Vlissingen investeert 32 miljoen Naar bed gaan wanneer je wilt PZC Boer mag er wellicht meer bij doen Dienstverlening voor mishandeling tijdens uitvoering op school Plan voor beheer en behoud Rammekens Begroting 2000 zeeland Hnnr Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen is bereid 32 miljoen gulden te in vesteren in voornamelijk stads vernieuwing én stelt het college van B en W voor, om de belas tingdruk voor uitkeringsge rechtigden te beperken, de kwijtscheldingsnorm op te trekken van 98 naar 99 procent. Vlissingen wil verder de sterke en zwakke punten van het toe risme onderzoeken om te ach terhalen hoe die sector gestimu leerd kan worden. Dat deelde wethouder T. R. K. Meijers (financiën) donderdag mee tijdens de presentatie van de begroting 2000 van de ge meente Vlissingen. Hij zei niet volmondig dat het goed gaat met Vlissingen, terwijl hij daar op het oog wel reden toe had. Een investering van 32 miljoen is bijvoorbeeld 'heel hoog voor Vlissingen', erkende hijzelf. Circa vier miljoen gulden daar van wordt opzij gelegd voor stadsvernieuwingsprojecten en bet opwaarderen van de bin nenstad, zoals de Walstraat- Zuid. De verwachting is dat in 2000 de Spuikom bouwrijp ge maakt wordt, waarvoor 3,5 mil joen gulden is gereserveerd. Ruim vier miljoen wordt er be steed aan het verbeteren, asfal teren van wegen en het vernieu wen van rioleringen. Ook de woonwijk Lammerenburg wordt in het investeringsover zicht als 'geldelijk rendabel' aangemerkt. Toerisme Om het toerisme te prikkelen worden de trefwoorden sei zoensverlenging, maritiem, cul tuur en educatie genoemd. „Misschien komt uit die sterkte- zwakte analyse naar voren dat we de overnachtingsmogelijk heden voor toeristen moeten uitbreiden of verbeteren, of dat het zinnig is om evenementen als Sail en het filmfestival meer te ondersteunen", merkte Meij ers op. „Maar het is duidelijk dat er in de sector toerisme kan sen liggen, die we moeten uit buiten. Alle bezoekers die bin nenkomen, laten wel ergens een gulden liggen. Ze zorgen voor extra werkgelegenheid en ze sterken de economie." Heffing De portemonnee van de Vlissin- gers wordt in 2000 gespaard, zo schijnt. Het tarief van de afval stoffenheffing wordt niet ver hoogd. De rioolrechten worden met tien gulden per gezin per jaar verhoogd. „We passen hele maal geen inflatiecorrectie toe. Geen half procentje. Het leven in Vlissingen wordt er in feite goedkoper op." Vlissingen ziet er de noodzaak niet van in om voor een inflatie correctie van 2,5 procent (zoals Middelburg doet) te kiezen. „Omdat we al redelijk hoog met de tarieven zitten. We willen wel naar de top, maar niet daar mee", grapte Meijers. Hij vult aan dat een Vlissinger ongeveer 13 jaar geleden heel weinig belasting hoefde te beta len. „Daarna hebben we gigan tisch geïnvesteerd. We hebben het Scheldeplein opgeknapt, hier en daar gesleuteld, noem maar op. Vervolgens hebben we een inhaalslag met de belasting tarieven gemaakt. Nu zitten we op een niveau dat we op normale wijze aan onze verplichtingen kunnen voldoen en tegemoet kunnen komen aan de normale wens van de mens." In de loop der jaren heeft Vlissingen haar spaarpotje bijgespekt. Zij heeft een reserve opgebouwd van cir ca 8 miljoen gulden. Enige jaren geleden kwam de reserve niet boven de 2,8 miljoen gulden uit. „Het gaat niet slecht. We hoeven onze spaarpot niet aan te vullen van de provincie, want we vol doen aan de eisen. Maar we kun nen ook weer niet alles doen wat we willen." donderdag 9 september 1999 w Vermist meisje gezien op veerboot HOEK - De dertienjarige Ingride Valas dos Anjos, die sinds vrijdag wordt vermist, is volgens getuigen vrijdag 3 septem ber om 11.30 uur gezien op de veerboot Perkpolder-Kruinin- gen. Zij zou bij Kruiningen tegelijk met een man en een vrouw van ongeveer 50 jaar van de boot afgereden zijn. Alle drie wa ren zij met de fiets. De politie is op zoek naar de man en de vrouw en eventuele andere getuigen die Ingride op de boot ge zien hebben. De buren van de familie Valas dos Anjos hebben in samenwerking met de politie extra affiches gemaakt met signalement van het meisje. „Onze kinderen spelen altijd met de kinderen van de familie. En we wilden wat meer doen dan alleen morele steun geven", aldus E. van Tulden uit Hoek. Hij is van plan de ongeveer veertig affiches, die door de politie zijn gedrukt, zelf op te hangen in Brugge, Antwerpen, Breda en Goes. Donderdagavond zal ook het televisie-programma 'Vermist' aandacht besteden aan de verdwijning van Ingride. Inmiddels zijn veertien politiemensen op de zaak gezet, die er zestien uur per dag aandacht aan besteden. Analfabetisme is wijdverbreid VLISSINGEN - Nederland telt veel meer mensen die niet kunnen lezen en schrijven dan algemeen wordt aangenomen. De educatieve afdeling van het ROC-Zeeland vestigde daar gisteren de aandacht op. Ter gelegenheid van de internationa le Dag van de Alfabetisering kreeg de Vlissingse wethouder L. Poppe de Looff een stapel kaarten. Daarop hadden deelne mers aan de alfabetiseringslessen geschreven hoe belangrijk ze dat onderwijs vinden. Aan de promotie-actie deden 24 cur sisten mee. Benadrukt werd dat bijna twintig procent van de Nederlanders grote moeite heeft met de eigen taal: vijftien procent is onvoldoende leesvaai'dig om onderschriften op te levisie te volgen en ziet geen kans om vragen op eenvoudige formulieren te begrijpen; vier procent kan in het geheel niet lezen of schrijven. Werkstraf voor bewaker hennep MIDDELBURG - Wegens bezit van een vuurwapen en het be waken van een hennepkwekerij in Vlissingen heeft de Mid delburgse rechtbank een 44-jarige Rotterdammer veroor deeld tot een werkstraf van honderd uur en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Autokraken in Vlissingen VLISSINGEN - In geparkeerde auto's in Vlissingen is dins dag en de daarop volgende nacht ingebroken. Van alle auto's werd een slot geforceerd. Uit een auto in de Leeghwaterstraat zijn cd's, een rij- en kentekenbewijs en keuringspapieren ge stolen. Uit een auto in de Deurlostraat verdwenen een autora- dio-cd-speler, een ventilator en cd's en uit een auto in de Ca- landstraat een autoradio-cassetterecorder. Ook uit een auto in de Adriaen van Ostadelaan is een autoradiocassetterecor der weggenomen. In de Wielingenlaan is in twee auto's inge broken. Uit beide auto's is niets weggenomen. Dezelfde perio de is ook in een auto ingebroken die stond geparkeerd aan de Segeerssingel in Middelburg. Het is niet bekend hoe men is binnengekomen. Uit de auto verdwenen een fototoestel, zon nebril, jas, hamer en startkabel. Inzendtermijn milieuprijs verlengd MIDDELBURG - De inzendtermijn van de Zeeuwse Milieup rijs is verlengd. Bedrijven, organisaties en particulieren die willen meedingen kunnen zich nog tot 15 november aanmel den bij de provincie. De Zeeuwse Milieuprijs wordt een keer per jaar uitgereikt aan een project dat een positief effect op het milieu heeft gehad. In 1998 werd de prijs toegekend aan het platform Duurzame Ontwikkeling voor de f ietsactie 'Trap eens wat vaker naar de baas'. Middelburg bekijkt of het beleid voor de verkoop van niet-zelfgeteelde producten op boerderijen verruimd kan worden. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg overwegen boeren toe te staan ook producten aan huis te verkopen die zij niet zelf telen. Aan dat mogelijke besluit worden wel de voor waarden verbonden: het as sortiment mag niet uitgebreid worden en de omzet in bijpro ducten mag nooit meer zijn dan de omzet van eigen geteel de groenten. Voor het college een besluit neemt, wil ze eerst de visie van een gemeentelijke commissie horen. Aanleiding tot de eventuele verruiming van het beleid is een actie van Middelburger L. J. Maas. Hij woont aan de Oude Vlissingseweg. Maas is in het bezit van een gedoog vergunning voor zijn boerde rij. Hij heeft bovendien een groentewinkel in de Magi straatwij k. Eveneens op de Oude Vlissingseweg woont A de Visser. Hij verkoopt groen ten en niet-zelfgekweekte pro ducten. Maas vindt dat hij ernstig ge dupeerd wordt door dié ver koop en wil dat de gemeente De Visser aanpakt. Volgens het bestemmingsplan Buitenge bied is de verkoop van niet- zelfgekweekte producten na melijk illegaal. Twee maten De gemeente is tijdens een controle inderdaad tot de con clusie gekomen dat De Visser niet-zelfgekweekte producten verkoopt en dus illegaal han delt. De Visser heeft daarop gesteld dat hij al jaren spullen verkoopt en dat de gemeente met twee maten meet. Uit een ambtelijke advies blijkt dat vooral het laatste ar gument de gemeente bij een eventuele gerechtelijke proce dure in de problemen kan brengen. Op het grondgebied van de gemeente Middelburg zijn namelij k veel meer boeren te vinden die ill egaal - dus niet volgens het Bestemmingsplan Buitengebied - spullen verko pen. Het college heeft twee mogelijkheden: ervoor zorgen dat het bestemmingsplan wordt nageleefd óf de regelge ving wat verruimen. Een strengere handhaving zou één van de mogelijkheden zijn als de reguliere detailhandel in groente en fruit ernstige, eco nomische schade zou lijden van de boerderijen. Die schade wordt betwijfeld. Exotische groenten In de gemeenten Vlissingen en Veere wordt helemaal niet op getreden tegen boeren die bij- gekochte producten aan de man proberen te brengen. Zij komen ook niet in actie als bij voorbeeld exotische groenten en fruit worden verkocht. Het college van B en W neemt pas een besluit als het de com missie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Fi nanciën heeft gehoord. Dat ge beurt maandag 13 september tijdens een vergadering, die om 19.30 uur begint. ioorAector Doorns MDDELBURG - De Middel- mrgse politierechter kreeg linsdag een man voor zich die )p 15 december vorig jaar amok ;emaakt had tijdens een toneel- litvoering op het Scheldem- radcollege. Dat hij slaande en trappende )ewegingen gemaakt had naar ;en lid van de ouderraad, dat vilde de 20-jarige Vlissinger ïog wel toegeven. Maar hij had ie man niet geraakt, beweerde rij. i/blgens getuigen had de ver lachte samen met zijn kompaan ijdens de uitvoering voor leer ingen en genodigden in Vlissin gen een lid van de ouderraad neermalen in het gezicht ge schopt en geslagen, nadat het slachtoffer beiden had aange sproken op hun luidruchtig ge- kag. Een hersenschudding en wellingen in het gezicht waren iet gevolg van de aggressie. „De getuigen hebben het verkeerd REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L- Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K-L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl gezien. Ik snap het niet, want ik ben helemaal niet sterk. Ik ben alleen goed in voetballen", rea geerde de Vlissinger. Officier van justitie D. van der Bel achtte daarentegen openlij ke geweldpleging bewezen. „Er is flink getrapt en geslagen. Be halve het slachtoffer is de hele scholengemeenschap hiervan de dupe geworden. De avond was meteen verziekt." Hij eiste vijf weken cel plus drie weken voorwaardelijk. Kans Politierechter W. ter Berg sloot zich aan bij de woorden van de officier. Ter Berg wilde niet zo ver gaan de dader een gevange nisstraf op te leggen. Omdat hij nog nooit eerder voor een ge weldsdelict veroordeeld, gaf de politierechter hem nog een kans om dienstverlening te doen. In plaats van vijf weken cel mag er zeventig uur werkstraf worden verricht. Verder kreeg hij drie weken voorwaardelijk opge legd en moet hij het slachtoffer 850 gulden schadevergoeding betalen. De gedupeerde had een flink be drag aan smartengeld ge vraagd. „Hij lokt de vechtpartij uit en durft dan 9.000 gulden smartengeld te vragen", liet de verdachte zijn afkeuring blij ken. De Vlissinger zit momen teel in voorlopige hechtenis, omdat hij ook nog verdacht wordt van poging tot doodslag. Gift voor bowls Welzijn voor Ouderen VLISSINGEN - Het Juliana Welzijn Fonds heeft een bedrag van 1.625 gulden geschonken aan de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen. Het be drag is bestemd voor de aan koop van een op- en overrolin- stallatie voor het oprollen van bowlsbalmatten. Dit zijn lange vilten matten waarop een spel gespeeld wordt waarbij grote ballen zo dicht mogelijk in de buurt van een klein balletje gegooid moeten worden. De matten, die zich in de sport hal van Souburg bevinden, wor den tot op heden met de hand opgerold, maar zijn daarvoor eigenlijk te zwaar. De nieuwe opberginstallatie moet uit komst bieden. doorRoelf Reinders VLISSINGEN - Opeens was Natasja het beu. Altijd hadden haar ouders bepaald hoe laat ze naar bed ging. Dat moest maar eens afgelopen zijn, vond Natasja, die verstandelijk ge handicapt is. Ze kon toch zelf i wel weten wanneer het de hoogste tijd was? Op een avond, twee jaar geleden - ze moest weer eens naar bed ter wijl ze nog gewoon televisie wilde kijken - vertelde ze het haar ouders. Dat ze het huis uit wilde. Dat ze op zichzelf wilde wonen. Die dachten eerst dat het een grapje was. Nee dus. Sinds november vorig jaar woont Natasja Hoefkens (23) I een paar dagen in de week al leen in een flatje in Middel burg. De zorg die ze nodig I heeft, betaalt ze van de veer- tigduizend gulden die ze als j persoonsgebonden budget (PGB) krijgt. Daarmee worden twee verpleegkundigen be- taald die haar helpen bij het huishouden, het eten maken en die afwisselend in het speci- j ale zorgkamertje naast de woonkamer slapen. Natasja is één van de weinige Zeeuwse gehandicapten die met zo'n persoonlijk zorgbud get zelfstandig woont. Alleen, haar PGB is niet genoeg. Ei- i genlijk wil ze de hele week in haar flat wonen, maar dat lukt I niet met veertigduizend gul den. De Zeeuwse patiëntenor ganisatie Het Klaverblad p vindt dat de PGB's omhoog moeten. De budgetten voor i zwaar gehandicapten en ge- j handicapten die op zichzelf willen wonen, zouden te laag I zijn. Super Natasja doet open in haar M &M-reuzenpantoffels - rechts rood, links geel - en haalt kof fie. In de gettoblaster zit een I cd'tje van de Bee Gees, een I fleurige tekening hangt aan de muur. Die heeft een vriendin netje voor haar gemaakt die in het Arduin-atelier De Glazen Pui werkt. Natasja vindt het 'super', alleen wonen. Moeder j Lenie: „We hadden er natuur lijk wel eens over gehad thuis, j Ieder mens gaat met 20,21 jaar I de deur uit, soms al veel jon ger. "Ze had misschien in Zou- telande bij een vriendinnetje I in een groep met acht andere verstandelijk gehandicapten i kunnen wonen. Maar ze wilde in Middelburg blijven. „Het is leuk om in de stad te wonen", zegt Natasja. Wat óók kon: een Natasja Hoefkens wil graag zeven dagen in de week zelfstandig wonen, maar haar persoonlijk zorgbudget van veertigduizend gulden is niet genoeg. foto Ruben Oreel woning van de gehandicap tenstichting Arduin. Maar 'daar was de zorg zo in bewe ging', zegt Lenie. Dat wilde zij op dat moment even niet. Dus schreef Natasja zich in voor een PGB, 'het achtervang op de reguliere zorg', aldus Lenie. De bedoeling was eerst met een groep andere ouders wat op te zetten. Een appartemen tencomplex met voor iedereen een aparte kamer. „Maar ie dereen hield vast aan de eigen woonplaats", vertelt Lenie. Dat werd dus niks. Heel gedoe In april 1998 kregen ze bericht: Natasja kreeg een PGB. Dat was veel eerder dan verwacht. „Oeioeioei", dacht moeder Le nie toen. „Dat wordt regelen." Maar Natasja dacht: „Jippie! De Sociaal-Pedagogische Dienst werd erbij gehaald, een gesprek met de woningbouw, en Natasja had haar woning. Haar ouders hebben twee ver pleegkundigen gezocht. En het klikt hartstikke goed tus sen Natasja en Ghyslaine en Monica, zegt Lenie. „Het loopt gewoon." Maar ze vindt het wel een heel gedoe. Want ver vanging bij vakanties, dat moeten zij en haar man alle maal zelf regelen. En ze vinden dat ze te weinig geld krijgen. De bedoeling was dat Natasja de hele week alleen zou wonen, maar dat lukt niet met veertig duizend gulden. In het begin zat ze drie dagen op haar flat je, inmiddels vier. In het week end slaapt ze bij haar ouders. „Een instelling krijgt onge veer 85.000 gulden per cliënt", zegt Lenie. „Wij krijgen nu maar veertigduizend. In feite is het PGB een bezuiniging." Natasja vindt het allang best. In het begin belde ze bijna elke dag even naar haar ouders, soms zei f twee keer op één dag. „Ik hoef papa en mama niet zo vaak te zien", zegt ze nu. Door de week heeft ze het razend druk. Ze werkt in Dus Toch, Arduins lunchroom in Middel burg. In de keuken of in de be diening, het maakt haar niets uit. Ze vindt het allebei even leuk. Maandag gaat ze naar school, het ROC. Dinsdags oe fent ze voor een toneeluitvoe ring. Natasja speelt een heks. Op school krijgt Natasja kook les. 's Avonds probeert ze de lessen met de verpleegkundi gen in de praktijk te brengen. Wat ze het leukst vindt om te maken? Pasta. „En kippen pootjes vind ik het lekkerst." Gisteren heeft ze speklapjes met gekookte bietjes gegeten. Op het aanrecht staat nog een bakje met de resten. Jahaa, dat moet nog in de GFT-bak, dat weet ze ook wel. Gedicht In de gang hangt een ingelijst gedicht. Heeft ze van tante Ina gekregen. Natasja pakt de lijst van de muur en brengt het dicht bij haar gezicht om de re gels voor te kunnen lezen. Er zitten een paar moeilijke woorden bij. Daar leest ze voor het gemak maar snel overheen. .Dit is mijn huis. Hier woon ik. Hier leef ik en hier beslis ik over alle regels." Dus ook hoe laat ze naar bed gaat. Van avond om half tien. Dan heeft ze de soaps, haar lievelings programma's, allemaal al weer gezien. En dat is eigenlijk maar een half uurtje later dan vroeger, bij haar ouders. doorCris Sohier RITTHEM, - In het najaar van 2000 moet er een plan van aan pak liggen waarmee het herstel en voortbestaan van Fort Ram mekens zeker wordt gesteld. Dat staat in een samenwer kingsovereenkomst die Staats bosbeheer, de beheerder van het fort, samen met een aantal an dere partijen morgen, vrijdag 10 september, ondertekent. De ondertekening vindt plaats tijdens de viering in Fort Ram mekens van het honderdjarig bestaan van Staatsbosbeheer. Behalve Staatsbosbeheer on dertekenen ook de provincie Zeeland, de gemeente Vlissin gen en Zeeland Seaports de sa menwerkingsovereenkomst. Herstel van Fort Rammekens is zeker geen overbodige luxe: het verdedigingswerk is onderhe vig aan verzakking en verzuring en vertoont slijtage aan de bui tenmuren. Om te voorkomen dat bepaalde onderdelen van het fort voor het publiek gesloten moeten wor den, zullen deze zaken worden aangepakt. Daarbij worden de huidige functies van het fort in het oog gehouden. Het fort blijft open voor het publiek en blijft tevens dienst doen als exposi tieruimte. Er wordt onderzocht of meerdere ruimtes van het fort voor publiek toegankelijk ge maakt kunnen worden. Dat mag echter niet ten koste gaan van de natuur- en cultuurhistorische waarden van het fort. Jeugdorkest ONDA speelt op koopavonden MIDDELBURG - Het jeugdor kest van de brassband ONDA geeft vandaag, donderdag, een koopavondconcert op de Markt in Middelburg. Zij zullen vanaf half acht spelen bij het terras van Fonsie's snackbar in een bijna volledige Engelse brassbandbezetting, dat wil zeggen met diverse soor ten koperinstrumenten en slag werk. Onder leiding van dirigent Piet Baan wordt een ge varieerd repertoire ten gehore gebracht. (Advertentie) De sky-line van Vlissingen verenigt moderne functionaliteit, historische bezienswaardigheid en alles daar tussenin. Daarom hebben we deze Zwitserse designkast voor dat unieke waterfront gezet. Hij vertegenwoordigt in zijn soberheid een pure schoonheid, die in elke ruimte - nieuw of juist niet - harmonie schept. Hij is zo flexibel, dat hij overal past. Hij heeft niet eens een muur nodig om tegen te leunen. Eigenlijk is hij een bekroond kunstwerk met een zee aan bergruimte. Kees den Herder Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17