Nieuwe afgang volleyballers Tomasson held van Denemarken PZC Mary Pierce mist unieke kans Olympische limiet kleiduivenschutters Handbalsters zetten WK-voorbereiding in met overwinning Gewonden bij rellen rond EK-duel in Polen sport donderdag 9 september 1999 23 McEnroe coach Daviscup-team YS Partizan-Leeds in Heerenveen Leekens trainer van Lokeren Mulder ondergaat vijfde operatie Spelers TOP op bres voor trainer Waterpoloërs twaalfde en laatste Rossner weer voor Van Moorsel Oranje naar troostronde EK Krajicek niet in halve finale van US Open Van Vossen nog een jaar bij Feyenoord UEFA denkt aan maximumsalaris Sijbrands aan de leiding bij EK NEW YORK - De Amerikaanse tennisbond heeft John McEn roe aangewezen als coach van de nationale ploeg voor het toernooi om de Davis Cup. Hij vervangt Tom Gullikson. „Nie mand is de tennissport en de Davis Cup meer toegewijd dan John McEnroe", verklaarde Judy Levering, voorzitter van de nationale bond, de benoeming. RTR HEERENVEEN - De heenwedstrijd in de eerste ronde van de UEFA-beker tussen het Joegoslavische Partizan Belgrado en het Engelse Leeds United wordt op 14 september op het veld van SC Heerenveen gespeeld. Na een verzoek van Leeds be paalde de Europese voetbalbond UEFA dat het duel op neu traal terrein moest worden afgewerkt. Wegens het conflict in Kosovo is de situatie tussen Joegoslavië en Engeland nog al tijd gespannen. Leeds ontvangt Partizan op 30 september in Engeland voor de return. ANP LOKEREN - Georges Leekens, voormalig bondscoach van België, wordt de nieuwe trainer van eersteklasser Lokeren. Hij heeft voor vijf jaar getekend. Leekens werd 20 augustus na een serie slechte resultaten ontslagen als coach van het Belgische nationale team. Lokeren bedankte vier dagen eer der om dezelfde reden trainer Willy ReyndersLeekens treedt onmiddellijk in dienst. Belga GELSENKIRCHEN - Youri Mulder blijft de pechvogel van de Bundesliga. De achtvoudige international moet voor de vijf de keer een operatie aan zijn linkerknie ondergaan. De aan valler gaat niet voor volgende week onder het mes, omdat de arts van zijn club Schalke 04 eerst verscheidene kniespecia listen wil raadplegen. De 30-jarige Mulder speelde op 1 sep tember een oefenwedstrijdje tegen een amateurclub, waarbij zijn kwetsbare knie weer dik werd. Dinsdag werd bij onder zoek een beschadiging geconstateerd. Mulder heeft sinds april 1997 problemen met zijn linkerknie. ANP OSS - De spelersgroep van TOP Oss is het er niet mee eens dat trainer Lex Schoenmaker is weggestuurd. De eerstedivisie- club stelde Schoenmaker dinsdag op non-actief wegens de te genvallende resultaten. De spelers hebben zich tot de WCS gewend. Na bemiddeling van de WCS hebben voetballers en bestuur van TOP Oss met elkaar gesproken, maar dat leidde niet tot een oplossing. De spelers beraden zich op verdere stappen. ANP FLORENCE - De mannen-waterpoloëx-s zijn tijdens het EK in Florence als twaalfde en laatste geëindigd. Nederland verloor het duel om de elfde/twaalfde plaats met 8-7 van Slovenië. Harry van der Meer werd topscorer met twee treffers. Oranje was al uitgeschakeld voor de Olympische Spelen. ANP TEGELEN - De Duitse Petra Rossner heeft woensdag ook de vierde etappe van de Ronde van Nederland voor vrouwen ge wonnen. Net als dinsdag bleef ze in de massale eindsprint in Tegelen Leontien van Moorsel voor. In het algemeen klasse ment heeft Rossner nu elf seconden voorsprong op Van Moor sel, die een plaats steeg. ANP Hnor Edwin Alblas WIENER NEUSTADT - Na de tweede teleurstelling op het slechts twee dagen oude Euro pees kampioenschap voorspel de Tbon Gerbrands niet veel goeds meer voor de rest van de toernooi. Hij werkt lang genoeg als bondscoach om te weten dat liet met successen verwende volleybalgezelschap niet is op te laden voor de troostronde, waarin de winnaar slechts plaats vijf verdient. Na de sol' tegen Frankrijk was het Nederlands volleybalteam ook niet op zijn best tegen Tsje chië. Anders dan eergisteren ging de wedstrijd tegen de Tsje chen over de maximale lengte: 19-25, 25-20, 17-25, 25-23, 18- 16, Het krachtsverschil was net als tegen de Fransen niet zo groot, maar het verschil zat 'm weer in de belangrijke momen ten. De kinderlijke fouten wa ren evenmin uit het spel van Oranje uitgebannen. Hoe klein de marges ook, het voelde bij Bas van de Goor als schrobberingen. „Hebben we zo veel moeite gedaan om hier te komen en dan laten we ons twee keer zo afslachten." Onbegrij pelijk, stamelde hij, dat de ploeg na de eerste gewonnen set het in de beginfase van de tweede zo ernstig liet afweten (2-8). Ter wijl slechts een 3-0-overwin- ning Nederland uit de brand kon helpen. „Wat je in de eerste set had opgebouwd, was zo maar verdwenen", verzuchtte de middenman. Van de Goor had tijdens de oe fentrip in Australië heus het ge voel gekregen dat de ploeg aan de betere hand wasHet was niet louter de hoop die hem verleid de tot het uitspreken van hoge verwachtingen. Maar van de harde werkelijkheid kreeg hij voor de zoveelste keer dit sei zoen tranen in zijn ogen. Misschien was een finaleplaats op het EK iets te hoog gegrepen. Maar het Nederlands team wil naar de Olympische Spelen en in Oostenrijk waren twee plaatsbewijzen voor het eerste van onze sportredactie POUSSAN - De kleiduiven- schutters Gijs van Beek en Hennie Dompeling hebben woensdag voldaan aan de richtlijnen voor deelname aan de Olympische Spelen van volgend jaar in Sydney. Op de Europese titelstrijd in het onderdeel skeet in de Franse plaats Poussan wer den Van Beek en Dompeling respectievelijk vierde en vijf de. NOCNSF heeft als eis gesteld voor deelneming aan de Spe len een plaats bij de eerste acht van de EK. Van Beek kwam tot een totaal van 147 punten in zes beurten van 25 schoten, Dompeling had een misser meer. Ze voldeden te vens aan de eisen van de in ternationale schietfederatie, die zogenaamde quotum plaatsen verstrekt. De Tsjech Bronislav Be- chynsky werd Europees kampioen met een totaal van 148 punten. Hij maakte te vens deel uit van het winnen de Tsjechische team, dat met 368 punten de Nederlandse ploeg achter zich hield. Dompeling, Van Beek en Martin van Alumburg scho ten zes punten minder bij el kaar. ANP door Gertjan van Geen NEW YORK - Lindsay Daven port keek de dood in de ogen in de kwartfinale van de US Open, maar Mary Pierce was degene die uiteindelijk met lege handen stond. Net als voormalig land genoot Greg Rusedski dinsdag was ze dichtbij de zege. Waar Rusdeski faalde tegen Todd Martin (7-5 6-0 6-7 4-6 4-6), liet Pierce de titelverdedigster ont snappen 2-6 6-3 5-7. Beiden werden geboren in het Canadese Montreal en beiden hebben een moeder uit een an der land. De 24-jarige Pierce besloot al vroeg in haar tennis- leven de Franse bond te verte genwoordigen, Rusedski (26) koos pas op latere leeftijd voor de Engelse nationaliteit. Beiden ook beleefden een dra ma in het Arthur Ashe Stadion. Rusedski stond met twee sets en een break in de derde voor. Op 5- 3 serveerde hij voor de wed strijd, maar leverde zijn opslag in en verloor de tie-break. Op 4- 1 in de vijfde set leken de kansen weer gekeerd en swingde de Brit sterk serverend richting de kwartfinale. Een onwaar schijnlijke ineenstorting werd zijn deel. In de resterende vijf games maakte Rusedski nog slechts één punt en dat was nota bene een dubbelfout van Martin. „Ik heb de wedstrijd verloren, hij heeft hem niet gewonnen", stelde Rusedski, verliezend fi nalist op Flushing Meadows in '97. Pierce leek haar zaken op orde te hebben. De Frangaise, bijge naamd 'the body', won in haar leven één Grandslam-titel in Australië. Dat was vier jaar ge leden. Ze reikte in datzelfde j aar tot de derde plaats op de wereld- ranglij st. Pierce was een van de eersten die het echte powerten- nis bij de vrouwen speelde. Ge brekkig voetenwerk en te wei nig spelintellect wierpen haar terug toen ook de rest van de we reldtop steeds harder begon te slaan. Maar Pierce heeft geleerd en be wees dat in New York. Tot aan de kwartfinale verloor ze geen set en toonde ze over ruggen graat te beschikken bij een ach terstand. Tegen Davenport evenwel kreeg ze haar zenuwen niet onder con trole. Met de zege in zicht, maakte ze tussen de rally's steeds vreemdere bewegingen met armen en benen. Het was een teken dat de bovenkamer niet helemaal op orde was. Twee matchpoints liet ze lopen. De regenpauze die na 5-5 volgde was al helemaal niet goed voor de psyche. De gemiste kansen bleven malen en hoewel ze nog een matchpoint op magistrale wijze ongedaan maakte, gaf ze de partij op het tweede match point van Davenport met een dubbelfout weg. GPD olympisch kwalificatietoernooi (World Cup) te verdienen. Dan is een dergelijk verlangen niet vreemd. Wildcard Nu die kans is verkeken moet Nederland hopen op een wild card voor het toernooi in Japan. Van de Goor: „We wilden er op de sjieke manier naartoe, maar nu dat niet meer kan, moeten we maar hopen op een goede lobby. Al verdienen we die niet." Na het EK verliest Gerbrands zijn spelers weer uit het oog. Is Nederland welkom in Japan, dan ziet Gerbrands ze pas vlak voor vertrek naar Azië weer te rug. „Ze moeten dus in de tus senliggende periode bij zichzelf te rade gaan." Vandaag wacht Nederland nog de confrontatie met de Joego- slaven, die zich gisteren via een zege op Frankrijk (3-1) al plaatsten voor de halve finales. De Fransen en de Tsjechen ma ken in een onderling duel uit wie in de slipstream van Joegoslavië de laatste vier bereikt. Neder land is veroordeeld tot het spe len om plaats vijf tot en met acht. GPD Lindsay Davenport verbeten in actie tijdens haar partij tegen Mary Pierce. foto Osamu Honda/AP NEW YORK - Richard Krajicek is er niet in geslaagd de halve fi nales van de US Open te berei ken. De Nederlander verloor in een marathonpartij van de als derde geplaatste Jevgeni Kafel nikov: 6-7,6-7,6-3,6-1 en 6-7. Krajicek verloor de eerste twee sets in de tie-break. Daarna kwam hij sterk terug en brak hij Kafelnikov verschillende ke ren. In de beslissende vijfde set ging het tot 5-5 gelijk op. Daar na verloor de Rus zijn service (6- 5) en kreeg Krajicek de moge lijkheid de partij uit te maken. Hij faalde echter op het beslis sende moment, waarna ander maal een tie-break volgde. Ka felnikov won die met 7-5 ROTTERDAM - Feyenoord en Peter van Vossen zijn een con tractverlenging van een jaar overeengekomen. De 31-jarige Van Vossen is bezig aan zijn tweede seizoen in Rotterdam- Zuid. Van Vossen verkeerde lange tijd in onzekerheid over zijn toe komstbij de landskampioen. De club had volgens een afspraak al voor het einde van het afgelo pen seizoen moeten laten weten of zijn contract zou worden verlengd. Onlangs versterkte Feyenoord zich bovendien met Radoslav Samardzic van Hee renveen, een directe concurrent voor Van Vossen. ANP GENEVE - De Europese Voet bal Unie (UEFA) onderzoekt de Mogelijkheden om een maxi mumsalaris voor spelers in te stellen. Men denkt dan aan de voorbeelden van professionele takken van sport in de Verenig de Staten als American football cn basketbal, waar al langere tijdeen plafond voor de salaris sen is ingesteld. De UEFA volgt de opwaartse spiraal van de salarissen van de voetballers met argusogen. Zo zou Nicolas Anelka bij Real Madrid circa 8 miljoen gulden Per seizoen verdienen De UEFA stelt voor een zoge naamde 'task force' in het leven te roepen, samengesteld uit le nen van de leagues, vertegen woordigers van de clubs en van üeUEFA. Er worden ook voor stellen gedaan over nieuwe geli miteerde transferperiodes. RTR van onze sportredactie NIEUWEGEIN - De verdedi ging is nog niet sluitend, de sa menwerking tussen opbouw en aanval verloopt niet altijd vloeiend en het team mist te veel open kansen. Ruim twee maan den voor het wereldkampioen schap signaleert bondscoach Bert Bouwer nog tekortkomin gen in zijn vrouwenhandbal- team. Maar Bouwer is vol goede moed. „Het is een kwestie van inslijpen. Ik zie nog steeds pro gressie. Anders zou ik eeu ander baantje zoeken." Dat zijn meiden het WK, 28 no vember tot en met 12 december in Noorwegen en Denemarken, hebben gehaald is al een 'we reldprestatie'. Een mijlpaal in het weinig verwende Neder landse handbal. Maar Bouwer legt de lat hoger. Voor'de hand balsters heeft hij een zwaar voorbereidingsprogramma sa mengesteld dat ook op mondi aal niveau tot prestaties moet leiden. Nederland begint de aanloop met oefenwedstrijden tegen Zweden, waarvan woens dag in Nieuwegein de tweede met 27-22 gewonnen werd. Het team speelt eind september in Oostenrijk, werkt een maand later het traditionele Holland- toernooi af en reist daarna met wereld- en olympisch kampioen Denemarken voor een trai ningsstage naar Lanzarote. Missie, ook van de speelsters zelf, is de Olympische Spelen van 2 0 0 0Oranj e kan op het WK kwalificatie afdwingen. Bouwer is tevreden over het voorbereidingsprogramma. Eén zaak zit de oefenmeister echter niet lekker: de afgelaste Europacupfinale van vorig jaar. Zijn team haalde onder de club naam Nieuwegein de eindstrijd in de City Cup, maar omdat de tegenstander uit Joegoslavië kwam, speelde het team de fina le niet. Op aandringen van het ministerie van VWS dat sport- contacten met Joegoslavische teams afraadt. Tot Bouwers verbazing spelen de volleyballers deze week op het EK 'gewoon' tegen Joego slavië. „Een bittere pil", vindt hij. „Die sportboycot is een gro te farce. Wij wachten 25 jaar op het spelen van een Europacupf i- nale en dan mag het niet. In an dere sporten geldt het blijkbaar niet. Ik voel me aardig in mijn hemd gezet en kan dit niet ver kopen aan de groep." ANP HOOGEZAND - Ton Sijbrands heeft zijn voortvarende begin in de Europese titelstrijd dammen woensdag in Hoogezand een glanzend vervolg gegeven. Hij won in de tweede ronde met zwart van de Fransman Cordier en kwam daardoor met vier punten alleen aan de leiding. De andere Nederlanders kwa men niet verder dan remise. Rob Clerc, begonnen met verlies te gen Gantwarg, stelde ietwat te leur met zwart tegen de taaie Italiaan Bubbi, Harm Wiersma moest met wit de Pool Chmiel deling van de punten toestaan. Gantwarg, de Israëliër Shavel en Wiersma volgen de leidende Sijbrands op een punt. Valneris is net als Sijbrands nog zonder puntverlies. Hij speelde woens dag pas zijn eerste partijdie hij met zwart won van Aliev uit Azerbeidzjan. ANP van onze sportredactie WARSCHAU - Bij rellen voorafgaand aan de EK-kwalificatiewed- strijd Polen-Engeland zijn woensdag minstens vij f Engelse suppor ters gewondgeraakt. De Engelsen raakten in een park in Warschau slaags met Poolse fans. De vechtende supporters maakten onder meer gebruik van messen. De zwaarst gewonde Engelsman had een messteek in een dijbeen opgelopen. Volgens de politie werden nog twee anderen met een mes verwond. Een dag eerder al waren aanhangers van beide landen met elkaar in conflict geraakt. Na die ongeregeldheden moesten twee Engelsen in het ziekenhuis worden behandeld. RTR/SID Spanje, Zweden en Noorwegen geplaatst voor EURO 2000 van onze sportredactie RIJSWIJK - Jon-Dahl Tomas son is voor even de held van Denemarken. De Feyenoorder hield woensdag via een treffer zijn land in de race om de kwa lificatie voor EURO 2000. De Denen wonnen na een specta culair duel uit bij Italië met 2- 3. Scheidsrechter Dick Jol gaf tegen het eind van de wedstrijd rood aan de Italiaan Gianni- chedda en de Deen Wieghorst. De thuisploeg dacht met 2-0 voor veilig te zijn, maar onder schatte de Deense veerkracht. Na de treffers van Fuser en Vie- ri brachten Jörgensen, Wieg horst en Tomasson een voor de Denen heel wat draaglijker stand op het bord: 2-3. Voor de Italianen was het geen ramp, voor de Denen juist noodzaak. De Scandinaviërs, in de groep tweede achter de Italianen, hebben nu nog wel concurren tie van Zwitserland, maar zijn dicht bij een playoffwedstrijd. Italië blijft aan kop en heeft kwalificatie nog altijd in eigen hand. Spanje, Zweden en Noorwe gen plaatsten zich voor EURO 2000. Zij voegen zich bij Tsje chië en de organisatoren Ne derland en België, die allemaal al zeker zijn van deelneming. De Noren lieten er geen duide lijkheid over bestaan wie in groep 2 de beste is. Ze versloe gen directe concurrent Slove nië met maar liefst 4-0. Daar door zijn de Scandinaviërs niet meer te achterhalen. Voor Slo venië was het verlies geen ca tastrofe; het land is in ieder ge val zeker van de tweede plaats en daarmee van een playoff wedstrijd. Engeland Zweden verzekerde zich via een magere zege uit bij Luxem burg (0-1) van een ticket naar Nederland en België. Niclas Alexandersson was de gevier de man: hij trof na 39 minuten doel. De strijd om de tweede plek in groep 5 gaat tussen Po len en Engeland. De Engelsen brachten zichzelf nog meer in de problemen door in War schau niet langs Polen te raken: 0-0. Engeland is nu uit gespeeld en staat op dertien punten uit acht duels. Het is nu afhankelijk van de uitslag van Zweden - Polen. Spanje kende in groep 6 in ei menië een grote schok, toen de ploeg al na zes minuten op ach terstand kwam. Djorkaeff (strafschop) en Zidane brach ten de rust terug, voor respec tievelijk Laslandes en Shakh- geldyan (strafschop) de eindstand op 2-3 bepaalden. Beslissing In dezelfde groep behield Oe kraïne de koppositie. Uit bij IJsland werd het 0-1, dankzij een treffer van Rebrov in de 43e minuut uit een strafschop. De Oekraïne heeft één wedstrijd voor het einde negentien pun ten uit negen wedstrijden. Frankrijk en Rusland volgen op één punt, IJsland staat vier punten achter en maakt theo retisch nog kans op de tweede plaats. Volgende maand staan de alles beslissende confronta ties Frankrijk- IJsland en Rus land - Oekraïne op het pro gramma. Joegoslavië bleef in groep 8 aan de leiding door een zege (4- 2) in de uitwedstrijd tegen Ma cedonië. Door de crisis in Kos ovo was het programma van de Joegoslaven zodanig in de war geschopt, dat het nu binnen vier dagen twee keer moest aantreden tegen de Macedo- niërs. Zondag had Joegoslavië ook al gewonnen, met 3-1. Het land leidt in de groep, met één punt voorsprong op Ierland. Kroatië volgt op weer een punt. Met nog één duel te gaan maken alledrie de landen nog kans op de groepswinst. De kraker in de laatste speelronde is Kroatië - Joegoslavië, ook politiek zwaar beladen. Ier land speelt uit bij Macedonië. Schotland Liet in groep 9 na een grote stap te zetten op weg naar de tweede plaats in de groep. Tsjechië is al zeker van de eerste plaats, de Schotten verspilden twee punten door uit bij Estland doelpuntloos gelijk te spelen. Litouwen, dat uit met 1-0 won van de Faeröer Eilanden, staat samen met Estland op één punt van de Schotten, die echter nog een duel te goed hebben. In poule 7 hielden de hoogst ge plaatste teams Roemenië en Portugal elkaar in evenwicht: 1-1, door treffers van Ilie en Fi- go. Roemenië blijft daardoor bovenaan, met een punt voor sprong op de Portugezen. De andere landen in de groep zijn reeds uitgeschakeld. RTR gen land geen enkele moeite met Cyprus. De eilandbewo ners werden met maar liefst 8- 0 weggevaagd. De doelpunten kwamen op naam van Urzaiz (3), Guerrero (3), Martin en Hierro. Spanje is met nog één wedstrijd te gaan niet meer te achterhalen. Israel, Cyprus en Oostenrijk maken uit wie tweede wordt. Oostenrijk heeft de beste kansen, met nog twee duels op het programma. Israel en Cyprus spelen nog maar één keer, beide tegen Oostenrijk. Duitsland herstelt zich van de slechte start in groep 3. Na de zege op Finland (1-2) versloeg het woensdag Noord-Ierland met 4-0. Koploper Turkije be haalde in de groep uit bij Mol davië een beschamende remi se. Bij het laagst geplaatste land in de poule kwamen de Turken niet verder dan 1-1. Duitsland en Turkije zijn zeker van een verlengd (kwalifica tie-) avontuur. Een van beide landen plaatst zich recht streeks, de ander speelt in ieder geval een playoffwedstrijd. Frankrijk deed - zij het met enige moeite - goede zaken door in groep 4 uit een over winning te behalen bij Arme nië: 2-3. Ook concurrent Rus land won, eveneens weinig overtuigend, uit bij Andorra: 1-2, Beide landen hebben achttien punten uit negen duels. Frankrijk kreeg in Ar Silvain Wirtold (nummer 11) van Frankrijk kopt op doel in de wedstrijd tegen Armenië. foto Misha Japaridze/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23