Spanjaard baalt van toerisme PZC varia 4 Steeds meer protesten In het spoor der ruimtevaarders Afrikaanse vrouwen Heer Bommel en de Pasmunt gebruiken voor bleken huid dubieuze crèmes puzzel a, recept Stoofpotje met varkensvlees en tomaten het weer woensdag 8 september 1999 doorHenkvan den Boom BARCELONA - In Spanje gaan steeds meer stemmen op om een einde te maken aan de uitwas sen van het massatoerisme. Sommige protesten klinken nog bescheiden, maar andere, zoals die van de voorzitter van de ei- landraad op Mallorca, Maria Antonia Munar, zijn hard en fel: „Mallorca terug aan de Mallor- canen", riep Munar deze week. Het is duidelijk dat de Spaanse autoriteiten geen greep meer hebben op de situatie in sommi ge toeristenoorden. Op de eilan den Mallorca en Ibiza, maar ook op het vasteland, zoals in Lloret de Mar aan de Costa Brava, heersen de nachtelijke wetten van drugs, drank en sex. Een paar miljoen jongeren uit Duits land en Engeland en in mindere mate ook Nederland en Frank rijk worden met goedkope rei zen naar de massahotels ver voerd voor een veertiendaagse (lees veertien nachten) vakan tie. De mega-discotheken hebben een enorme zuigkracht op deze categorie vakantiegangers. Twee weken feestvieren melden de advertenties. Onder invloed van te grote hoeveelheden alco hol en drugs en opgejut door hit sige pornovoorstellingen loopt het gemakkelijk uit de hand. Vechtpartijen, lawaai en geweld zijn niet meer te beteugelen, on danks een steeds harder optre den van de Spaanse politie. Die 'slaat eerst en vraagt later', zo is de klacht, die sommige toeristen bij hun consulaat hebben gede poneerd. Voor de Engelse vice- consul op Ibiza was het gedrag van zijn landgenoten overigens voldoende reden om vorig jaar ontslag te nemen. Gevechten tussen groepen jon geren onderling of tegen de poli tie leiden regelmatig tot zwaar gewonden. Sommige jongeren zoeken hun geluk met drugs, maar overleven hun trip niet. Vorige maand zijn op Ibiza vijf Engelse jongens en een Duitser onafhankelijk van elkaar, maar wel onder dezelfde soort om standigheden overleden, toen ze van het balkon van hun vakan tieflat sprongen. Berucht in dit verband zijn de discotheken van San Antonio aan de westkust van Ibiza. Het is een dorp van 15.000 inwoners, dat in de zomermaanden even wel meer dan 200.000 mensen herbergt. Politiecommandant Francisco Puente heeft 225 agenten tot zijn beschikking om de orde op het eiland te handha ven. Drugs „Ze denken in Madrid dat ik een half miljoen toeristen elk afzon derlijk op drugs kan controle ren, dat we twee havens en een vliegveld clean kunnen houden en daarnaast ook nog een lange lijst van misdaden kunnen op lossen." Terwijl Ibiza vooral geliefd is bij de Engelse jeugd, wordt Mallor ca in Spanje niet voor niets het 'eiland van de Duitsers' ge noemd, het halve eiland is zelfs al door hen opgekocht. De politiek van Mallorca heeft zich al vaak gebogen over de 'verduitsing' van hun eiland en de 'terreur' van de vakantiegan gers. Hoewel iedereen weet dat het eiland volledig afhankelijk is van het toerisme, vinden toch meer en meer Spanjaarden dat het op deze manier niet kan. Voorzitter van de eilandraad Maria Munar vertolkte deze week de gevoelens van veel Mal- lorcanen. „Mallorca is verza digd, torst een veel te zware last door de toeristeninvasie. Mal lorca terug aan de Mallorca- nen", was haar oproep. Alleen de conservatieve PP wil de kip met de gouden eieren niet slachten. GPD Zeulen met zuil TIVOLI Italië Onbekenden hebben een een meter hoge, 100 kilo zware mar meren zuil gestolen uit de tuin rond de Villa Adriana, het bui tenverblijf en lustoord van de Romeinse keizer Hadrianus uit de tweede eeuw na Christus. De politie weet niet of toeristen of professionele dieven aan de haal zijn gegaan met de zuil. Po litiechef Roberto Conforti houdt er rekening mee dat er de komende jaren steeds meer voorwerpen uit de Romeinse tijd worden gestolen. Het aantal toeristen dat de Romeinse schatten komt bewonderen, blijft groeien „En hoe meer toe risten er komen, des te groter de kans op diefstallen", weet Con forti. Nu al worden er jaarlijks 1.500 tot 2.000 voorwerpen uit de oudheid ontvreemd. Olijvenfraude GIZA Egypte De Egyptische politie heeft een handelaar in het stadje Giza ge arresteerd die groene olijven met zwarte schoensmeer behan delde. Voor zwarte olijven kreeg hij meer geld. De 25-jarige Mahm- oud Mohammed Ali is aange klaagd wegens fraude en het in gevaar brengen van de volksge zondheid. Ali kan hiervoor drie jaar gevangenis krijgen. Boze ontsnapte STOCKHOLM Zweden Een Zweedse man die was aan gehouden wegens diefstal heeft de staat aangeklaagd. Volgens hem hebben de politie agenten die hem moesten bewa ken hun werk zo slecht gedaan dat hij kon ontsnappen. Bij die ontsnapping brak hij vervol gens een voet en liep hij ruglet sel op. Hij eist nu 20.000 kroon (5.000 gulden) schadevergoe ding van de staat. De 39-jarige Jimmy Haakans- son werd op de tweede verdie ping van het politiebureau door de agenten even alleen gelaten om met zijn advocaat te kunnen overleggen. Haakansson be sloot echter uit het onbeveiligde raam te springen, waarbij hij het letsel opliep. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo. Camagüey.Vishak- hapatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. Dief toont spijt SITTARD Nederland Een berouwvolle dief heeft bij de woning van deken Ben Janssen van Sittard een fiets neergezet die hij vijfjaar gele den op dezelfde plek had gestolen. Via een in de brievenbus gedeponeerd briefje werd de de ken verzocht de tweewieler terug te geven aan de rechtma tige eigenaar. „Eerwaarde deken Janssen," begint de brief. „Op kerstavond 1994 heb ik nabij uw woning een fiets ge stolen. Ingesloten zit het fietssleuteltje en voor uw huis staat de fiets. Ik vraag om vergiffenis." De deken heeft in het parochieblad een oproep geplaatst om de eigenaar van de fiets te vinden. Deltavlieger als trekvogel WINSUM Nederland Het Watervogelpark Nij- (en)burg in Winsum is uitverko ren voor het laten overwinteren van een groep goudoogganzen. Die komen achter een Delta vlieger naar het park. Garmt Nijburg is blij verrast dat de Fransman Moullec zijn vogel park koos voor het project. Nijburg wist van de plannen van ornitholoog Moullec om op een kunstmatige wijze de trek- route van de met uitsterven be dreigde goudooggans te wijzi gen. „Moullec", aldus Nijburg, „heeft dit voorjaar 34 eieren van de goudooggans uit laten broe den. Moullec is constant bij de kuikens geweest, waarbij hij ook steeds een band liet afdraai en met het geluid van zijn Delta vlieger erop. Op die manier zijn de gansjes op hem en zijn Delta vlieger ingesteld. Hij heeft ze le ren vliegen, met zijn Deltavlie ger er steeds bij." Vorige week zijn Moullec en de ganzen ver trokken naar Winsum. MOSKOU Rusland Duitse en Amerikaanse toeristen in Rusland ervaren het gevoel van gewichtloosheid tijdens hun vlucht met een vliegtuig van het type IL-76MDK. Het toestel simuleert de effecten van gewicht loosheid gedurende 23 seconden en wordt gewoonlijk gebruikt bij trainingsprogramma's voor kos monauten. foto RTR Toonder Studio's door Frans van den Houdt Mensen in het Westen gaan soms tot het uiterste om het blanke vel te bruinen. Daar naast zoeken steeds meer Afri kaanse vrouwen naar wegen om hun huid zo bleek mogelijk te maken. De smeerseltjes die ze hiervoor kopen - veelal door Westerse be drijven in Afrika gedumpt - zijn echter gevaarlijk en hebben de gezondheid van menige gebrui ker al ernstig aangetast. Veel vrouwen blijken echter doof voor dit soort waarschuwingen. „Europese mannen willen vrou wen met een zo licht mogelijke huid", weet Esther, „en omdat ik een Europeaan aan de haak wil slaan, gebruik ik crèmes die mijn huid bleken." Haar vrien din had haar een jaar niet gezien en was zeer verbaasd over de to tale metamorfose die de eens zeer donkere Esther in die pe riode had doorgemaakt. Een gelig gezicht op een verder nog altijd zwart lichaam. Om de contrasten niet al te erg te ac centueren, heeft Esther ook het haar gebleekt. Andere vrouwen willen juist hun Keniaanse partner behagen met een licht gekleurde huid. Toen Yahya Jammeh in 1994 de macht greep in Gambia, was een van zijn eerste maatregelen het verbieden van de crèmes, pillen en andere bleekproducten. „Gambiaanse vrouwen moeten trots zijn op hun donkere huid en zich niets aantrekken van al lerlei westerse ideeën en modes die vaak nog schadelijk zijn ook", hield de nieuwe jonge lei der zijn volk voor. In Malawi is de overheid eerder dit jaar een jacht begonnen op alle cosmeti sche producten die de huid lich ter maken, omdat het gebruik ervan steeds vaker tot ernstige huidaandoeningen leidde. Zuid-Afrika verbood al in 1992 alle bleekcrèmes waarin scha delijke stoffen zitten. De meeste gebruikers van de schadelijke cosmetica weten absoluut niet wat voor spul ze op hun gezicht smeren, of willen het niet weten. Handelaren spe len daar op slinkse wijze op in en overspoelen de markt met smeersels, capsules en andere spullen die vaak van dubieuze kwaliteit zijn en kankerverwek kende bestanddelen bevatten. Bijsluiters of duidelijke richtlij nen ontbreken meestal. Boven dien worden cosmetica en gespecialiseerde middeltjes die eigenlijk door een dokter voor geschreven moeten geworden gewoon door elkaar en zonder recept gebruikt. De gevolgen zijn soms dodelijk. Dodelijk Veel bleekcrèmes die op de Ke niaanse markt verkrijgbaar zijn, zijn afkomstig uit Groot- Brittannië. Voor de meeste geldt dat ze een te hoog gehalte heb ben aan hydroquinone, het be standdeel dat voor het bleken zorgt. Hydroquinone bleekt eerst de huid, maar maakt haar vervolgens ruw en veroorzaakt zwarte knobbels die kunnen uitgroeien tot zweren of kan kergezwellen. Hoe hoger de concentraties, hoe groter de ri sico's. Bovendien kan een teveel aan hydroquinone tot blindheid alsmede hersen- en nieraandoe ningen leiden. De producenten beweren dat het allemaal wel meevalt en zetten misleidende informatie op hun verpakkings materiaal. GPD Commissaris Bas nam de geldzak met een gewoontegebaar aan en opende hem om de zon op de munten te zien glinsteren. Tom Poes wachtte de uitwerking hiervan niet af. Hij liep opgewekt naar de uitspanning en liet de ander achter in ontzetting. Want door de gro te hoeveelheid valse pasmunt die hij nu in zijn bezit had, begon de politiechef schoon te spoelen en inzicht maakte zich van hem mees ter. „D-dit..." stamelde hij, „d-dit zijn st-steekpenningen!" Er verscheen een verwilderde blik op zijn gelaat - en met wankele schreden verliet hij het terrein. Nu wilde het toeval, dat de oude Pas juist op weg was naar de her berg om daar zijn middagmaal te gaan gebruiken. Op het zien van Cryptogram Horizontaal: 1. Maak een Europeaan kapot door geweldpleging! (6); 4. Plaatje draaien op de tennisbaan (8); 6. Flink huis om op te zitten (4 8. Het kleine kind ligt erin van de pret (4); 9. Doet hij aan de lijn in de familie? (9). Verticaal:"!. Geen goede dienst (3); 2. Laat men deze baan zo liggen? (5); 3. Glijdende auto (4); 5. Om te kijken en te ruiken (6); 6. Nog maar net op de thee (4); 7. Gelukkige ontmoeting (4); 8. En van de voorwerpen die wedijveren (4). Oplossing sleutelwoord: De woorden op de eerste en derde verticale ko lom zijn:HOORSPEL en CREATIEF. Het sleutelwoord luidt: DONSACHTIG. Hectisch OnRustig OvErdaad RaAdsman SeTpoint Pelgnoi r EtErniet LeFgozer Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer .A O max. 23° 23° 24° 24° min. 16° 14° 15° 15° wind W 3 NO 3 04 03 Zon woensdag Oonder20.il donderdao op 7.10 Maan woensda' onder 19.: donderdag Op 6.08 Nautisch bericht De zuidwestenwind is matig, kracht 4. Het zicht is matig, het is enigszins heiig. De temperatuur van het kustwater is ongeveer IS graden. Waterstanden WOENSDAG 8 SEPTEMBER Hoog water Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten uur cm uur cm 01.27 222 13.56 216 01.45 246 14.16 240 02.42 290 15.16 284 01.30 168 13.55 156 Z'zee/Colijnsplaat 03.10 170 15.35 157 Stellendam Buiten 01.31 164 14.02 149 Wemeldinge 03.10 190 15.40 178 Krammersl. West 03.30 179 16.05 169 DONDERDAG 9 SEPTEMBER NM Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water Laag water uur cm uur 07.56 174 20.26 2 08.21 187 20.50 2 09.18 218 21.53 2 07.55 121 20.20 I 09.15 126 21.40 I 07.36 068 20.05 0 09.15 1 39 21.40 1 09.20 135 21.40 I Laag water uur cm 02.17 244 02.37 268 03.36 316 02.15 184 04.10 182 02.17 182 04.05 202 04.30 196 uur cm 14.37 234 14.57 258 16.00 304 14.35 169 16.30 166 14.44 163 16.25 188 17.00 183 uur 08.38 09.06 10.10 08.35 10.10 08.20 10.10 10.05 cm uur 182 21.08 2 195 21.36 2 226 22.41 2 121 20.55 1 124 22.30 1! 067 20.46 0 137 22.35 t 132 22.25 i1 de gebogen gestalte, die de buidel vol walging voor zich uit naar de stad droeg, vertraagde de grijsaard de pas, en er verscheen een on aangenaam lichtje in zijn ogen. „Bij Zazel", prevelde hij. „Sinds wanneer heeft men een hekel aan mijn pasmunt? Hier is iets niet in orde! Nevel op mijn pad! O, gru wel!" Vervuld van boze voorgevoelens schuifelde de bejaarde engerd het eethuis binnen. En ja hoor, zijn wantrouwige blik werd meteen ge troffen door een gast die, aan een welvoorziene dis gezeten, gul een handvol geldstukken uitdeelde. „Dit is voor jou, goede vriend", sprak de eter. „De kapoen was uit stekend toebereid en het is mijn gewoonte om loon naar werken te geven. Geld moet rollen, als je begrijpt wat ik bedoel." Ll H Hojsjrutaebted O lichte sneeuw !7S matige sneeuw zware sneeuw tne fchte regen ra matige regen 1030 zware regen tsotei i Europa: Rooskleurig Hans Belterman Liefhebbers weten het al heel lang: de halskarbonade van het varken behoort tot een van de smakelijkste delen van het beest. Het vlees is dooraderd met wat vet en juist daaraan dankt de halskarbonade de goe de smaak. Wanneer de halskarbonade is ontbeend, dan levert dat, in blokjes gesneden, ideaal vlees op voor een stoofpotje. Voor 4 personen: 400 - 500 gram ontbeende halskarbonade, in blokjes (ca. 1,5 cm); 6 (tros) tomaten, ontveld; 2 eetl. (olijf)olie; 30 gram boter; 2 uien, ca. 125 gram, gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 1 theel. milde paprika poeder; 1 eetl. tomatenpuree; 1 eetl. bloem, gezeefd; 1 dl vleesfond, uit potje; 1 dl eenvoudige rode wijn; 1 takje verse tijm; 1 takje verse roze marijn; 1 klein laurierblad; zout; zwarte peper uit de molen; 1 eetl. fijn gesneden bieslook. Halveer de tomaten en verwijder de kernen, het zaad en het vocht. Snijd het vruchtvlees in blokjes. Verhit een koekenpan met hoge opstaande rand. Laat de olie er heet in worden en voeg de boter toe. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Voeg het vlees bij gedeelten toe en laat het, onder regel matig omscheppen, aan alle kanten goudbruin bakken. Neem het vlees met een schuimspaan uit de pan en houd het warm. Laat de uien in het resterende boter- en oliemengsel enkele minuten zachtjes fruiten. Roer de knoflook er door en voeg na 1 minuut paprika poeder en tomatenpuree toe. Roer alles krachtig door. Strooi bloem er over en roer alles nogmaals krachtig door. Schenk er vervolgens de fond, wijn en 1 deciliter water bij. Blijf zo lang roeren tot een heel licht gebonden saus is verkregen. Voeg de helft van de tomatenblokjes, tijm, rozemarijn en laurier toe. Doe daar na het vlees er bij en schep alles enkele malen om. Leg het deksel op de pan en laat alles 45 - 50 minuten zachtjes stoven. Verwijder tijm, rozema rijn en laurier. Voeg naar smaak wat zout en peper toe. Schep de rest van de tomatenblokjes door het gerecht en laat alles dan nog 2 - 4 minuten sudderen. Dien het gerecht in een voorverwarmde schaal op. Tip: geef er drooggekookte rijst en een pittige salade van sperzieboon tjes of haricots verts bij. Daarbij past een komkommersalade ook heel goed. Hogedrukgebieden houden duidelijk overwicht in het overgrote deel van Europa. Met name een strook van Spanje via Frankrijk, Duits land naar Rusland heeft stabiel zomerweer. In de vroege ochtend is er kans dat er op veel plaatsen mist ontstaat. In de loop van de och tend lossen deze mistgebieden op en is het veelal zonnig in de mid dag. Maxima bevinden zich meest tussen 23 en 27 graden, alleen in het zuiden van Frankrijk en in Spanje wordt het plaatselijk 30 graden of iets meer. Boven Italië is het wat minder rooskleurig. Een boven luchtstoring veroorzaakt daar enkele regen- en onweersbuien. Mid dagtemperaturen in het zuiden van de Laars schommelen rondde 31 graden, in het noorden is het met 26 graden minder warm. Ook minder rooskleurig is het weer op de Britse eilanden. Een actievedfr pressie ten westen van Ierland stuurt een frontaal systeem overler land, Schotland en het westen van Engeland. Er valt daar af en toe veel regen en met name in het noorden is er veel wind. In hetooste' van Engeland is het nog droog en vrij zonnig waarbij het kwik nog tot 25 graden weet op te lopen. In het noorden van Europa zijn de weercondities vrij goed te noemen. Op de meeste plaatsen is het droog en schijnt de zon veelal. Maxima lopen uiteen van 15 graden in het noorden tot 21 graden in het zuiden van Zweden. Zeeland: Bijzonder Het warme septemberweer zit ook de Door: Grieta Spannenbi komende dagen nog stevig in het zadel. Er zijn wel vrij veel wolkenvelden, maar in het weekeinde is de zon weer terug. We moeten een flink aantal jaren terug om eer september te vinden die qua temperatuur boven de huidige uit steekt. Gemiddeld telt heel september maar 6 dagen die boven di 20 graden uitkomen. Op 6 februari hadden we deze 6 dagen al bir nen. Een van deze 6 dagen kan bovendien getypeerd worden als een zomerse dag. Op zondag kwam het kwik in Vlissingen nameli ver boven de 25 graden uit. Vandaag is een afwisseling van zone wolkenvelden. Deze wolkenvelden zijn de restanten van een kou front dat ons land passeert. In de middag wordt het rond de 23 gr. den. De zuidwestenwind is hierbij matig. Aankomende nacht isei verspreid over de regio kans op mist en plaatselijk kan dit zelfs dit te mist zijn. De temperatuur varieert rond de 16 graden. Als de mi morgen is opgetrokken, begint de dag met zonnige perioden. Var uit het westen nadert echter een nieuw front en dit bete kent een toename van bewol king. Het blijft overwegend droog en de temperatuur komt iets lager uit dan van daag; 23 graden. De wind is inmiddels gedraaid naar west en is nog steeds matig. Op vrijdag heefteen nieuw hoge- drukgebied zich gevormd ten noorden van het land. We kampen echter nog met de restanten van een storing en dit betekent dat de zon af en toe in de weg wordt gezeten door wat bewolking. De tem peratuur ligt rond 23 graden. Het weekeinde is zonnig met temperaturen die nog steeds boven de 20 graden liggen. Elke week een nieuwe bestemming, iedere dag nieuwe aanbiedingen van Last Minute vakanties en vliegtickets. Boordevol informatie en handige reistips. Alle aanbiedingen vindt u terug op SBS-Text pagina 520. s Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in het sm. weekend rond 17 00 uur. SB* VAKANTIEWINKELS (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4