Kamer schiet minima te hulp blauw 5?5 Athene Tientallen doden bij aardschok EU RO PA K K E R 4 WEKEN ^intratuin Zeeuwse trouwzalen puilen uit op 9-9-99 PZC ziet versterking in overname VNU-bladen Oost-Timorezen op de vlucht indere invulling miljard gulden lastenverlichting Nederlaag Oranje op EK volleybal Groene Monumenten open Sigarenboer pakt wapen overvaller af Coalitie oneens over recht op meer werken VOOR 16,00 JA, ik wil: Maxima werkt gewoon door wr Wolken en zon perioden met zon. In de middag temperaturen rond 23 graden. De zuidwestenwind is meest matig. 242e jaargang no. 212 woensdag 8 september 1999 losse nummers 1,80 door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - De PZC ver wacht beter te worden van de overname van vier van de vijf VNU-dagbladen door het moe derbedrijf Wegener Arcade. Volgens hoofdredacteur A L. Oosthoek van de PZC zou die operatie, die dinsdag bekend werd gemaakt door Wegener Arcade, kunnen leiden tot ge- biedsafspraken tussen de PZC en BN/De Stem. Zeeland, dus ook Oost-Zeeuws-Vlaanderen en Tholen waar BN/De Stem veel abonnees heeft, zal daarbij grotendeels aan de PZC toeval len. „Ik heb een uitgesproken me ning over het werkterrein van de PZC", zegt Oosthoek. „De PZC heeft de opdracht de gehele provincie Zeeland te bedienen. Daarin komt geen verandering nu BN/De Stem bij Wegener Ar cade is gekomen. Ik verwacht dat we in Oost-Zeeuws-Vlaan deren tot gebiedsafspraken zul len komen en vervolgens zal worden gekeken wat moet wor den gedaan in de sfeer van re dactiesterkte en kantoren." Directeur J. C. Boersema van Uitgeverij PZC noemt de over name een 'goede zaak' voor zo wel de PZC als BN/De Stem. Binnen één concern kunnen we tot een betere aanpak komen. Dat kan betekenen dat één van de kranten zich uit een regio te rugtrekt. Je kunt sterker wor den door je te concentreren op je kerngebied. Naar mijn mening betekent dat voor de PZC de in formatievoorziening voor heel Zeeland en voor BN/De Stem die voor West-Brabant. Oosthoek wijst er overigens op dat de overname nog geen feit is. Dinsdag meldde Wegener Arca de dat het voornemens is de dag bladen BN/De Stem, Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad, De Gelderlander en De Limbur ger voor 1,8 miljard gulden over te nemen van de VNU. De Lim burger wordt voor ten minste 400 miljoen gulden meteen doorverkocht aan De Telegraaf, dat al eigenaar is van het Lim burgs Dagblad. Volgens voor zitter J. C. Houwert van de raad van bestuur van Wegener Arca de gaat het om de grootste over name in de geschiedenis van de Nederlandse dagbladpers. De betrokken concerns verzekeren dat de overnames niet tot ge dwongen ontslagen leiden. pagina 7: - verdeelde reacties - Wegener tast diep in de buidel - NVJ laakt snelle overname groepen. De Democraten willen daarvoor een kinderaftrek in voeren die per kind zo'n 400 gul den voordeel kan opleveren. Eerder hadden ook alle opposi tiepartijen zich al tegen het al gemene karakter van de verho ging van het arbeidskosten forfait uitgesproken ten faveure van gerichte maatregelen voor lagere inkomens. Op een door een aantal maatschappelijke organisaties (waaronder FNV en CNV) belegde bijeenkomst over armoedebestrijding spra ken woordvoerders van alle Ka merfracties met uitzondering van de WD zich uit voor extra koopkracht voor minimumin komens. Het eerste Kamerdebat over de invulling van de lastenverlich ting vindt over twee weken plaats bij de Algemene Be schouwingen daags na de pre sentatie van de Miljoenennota op Prinsjesdag. ANP Duizenden Oost-Timorezen vluchten naar Kupang op het westelijk deel van het eiland om te ontkomen aan het voort durende geweld door pro-Indonesische milities. De VN staan klaar om troepen naar Oost-Timor te stu- ren, maar wachten op toestemming van Jakarta. Het Nederlands mannenvolleybalteam heeft zijn eerste wed strijd tijdens het EK in Wenen in poule 2 met 3-0 van Frankrijk verloren. Oranje kwam telkens aan het V 4. einde van de set kracht tekort: 24-26 25-27 28-30. Groene monumenten staan centraal op de Open Monumenten dag aanstaande zater dag. Al valt de situatie in Zeeland volgens be trokkenen mee, in Ne derland ziet het er voor parken, tuinen, landgoederen en bui tenplaatsen niet flo rissant uit. Geld, be leid en organisatie ontbreken om dit cul tuur-historisch erf goed uit de achttiende en negentiende eeuw te conserveren of ver der te ontwikkelen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21sport: 23 en 25; buiten gebied: 27, 28, 29,30 en 31. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Een sigarenhandelaar heeft gis termiddag in Krimpen aan den IJssel korte metten gemaakt met een gewapende overvaller. De overvaller stapte het winkel tje aan de Weteringsingel bin nen en eiste geld. Toen de win- kelier(69) weigerde kreeg hij klappen. In de worsteling die daarop volgde wist hij de over valler diens wapen af te pakken, waarna de man wegreed. De winkelier noteerde het kente ken van de wagen. Het voertuig was gestolen. ANP dankbaar voor de hulp die Athene bood. Een onderzoeker van de Uni versiteit van Thessaloniki zei dat er een verband bestaat tus sen de jongste beving in Athene en de beving in Turkije. Grie kenland is het aarbevingsge- voeligste land in Europa. Bijna dagelijks beeft de bodem vooral in het gebied aan de Golf van Korinthe. De zwaarste schok uit de recen te geschiedenis trof op 10 au gustus 1953 de eilanden Kef alli- nia en Ithaka in de Ionische Zee. Er vielen 455 doden. Bijna 30.000 huizen stortten bij die beving in of raakten bescha digd. RTR/AFP/DPA/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De coalitiepartij en PvdA, VVD en D66 zijn het niet eens over de afspraken die in het regeerakkoord zijn ge maakt over deeltijdwerken. De Tweede Kamer sprak gisteren over een wetsvoorstel van staatssecretaris Verstand (Soci ale Zaken) dat werknemers het recht geeft op 'het aanpassen van de arbeidsduur'. Volgens de PvdA en D66 staat in het regeerakkoord duidelijk dat werknemers niet alleen het recht moeten krijgen om min der, maar ook om meer te gaan werken. De WD geeft een ande re interpretatie aan het regeer akkoord. Volgens de liberalen is er niets afgesproken over een vermeerdering van het aantal arbeidsuren. De partij kan daarmee dan ook niet instem- Kleine bedrijven Het meningsverschil splijt de Tweede Kamer. De WD en de overige rechtse fracties willen niet dat werknemers straks meer uren krijgen als ze dat wil len. Dat zou bij kleine bedrijven tot organisatorische problemen leiden. Ook zou de werkgever daardoor de keuzevrijheid ont nomen worden om iemand van buiten het bedrijf aan te nemen. Het linkse deel van de Kamer vindt wel dat werknemers meer moeten kunnen gaan werken als ze dat willen. Vooral voor vrou wen met kleinere deeltijdbanen zou dit een goede mogelijkheid zijn om financieel onafhanke lijk te worden. Ook de rol van de sociale part ners verdeelt de Kamer. Rechts wil dat de werkgevers en werk nemers in hun CAO-afspraken het laatste woord over deeltijd werk krijgen. Ook als zij afwij ken van de wet en als hun af spraken minder vergaand zijn dan de wet. Links denkt daar anders over en wil dat de wet als bodem geldt. Zo moet worden voorkomen dat in de CAO's straks niets over deeltijdwerk wordt afgesproken. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Advertentie De trompetachtige blauwe bloempjes van de gentiaan bloeien14 tot in het late najaar. Deze vaste plant komt het best tot zijn recht in rotstuinen of borders. Van 9.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 71 000002 NEW YORK - Alle op winding in Nederland ten spijt, Maxima Zor- reguieta, de Argentijn se van wie de Rijks voorlichtingsdienst een week geleden be vestigde dat ze 'vriend schap' onderhoudt met prins Willem-Alexan- der, is gewoon aan het werk. Fotografen snapten haar gister middag in New- York voor de deur van de Deutsche Bank, waar ze een baan heeft. foto Paul Vreeker/ANP Opsteken van middelvinger naar agent kost eeker 75 gulden /an onze redactie binnenland DEN HAAG - Een grote meerderheid van de Twee- ie Kamer wil de lasten verlichting van één mil jard yoor volgend jaar anders verdelen dan het kabinet zich heeft voorge nomen. Vrijwel alle frac ties, met uitzondering van de WD, werken aan voor stellen die de lastenver lichting meer toespitsen op mensen met minimum inkomens en gezinnen met lagere inkomens. PvdA-fractievoorzitter Melkert riep gisteravond in Leiden het kabinet op 'een aanvullend hoofdstuk' op de komende Mil joenennota te schrijven. Vol gens Melkert moeten 'niet alleen alle Nederlanders profiteren van de economische groei maar moeten juist de mensen die het goed kunnen gebruiken meer fi nanciële mogelijkheden krij gen'. De voorzitter van de groot ste coalitiefractie vindt dat het kabinet moet aansluiten bij het vorige week uitgebrachte SER- advies waarin onder meer een extra koopkrachtverbetering van een procent voor de minima wordt bepleit. Het kabinet heeft het grootste deel van de lastenverlichting voor volgend jaar bestemd voor een verhoging van het arbeids kostenforfait die iedereen met werk gemiddeld zo'n 15 0 gulden oplevert. Een kleiner deel is be doeld om de inkomenspositie van minima, ouderen en gezin nen met kinderen te verbeteren via een verlaging van het tarief in de laagste schijf in de inkom stenbelasting, een verhoging van de kinderbijslag met vijftig gulden per kind per jaar en een verhoging van de ouderenaf trek met ruim 300 gulden. Volgens Melkert moet met name de verhoging van het arbeids kostenforfait anders worden in gevuld om het SER-advies waar te maken. Daarnaast vindt de PvdA de verhoging van de kin derbijslag te mager. De sociaal democraten werken aan voor stellen om dat bedrag in de buurt van de 250 gulden per kind krijgen. Ook D 6 6 wil dat het kabinet iets extra's doet voor gezinnen met kinderen in de lagere inkomens- 10TTERDAM - Twee mannen :ijn gisteren onafhankelijk van ilkaar op de bon geslingerd om- lat ze hun middelvinger opsta len naar Rotterdamse agenten. folgens een politiewoordvoer- ler gebeurde dat in het kader 'an de 'zero-tolerance'. „Bele- liging van politiemensen, dat likken we hier dus echt niet neer" Jen 29-jarige automobilist liet ip Plein 1940 zijn middelvinger Ie vrije hand nadat hij was ge verbaliseerd wegens rijden op Ie busbaan. Tijdens het uit- ehrijven van de bon had hij ook ilbeledigende opmerkingen ge naakt. Op de Vlietlaan maakte ien 26-jarige Rotterdammer het sjakkaa-gebaar. Hij deed dat imdat hij een hekel aan de poli- ie heeft. „Ze doen hun werk liet goed." leide mannen kunnen een ichikkingsvoorstel van tussen le 150 en 175 gulden tegemoet :ien .ANP Zoekactie Inwoners van Athene doorzoeken het puin van een ingestort woongebouw in de Griekse hoofdstad. foto Simnela Pantartzi/EPA iergen OP ZOOM - De politie 'an Bergen op Zoom heeft te- 'ergeefs in een bosperceel ge- locht naar een baby. Een wan- lelaar meldde gisteravond rond ialf elf dat hij daar gehuil van ven baby had gehoord. 3e politie nam de tip serieus en loorzocht met vijftig mensen iet perceel tussen de rijksweg U7 en de Boslustweg. De zoek- ictie vergde ruim twee uur. ANP van onze redactie buitenland ATHENE - In de Griekse hoofd stad Athene zijn gistermiddag door een aardschok van 5,9 op de schaal van Richter zeker 30 doden gevallen. Onder hen wa ren twee mensen die een hart aanval kregen van de schrik. Het jongste slachtoffer was een jongetje van vijf jaar. Hij zat in een kinderdagverblijf dat in stortte. Vierhonderd mensen raakten gewond. Tientallen mensen werden door puin bedolven of zaten opgeslo ten in gebouwen en liften. Vijf tig gebouwen, waarvan vier fa brieken, stortten geheel in. In drie van de fabrieken raakten in totaal 85 mensen bedolven. Nog (Advertentie) Sedum, een vaste plant met grote roze bloemschermen, die fraai in de border staat. Bloeit tot ver in het najaar en houdt van de zon. MES. NIEUWE RIJKSWEG 2D, 0113-215395, !l«SSE, LA0NE 20. 0111-461031, NIEUVELTWEG 56. 0117-452279. september 1999 zolang de v( eens vijftig mensen kwamen on der het puin terecht van een flat van vijf verdiepingen in de wijk Metamorphosis. Ruim honderd gebouwen raak ten zwaarbeschadigd. De groot ste schade ontstond in het noor den van de stad. Dat lag ook het dichtst bij het epicentrum van de beving, in Menidi, aan de voet van de berg Parnis. Stroom en telefoon vielen uit in vele de len van de stad. De beving was ook voelbaar in de Turkse havenstad Izmir aan de overkant van de Egeïsche Zee. In Turkije vielen op 17 au gustus door een zware aard schok volgens de cijfers van gis teren 15.226 doden, maar er worden nog steeds slachtoffers geborgen. Ankara bood Athene gisteren onmiddellijk alle mo- gelijkehulp. De Turken zijn zeer door Ben Jansen VLISSINGEN - Ambtenaren van de burgerlijke stand in verscheidene Zeeuwse ge meenten hebben donderdag de handen vol. De datum van die dag, 9-9-'99, oefent een sterke aantrekkingskracht uit op paren die zich in de echt willen laten verbinden. Zes envijftig bruidsparen schrij den morgen naar de trouw zaal: minstens veertig meer dan op een minder magische donderdag. De gemeente Schouwen-Dui- veland spant de kroon met acht bruidsparen. Een tijdje zag het ernaar uit dat het er negen zouden zijn. Dat was helemaal prachtig geweest: negen bruidsparen op de ne gende van de negende in ne gentienhonderdnegenenne gentig. Eén paar heeft zich evenwel afgemeld. Een bruidspaar op Tholen wilde iets extra's toevoegen aan de datum van 9-9-'99. Bruid en bruidegom wilden per se om 9 uur 's morgens trouwen. Dat kon; de klant is koning. Na hen trouwen don derdag nog vijf paren in de ge meente Tholen. Gereserveerd In veel gemeenten kan niet langer dan een jaar tevoren een trouwdatum worden gere serveerd. Bij de gemeente Middelburg meldde zich 9 september vorig jaar om 8 uur 's morgens al iemand om de 9- 9-'99 voor een huwelijksvol trekking vast te leggen. Er ko men morgen nog drie andere paren in het Middelburgse stadhuis. „Opmerkelijk", vindt Carla van Hecke van de afdeling burgerzaken. „Nor maal hebben we hoogst zelden een trouwerij op donderdag. Dat is niet zo'n aantrekkelijke dag, want dan is het markt." In de gemeente Axel hebben de ambtenaren van de burger lijke stand met verbazing him agenda zien dichtslibben. Ze ven bruidsparen maken don derdag blozend van pril geluk hun opwachting in het ge meentehuis. Het gebeurt praktisch nooit dat op die dag in Axel bruidsparen in de echt worden verbonden. Goes heeft ook zeven paren geboekt. Op gewone donder dag beklimmen één of twee paren de trap van het stad huis. Zo ook in Vlissingen, maar morgen zijn het er vijf. Voor de gemeente Sluis-Aar- denburg geldt vier bruidspa ren op een donderdag ook als heel uitzonderlijk. In Hulst komen de ambtenaren van de burgerlijke stand drie keer in actie. In de andere gemeen ten hebben zich één of twee bruidsparen aangediend. AJ- leen de trouwlustigen in Rei- merswaal doen niet aan dit soort fratsen. Voor René Imanse en Ester van der Tak uit Wissenkerke was trouwen op 9-9-99 zo maar een ingeving. „Nee, we hebben niet voor deze datum gekozen om later onze trouwdag makkelijker te kunnen herinneren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1