Snel spoor naar Antwerpen nodig Hermans lost startschot academisch jaar Rampoefening laat zwakke schakels zien Lange file door kettingbotsing op A58 Provincie heeft haast met nieuwe goederenlijn voor Vlissingen-Oost óOl. Zierikzeeënaar R. Hessing kandidaat-voorzitter D66 Zeventig tips na uitzending over verkrachting zeeuwse almanak Burgemeester HnorBen Jansen MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil dat er snel werk wordt gemaakt van een recht streekse goederenspoorverbin ding tussen Vlissingen-Oost en Antwerpen. De aanleg van de lijn moet daarom los worden ge koppeld van de discussie wat er met de spoorlijn tussen Antwer pen en Roosendaal moet gebeu ren. Gedeputeerde J. Hennekeij vreest dat aan de besluitvor ming in West-Brabant zoveel haken en ogen zitten dat Zee land daar niet op kan wachten. Hennekeijs haast is ingegeven door de plannen voor de contai- nerterminal in Vlissingen-Oost. Deze verbinding wordt nu on derzocht in het kader van de verbetering van goederenver voer op het traject Roosendaal- Antwerpen. De huidige spoorverbinding tussen Roosendaal en Antwer pen biedt te weinig mogelijkhe den om de verwachte toename van het goederenvervoer op te kunnen vangen. Onderzocht wordt of deze lijn beter kan worden benut. Een andere mo gelijkheid is een deel van het goederenvervoer via Bergen op Zoom en het grensgebied tussen Zeeland en Noord-Brabant naar Antwerpen te leiden. Daarvoor zijn twee alternatie ven: een traject pal langs de (Advertentie) BOEKHANDEL LANOY nieuw: Zeeuwse Wijsheden verzameld door Marco Evenhuis ƒ12,50 t/m 18 september APPLE iMac weken op ons binnenplein staan 8 iMac computers om uit te proberen DRVKKERY afd. muziek het nieuwe nummer van Klassieke Zaken kunt u gratis afhalen vandaag vanaf 17.00 uur in onze Brasserie Zomerpot Chili con carne ƒ13,50 zaterdag 11 september demonstratie APPLE computers buiten op de Markt is het interculturele dag, in onze binnentuin speelt I Friends Lagu Ilagu van 14.30 - 16.30 uur Molukse traditionals donderdag 16 september 19.15 - 20.30 uur forum: De kwaliteit van de Zeeuwse Internetsite gratis kaarten in De DRVKKERY de Ü&gf KERY Winkel Beeld Geluid Zoomweg en een route langs het Schelde-Rijnkanaal In beide laatste situaties is voor zien in de mogelijkheid ook goe derentreinen van en naar Vlis singen-Oost te laten rijden. De Sloeboog heet dat in de rappor ten van NS Railinfrabeheer en Rijkswaterstaat. Maar in Zee land wordt gesproken over de Bocht van Bruinooge naar de Zeeuwse gedeputeerde die zich een vurig pleitbezorger heeft getoond van een directe goede renspoorverbinding tussen Vlissingen-Oost en Antwerpen. Overlast De twee alternatieven via Ber gen op Zoom hebben tot gevolg dat er meer goederentreinen over de bestaande sporlijn gaan rijden met alle overlast en risi co's van dien. Er zijn dan ook felle protesten tegen dit onder deel van het plan gerezen. Die hebben ertoe geleid dat nu een baanvak ten oosten van Bergen op Zoom als een volwaardig al ternatief in de beschouwing moet worden betrokken. Gedeputeerde J. Hennekeij (WD, vervoer) vreest dat alle commotie en de uitwerking van het nieuwe alternatief ernstige vertraging in de trajectnota/mi lieueffectrapportage oplevert. „Daar kunnen we als de plan nen voor de containerterminal vastere vorm aannemen, niet op wachten. Ik zou me kunnen voorstellen dat het traject ter hoogte van de Zeeuws-Bra bantse grens wordt losgemaakt van de procedure voor de ver binding Roosendaal-Antwer- pen en wordt gekoppeld aan de voorbereiding voor verbetering van de spoorvoorzieningen in het Sloegebied." Dat is volgens Hennekeij ook nadrukkelijk een Brabants be lang. „Als een grote stroom con tainers van Vlissingen-Oost richting Antwerpen en omge keerd moet worden vervoerd, is meteen zo'n rechtstreekse ver binding noodzakelijk. Anders rijden die goederentreinen twee keer door Brabant." door Rolf Bosboom KRABBENDIJKE - Een kettingbot sing op de A58, waarbij vijf auto's wa ren betrokken, zorgde woensdagoch tend voor een grote ravage. Hoewel het er ernstig uitzag, bleken er slechts twee lichtgewonden te zijn. Door het ongeval ontstond een file van tien kilo meter. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor acht op de zuidbaan van de A58, ter hoogte van Krabbendijke. Daar ont stond een file door de wegwerkzaamhe den die er momenteel worden uitge voerd. Een inwoner van Goes merkte, vermoedelijk door te hoge snelheid en laagstaande zon, de staart van de file te laat op en botste op de wagen van een inwoner van Middelburg. Door de ket tingbotsing die het gevolg was, raakten nog drie auto's beschadigd. Een trau mahelikopter kwam ter plaatse, maar de verwondingen van de Goesenaar en de Middelburger bleken minder ernstig dan aanvankelijk werd gedacht. Zij werden met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht en konden na be handeling naar huis. De zuidbaan van de A58 is twee uur afgesloten geweest. Het verkeer werd omgeleid via de Oude Rijksweg. foto Frank Viergever door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland blijft. Ook op langere termijn. Dat staat, wat onder wijsminister Loek Hermans be treft, als een paal boven water. De bewindsman erkent dat de exploitatie van een hogeschool in een dunbevolkte en vergrij zende provincie als Zeeland een risicovolle onderneming blijft. Maar hij wijst pleidooien voor het toekennen van extra rijks- geld af. De Zeeuwse hogeschool is mans genoeg om de eigen boontjes te doppen. 'Niet de helpende hand van de minister, maar de eigen kracht van de instelling' maakt het mogelijk te overleven. Mi nister Hei-mans liet er woens dagmiddag, toen hij op de hoge school was om het studiejaar of ficieel te openen, geen enkele twijfel over bestaan: het Zeeuws kennisinstituut mag klein zijn wat het aantal studen ten betreft, de daden waarmee het naar buiten treedt zijn groot. „Het zal duidelijk zijn dat de Hogeschool Zeeland een rol als regionaal kenniscentrum ambi eert en waarmaakt. En daarin ook het voortouw neemt.", al dus Hermans. Hij noemde de hogeschool bij uitstek een voorbeeld van een school 'die èn de eigen regio be dient, én bij een aantal opleidin gen een landelijke functie heeft, én zich internationaal profi leert'. Goede voorbeelden zijn volgens hem de opleidingen aquatische ecotechnologie (wa- termilieukunde) en maritiem officier. Vuurwerk Hermans zette het drukbevolk te atrium van de hogeschool gis teren in vuur en vlam. Dat kwam niet door zijn lovende woorden, maar door het vuur werk dat tot ontbranding kwam toen hij de openingshandeling verrichtte: het afschieten van een oud kanon. En passant opende de minister ook nog de vleugel waarin de Open Universiteit een Zeeuws studiecentrum heeft ingericht. Minister L. Hermans had veel lof maar geen extra geld voor de Hogeschool. foto Lex de Meester Dat studiecentrum was tot voor kort gevestigd in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De 1948 In de supermarkt, Heineken is nu ook. in houten kratten, in de supermarkt te koop. 1990 1863 De eerste Heineken brouwerij, De grootvader van Alfred Heineken koopt brouwerij De Hooiberg in Amsterdam. Heineken en Co. is geboren. 1999 Heineken pils, vanaf nu verkrijgbaar in hel groene krat. krat 24 flessen a 0.3liter voor van 18.59 max. 3 kratten per klant Aanbiedingen alleen geldig voor Bonus kaarthouders. Geldig t/m 12 september. afgelopen weken verhuisde het naar de hogeschool. Dat ge beurde in het kader van het stre ven naar 'kenniscentralisatie' en omdat er toch al samenwer kingsverbanden waren van OU en hogeschool. Het nieuwe studiecentrum biedt niet alleen meer ruimte voor onderwijs en tentamine ring, ook de faciliteiten voor studenten zijn uitgebreid en ge moderniseerd. Zo zijn er nu meer mogelijkheden voor com puterpractica, waaronder vi deo-conferencing. Minister Hermans was bijzon der te spreken over deze vorm van samenwerking, zoals hij ook lovende woorden sprak over bestaande en nog komende samenwerking van de hoge school met het middelbaar be roepsonderwijs in Zeeland, met hogescholen elders, en met Ne derlandse en buitenlandse uni versiteiten. Dat en de vernieuwingen zijn allemaal 'bijdragen aan een rendabele bedrijfsvoering'. „Een breed multi-sectoraal hbo-aanbod ligt onder Zeeuws handbereik". Voorzitter N. Ginjaar-Maas van de hogeschoolstichting kondig de gisteren nog zo'n vernieu wing aan: met het provinciebe stuur worden gesprekken gevoerd over een 'leerstoelach tige constructie' die het moge lijk moet maken toonaangeven- den deskundigen op het gebied van 'duurzaamheid' aan de ho geschool te verbinden. Israël Bij aankomst van de minister, waarbij studenten hem in zes talen verwelkomden, bleek dat de hogeschool nu ook bespre kingen voert over de levering van diensten aan een op te rich ten particuliere universiteit in Israël. In het Hebreeuws werd meege deeld dat het daarbij vooral gaat om de know how van de ho geschool op het gebied van praktijkgericht beroepsonder wijs. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het nood- net werkte. De stroomstoring was na twee minuten verhol pen. Maar toch is Zeeland nog niet helemaal klaar voor het millennium. Zeeuwse bestuurders en hulpdiensten oefenden de af gelopen nacht voor de ko mende jaarwisseling. Het scenario dat zich vanaf woensdagavond 22.30 uur ontvouwde was dramatisch: ontsnapte gevangen in Mid delburg, een wolk gif in Ter- neuzen en een Russische gas tanker op de Westerschelde die niet over een millennium verklaring beschikte. De rampen stapelden zich op. Vier uur lang kreeg het pro vinciaal coördinatiecentrum in het Middelburgse Abdij- complex een stroom van be richten te verwerken. Niet alle informatie bereikte de rampenstaf van commissaris van de koningin W. T. van Gelder even snel. Om 22.40 uur kwam op het gemeente huis van Terneuzen een mel ding binnen over problemen bij het bedrijf Broomchemie. Er was een wolk met uiterst giftige stoffen vrijgekomen. Een half uur later bereikte het nieuws Middelburg. „Te laat", oordeelde oefenleider R. de Meyer. Gastanker Over problemen met een Russische gastanker hoorde het coördinatiecentrum lan ge tijd niets. De melding was halverwege de oefening bij Rijkswaterstaat binnenge komen. De tanker vaarde te gen alle regels in het Vlis- Sloegebied binnen. „Het is een zaak van Rijks waterstaat, maar had deson danks wel gemeld moeten worden", aldus oefenleider Meyer. De rampenoefening begon uitstekend. Toen om klok slag half elf de stroom uitviel, duurde het slechts twee mi nuten voordat het noodag- gregaat aansprong. Ook het overschakelen van het open bare telefoonnet op het na tionale noodnet leidde niet tot problemen. Toen de tem peratuur tot net onder het vriespunt daalde waren de eerste strooiauto's al onder weg. Boeven Aan de ontsnapte gevangen werd weinig aandacht be steed. De rampenstaf nam het voor kennisgeving aan. De verklaring lag volgens een van de deelnemers van de oefening voor de hand. „Als de calamiteiten zich opsta pelen, is het vangen van een paar boeven niet de eerste prioriteit." Aan de oefening deden naast de provinciale bestuurders, ambtenaren en hulpdien sten, medewerkers mee van de waterschappen, Rijkswa terstaat en Delta Nutsbedrij ven. Ook de gemeenten draaiden mee. Enige uitzon dering was de gemeente Tho- len. Die is voor hulpdiensten als de brandweer aangewe zen op de regio West-Bra bant. Ook andere provincies grepen op advies van de com missie Alders de overgang naar negen-negen-negenen negentig aan om een derge lijke oefening, die tevens diende als millenniumtest, te houden. door Harmen van der Werf ZEERIKZEE - Ruud Hessing uit Zierikzee stelt zich kandidaat voor het voorzitterschap van het landelijk bestuur van D66. Hessing was tot voor kort lid van de Eerste Kamer voor D66, maar werd na de grote verkie zingsnederlaag van zijn partij eerder dit jaar niet herkozen. „Ik wil actief blijven in D66", motiveert hij zijn besluit om zich op te werpen als kandi daat-voorzitter. „Ik wil er met mijn partijgenoten alles aan doen om de volgende landelijke verkiezingen voor D66 tot een succes te maken. Als voorzitter kan ik daaraan een bijdrage le veren." Hessing, die in het dagelijks le ven hoofd openbare orde en vei ligheid bij de gemeente Rotter dam is, vindt dat D66 zich sterker moet profileren. De de mocraten zijn daar volgens hem goed toe in staat. „Wij hebben het gezien met het referendum en onlangs met de voorstellen van D66-landbouwminister Brinkhorst voor inkrimping van de varkenssector. D66 heeft dui delijke standpunten. Wij moe ten ons profiel alleen meer aan scherpen." De Graaf Als voorzitter zal Hessing zich niet zozeer met de dagelijkse politieke praktijk gaan bezig houden. De politieke leiding is in handen van fractievoorzitter Thom de Graaf in de Tweede Kamer. De kandidaatstelling voor het voorzitterschap van D66 sluit 20 september, twee maanden la ter zijn de vex'kiezingen. Of meer D66'ers staan te trappelen om zittend voorzitter Ton Kok op te volgen, weet Hessing niet. Hij schat zijn kansen vrij hoog in. Hessing is nog niet zo lang gele den uit Zuid-Holland naar Zie rikzee verhuisd, de geboorte plaats van zijn vrouw. Hij is zelf in Voorburg geboren en heeft rechten en politicologie gestu deerd aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij was al eerder lid van het hoofdbestuur van D66. GOES - De politie heeft naar aanleiding van de uitzendingen van het programma Opsporing Verzocht zeventig tips ontvan gen over de verkrachting van een zesjarig meisje op Noord- Beveland. Vijf mensen hebben gereageerd op het verzoek foto- of videomateriaal af te staan. Het misdrijf heeft zich op 6 au gustus rond half vijf 's middags afgespeeld bij het strandje ach ter camping De Roompot bij Wissenkerke. In die periode werden twee jongens van vier en vijf jaar en een vijftienjarig meisje geconfronteerd met een man die zijn geslachtsdeel liet zien. Volgens de politie gaat het om dezelfde man. Omdat de kans groot is dat va kantiegangers in die periode bij het strandje hebben gefilmd of gefotografeerd, heeft de politie in de uitzending van Opsporing Verzocht ook een oproep voor foto- en videomateriaal gedaan, in de hoop dat de dader daarop ook te zien is. Journalisten worden geacht lastige vragen te stellen. Be leidsmakers, hoogwaardig heidsbekleders en andere verantwoordelijkheidsdra gers, ze krijgen het vuur aan de schenen gelegd. 'Dat ge looft u toch zelf niet?' 'Dat kunt u toch niet aan de kie zers verantwoorden?' Die Zeeuivs-Vlaamse wet houder die over één of andere heikele kwestie danig aan de tand werd gevoeld, had ge leerd van de mediahype rond de Argentijnse vriendin van Willem-Alexander Toen hij een xoel erg lastige vraag moest beantwoorden, herin nerde hij zich de woorden van de kroonprins toen deze Oranje-watcher Maartje van Weegen afpoeierde toen zij hem vroeg of het waar was wat in de krant stond over Maxima. De Zeeuw s-Vlaamse wet houder murmelde, de jour nalist verbijsterd achterla tend: „Even afscheid nemen van de burgemeester.'Tuut- tuut-tuut-tuut.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15