Inkrimping Naar bed gaan wanneer je wilt PZC Hangplek komt nog voor de winter Meldpunt voor dachten en vragen gezondheidszorg PZC Op de paardenkar voor kinderboerderij zeeland Fracties aarzelend akkoord donderdag 9 september 1999 s tnor Piet Kleemans 5IERIKZEE - Mits er een kwa- itatief goede ambulancevoor- dening blijft, huisartsen zorgen roor 'achtervang' en er een ge legen plan komt voor de trans- nnrale zorg, gaan de Schouwse iolilieke fracties akkoord met le plannen voor reorganisatie ian het Oosterscheldezieken- luis in Zierikzee. )at bleek woensdagavond tij lens de vergadering van de :ommisie Maatschappelijke De reorgani- atieplannen van de Stichting be ekenen voor het ziekenhuis in dat dat van een vol- hospitaal omgebouwd vordt tot een veredelde polikli- Een ontwikkeling waar demand op zit te wachten, die - zo erkennen het college en de politie- fracties - onontkoombaar is. pijnlijk dat ook moge zijn, stelt de klankbordgroep zie- ;enhuis die constateert dat door Ie Stichting Oosterscheldezie- :enhuizen in ieder geval alles rordt gedaan om een zo goed aogelijke bezetting van het zie- :enhuis in Zierikzee te berei- :en. Dat plus het vooruitzicht !at het ziekenhuis in ieder geval oorlopig behouden blijft voor ichouwen-Duiveland deed de ?den van de commissie MA re- lelijk mild reageren op de plan ten. Wel werd van de gelegen- teid gebruik gemaakt om nog ens het belang van een goed Vutokraken n Vlissingen - In geparkeerde in Vlissingen is dinsdag de daarop volgende nacht in- Van alle auto's werd en slot geforceerd. Er werden cd's en geluidsappa- gestolen. functionerende ambulance dienst te benadrukken. Daar hoefde J. C. Broertjes van de Raad van Bestuur van de Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen, niet van overtuigd te worden. Hij toonde zich opti mistisch en tegelijkertijd kri tisch en geïrriteerd. „Er zit ge lukkig wat beweging in de discussie rond cle ambulance hulpverlening, maar ik vind het een schande dat we over zo'n primaire voorziening zo moeten soebatten in Den Haag." Op vragen vanuit de commissie over een mogelijk zes weken du rende afsluiting van de Zee- landbrug - vanwege werkzaam heden - reageerde Broertjes fel. „Ik heb vernomen dat geduren de die zes weken zelfs de ambu lance niet over de brug zou kun nen en dat zie ik als een onaanvaardbaar medisch pro bleem. Daar moét een oplossing voor gevonden worden." Helicopter Inschakelen van een helicopter voor ziekenvervoer van Schou- wen-Duiveland naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes biedt volgens Broertjes alleen overdag soelaas, 's Nachts vliegt de wentelwiek niet, vertelde Broertjes tot verbazing van D66- commissielid R. Geluk. Hetgeen GroenLinks-vertegen- woordigster H. de Vries de uit spraak ontlokte dat Schouwen- Duiveland dan wel erg kwets baar wordt. Een instemmend knikkende Broertjes meldde de commissie dat hij eind deze maand een gesprek heeft met de verantwoordelijk gedeputeer den van de provincie. „Die zal ik verantwoordelijk stellen voor het probleem zoals ik dat net schetste. Ik neem die verant woordelijkheid niet." Wethou der P. W. Berrevoets-Ringelberg voegde aan die mededeling van Broertjes toe dat ook de Centra le Post Ambulancediensten (CPA) er zo over denkt. De Zierikzeese jongeren moeten nog even geduld hebben. Hun hangplek komt er, zo belooft wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg nog voor de winter. foto Janne Wolterbeek door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Deze zomer lukt waarschijnlijk niet meer, maar voordat het echt nat en koud wordt komt er in Zierik zee minstens één hangplek voor jongeren. Het vinden van een voor iedereen acceptabele locatie voor een Jongeren Ont- moetings Plaats (JOP) blijkt lastig en het overleg erover tijdrovend. 'Er is niks voor ons. We kunnen nergens heen'. Dat voeren jon geren vaak aan als er klachten over hen komen omdat ze la waai maken en rommel produ ceren. Bewoners van panden rond het Havenplein klagen over jongeren die zich regelmatig onder de Beuse ophouden, in Poortambacht ergeren bewo ners zich aan bij het oude Aldi- pand aan de Schelphoekstraat rondhangende jeugd en vanuit de wijk Malta klinkt eveneens geweeklaag over baldadige en luidruchtige jongelingen. Naar aanleiding daarvan heeft de gemeente Schouwen- Duiveland zich - in nauwe sa menwerking met de Stichting Jeugd en de jongeren zelf - in de problematiek verdiept. Slotsom van die studie is dat er een hangplek moet komen. En om te voorkomen dat er een JOP neergezet wordt op een plek die voor jongeren niet aantrekkelijk is mogen zij daarover meepraten. De ge meente wil geen enkel risico nemen en gaat daarom ook met omwonenden van een mo gelijk toekomstige hangplek om tafel zitten. Doorgaan Op de agenda van de commis sie maatschappelijk aangele genheden van woensdag 8 sep tember prijkte aanvankelijk een voorstel omtrent het reali seren van jongerenontmoe- tingsplekken. Dat punt is ech ter van de agenda geschrapt. Wethouder jeugd- en jonge- renzaken P. W. Berrevoets- Ringelberg: „Dat hebben we gedaan omdat er nog geen con creet voorstel is. Het is inder daad lastig om een goede plek te vinden." De wethouder steekt niet on der stoelen of banken dat het overleg met zowel de jongeren als met omwonenden veel tijd kost. Toch blijft zij optimis tisch. „De afspraak is dat er voor de winter een hangplek komt. We hebben dus nog even de tijd, en we gaan met gezwinde spoed verder. Verder kan ik er nu niets over zeggen. J. Elenbaas van de Stichting Jeugd heeft goede hoop dat de Zierikzeese jongeren in ieder geval voordat het natte en koude seizoen aanbreekt een hangplek hebben. Er zijn best geschikte lokaties, maar we moeten nog met de omwo nenden daarvan gaan praten. Het kost zeker een hoop tijd, maar je moet zoiets zorgvuldig aanpakken. Beter goed, dan op stelen sprong." Bus ontvreemd bij garagebedrijf BURGH-HAAMSTEDE - Van het terrein van een garagebe drijf in Burgh-Haamstede werd dinsdagavond een rode Mit- subishibus gestolen. De wagen vertegenwoordigt een waarde van 25.000 gulden. Vermist meisje gezien op veerboot HOEK - De dertienjarige Ingride Valas dos Anjos, die sinds vrijdag wordt vermist, is volgens getuigen vrijdag 3 septem ber om 11.30 uur gezien op de veerboot Perkpolder-Knnnin- gen. Zij zou bij Kruiningen tegelijk met een man en een vrouw van ongeveer 50 jaar van de boot afgereden zijn. Alle drie wa ren zij met de fiets. De politie is op zoek naar de man en de vrouw en eventuele andere getuigen die Ingride op de boot ge zien hebben. De buren van de familie Valas dos Anjos hebben in samenwerking met de politie extra affiches gemaakt met signalement van het meisje. „Onze kinderen spelen altijdmet de kinderen van de familie. En we wilden wat meer doen dan alleen morele steun geven aldusE.van Tulden uit Hoek. Hij is van plan de ongeveer veertig affiches, die door de politie zijn gedrukt, zelf op te hangen in Brugge, Antwerpen, Breda en Goes. Donderdagavond zal ook het televisie-programma 'Vermist' aandacht besteden aan de verdwijning van Ingride. Analfabetisme is wijdverbreid VLISSINGEN - Nederland telt veel meer mensen die niet kunnen lezen en schrijven dan algemeen wordt aangenomen. De educatieve afdeling van het ROC-Zeeland vestigde daar gisteren de aandacht opTer gelegenheid van de internationa le Dag van de Alfabetisering kreeg de Vlissingse wethouder L. Poppe de Looff een stapel kaarten. Daarop hadden deelne mers aan de alfabetiseringslessen geschreven hoe belangrijk ze dat onderwijs vinden. Aan de promotie-actie deden 24 cur sisten mee. Benadrukt werd dat bijna twintig procent van de Nederlanders grote moeite heeft met de eigen taal: vijftien procent is onvoldoende leesvaardig om onderschriften op te levisie te volgen en ziet geen kans om vragen op eenvoudige formulieren te begrijpen; vier procent kan in het geheel niet lezen of schrijven. Werkstraf voor bewaker hennep MIDDELBURG - Wegens bezit van een vuurwapen en het be waken van een hennepkwekerij in Vlissingen heeft de Mid delburgse rechtbank een 44-jarige Rotterdammer veroor deeld tot een werkstraf van honderd uur en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Oud-strijders bedanken Hulst HULST - Circa dertig Canadese oud-strijders van het South Alberta Regiment (SAR) bieden de gemeente Hulst op maan dag 20 september een plaquette aan. De Canadezen hebben Hulst niet bevrijd, maar verbleven tijdens hun bevrijdings- tocht enkele dagen in Hulst. Aan deze tussenstop heeft het SAR zulke goede herinneringen dat het de gemeente Hulst hiervoor wil bedanken. Inzendtermijn milieuprijs verlengd MIDDELBURG - De inzendtermijn van de Zeeuwse Milieup rijs is verlengd. Bedrijven, organisaties en particulieren die willen meedingen kunnen zich nog tot 15 november aanmelden bij de provincie. De Zeeuwse Milieuprijs wordt een keer per jaar uitgereikt aan een project dat een positief effect op het milieu heeft gehad. In 1998 werd de prijs toegekend aan het platform Duurzame Ontwikkeling voor de f ietsactie 'Trap eens wat vaker naar de baas'. jor AM Pankow - De inkrimping de voorzieningen in het zie- in Zierikzee, het tekort ambulancevervoer op en de lijdelijke sluiting m de Zeelandbrug medio 2000 jn aanleiding voor het dage- gemeentebestuur een eldpunt gezondheidszorg stellen. Daar kunnen de van Schouwen-Dui- terecht met hun klach- n en opmerkingen over deze krimping van voorzieningen het gebied van gezondheids w et meldpunt dat per 1 oktober ordt open gesteld, is onderge- :aeht bij het Informatie- en lachtenbureau Gezondheids- >rg Zeeland (IKG). Het IKG is werkdagen open van 9.30 tot i.OO uur. Buiten die uren kan in bandje worden ingespro- ;n, waarna men desgewenst REDACTIE noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111) 454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J.van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl 'nternet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl kan worden teruggebeld. Het telefoonnummer van het meld punt is: 0113-249490. Het meldpunt biedt niet direct oplossingen voor de problemen waarmee de inwoners gecon fronteerd worden. De meldin gen dienen alleen als registratie van alle klachten. Het college van burgemeester en wethou ders hoopt met een overzicht van alle knelpunten de ontwik keling binnen de ziekenhuizen in Zierikzee en Goes kritisch te kunnen volgen. Uit die meldin gen kan ook blijken welke moei- lijke situaties voor de inwoners van Schouwen-Duiveland ont staan indien de Zeelandbrug half volgend jaar wegens werk zaamheden een aantal weken gesloten wordt. Klankbordgroep Het instellen van het meldpunt gebeurt op advies van de klank bordgroep die begin dit jaar werd ingesteld om de stem van de bevolking over de ontwikke lingen rond het ziekenhuis te la ten horen. Het IKG Zeeland, waar het meldpunt is onderge bracht, richt zich op informa tieverstrekking, advisering en ondersteuning van inwoners van Zeeland op het brede ter rein van de gezondheidszorg. Het IKG werkt met vrij wüligers die worden geïnformeerd over de materie die specifiek is voor Schouwen-Duiveland. Vrijwilligers maaien Rietdijk ZONNEMAIRE - De werkgroep Actief Terreinbeheer begint za terdag 11 september met een nieuwe reeks on derheids werk zaamheden aan het karakteris tieke Schouwse landschap. Het eerst aan de beurt is de Rietdijk, noordelijk van Zonnemaire. De dijk, die door vrijwilligers wordt gemaaid en gehooid, ken merkt zich onder meer door de aanwezigheid van typische dijkplantjes. Door een speciale maaitechniek toe te passen, het her en der laten staan van de be groeiing, wordt een rijk insec tenleven gestimuleerd, aldus coördinator Henk Dalebout. Ook wordt daarmee het histori sche karakter van de oude wa terkering benadrukt. De werkgroep Actief Terreinbe heer is een onderdeel van de Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Opeens was Natasja het beu. Altijd hadden haar ouders bepaald hoe laat ze naar bed ging. Dat moest maar eens afgelopen zijn, vond Natasja, die verstandelijk ge handicapt is. Ze kon toch zelf wel weten wanneer het de hoogste tijd was? Op een avond, twee jaar geleden - ze moest weer eens naar bed ter wijl ze nog gewoon televisie wilde kijken - vertelde ze het haar ouders. Dat ze het huis uit wilde. Dat ze op zichzelf wilde wonen. Die dachten eerst dat het een grapje was. Nee dus. Sinds november vorig jaar woont Natasja Hoefkens (23) een paar dagen in de week al leen in een flatje in Middel burg. De zorg die ze nodig heeft, betaalt ze van de veer tigduizend gulden die ze als persoonsgebonden budget (PGB) krijgt. Daarmee worden twee verpleegkundigen be taald die haar helpen bij het huishouden, het eten maken en die afwisselend in het speci ale zorgkamertje naast de woonkamer slapen. Natasja is één van de weinige Zeeuwse gehandicapten die met zo'n persoonlijk zorgbud get zelfstandig woont. Alleen, haar PGB is niet genoeg. Ei genlijk wil ze de hele week in haar flat wonen, maar dat lukt niet met veertigduizend gul den. De Zeeuwse patiëntenor ganisatie Het Klaverblad vindt dat de PGB's omhoog moeten. De budgetten voor zwaar gehandicapten en ge handicapten die op zichzelf willen wonen, zouden te laag zijn. Super Natasja doet open in haar M &M-reuzenpantoffels - rechts rood, links geel - en haalt kof fie. In de gettoblaster zit een cd'tje van de Bee Gees, een fleurige tekening hangt aan de muur. Die heeft een vriendin netje voor haai' gemaakt die in het Arduin-atelier De Glazen Pui werkt. Natasja vindt het 'super', alleen wonen. Moeder Lenie: „We hadden er natuur lijk wel eens over gehad thuis. Ieder mens gaat met 20,21 jaar de deur uit, soms al veel jon ger." Ze had misschien in Zou- telande bij een vriendinnetje in een groep met acht andere verstandelijk gehandicapten kunnen wonen. Maar ze wilde in Middelburg blijven. „Het is leuk om in de stad te wonen", zegt Natasja. Wat óók kon: een Natasja Hoefkens wil graag zeven dagen in de week zelfstandig wonen, maar haar persoonlijk zorgbudget van veertigduizend gulden is niet genoeg. foto Ruben Oreel woning van de gehandicap tenstichting Arduin. Maar 'daar was de zorg zo in bewe ging', zegt Lenie. Dat wilde zij op dat moment even niet. Dus schreef Natasja zich in voor een PGB, 'het achtervang op de reguliere zorg', aldus Lenie. De bedoeling was eerst met een groep andere ouders wat op te zetten. Een appartemen tencomplex met voor iedereen een aparte kamer. „Maar ie dereen hield vast aan de eigen woonplaats", vertelt Lenie. Dat werd dus niks. Heel gedoe In april 1998 kregen ze bericht: Natasja kreeg een PGB. Dat was veel eerder dan verwacht. „Oeioeioei", dacht moeder Le nie toen. „Dat wordt regelen." Maar Natasja dacht: „Jippie!" De Sociaal-Pedagogische Dienst werd erbij gehaald, een gesprek met de woningbouw, en Natasja had haar woning. Haar ouders hebben twee ver pleegkundigen gezocht. En het klikt hartstikke goed tus sen Natasja en Ghyslaine en Monica, zegt Lenie. „Het loopt gewoon." Maar ze vindt het wel een heel gedoe. Want ver vanging bij vakanties, dat moeten zij en haar man alle maal zelf regelen. En ze vinden dat ze te weinig geld krijgen. De bedoeling was dat Natasja de hele week alleen zou wonen, maar dat lukt niet met veertig duizend gulden. In het begin zat ze drie dagen op haar flat je, inmiddels vier. In het week end slaapt ze bij haar ouders. „Een instelling krijgt onge veer 85.000 gulden per cliënt", zegt Lenie. „Wij krijgen nu maar veertigduizend. In feite is het PGB een bezuiniging." Natasja vindt het allang best. In het begin belde ze bijna elke dag even naar haar ouders, soms zelf twee keer op één dag. „Ik hoef papa en mama niet zo vaak te zien", zegt ze nu. Door de week heeft ze het razend druk. Ze werkt in Dus Toch, Arduins lunchroom in Middel burg. In de keuken of in de be diening, het maakt haar niets uit. Ze vindt het allebei even leuk. Maandag gaat ze naar school, het ROC. Dinsdags oe fent ze voor een toneeluitvoe ring. Natasja speelt een heks. Op school krijgt Natasja kook les. 's Avonds probeert ze de lessen met de verpleegkundi gen in de praktijk te brengen. Wat ze het leukst vindt om te maken? Pasta. „En kippen pootjes vind ik het lekkerst." Gisteren heeft ze speklapjes met gekookte bietjes gegeten. Op het aanrecht staat nog een bakje met de resten. Jahaa, dat moet nog in de GFT-bak, dat weet ze ook wel. Gedicht In de gang hangt een ingelijst gedicht. Heeft ze van tante Ina gekregen. Natasja pakt de lijst van de muur en brengt het dichtbij haar gezicht om dere gels voor te kunnen lezen. Er zitten een paar moeilijke woorden bijDaar leest ze voor het gemak maar snel overheen „Dit is mijn huis. Hier woon ik. Hier leef ik en hier beslis ik over alle regels." Dus ook hoe laat ze naar bed gaat. Van avond om half tien. Dan heeft ze de soaps, haar lievelings programma's, allemaal al weer gezien. En dat is eigenlijk maar een half uurtje later dan vroeger, bij haar ouders. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Jaap Dorst, be zoeker van het dagcentrum voor verstandelijk gehandicapten Brugzicht en hulpkoetsier van de naastgelegen kinderboerde rij De Punt, weet het zeker. Zijn verjaardag op 29 september zal pas echt geslaagd zijn, wanneer er zo veel mogelijk mensen met hem meerijden op de paarden kar. Daarvoor wordt dan wel een kleine financiële bijdrage ge vraagd. Niet om er zelf een groot cadeau van te kopen, maar ten bate van een nieuw hoofdge bouw op de kinderboerderij. De verjaardagsrit door Zierikzee maakt deel uit van de inmiddels één jaar lopende actie om vol doende geld bij elkaar te sprok kelen voor een beter onderko men op De Punt. Hoe hoog de teller staat, kon groepleidster Greet Timmer man van Brugzicht woensdag nog niet aangeven. Eind dit jaar moet duidelijk zijn wat de actie heeft opgeleverd en welke bij drage nog wordt verlangd van de gemeente en centrumbeheer der Stichting 't Gors. Rond die periode is ook bekend wanneer met de nieuwbouw kan worden begonnen, ver wacht Timmerman. Li totaal is 350.000 gulden nodig om de plannen te realiseren. Het hoofdgebouw gaat naast een ontvangstruimte voor bezoe kers en verjaardagspartijtjes ook een kantine, een educatieve hoek en nieuwe stallen omvat ten. Verajardag Onder het mom 'Maak Jaap blij, steun de kinderboerderij', wordt op de 58ste verjaardag van de hulpkoetsier bij de opst applaats een box neergezet waarin de giften kunnen wor den gedeponeerd. Tevens staat er die dag een luchtkussen opge steld en zijn er diverse trakta ties. Het feest begint om 13.15 uur. Omdat er per rit maximaal zes mensen meekunnen, is het noodzakelijk dat belangstellen den zich vooraf opgeven (via te lefoonnummer: 413724) bij Brugzicht, zodat een indeling kan worden gemaakt. Advertentie De sky-line van Vlissingen verenigt moderne functionaliteit, historische bezienswaardigheid en alles daar tussenin. Daarom hebben we deze Zwitserse designkast voor dat unieke waterfront gezet. Hij vertegenwoordigt in zijn soberheid een pure schoonheid, die in elke ruimte - nieuw of juist niet - harmonie schept. Hij is zo flexibel, dat hij overal past. Hij heeft niet eens een muur nodig om tegen te leunen. Eigenlijk is hij een bekroond kunstwerk met een zee aan bergruimte. Kees den Herder Interieurslyling Walcheren Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39