Delinquent krijgt een opleiding uSIQSiiüB1 ii Auto Renault Dijkwel B.V. Vlissingen start visserij project op Ambon .ISSSSSS33I De nieuwe Scénic: de eerste breedbeeldauto zeeland 20 Project in Terneuzen <8>HYUnoni GOEDHART Ciro 1092 's-Gravenhage GEMEENTE MIDDELBURG 1 SLAGERIJ BLANKENBURGH h mÊÊÊËÊÊUmi woensdag 8 september 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - Reclassering Nederland begint in Terneuzen binnenkort een zogeheten leer werkplaats voor mensen met een werkstraf. Het gaat om een ruimte waarin maximaal tien delinquenten verschillende ac tiviteiten verrichten. Te denken valt aan onder meer houtbewer king, schilderwerk en licht re- paratiewerk. Ook mensen met een gevangenisverleden kunnen er werkervaring opdoen, als zij moeilijk bemiddelbaar blijken op de arbeidsmarkt. Het project is uniek voor Zee land. Momenteel worden men sen met een alternatieve straf bij organisaties te werk gesteld, maar een speciale werkruimte voor hen is nieuw. Maandag heeft de reclassering van de ge meente Terneuzen het groene licht gekregen om het project door te zetten. „Nu draaien taakgestraften nog mee in be staande bedrijven, maar daar is niet altijd genoeg plaats", ver klaart B. Hendrikse van het ar rondissement Middelburg. De leerwerkplaats wordt onderge- Subsidie voor watersysteem in gemeentehuis DOMBURG - De provincie Zee land verstrekt de gemeente Vee- re een subsidie van vijftigdui zend gulden voor het installeren van een grijswatersysteem in het nieuwe gemeentehuis in Domburg. Het grijs watersys teem is een van de energiezuini ge maatregelen, die in het ge bouwd worden aangebracht. Het zorgt ervoor dat regenwater in tanks wordt opgevangen en wordt hergebruikt voor onder meer het spoelen van de toilet ten. bracht in het voormalige pand van Micro Elektro aan het Schelpenpad in Ihrneuzen. Daarin huist nu al het zoge noemde OMNI-project, dat zich onder meer bezighoudt met het onderhouden en inrichten van woningen voor asielzoekers. In een later stadium zal de werk plaats misschien ook inhoude lijk samenwerken met het OM NI-project, „Maar dat moet nog worden besproken. Want we mogen natuurlijk niet onder de duiven van het OMNI-pro ject schieten", zegt Hendrikse. Werkmeester De werkleerplaats staat onder leiding van een zogeheten werk meester, waarvoor inmiddels al personeelsadvertenties zijn ge plaatst. „Dat moet een duizend poot zijn", zegt Hendrikse. „Hij dient de vaardigheden van de diverse werkzaamheden zelf te beheersen, maar moet die ook kunnen overbrengen op ande ren. Tevens moet hij de delin quenten aan het werk zien te houden, ook als die geen zin hebben om te werken. Daarvoor krijgt hij intern een opleiding." De kosten van het project be dragen volgens Hendrikse niet meer dan een ton, die door Re classering wordt opgebracht. „De ruimte moet worden aange past en het gereedschap ge kocht. Maar omdat het om een voudige werkzaamheden gaat, hoeft dat niet duur te zijn." Coördinator J. Morcus wil voor komen dat de leerwerkplaats het stigma van criminaliteit krijgt. „Daarom is het goed dat ook mensen te werk worden ge steld, die niet opzettelijk iets hebben misdaan, maar wel zijn veroordeeld." Morcus denkt daarbij aan personen die bij voorbeeld dronken achter het stuur hebben gezeten. Morcus verwacht dat het een kwestie van weken zal zijn, totdat de leerwerkplaats kan draaien. Peter Schouten en Jozef Tahitu: „We kunnen in januari op Ambon aan de slag." foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De mensen op Ambon mogen nooit het idee krijgen dat ze in de steek gela ten worden. „Juist nu niet, nu het nog onrustig is. We moeten hen perspectief bieden. En dat kunnen we door snel een klein schalig visserijproject in Seri op Ambon op te zetten", dat zegt Peter Schouten. Schouten en Jozef Tahitu zijn na een verblijf van drie maan den op Ambon teruggekeerd in Vlissingen. Zij hebben in op dracht van de gemeente on derzocht hoe Vlissingen haar stedenband met Ambon het beste vorm kan geven. Daar kwam het visserijproject in Seri uit en een financiële tege moetkoming voor het directe herstel in Ambon-stad. De twee leden van de Stuur groep Vlissingen/Ambon heb ben intussen een pand gere geld in Amahusu, een dorp even buiten de Stad. „Daarin willen we het projectbureau onderbrengen. We kunnen in januari aan de slag", stelt Ta hitu vast. „Het klinkt misschien een beetj e tegenstrij dig als we zeg gen dat we onze aandacht ves tigen op het verbeteren van de positie van de traditionele vis ser nu er onrust op Ambon tus sen christenen en moslims is. Op de Molukken wonen circa 500.000 mensen en daarvan zijn nog ongeveer 50.000 op de vluchtMaar Seri ligt een beet je in de luwte", geeft Schouten aan. Project Slaagt dit project dan bete kent het dat de visser zijn be staanszekerheid vergroot. „Dat kan als we allerlei vis technieken opwaarderen en als we de visser bewuster met het milieu om kunnen laten gaan." Daarnaast worden ook prakti sche zaken aangepakt, zoals het aanleggen van een pier en het repareren koelcellen voor de vissen en landbouwproduc ten. „We hopen dat onze aan pak daarna overwaait op an dere dorpen." Om spoedig te kunnen gaan werken, is een bedrag van rond de anderhalf miljoen gulden nodig. Medewerkers van de gemeente Vlissingen besloten een deel van hun salaris te re- serven voor Ambon en het col lege van burgemeester en wet houders verdubbelde dat Daarnaast lopen subsidieaan vragen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. „Bij de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten willen we ook middelen los krijgen", merkt de Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff op. Ze zal te vens een subsidieverzoek indienen bij de verantwoorde lij ke minister voor het minder hedenbeleid R. van Boxtel. „Vlissingen heeft een unieke stedenband ontwikkeld met Ambon. Wij kunnen en willen een belangrijke rol vervullen in de wederopbouw." Seri heeft ongeveer tweedui zend inwoners, van wie 60 pro cent afhankelijk is van de vis serij en 40 procent van land- en tuinbouw. „Er heerst een rela tieve armoede. Mensen heb ben wel te eten, maar waar het omgaat is dat er zoveel mis gaat", zegt Schouten. Om dat te verklaren geeft hij het afvalprobleem als voor beeld. „Eén aspect van het ontstaan van het probleem is dat de moslims meestal het vuil ophaalden. De meesten zijn echter enige tijd geleden gevlucht in de woelige tijd met de christenen." Afval Feit is dat het afval zich de laatste maanden ernstig op hoopt en ligt te rotten. „Het stinkt niet alleen, maar soms kieperen mensen het zo in het water, waardoor ook de vis wordt vergiftigd. Niemand kan dan die vis opeten zonder ziek te worden. Logisch dat we snel de vuilophaal willen ver beteren. Vuil heeft bovendien niet alleen een slecht effect op het milieu, de ecologie maar ook op het toerisme." Ambon is een mooi eiland en dat wat er nog is, moeten we behouden. Wat beschadigd is moeten we herstellen", geeft Tahitu aan. „De stedenband zorgt er ook voor dat er conti nuïteit is. We zullen niet zeg gen: hier is het geld en doe er wat mee. We volgen het proces. Ook na drie jaar nog, als dit project voorbij is." Winkeldief ontkomt aan agenten VLISSINGEN - Een 45-jarige Vlissinger is dinsdag bijnaoc komen nadat hij was betrapt op winkeldiefstal. De polj; hield de dief rond elf uur 's ochtends aan, maar die zich mete weid uit de voeten te maken. Hij keerde hierop terug nj huis, waar de politie hem even later oppakte. De man pj beerde een boutenschaar te ontvreemden uit een winkel;: de Govert Flincklaan in Vlissingen. Celstraf geëist voor mishandeling MIDDELBURG - Officier van justitie D. van der Bel eis dinsdag in Middelburg tegen een 28-jarige inwoner uit VI singen vier maanden cel. Daarnaast vond hij dat de mann eens voor 142 dagen de cel in moet, omdat de verdachte dienstverlening niet had afgemaakt. De Vlissinger had a 13 juli '97 in beschonken toestand schuldig gemaakt aanztr re mishandeling. Het slachtoffer liep daarbij een gebrob kaak en een gebroken jukbeen op. De officier vond dat deve dachte zich onder reclasseringstoezicht moet stellen, waari een cursus leren omgaan met agressie zinvol zou zijn.De po tierechter doet over twee weken uitspraak. Sturen dreigbrieven bestraft MIDDELBURG - De schriftelijke bedreigingen door een 3 jarige vrouw uit Arnemuiden logen er niet om. De Arnemi dense werd dinsdag daarvoor ter verantwoording geroep op de zitting van de Middelburgse politierechter. Over e plaatsgenoot had ze in brieven aan buurtbewoners van he laten weten dat hij een verkrachter en een incestplegerzi zij nEen houdster van het postkantoor in Arnemuiden had maart dit jaar de schrik van haar leven bezorgd door ha middels een schrijven te dwingen ongefrankeerde brieven verzenden. Anders zou het postkantoor in brand worden g stoken. Officier van justitie D. van der Bel nam het devt dachte bijzonder kwalijk dat ze het slachtoffer op een akeli manier door het slijk had gehaald.. De officier eiste 400 gi den boete.plus 600 gulden voorwaardelijk en reclassering toezicht. Politierechter W. ter Berg vonniste conform. Brand in studentenhuis MIDDELBURG - De brandweer is woensdagmorgen oi streeks half twee uitgerukt voor een brand in een studente huis aan de Nederstraat in Middelburg. Het vuur kon sr worden geblust en voor zover bekend raakte niemand g wond. De exacte omvang van de schade was vannacht n niet duidelijk. De H I 00 dubbele cabine de goedkoopste Turbo Diesel van Nederland v.a. ƒ24.995,- (excl. btw) Middelburg, Kieverkerkseweg 7-9, tel. 0118-636248 V MiliiHyllllmtfittJHiutèHlllbhliH. Openbare bekendmaking vestiging voorkeursrecht (artikel 4 lid 1 Wvg) Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg maken op grond van artikel 4 lid 1 van de Wet voorkeursrecht gemeenten (Wvg) bekend dat de Raad van de gemeente Middelburg op 30 augus tus 1999 heeft besloten om met toepassing van de artikelen 2 en 2a Wvg, gronden die gelegen zijn in: 1. het bestemmingsplan "Buitengebied", in het gebied, dat wordt omsloten door de Nieuwlandseweg (N57), Rijksweg A58, de Schroeweg en de Torenweg alsmede het gebied dat wordt omsloten door de Torenweg, de Reijerssprink, de Zuidersluiswatergang en de Schroeweg (begrensd door de gemeentegrenzen); 2. het gebied dat wordt omsloten door de Stromenweg, de Koudekerkseweg, Park Toorenvliedt en de Vlissingsche Watergang, aan te wijzen als gronden waarop de artikelen 10 t/m 24, 26 en 27 Wvg van toepassing zijn. De besluiten van de Raad, alsmede de voorstellen van burgemeester en wethouders aan de Raad, lig gen tezamen met de bijbehorende kadastrale kaarten en lijsten met daarop de aangewezen percelen, de namen van de eigenaren c.q. rechthebbenden, alsmede overige relevante gegevens, met ingang van 8 september 1999 voor een ieder kosteloos ter inzage van 08.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur bij de sectie Communicatie van de dienst Middelen, Stadhuisstraat 2 te Middelburg. Wie overdag niet in de gelegenheid is de raadsbesluiten c.a. in te zien, kan op donderdagavond terecht. Daarvoor moet dan wel ten minste twee dagen tevoren een afspraak worden gemaakt via telefoonnummer (0118)67 54 49/67 54 50. De raadsbesluiten krijgen op 9 september 1999 de in de artikelen 10 t/m 24, 26 en 27 Wvg genoemde rechtsgevolgen. Met deze raadsbesluiten zijn de aanwijzingen in de voorstellen van het college van burgemeester en wethouders van 29 april 1999 binnen de wettelijke termijn bestendigd. Bezwaar en beroep Tegen de raadsbesluiten staat ingevolge de Algemene wet bestuursrecht (Awb) bezwaar en beroep open. Op grond van de Awb kunnen belanghebbenden gedurende een termijn van zes weken, ingaan de 9 september 1999, een bezwaarschrift indienen bij de Gemeenteraad van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Indien tegen het voorstel van burgemeester en wethouders aan de Raad van 29 april 1999 reeds een bezwaarschrift is ingediend, behoeft niet opnieuw bezwaar te worden gemaakt. De bezwaren gericht tegen de collegebesluiten van 29 april 1999 worden thans geacht te zijn gericht tegen de raadsbeslui ten. Degene(n) die bij de gemeenteraad een bezwaarschrift heeft/hebben ingediend, kan/kunnen tevens op grond van artikel 8:81 van de Awb aan de President van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg (sector Bestuursrecht, Postbus 5012, 4330 KA Middelburg) verzoeken een voorlopige voor ziening te treffen, indien de betrokken belangen dit met onverwijlde spoed vereisen. Bouwplannen-vrijstellingsprocedure De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat er bouwplannen zijn ontvangen die niet in over eenstemming zijn met de voorschriften van het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Het gaat om: - het uitbreiden van de woning op het perceel Prinses Beatrixstraat 21; - het uitbreiden van de woning op het perceel Hugo de Grootlaan 73; - het plaatsen van een fietsenstalling op het perceel Molenwater 47. Burgemeester en wethouders willen op deze aanvragen positief beslissen. Artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en/of artikel 50, lid 5 van de Woningwet maken dit mogelijk. Voordat zij dat doen, liggen de bouw- en situatietekeningen m.i.v. 10 september 1999 twee weken (tot en met 23 sep tember 1999) ter inzage bij de dienst Stadsontwikkeling, sectie Bouwen en Wonen, aan de Vlissingse- straat 21. In die periode kan een ieder schriftelijk zijn/haar bedenkingen bij hen indienen. Zie voor andere gemeentelijke informatie de pagina van de gemeente Middelburg in de Faam Vlissinger van vandaag en op Maximaal Text pagina 830 of www.middelburg.nl. Kinderen horen in de klas, niet in de fabriek. Word daarom Novib-donateur voor f 12,50 per maand, dan steunt u de strijd tegen kinderarbeid. Bel 0800-1210: dan kunnen binnenkort nog meer kinderen naar school. I M t Eerste kwaliteit Vers van het me^ Altijd extra voordeel I Korte Noordstraat 49-51, Middelburg, tel. 612914 1 kilo bieflappen19,80 1 kilo hamlappen12,80 500 gram biefstuk15,00 500 gram rundersaucijzen6,00 100 gram cornedbeef1,30 150 gram casselerib2,70 I 150 gram gekookte runderrollade .2,30 150 gram schouderham2,90 woensdag en donderdag 1 kilo half-om-half gehakt8.90 De ideale auto vooralle mogelijke doeleinden, met een prachtig breed uitzicht. De grote, warmte werende voorruit* geeft u een haarscherp panorama. Weids en overzichtelijk. Vanuit de comfortabele stoelen, die overigens variabel in te delen zijn, geniet u dus optimaal. En mét het veilige gevoel van ABS en dubbele voor- en zij-airbags. Standaard. Kom dus snel langs vooreen proefrit en ontdek hem zelf. De Scénic vanaf fl. 39.495,-/€17.922,05. Hij staat voor u klaar bij Gildeweg 16, 4383 NK Vlissingen. Tel. 0118-417130. EÜÜSÜ EHHEBESprs Prijzer mei BTW excl verwijderingsbijdrage, leges en kosten rijklaar maken Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden ""^/MHielFtZll 12|aarplaatwerkgaranlie. Voor een m ede opzichten aantrekkend :easetanef kunt u bij ons terecht. Lichtmetalen velgen optioneel. "Optioneel RENAULT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20