Zeeuwse netwerkster van het jaar PZC Stegink begint aan renovatie vervallen flat in Vlissingen Marjan Olij slager trekt laatste sprintje Zeeuws Orkest gaat op avontuur met opera bij film Gloria Transita Aantal leegstaande huizen niet gedaald zeeland 19 Liz,e de Hoog uit Veere nu voorzitter Vrouwennetwerk Zeeland ondernemend zeeland in detail 1900-2000 De Republiek der Negatie kunst cultuur donderdag 9 september 1999 door Claudia Sondervan VEERE - De Stichting Vrou wennetwerk Zeeland heeft Li- ze de Hoog, directeur van Elan Communicatie in Veere, uitge roepen tot netwerkster van het jaar. De Zeeuwse kring van de Stichting Vrouwennetwerk Nederland eert jaarlijks het lid dat zich bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt binnen de doelstellingen van het net werk: vrouwen in hogere func- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. ties te ondersteunen en te sti muleren in het benutten van mogelijkheden, om doorstro ming naar hogere functies en een grotere deelname van vrou wen in invloedrijke bestuurlij ke en maatschappelijke posi ties te bereiken. In Zeeland telt het netwerk 34 vrouwen, zowel in loondienst als ondernemend. Lize de Hoog is tegelijkertijd met haar ereti tel voorzitter geworden van het Zeeuwse netwerk; daarmee volgt ze de Axelse gemeentese cretaris Tineke Bergwerf op. Vrouwennetwerk Zeeland vierde kortgeleden het tweede lustrumfeest en is daarmee een nog jonge afdeling van het lan delijk netwerk. Hoge positie „De leden zijn vrouwen op heel verschillende functies: minis ters, mensen die voor de klas staan, advocaten, onderne mers. De netwerken zijn ont- door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het Vlissingse aannemingsbedrijf Stegink begint maandag 13 september aan de grootscheepse renovatie van het flatgebouw aan de Sint Kruislaan in Vlissingen. Het gebouw met 42 koopap partementen kampt met ern stig achterstallig groot onder houd en wordt in de komende zes tot negen maanden voor ruim een miljoen gulden opge knapt. Directeur M. Stegink van het aannemingsbedrijf schat dat het werk gemiddeld tien tot vijftien mensen op de steigers zal houden. Die stei gers worden maandag ge plaatst. Over de zeven verdie pingen worden houten kozij nen vervangen door kunststof exemplaren, de gevels worden opnieuw gedekt en waterwe- staan omdat wij het belangrijk vinden dat je als vrouw op een hoge positie kan praten met ie mand die begrijpt wat je mee maakt en tegenkomt in een werkomgeving waar je vaak al leen mannen tegenkomt." De Hoog maakte communica tieve vaardigheden, organisa tie-adviezen en ondersteuning de kernactiviteiten van de on derneming die ze twee jaar geleden begon als De Hoog Ma- nagement Service aan de Zwa- nenlaan in Veere. Inmiddels is haar bedrijf omgedoopt tot Elan Communicatie. „Uit de eerste naam leidden mensen toch vooral bedrijfseconomi sche diensten af", vertelt De Hoog. Veel meer is haar werk gericht op interactie tussen lei dinggevenden en werknemers en de wijze waarop bedrijf en persoon zich presenteren naar de buitenwereld. Ze krijgt op drachten van bedrijven, over heden en instellingen maar ook van arbodiensten. „Ik begeleid ook mensen die een terugkeer op de arbeidsmarkt willen ma rend gemaakt, het metselwerk wordt gestuct en de dakbedek king wordt vernieuwd. Het wordt een karwei onder tijds druk, verwacht Stegink. „Ei genlijk is het al te kort op de herfst om steigers te zetten, maar er wordt goed weer voor speld." Aanvankelijk was de opzet het onderhoud over vier jaar uit te smeren, maar het bleek beter om het werk te con centreren in één periode, ver telt Steging. Het groot onder houd werd eind 1997 al aange kondigd, maar de onderhande lingen tussen de gemeente Vlis singen en de Vereniging van Ei genaren werden gehinderd door de weigering van enkele bewoners die niet wilden bij dragen in de kosten. Deze men sen zijn inmiddels vertrokken, de nieuwe eigenaren delen wel mee. Lize de Hoog is door de Zeeuwse kring van de Stichting Vrouwennetwerk Nederland onderscheiden als netwerkster van het jaar. foto Lex de Meester ken."De verkiezing door haar collega-netwerkers kwam on der meer voort uit haar coa ching en adviesdiensten en haar cursus neurolinguistisch programmeren: het professio naliseren van de communica tieve mogelijkheden. Daar naast bracht ze het Zeeuwse vrouwennetwerk in contact met een project in Zuid-Afrika dat vrouwen aan economische zelfstandigheid helpt door hen weefwerk te leren. Met een lustrumgift hielp het netwerk de vrouwen aan een jaarvoorraad schering voor hun getouwen. Visie Als nieuwe voorzitter stelt De Hoog zich vooral ten doel de motivatie in de kring optimaal te houden met een goed pro gramma en een goede sfeer. Daarnaast wil ze de discussie, aangaan of het Vrouwennet werk Zeeland zich maatschap pelijk meer moet profileren. Dat kan waardevol zijn, vindt De Hoog. „Wij kunnen een visie bijdragen in de discussie zoals recent rond de voorrang voor werkende mensen bij medische zorg." Het Vrouwennetwerk Zeeland komt maandelijks bijeen op de eerste woensdag van de maand. De activiteitencommissie or ganiseert daartoe zaken als presentaties, lezingen, be drijfsbezoeken, gezamenlijke maaltijden, steevast begonnen met een borrel om 17.30 uur. Het secretariaat wordt gevoerd door mevrouw A J. de Jonge - van Popta aan de Weststraat in Zierikzee. Onderwatersportvereniging Narwal heeft de duikcursussen en trainingen hervat in het zwembad van sportcomplex De Eenhoorn in Oostburg. De twintig jaar oude duiksport club houdt op vrijdagen trai ningen tussen 21.00 en 22.00 uur. Belangstellenden zijn wel kom. Scaffolding Training Europe (STE) in Goes is gecertificeerd voor vakbekwaamheid in di verse steigerbouwopleidingen. De certificering betekent dat de cursisten aan het einde van hun opleiding een erkend vak bekwaamheidscertificaat in handen krijgen. STE is door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aangewe zen als één van de partijen die alle vakbekwaamheidsprofie len in de steigerbouw gaan vaststellen. De eerste certifica ten reikt STE binnenkort uit aan werknemers van D up ont de Nemours Nederland BV. STE is gevestigd aan de Kok- kelbank in Goes en heeft ook een Belgisch zusterbedrijf te Schilde. Muziekwinkel Koster-Dey in de Weststraatin Axelsluitper 1 oktober de deuren. Klanten van de zaak kunnen voortaan terecht in het filiaal Sonora in de Noordstraat in Temeuzen. Het assortiment van de Temeu- zense vestiging wordt uitge breid met hifi-apparatuur, die tot nu toe alleen in Axel ver krijgbaar was. Adrie en Rianne Pepping ope nen vrijdag 1 oktober dieren speciaalzaak 't Dierenhuis aan de Kerkstraat in Bruinisse. De winkel is gevestigd in de voor malige werkplaats van de fa milie. De zaak krijgt een nos talgische uitstraling. Te koop zijn onder meer kleindieren als vogels, vissen, konijnen, ca via's en hamsters en een uitge breid assortiment voer en huis- dierbenodigheden. In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 9 september 1989 door Frank Balkenende Nog eenmaal de honderd me ter. Marjan Olijslager schiet zaterdag 9 september 1989 uit de startblokken op de atletiekbaan in Temeuzen. De Nederlandse kampioene op de 100 meter en de 100 meter hor den bereikt de finish in 12,8 se conden. Daarna neemt atletiek vereniging Scheldesport afscheid van het erelid. Vader en moeder Olijslager uit Middel burg slaan de bescheiden cere monie gade. AV Scheldesport-voorzitter Jo- han Schrier huldigt de atlete met een bos bloemen en een speech. Halverwege de toe spraak komt plotseling de pijn. Niet het vertrek doet zeer, wel de achillespees. De blessure steekt onverwacht de kop op en de Marjan Olijslager ziet zich ge noodzaakt de rest van Schiers verhaal in een stoel aan te horen. Nee, deze laatste sprint wekt geen sentiment in haar, ver klaart ze. De club waar ze in 1975 haar sportieve carrière be gon, had haar gevraagd nog een keer in Temeuzen te lopen. Ze had even goed elders haar loop baan kunnen beëindigen. „Maar", zegt de atlete, „ik moet erkennen dat ik het leuk vind dat ze hier nog steeds trots op me zijn.Dus best wel leuk, zo'n afscheid in het oude nest. Ze kan bogen op een reeks suc cessen. Op de Olympische Spe len in Seoul in 1988 gooitzegeen hoge ogen, maar tijdens het EK in Boedapest haalt ze brons op de 60 meter horden. Een jaar la ter verscherpt ze in het Franse Villeneuve het nationaal record horden. Ze loopt 12,77. In Temeuzen sluit Marjan Olijslager een hoofdstuk af. Ze stopt met atletiek op topniveau. Ze gaat zich nu storten op haar maatschappelijke carrière bij het computerbedrijf, dat altijd rekening hield met haar sportie ve loopbaan. Marjan Olijslager loopt voor de laatste keer de 100 meter op de plaats waar ze begon: de atletiekbaan in Temeuzen. foto archief PZC doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Er zit een jaar werk in. Met de modernste technische middelen is de stomme film Gloria Transitu geschikt gemaakt voor een ou derwetse uitvoering met live muziek van het Zeeuws Orkest en vier operazangers. Donder dag 30 september en vrijdag 1 oktober vinden de eerste uit voeringen plaats in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. (Advertentie) muziektheater in de open lucht de nieuwe Reinaert nog niet gezien? het kan nog van wo 8 t/m zo 12 sept 20.30 u BN - de Stem onderga je als toehoorder een golf aan emoties die lopen van verwondering via schaamte en spanning tot bewondering. PZC: "De middeleeuwse fabel in een hedendaags jasje van totaaltheater op een unieke locatie getuigt van lef." informatie en kaartverkoop 0115 695 555 0114 389 299 Als het aan dirigent Joan Berk- hemer ligt, volgen er nog vele. „Een van mijn ambities is met het Zeeuws Orkest buiten de provincie te spelen. Met dit project behoort dat tot de mo gelijkheden." Gloria Transita vertelt het ver haal van een straatjongen die goed kan zingen. Hij wordt ontdekt en maakt een wereld- carrière, maar eindigt uitein delijk weer als straatzanger. „Behalve armoe krijgt de kij ker ook de verwendheid van de rijkere klasse te zien, de party's en de verwikkelingen op de tennisclub. Doordat de film zulke uiteenlopende aspecten belicht, voel ik dat er een maat schappelijk engagement inzit. We kunnen constateren dat er weinig is veranderd in de we reld," vertelt Berkhemer. De film is in 1917 gemaakt door Johan Gildemeyer en was des tijds een groot succes. Omdat geluidsfilms nog niet beston den, werden beelden in de bio scoop meestal door een pianist begeleid. Maar Gloria Transita bevat fragmenten uit opera's van Gounod, Leoncavallo, Ver di en Rossini, die door de ac teurs zelf live werden meege zongen. Hoofdrolspeler was de destijds beroemde zanger Au gust Hoeck. Aangezien Gloria Transita in drie Amsterdamse bioscopen draaide, moest hij zich elke avond van de ene naar de' andere filmzaal haasten. „De operafilm is later heel po pulair geworden", zegt Berk hemer. „Dit was eigenlijk de eerste ter wereld." Ingekort De dirigent was vijf jaar gele den als violist betrokken bij vertoningen van Gloria Transitatoen net uit de filmar chieven opgedoken en geres taureerd. De gezongen frag menten waren ingekorte of haastig uitgevoerde versies van de originele liederen, om dat de betreffende filmscènes te kort waren. Bovendien werd onder cje overige beelden door een klein ensemble kamermu ziek van Brahms gespeeld. Voor de uitvoering van het Zeeuws Orkest is een digitale Jan Derksen (links), Floris Guntenaar (zittend) en Joan Berkhemer in de studio waar de film Gloria Transita is bewerkt. foto Emiel van Lint versie van Gloria Transita gemaakt, die zodanig is ge monteerd dat de gezongen ope rafragmenten recht wordt ge daan. Bovendien is de rest van de muziek uit opera's van de genoemde componisten ge haald en worden enkele Napo- litaanse liederen van Tosti ge zongen, uit het begin van deze eeuw. Solisten zijn Jan Derk sen, Ellen van Haaren, Marion van den Akker en Jeroen Bik, allen zangers van naam. Berk hemer: „Ik ben heel blij met ze. Jan Derksen is een van de be roemdste zangers van Neder land, Ellen van Haaren heeft al eerder met het Zeeuws Orkest gezongen en Jeroen Bik is een ontzettend goede tenor. Zoals iedereen weet, zijn die moeilijk te vinden." Toch is vooral de begeleiding door een heel orkest baanbre kend en spectaculair. „Mijn eerste klus met het Zeeuws Or kest was het promconcert met Blof", verklaart Berkhemer. „Dat was niet alleen een onge lofelijk plezierige samenwer king, het orkest liet daar ook zien dat zijn reputatie van een enigszins behoudend en pro vinciaals gezelschap volkomen onterecht is. Het orkest toonde zich van zijn moderne en expe rimentele kant. Ik zie deze filmproductie als een voortzet ting van dat avontuur." Voor mij is het mooiste dat het ook nog eens opera is. Ik ben als dirigent ooit met opera begon nen en ik hoop er nog heel wat uit te voeren. Ook in Zeeland, met het Zeeuws Orkest, want ik vind dat dat te weinig ge beurt. Deze operastukken krij gen een speciale dimensie van wege die filmvertoning. De vraag is natuurlijk: is dit nu een project voor filmliefhebbers of voor operaliefhebbers? Gezien de reacties van mensen die al iets hebben gezien of gehoord, weten we dat het ene medium het andere versterkt. De film liefhebbers zijn geroerd door de zang en andersom. Het is echt een ontroerende en ro mantische productie gewor den." Liplezen In de voorbereiding zit een jaar werk, omdat het project zo in gewikkeld is. Eerst moest de film worden aangepast aan de muziek. „We moesten, zo'n beetje op basis van liplezen, nagaan welke operafragmen ten in de film precies worden gezongen", legt Jan Derksen uit. „Maar er waren maten uit weggesneden, de originele uit voeringen duren langer dan de filmfragmenten. Zou je ze nog enigszins in de film willen pas sen dan moesten ze veel te ge jaagd worden uitgevoerd. Wij hebben het omgekeerd. Uit gangspunt is een juiste uitvoe ring van de muziek. De film moest dus worden aangepast." Daarvoor tekende Floris Gun tenaar van de Amsterdamse maatschappij ParkOpera, de producent van de muzikale filmvertoning. „We moesten het doen met het materiaal dat we hadden", zegt hij. „Aller eerst is het belachelijke Charlie Chaplin-tempo eruit gehaald dat ontstaat door films van zestien beelden per seconde af te draaien op projectoren van vierentwintig beelden per se conde. Dat was al een behoor lijke tijdwinst. Verder zijn we met de modernste digitale techniek scènes gaan hermon- teren door bewegingen te ma nipuleren en in te zoomen. Daardoor konden we met het zelfde materiaal meer laten zien en, dat vooral, de zang lip synchroon maken. Berkhemer zit al maandenlang bijna dagelijks met zijn diri geerstokje voor de video, om beeld en geluid helemaal 'in zijn systeem' te krijgen. De ko mende weken repeteert hij het geheel met het Zeeuws Orkest. „Ik verheug me erop. In Vlis singen komen veel mensen luisteren om te beoordelen of ze deze productie willen boe ken. Ze zullen worden verrast door het professionele niveau van het orkest. Echt, het Zeeuws Orkest zal het profes sionele circuit in Nederland bewijzen dat het kwaliteit le vert." door Richard Hoving MIDDELBURG - De leegstand is het afgelopen jaar niet verder gedaald in Zeeland. Op de peil datum 1 januari 1999 stonden 4.177 huizen leeg. Dat is 2,5 pro cent van alle beschikbare wo ningen. Het Zeeuwse leegstandspercen tage schommelt al jaren rond de 2,5. Volgens de provincie een aanvaardbaar niveau. In Axel was de leegstand in procenten het hoogste. 3,8. Temeuzen volgt met een percentage van 3,7. Van de 15.182 beschikbare huizen waren 562 niet bewoond op 1 januari van dit jaar. De ge meente Hontenisse kende het laagste leegstandspercentage, 1,2. Nog geen veertig van de 3.315 woningen in de gemeente stonden leeg. In Tholen was het percentage 1,5. In de gemeente Schouwen-Duiveland ging het om 1,6. Gemeenten moeten op grond van de Woningwet meewerken aan een Kwalitatief Woningon- derzoek (KWO) dat wordt uitge voerd door de provincie. In het overzicht van 1998 ontbreken de gegevens van de gemeente Noord-Beveland. Volgens de provincie heeft de gemeente de cijfers te laat aangeleverd. Het overzicht van Hulst en Vlissin gen is onvolledig. De provincie vermoedt dat de gemeenten de waarde van het KWO onder schatten. Het gevolg is dat het onderzoek een 'niet helemaal betrouwbaar beeld geeft'. In het woningonderzoek wordt ook een overzicht gegeven van de nieuwbouw die vorig jaar is gepleegd in Zeeland. De voor raad nam met 1.942 woningen toe tot 158.032. Middelburg bouwde de meeste woningen, 326. „Voor het eerste sinds jaren is het aantal nieuwbouwwonin gen in Middelburg fors toegeno men en wordt de opgelopen achterstand in de Vinextaak- stelling langzaam omgebogen", aldus de provincie. In Goes en Vlissingen werden respectieve lijk 244 en 197 nieuwe huizen gebouwd. Internationaal bezoek Zeeuwse wetlands MIDDELBURG - Vertegen woordigers van Benin, Bhutan en Costa Rica komen zich vanaf eind volgende week in Zeeland verdiepen in de manier waarop Nederland met waterrijke ge bieden omgaat. D at gebeurt in het kader van het zogenaamde wetland uitwisse lingsprogramma dat deze drie landen en Nederland als uit vloeisel van de milieuconferen tie in Rio de Janeiro zijn over eengekomen. Eerder al zijn bezoeken aan Benin en Costa Rica gebracht. Het bezoek aan Zeeland begint donderdag 16 september. Op het programma staar onder meer bezichtiging van de Oosterscheldekering en de zuidkust van Schouwen- Duiveland. Landbouw en na tuurbescherming voeren daar samen het natuurontwikke lingsplan Tureluur uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33