Jeltsin haalt uit naar leger Franse boerenleider verlaat als ware held de gevangenis PZC Viacom en CBS sluiten grootste fusie medialand VN-macht Timor wacht alleen nog op groen licht Jakarta buitenland Meer macht Europees parlement President kwaad over nieuwe invasie in Dagestan Cambodjanen offeren voor goede gezondheid Politie Cairo doodt vier islamitische militanten woensdag 8 september 1999 BRUSSEL - Het Europees parlement krijgt de macht 0m falende Europese Commissarissen naar huis te sturen. Beoogd Com missievoorzitter Prodi deed deze toezegging gis teren tijdens een gesprek met de fractieleiders in het Europarlement. Op deze manier verzekert Prodi zich van voldoende steun om volgende week zijn nieuwe team door de europolitici benoemd te krijgen. Het recht om een indivi duele Commissaris tot ontslag te dwingen, is een lang gekoesterde wens van het Europese Parle ment. Nu kan alleen de gehele Commissie naar huis wor den gestuurd. Prodi belooft nu dat als een'sub- stantiële en representa tieve meerderheid' in het parlement het vertrouwen in één van de Commissa rissen opzegt, hij 'serieus zal overwegen' de betrok kene te vragen op te stap pen. De Commissarissen hebben eerder hun voor zitter beloofd een derge lijk verzoek zonder meer op te volgen. Voorstellen De Europarlementariërs kregen verder de verzeke ring dat de Commissie zijn uiterste best zal doen be leidsvoorstellen van het parlement te honoreren. Het recht wetsvoorstellen te lanceren is voorbehou den aan de Commissie, als dagelijks bestuur van de Europese Unie. Forse invloed Commissarissen worden verder verplicht op te dra ven als het parlement daarom vraagt. Tevens krijgen de parlementari ërs forse invloed op de hervormingen van het ambtelijk apparaat van de Commissie. Bij de be-, nodigde veranderingen in heleUnie - met het oog op de uitbreiding - zullen de europolitici eveneens nauw betrokken worden. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin heeft zijn strijdkrachten van laksheid be schuldigd omdat islamitische opstandelingen opnieuw in Da- gestan konden toeslaan. Hij zei gisteren dat de voornaamste taak nu is te voorkomen dat de rebellen steun uit het buiten land krijgen. In de zuidelijke republiek wordt op twee fronten tegen de op standelingen gevochten. Russi sche eenheden pogen een inva siemacht die in het weekeinde vanuit Tsjetsjenië binnenviel te verdrijven en ook opstandelin gen uit hun centraal-Dage- staanse bolwerk Karamachi te verdrijven. In de afgelopen maand heeft het Russische leger meer dan honderd man verlo ren. Er zouden honderden rebel len zijn gesneuveld. „Wij zullen in detail bespreken waarom wij een complete regio in Dagestan hebben verloren", zei Jeltsin tot verslaggevers voordat hij in het Kremlin een Flessenpost van Britse soldaat na 85 jaar bezorgd LONDEN - Een laatste brief aan de vrouw van een Britse sol daat die in 1914 naar het front in Frankrijk werd gestuurd en daar sneuvelde, is na 85 jaar be zorgd. De militair stopte aan boord van een schip op het Ka naal de brief in een fles en gooi de hem overboord. De fles met de brief van soldaat Thomas Hughes werd vorig jaar uit de rivier de Theems gevist. Ruim een jaar later wist men de nabestaanden van de militair te traceren in Nieuw-Zeeland. De nu 87-jarige dochter van Hughes, Emily Crowhurst, emi greerde op tienjarige leeftijd. Gisteren keerde de vrouw terug uit Nieuw-Zeeland om de brief te overhandigen aan het muse um van het regiment waar de militair deel van uitmaakte. De familie heeft kopieën van de laatste boodschap van Hughes bewaard. RTR gesprek had met premier Vladi mir Poetin. „Dat kan alleen ver klaard worden door militaire nalatigheid." Jeltsin beval de strijdkrachten 'snelle en harde' actie te ondernemen. Poetin zei na het gesprek dat de eenheden in Dagestan versterkt zullen worden, maar noemde geen aantallen, zo meldde het pers bureau Interfax. Gennadi Seleznjov, de voorzit ter van de Staatsdoema, het la gerhuis, zei dat Jeltsin zich moet verantwoorden voor zijn eigen nalatigheid in plaats van het le ger de schuld te geven. De rebellen, die streven naar een islamitische staat in de Kauka- sus, vielen op 7 augustus vanuit Tsjetsjenië binnen en bezetten enkele dorpen. Na meer dan twee weken wist het leger de re bellen te verdrijven, maar het afgelopen weekeinde trokken opnieuw enkele honderden re bellen de West-Dagestaanse re gio Novolakskoje binnen. Zij hadden het voorzien op de stad Chasavjoert, die ligt aan een weg naar de hoofdstad Ma- chatsjkala. Russische zegslie den meldden dat de regerings eenheden de opstandelingen hebben tegengehouden op vijf kilometer voor Chasavjoert. Wel veroverde de invasiemacht enkele dorpen. De wereldlijke leiders van Da- gestan en de meeste gematigde religieuze leiders verzetten zich tegen de acties van de rebellen en steunen de inzet van het leger. Duizenden mensen hebben zich als vrijwilliger voor de strijd op gegeven. Het dodental van de aanslag af gelopen zaterdag op een flatge bouw in Boejnaksk is opgelopen tot 64 In het gebouw woonden gezinsleden van militairen. Vol gens de inlichtingendienst FSB is een verdachte opgepakt en wordt nog gezocht naar twee anderen. AP PHNOM PENH - Cambodjanen lieten gisteren op de Mekon bij de hoofdstad Phnom Penh eigengemaakte bootjes te water. Dat ge beurde tijdens een 'goed-geluks-ceremonie'. De bootjes zijn beladen met eten, wierook en geld. De Cambodjanen geloven dat ze in ruil daarvoor het komende jaar worden beloond met een goede gezondheid, geluk en welvaart. foto Rob Elliott/EPA Viertal overleeft vliegtuigbrand BREGENZ - In het westen van Oostenrijk is gistermiddag een sportvliegtuigje van het type Mooney M 20R met vier Neder landers aan boord kort na de start neergestort en in brand ge vlogen. De inzittenden wisten zich in veiligheid te brengen. Zij beschikten alle vier over een vliegbrevet, zo vernam het Oostenrijkse persbureau APA van de politie. De piloot was een 52-jarige inwoner uit Rijen. Zijn passagiers waren af komstig uit Gravenmoer, Breda en Hoogstraten. Het ongeluk gebeurde bij de stad Hohenems. Het toestel was vertrokken voor een vlucht naar het Zwitserse Lugano. Het kon geen hoogte maken, raakte een doel van een voetbalveld en stortte neer in een weiland. ANP Dyslexie schuilt deels in genen LONDEN - Wetenschappers uit België, Noorwegen en de VS zeggen een gen te hebben geïdentificeerd dat deels verant woordelijk is voor dyslexie oftewel leesblindheid. Dat melden zijn in het blad Journal of Medical Genetics. Het gen heeft de naam DYX3 gekregen. Waarschijnlijk is DYX3 niet het enige gen dat te maken heeft met dyslexie. „Het klonen van het gen zal inzicht geven in ten minste een van de genen die lezen en spellen beïnvloeden," aldus Toril Fagerheim, een van de onderzoekers. Door de vondst kan dys lexie mogelijk in een vroeg stadium worden vastgesteld. Nu gebeurt dat vaak pas op school. AFP/RTR Khaddafi viert jubileum TRIPOLI - De Libische leider Khaddafi heeft gisteren de der tigste verjaardag van zijn staatsgreep gevierd. Meer dan een dozijn staatsleiders waren aanwezig op het feestje in de hoofdstad Tripoli en keken naar de militairen uit meer dan twintig landen. Onder de toeschouwers bevonden zich de lei ders van Eritrea en Ethiopië die een bittere oorlog uitvechten. Ook de staatshoofden van de Democratische Republiek Con go, Rwanda, Uganda, Zimbabwe en Namibië waren aanwe zig. Al deze landen hebben troepen in Congo. De nu 57-jarige Khaddafi kwam op 1 september 1969 aan de macht na een succesvolle coup tegen koning Idriss. RTR Greenpeace bezet booreiland TARRAGONA - Actievoerders van de milieuorganisatie Greenpeace hebben gisteren veertig kilometer voor de Spaanse kust het booreiland Casablanca bezet. Zij proteste ren daarmee tegen vervuiling van de Middellandse Zee. De organisatie is verontwaardigd dat de Spaanse overheid geen enkel milieuverdrag van de Verenigde Naties heeft on dertekend. Volgens een woordvoerder zijn er meer dan honderd verge lijkbare booreilanden in het gebied rond de Middellandse Zee. Als de Spaanse regering niet verplicht wordt het boorei land aan land te brengen, wordt de zee een kerkhof voor dit soort bouwwerken, aldus Greenpeace. DPA/AFP Nazi-slachtoffer versiert Bondsdag BERLIJN - Een Nederlands slachtoffer van de nazi's heeft de zittingszaal van de jubilerende Bondsdag in Berlijn versierd. De Amsterdamse bloemist Johan Weisz, wiens familie in een concentratiekamp om het leven kwam, maakte twee reusach tige bloemstukken. De arrangementen waren een geschenk van de Nederlandse volksvertegenwoordiging aan het vijftigjarige Duitse parle ment. Weisz wil met de bloemen de Duitsers de hand reiken: ,,Ik wil laten zien dat van onze familie Weisz weer iemand bestaat, dat de nazi's ons niet allemaal konden doden. Hoewel ik niet kan vergeten en vergeven, veroordeel ik niet alle Duitsers en al helemaal niet de jongere generatie", zegt hij. ANP loor John Wanders VASHINGTON - Het Ameri- ;aanse amusements- en media- oncern Wacom, eigenaar van rnder meer de Paramount Pic- ures fimstudio's en de muziek- enders MTV en Country Music television, neemt branchege- loot CBS Corp. over. Het is de ooralsnog grootste fusie in me- de vriendschappelijke die wordt gefinan- met een aandelenruil, is bedrag gemoeid van 34,8 dollar (73 miljard gul De aandelenkoersen van aan Wall Street genoteer- ondernemingen maakten in op het nieuws een vreug- „Onze toekomst kent [een grenzen", juichte Viacoms •resident Sumner Redstone gis- eren op de persconferentie vaar hij de fusie formeel be kendmaakte. „Wij zullen uit roeien tot het meest dynami- chemediaconcern ter wereld." SS-president Mei Karmazin 56), die in de nieuwe construc- ie de tweede man wordt en de ra Mok staat ierecht wegens Khmer-genocide UNOM PENH - De Carnbod- aanse Rode Khmer-leider Ta is gisteren formeel aange wegens genocide. Dat bronnen rond Justitie in hoofdstad Phnom Penh be- )e 73-jarige Ta Mok, tijdens jijn hoogtijdagen als comman- 'ant bekend onder de naam 'de lachter', werd in maart gear ceerd. Zijn troepen werden oor Pol Pot, cle grote man van 'e Rode-Khmer, gebruikt voor auveringen binnen en buiten de 'erzetsbeweging. ^a zijn arrestatie werd Ta Mok lanvankelijk alleen aange- aa|d wegens verraad. Nu hij echter ook aange op basis van een uit 19 7 9 wet waardoor hij kan worden voor zijn bij de volkeren- zich tussen 1975 en '9 afspeelde in het Aziatische In die jaren werden bijna miljoen Cambodjanen ver AFP beoogd opvolger van de 75-jari- ge Redstone, sprak over 'een fu sie tussen twee waarachtig ge lijke ondernemingen'. „Deze fusie kwam tot stand omdat wij dat uitdrukkelijk wilden." be toogde hij. Dat mag ook blijken uit het feit dat het management van CBS een belangrijke vinger in de pap krijgt waar het de be sturing van de nieuwe onderne ming betreft. Diversiteit Klonken de financiële analisten zonder uitzondering verheugd over de overname, sommige or ganisaties in de VS die waken over de diversiteit van het me dialandschap, gaven blijk van hun verontrusting. Zij vrezen dat er als gevolg van de huidige concentraties een teveel aan macht in een te gering aantal handen terecht dreigt te komen. Dat zou ten koste kunnen gaan van de diversiteit en de kwali teit van de programmering. Met de komst van digitale televisie en de toenemende mogelijkhe den van Internet neemt het pal let aan keuzemogelijkheden voor de kijkers indrukwekken de vormen aan. Een te grote machtsconcentratie zou niette min tot eenheidsworst kunnen leiden. GPD Vietnam draagt resten gedode Amerikanen over HANOI - De stoffelijke over schotten van vier Amerikaanse soldaten die in Vietnam zijn ge sneuveld, zijn gisteren tijdens een sobere ceremonie in Hanoi aan de Verenigde Staten overge dragen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Madeleine Albright, woonde de plechtig heid in Hanoi bij, evenals de Amerikaanse ambassadeur in Hanoi, Pete Peterson. Peterson zat zelf zes jaar in een Vietna mese gevangenis, nadat zijn vliegtuig in 1966 was neerge schoten. Albright zei dat de VS grote waarde hechten aan de repatri ëring van de 2050 Amerikanen, die sinds het einde van de oorlog in 1975 als vermist staan opge geven. Tijdens de tien jaar du rende oorlog zijn 58.000 Ameri kanen gesneuveld. RTR/AFP van onze redactie buitenland CAIRO - In een vuurgevecht in een buitenwijk van Cairo heeft de Egyptische politie gisteren vier vermoedelijke islamitische militanten doodgeschoten. On der hen zou een leider zijn van de extremistische organisatie al-Gamaa al-Islamiya. Het ging om het eerste gewa pende treffen tussen de politie en radicale islamieten sinds maanden. Het treffen komt een dag nadat een als islamitisch fanaticus be schreven man de Egyptische president Hosni Mubarak licht verwondde met een scherp voorwerp. De dader werd door lijfwachten van de president doodgeschoten. Volgens de poli tie openden de vier mannen gis teren het vuur op een arrestatie team dat zich opmaakte om hun appartement in el-Omraniya te bestormen. Onder de doden bevond zich Fa- rid Kidwan, die tweemaal bij verstek tot levenslang werd ver oordeeld wegens aanslagen op politiepatrouilles in Zuid- Egypte in de jaren 1993-94. De identiteit van de drie anderenis nog niet bekend. Sinds islamitische extremisten in 1992 de wapens opnamen te gen de seculiere regering van Mubarak zijn meer dan 1.200 mensen gedood. De regering trad hard op tegen het islamiti sche fundamentalisme en meen de de beweging de afgelopen ja ren te hebben bedwongen. AP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Veiligheids raad kan heel snel een VN- macht voor Oost-Timor goed keuren, maar dan moet Indone sië daarvoor wel toestemming verlenen. Dat heeft de perma nente Nederlandse vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties, Van Walsum, gisteren in New York gezegd. Nederland is tijdelijk voorzitter van de VN- veiligheidsraad. „Als Indonesië hulp van een buitenlandse macht accepteeij, dan kan de kwestie erg snel ge regeld zijn", aldus de Neder landse ambassadeur. Een VN- missie is inmiddels op weg naar Jakarta om Indonesië ervan te overtuigen dat de stationering van een vredesmacht de beste optie is als Indonesische troepen de veiligheid van Oost-Timore- zen niet willen of kunnen garan deren. De afkondiging van de staat van beleg in Oost-Timor heeft het geweld gisteren in de onrustige provincie niet doen afnemen. Pro-Indonesische milities hiel den opnieuw huis in de hoofd stad Dili. Militieleiders ver klaarden niet. te zullen stoppen met het geweld. „Wij zullen Oost-Timor platbranden", zei een leider vanuit. West-Timor, dat nog steeds tot Indonesië be hoort. Eerder op de dag had VN- secretaris-generaal Kofi Annan gezegd dat binnen twee dagen het geweld van leger en milities moet stoppen, anders 'zal de in ternationale gemeenschap naar alternatieven moeten zoeken om de orde te herstellen'. Minis ter Van Aartsen van Buiten landse Zaken zei in de Tweede Kamer 'alleen te kunnen hopen' op een goede afloop van de VN- missie. Kamerleden pleitten voor een actiever Nederlands beleid. Huiverig Amerikaanse kranten menen dat de vorming van een VN- macht voor Oost-Timor al bezig is. Zo'n 7000 man zouden al be schikbaar zijn, onder meer uit landen als Australië, Nieuw- Zeeland, Canada, Maleisië, Thailand en Groot-Brittannië. De VS zijn echter nog steeds .huiverig en willen het resultaat van de VN-missie afwachten. Volgens mensenrechtengroepen zijn de afgelopen dagen op Oost-Timor meer dan duizend mensen omgebracht. De Ver enigde Naties menen dat meer dan 40.000 Oost-Timorezen op de vlucht zijn. VN-woordvoerder Brian Kelly zei dat de Indonesische autori teiten in de komende periode zo'n 200.000 tot 300.000 mensen uit Oost-Timor gedwongen zul len evacueren. RTR/AFP/DPA door Cees van Zweeden PARIJS - Als een held is de Franse boerenleider José Bové gisteren de gevangenis van Montpellier uitgewandeld om voor het oog van de camera's zijn volgende etappeplaats te onthullen: het Elysée Paleis van president Chirac. Ruim twee weken heeft Bové wegens vandalisme vastgezeten, maar zijn eenzame opsluiting bracht hem slechts populari teit. De reden van die populariteit is dat Bové niet een bushokje had vernield, maar een in aan bouw zijnd McDonald's-eet- huis. Voor veel Fransen was dat een legitiem doel. Betogende boeren zijn in Frankrijk even gewoon als blussende brandweerlieden, maar de afgelopen weken had den hun acties een extra di mensie. Doelwitten waren vestigingen van McDonald's, de keten die wordt gezien als symbool van Amerika. Deboe- ren verzetten zich onder meer tegen genetisch gemanipu leerd voedsel uit de VS. Opmerkelijk was dat Bové vrijkwam dankzij een borg som die deels was opgebracht door Amerikaanse boeren die evenzeer tegen grootschalige landbouw zijn gekant. De rest van de 105.000 francs was be taald door de Confédération Paysanne, de vakbond waar van Bové de leider is. Omzichtig President Chirac en premier Jospin hoedden zich ervoor de vernieling goed te keuren, maar beide leiders zeiden de eisen van de boeren te steunen. Een woordvoerder van Chirac verklaarde dat de president nog niet had besloten José Bo vé te ontvangen, maar het staatshoofd heeft een goede reputatie onder boeren hoog te houden. Jospin zei gisteren dat het 'terecht' was dat de boeren hun problemen voor het voet licht brachten. José Bové heeft als actieleider een staat van dienst die terug gaat tot 1976. In dat jaar ves tigde hij zich met zijn vrouw op een terrein in de Cévennes dat bedoeld was voor het leger. Jarenlang hoedde Bové er schapen, totdat de toenmalige president Mitterrand in 1981 de plannen voor een kazerne afblies. Sinds dat succes staat Bové bijna elke ochtend om vijf uur op om voor zijn schapen te zor gen, opdat hij zich 's middags aan zijn vakbondswerk kan wijden.Hij omschrijft zijn tac tieken als 'actief pacifisme', hoewel dat voor sommigen een eufemisme is. In 1992 kreeg een werkneemster van het stadhuis van Millau een hart aanval toen Bové een spoor van vernieling door het ge bouw trok. Bové verzet zich tegen de ge dachte dat hij half augustus de McDonald's-vestiging in Mil lau heeft 'vernield'. Zelf han teert hij liever het begrip 'ont manteling', en bij zijn vrijlating gisteren sprak hij: „Mij is gezegd dat de schade 50.000 francs (ruim 16.000 gulden, red.) beloopt. Dat is toch niet erg veel." Of Chirac deze week de loper voor hem wil uitleggen, staat te bezien, want tot Bovés curriculum vi- tae behoren ook acties tegen de kernproeven die de president in 1995 had bevolen. José Bové begaf zich in dat jaar speciaal naar Frans Polynésië om tegen de proeven te betogen. Hij werd er op de luchthaven gear resteerd wegens 'binnendrin gen' van het land. Dat was een kwalificatie die de actieleider ongetwijfeld als compliment beschouwde. GPD fotoJean-PhilippeArles/RTR Bové (1) en aanhang vieren de vrijlating van de boerenvoorman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5