Delinquenten krijgen opleiding Slepers zijn lange werkdagen zat Hl Zeeuwse licht lokt amateurschilders Politie denkt nog niet aan misdrijf in zaak verdwenen Ingride Consulente vraagt om ruimere toewijzing budget gehandicapten Provincie pleit voor opschorting verbod bestrij dingsmiddelen Reclassering begint project in Terneuzen voor mensen met werkstraf Feest voor 9-jarigen van 9-9 zeeuwse almanak Karweitjes Hfinr Joost Bosman TERNEUZEN - Reclassering Nederland begint in Terneuzen binnenkort een zogeheten leer werkplaats voor mensen met ccn werkstraf. Het gaat om een ruimte waarin maximaal tien delinquenten verschillende ac tiviteiten verrichten. Te denken valt aan onder meer houtbewer king, schilderwerk en licht re- paratievverk. Ook mensen met een gevangenisverleden kunnen er werkervaring opdoen, als zij moeilijk bemiddelbaar blijken op de arbeidsmarkt. Het project is uniek voor Zee land. Momenteel worden men sen met een alternatieve straf bij organisaties te werk gesteld, maar een speciale werkruimte voor hen is nieuw. Maandag heeft de reclassering van de ge meente Terneuzen het groene licht gekregen om het project door te zetten. „Nu draaien taakgestraften nog mee in be- GS dreigen met rechtzaak over ambulances MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie Zee land heeft minister Borst van Volksgezondheid opnieuw een brandbrief over de financiering van de ambulancezorg ge stuurd. De drie Zeeuwse ambulance posten zijn door nieuwe regel geving genoodzaakt de hulp verlening terug te brengen, laat het college Borst weten. Als de minister op korte termijn Borst geen extra geld aan het Zeeuwse ziekenvervoer geeft, ziet het college zich genoodzaakt naar de rechter te stappen. Tevens heeft GS de vaste Kamercom missie voor VWS uitgenodigd voor een bijeenkomst over de problematiek van de Zeeuwse ambulancezorg. Hennepkweker MIDDELBURG - De Middel- politierechter bestrafte een 25-jarige man uit ?n met een boete van vijfduizend gulden en twee we ten voorwaardelijke gevange nisstraf wegens het bezit van 170 hennepplanten. De officier van justitie had twee maanden staande bedrijven, maar daar is niet altijd genoeg plaats", ver klaart B. Hendrikse van het ar rondissement Middelburg. De leerwerkplaats wordt onderge bracht in het voormalige pand van Micro Elektro aan het Schelpenpad in Terneuzen. Daarin huist nu al het zoge noemde OMNI-project, dat zich onder meer bezighoudt met het onderhouden en inrichten van woningen voor asielzoekers. In een later stadium zal de werk plaats misschien ook inhoude lijk samenwerken met het OM NI-project, „Maar dat moet nog worden besproken. Want we mogen natuurlijk niet onder de duiven van het OMNI-pro ject schieten", zegt Hendrikse. Werkmeester De werkleerplaats staat onder leiding van een zogeheten werk meester, waarvoor inmiddels al personeelsadvertenties zijn ge plaatst. „Dat moet een duizend poot zijn", zegt Hendrikse. „Hij dient de vaardigheden van de diverse werkzaamheden zelf te beheersen, maar moet die ook kunnen overbrengen op ande ren. Tevens moet hij de delin quenten aan het werk zien te houden, ook als die geen zin hebben om te werken. Daarvoor krijgt hij intern een opleiding." De kosten van het project be dragen volgens Hendrikse niet meer dan een ton, die door Re classering wordt opgebracht. „De ruimte moet worden aange past en het gereedschap ge kocht. Maar omdat het om een voudige werkzaamheden gaat, hoeft dat niet duur te zijn. Coördinator J. Morcus wil voor komen dat de leerwerkplaats het stigma van criminaliteit krijgt. „Daarom is het goed dat DOMBURG - Aangetrokken door het Zeeuwse licht komen deze week schilderliefhebbers uit alle hoeken van het land naar Domburg. Met het zout op hun kwasten, de wind door het haar en de ogen gericht op de zee, nemen zij deel aan de workshops schilderen aan de kust, georganiseerd door de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon. foto Men no Boermans/ANP Joor Joost Bosman IERNEUZEN - Volgens de po litie heeft de verdwijning op sieh van de dertienjarige In- VLISSINGEN - Timothy Baert uit Hulst, Ghislaine van Belzen uit Vlissingen, Nicole Caljouw uit Hein- kenszand en Rick Mulder uit Goes vieren morgen hun negende verjaardag in een Duits pretpark. Zij maken deel uit van een groep van tweehonderd kinderen die net als zij op 9-9-1999 negen jaar wor den. Er zijn ook jarigen bij uit Noorwegen, Duitsland en Italië. Het feest wordt gehouden in Kernwasser Wonder land, een pretpark op het terrein van de nooit afge bouwde kerncentrale in Kalkar. Alle kinderen hebben donderdag vrij van school. De vrouw ach ter dit grote verjaardags feest is Yvonne Schui- veling uit Mierlo-Hout. Haar zoon Roy is een van de jarigen en dat bracht haar acht jaar geleden op het idee om deze bijzonde re dag te organiseren. „Er zijn op 9 september 1990 in Nederland 490 kinde ren geboren", weet Schui- veling. Die zijn er niet allemaal bij. Bij tweehon derd deelnemers is ze ge stopt. „Anders werd het feest te massaal." Ouders, broers en zussen mogen mee. De feestvierders ver trekken vandaag. gride Valas dos Anjos hoogst waarschijnlijk niets met een misdrijf heeft te maken. „We gaan er vanuit dat Ingride is weggelopen. Maar tussendoor kan er natuurlijk van alles zijn gebeurd", aldus woordvoerder J. van Mourick. Vier dagen na haar verdwijning is de dertienjarige Ingride Valas dos Anjos uit Hoek nog steeds spoorloos. Dinsdag was de poli tie bezig zo'n twintig tips na te trekken. Daarnaast werd het personeel van de Provinciale Stoomboten Dienst (PSD) gehoord dat het afgelopen weekend dienst heeft gehad. De politie houdt er na melijk rekening mee, dat In gride de veerpont naar Vlissin gen heeft genomen. „We hebben nog steeds geen idee wat er aan de hand is. We zijn geheel afhankelijk van tips", zegt Van Mourick. Perkpolder De tip dat het meisje zaterdag avond op het veerplein in Bres- kens is gezien, is volgens Van Mourick nog niet bevestigd. Hij stelt dat het feit dat ze vrijdag middag nog in Hoek, vrijdag avond in de buurt van Perkpol der en mogelijk zaterdagavond in Breskens is gesignaleerd er wellicht op duiden dat Ingride ronddwaalt in Zeeuws-Vlaan- deren. Momenteel komen nog nieuwe tips binnen, maar die zijn niet allemaal bruikbaar. Van Mourick: „Dinsdagmorgen kreeg de politie in Zeeuws- Vlaanderen een aantal telefoon tjes van mensen die het zusje van Ingride naar school hadden zien gaan. Zij heeft precies de zelfde fiets als Ingride." Geen geld Ingride had op moment van haar verdwijning geen geld bij zich. Maar dat hdeft niet te bete kenen dat Ingride niet aan eten zou kunnen komen, zegt Van Mourick: „Het is zomer en er staat nog genoeg op het veld om van in leven te blijven." door Arjan van Westen VLISSINGEN - Werknemers van sleepboten zijn ontevre den over hun arbeidsomstan digheden. „Een grote troep", oordeelt J. Marys, werknemer op de sleepboot Evertsen uit Vlissingen. Marys en collega J. van de Schor maken regelma tig weken van 75 uur. „Breng je dit onder de aandacht van de werkgever, wordt je als een kwajongen weggestuurd." De arbeidsomstandigheden op sleepboten liggen gevoelig. Er is onder de slepers veel onge noegen over de lange werkda gen en de overuren. Uit angst voor de werkgever voelen wei nigen er voor om over het on derwerp te praten. De direc ties op hun beurt laten reacties over aan werkgeversorganisa ties. Marys is boos. „We maken veel overuren. Maar daar gaat weer een belasting van zestig pro cent over." Beide werknemers zien liever zien dat in de CAO geregeld wordt dat ze meer vrij krijgen. „Je sociaal leven lijdt er nu ook onder", vindt Van de Schor. De bemanning van de Evert sen is gespecialiseerd in sleep en bergingswerkzaamheden. Dat betekent dat drie man overdag soms urenlang op een klus wachten. Ongerief over de overuren is groot. Regelma tig worden ze voor klussen 's nachts gebeld. Weken dat ze tachtig, negentig uur draaien zijn geen uitzondering. Ge middeld houden ze het op vijf enzeventig uur. De twee Vlis- singers voelen dan ook wel wat voor ploegendiensten. Ze zien weinig mogelijkheden om dit te bereiken. Marys: „We zijn te klein om te staken en de FNV doet wel wat, maar krijgt geen poot aan de grond." Smit Internationaal uit Rot terdam, eigenaar van de Evertsen, laat een reactie over aan de twee werkgeversorga nisaties. J. A Groenewolt van de Vereniging voor Sleep- en Duwbooteigenaren Rijn en IJssel, wil niet op het verhaal van de Vlissingers ingaan. Er zijn daarvoor te veel verschillende CAO's voor sleepbootpersoneel. Dat er structureel iets mis is met de arbeidstijden vindt hij onzin. Een delegatie van personeel van Smit Havensleepdiensten, actief in Rotterdam en Zee land, overhandigde dinsdag in een petitie over de werktijden aan de Tweede Kamer. Het mi nisterie van Sociale Zaken werkt aan een Arbeidstijden besluit voor de sleepdiensten. Morgen, donderdag, wordt daarover overleg gevoerd door werknemers- en werkgevers organisaties én het ministerie. Volgens de actievoerders van foto Ruben Oreel Smit Havensleepdiensten dreigen die besprekingen de verkeerde kant op te gaan, vooral omdat de sleepdiensten onder de Binnenvaartwet worden gebracht. „Wij zijn geen binnenvaartbedrijven die een vastgesteld traject va ren", verklaart woordvoerder C. Voorspuij. „Ons werk is veel inspannender. Dat kun je niet uren en uren achter elkaar doen." Voorspuij vindt het dan ook 'een ongezonde zaak' dat Soci ale Zaken de rusttijd wil vast pinnen op tien uur per etmaal. „Die tien uur mag dan worden verdeeld over twee pauzes. Op die manier kan je toch nog 29 uur achter elkaar in touw zijn." Het steekt hem ook dat het minimumaantal beman ningsleden per sleepboot 'echt minimaal' is genomen. „Tot 25 ton trekkracht mag met twee bemanningsleden gevaren worden, is het voorstel. Dat is onacceptabel. De veiligheid komt in het gedrang. Bij ha- vensleepwerk moeten zeker drie bemanningsleden aan boord zijn." De Smit-delegatie juicht het toe dat er 'eindelijk' een Ar beidstijdenbesluit in de maak is voor sleepdiensten, omdat er nu wettelijk niets is geregeld. Arbeids- en rusttijden zijn zo doende een concurrentiemid del geworden. Dat verandert bij een wettelijke regeling. Arbeidstijdenwet Bij Smit worden momenteel diensten gedraaid van zeven keer 24 uur, dus een week. Zo lang blijft een bemanning aan boord. En dan wordt er maxi maal 16 uur per etmaal ge werkt en minimaal 8 uur gerust. „Ik ben", vertelt Voor spuij, „wel eens naast een draaiende motor in slaap ge vallen." De havensleepdien sten horen thuis onder de Arbeidstijdenwet, aldus Voor spuij. Een gewone werkdag duurt dan acht uur. „Dat valt heel goed in te roosteren." De actie van het Smit-perso neel wordt niet gesteund door de vakbonden. „Wij staan er wel achter", laat bestuurder J. van den Brink van FNV Bond genoten weten. „Een wettelij ke regeling hoort grenzen te stellen. Dat gebeurt onvol doende in het voorstel dat nu op tafel ligt." Volgens Van den Brink is het mogelijk in de havensleep diensten een werkrooster in te voeren met een normale werk dag van bijvoorbeeld acht uur. De Vlissingers Marys en Van de Schor waren niet op de hoogte van de petitie maar ze zijn er wel blij mee. „Het is goed als er aandacht voor deze zaak komt. Het kapitaal mag nog veel te veel", aldus Marys. ook mensen te werk worden ge steld, die niet opzettelijk iets hebben misdaan, maar wel zijn veroordeeld." Morcus denkt daarbij aan personen die bij voorbeeld dronken achter het stuur hebben gezeten. „Zij zijn ook veelal degenen die de ande ren op sleeptouw kunnen ne men." Morcus verwacht dat het een kwestie van weken zal zijn, totdat de leerwerkplaats kan draaien. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Het systeem van persoonsgebonden budget ten (PGB) voor verstandelijk gehandicapten moet drastich veranderen. De budgetten voor gehandicapten met zware pro blemen die dag en nacht zorg nodig hebben, zijn volstrekt on voldoende. Dat zegt J. Koens, gehandicap- tenconsulente bij de Zeeuwse koepel van patiëntenorganisa ties het Klaverblad. „Meervou dige gehandicapten die naast hun geestelijke ook een licha melijke handicap of gedrags problemen hebben, vallen buiten de boot omdat ze simpel weg meer geld nodig hebben. Het gevolg is dat zij op vrijwilli gers of toch weer op de instellin gen zijn aangewezen die zij of hun ouders willen omzeilen." Koens zegt dat bij het PGB niet wordt gekeken hoeveel de zorg kost die een gehandicapte nodig heeft. „Ze noemen het PGB per soonsgebonden, maar dat is het helemaal niet." Inkopen Met een persoonsgebonden budget kan een verstandelijk gehandicapte buiten de tradi tionele gehandicapteninstellin gen om zorg inkopen. Afhanke lijk van de behoefte aan zorg kunnen gehandicapten een budget tot maximaal 65.000 gulden krijgen, kinderen tot 75.000 gulden. Voor veel gehan dicapten is het PGB een succes, zegt Koens. „Maar zware geval len en gehandicapten die zelf standig of samen in één huis wil len wonen, krijgen te weinig PGB-geld." Ouders die zich in de stichting Fleuroja hebben verenigd om voor hun gehandicapte kinde ren woningen in Zierikzee te bouwen, hebben vergeefs bij de rechter aangeklopt voor verho ging van de PGB's tot ongeveer 130.000 gulden. Koens: „In een hardheidsclausule bij de af spraken met de zorgkantoren staat dat een PGB tot 200.000 gulden kan gaan. Maar geen kip die dat ooit heeft gekregen. Het zorgkantoor is doodsbenauwd dat het uit de hand loopt." Volgens J. Vermeulen, adjunct directeur van het zorgkantoor (CZ-groep) waar Zeeland onder valt, leidt de clausule tot ver warring. „Er is ruimte voor ver schillen in interpretatie." Hi] zegt dat het zorgkantoor het ei gen functioneren op dit moment kritisch onderzoekt. „Als blijkt dat het Zeeuwse zorgkantoor te zuinig is en te veel afwijkt van wat andere zorgkantoren doen, is aanpassing van het beleid op z'n plaats." Rekenmethode De landelijke gehandicapten stichting Philadelphia heeft een nieuwe regeling bedacht die als rekenmethode voor de PGB's kan dienen. „Dat is een goede en eerlijke rekenmethode die wél persoonsvolgend is", zegt Koens van het Klaverblad. „Er wordt gekeken naar werkelijke zorgkosten. Elders in het land hebben zorgkantoren al op basis van deze rekenmethode budget ten toegekend." Stichting Fleuroja probeert met deze me thode bij het zorgkantoor Zee land alsnog PGB's van 130.000 gulden te krijgen. „De methode van de CZ-groep is volstrekt achterhaald. Die past niet bij de moderne zorg op maat-gedach- te", aldus S. Vaandrager van Fleuroja. Volgens Vermeulen (CZ-groep) bekijkt het zorgkantoor of de Philadelphia-methode een 'hanteerbare methode' is, die niet tot 'onbillijkheden' leidt. „Wij willen gehandicapten niet tekort doen. Maar we moeten voorkomen dat we te royaal PGB-budgetten toekennen. Dat betekent dat de wachtlijsten al leen maar langer worden." In Zeeland wachten ongeveer 55 gehandicapten op een PGB. door A. J. Snel MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie vindt dat moet worden voorkomen dat het agrarisch bedrijfsleven in Nederland op achterstand wordt gezet door het verbod van een reeks gewasbeschermings middelen. Gedeputeerde Staten schrijven dat aan staatssecreta ris Faber van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Zij menen dat grondig moet worden onderzocht welke alter natieve middelen in de plaats kunnen komen van de stoffen die verboden worden. Voor zo ver blijkt dat voor bepaalde stoffen geen werkelijke alterna tieven toepasbaar zijn, zou het verbod naar het oordeel van GS moeten worden opgeschort tot 1 januari 2003. Het college laat de bewinds vrouw weten, dat het haar be leid om te komen tot een beper king van de milieu-aantasting door agrarische productie, on derschrijft. Het meent echter dat een ongelijke concurrentie positie moet worden voorko men. Die kan ontstaan als elders binnen de EU tot 2003 middelen worden toegelaten die in Neder land verboden zijn. Gedoogd GS erkennen dat al vanaf het begin van de jaren negentig dui delijk was dat de eisen strenger zouden worden. Op basis van het tot nu toe gevoerde beleid ging de land- en tuinbouw er echter van uit dat bestrijdings middelen tot 2003 zouden worden gedoogd als ze als on misbaar konden worden ge kwalificeerd. GS wijzen verder op het Meerjarenplan Gewasbe scherming waarin afspraken zijn vastgelegd over de reductie van het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen onder voorwaarde dat een breed pak ket van middelen beschikbaar zou blijven. In dat plan wordt er ook van uitgegaan dat middelen pas worden verboden als er ver vangers voorhanden zijn. Daklozen dreigen met bezetting in Terneuzen TERNEUZEN - De cliënten van de dag- en nachtopvang zullen vrijdagmiddag het activiteiten en slaapgebouw aan het Schel penpad in Terneuzen bezetten. Daarmee willen ze hun zorg ui ten over de dreigende sluiting van de voorziening voor dak- en thuislozen. Minister Borst wil de zeven ton die bijna dertig ge meenten nu nog ontvangen voor overlastbestrijding herverde len. Hoewel in Terneuzen de dag- en nachtopvang succesvol is, zou het geld elders te weinig effect sorteren. Inmiddels zijn de cliënten begonnen met een handtekeningenactie voor het behoud van de dag- en nachtop vang. Ze willen de petitie aan bieden aan wethouder P. Hame- linck (welzijn). Dinsdag hadden ruim veertig mensen hun hand tekening gezet. Op vlakke toon sprak de man zijn chef aan. Of hij drie we ken vrij kon nemen. Natuur lijk, was de reactie, prettig zo'n nazomervakantie. Nou vakantie, zei de man somber, dat viel nog maar te bezien. Er moest thuis wor den verbouwd. Een serre was een lang gedroomde wens en nu de helft van de rijke kin derschaar het huis uit was, konden die hokkerige slaap kamertjes bij elkaar worden getrokken. En zo waren er nog wat kar weitjes. Voor het ingrijpend ste deel van het werk zou een aannemer komen, maar om de kosten te drukken zou er ook enige zelfwerkzaamheid aan de dag worden gelegd. Heb je daar dan vakantie voor nodig, vroeg de chef ver baasd., ik dacht dat je twee linkerhanden had. Ja, erkende de man, maar mijn vrouw vond dat ik daar mee als ik mijn best doe af en toe wel een kwast kan aange ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45