ROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN Marinebouw ligt onder vuur fö\ VN vertrekken morgen nit Dili Student met knipkaart scholen langs Bromfietsers half december tussen auto's 4 WEKEN Woensdag wasdag in de Vrolikstraat 22° 1 15° Turken helpen mee in Athene Omstreden plannen PvdA voor krijgsmacht treffen vooral vloot Haast met nieuw goederenspoor Weer verlies volleyballers 23 VOOR 16,0« JA, ik wil: PZC aanbiedingen Staat u op het punt een auto te kopen? Explosie verwoest flat in Moskou Premies voor de autoverzekering stijgen fors door toename schades VAR 2 Toenemende bewolking Vanochtend plaatselijk een mistbank. Verder perioden met zon, maar later op de dag meer bewolking. Het wordt 22 graden. 242e jaargang no. 213 donderdag 9 september 1999 losse nummers 1,80 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bromfietsers aiogen vanaf 15 december in de bebouwde kom op de baan voor auto's rijden. Van fietspa den kunnen ze dan geen ge bruik meer maken. De Tweede Kamer stemde gisteren in een debat met minister Netelenbos van Verkeer in met de inaatre- S®'- De Kamer stelde wel als voor waarde dat de minister een in tensieve campagne gaat voe ren, zodat bromfietsers de verandering niet kan ontgaan. Netelenbos verwacht dat het aantal bromfietsongevallen met de helft zal afnemenals de bromfietsers op de weg rijden. De kans dat ze in botsing ko men met fietsers neemt af en op kr uispunten hebben' automo bilisten en bromfietsers beter zicht op elkaar. De ANWB had graag gezien dat de maatregel wat later was ingevoerd. „We hebben er steeds voor gepleit dat deze maatregel tegelijk met een pakket andere maatregelen voor de verkeersveiligheid was ingevoerd." De VNG noemt de besluitvor ming 'teleurstellend en betreu renswaardig'. „Wij hadden ge pleit voor uitstel tot maart 2000. Lang niet alle gemeenten kunnen in korte termijn aan passingen van rijbanen en fietspaden realiseren.", aldus een woordvoerder. Het CBR pleit voor goede voor lichting door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „De maatregel krijgt grote be tekenis voor het verkeer, vooral ook voor de andere deelnemers dan de bromfietsers", aldus een zegsman. Veilig Verkeer Ne derland juicht de maatregel toe. „Er zal een zeer grote bij drage van de verkeersveilig heid vanuit gaan", verwacht een woordvoerder. ANP Turkse reddingswerkers doen samen met collega's uit Grie kenland en andere landen mee aan pogingen om mensen te redden die bedolven liggen onder het puin van fabrieken en woongebouwen in Athene. De stad werd dinsdag getroffen door een zware aarschok, die mogelijk aan meer dan honderd mensen het leven heeft gekost. De aartsvijanden Turkije en Griekenland lijken zich mede naar aanleiding van de bevingen die beide landen troffen wat met elkaar te K verzoenen. De provincie Zeeland heeft haast met de aanleg van een nieu we goederenspoorlijn van Vlissingen-Oost naar Antwerpen. Het project is nu nog gekoppeld aan het tracé Antwerpen- Roosendaal. Gedeputeerde Hennekeij heeft echter geen tijd om op de uitkomst van de, waarschijnlijk, "Ij langdurige discussie in West-Brabant te wachten. w Het Nederlandse volley balteam beleefde gisteren een nieuwe deceptie op het EK. De ploeg van coach Toon Gerbrands (foto) ver loor nu van Tsjechië, 3-2. Door dit resultaat plaatst Oranje zich niet voor de World Cup, waar tickets voor de Olympische Spelen zijn te verdienen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 15,17,19 en 21; sport: 23,25 en 27. van onze redactie buitenland NEW YORK - Het vertrek van alle medewerkers van de Ver enigde Naties uit de Oost-Timo- rese hoofdstad Dili is met 24 uur uitgesteld. Aanvankelijk werd gisteren besloten dat de ontrui ming al vandaag zou plaatsvin den. Een woordvoerder van se cretaris-generaal Annan zei gisteravond dat de VN'ers vrij dagochtend zullen vertrekken. Onduidelijk is nog of ook de on geveer 160 lokale VN-mede werkers geëvacueerd kunnen worden. VN-woordvoerder Wimhurst zei gistermiddag dat 'we alles zullen doen om hen ook mee te kunnen nemen'. Onze kerheid bestaat ook over het lot van de ongeveer 2500 vluchte lingen in het VN-gebouw. Reden voor de terugtrekking van de VN-medewerkers is on der meer de acute dreiging die uitgaat van de pro-Indonesi sche milities die het VN-hoofd- kwartier vrijwel van de buiten wereld hebben afgesloten. Elektriciteit en water zijn afge sloten en de laatste voedselop slagplaats van de VN in Dili in brand gestoken. De VN-missie heeft daardoor nog maar voor een dag eten. Konvooi Volgens een Portugese verslag gever probeerde gisterochtend een VN-konvooi de opslag plaats te bereiken. Het moest echter rechtsomkeert maken toen de aanval op het depot be gon. De militairen die de VN'ers begeleidden, keken toe maar deden niets. De internationale druk op Indo nesië om orde op zaken te stellen* in de voormalige Portugese ko lonie bleef onverminderd sterk. De eis van de VN om binnen 48 uur de orde te herstellen of an ders een internationale troe penmacht toe te laten werd door het Indonesische leger onrealis tisch genoemd. De internatio nale gemeenschap blijft aan dringen op het toelaten van een vredesmacht. Dolgedraaid Ooggetuigen vertelden de BBC dat de terreurcampagne in Dili wordt georganiseerd en uitge voerd door Indonesische solda ten. Volgens een journalist in de stad selecteert de militaire in lichtingendienst de doelen die in brand worden gestoken. Dui zenden voorstanders van een onafhankelijk Oost-Timor zou den onder dwang zijn wegge voerd. AFP/RTR/ANP/DPA zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 Een woordvoerder van Annan maakte bekend dat de aanvoer van nieuwe Indonesische troe pen geen enkele uitwerking heeft op de dolgedraaide mili tieleden. De zegsman legde de schuld voor de vernietiging van Oost-Timor bij het Indonesi sche leger. De 32 4 000002 GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg lb, MIDDELBURG Korendijk 34 (Advertentie Geweldige Kijk verderop in krant- door Henk Postma VLISSINGEN - Studenten kunnen straks winkelend de ho gescholen langs. Ze hoeven dan niet meer te kiezen voor één ho geschool, maar kunnen op meerdere scholen terecht om daar delen van hun studie in te kopen. Minister Loek Hermans (Onderwijs) kondigde dat woensdagmiddag aan tij dens de opening van het studiejaar van de Hogeschool Zeeland. Om te beginnen wil hij een expe riment met voucherbekosti- ging: studenten krijgen een 'on- derwijsknipkaart'. Daarmee kunnen ze voor delen van hun studie, of voor de afronding van hun studie op andere scholen te- Kijk snel op pag. 13 voor enkele belangrijke aandachtspunten. recht. Zo'n kaart maakt het ook mogelijk de studie enige tijd te onderbreken. Verscheidenheid Het plan maakt onderdeel uit van een pakket maatregelen dat studeren flexibeler moet ma ken. In het Hoger Onderwijs en Onderzoekplan (HOOP) dat op Prinsjesdag verschijnt, gaat Hermans hier nader op in. De minister benadrukte gisteren in Vlissingen dat studenten be hoefte hebben aan een grotere verscheidenheid aan studiemo gelijkheden. Hij daagde de ho gescholen uit daar beter op in te spelen, en beloofde hen daar voor meer bewegingsvrijheid te geven. Zo wordt het de scholen gemakkelijker gemaakt snel nieuwe opleidingen of studie onderdelen te introduceren. Een precies plan voor het 'knip- kaart'-experiment heeft de mi nister nog niet. Hij laat onder zoeken wat de mogelijkheden zijn, en op welke scholen het best met het experiment kan worden begonnen. Hij sluit niet uit dat de Hogeschool Zeeland tot de uitverkorenen behoort. „Als ik zie wat er allemaal op de Zeeuwse hogeschool gebeurt, dan zijn daar nu al een aantal specifieke punten bij die het voor studenten aantrekkelijk kunnen maken een tijdje in Zee land te gaan studeren." Positief In de onderwijswereld is over wegend positief op de uitlatin gen van Hermans gereageerd. De landelijke HBO-raad noemt het experiment met vouchers een hele goede zaak. Ook de stu- dentenbond LSVb is te spreken over het initiatief. Voorzitter F. van ter Beek: „Wij willen al lan ger dat studenten kunnen 'shop pen' bij verschillende opleidin gen. Alleen hopen wij niet dat dure vakken meer vouchers kos ten of dat zo'n knipkaart te wei nig strippen telt om twee studies tegelijk te doen. Want dat is nu ook mogelijk." Geld Met de huidige bekostiging la ten scholen het wel uit hun hoofd studenten te stimuleren om vakken of onderdelen aan een andere hogeschool te vol gen. Want ze lopen geld mis, wanneer een student besluit zij n studie elders af te ronden. De voucherbekostiging maakt het mogelijk hogescholen per stu die-onderdeel te betalen. Scho len die het best op de vraag van studenten inspelen, bijvoor beeld door bijzondere studie mogelijkheden te ontwikkelen, hebben daar het meest baat bij. Hermans: „Daar wordt nu al zo'n twintig jaar over gespro ken. Ik heb het vast voornemen om het nu ook eens een keer te gaan uitvoeren." zie ook pagina 15 AMSTERDAM - Bewoners van de Vrolikstraat in Amsterdam hebben 4000 meter wasgoed boven de straat gehangen. Zo werd sym bolisch de zomer uitgeluid. Het idee is afkomstig van kunstenares Ida van der Lee. De Vrolikstraat kwam enige jaren geleden nega tief in het nieuws met de moord op een klein meisje. Sindsdien is de buurt opnieuw ingericht. foto Roland de Bruin/GPD door Harmen van der Werf en Cees van der Laan DEN HAAG - Minister De Grave (Defensie, WD) dreigt in aanvaring te ko men met de PvdA-fractie in de Tweede Kamer over de toekomst van de krijgs macht. De PvdA wil de strijdkrachten in zes jaar ingrijpend reorganiseren en vrijwel geheel omvor men 'tot een volledig in zetbaar leger' voor crisis beheersingsoperaties. Daarbij vervallen een aantal marinetaken en zou de marinebouw bij de Schelde in Vlissingen op termijn vrijwel verdwij nen. De Grave en de WD in de Ka mer blijven vasthouden aan een krijgsmacht die ook ingezet kan worden voor de verdediging van het land en NAVO-grondgebied. Het belangrijkste uitgangspunt van de gisteren bekend gemaak- MOSKOU - Een appartemen tencomplex in de Russische hoofdstad Moskou is de afgelo pen nacht door een zware explo sie ingestort. Het Russische mi nisterie van Rampenbestrijding vreest dat driehonderd mensen onder de ravage bedolven zijn. Volgens het Russische persbu reau Itar-Tass ging het om een gasexplosie. Die trof een 18 ver diepingen hoge flat, waarvan zeker 72 appartementen instor ten. Redders haalden 16 mensen levend uit de puinhopen. Vorige week raakten 41 mensen gewond bij een bomexplosie in een winkelcentrum. Die is opge ëist door een groep die zich ver zet tegen de consumptiemaat schappij. De daders kondigden eenstadsguerrilla aan. RTR (Advertentie) Het unieke, 52 pagina's dikke, Stijl&Klasse WoonStijlBoek is uit. te PvdA-nota is dat de landsver dediging 'een achterhaald scenario' is. Vrijwel alle mobili sabele troepen, nodig voor een grootschalig conflict, zijn over bodig. De krijgsmacht moet voornamelijk bestaan uit para te bataljons die flexibel en snel inzetbaar zijn, vinden de opstel lers van de nota. De Grave en ook zijn partij zijn het hier hartgrondig mee on eens. „We moeten blijven vast houden aan twee prioriteiten: vredesmissies en de landsverde diging", aldus de minister. De bewindsman noemt het plan van de PvdA om 1,1 miljard te bezuinigen op de marine 'veel te fors. Daar ben ik op tegen'. De Grave vindt de PvdA ook te op timistisch met haar plannen om 5000 manschappen te werven voor de uitbreiding van het aan tal parate bataljons. Wel is De Grave bijzonder verheugd dat de PvdA voor het eerst in tien j aar niet meer wil bezuinigen op het defensiebudget. De PvdA wil de vloot zo sterk in krimpen, dat erna pakweg 2005 in lengte van jaren geen nieuw- bouwordérs meer te verwachten zijn voor de Koninklijke Schel de Groep (KSG) in Vlissingen. Het aantal grote fregatten wordt, als het aan de PvdA ligt, gehalveerd. Minister De Grave wil twee fregatten afstoten, de PvdA acht. Volgens contract Op middellange termijn heeft het PvdA-plan nog geen grote gevolgen voor de Nederlandse marinebouw, met de KSG als hofleverancier. Voor de nieuw bouw van vier luchtverdedi- gings- en commando-fregatten bij de KSG zijn de contracten getekend. Daar wil de PvdA niet aan tornen. En de nieuwbouw van een tweede ambifisch transportschip (ats) scoort ook hoog bij de sociaal-democraten. Voorts wil de PvdA vier kleine fregatten laten bouwen voor kustwachttaken. Mede-regeringspartij WD wijst het afstoten van de fregat ten af. „Dat leidt tot kapitaals vernietiging", aldus WD-Ka- merlid Balemans. Het CDA denkt er ook zo over. Voorzitter De Jonge van de cen trale ondernemingsraad van de KSG noemt de PvdA-voorstel- len 'vervelend'. Volgens mij weten ze bij de PvdA niet waar over ze het hebben, als ze het aantal fregatten willen halve ren. "Dat de orderstroom van de marine na 2005 toch opdroogt, gaat er bij De Jonge niet in. „Dan verzinnen ze wel weer wat. Er wordt tenslotte al ge sproken over een Europees fre gat." Gedeputeerde D.J.P. Bruinooge (PvdA), die tevens commissaris is bij de KSG, neemt voorlopig voor lief dat zijn partij het aan tal fregatten wil halveren. „Daar zullen allerlei defensie overwegingen aan ten grond slag liggen. De KSG kan door werken, dat is wat telt." „Als bedrijf hebben we te ma ken met de regering", reageert- voorzitter R. C. van den Heuvel van de Raad van Bestuur van de KSG. „Minister De Grave komt in oktober of november met zijn Defensienota. Die wordt voor ons veel interessanter dan de particuliere mening van een po litieke partij." commentaar op pagina 2 ROTTERDAM - De premies voor autoverzekeringen zullen de komende tijd fiks stijgen. De verzekeraars Fortis Amev en Nationale-Nederlanden verho gen met ingang van 1 oktober hun tarieven met respectieve lijk 7 en 6 procent. De sterk toe genomen schadelast vormt de oorzaak voor de premieverho ging- De verwachting is dat concur renten snel zullen volgen, aan gezien het schadespook de afge lopen maanden een flinke bres heeft geslagen in de resultaten van de verschillende verzeke ringsconcerns. Na een aantal jaren van relatie ve voorspoed staan de resulta ten weer sterk onder druk. De belangrijkste oorzaken zijn de steeds hogere claims door slachtoffers, de gestegen medi sche- en advocaatkosten en de toegenomen blikschade als ge volg van de grotere verkeers drukte. Door al deze factoren is vorig jaar het verschil tussen ontvan gen premies en uitgekeerde schades verschrompeld tot slechts twee procent. Twee jaar geleden was dat nog bijna het viervoudige. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1