moet aanpassen PZC PZC Bakker na 130 jaar weg uit Schore Loonbedrijf verplicht vergunning voor nestzakken te vragen Monumentendag in teken van groen Roep om stappers zelf te betrekken bij plan voor veiliger uitgaan zeeland b 19 Ondergrond vaak te hard Foneelstuk in loese kerk Koffertje voor basisscholen Tankwagen moet door Vlaketunnel AXA en mosselsector sluiten vrede Sluis wil kerncentrale openhouden Geweld tegen agenten fors beboet Expositie Oreel in bibliotheek woensdag 8 september 1999 nnr Rolf Bosboom I0ES - De Inspectie Gezond- eidsbescherming heeft de ge- Goes gemaand de veilig- eid van de speeltoestellen te Tijdens een ronde enkele speelplaatsen con- de inspectie dat voor- de 'demping', de ondergrond de toestellen waar kinderen als ze vallen, niet aan de laatste eisen inspectie heeft in alle kernen an de gemeente een speeltuin azocht. Dat is gebeurd in het ader van het 'reguliere opspo- ngswerk'. Daarbij is vooral ■keken in hoeverre de speel- lestellen voldoen aan het Be- uit Veiligheid van Attractie- i Speeltoestellen, dat sinds aart 1997 van kracht is. Over euitkomsten doet de inspectie geen uitspraken.Daarover jn we geheimhouding ver- wethouder M. L. 'tHart jn er enkele steekproeven ge- die voor de inspectie aan- geweest om een lijst OES - De Samen Op Weg-ker- enin Goes houden zondag 12 •ptember twee toneelvoorstel- ngen in het kerkgebouw De [oogteinGocs-zuid. )e jongeren toneelgroep van de amen-op-weg-jeugdraad dan het stuk Lauw van an Pool. Het is gebaseerd op teksten uit Openbaringen en handelt over de keuze tus onverschilligheid en be- tussen open- en en tussen de waar- en de leugen. Aanvang 5.30 uur en om 20.00 uur. met een groot aantal 'opmerkin gen' op te stellen. Het overgrote deel ervan - zo'n tachtig procent volgens de wethouder - gaat over de ondergrond, die niet ge noeg demping zou bieden om vallende kinderen op te kunnen vangen. Een 'groene mat' is vol gens de controleur bijvoorbeeld niet toereikend. Eisen De inspectie heeft de gemeente haar bevindingen mondeling meegedeeld, met de opdracht binnen redelijke termijn oplos singen aan te dragen. ITet on derzoek van de inspectie valt de gemeente rauw op het dak, om dat zij de laatste tijd veel geld heeft gestoken in de verbetering van speeltoestellen. ,,De afgelo pen twee jaar hebben we voor honderdduizenden guldens de zaak op orde gebracht", aldus 't Hart. „We hebben de speeltui nen zoveel mogelijk ingericht naar de Europese eisen." Voor 'tHart is nu de vraag hoe de Europese eisen zich verhouden tot de regels in het Besluit Vei ligheid van Attractie- en Speel toestellen. „Ik wil eerst weten wat het verschil is tussen die normen en wat precies de status is van al die normen." Volgens de wethouder zegt het op zich weinig dat een speeltoestel niet aan een bepaalde norm voldoet. Onderzoek Daarnaast wil 't Hart snel dui delijk te hebben of de onderzoek van de inspectie maatgevend is voor alle speeltoestellen in de gemeente. „Nu weten we, aan de hand van deze steekproef, nog bijna niets. Daarom wil ik eerst een indruk hebben van wat er in Goes aan de hand is en daarvoor is een globaal totaaloverzicht nodig. Ik hoop daar volgende week meer zicht op te hebben, zodat we kunnen bepalen of een diepgaand onderzoek nodig is." Adrie en Maaike Stevense met tussen hen in tante Maatje. Na 130 jaar stopt de familie met de bakkerij. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt SCHORE - Zonder toeters en trompetten wordt eind dit jaar een tijdperk afgesloten in Schore. Dan zal op de hoek van de Langstraat en het Nieuwe Kerkplein nooit meer de lucht van versgebakken brood op stijgen; dan is een bakkerij - en zelfs een winkel - op Schore verleden tijd en heten de be woners van het bakkerijcom plexje, een winkel en twee wo ningen, niet meer Stevense. Na 130 jaar bakken houdt de fa milie Stevense ermee op. „Adrie en Maaike gaan van hun welverdiende rust genie ten", zegt tante Maatje Ste vense. „Een gelijk hebben ze. Na 42 jaar bakken, klaarstaan en zonder bedrijfsopvolging, moet je het ervan nemen zo lang het nog kan." De eigenaars van bakkerij- buurtsuper Stevense verko pen de gebouwen, maar blij ven wel op Schore wonen. Maatje Stevense, in 1922 ge boren op de plaats waar ze nu nog woont, gaat naar een ser viceflat in Goes. Zij is het die alles kan vertellen over de bakkerij, de familie Stevense en eigenlijk ook over Schore. In 1870 is het begonnen. „Met overgrootvader Kole. Die kwam van Krabbendijke en die wilde zo graag bakker wor den. Dat werd hij op Schore. Hij trouwde en kreeg een dochter: Maatje, mijn opoe. Omdat er geen bedrijfsopvol- ger was toen hij stierf, zette mijn overgrootmoeder de zaak voort, samen met een meester knecht. Dat was een moderne houding voor die tijd. Maatje trouwde met Adriaan Steven se, geen bakker maar een com missionair. Hij nam, hoewel hij niet kon bakken, graag de zaak over en wist de bakkerij in combinatie met zijn com missionairs werk, tot grote bloei te brengen." Leuke dingen Twee van Adriaan Stevenses zoons, Piet en Kees, namen daarna de zaak over. „Piet was mijn vader. Hij is zich tot zijn dood met de bakkerij blijven bemoeien. Net als ome Kees, trouwens. Uiteindelijk heeft mijn neef Adrie, de zoon van ome Kees, het bedrijf overge nomen. Hij gaat nu met zijn vrouw, op z'n 61ste en na meer dan veertig jaar, leuke dingen doen." De dorpswinkel van Schore ondergaat het lot van veel ver dwenen dorpswinkels. De in woners rijden met de auto naar elders, naar de grote, goedko pe supermarkten en nemen en passant ook brood voor in de diepvries mee. Een vergeten boodschap halen ze dan nog in de winkel op het dorp. „Tja, nu ze hebben aangekondigd om ermee te stoppen, vindt ieder een het doodjammer. De men sen vinden dat er een voorzie ning op het dorp moet blijven. Maar voor een dergelijke win kel met een bakkerij, vindt je niet iemand die het over wil nemen. Om elke ochtend om drie uur uit je bed te komen voor een betrekkelijk kleine hoeveelheid brood en bolus sen, dat doet geen jong mens meer." Toch vindt ook Maatje het jammer. Ze heeft voor de oor log de glorietijd gekend van het bakkersbedrijf. „Met de mobilisatie, toen zat hier veel volk. En die moesten allemaal eten. Daarna, tijdens de eva cuatie van Walcheren, zat ook heel Schore vol. Niet te verge ten natuurlijk de watersnood ramp van 1953. Toen moesten de mensen uit Kruiningen hier onderdak vinden." Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, toen Schore in de gevechten bij het Kanaal door Zuid-Beveland geheel werd verwoest, vond de fami lie Stevense, teruggekomen van de evacuatie naar Baar land, alleen de oven nog intact terug. „We woonden in barak ken en bakten al snel gewoon weer verder. In 1942 is de bak kerij gebouwd, zoals die er nu bijstaat. Een beetje in de lan delijke stijl van voor de oor log." Op 1 november gaat de deur dicht. Tot die tijd bakt de fami lie Stevense door en blijft de winkelbel rinkelen MIDDELBURG - Alle 250 Zeeuwse basisscholen krijgen een koffertje met lesmateriaal over het leven in twintigste eeuws Zeeland. Het provinciebestuur wil daar 75.000 gulden voor uittrekken. De koffertjes behoren bij het cultuureducatief project 1900-2000 dat zicht biedt op de veranderingen die zich de afgelopen honderd jaar in de Zeeuwse samenleving hebben voltrokken. De koffertjes bevatten onder meer een cd- rom, een videoband, prentenboeken en uitgewerkte lesactivi teiten. Het materiaal is uitgezocht, bedacht en vervaardigd door studenten van de pedagogische academie van de Hoge school Zeeland en medewerkers van de provinciale welzijns- stichting Scoop. MIDDELBURG - De Vlaketunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland moet worden opengesteld voor vrachtwagens met alle soorten gevaarlijke stoffen. Volgens de provincie en de gemeenten Kapelle en Reimerswaal is dat veiliger dan wanneer deze vrachtwagens via de omleidingsroute over de Vlakebrug blijven rijden. Ze willen dat de minister van Ver keer en Waterstaat het verbod voor het gebruik van de tunnel door tankwagens met LPG en vergelijkbare stoffen opheft. Twee jaar geleden is de Vlaketunnel verbeterd en vervolgens opgewaardeerd tot een tunnel van categorie I. Dat betekent dat er bijvoorbeeld tankauto's met benzine door mogen rij den. Het transport van LPG bleef echter verboden. De omleidingsroute voert langs de veiling in Biezelinge die veel landbouwverkeer aantrekt. Bovendien moeten vracht wagens die de A58 verlaten om de omleidingsroute te volgen, bochten nemen en kruisingen passeren, die een verhoogde kans op ongevallen met gevaarlijke stoffen betekenen. SCHEVENINGEN - Het Productschap Vis en Axa Verzeke ringen begraven vandaag, woensdag, in Scheveningen defi nitief de strijdbijl tijdens een gezamenlijke mosselmaaltijd. Productschap en Axa stonden vorige maand nog tegenover elkaar in de rechtszaal en bij de Reclame Code Commissie over een omstreden reclame van de verzekeraar, waarin een mossel de hoofdrol speelde. Axa heeft de commercial na pro testen uit de mosselsector teruggetrokken. De tegenstanders zijn inmiddels medestanders geworden. Zij maken vandaag, midden in - wat heet - de Nationale Mosselweek, een geza menlijk initiatief bekend. SLUIS-AARDENBURG - De gemeenteraad van Sluis-Aar- denburg zal zich naar alle waarschijnlijkheid donderdag 9 september uitspreken voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele. Burgemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg stellen de raad voor om adhesie te betuigen aan de gemeente Middelburg, die kort voor de zomer een brief richting Den Haag verstuurde met een pleidooi om de centrale langer open te houden. Door de zomervakantie was de Sluis- Aardenburgse raad niet in de gelegenheid om steun te betui gen. Wel werd de commissie burgerzaken om een reactie ge vraagd en schaarde zich achter het collegestandpunt. De raad zal dit donderdag ook doen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 20-jarige inwoner uit Vlissingen veroordeeld tot dui zend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. De Vlissinger had zich 31 december vorig j aar bij een alcoholcontrole in zijn woonplaats misdragen door aan twee agenten een kopstoot en een vuistslag uit te delen. De straf komt overeen met de eis van de officier van justitie Klinkenberg EN HAAG - Met hulp van de van State is de gemeente oord-Beveland er dinsdag in om het Oostburgse onbedrijf Kunst BV milieu- te laten aanvra- voor de acht mestzakken die il bedrijf heeft liggen in Kam- irland, Wissenkerke en Co- e gevulde depots zorgen in de ijde omgeving voor stank- rerlast. >t gisteren wilde Kunst niet eer met de gemeente praten 'er vergunningsaanvragen, het gemeentebestuur de een looptijd wil eegeven van twee jaar. Het onbedrijf, dat behalve dierlij- mest ook zuiveringsslib en in de zakken opt, wil echter definitieve ver- en geen zoethouder- de vergunningsaanvragen redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113) 273000 Pax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M,J. Schrier (chef) k Bosboom I. Huibers A.M.van der Jagt E'Soesman te Vlissingen: L Fransen Fh Ramakers M.J.van der Schot AA. van der Sluis KL de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 J380 AA vlissingen lel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 ^mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl ^mail: redactie@pzc.nl uitbleven, zette de gemeente Kunst onder druk met een dwangsom van honderd gulden per dag per zak. Gisteren voerde Kunst bij de Raad van State een schorsings procedure tegen de uitgevaar digde dwangsommen. Niks De raadsman van het bedrijf, J. van Groningen, kon echter met rechter J. Bakker van de Raad van State geen kant op. Bakker constateerde dat er hoe dan ook milieuvergunningen moeten komen. „Dat wordt dus niks. Daarom wil ik ook van deze zaak af", zei Bakker tegen raadsman Van Groningen. Deze zag aan het eind van de zitting geen andere uitweg dan het schorsingsverzoek in te trek ken. Binnen een maand zal zijn cliënt Kunst een aanvraag bij de gemeente deponeren. De woordvoerder van de gemeente beloofde op zijn beurt dat Kunst geen dwangsommen hoeft te be-» talen als hij deze belofte na komt. B en W willen voor de mestzak ken slechts een tijdelijke ver gunning verlenen, omdat er nogal wat stankklachten zijn uit de omgeving. Met vergun ningsvoorschriften kan een en ander worden gereguleerd, hoopt het gemeentebestuur. De mestzakken liggen er al sinds 1992. Loonwerker Kunst nam ze over van Mestdistributie Zeeland BV. Periodiek komen er stank klachten binnen. De eenmalige opslag van stinkend uienslib enkele jaren geleden staan de gemeente en Van Groningen nog duidelijk in het geheugen ge grift. Mest De zakken zijn gevuld met dier lijke mest, resten \iit de voedsel industrie en afval van bierbrou- werijen. Kunst haalt de meststoffen van Brabant naar Zeeland en zet ze af bij akker bouwers. Juridische moeilijk heid is dat voor zakken met dierlijke mest geen milieuver gunning vereist is, maar voor zakken met ander organisch af val wel. Zowel in Kamperland als in Wissenkerke en Colijnsplaat liggen een mestzak en een zak met ander afval pal naast el kaar. Rechter Bakker ging er vanuit dat voor beide zakken een ver gunning nodig is. Tijdens de Landelijke Open Monumentendag van komende zaterdag zijn onder meer de tuin aan de Jachthuisstraat 15 in Kloetinge en de molen in die plaats te bezoeken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jurriaan de Reu GOES - Verschillende ge meenten op Tholen en Zuid- en Noord-Beveland nemen deel aan de Landelijke Open Mo numentendag, die zaterdag 11 september voor de elfde keer plaatsvindt. In Goes worden wandelingen gehouden langs het monumentale groen in de stad, Monumentenwacht Zee land geeft in Kapelle een de monstratie en in Kortgene is er een jaarmarkt. Ook andere ge meenten organiseren verschil lende activiteiten. De landelijke Open Monu mentendag heeft dit jaar als thema 'Monumentaal groen'. Dit betekent dat er naast ge bouwen ook buitenplaatsen, landgoederen, tuinen en vele andere monumenten in de bui- tenlucht kunnen worden be zocht. Programma Een greep uit het programma: Goes: Stenen Brug - Ringrij- den in klederdracht met ver sierde paarden en sjezen, 10.00 tot 17.00 uur. Grote Kerk - Toelichting restauratie Grote Kerk met demonstraties van ambachten zoals leidekkers, loodgieters, houtbewerkers en steenhouwers, 10.00 tot 17.00 uur. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13 - Tentoonstelling Goese schutterijen en demonstratie boogschieten op museum plein, 10.00 tot 17.00 uur. Ste nen Brug - Elk 'half uur een rondwandeling langs de mo numentale beplanting langs de Oostwal onder leiding van een gids, 12.00 tot 16.00 uur. Manhuistuin - Concert door de barbershopkoren The Gag gling Ganders Gang en The Goose City Singers. 11.00 tot 12.00 uur. Stephenson weg 9 - Bezichtiging remise en werk zaamheden aan locomotieven/rijtuigen in de werkplaats van de Stoomtrein Goes-Borsele. Bierkade, Turf- kade en Kleine Kade - 'Kaden Klassiek', 9.30 tot 22.00 uur. 's-Heer Arendskerke: Spoor straat 5 - Demonstratie oude verftechnieken en bladgoud aanbrengen, 10.00 tot 16.00 uur. Korte Achterweg (naast nummer 10) - Open tuin. West- hofsezandweg (nummer 11) - rondleiding door wijngaard, 10.00 uur tot 17.00 uur. Neder lands-hervormde Kerk, To- renring - Natuurwandeling onder leiding van natuurgids, 10.30 tot 14.30 uur. Landweg 17 - Demonstratie staande en liggende wipschieten, 13.00 tot 17.00 uur. Nederlands-her- vormde kerk, Torenring - Op treden van het damesbarber- shopkoor The Goose City Singers, 14.30 tot 15.00 uur en van 15.30 tot 16.00 uur. Kloetinge: Geerteskerk - Be zichtiging en uitleg over de kerk. Marktveld 19/20 en Jachthuisstraat 10, 15 en 18- Open tuinen. Molen Kloetin ge, Kapelseweg - Rondleidin gen in gerestaureerde molen. Kattendijke: Galerie Ilona Schmit, Dorpsstraat 23-25 - Expositie naïeve schilderijen. Expositie 's-Heer Hendrikskinderen: Nieuwe Rijksweg 8 - Bezichti ging werkplaats meubel- rij- tuigstoffeerderij en expositie rijtuigen. Nederlands-her vormde kerk - Historische vi deofilm over het dorp van vroeger. Wolphaartsdijk: Molen De Hoop, Molendijk 25 - Bezich tiging molen. Galerie De Hoekweide, Nazareth 4 - Ex positie. Nisse: Dorpsplein 25 - Open tuin. Oudelande: Kruipuitsedijk 3 - Open tuin. Kapelle: Kerk Kapelle - Ten toonstelling over toren en kerk, 10.00 tot 16.00 uur. Kerkplein - Sponsorloop voor de leerlingen van de basis scholen, 11.15 tot 12.00 uur. Kerk Kapelle - Restauratie concert door het Mendelssohn Kamerorkest, 20.00 uur. Tholen: Grote Kerk - Openge steld voor publiek, 10.00 tot 17.00 uur Rooms-katholieke Kerk - Opengesteld voor pu bliek, 10.00 tot 17.00 uur. Gasthuiskapel - Optreden In- terscaldis Pipes and Drums, 15.15 uur Gasthuiskapel - Op treden Lucky Bags (Keltische muziek), 20.30 uur. Kortgene: Kerkplein - Jaar- marlet met o.a. dierenkeuring en rad van fortuin, vanaf 10.00 uur. Kerkplein - Mosselfestijn met live muziek, vanaf 14.00 door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Jon geren en omwonenden zijn tot nu toe te weinig betrokken bij de plannen om het uitgaansleven in Sint-Annaland rustiger en veiliger te maken. Die kritiek klonk dinsdagavond van ver schillende kanten in de commis sie algemeen bestuur en welzijn. Burgemeester H. A van der Munnik zegde toe dat de stap pers zelf en de buurt de komen de weken nog volop de gelegen heid krijgen hun zegje te doen. Een werkgroep heeft de afgelo pen maanden intensief nage dacht over maatregelen om de overlast van stappers in het weekeinde in te dammen. In de groep waren gemeente, open baar ministerie, politie, twee in woners van Sint-Annaland, ho reca, winkeliers en Stichting Jeugd- en Jongerenwerk verte genwoordigd. Eind vorige maand kwam de werkgroep met haar aanbeve lingen naar buiten. Belangrijk ste maatregel is betere verlich ting in het centrum. Verder wordt er onder meer gedacht aan het weren van auto's, ver bod van gebruik van alcohol op straat, portiers bij cafés, meer voorlichting over alcohol en drugs, een stapperstaxi voor de rit naar huis en verlenging van de sluitingstijd tot drie uur, waarbij het laatste uur niemand meer naar binnen kan. Voor de eerste concrete stappen, vooral het plaatsen van extra verlich ting, is 95.000 gulden nodig. Overvallen Bewoner P. Fase van de Voor straat, die gisteravond in de' commissie insprak, zei zich 'overvallen' te voelen door de maatregelen. Hij vroeg zich af of de omwonenden ook nog hun mening kunnen geven. Zijn be zorgdheid werd gedeeld door verschillende commissieleden, die bovendien het belang de doelgroep - de jongeren - erbij te betrekken benadrukten. M. A E. Velthuis (PvdA) noem de het 'een gemiste kans' dat de jongeren tot nu toe buiten beeld gebleven zijn. „Dan voelen ze zich niet serieus genomen - en terecht", zei zij. „Als je niet be gint met de inbreng van de jon geren, is elk plan tot mislukken gedoemd"vond J. van den Don ker (D66). „Dit plan staat of valt met de inbreng van alle betrok kenen", aldus P. van Belzen (RPF/GPV). Burgemeester Van der Munnik antwoordde dat het beslist nog geen 'einde verhaal' is. Hij wees erop dat het gaat om aanbeve lingen van de werkgroep en niet van het college. B en W wilden eerst van de commissie weten of zij met de bevindingen van de werkgroep naar alle betrokke nen toe kunnen voor verder overleg. Pas daarna komt er aan de hand van de gesprekken een voorstel van het college, dat weer in de commissie wordt be sproken en uiteindelijk - de ver wachting is eind dit jaar - in de gemeenteraad. „De burgers blijven zeker niet aan de kant staan", aldus Van der Munnik, die tegelijk wel aangaf dat het lastig wordt om de stappers zelf. die ook van buiten Sint-Anna land komen, te bereiken. Het weerwoord van de burgemees ter stelde inspreker Fase en de commissie tevreden. Kritiek hielden enkele fracties wel op de verlenging van het sluitingsuur. Het is de bedoeling dat het laatste uur, tussen twee en drie, wordt gebruikt om de cafégangers geleidelijk op straat te krijgen. Het licht gaat aan, de muziek uit en op een ge geven moment wordt er niet meer getapt. „Verruiming van de openingsuren trekt mogelijk andere bezoekers aan", vreesde P. K. M. Stouten (WD). „Het is de kat op het spek binden"vond RPF/GPV'er Van Belzen. M. Dijke (SGP) zag, 'om principiële en praktische redenen', liever de cafés om kwart voor twaalf al sluiten. 's-GRAVENPOLDER - De Goe se kunstenaar Danker Jan Oreel exposeert tot en met 29 septem ber in de Openbare Bibliotheek in 's-Gravenpolder. Oreel illustreert lespakketen, natuurboeken, naslagwerken en maakt natuurgetrouwe illu straties voor Verkade, de Rabo bank en de Postcodeloterij. In middels in brede kring bekend zijn de natuurkaarten van Dan ker Jan Oreel, die te koop zijn in de bibliotheek. Het grote aantal tekeningen en aquarellen van de kunstenaar zal later dit jaar ook in de bibliotheek in Hein- kenszand worden tentoonge steld. De expositie is te bezichti gen tijdens de openingstijden van de bibliotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33