Boze ambtenaren slaan terug PZC 720 Verkoop van gemeentehuis in impasse Vlissingen start visserijproject op Ambon Leerwerkplaats voor delinquenten met alternatieve straf Aantal aanvragen in kader WVG heeft piek bereikt zeeland Kritische uitspraken raadsfracties frustreren verbeteringen kapper/kapster woensdag 8 september 1999 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwse ambtenaren zijn woedend op de gemeenteraad. Ze vinden de door verschillende raadsfrac ties geventileerde kritiek op hun functioneren onterecht. In een brief van de ondernemingsraad aan de gemeenteraad slaan de ambtenaren terug. Volgens hen frustreert de kritiek de in gang gezette verbeteringen, ont neemt het gemeentemedewer kers de motivatie en wordt het functioneren van de organisatie in ernstige mate bemoeilijkt. Vooral de WD-fractie steekt haar ongenoegen over het in haar ogen onvoldoende functio neren van het ambtelijk appa raat niet onder stoelen of ban ken. Half augustus pleitten de liberalen in een persbericht voor een onderzoek naar de kerntaken van de gemeente. Gemopperd Zo'n onderzoek zou dan uitein delijk moeten leiden tot een plan voor een kleiner maar doel matig werkend ambtenarenap paraat. De PvdA sprong in reac tie daarop op de bres voor de ambtenaren, maar tijdens ver schillende commissievergade ringen werd door andere raads fracties toch weer stevig gemopperd op de ambtenaren. Geheel ten onrechte volgens vi- ce-voorzitter van de onderne mingsraad van de gemeente P. van Santé. „Als OR zijn wij on aangenaam verrast over de uit spraken van raadsfracties met het oog op de organisatie, zoals het verminderen van het aantal ambtenaren en de roep om de organisatie door te lichten." In de brief zegt de OR ongerust te zijn over het gebrek aan ver trouwen vanuit de gemeente raad in de gemeentelijke orga nisatie en het feit dat de kritiek nog geen twee maanden na het besluit tot het in gang zetten van een 'verbetertraject' komt. Kortom: de ambtenaren vinden dat ze geen echte kans krijgen om verbeteringen door te voe ren en dat is niet alleen verve lend voor henzelf - ze voelen zich aangeschoten wild - maar 'niet in de laatste plaats voor de burger'. De OR stelt dat de gemeente raad in deze een zware verant woordelijkheid heeft, maar ver wijt de raad dat zij het de ambtenaren niet makkelijker maar juist moeilijker maakt. „Het uitblijven van duidelijke bestuurlijke keuzen trek een zware wissel op het funct ione ren van het personeel en de or ganisatie. De gevolgen hiervan hebben zich al op een aantal plaatsen binnen het ambtelijk apparaat gemanifesteerd, met onder meer als consequentie dat gekwalificeerd personeel be sluit om elders emplooi te zoe ken. Dit heeft tot gevolg dat het voltooien van het verbetertra ject wordt bemoeilijkt en de angst gerechtvaardigd is dat er een vicieuze cirkel ontstaat." Wethouder D. van der Wekken, die onlangs tijdens een commis sievergadering de raadsfracties opriep om het ambtelijk appa raat de kans te geven echt werk te maken van het verbetertra ject, zegt alle begrip te hebben voor de reactie van de OR op de kritische geluiden van uit de po litieke fracties. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het wil niet erg vlotten met de plannen voor verkoop van het voormalig gemeentehuis in Burgh-Haamstede. Juridische touwtrekkerij tussen de ge meente en makelaar M. Geense uit Bruinisse kan voor forse vertraging gaan zorgen. Eerder zorgde Geense voor een onaangename verrassing voor de gemeente door het eerste optierecht op het voormalige gemeentehuis van Bruinisse - ook in de aanbieding - te clai men. De gemeente vocht die claim aan, maar de rechter stelde Geense in het gelijk, het geen voor de gemeente bete kende dat zij door moest on derhandelen met de Bruse makelaar. Een soortgelijke si tuatie is ontstaan rond de ver koop van het voormalig gemeentehuis in Burgh- Haamstede. Voor het gebouw - ooit neergezet als motel - en de bijbehorende grond staan de belangstellenden in de rij. On der wie Geense. „In juli 1997 werden onder meer de voorma lige gemeentehuizen in Brui nisse en Burgh-Haamstede te koop aangeboden. Ik heb toen meteen laten weten dat ik voor beide gebouwen belangstel linghad." Op dat moment wist Geense niet beter dan dat de gebouwen uiteindelijk aan de hoogste bieder verkocht zouden wor den. Dat pakte anders uit vol gens de makelaar. „Begin dit jaar werd er ineens een voor stel doorgejast en dat hield in dat de gemeentehuizen niet zonder meer naar de hoogste bieder gaan. Er werden ineens aanvullende eisen gesteld. Geense maakte bezwaar tegen Voor het voormalig gemeentehuis in Burgh-Haamstede zijn verschillende gegadigden. Geense is er één van. foto Janne Wolterbeek deze manier van werken door de gemeente, maar dat was te vergeefs. Geense bevestigt noch ontkent dat hij daarna naar de rechter stapte om als nog zijn gelijk te halen en in de race te blijven voor het voor malig gemeentehuis. „Het hangt nog, en zolang dat het geval is zeg ik daar verder niets over", aldus de Bruse make laar. Wethouder grondgebiedsza ken G. J. van de Velde-de Wilde stelt dat er sprake is van een ju ridisch gevecht tussen de ge meente en Geense. „De heer Geense had een kort geding te gen ons aangespannen en dat heeft hij verloren. Maandag hebben we gehoord dat hij in hoger beroep gaat tegen dat vonnis." Van der Velde is er vast van overtuigd dat de ge meente in deze kwestie niets te verwijten valt.' „In het stap penplan, en dat onderschrijft de rechter ook, staat dat de ge meente aanvullende voor waarden mag stellen en dat hebben wij gedaan. Wij vinden de plek waar het voormalig ge meentehuis staat cruciaal. Daarom hebben wij stede- bouwkundige voorwaarden gesteld en willen wij alleen in zee met kopers als zij zorg voorzieningen bieden. Eind september had de ge meente de aspirant-kopers de finitief duidelijkheid willen verschaffen, maar of dat gaat lukken is volgens Van der Velde nog niet te zeggen. „Daar moeten we nog juri disch advies over inwinnen." Blij is Van der Velde niet met de nieuwste zet van Geense. „Ik heb er een redelijk wrange smaak van in de mond, maar verder zeg ik er niets over." GS keuren campingplan goed ZIERIKZEE - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebfc.; geen planologische bezwaren tegen de herstructurering» uitbreiding van camping vof Groenewoud in Burgh-Haa: stede. De gemeente Schouwen-Duiveland had het bedrijf; plan voorgelegd aan de provincie. De aanleg van een zwembad, een tennisbaan, een sportve) de opzet van een strandexpres en vergroting van de wande, mogelijkheden behoren tot de plannen voor kwalïteitsverbl tering op camping Groenewoud. Verder wil eigenaar P. |j Damme de standplaatsen op zijn camping verplaatsen en vc- groten, het aantal jaarplaatsen met zeven uitbreiden en tv,; trekkershutten plaaten. De huidige camping wordt omgea in een terrein voor groepskamperen. Winkeldief ontkomt aan agenten VLISSINGEN - Een 45-jarige Vlissinger is dinsdag bijna on; komen nadat hij was betrapt op winkeldiefstal. De polm hield de dief rond elf uur 's ochtends aan, maar die zich metg; weid uit de voeten te maken. Hij keerde hierop terug na; huis, waar de politie hem even later oppakte. De man pn beerde een boutenschaar te ontvreemden uit een winkel aa de Govert Flincklaan in Vlissingen. Subsidie voor Veers watersysteem DOMBURG - De provincie Zeeland verstrekt de gemeeni Veere een subsidie van vijftigduizend gulden voor het insta leren van een grijs watersysteem in het nieuwe gemeentehu. in Domburg. Het grijs watersysteem is een van de energies nige maatregelen, die in het gebouwd worden aangebracl; Het zorgt ervoor dat regenwater in tanks wordt opgevange en wordt hergebruikt voor onder meer het spoelen van detu letten. Celstraf geëist voor mishandeling MIDDELBURG - Officier van justitie D. van der Bel eis dinsdag in Middelburg tegen een 28-jarige inwoner uit Vli singen vier maanden cel. Daarnaast vond hij dat de man ik eens voor 142 dagen de cel in moet, omdat de verdachte zi dienstverlening niet had afgemaakt. De Vlissinger had zich 13 juli '97 in beschonken toestai schuldig gemaakt aan zware mishandeling. Het slachtoff liep daarbij een gebroken kaak en een gebroken jukbeeno „Het is helemaal uit de klauwen gelopen. Dit is buitengewoc proportioneel. Telkens als de jongen wilde opstaan werd! geschopt en geslagen", wees Van der Bel op de ernst vani mishandeling. De officier vond dat de verdachte zich ond reclasseringstoezicht moet stellen, waarbij een cursus lert omgaan met agressie zinvol zou zijn. Omdat de strafbepalii nogal gecompliceerd ligt, doet de politierechter over twee w ken schriftelijk uitspraak. Geld voor fietspaden havengebied TERNEUZEN - Het havenschap Zeeland Seaports kan li ginnen met de aanleg van fietspaden in het kanaalhaveng- bied bij Terneuzen. Als de spade voor de paden de grondi: gaat, kan het schap direct gebruik maken van subsidie vanc provincie voor het project. Gedeputeerde Staten hebben vc de paden 125.000 gulden subsidie beschikbaar gesteld. Im- taal is zo'n zes ton nodig. Tachtig procent van de subsidie wordt door GS bij aanba ding van de werkzaamheden uitgekeerd. Het restant kn het schap uitbetaald na uitvoering van de werken. De paden komen er nadat werknemers van de verschilled havenbedrijven hierop bij het schap hadden aangedronge De voorbije jaren vond er in het Terneuzense havengebied^ aantal aanrijdingen plaats waarbij diverse fietsers gewos raakten. Peter Schouten en Jozef Tahitu: „We kunnen in januari op Ambon aan de slag." foto Ruben Oreel door Joost Bosman TERNEUZEN - Reclassering Nederland begint in Terneuzen binnenkort een zogeheten leer werkplaats voor mensen met een werkstraf. Het gaat om een ruimte waarin maximaal tien delinquenten verschillende ac tiviteiten verrichten. Te denken valt aan onder meer houtbewerking, schilderwerk en ücht reparatiewerk. Ook mensen met een gevangenisver leden kunnen er werkervaring opdoen, als zij moeilijk bemid delbaar blijken op de arbeids markt. Het project is uniek voor Zee land. Momenteel worden men sen met een alternatieve straf bij organisaties te werk gesteld, maar een speciale werkruimte voor hen is nieuw. Maandag heeft de reclassering van de ge meente Terneuzen het groene licht gekregen om het project door te zetten. De leerwerk plaats wordt ondergebracht in het voormalige pand van Micro Elektro aan het Schelpenpad in Terneuzen. De werkleerplaats staat onder leiding van een zogeheten werk meester, waarvoor inmiddels al personeelsadvertenties zijn ge plaatst. „Dat moet een duizend poot zijn", zegt Hendrikse. „Hij dient de vaardigheden van de diverse werkzaamheden zelf te beheersen, maar moet die ook kunnen overbrengen op ande ren. Tevens moet hij de delin quenten aan het werk zien te houden, ook als die geen zin hebben om te werken. Daarvoor krijgt hij intern een opleiding." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De mensen op Ambon mogen nooit het idee krijgen dat ze in de steek gela ten worden. „Juist nu niet, nu het nog onrustig is. We moeten hen perspectief bieden. En dat kunnen we door snel een klein schalig visserijproject in Seri op Ambon op te zetten", dat zegt Peter Schouten. Schouten en Jozef Tahitu zijn na een verblijf van drie maan den op Ambon teruggekeerd in Vlissingen. Zij hebben in op dracht van de gemeente on derzocht hoe Vlissingen haar stedenband met Ambon het beste vorm kan geven. Daar kwam het visserijproject in Seri uit en een financiële tege moetkoming voor het directe herstel in Ambon-stad. De twee leden van de Stuur groep Vlissingen/Ambon heb ben intussen een pand gere geld in Amahusu, een dorp even buiten de Stad. „Daarin willen we het projectbureau onderbrengen. We kunnen in januari aan de slag", stelt Ta hitu vast. „Het klinkt misschien een beetje tegenstrijdig als we zeg gen dat we onze aandacht ves tigen op het verbeteren van de positie van de traditionele vis ser nu er onrust op Ambon tus sen christenen en moslims is. Op de Molukken wonen circa 500.000 mensen en daarvan zijn nog ongeveer 50.000 op de vlucht. Maar Seri ligt een beet je in de luwte", geeft Schouten aan. Slaagt dit project dan bete kent het dat de visser zijn be staanszekerheid vergroot. „Dat kan als we allerlei vis technieken opwaarderen en als we de visser bewuster met het milieu om kunnen laten gaan." Daarnaast worden ook prakti sche zaken aangepakt, zoals het aanleggen van een pier en het repareren koelcellen voor de vissen en landbouwproduc ten. „We hopen dat onze aan pak daarna overwaait op an dere dorpen." Om spoedig te kunnen gaan werken, is een bedrag van rond de anderhalf miljoen gulden nodig. Medewerkers van de gemeente Vlissingen besloten een deel van hun salaris te re- serven voor Ambon en het col lege van burgemeester en wet houders verdubbelde dat bedrag. Uniek Daarnaast lopen subsidieaan vragen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Bij de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten willen we ook middelen los krijgen", merkt de Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff op. Ze zal te vens een subsidieverzoek indienen bij de verantwoorde lij ke minister voor het minder hedenbeleid R. van Boxtel. „Vlissingen heeft een unieke stedenband ontwikkeld met Ambon. Wij kunnen en willen een belangrijke rol vervullen in de wederopbouw." Seri heeft ongeveer tweedui zendinwoners, van wie 60 pro cent afhankelijk is van de vis serij en 40 procent van land- en tuinbouw. „Er heerst een rela tieve armoede. Mensen heb ben wel te eten, maar waar het omgaat is dat er zoveel mis gaat", zegt Schouten. Om dat te verklaren geeft hij het afvalprobleem als voor beeld. „Eén aspect van het ontstaan van het probleem is dat de moslims meestal het vuil ophaalden. De meesten zijn echter enige tijd geleden gevlucht in de woelige tijd met de christenen." Feit is dat het afval zich de laatste maanden ernstig op hoopt en ligt te rotten. „Het stinkt niet alleen, maar soms kieperen mensen het zo in het water, waardoor ook de vis wordt vergiftigd. Niemand kan dan die vis opeten zonder ziek te worden. Logisch dat we snel de vuilophaal willen ver beteren. Vuil heeft bovendien niet alleen een slecht effect op het milieu, de ecologie maar ook op het toerisme. „Ambon is een mooi eiland en dat wat er nog is, moeten we behouden. Wat beschadigd is moeten we herstellen", geeft Tahitu aan. „De stedenband zorgt er ook voor dat er continuïteit is. We zullen niet zeggen: hier is het geld en doe er wat meeWe vol gen het proces. Ook na drie jaar nog, als dit project voorbij door Ali Pankow ZIERIKZEE - De piek in de aanvragen in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) lijkt bereikt. Het aantal aanvragen in het eerste half jaar van 1999 vertoont ten opzichte van vorig jaar een sta bilisatie. Dat blijkt uit het over zicht van het Samenwerkings verband Welzijnszorg Oosterschelderegio. Wethouder D. van der Wekken deelde dat dinsdagavond mee in de commissie externe contacten in Zierikzee. Van der Wekken verwacht dat het tekort op het rijksbudget voor de WVG dit jaar, evenals in 1998 nog zal uit komen op ruim 500.000 gulden. Volgens hem zit stijging van dat tekort er echter niet meer in en vanaf 2000 lijkt de gemeente weer wat ruimer in het jasje te komen zitten met het WVG- budget. Het tekort van vorig jaar kon worden opgevangen met de re serve die vanaf 1994 werd opge bouwd. In de eerste jaren maak ten relatief slechts weinig mensen gebruik van de WVG. Met het meer bekend worden van deze voorziening nam ech ter ook het aantal aanvragen drastisch toe. Zo drastisch dat de jaarlijkse rijksbijdrage aan de gemeente niet meer toerei kend bleek. Inmiddels heeft het Rijk bekend gemaakt volgend jaar een groter deel van de alge mene uitkering aan de gemeen ten specifiek te willen bestem men voor de WVG. Toetsen Wethouder van der Wekken ziet ook mogelijkheden een flinke kostenbesparing door te voeren door niet elke aanvraag meer apart te laten toetsen. Volgens hem kunnen vergelijkbare ge vallen via een zogeheten collec tieve indicatie worden beoor deeld. D66-woordvoerder J. van derVeer viel de wethouder daarin bij. „Met collectieve in- dicering voorkom je ook dat mensen die een aanvraag heb ben ingediend, moeten worden lastig gevallen met een vragen lijst." Wethouder Van der Wekken be treurde dat er nog veel klachten zijn over de verzorging van tele- taxi door Trax, een zusteron derneming van vervoersmaat schappij Connexxion. Ook vindt hij het jammer dat de NS op een aantal stations de tele- taxi wil weren. VAN FRAASSEN HOLLAND INTERNATIONAL REISBLRO Always ready for your take-off VACATURES DOOR MEDEWERKERS-MUTATIE EN STIJGENDE OMZET OP ONZE KANTOREN IN ZIERIKZEE EN MIDDELHARNIS. Als u een MTRO, TIO of soortgelijke toeristische op leiding hebt gevolgd, u bent ca. 21-24 jaar dan zien wij uw schriftelijke sollicitatie gaarne tegemoet. Ui teraard is ervaring een pluspunt. Brieven met inlichtingen voor 15 september a.s. rich ten aan: Mw. A. de Wit-Mulder, Oudelandsedijk 4, 3255 LN Oude Tonge. STICHTING RENESSE Vergadering Bestuur Datum, Aanvangstijdstip en Plaats: Maandag 13 september 1999 om 19.30 uur in het Kantoor aan de Jan van Renesseweg 25, Renesse. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken/Mededelingen. 4. Overdrachten erfpachtrecht: a. Jan van Renesseweg 18 te Renesse; b. Lijsterweg 11 te Renesse; c. Acacialaan 9 te Nieuw-Haamstede. 5. Verbouwplannen enz. erfpachters: a. Oosterenbanweg 8 te Renesse; b. Bremweg 26 te Renesse, c. Populierenlaan 2 te Nieuw-Haamstede; d. Oosterenbanweg 25 te Renesse. 6. Arbitraire Canonvaststelling Complex B te Renesse. 7. Aanvrage om een bijdrage door de Stichting PLUS en MIN; (voorstel: afwijzen), 8. Personeelszaken. 9. Voorkomende Zaken 10. Rondvraag. 11. Sluiting. L.J. van Gastel, voorzitter. De vergadering is openbaar Ben je jong en enthousiast en kun je zelfstandig werken dan zijn wij op zoek naar jou. Kapsalon Clarisse heeft plaats in haar team voor een creatieve en klantvriendelijke voor 3, 4 of 5 dagen in de week Kapsalon Clarisse Oostdam 53 Sas van Gent tel. OU 5-451269

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40