sas werkt aan toekomstvisie Kanaaleiland PZC De bekoring van de vuurtoren GGS wil verkeersluwe Westkade in hart Sas van Gent zeeland woensdag 8 september 1999 z 19 Koffertje voor basisscholen Tankwagen moet door Vlaketunnel AXA en mosselsector sluiten vrede Sluis wil kerncentrale openhouden Geweld tegen agenten fors beboet Hulst tracht vestiging casino's in te dammen nvulling gebied nog open 3ostburg moet snel jeslissen in slepende saak varkensbedrijf Hardrijder twee maanden rijbewijs kwijt Oostburg zorgt voor veiliger speeltuintjes Gehandicapten spuien ideeën voor betere zorg en voorzieningen door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - De partij Gemeente belangen Groot Sas (GGS) wil dat het dagelijks bestuur van Sas van Gent de Westkade afsluit voor doorgaand ver keer. Alleen voor bestemmingsverkeer moet de weg open blijven. Daarnaast zou de partij het liefst zien dat de route voor gevaarlijke stoffen verandert. Die loopt nu via de Westka de. Burgemeester J. Lonink acht een dergelijke maatregel 'veel te kort door de bocht'. De Westkade is van oudsher een drukke weg. Het verkeer gebruikt de weg om snel naar België te gaan. Wethouder R. Noët kondigde al eerder aan dat er op de bewuste weg snelheidsremmers zou den komen. Ter hoogte van de brug komt een rotonde en een extra exem plaar verrijst voor het oude CSM-ter- rein, mits de fabriekswinkel er komt. Ook komen er nog twee plateaus en evenzoveel chicanes. Noët verwacht dat de verkeerssituatie hierdoor aan zienlijk verbetert, maar voor GGS zijn deze maatregelen onvoldoende. Ook zou GGS graag zien dat het college de route voor gevaarlijke stoffen nog maals bekijkt. Tot nu toe rijden vrachtwagens met een gevaarlijke (chemische) lading over de Westkade, dwars door het centrum. Onlangs heeft de gemeente deze route nogmaals vastgesteld, tot er zich een beter alternatief aandient. Lonink gaat vrijdag, samen met collega Barbé van Terneuzen en Schenkels van Zelzate, de route voor gevaarlijke stoffen aankaar ten bij xommissaris van de koningin W. T. van Gelder. Lonink: „Het is mak kelijk gezegd om zomaar vrachtwagens uit de kern te weren, maar je kunt deze maatregel alleen maar instellen als alle overige mogelijkheden zijn bekenen en benut." MIDDELBURG - Alle 250 Zeeuwse basisscholen krijgen een koffertje met lesmateriaal over het leven in twintigste eeuws Zeeland. Het provinciebestuur wil daar 75.000 gulden voor uittrekken. De koffertjes behoren bij het cultuureducatief project 1900-2000 dat zicht biedt op de veranderingen die zich de afgelopen honderd jaar in de Zeeuwse samenleving hebben voltrokken. De koffertjes bevatten onder meer een cd- rom, een videoband, prentenboeken en uitgewerkte lesactivi teiten. Het materiaal is uitgezocht, bedacht en vervaardigd door studenten van de pedagogische academie van de Hoge school Zeeland en medewerkers van de provinciale welzijns- stichting Scoop. MIDDELBURG - De Vlaketunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland moet worden opgesteld voor vrachtwagens met alle soorten gevaarlijke stoffen. Volgens de provincie en de gemeenten Kapelle en Reimerswaal is dat veiliger dan wanneer deze vrachtwagens via de omleidingsroute over de Vlakebrug blijven rijden. Ze willen dat de minister van Ver keer en Waterstaat het verbod voor het gebruik van de tunnel tankwagens met LPG en vergelijkbare stoffen opheft. Twee jaar geleden is de Vlaketunnel verbeterd en vervolgens opgewaardeerd tot een tunnel van categorie I. Dat betekent dat er bijvoorbeeld tankauto's met benzine er door mogen rij den. Het transport van LPG bleef echter verboden. De omleidingsroute voert langs de veiling in Biezelinge die veel landbouwverkeer aantrekt. Bovendien moeten vracht wagens die de A58 verlaten om de omleidingsroute te volgen, bochten nemen en kruisingen passeren, die een verhoogde kans op ongevallen met gevaarlijke stoffen betekenen. SCHEVENINGEN - Het Productschap Vis en Axa Verzeke ringen begraven vandaag, woensdag, in Scheveningen defi nitief de strijdbijl tijdens een gezamenlijke mosselmaaltijd. Productschap en Axa stonden vorige maand nog tegenover elkaar in de rechtszaal en bij de Reclame Code Commissie over een omstreden reclame van de verzekeraar, waarin een mossel de hoofdrol speelde. Axa heeft de commercial na pro testen uit de mosselsector teruggetrokken. De tegenstanders zijn inmiddels medestanders geworden. Zij maken vandaag, midden in - wat heet - de Nationale Mosselweek, een geza menlijk initiatief bekend. SLUIS-AARDENBURG - De gemeenteraad van Sluis-Aar- denburg zal zich naar alle waarschijnlijkheid donderdag 9 september uitspreken voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele. Burgemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg stellen de raad voor om adhesie te betuigen aan de gemeente Middelburg, die kort voor de zomer een brief richting Den Haag verstuurde met een pleidooi om de centrale langer open te houden. Door de zomervakantie was de Sluis- Aardenburgse raad niet in de gelegenheid om steun te betui gen. Wel werd de commissie burgerzaken om een reactie ge vraagd en schaarde zich achter het collegestandpunt. De raad zal dit donderdag ook doen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 20-jarige inwoner uit Vlissingen veroordeeld tot dui zend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. DeVlissinger hadzich 31 december vorig jaar bij een alcoholcontrole in zijn woonplaats misdragen door aan twee agenten een kopstoot en een vuistslag uit te delen. De straf komt overeen met de eis van de officier van justitie HnorConnyvan Gremberqhe CLINGE - De gemeente Hulst zoekt naar mogelijkheden om de vestiging van casino's aan banden te leggen. Verontruste bewoners van de Clingse Gra- vensstraat klopten deze week bij liet dagelijks bestuur van Hulst aan omdat zij wilden voorkomen dat in het voorma lig café De Smidse in de straat een speelgelegenheid komt. De bewoners vrezen voor overlast. Hulst telt al jaren diverse casi no's, die op gezette tijden door justitie worden aangepakt, worden gesloten, maar in een aantal gevallen ook weer de deuren openden, omdat de uit baters een nieuw speltype in troduceerden. Een spel waar van justitie dan weer moest aantonen of het een gok- dan wel een behendigheidsspel be trof. Het Openbaar Ministerie doet sinds enkele jaren weinig aan de aanpak van illegale ca sino's. Het gevolg is dat met na me in Kapellebrug de twee nog draaiende speelgelegenheden al tijden rustig him gang kun nen gaan. Volgens burgemees ter A Kessen ligt het in het geval van de Clingse speelgele genheid iets anders. Die zou midden in een woonwijk ko men te liggen en hoort daar volgens Kessen niet thuis. De burgemeester is van plan te la ten onderzoeken wat de juridi sche mogelijkheden zijn om de vestiging van de speelzaal in Clinge tegen te gaan. foto Peter Nicolai nor Sheila van Doorsselaer AS VAN GENT - Het dagelijks ■stuur van Sas van Gent is be- giiiet de ontwikkeling van een ekomstvisie voor het Kanaal- land in de stad. Het college wil it gebied een nieuwe invulling iven, maar de mogelijkheden jgeu nog open. Wellicht ko en er woningen of openbare wordt de jachthaven ontwikkeld of wordt ge- voor de aanleg van een ëtgebied rondom de oude sluis ordt al snel ingevuld. De Ter- projectontwikkelaar der Poel gaat binnenkort met de bouw van een met optie op een tweede blok en bungalows. Burge- .eester J. Lonink wil ook graag ■rest van de grond, tot aan het nnispark, een andere bestem ing geven. „Het is een van de ooiste plekjes van de stad en aar willen we graag wat mee aen. Woningbouw kan in prin- pe, maar wel met de nodige aorwaarden eraan verbonden, o moeten we goed rekening ouden met de zogenaamde van de weg over de rug en de fabriek van Cerestar. zeggen dat we geen hui enmogen bouwen in de cirkel, we met geluidsoverlast makenhebben." Sroen is slechts één van mogelijkheden waar Lonink an denkt. Volgens de burge meester kan het Kanaaleiland ook goed worden gebruikt om de jachthaven verder te ontwik kelen. „Maar we kunnen de strook ook gewoon groen laten. Ik denk dan bijvoorbeeld aan een park." Te vroeg Volgens Lonink is de grond ook te gebruiken om er 'openbare ruimtes te bouwen'. Welke pre cies kan hij nog niet zeggen. Lonink: „Het is allemaal nog heel pril. Voor mezelf heb ik al bepaalde ideëen in mijn hoofd, maar het is nog te vroeg om die nu al naar buiten te brengen. Het is immers niet zo dat wij in de nabije toekomst al aan het werk gaan op het Kanaaleiland. Eerst moet de integrale visie er komen." Hij verwacht dat de vi sie in het voorjaar helemaal op papier staat. De invulling van het Kanaaleiland in Sas van Gent staat nog volledig open. Adri Klinkenberg EN HAAG - De twee Oost- varkensmesters Raay- moeten binnen twee een beslissing op hun uit 1997 de bus hebben. Dit heeft rech- Berg van de Raad van Sta- uitgemaakt in de rechtszaak de twee broers tegen de ge- leente Oostburg hebben ge- Derd. e broers doen al sinds begin 997 pogingen om hun bedrij en aan de Groeneweg 1 en 2 te ernieuwen om er duizenden lestvarkens te gaan huisves- m. Zij vinden het bijzonder ir- tant dat hun vergunningsaan- raag nog steeds niet is (gehandeld. Hun raadsman J. an Groningen sprak in juli op e zitting bij de Raad van State traineren, omdat B en W Oostburg er al tweeënhalf over doen. „De gemeente jkt patent te hebben op het te beslissen", zei raadsman REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W,A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E, Dominicus S.van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Van Groningen op de zitting. Maar dat past volgens hem goed in het beleid, omdat B en W de varkensbedrijven liever zien gaan dan komen. Excuus Het gemeentebestuur heeft nauwelijks een excuus voor de trage gang van zakenB en W er kennen dat er termijnen zijn overschreden zonder dat daar voor een verklaring is te geven. Het enige excuus voor de vertra ging is de MER-plicht. De pro vincie Zeeland vond in 1998 dat alle bedrijven met meer dan duizend mestvarkeneenheden een milieu-effectrapport moes ten maken. De Raad van State heeft deze plicht inmiddels van tafel geveegd, omdat de provin cie niet bevoegd is een MER te eisen. Op de rechtszitting in juli bleek dat er nieuw probleem is ont staan. De broers zijn met hun maatschap opgegaan in de BV Raaymakers Schoondijke. Vol gens de gemeente zijn de twee bedrijven van de gebroeders hierdoor één bedrijf geworden. Een dergelijke ingrijpende ver andering vereist een nieuwe vergunningsaanvraag. Raads man Van Groningen noemde het een luminueze vondst van de ge meente om nieuwe vertraging op te werpen. TERNEUZEN - Een 26-jarige inwoner van het Brabantse Oir- schot is dinsdag in Terneuzen veroordeeld tot 750 gulden boe te en twee maanden rijontzeg ging voor een snelheidsovertre ding bi j Terhole. De man reed daar in augustus vorig jaar met een snelheid van 137 kilometer per uur. De maxi mumsnelheid op deze weg is 80. Het is de tweede keer in een jaar tijd dat de man op te hard rijden wordt betrapt. Volgens de her halingsregeling zou de man vier maanden onvoorwaardelijke ri jontzegging krijgen. Officier van justitie H. I. den Hartog eiste een geldboete van 1085 gulden en vier maanden rijontzegging, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Zeefdruk van Frans Room, te zien in de Napeleon Hoeve in Breskens. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Vuurtorens zijn in tegen woordig. Als zoutstrooier, kandelaar of zomaar, als beeldje voor op de schoor steenmantel. Schilder Frans Room maak te een serie van 26 zeefdrukken van ver schillende Nederlandse lichtbakens. De expositie is nog tot eind oktober te zien in het restaurant van camping Napoleon Hoeve in Breskens. Room (60), opgegroeid in de Zaanstreek, had zijn expositieruimte niet beter kun nen kiezen. De Breskense vuurtoren ligt op een steenworp afstand van de Napole on Hoeve. Daarbij heeft het personeel van cle Napoleon Hoeve in het restaurant een speciaal eilandje ingericht met daarop een aantal mini-vuurtorens. Op de tafel tjes prijken nog kleinere exemplaren met bovenin een theelichtje. Door de hele en tourage komen de zeefdrukken nog beter tot hun recht. De kunstenaar gebruikte vetkrijt om te schetsen. Dat is te zien in de typisch Hol landse luchten, waarin duidelijk de krijt lijnen naar voren komen. Room heeft een prima oog voor detail. Zo zijn overduide lijk de scheuren in de buitenmuur van de Texelse vuurtoren te zien. Daarnaast kreeg elk boomblaadje, steentje of spriet je helmgras een eigen kleurnuance. Tegenpool De meeste werken zijn uitgevoerd in zachte tinten, met enkel het harde zwart- /wit, rood/wit van de vuurtorens als tegenpool. Het Paard van Marken is zelfs twee keer te zien. Een keer i n broos pastel, de andere zeefdruk in grillig zwart/wit. Room maakte zijn zeefdrukken namelijk in twee periodes. Natuurlijk ontbreekt de Breskense vuurtoren niet in de collectie en ook die van Burgh Haamstede en Westka- pelle zijn vertegenwoordigd. De serie is nog niet compleet, want niet alle Neder landse vuurtorens zijn al vereeuwigd. Vereeuwigen. Dat is meteen het letterlijke doel van Room. Hij heeft een passie voor bedreigde landschappen en wil deze daar om ook vastleggen. Een groot deel van het erfgoed, waaronder landschappen, maar ook fabrieken en vuurtorens, is inmiddels verdwenen. Volgens Room is het land schap omgevormd tot een eenheidsworst en de enige manier om mensen te laten zien hoe het vroeger was, is door het vast te leggen. Belangstellenden hoeven niet steeds naar diverse galerieën om de vuurtorens van Room te zien. Hij maakte van elke zeef druk een gelimiteerde oplage. door Conny van Gremberqhe OOSTBURG - De speeltoestel len in diverse Oostburgse speel tuintjes voldoen niet aan veilig heidsnormen. Dat blijkt uit inspectie door gemeentelijke diensten. Burgemeester en wet houders willen niet het risico lo pen dat er ongelukken gebeuren en dat burgers de gemeente daarvoor aansprakelijk zullen stellen. De toestellenzullen snel worden aangepast. Tevens worden bij de speelwerktuigen schokdem- pende ondergronden gelegd. Een en ander kost de gemeente vijftig mille. De raad wordt gevraagd deze maand dat geldbedrag beschik baar te stellen. De gemeente raad wordt tevens verzocht om een krediet van 146.000 gulden vrij te maken voor de herinrich ting van een speelterrein aan de Gaaipersstraat in IJzendijke. Het terrein werd kortgeleden gesaneerd, omdat ter plaatse vervuilingen werden aangetrof fen. In overleg met buurtbewo ners is afgesproken om het speelterrein na sanering van het gebied opnieuw in te richten. Tijdens de raadsvergadering komt ook nog het collegevoor stel aan de orde om ruim 1,4 mil joen gulden uit te trekken voor de aanleg van een milieustraat op het bedrijventerrein Stam- pershoek in Oostburg. De werken zullen worden uitge voerd door Van den Hemel Wegenbouw uit Biervliet. De Oostburgse raad vergadert don derdag 16 september om 19.30 uur in het gemeentehuis. door Joost Bosman SLUISKIL - De situatie voor mensen met een lichamelijke handicap is in Zeeland voor ver betering vatbaar. Dinsdag kon den zij in 't Meulengat in Sluiskil ideeën spuien voor de zogeheten regiovisie. Daarin in ventariseren zorgvragers, zor gaanbieders, zorgverzekeraars, gemeenten en de provincie hoe de regionale zorginfrastructuur in de verschillende sectoren er uit moet zien. Op basis van de zorgvisie bepaalt het ministerie hoeveel geld het beschikbaar stelt. G. van Heukelom, voorzitter van de statencommissie welzijn, stelde dat de regiovisie aller eerst de praktijk van alledag moet weerspiegelen. Ze moet volgens hem niet alleen gaan over formele onderwerpen zoals de bevolkingssamenstelling en het landelijk beleid. „Wat mij betreft mag een regiovisie best revolutionaire ideeën bevatten, in de goede zin van het woord. Als we met z'n allen vinden dat er aan bijvoorbeeld de indica tiestelling wat schort, moeten we dan in een regiovisie star vasthouden aan de wettelijke regels? Of mogen we daarin ideeën lanceren over hoe het systeem kan worden verbeterd? Een volmondig 'ja' was het antwoord van Van Heukelom. „De regels zijn er voor de men sen, en niet andersom." Telefooncellen Ook vond Van Heukelom dat de regiovisie aanbevelingen moet bevatten aan andere sectoren dan alleen de zorg. Zo zouden projectontwikkelaars en aan nemers woningen moeten bou wen, die later gemakkelijk kunnen worden aangepast. Het zelfde geldt voor de provincie en gemeenten die volgens Van Heukelom in bestemmings plannen automatisch aandacht moeten schenken aan verlaagde stoepen, brievenbussen en voor gehandicapten toegankelijk te lefooncellen. B. Volmer, voorzitter van de werkgroep gehandicaptenbe leid voor Veere, Middelburg en Vlissingen, schetste een aantal drempels waartegen mensen met een lichamelijke functiebe perking nog te vaak aanlopen. Zo hebben ze bij aanvragen voor bepaalde voorzieningen veelal te maken met langdurige procedures en langs elkaar heen werkende instanties. Meer spe cifieke moeilijkheden onder vinden ze volgens hem onder meer bij het wonen, de bereik baarheid van openbare gebou wen, het vervoer, en het onder wijs en educatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47