start volleyballers Kipketer en Szabo delen jackpot Hockeyers poule winnaar na gelijkspel PZC Helft voetballers heeft hersenletsel Zeges Wiersma en Sijbrands bij start van WK dammen Krajicek topfit voor iuel met Kafelnikov sport 23 Claveyrolat pleegt zelfmoord PSV'er Attram getuige in Ghana Barcelona breidt stadion uit Polti: interesse in Blijlevens TOP Oss zet trainer op non-actief Stan Valckx stopt met voetballen Jong Oranje Vliegenthart onderzoekt doping bij denksporten België op schot tegen Marokko frankrijk drukt Nederland op EK met neus op de feiten: 3-0 Hingis simpel in halve finale woensdag 8 september 1999 van onze sportredactie pEN HAAG - Van de miljoen voetballers in Nederland loopt de helft één of meerdere her senschuddingen op tijdens zijn sportcarrière. Zevenendertig procent van hen houdt hier chronische klachten aan over. zoals licht geheugenverlies en een verslechterd vermogen om vooruit te denken. Dit schrijft neuropsycholoog Erik Matser in zijn promotieonderzoek on der auiateurvoetballers, dat vrijdag in The Journal of the American Medical Association verschijnt. De hersenbeschadigingen ont staan veelal door kopballen en botsingen tussen spelers. Maar ook het negeren van signalen en het verkeerd inschatten van letsel zijn oorzaken van her- senfunctieverlies op langere termijn. Het is niet de eerste keer dat Matser, die werkt in het Sint Anna-ziekenhuis in Geldrop, waarschuwt voor hersenbe schadigingen tijdens het spor ten. Een paar jaar geleden werd door de voetbalwereld la cherig gereageerd op cle uitla tingen van de neuropsycholoog dat niet alleen boksers en Ame rican Football-spelers, maar ook voetballers tot de risico groep behoren. Vorig jaar rea geerden zij wat serieuzer nadat hij de resultaten van onder zoek onder voetbalprofs be kend maakte. Zowel de sport- medische afdeling van de KNVB als de Gezondheidsraad stelden een onderzoek in naar preventieve richtlijnen om hersenletsel te voorkomen. Matser hoopt nogmaals de aandacht te vestigen op het probleem. „Het is heel simpel. Iemand die de symptonen van een hersenschudding vertoont, moet onmiddellijk naar de kant. Pas bij volledig herstel en een week volledige rust kan hij weer spelen. Een spons in het gezicht en verdergaan is abso luut ontoelaatbaar. Juist dat gebeurt vaak." Voor zijn on derzoek werden drie elftallen van amateur-voetbalclubs ge test op 'probleemoplossend' vermogen (intelligentie), voor uit denken (plannen), denk- snelheid, geheugen, visuele waarneming, concentratiever mogen en verbaal vermogen (spreken en begrijpen van taal De resultaten hiervan wer den vergeleken met beoefena ren van minder risicovolle sporten zoals hardlopen en zwemmen. GPD GRENOBLE - Oud-wiel renner Thierry Claveyrolat heeft op 40-jarige leeftijd zelfmoord gepleegd. De Fransman beroofde zich in zijn woonplaats Notre-Dame-de-Mesage met een vuurwapen van het leven. Claveyrolat kende in 1990 zijn bes te jaar als renner. Hij won toen het bergklassement in de Ron de van Frankrijk en eindigde als tweede in de Dauphiné Libe- ré. Het jaar daarvoor finishte hij als vijfde bij het WK in Chambeiy. Er is officieel geen motief bekend voor zijn wanhoopsdaad. Claveyrolat zou een door hem veroorzaakt verkeersongeval in augustus niet hebben kunnen vergeten. Vier mensen raak ten daarbij gewond onder wie twee ernstig. RTR EINDHOVEN - PSV'er Godwin Attram moet getuigen voor een commissie die onderzoek doet naar spelerstransfers in Ghana. De overheid buigt zich op dit moment over een groot aantal overgangen van Ghanezen naar het buitenland. Hier bij wordt onder meer bekeken of de clubs zich aan de interna tionale regels hebben gehouden. Attram kwam in Ghana uit voor Great Olympics. Hij verblijft nog altijd in Ghana. Hij heeft nog geen toestemming naar Eindhoven te reizen. ANP BARCELONA - Barcelona gaat het stadion uitbreiden. De capaciteit in het Camp Nou wordt vergroot van 104.000 naar 111.000 zitplaatsen. Volgens vice-voorzitter Joan Gaspart van de Spaanse club van trainer Louis van Gaal is hiermee het einde nog niet bereikt. „We zullen nog verder moeten uitbrei den", aldus Gaspart. „We hebben zoveel aanvragen van men sen die lid willen worden van de club. Aan deze capaciteit hebben we nog niet genoeg. Maar hiermee kunnen voorlopig even vooruit." SID FUENLABRADA - De Italiaanse wielerploeg Polti is er alles aan gelegen Jeroen Blijlevens in te lijven. Ploegleider Vittorio Algeri bevestigde dinsdag na de derde etappe van de Ronde van Spanje dat de sprinter van TVM een aanbieding op zak heeft. Blijlevens zelf laat zich over zijn toekomst niet uit. Hij heeft slechts gezegd dat er interesse is uit het buitenland. Al geri: „Onze manager Stanga heeft met Blijlevens gesproken. Hij heeft een aanbieding op zak. Het is een goede sprinter, een aanwinst voor elke topploeg", aldus Algeri. ANP OSS - Eerstedivisieclub TOP Oss heeft trainer Lex Schoen maker dinsdag op non-actief gesteld. Het bestuur in Oss is niet tevreden over de resultaten in de huidige competitie. De ploeg staat met vier punten uit vier wedstrij den op de dertien de plaats. „Het bestuur heeft er geen vertrouwen in dat de heer Schoenmaker in staat zal zijn de matige resultaten om te buigen", meldt een verklaring. De assistenten Doeke Huls- huizen en Jan Peters zullen voorlopig de werkzaamheden van Schoenmaker waarnemen. ANP EINDHOVEN - Hij heeft zich er tot het alleiiaatste moment tegen verzet, maar uiteindelijk moest Stan Valckx de waar heid toch onder ogen zien. Het advies van PSV-clubarts Cees- Rein van den Hoogenband om met onmiddellijke ingang te stoppen kwam hard aan, maar de Limburger negeerde de woorden ditmaal niet. De slijtage van het kraakbeen in Valckx' linkerknie is zo groot, dat het voor de 36-jarige routi nier niet verantwoord is zijn loopbaan voort te zetten. GPD van onze sportredactie weest om uit de slotstand nog HOOGEZAND - De drie aan- remise te halen", meende de wezige oud-wereldkampioenen voor het publiek analyserende Ton Sijbrands, Harm Wiersma AukeScholma. ANP en Anatoli Gantwarg zijn het EK begonnen met een zege. De vierde op het laatste moment aan de deelnemerslijst toege voegde Guntis Valneris meldde voegde Guntis Valneris meldde 1 Q„i ry£k*T zich in het begin van de avond. L 0 j Oil" j Hij haalt zijn duel met titelver dediger Georgiev op de eerste HERZLIA - Jong Oranje heeft rustdag in. dinsdagavond in Herzlia met 1- 0 gewonnen van Jong Israel. Het toernooi, dat door de komst Wilfred Bouma was de match van Valneris nu voor de helft uit winnaar. De PSV'er maakte in grootmeesters bestaat, is door de 33e minuut de enige treffer, de aanwezigheid van de Let nu Daardoor is de ploeg van bonds- ook één van de zwaarste in de coach Berger verzekerd van de historie van de Werelddam- tweede plaats achter Spanje, bond. Valneris kreeg alsnog een Nederland mag nu in november uitnodiging toen bleek dat de in een dubbele ontmoeting met ingeschreven Moldavische spe- een nog onbekende tegenstan- ler Nosarev geen visum kon der proberen zich te plaatsen krijgen. Rob Clerc kreeg een bit- voor het EK in het voorjaar van tere pil te slikken. Hij werd in de 2000. tijdnoodfase verrast door Gant- Isroe,0tanje warg en had toen te weinig tijd 33*Bouma scheidsrechter: om het vereiste aantal van vijf- Messina (Ita). Toeschouwers: 150. tigzettenbinnendetijdtedoen. Gele kaart: Hofland, Van der Leegte. „Het zou ook moeilijk zijn ge- ANP van onze sportredactie wil nog dit jaar een voorstel tot wetswijziging uitbrengen om de DEN HAAG - Staatssecretaris illegale productie en handel in Vliegenthart van Sport heeft het dope te bestrijden. De staatsse- Nederlands Centrum voor Do- Cretans heeft zich hierover la- pingvraagstukken (NeCeDo) ten adviseren door een werk opdracht gegeven onderzoek te groep met deskundigen. ANP doen naar doping in de denk- -~i Vrt In X. li' sport. Ze schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Vliegenthart heeft de diverse sportbonden de afgelopen jaren aangespoord maatregelen te treffen tegen doping. De denk- LUIK - Het Belgische voetbal sporten vielen hier buiten, om- elftal lijkt een complete meta dat er onduidelijkheid is over de morfose te hebben ondergaan, mogelijkheden van het gebruik Na de 5-5 tegen Nederland wa- van prestatiebevorderende .ren de Rode Duivels ook in de middelen binnen deze tak van tweede wedstrij donder de nieu- sport. Op basis van het onder- we bondscoach Robert Waseige zoek van NeCeDo beslist Vlie- op dreef. België won met liefst genthart of deze bonden ook een 4-0 van Marokko. De Belgen antidopingbeleid dienen te ont- stonden binnen 20 minuten met wikkelen. 3-0 voor. Staelens opende de Vliegenthart schrijft verder dat score via een strafschop. Walem nagenoeg alle bonden hun re- maakte 2-0, waarna Emile glementering op dit aspect in Mpenza de derde treffer lietaan- orde hebben. Dit jaar werden tekenen. Kort voor het einde be- organisaties op hun subsidie ge- paalde Branko Strupar (tegen kort omdat zij geen geldend re- Nederland twee keer succesvol) glement hadden. Vliegenthart de stand op 4-0. ANP DeMarokkaan Hicham El Guerrouj verzonk ingebed nadat hij het wereldrecord op de 2000 meter had verbeterd. foto Reuters I van onze sportredactie BERLIJN - De eerste bonus in de week van de uitbetaling atletiek ging dinsdag avond naar Wilson Kipketer en Gabriela Szabo. Beiden krijgen 500.000 dollar. Bei de atleten maakten in Berlijn geen fout en wonnen ook de zevende en laatste wed- li strijd in de Golden-Leagueserie. Ze delen samen de jackpot. De Marokkaan Hicham El Guerrouj spek te zijn kas met een wereldrecord op de 2000 meter. El Guerrouj kwam binnen in 4,44,79. Het oude record stond met 4.47,88 op naam van de Algerijn Noured- dine Morceli, op 3 juli 1995 gelopen in Pa rijs. De 23-jarige Szabo profiteerde opnieuw van haar fenomenale eindsprint, waar mee ze onder meer de Marokkaanse Zahra Ouaziz en de Keniaanse Tegla Loroupe kansloos liet. De Roemeense, die in Sevil- la wereldkampioene op de 5000 meter werd, won dezelfde afstand in Berlijn in de beste tijd van dit seizoen: 14.40.59. Het was een fantastisch seizoen voor mij aldus Szabo, die een deel van haar geld aan Unicef wil geven. „Vrienden en ge zondheid zijn belangrijker dan geld", al dus de Roemeense. Wereldkampioen en recordhouder Kipke ter besliste de 800 meter na driekwart van de race. Met een felle demarage zette de Deen het hele veld op vele meters achter stand. Kipketer finishte in 1.44.04. De Zuid-Afrikaan Hezekiel Sepeng, die de jackpotwinnaar bij de WK serieus be dreigde, werd nu derde. De enige die nog roet in het eten kon gooi en, was steepleloper Bernard Barmasai. De Keniaan won ook alle wedstrijden. Maar de IAAF sloot hem buiten bij de ver deling van de jackpot, omdat hij de winst bij de wedstrijd in Zürich gekregen zou hebben van zijn landgenoot Christopher Kosgei. Barmasai en zijn manager Jos Hermens waren van plan naar de rechter te stappen om die beslissing aan te vech ten. Maar Barmasai kreeg dinsdagavond in de laatste meters klop van de Marok kaan Ali Ezzine. Letitia Vriesde werd vijfde in een door Maria Mutola gewonnen 800 meter. De Surinaamse finishte in 1.59,24. ANP oor Edwin Alblas NEUSTADT - De van het industrie- Wiener Neustadt symbo- seerde gisteren het openings- van de Nederlandse olleyballers bij het Europees ampioenschap in Oostenrijk, ie dramatische worsteling te en Frankrijk (0-3) onder- :reepte de zwaarte van de eproeving die de regerend Eu- jpees kampioen in Oostenrijk adergaat. [et Joegoslavië en Tsjechië ook idegroep leek Frankrijk bij dit Kgeen onaardige tegenstan- er om tegen te beginnen. Zuinigheid i 1997 lieten de Fransen in indhoven de EK-wedstrijd te Nederland na de eerste ver- set nog lopen. Frankrijk zichzelf tegen het mach- ge Oranje bij voorbaat kans en spaarde de krachten de confrontaties tegen de landen. Dat was geen keuze. Die zuinigheid le Frankrijk een stek in de alve finales én een uiteindelij- e vierde plaats op. beschouwen ook eFransen Nederland niet meel een bovenaardse ploeg. Hun oachPierre Laborie hoefde tij lens de voorbije zomer slechts [e resultaten er op na te slaan imtot die conclusie te komen. Moeiteloos ii de eerste twee sets bleef jVankrijk moeiteloos in het ipoor van de Europees kampi- >en. En als Oranje een gat van ier of vijf punten sloeg, bleef lie marge nooit lang intact. ,Het niveau was hoger dan in de wedstrijden in de World Lea gue, maar de overeenkomst is dat we het weer in de laatste punten weggaven", constateer de Bas van de Goor. „Het is zuur en bitter dat dit nu weer de kop opsteekt." De eerste setwinst (26-24) van Frankrijk kon nog worden uit gelegd als een slippertje. Het verlies van Oranje in de tweede set (27-25) was al een beetje be schamend. De genadeklap die Frankrijk in de derde set (30-28) uitdeelde bracht bij de Neder landse internationals het schaamrood op de kaken. Dissonant in de Nederlandse ploeg was Richard Schuil. De Fries zakte de moed al in de schoenen toen hij in de eerste set een paar keer beroerd serveerde. „We gaan hier niet het bijltje er bij neergooien. Of we maken er wat van of we verzuipen met zijn allen", beet Peter Blangé Schuil ergens halverwege de partij toe. Na afloop verbloemde Blangé zijn ergernis evenmin. „Richard is de man die het moet doen. Hij staat er alleen maar om aan te vallen. Vul de rest dus maar zelf in." Schuil kwam niet veel ver der dan 'achter de feiten aanlo pen' en 'de draad niet goed oppakken en 'persoonlijke fou ten'. De bondscoach kan slechts ho pen dat Schuil zich vandaag herstelt, anders kan Tsjechië dit Oranje ook makkelijk pootje lichten. Nederland resten nog twee groepswedstrijden om weer zicht te krijgen op een plek bij de laatste vier. Dat Neder land gisteren niet eens een setje won kan de ploeg nog opbreken, mochten de duels tegen Tsjechië en Joegoslavië onverhoopt ge wonnen worden. Blangé liet een vernietigend oordeel achterwege. „Het zijn de bekende verhalen en nu sta ik er toevallig zelf ook bij. Maar wat moeten we doen dan? Zeg gen dat ook dit een weggegooid jaar is en het bijltje er bij neer gooien. Niemand kan zeggen dat we het niet geprobeerd heb ben. Het is een illusie om te den ken dat je altijd maar kunt win nen. Sinds vorig jaar weten we dat dat niet zo is." GPD onze sportredactie YORK - De ochtend na de van de wraak stond Ri- Krajicek fit en fris te trai- een bijbaan van Flushing leadows, toen het volgende achtoffer werd weggedragen, ie Zweed Magnus Norman gaf igen de Braziliaan Gustavo oierten na één set op met on- raaglijke rugpijn, lushing Meadows was tegen de wartfinales van de US Open ijp voor een nieuwe naam: lushing Battlefield of zo. ampras, Rafter, Gambill, loya, Larsson, Santoro, Nor- lan. Een indrukwekkende rij eblesseerd afgehaakte tennis- Richard Krajicek heeft zijn tennisloopbaan elf keer een blessure moeten opge- en. In New York waar hij pro- eert van zijn negende US Open beste uit zijn leven te maken, dinsdag lichamelijk en eestelijkpicobello zijn kwartet verwinningen te koesteren. (woensdag) ontmoet Jevgeni Kafelnikov, de derde Rus van wie hij in 998 driemaal won. Op drie ver- ondergronden; gra- el in Rome, hardcourt in To- onto en tapijt in Stuttgart. Dit aar kwamen ze elkaar nog niet agen op de tennisbaan. Kraji- ek: „Ik meen dat Kafelnikov orig jaar niet zo goed speelde, hjlijkt me dit jaar beter, gezien ijn resultaten." frajicek kwam met een rugzak °1 twijfels naar New York. De anlooptoernooien in Montreal, -incinnati en Long Island ga- en bepaald geen houvast. De king was hem gunstig gezind, üng, Manta, Van Lottum en Spadea konden hem geen et afhandig maken. Neder- beste tennisser van de hervond zijn spel volledig bouwde een wolkenkrabber YORK - Martina Hingis leeft zich dinsdag op Flushing 'leadows als eerste geplaatst 'oor de halve eindstrijd. De als «rste geplaatste Zwitserse was n twee sets te sterk voor de luitseAnkeHuber, 6-2 6-0. de mannen plaatste Cedric ^oline zich voor kwartfinales p°r de Duitser Tommy Haas in p1^ sets te verslaan. Gustavo herten kon na één set inpak- !en> omdat Magnus Norman 'Pgaf .ANP aan zelfvertrouwen. Het viel al lemaal af te lezen aan zijn wraakoefening met Vince Spa dea. De 25-jarige volleerder uit Chicago kreeg zijn afstraffing op Roland Garros dubbel en dwars betaald gezet. In het Ar thur Ashe Stadium kwamen de aces en forehands met een fre quentie en geweld over hem heen als van de opstijgende vliegtuigen van het vliegveld La Guardia. Krajicek pakte Spa dea de eerste opslagbeurt af en serveerde vlot naar de eerste setwinst in 6-2. Rohan Goetzke had hem met een gouden tip de baan opgestuurd. „Serveer wijd", adviseerde de coach. Krajicek deed het en verwon derde zich dat zijn opponent niet anticipeerde. Heel relaxed De tiebreak in de tweede set had een ommekeer kunnen brengen in het lawaaiige stadion, maar Krajicek was niet benauwd. „Ik stond heel relaxed de ballen goed te raken." Hij won de tie break met 7-3 en had gewonnen spel. Spadea kwam als een dood vogeltje van de baan. „Ik kan een miljoen excuses maken, maar hij speelde goed en ik niet." Krajicek maakte met zijn onge hinderde opmars naar de laatste acht duidelijk tot de kansheb bers te behoren. Kafelnikov riep al hardop: „Ik, Krajicek of Agassi". In de tweede week komt het op reserves aan, Kraji cek speelde in vier winstpartij- en geen set te veel. Belangrijk bij de finale afrekening in een top toernooi van twee weken. Kraji cek wilde nog niet aan de finale denken. „Stel nou dat ik van Kafelnikov en Agassi win, dan krijg ik die beker nog niet.ANP van onze sportredactie PADOVA - Geen bloemen, geen toespraken, zelfs geen overwin ning. De jubileuminterland van hockeyer Jacques Brinkman verliep dinsdagavond in Pado- va een beetje flets. Het Neder lands team gaf in de laatste groepswedstrijd tegen concur rent Engeland in de slotfase een voorsprong van 3-1 weg: 3-3. Op basis van een beter doelsaldo gaat de wisselvallige ploeg van bondscoach Maurits Hendriks toch als nummer 1 naar de halve finales van het EK. Brinkman speelde zijn 314e in terland. Daarmee passeerde de onvermoeibare middenvelder de Indiër Pargat Singh, die na 313 caps stopte. Pas in Padova raakte bekend dat de 33-jarige Bilthovenaar het wereldrecord bij het EK kon breken. Singh werd lange tijd op 321 inter lands ingeschat. De nog immer gedreven routi nier, die zich al de succesvolste hockeyer ter wereld mag noe men, tilde niet al te zwaar aan het magere eerbetoon. „Zelf ben ik heel erg trots op wat ik heb gepresteerd", liet de nieuwe 'Mister Hockey' weten. „Wat anderen daarvan vinden en wat ze ermee willen doen, moeten ze zelf weten. Ik geniet van elk mooi moment in mijn loopbaan. Brinkman aast in zijn laatste hockeyjaar op de Europese titel, de Champions Trophy en de olympische titel. Gezien het spel in Padova zal dat nog een hele opgave worden. „Om die drie hoofdprijzen te winnen, moeten we nog veel werk ver zetten", bekende de jubilaris. Ondanks het 3-3-geÜjkspel ver zekerde het Nederlands team zich tegen Engeland van de eindzege in groep A De Britse formatie was ook nog zonder puntverlies. Op basis van een beter doelsaldo eindigde Neder land op de eerste plaats. Wisselvallig Nederland kwam in de eerste echte wedstrijd bij het EK eerst op achterstand. Door treffers van Piet Hein Geeris, Teun de Nooijer en Remco van Wijk leek het aanvallend sterke Oranje de vijfde zege te grijpen. In de slot fase gaf het wisselvallige team een voorsprong van 3-1 weg. Nederland speelt vrijdagmid dag de eerste wedstrijd in de halve finales. De tegenstander is Duitsland, België of Spanje. De eindstand in groep B is pas woensdagavond bekend. Nederland - Engeland 3-3 (2-1). 15. Hall 0-1, 26. Geeris 1-1. 29. De Nooijer 2-151. Van Wijk 3-1. 59. Wallis 3-2 (sc), 65. Pearn 3-3. Scheidsrechters: Wolter (Dui), Singh (Ina). Nederland: Jansen; Lomans. Jazet, Delmee en Van Pelt; Veen. Brink man en De Nooijer; Van Meer, Eikel boom en Van Wijk. Vliegende wis sels: Buma, Geeris. Van der Weide, Van Heeswijk. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23