m Financiële strop voor Poortershof Nauwelijks helft aanvragen voor campingvergunning is verwerkt Fietsers veiliger naar Onderdak N atuur ver eniging blijft tegen opzet landschapscamping Provincie behoudt geld zeeland Klagende onderneemster vangt bot bij gemeente rwPiet Kleemans BROUWERSHAVEN - Woon zorgcentrum Poortershof in Brouwershaven kan fluiten naar de 20.000 gulden die het eerder bij de provincie depo neerde. Dat ging om overschot- tenuit de jaren '92 tot en met '94. Dat blijkt uit een brief van de provincie aan het bestuur van Poortershof. Het bestuur van Poortershof ging er in blind vertrouwen van uit dat ze de overschotten veilig bij de provincie konden parke ren en er later weer over zouden kunnen beschikken. Een misre kening. volgens de provincie. Zij zegt te veranderde wetge ving te moeten volgen. „De po sitie van de provincie is als ge volgvan het aflopen van de Wet DpdeBejaardenoorden en de in werkingtreding van de Over gangswet voor de verzorgings huizen ingrijpend gewijzigd. Het opnieuw aan u beschikbaar stellen van de door u genoemde Spullen uit auto gestolen VLISSINGEN - Uit een auto, diestond geparkeerd aan de Ko renbloemlaan in Vlissingen, is in de nacht van maandag op dinsdag het frontje van een au toradio gestolen. Ook een rijbe wijs werd meegenomen. Het slot van de auto is geforceerd. Schuimparty in de Pul BRUINISSE - In jeugdsociëteit de Pul aan het Stenenpad in Bruinisse wordt zaterdag 11 september een schuimparty ge houden. Volgens de organisatie is het schuim niet schadelijk voorkleding en gezondheid. De avond begint om 19.30 uur. gelden is derhalve niet meer mo gelijk", wordt in de brief droog jes medegedeeld. De provincie eindigt de brief met een waarschuwing. „Wij hebben gemeend u nu reeds hiervan in kennis te moeten stellen, zodat u bij de ontwikke ling van plannen niet van een te ruim financieel kader uit zal gaan." Extraatje Dat laatste is zeker niet het ge val, reageert bestuursvoorzitter J. van der Veer van Poortershof Van der Veer spreekt van een te genvaller, niet van een ramp: „We hadden van dat bedrag leu ke dingen kunnen doen. En af gaande op wat onze accountant erover zei begreep ik dat wij er ook wel vanuit konden gaan dat we weer over dat al ingeleverde voorschot zouden kunnen be schikken. Het was een leuk ex traatje geweest als dat inder daad gelukt was." Ook had het geld kunnen wor den gebruikt voor fusiekosten. Poortershof gaat op termijn sa men met andere Schouwse zorg instellingen. Van der Veer: „Dat zal nu uit een andere pot moeten komen. Wrang Achteraf heeft Van der Veer spijt dat het geld in kwestie des tijds niet gewoon is opgemaakt. Want dat was een mogelijkheid, mits er een gedegen bestedings voorstel richting provincie was gegaan. „Eigenlijk is het na tuurlijk absurd. Als we dat geld bijvoorbeeld hadden besteed aan nieuwe meubelen had er geen haan naar gekraaid. Wat dat betreft is het best wrang", zegt Van der Veer. Hij is zeker niet van plan om zich zomaar neer te leggen bij de beslissing van de provincie. „Ik denk dat we maar eens met ge deputeerde De Kok hierover moeten gaan praten." woensdag 8 september 1999 s Koffertje voor basisscholen MIDDELBURG - Alle 250 Zeeuwse basisscholen krijgen een koffertje met lesmateriaal over het leven in twintigste eeuws Zeeland. Het provinciebestuur wil daar 75.000 gulden voor uittrekken. De koffertjes behoren bij het cultuureducatief project 1900-2000 dat zicht biedt op de veranderingen die zich de afgelopen honderd jaar in de Zeeuwse samenleving hebben voltrokken. De koffertjes bevatten ondermeer een cd- rom, een videoband, prentenboeken en uitgewerkte lesactivi teiten. Het materiaal is uitgezocht, bedacht en vervaardigd door studenten van de pedagogische academie van de Hoge school Zeeland en medewerkers van de provinciale welzijns- stichting Scoop. Tankwagen moet door Vlaketunnel MIDDELBURG - De Vlaketunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland moet worden opgesteld voor vrachtwagens met alle soorten gevaarlijke stoffen. Volgens de provincie en de gemeenten Kapelle en Reimerswaal is dat veiliger dan wanneer deze vrachtwagens via de omleidingsroute over de Vlakebrug blijven rijden. Ze willen dat de minister van Ver keer en Waterstaat het verbod voor het gebruik van de tunnel tankwagens met LPG en vergelijkbare stoffen opheft. Twee jaar geleden is de Vlaketunnel verbeterd en vervolgens opgewaardeerd tot een tunnel van categorie I. Dat betekent dat er bijvoorbeeld tankauto's met benzine er door mogen rij den. Het transport van LPG bleef echter verboden. De omleidingsroute voert langs de veiling in Biezelinge die veel landbouwverkeer aantrekt. Bovendien moeten vracht wagens die de A58 verlaten om de omleidingsroute te volgen, bochten nemen en kruisingen passeren, die een verhoogde kans op ongevallen met gevaarlijke stoffen betekenen. AXA en mosselsector sluiten vrede SCHEVENINGEN - Het Productschap Vis en Axa Verzeke ringen begraven vandaag, woensdag, in Scheveningen defi nitief de strijdbijl tijdens een gezamenlijke mosselmaaltijd. Productschap en Axa stonden vorige maand nog tegenover elkaar in de rechtszaal en bij de Reclame Code Commissie over een omstreden reclame van de verzekeraar, waarin een mossel de hoofdrol speelde. Axa heeft de commercial na pro testen uit de mosselsector teruggetrokken. De tegenstanders zijn inmiddels medestanders geworden. Zij maken vandaag, midden in - wat heet - de Nationale Mossel week, een geza menlijk initiatief bekend. Sluis wil kerncentrale openhouden SLUIS-AARDENBURG - De gemeenteraad van Sluis-Aar- denburg zal zich naar alle waarschijnlijkheid donderdag 9 september uitspreken voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele. Burgemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg stellen de raad voor om adhesie te betuigen aan de gemeente Middelburg, die kort voor de zomer een brief richting Den Haag verstuurde met een pleidooi om de centrale langer open te houden. Door de zomervakantie was de Sluis- Aardenburgse raad niet in de gelegenheid om steun te betui gen. Wel werd de commissie burgerzaken om een reactie ge vraagd en schaarde zich achter het collegestandpunt. De raad zal dit donderdag ook doen. Geweld tegen agenten fors beboet MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 20-jarige inwoner uit Vlissingen veroordeeld tot dui zend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. De Vlissinger had zich 31 december vorig jaar bij een alcoholcontrole in zijn woonplaats misdragen door aan twee agenten een kopstoot en een vuistslag uit te delen. De straf komt overeen met de eis van de officier van justitie De campings in de Westhoek van Schouwen waren deze zomer tot de laatste plaats bezet. foto Aero Lin Photo door Ali Pankow Z1ERIKZEE - Van de 220 aan vragen voor een vergunning om een camping te runnen de ze zomer heeft de gemeente Schouwen-Duiveland er tot nu toe maar 90 kunnen afwer ken. Onderbezetting op de af deling externe contacten heeft tot deze achterstand geleid. De gemeente volhardt de komen de weken nog in het leveren van een inhaalslag en hoopt alsnog in oktober alle vergun ningen te hebben afgegeven. „Veel te laat", erkende wet houder C. W. Veerhoek dins dagavond in de vergadering van de commissie externe con tacten in Zierikzee, maar dat het op deze afdeling roeien zou zijn met de riemen die men heeft, had hij ruim voor de zo mer reeds voorspeld. Licht puntje is, dat er door het leve ren van de inhaalslag nu wel een goede basis is gelegd voor het volgend jaar. Dit jaar zal in november al begonnen worden met de afwerking met de aan vragen met als doel volgend jaar de zaken wel rond te heb ben voor de start van het recre atie-seizoen. Dwangsom Ondanks de achterstand in de vergunningverstrekking, is er de afgelopen maanden wel streng gecontroleerd op nale ving van de normen van de Wet op de Openluchtrecreatie (WOR). Volgens Veerhoek zijn er relatief weinig overtredin gen geregistreerd. In slechts zes gevallen heeft de gemeente besloten tot het opleggen van een dwangsom wegens het ex ploiteren van meer dan het toegestane aantal standplaat sen. De commissieleden willen het handhavingsbeleid in ok tober nogeens nader aan de or de stellen om keuzes te kunnen maken tussen de intensiteit van de controles en de kosten die ermee gemoeid zijn. Bij de aanvragen om een ver gunning in het kader van de drank- en horecawet is ook nog achterstand in te lopen, maar alle 275 aanvragen om een parkeervergunning zijn inmiddels wel afgewerkt. De wethouder gaf aan in de op brengsten van het betaald par keren op dit moment nog wei nig inzicht te hebben. Volgens hem zal de aanschaf van een nieuwe computer bijdragen tot een betere registratie van de opbrengsten per parkeer- meter. Veerhoek achtte het een zorge- lijke ontwikkeling dat de toe zichthouders op het betaald parkeren de afgelopen maan den met toenemend geweld werden geconfronteerd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De leefbaarheid ineen wijk of buurt is in de eer ste plaats de verantwoordelijk heid van de bewoners zelf. Een prettige wijk om in te leven en te werken vereist een bepaalde mate van betrokkenheid en in zet van bewoners en onderne mers. Dat is de reactie van het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland op een klachtenbrief van horeca-on- demeemster Schouwenburg- Ligtendag van hotel/restaurant Huis van Nassau in Zierikzee. De onderneemster klaagde bij de gemeente over het gedrag van klanten van horecabedrijf De Hex in de Lange Nobel- straat. Ook sprak zij haar onge noegen uit over het gedrag van de vishandelaar in de Hoge Mo lenstraat en van de exploitant van het Grieks restaurant aan deSchuithaven. Zij doet in haar brief een beroep op het gemeen tebestuur op korte termijn actie te ondernemen. Schouwenburg-Ligtendag blijkt echter bot te vangen met redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P B. Godrie (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www. pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl haar klachten bij de gemeente. Volgens het college van burge meester en wethouders ontbre ken concrete, 'harde' aanwij zingen om te kunnen optreden. Zowel bij de politie als bij de mi lieuklachtenlijn is slechts een maal een klacht ingediend over exploitatie van De Hex. Het colllege adviseert de brief schrijfster concrete overlastsi tuaties direct door te geven aan politie of aan de milieuklach tenlijn. Verder geven b en w de onderneemster het advies om haar grieven constructief te be spreken met de exploitant van de Hex en eventueel met de ove rige buurtbewoners in een po ging ervoor te zorgen dat de buurt aangenaam leefbaar blijft. Op zoek naar fossielen met Kor en bottocht ZIERIKZEE - De ZZ8 van schipper Jaap Schot maakt za terdag 11 september de jaarlijk se Kor en bottocht met een aan tal wetenschappers. Doel van de tocht is met een sleepnet, de zo genaamde kor, uit de diepste putten in de Oosterschelde fos siele botten naar boven te halen. Het gezelschap vaart om 8.00 uur uit met de ZZ8 en keert om streeks 16.00 uur weer terug in Zierikzee. Dr. J. de Vos van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden en dr. P. Sondaar van de Rijksuniversi teit in Leiden zorgen voor de wetenschappelijke begeleiding van de zoektocht naar fossielen uit het pleistoceen, circa 1,5 miljoen jaar geleden. Techno Zorgbus naar Zierikzee ZIERIKZEE - De zogeheten Techno Zorgbus komt dinsdag 14 september naar Zierikzee. De bus maakt deel uit van een voorlichtingscampagne over hulpmiddelen die mensen in staat moeten stellen zo lang mo gelijk zelfstandig te blijven wo nen. De informatie is vooral bedoeld voor ouderen, mensen met een handicap, vertegenwoordigers en vrijwilligers uit de mantel zorg. De bus staat van 14.00 tot 16.00 geparkeerd bij het Kerk centrum achter de Gasthuis- kerk in het centrum van Zierik zee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De weg naar sportcentrum Onderdak in Zierikzee wordt veiliger voor fietsers. In opdracht van de ge meente wordt maandag 13 september begonnen met de aanleg van een fietspad. Het traject loopt vanaf 's Heer- Lauwendorp via het Groene- weegje en een stukje Juliana- straat tot aan de Trambaan en komt gescheiden te liggen van de rijbaan voor het autover keer. Tevens komt er een naadloze aansluiting met het nieuwe fietspad langs de Straalweg naar de Zeeland- brug. De verwachting is dat de werkzaamheden maximaal zeven weken in beslag nemen. Aanvankelijk was het de be doeling het pad voor aanvang van het nieuwe schoolseizoen al in gebruik te nemen. Die planning is echter vertraagd door het vele overleg met de diverse belanghebbenden, zei M. van Zetten van de afdeling civieltechniek dinsdag. De fietsverbinding komt aan de linkerkant van de weg te liggen. Daarmee wordt voor komen dat fietsers uit de rich ting Zeelandbrug danwel het stadscentrum de weg nog lan ger moeten oversteken om het sportcomplex Onderdak te be reiken. Bovendien wordt er ter hoogte van het kruispunt 's Heer-Lauwendorp/Groene- weegje een verhoogd plateau aangelegd. Het fietsverkeer krijgt in die nieuwe situatie voorrang, zodat ze minder last zullen hebben van het vracht en autoverkeer naar het naast gelegen bedrijventerrein. Anders dan het pad dat mo menteel langs de Straalweg wordt aangelegd, komt het nieuwe traject door het Groe ne weegje op de zelfde hoogte te liggen als de huidige rij baan. Voor die constructie is gekozen, omdat het water schap tussentijds strengere eisen heeft gesteld met betrek king tot de afvoer van het re genwater, aldus Van Zetten. Dat mag niet langer recht streeks in de sloot lopen, maar dient te worden 'gefilterd' via de wegberm. Om toch een opti male veiligheid te creëren, is gekozen voor een ribbelstrook tussen fietspad en rijbaan. Letsel Daarmee is -op aandringen van de politie in verband met letsel bij valpartijen- afgezien van hét oorspronkelijke idee om auto's en (brom)fietsers van elkaar te scheiden door middel van een opstaande band. De ribbelgrens is vol gens de beleidsambtenaar van de gemeente 'irritant genoeg' om het snelverkeer te door dringen van het feit dat ze uit koers raken. Het pad zelf wordt uitgevoerd in rode te gels en zal zo duidelijk herken baar zijn als een aparte sti'ook. De aanpassing stelt de ge meente niet voor extra kosten. „Integendeel. Het is nu zelfs iets goedkoper." Met de aanleg van het pad is een investering gemoeid van 4,8 ton. Omwonenden en andere be- langhebben van het gebied rond het Groenweegje zijn maandagavond tijdens een bijeenkomst in het gemeente huis geïnformeerd over de pre cieze gevolgen van de werk zaamheden voor hun deur. De toegang tot sommige opritten zal tijdens het graafwerk enige tijd zijn geblokkeerd. Volgens Van Zetten zijn er op de zitting geen nadere barrières opge worpen die de planning op nieuw in de war gooien. door Arjan Schuiling DEN HAAG - „Als camping Kijkuit in Zonnemaire het voor beeld moet zijn voor de andere Zeeuwse landschapscampings houden wij ons hart vast." Dat zei de loco-secretaris G. Buth van de vereniging Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land dinsdag in Den Haag tij dens een hoorzitting over het herziene bestemmingsplan Bui tengebied (Brouwershaven) Landschapscamping Kijkuit. Buth verwees naar het provinci ale streekplan, waarin ruimte is gemaakt voor maximaal acht landschapscampings in Zee land. De vereniging Natuur- en Vogelwacht staat achter de wij ze waarop Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland in dat plan ruimte bieden aan boeren om landbouwgrond om te zetten in deels natuur en deels in cam pingplaatsen. In het geval van camping Kijkuit van de familie Deïst gaat het volgens Buth ech ter om een ongelukkig gekozen locatie. Het betreft een prachtig voorbeeld van open Zeeuws landschap met kreken en geu len, dat deels wordt ingeruild voor een voetbalweide, bosjes en een toiletgebouw. Buth sprak in dit verband over 'vertrossing en vergrijzing van het land schap Bovendien zijn de wegen naar de camping niet geschikt voor de extra toeloop van recre anten. Scheuring Ook de druk op het Grevelin- genmeer wordt groter door de komst van de campinggasten, verwacht de vereniging Natuur-'» en Vogelwacht. Buth vraagt zich af hoe die ontwikkeling zich verhoudt tot de te verwach ten aanwijzing van het Greve- lingenmeer als EU-vogelricht- lijngebied. De loco-secretaris erkent dat de strijd van zijn ver eniging tegen het bestemmings plan en de bijbehorende ont grondingswerkzaamheden tot een scheming in de Zeeuwse mi lieubeweging heeft geleid. Zo zijn bijvoorbeeld de stichtingen Landschapsbeheer Zeeland en Het Zeeuwse Landschap nauw betrokken bij de plannen van campingbaas Deïst. Ook binnen de vereniging van Buth is dis cussie geweest of de juridische strijd tegen dit plan moest wor den voortgezet. GS-woordvoerder B. Ventevo- gel ziet geen enkele aanleiding voor vernietiging van het goed keuringsbesluit. Exploitant Deïst neemt zeven hectare land bouwgrond uit productie. Daarvan worden rijf hectare omgevormd tot typische Zeeuwse natuurwaarden als kreken, poelen en karrevelden. De resterende twee hectaren zijn benut voor de aanleg van zestig standplaatsen. Tussen 1 november en half maart, de voor ganzen en zwa nen belangrijke periode, is de camping gesloten. Vëntevogel sloot niet uit dat als er sprake is van onaanvaardbare drukte langs de dijken van het Greve- lingenmeer die dijken kunnen worden afgesloten. Uit tellin gen blijkt daartoe nog geen noodzaak. Exploitante E. Deist had nog meer goed nieuws te melden na het eerste campingseizoen op Kijkuit. Diverse zeldzame plan ten zijn opgekomen, rugstreep- padden hebben hun eieren uit gezet in de vele poelen en diverse vogels, waaronder lepe laars, weten het gebied in Zon nemaire te vinden. Deïst nodig de de vereniging Natuur- en Vogelwacht uit om samen vo gelexcursies te organiseren. De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. Maritieme manifestaties in Zierikzee ZIERIKZEE - In het kader van het vierhonderdjarig bestaan van het Havenkanaal Zierikzee worden deze week in en rond het monumentale pand De Aveling aan de Oude Haven 55 in Zierik zee diverse maritieme manifes taties gehouden. Tot en met 11 september expo seert Jan de Quelery in dit ge bouw zijn maritieme schilderij en. Zaterdag 11 september schildert De Quelery ter plaatse Op woensdag 8 en donderdag 9 september wordt vanaf 19.30 uurin de Aveling een captains dinner geserveerd. Het Bruinis- ser Visserskoor onder leiding van dirigent Jaap Knuist geeft donderdagavond 9 september om 19.30 uur'een optreden aan de Oude Haven noordzijde ter hoogte van Mondragon. Vrijdag 10 en zaterdag 11 september wordt aan de Oude Haven een maritieme fair gehouden, met op zaterdag een presentatie van maritieme ambachten. De route naar sportcentrum Onderdak is nu voor fietsers nog een gevaarlijke toer. foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39