle Keukens O 1 Jl 0™ Pres. Rooseveltlaan 772 *- - ..de .andere VLISSINGEN <m keuken [Tel. 0118-431278 Advertentie COOL VOORDEEL Zelf frisdrank maken met de Soda Club "Cool" start up set. Start up set "Cool" Mestplannen jagen volgens LTO boeren het land uit DEN HAAG - De ingrij pende mestplannen van het kabinet bevorderen de emigratie van boeren naar bijvoorbeeld Canada. „Het beleid van deze rege ring is ontzettend demoti verend voor de Neder landse boeren", vindt voorzitter C.J. Vogelaar van de vakgroep melkvee houderij LTO-Nederland. Naar zijn schatting verla ten al minstens 40 tot 50 veehouders per jaar ons land. De nieuwe mestnormen betekenen voor de melk veehouders waarschijn lijk dat ze hooguit gemid deld twee tot tweeënhalve koe per hectare weiland kunnen houden. Bij mo derne boeren zijn dat er nu meestal drie en soms vier. Willen de boeren evenveel melk blijven produceren, dan moeten ze duur gras land bijkopen. „Dat kost tegenwoordig gauw 100.000 gulden per hecta re", stelt Vogelaar. De voorman vindt dat de minister hem 'rauw op zijn dak komt vallen' met een nieuwe stikstofnorm van 250 kilo per hectare grasland. „Tien maanden geleden hadden we een andere afspraak. Ik noem dat gewoon onbetrouw baar." ANP ioorJaap Nuijten jEIDEN - Een groot aantal or- [anen van donoren in Neder- and gaat verloren. Artsen in iekenhuizen hebben geen tijd iet donorregister te raadple- [en. Ook onderzoeken ze nau- velijks of overledenen medisch [eschikt zijn voor transplanta- ie.Dat komt volgens de Neder- andse Transplantatie Stichting NTS) in Leiden omdat de werk- iruk in de gezondheidszorg te [root is. folgens de NTS is de eerste zes naanden van dit jaar nam het iantal beschikbare organen 'oor transplantaties in Neder- and met twintig procent afge- ïomen. De organisatie vindt dat ia de landelijke campagne voor lonorregistratie - waarbij ruim wee miljoen Nederlanders toe- itemming gaven na hun overlij den weefsel en/of organen te ge bruiken - het potentieel aan donoren 'behoorlijk groot' is. Geen tijd Onderzoek door de universiteit van het Groningen heeft on langs uitgewezen dat er in de Nederlandse ziekenhuizen als gevolg daarvan jaarlijks zes honderd medisch geschikte orgaandonoren en 25.000 ge schikte weefseldonoren be schikbaar zijn. „Maar artsen en verpleegkundigen hebben het domweg te druk om het donor- register te raadplegen. Zij zijn erop gericht patiënten te redden en hebben daarna geen tijd meer om donoren als zodanig te her kennen", zegt NTS-directeur B. Haase. Het gevolg daarvan is dat vaak ernstig zieke patiënten onnodig lang op een transplan tatie moeten wachten. Een spe ciale projectgroep van de NTS moet nu gaan proberen 'een cul tuuromslag' binnen de zieken huizen te bewerkstelligen, waardoor niet meer voor trans plantatie geschikte organen en weefsel verloren gaan. „We sturen nu veldwerkers op pad die zieken huizen moeten helpen de pro blemen op te lossen." Een eerste stap is volgens Haase de absolu te noodzaak om ziekenhuisper soneel te leren sneller een donor als zodanig te herkennen. Het Tweede Kamerlid S. Buijs (CDA), die van plan is over de kwestie opheldering te vragen bij minister Borst (Volksge zondheid) noemt die cultuur omslag geen oplossing. „Ook de logistiek binnen de ziekenhuis centra moet worden aangepakt. Want daar schort het klaarblij kelijk behoorlijk aan." GPD Alle Soda Club siropen 3 halen, 2 betalen ^^Mj^oedkoopsie is gratis) fcEj.fr WÊMtrei B WÉ van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Europese Commissie (EC) legt zich neer bij de geldigheid van de Neder landse vaste boekenprijs. Een procedure die in april 1998 werd opgestart tegen de Koninklijke Vereniging van het Boekenvak (KVB), is beëindigd. Dat heeft de commissie de KVB gisteren schriftelijk laten weten. De vaste boekenprijs geldt al leen nog voor de verkoop van Nederlandse boeken binnen Nederland. Daarmee valt de re geling niet onder de werkings sfeer van het EG-verdrag, zo luidt de motivering van het be sluit. Volgens de KVB heeft de com missie met het besluit officieel erkend dat de Nederlandse vas te boekenprijs een zuiver natio nale aangelegenheid is, waar voor alleen de Nederlandse overheid bevoegd is. Die heeft op haar beurt de KVB in april 1997 een ontheffing verleend voor het verbod op verticale prijsbinding. De vereniging mag tot 2005 de prijs van boe ken bepalen. Toenmalig Europees commissa ris Van Miert (mededinging) be gon in april 1998 de procedure op grond van een aanmelding uit 1962. Onderliggend argu ment was dat vrije prijsvorming door Peet Vogels DEN HAAG - De Belasting dienst haalde het afgelopen jaar 1,77 miljard gulden binnen via correcties van de aangiften van particulieren. Dat is tien pro cent van het totaalbedrag aan inkomens- en vermogensbelas ting in 1998. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rekenkamer naar de aanpak van fraude door de Belastingdienst. De Rekenkamer concludeert in haar onderzoek echter dat de Belastingdienst te weinig aan giften van particulieren corri geert. De Belastingdienst heeft als doelstelling jaarlijks dertig procent van de 5,9 miljoen aan giften van particulieren hand matig te onderzoeken. De overi ge zeventig procent wordt door de computer afgehandeld. Afwijken Vooral mensen die in het verle den gerommeld hebben met de belasting, mensen met grote fi nanciële belangen en aangiften die teveel afwijken van het ge middelde worden door de com puter uitgeworpen en worden met de hand nader onderzocht. Het afgelopen jaar kwam zo doende 38 procent van de aan giften op de bureaus van de be lastinginspecteurs terecht. Naspeuringen van die aangiften leidde in negentien procent van de gevallen, in totaal 426.000 aangiften, tot een correctie van de belastinginspecteur. Gemid deld hadden de belastingplich tigen hun aangiften 3297 te laag opgegeven, in totaal 1,77 miljard gulden. In 1995 werd er gemiddeld 2851 gecorrigeerd op de belastingaangiften. De Be lastingdienst streeft er naar om in 25 procent van de aangiften die gecontroleerd worden daad werkelijk een correctie toe te passen. Dat percentage werd het afgelopen jaar niet gehaald. In een eerste reactie gaf het mi nisterie van Financiën aan dat ook helemaal niet erg te vinden. Het totaal aantal gecorrigeerde aangiften ligt namelijk op het niveau dat het ministerie wen selijk acht. GPD beter is voor de consument. Maar volgens de KVB en de toenmalig staatsecretaris van Cultuur Nuis gaat dat bij boe ken niet op. Omdat van iedere tien titels er slechts een winst gevend is, zouden uitgevers in de verleiding komen zich alleen nog op potentiële bestsellers te richten. Dat zou volgens de KVB een 'enorme verschraling' tot gevolg hebben. ANP ROTTERDAM - Margret van Heyningen, de eerste gediplomeerde vrouwelijke schoonveger van Nederland, hard aan het werk op het dak van een Rotterdams pand. Van Heyningen is een van de twee vrouwen die volgende week vrijdag het officiële diploma voor Gezel Schoorsteenvegen van de Algemene Schoorsteenvegers Patroons Bond zal ontvangen. Het vak is een niet erkend beroep. De branche heeft daarom veel te lijden van beunhazen en -hazinnen. foto Raymond Putting/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3