Dialoog met de samenleving Een paar dagen in loondienst buitengebied# Een mosselman blijft mosselman Week van het Platteland 29 woensdag 8 september 1999 door A. J. Snel De repeterende beelden staan haar niet aan. Alweer een sproeikar die over het land gaat, nog eens een grijper waarmee dode varkens in een vrachtwagen worden gedeponeerd en voor de zoveelste maal het rund dat wankelt door de gekke koeienziekte. „Zo ziet de agrarische wereld er niet uit," verzekert Corine van Dalen, lid van het afdelingbestuur van de ZLTO Tholen en een van de mensen die belast zijn met de public relations. Het beeld moet drastisch worden bijgesteld, vindt ze. „We moeten laten zien dat we een sector hebben om trots op te zijn. In de Week van het Platteland willen we dat eens extra accentueren. Door een dialoog aan te gaan met de samenleving en te tonen wat wij werkelijk doen. Hoe we leven en werken." In heel Nederland wordt die Week van het Platteland, onder de vlag van de regionale landbouworganisaties, dit jaar gehouden van 17 tot en met 24 september. Het is de bedoeling dat het gesprek tussen alle groepen die zich actief bezighouden met de leefbaarheid van het platteland, het beheer van de groene ruimte en de bevordering van een duurzame- land- en tuinbouw wordt gestimuleerd. Bovendien wordt ernaar gestreefd dat stedelingen meer inzicht krijgen in wat op het platteland gebeurt en dat plattelandsbewoners meer zicht krijgen op wat van hen wordt verwacht. Er wordt contact gezocht met scholen, er wordt ontbeten met genodigden, er zijn culinaire manifestaties en in Zeeland wordt teruggegrepen op een fenomeen uit een ver verleden: er wordt een hagenpreek gehouden. Duurzaam Van Dalen: „De nadruk wordt onder meer gelegd op duurzaamheid van de land- en tuinbouw. Naar mijn idee moet je daaronder verstaan dat het gaat om een economische activiteit waarbij sociale en ecologische aspecten van belang zijn. De economische kant kan bij geen enkele ondernemer op de laatste plaats komen. Dat moet niet uit het oog verloren worden. Tijdens de Week van het Platteland organiseert de Zuidelijke Land- en Tuinbouwbouworganisatie een reeks activiteiten om, wie daar belang in stelt, nader te laten kennismaken met de agrarische secor en om een dialoog aan te gaan. Een aantal bijeenkomsten is bedoeld voor genodigden, andere evenementen zijn voor iedereen toegankelijk. Dat zijn de volgende: Zaterdag 18 september: Grote Markt Goes 10.00 - 16.15 uur publieksmanifestatie. De Zeeuwse Milieu Federatie, het Zeeuws Landschap, de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Van 't Zeeuwse Land, de Stiching Emelisse bier, Staatsbosbeheer en de ZLTO nemen deel aan de manifestatie. Diverse organisaties zijn present met informatiestands. De kok Eric Rotte bereidt Zeeuwse lekkernijen en laat die proeven. De officiële opening van de Week van het Platteland wordt om 12.30 verricht door de gedeputeerde J.G. van Zwieten en voorzitter H. Meijer van de ZLTO-raad Zeeland. Zij laten grote ballons om de samenwerking te symboliseren tussen organisaties op het gebied van natuur, milieu en toerisme. Het Theater Mumsel speelt ieder heel uur het stuk 'De vlinder en de Hangcultures in de Oosterschelde. foto Janne Wolterbeek Plattelandsvernieuwing kan niet alleen inhouden dat je op een boerderij een theeschenkerij begint. Zulke initiatieven zijn leuk, omdat je mensen op je erf ontvangt, maar ze zijn niet de redding voor de boer. Die moet het primair hebben van productie; op een duurzame, voedselveilige en diervriendelijke manier. Dat willen we laten zien. We willen mensen er ook van overuigen dat we producten leveren die de moeite waard zijn en dat het verstandig is die te kiezen. De grootwinkelbedrijven bepalen in belangrijke mate wat en hoe er wordt geproduceerd. Wij willen graag dat de consument uit eigen waarneming goed weet wat wij doen en op basis daarvan de macht van boodschappentas gebruikt. In zo'n Week van het Platteland willen we laten zien dat we bezig zijn met dingen die gezien mogen worden." Zelfbewust Corine van Dalen erkent dat de land- en tuinbouw geruime tijd een zekere gelatenheid aan de dag hebben gelegd. „Overspoeld door allerlei regel- en wetgeving hebben we wel ens de neiging gekregen in en hoekje te gaan staan. We moeten terug naar een zelfbewuste, optimistische benadering. We kunnen trots zijn en blijven op ons werk, dat van de grootste betekenis blijft voor het platteland. De mensen genieten van ons landschap. Kijk naar Tholen; wat een diversiteit. Wat moet er van het platteland overblijven als wij het niet meer beheren? Alles zou verpauperen." Het Hof Schellach bij Middelburg, waar in de Week van het Platteland zondag 19 september een hagenpreek wordt gehouden, foto's Ruben Oreel Sprinkhaan' en om 15.30 is er en Zondag 19 september is ertussen Prooyenseweg 26 in Middelburg optreden van de rockband De 14.00 en ongeveer 16.30 is er op 't een preek in het open veld. De Driefstange. Hof Schellach aan de hagenpreek wordt verzorgd door T. van Teylingen. Het koor The Sound of Hope zorgt voor muzikale begeleiding. Zondag 19 september en dinsdag 21 september: Fietsarrangement door Borssele, Lewedorp, Nieuwdorp, Heinkenszand en Hoedekenskerke met bezoeken aan een minicamping, een witlof kwekerijeen wij nmaker i j een museumwinkel, een klompenmakerij en een klein dierenpark. Onderweg is er een picknick. De start is tussen 0 93 0 en 1200 bij kwekerij Sluishoek aan de Jurjaneweg 5 in Borssele. Boeken op telefoonnummer 0113 - 351729. De kosten bedragen 35,- voor volwassenen en 20,- voor kinderen tot twaalf jaar. Vrijdag 24 en zaterdag 25 september wordt in Zeeuws- Vlaanderen tussen 19.30 en 23.30 de rondrit langs verlichte boerdserijen van Terneuzen tot Hontenisse gemaakt. Op enkele bedrijven zijn tentoonstellingen en presentaties en er worden oude landbouwmaterialen en verwante gereedschappen verhandeld. Het begin van de tocht is bij minicamping De Oude Haven in Hengstdijk en vanuit het buurtschap Reuzenhoek bij Zaamslag. Een routekaart kost 2,50. Al vrij snel nadat de pijlers uit het eerste compartiment van het bouwdok zijn getild, is een tak van de Zierikzeese mosselvissersfamilie Schot er al aan de slag gegaan. Eerst met de teelt van zalmforel in grote aan drijvers hangende netten. Buitengewoon smakelijke vis was het resultaat, maar voor de uitbaters van de visfarm was deze bezigheid niet rendabel te krijgen. Ziekten waaraan de vissen konden lijden, waren moeilijk onder de knie te krijgen en het was lastig de aanvoer naar de afnemers stabiel te houden. Daarom is zijn de Schotten overgestapt op mosselen. Een mosselman blijft een mosselman. De productie van mosselen in hangcultuur lijkt een stuk bewerkelijker en daardoor duurder dan het uitzaaien van jonge mosselen op kweekpercelen in de Oosterschelde of de Waddenzee. „Valt wel mee", zegt Schot. „We hebben de kostprijs kunnen verlagen door de productie te verhogen. Dan kun je wat efficiënter werken." Net als mosselkwekers die zich op de bodemcultuur toeleggen, vist Schot mosselzaad op. Dat gaat in negen meter lange sokken die om de 30 centimeter aan de touwen tussen de tonnen hangen. De jonge mosseltjes en het voedingsstoffen in het Oosterscheldewater doen de rest. „Wat je produceert hangt sterk af van het voedselaanbod. Het ene jaar is dat groter dan het andere jaar. Vorig jaar was het maar matig; nu is het een stuk beter." Eerder groot Bij de gewone mosselcultuur houdt het voor de mosselkweker op zodra hij een vracht schelpdieren in de mosselmijn in Yerseke heeft verkocht. Daarna neemt de handel het over. Die zorgt voor verpakking en transport. Hangmosselkweker Schot doet dat allemaal zelf. Hij heeft op Walcheren en in de Kop van Schouwen-Duiveland een aantal horecabedrijven als vaste klanten. „Ze betalen per kilo een paar dubbeltjes meer dan voor bodemmosselen. Dat hebben ze er blijkbaar voor over." Een voordeel van hangmosselen is ook dat ze een week of vier eerder groot genoeg zijn om te worden geconsumeerd dan mosselen die zich op de bodem ontwikkelen. Ze verschijnen dan ook vier weken eerder op de menukaart. Dat is een eigenschap die mosselliefhebbers zeer op prijs stellen. door Ben Jansen Het is met Neeltje Jans nooit geworden wat plannenmakers zich pakweg vijftien jaar geleden voor ogen hadden staan. Geen toeristische trekpleister van Europese allure, maar Waterland Neeltje Jans dat maar niet vermag grote aantallen bezoekers te blijven boeien. Eveneens in de jaren '80 is het werkeiland in de monding van de Oosterschelde een speerpuntfunctie op het gebied van de visserij toebedacht. Een maricultuurcentrum zou er moeten komen voor onderzoek, teelt en promotie van al hetgeen de zee met behulp van de mens aan smakelijke en voedzame producten kan voortbrengen. Dat centrum bleek evenmin een haalbare zaak. Minder luisterrijk dan destijds de bedoeling was, wordt op Neeltje Jans toch aan maricultuur gedaan. In het water van het bouwdok, waarin de pijlers en de dorpelbalken van de stormvloedkering zijn gebouwd, ligt een strak patroon van blauwe en rode tonnen. Het is domein van viskwekerij Neeltje Jans, dat een gedeelte van het bouwdok pacht voor de teelt van mosselen. Hangmosselen wel te verstaan, die in grote hoeveelheden vastzitten aan tussen de tonnen gespannen touwen. Op het eerste gezicht is dat vergeleken met de traditionele mosselvisserij een tamelijk omslachtige methode om deze schelpdieren te telen. Maar het is de moeite waard, verzekert Christiaan Schot van viskwekerij Neeltje Jans BV. Hangmosselen kunnen meer voedsel uit het Oosterscheldewater halen dan hun soortgenoten die op de bodem bivakkeren. Schot: „Een hangmossel heeft meer vis in de schelp dan een bodemmossel en is absoluut zandvrij." door A. J. Snel Een paar dagen heeft hij een beetje kunnen aanvoelen wat het betekent in loondienst te zijn. Er wordt op het moment nogal wat grond verzet op Walcheren. Nu van een aantal percelen de gewassen zijn geoogst, kunnen ruilverkavelingswerken worden uitgevoerd. Er worden sloten dichtgegooid en oevers verbeterd. Dat vergt mankracht en een aannemer kwam bij Wilco Verhage uit. Of die tijdelijk als tractorchauffeur wilde werken. „We gaan zelf ook een drukke tijd tegemoet waarop je je eigenlijk wat wilt voorbereiden, maar er werd nogal aangedrongen. Ze zaten erg omhoog. Ik heb dus twee dagen grond geladen en een stuk verderop weer uitgekiept. Een beetje saai werk. Ik kan me niet voorstellen dat ik dat hele dagen zou willen doen. Saaie dingen heb je ook wel op je eigen bedrijf, bij voorbeeld als je een paar dagen achter elkaar een groot perceel staat te schoffelen, maar dat voelt toch anders. Het is voor jezelf. Je wilt het klaar hebben om aan weer iets anders te beginnen. Op zo'n trekker maak je op verzoek van een ander je uren en dat is het dan. Aan de andere kant, als je in loondienst bent, weet je wat je aan het eind van de maand krijgt uitbetaald. Als boer heb je dat soort zekerheden niet over de inkomsten." De voorbijganger zal de komende tijd op het land een aantal percelen van kleur zien verschieten. Veel aardappelvelden zullen binnen enkele dagen van groen naar bruin gaan. Ook op het bedrijf van Verhage. „Je spuit het loof dood om het los te krijgen van de aardappels zelf die nog moeten afrijpen. Rooi je ze groen, dan moet je het loof eraf trekken en je krijgt beschadigingen aan het vel van aardappels. Die kun je dan niet goed meer bewaren." Vastgelegd In sommige gevallen is dat geen bezwaar. Wilco rooit dezer dagen op afroep van de fabriek een perceel waar het loof nog groen op staat. Het gaat om aardappels die niet hoeven te worden bewaard. Ze staan 's morgens nog op het land en zitten binnen een etmaal in de een of andere vorm diepgevroren in een zak of pak dus het probleem van uitdrogen waar de huid van de aardappels is beschadigd, doet zich niet voor. Het gaat om een gewas dat op contract is geteeld. Van McCain Foods Holland BV in Lewedorp zijn dit voorjaar betrekkelijk voordelig pootaardappelen van het ras Felsina betrokken, op een moment dat de pootaardappelen van het ras Bintje aan de dure kant waren. Wilco Verhage en zijn vader krijgen van de fabriek een afgesproken bedrag per kilo betaald. „Het risico wordt wel bij de boer gelegd, maar als de aardappelprijzen laag zijn, heb je in ieder geval iets vastgelegd. Echt lucratief is het niet; het geeft wel enige zekerheid." Hij heeft de afgelopen dagen weer gras gemaaid om van roestplekken uit het weiland af te komen. Bijkomend resultaat is dat op die manier ook weel voer beschikbaar komt. De regen die in augustus viel, heeft voor enige groei gezorgd. Overigens kan Verhage nog wel wat regen gebruiken. Zijn uien naderen het moment waarop ze geoogst kunnen worden maar het land is nog te droog. Zou hij nu rooien, dan raken de uien beschadigd doordat de kluiten eraan geklonken zitten. Wilco Verhage (26) heeftjn maatschap met zijn vader, nabij Koude- kerke een gemengd bedrijf. Hij doet wekelijks in deze rubriek verslag van zijn werk en wedervaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29