Havens slaan meer goederen over Brons en steen naast odes aan een Zeeuwse jeugd 21 PZC TWZ heet nu The Work Zone De kunst van het weglaten Vlissingen herdenkt waterwerken met grote vlootshow zeeland 18 Flinke stijging in Vlissingen, Terneuzen merkt sluiting cokesfabriek ondernemend zeeland in detail Brassband Excelsior bekroont optreden met jubileum-cd kunst cultuur De Republiek der Negatie woensdag 8 september 1999 Medewerkers van The Work Zone: v.l.n.r. Mirjam van Riet, Fabian Jacobs, Willy Lund en Rembrandt Minderhoud. foto Ruben Oreel door Richard Hoving TERNEUZEN - De overslag in de twee Zeeuwse havens is in de eerste zes maanden van dit jaar licht gestegen. De haven van Vlissingen boekte de beste re sultaten. De goederenoverslag in Vlis singen en Terneuzen bedroeg van 1 januari tot en met 30 juni 13,1 miljoen ton. Dat is een stij ging 3,7 procent ten opzichte van het eerste halfjaar van 1998. In tonnen steeg de aan voer in Vlissingen met 430.000 ton. In Terneuzen was de toe name gering, 43.000 ton. Groei De groei van de overslag komt na een jaar van stabilisatie. In 1998 steeg de aanvoer van goe deren nagenoeg niet. De half jaarcijfers voor 1999 wekken volgens directeur J. Philippen van Zeeland Seaports vertrou wen. Hij heeft goede hoop dat aan het eind van het jaar de grens van 26 miljoen ton wordt overschreden. De laatste twee jaar bleef de overslag op dit ge tal steken. Veel zekerheid over het eindresultaat over 1999 heeft Philippen niet. „Eén te- Het Varencentrum aan de Westkolkstraat in Terneuzen krijgt vandaag, woensdag een nieuwe bus om zeelieden van en naar de schepen te vervoe ren, die de Terneuzense haven aandoen. Het voertuig wordt geschonken door de Interna tional Transportworkers Fede ration in Londen. Van de trans portservice wordt goed gebruik gemaakt, zo blijkt uit De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 A4 Vlissingen, of via fax 0118-470102. genvallende marktontwikke ling en het resultaat valt een half miljoen ton lager uit." In Vlissingen nam met name de aanvoer van fruit, meststoffen en ertsen en metaalafval toe. De overslag van vis en vlees, chemische producten en ruwe materialen en bouwmaterialen daalde. Terneuzen ondervond gevolgen van de sluiting van de cokesfabriek in Sluiskil. De aanvoer van kolen en cokes zakte met 127.000 ton. Een an dere daler in Terneuzen waren de meststoffen, 79.000 ton. Het verlies aan tonnage werd gro tendeels goedgemaakt door de aanvoer van aardolie en aard olieproducten. In deze catego rie was sprake van een stijging van 258.000 ton. Volgens ha vendirecteur is dit op het conto van het chemieconcern Dow Benelux te schrijven. De havens van Rotterdam en Antwerpen maakten onlangs een lichte daling van de over slag bekend in de eerste zes maanden van dit jaar. In Rot terdam nam de aanvoer af met 3.7 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1998. Ant werpen meldde een daling van 7.8 procent. de cijfers: in 1998 werden er 5820 zeelieden vervoerd. Atelier Josefine aan de West straat in Burgh-Haamstede houdt vrij dag 10 en zaterdag 11 september open dagen voor de presentatie van nieuwe objec ten en voor de kennismaking met cursussen en workshops in het komend seizoen, zoals de coratieve verftechnieken, fres co-effecten, kerstpanelen schilderen, keramisch boetse ren en het maken van Feng- Shui huis- en tuindecoraties. Beide dagen is het atelier open van 10.00 tot 16.00 uur. Bakkerij Vasse. vlaaienspeci alist uit Lewedorp, opent dins dag 21 september een filiaal aan de Ganzepoortstraat te Goes. Er is een ruim assorti ment vlaaien verkrijgbaar. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Techno Werk plaats Zeeland heeft de naam veranderd in The Work Zone. „We hebben dit jaar onze dienstverlening verbreed door ook mensen uit de dienstverle nende studies te bemiddelen en niet enkel voor technische stu denten. De naam dekte de la ding niet meer", vertelt direc teur Mirjam van Riet van de Vlissingse bemiddelingsorga nisatie voor bijbanen, vakan- tiebanen, tijdelijke en vaste banen voor (oud)studenten. TWZ werd vijf jaar geleden op gericht om een brug te slaan tussen de kennis die bij de Hoge School Zeeland aanwezig is en het Zeeuwse bedrijfsleven én om jonge HTS-studenten (tij delijk) aan het werk te helpen. De organisatie richtte zich aanvankelijk op de technische opleidingen, verzorgde contac ten tussen studenten en bedrij ven in die sector en boodt jonge technisch innovatieve onder nemingen vaii (oud)studenten een eerste onderkomen. Voor die laatste taak is evenwel steeds minder ruimte, meldt directeur Mirjam van Riet. „We hebben voor de eigen organisa tie steeds meer ruimte nodig. We zijn nu met vier mensen en komende herfst komt er nog een intermediair bij Laag tarief TWZ koppelt bedrijven en stu denten aan elkaar voor speci fieke opdrachten of projecten in de sectoren economie, tech niek, onderwijs en gezond heidszorg. De studenten wer ken voor een speciaal laag tarief van 25 gulden per uur. In de eerste acht maanden van dit jaar hielp TWZ 25 studenten en 46 afgestudeerden aan vast of tijdelijk werk, hetzij in bemid deling, hetzij in detachement of via de studentenwerkcon- structie. Daarbij ging het om evenveel technische als econo mische mensen. De sectoren Zorg en Onderwijs, waarin TWZ het kortst actief is, zijn nog groeiende. In de economi sche vacatures merkt TWZ een stijging in de vraag naar finan cieel deskundigen en (assis tent-accountants. In de techni sche sector blijven vacatures voor tekenaars/constructeurs en bouwkundigen moeilijk vervulbaar. Begin dit jaar opende TWZ met Hogeschool Zeeland een inter netsite met een cv- en vacatu rebank. Studenten en afgestu deerden kunnen er gratis hun curriculum vitae op plaatsen. Bedrijven kunnen er eveneens om niet hun vacatures aanmel den. Wel berekend wordt een bedrijfspresentatie op de site. Contacten tussen bedrijven en studenten worden geregeld door TWZ. Naast de bemiddeling steekt TWZ veel tijd in de voorlich ting over het zelfstandig on dernemerschap, sollicitatie vaardigheid en zaken als loon belasting en ziektekostenver zekeringen. Verschillende nieuwe diensten zijn in ont wikkeling, meldt Van Riet. door Frank Balkenende Wie schepen wil zien, koint 8 september 1973 aan zijn trekken in Vlissingen. De stad viert het honderdjarig bestaan van haven-, kanaal- en spoor- wegwerken met een grootse vlootschouw. Duizenden kij kers verzamelen zich op de bou levard en langs het kanaal om het spektakel te volgen. De genodigden aan boord van de Koningin Juliana zien tien tallen deelnemende schepen voorbij varen. Voorop de ko ninklijke marine met de torpe- dobootjagerHr. Ms. Groningen, gevolgd door drie in Vlissingse gestationeerde mijnen jagers, en daarna een bonte rij slepers, kotters, jachtjes en politiebo- ten. Natuurlijk zijn het Neder landse en Belgische loodswe zen, Rijkswaterstaat en Vlissingse bergings- en sleepbe drijven present. Ook redding maatschappijen varen meee verder een flink deel van de vu sersvloot uit Vlissingen en Ai nemuiden. Tientallen jacht]- volgen de grotere jongens. Bij de opening van het Kan; door Walcheren, een eeuw gel den, maakte koning Willem een tocht over de nieuwe va® weg. In 1973 wordt die dunt; tjes overgedaan. De schepe voor een groot deel verlicht, ve ren 's avonds van Vlissina naar Veere. De kanaalboon!;, zien zwart van de kijkers. In Veere is het schouwspel vais de wal bij de Campveerse tore prachtig te zien. Genodigde gaan van boord en krijgen ee formele ontvangst. Als ook tai rijke watersporters het Veen bordes bestijgen, ontstaat eree relletje. Ze druipen af als q buxgemeester duidelijk maai dat het stadhuis niet op zovk volk is berekend. oostperfcweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 j door Rolf Bosboom KLOETINGE - Brassband Excelsior uit Kloetinge geeft zaterdag 11 september, ter gelegenheid van haar hon derdjarig bestaan, een speci aal optreden in een geïmpro viseerde 'concertzaal' in Kloetinge. Die dag wordt ook de jubileum-cd Jubilee ge presenteerd. Verspreid over het jaar heeft Excelsior verschillende eve nementen georganiseerd om het eeuwfeest luister bij te zetten. Zo werd er, in de week van Hemelvaart, een concertreis naar Duitsland ondernomen. Het concert van komende za terdag moet een van de hoog tepunten van het jubileum jaar worden. Gratis Het concert, dat vrij toegan kelijk is wordt gegeven in de voor de gelegenheid omge bouwde schuur van de fami lie Van Iwaarden aan het Noordeinde 5 in Kloetinge. Verenigingsgebouw Amici- tia, de repetitieruimte van Excelsior, is niet groot ge noeg om alle verwachte gas ten - er wordt in elk geval ge rekend op zo'n 150 leden en oud-leden - te kunnen her bergen. Het concert, onder leiding van Anno Appelo, is voor een ieder vrij toegankelijk en be gint om 16.00 uur. Programma Op het programma staan tien werken. 'Jubilee' van Huug Steketee, 'The Champions' van G. H. Wilcocks, 'Finale from Faust' van Gounod in een ar rangement van Ray Wood- field, 'The Londonderry Air' in een arrangement van Goff Richards met een cornetsolo van Leon Monteny, 'Pastime with Good Company' in een arrangement van Stephen Roberts, 'Belford's Carnival March' van Russel Alexan der in een arrangement van Pete Smalley. 'One Day' van Goff Richards met een cornetsolo van Joost de Klerk, 'Strawberry Fair' in een arrangement van De rek Broadbent, 'A Sultry Night on the Beach' uit Sea Pictures van Huug Steketee met als solisten Steketee zelf (comet) en Rob Geervliet (euphonium) en, als afslui ting, 'Light Walk' van Barrie Gott. Presentatie Tijdens het concert vindt de presentatie plaats van de ju bileum-cd Jubilee, die de brassband tijdens twee ses sies in april en juni opnam. De cd bevat onder meer ze ven nummers die ook tijdens het concert zijn te horen. Huug Steketee, solotrompet tist bij het Residentieorkest en oud-lid van Excelsior, schreef de openingsfanfare en twee andere werken op de cd. Hij is tijdens het jubileum concert een van de speciale gasten. Later dit jaar organiseert Excelsior nog meer jubile umactiviteiten, zoals een kerkconcert met medewer king van organist Marcel van Westen (17 oktober), een ju bileumgala met medewer king van Brassband Schoon hoven en zangeres Marion van Iwaarden (6 november) en, ter afsluiting, een kerst concert met medewerking van het Smalstads Mannen koor (19 december). Opgericht Excelsior werd in 1899 opge richt naar aanleiding van een dorpsfeest in Kloetinge, waarop een eigen muziek- koips node werd gemist. In de loop der jaren is het gezel schap op een steeds hoger ni veau gekomen en sinds 1956 heeft Excelsior een plaats in de hoogste ere-afdeling, die inmiddels is omgedoopt tot de vaandelafdeling. Hoogtepunt in het honderd jarig bestaan was het beha len van het KNF-kampioen- schap in 1969 met 'The Downland Suite' van John Ireland, waardoor Excelsior mocht deelnemen aan de Britse en wereldkampioen schappen brassband. In 1985 werd opnieuw het KNF- kampioenschap behaald, dit keer met 'Variations for Brassband' van Vaughn Wil liams. Kunstenares Samia in haar atelier in Zonnemaire. foto Janne Wolterbeek zelf over. Haar voorkeur gaat uit naar monumentale kunst in brons en steen. Haar bronzen beelden zijn voornamelijk figu ratief. Zij maakt gestileerde ge staltes, waarin zij de beleving van menselijke relaties op sub tiele wijze weergeeft. Haar beel den van steen zijn robuuster en veelal abstract. „Ik wil kijkend, zoekend en hakkend de steen zijn eigen verhaal laten vertel len", zegt Samia over haar werk. Samia heeft sinds drie jaar een eigen atelier aan de Zuidweg in Zonnemaire. „Ik werk er afhankelijk van mijn in spiratie soms dagen achtereen of middenin de nacht en daarna komt ik soms dagenlang niet in mijn atelier", zegt de kunstena res. Naast de beelden in brons en steen van Samia biedt de ten toonstelling in De Bewaerscho- le schilderijen van Rix Wieren- ga. Ook zij groeide op in Zeeland, hetgeen invloed heeft op haar werk. Het land, de cul tuur, de geschiedenis heeft ze heel bewust en intensief beleefd en dat heeft diepe indruk op haar gemaakt. Het was de tijd van de watersnood, de eeuwig durende restauratie van de ste den, het polderlandschap, de duinen, de ringrijders en de vrouwen in klederdracht. Rix Wieringa volgde de acade mie Minerva in Groningen af de- ling vrij tekenen en schilderen. In De Bewaerschole exposeert zij tekeningen en schilderijen met indrukken uit haar Zeeuw se jeugd: flarden natuur, de ge koesterde herinnering aan een paar Zeeuwen en de betovering door de Romeinse godin Neha- lennia, die in haar bewustzijn voortleeft als een soort ultiem Zeeuws Meisje. De tentoonstelling in De Bewaer schole wordt zaterdagmiddag 18 september om 15.00 uur officieel ge opend en is tot en met zaterdag 9 ok tober te bezoeken van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. (Advertentie) muziektheater in de open lucht de nieuwe Reinaert nog niet gezien? het kan nog van wo 8 t/m zo 12 sept 20.30 u BN - de Stem onderga je als toehoorder een golf aan emoties die lopen van verwondering via schaamte en spanning tot bewondering. PZC: "De middeleeuwse fabel in een hedendaags jasje van totaaltheater op een unieke locatie getuigt van lef. informatie en kaartverkoop 0115 695 555/0114 389 299 llPJ', ^STIVN> doorTrees van Herpen KNOKKE - 'Minimal (de kunst van het weglaten)' is de eerste designtentoonstelling in Schar- poord in Knokke. Het is een drieluik geworden. Gevestigde ontwerpers laten zien wat ze kunnen, beginners doen mee aan de wedstrijd om de prijs 'Knokke-Heist Jong Design' en er is een presentatie van John Pawsons' Dreamhouse. De vraag rijst waar het accent in de tekst tussen haakjes moet staan, op het woord kunst of op wegla ten? Bij binnenkomst stuit je aller eerst op de inzendingen voor de ontweipwedstrijd. Het thema is functionele (minimale) ontbijt- structuur! Minimalisme is een trend. Het interieur moet een rustpunt in het hectische leven van alledag zijn, zo i-edeneerden de opdrachtgevers. De inzendi- gen zijn globaal opgesplitst in twee categorieën: tafel stoel en bestek &servies. De invulling van het begrip 'minimaal' is meer gevonden in compactheid dan in beperking van vorm of kleur. Meubelstukken voor kleinbehuisden of multifunc tionele tafel-zit combinaties van metaal en hout zijn er te zien. Ook wat het eetgerei be treft is multifunctionaliteit troef. Er is traditioneel zilver of modern ogend kunststof. De (geld)prijs moest worden ge deeld door Nedda El-Asmar (servies) en Frans Van Praet (ontbijtmeubel). Op de bovenverdieping bevin den zich ontwerpen van geves tigde namen als Philippe Al- laeys, Ann Demeulemeester, Tom De Wulf, Bob Van Reeth en Fabiaan en Maaiten van Seeve- ren. Strakke lijnen, eenvoud, functionaliteit en duurzam materialen zijn hier de trel woorden. Tafels in alle matei wandmeubels, stoelen en lam pen die in velerlei interieur passen, getuigen van vakmar- schap. De hierboven gestelde vraag: echter niet zo eenvoudig te k antwoorden. Tierelantijnen zij niet te vinden, het kleurgebrÉ is uiterst sober, de materials: zijn degelijk. Maar er is oei sprake van kunst, toegepast kunst in de strakke lijnen ene consequente vormgeving. Er.: genoeg om de toeschouwer heb berig te maken. Maquette Als laatste in het drieluik ise een impressie in de vorm van ee maquette, foto's en tekeninge van het woonhuis van de Engel se architect John Pawson. K verwierf bekendheid met zij: wereldwijde winkelontwerpe: voor Calvin Klein en Jigsa» Stores. Hij is tevens de auteu van het, in sommige architefr tenkringen als bijbel gehanteer de boek 'Minimum', waarin hi, de waarde van het minimalism! in het ontwerp uiteenzet. John Pawson komt 10 oktobe: naar Knokke voor een lezir.; over zijn theorieën. Op 19 sep tember, 17 oktober en 7 novem ber zijn de dertien ontwerpei! van de tentoongestelde werker op de eerste verdieping aanffr zig om toelichting op hun ver! te geven. Tevens bestaat dan c; mogelijkheid de exclusief werken aan te kopen. 'Minimal (de kunst van het weglata is tot 7 november dagelijks tussr- 10.00 en 19.00 uur te bezichtigend- het Cultureel Centrum Scharpoo' in Knokke. Stoel van Maarten Seeveren op de design-expositie in Knokke. foto Peter Nicola door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwe expositie in de Bewaer schole in Burgh-Haamstede be looft een boeiende combinatie te bieden van kunst in brons en steen en afbeeldingen van de Romeinse godin Nehalennia als ultiem Zeeuws Meisje. De ten toonstelling biedt werk van twee kunstenaressen: Samia uit Zonnemaire en Rix Wierenga uit Groningen. Samia beproefde aanvankelijk veel creatieve technieken voor zij een bewuste keus maakte. „Het werd tijd dat ik een rich ting bepaalde, want het werd op den duur zo'n chaos", zegt ze er weststrate verpakkingen (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer 8 september 1973

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38