Dierenasiels sturen aan op fusie Historie leeft in Oost-Souburg Briljant in Biggekerke PZC PZC Domburgse raad was goede leerschool zeeland Middelburg en Vlissingen willen samen één nieuwe vestiging bouwen jemeente Vlissingen iet steken vallen bij ifsluiting Glacisstraat Vliegveld en provincie gelukkig met elkaar woensdag 8 september 1999 w door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - De ondertitel 'Scho len en verenigingen' bij het fotoboekje Souburg in vroeger tijden, deel 3 laat niets aan duidelijkheid over. Ook samensteller Jan Louws laat in zijn voorwoord nadrukkelijk weten dat het boek geen naslagwerk is, maar een verza melwerk van foto's die laten zien hoe de Souburgse scholen en verenigingen er vroeger uitzagen. Daarin is hij geslaagd. Louws beschrijft in uitgebreide foto-on derschriften ongeveer negentig afbeel dingen. Het derde deel zal vooral de geboren en getogen Souburgers aanspreken, want het boekje bestaat voornamelijk uit foto's van de scholen en de tientallen verenigin gen die het dorp rijk was. Louws be schrijft wie er op de foto's staan. Die illu straties beslaan een periode van 1920 tot omstreeks 1970. De gefotografeerde verenigingen variëren van sport en spel tot kerkelijke gemeen ten, kinderkoren, de geheelonthouders vereniging en anderen. Vermeldenswaard is de Nederlands her vormde gemeente die al in de j aren twintig elk jaar op derde pinksterdag een anti- kermis avond hield in zaal Rehoboth. Een toneelavond moest ervoor jongeren weg bleven van de kermis. Veel hebben de bij eenkomsten niet geholpen. De kermis werd en wordt nog steeds gehouden tij dens de pinksterdagen. Blind Louws vergat in zijn boekje ook een foto van de openbare Pieter Louwerse school niet die in 1972 tijdens het Zeeuws school- voetbaltoernooi kampioen werd. De wed strijd vond plaats in Middelburg. Sou burg won met 1-0 door een strafschop. Eén van de spelertjes zóu het later nog ver schoppen. Danny Blind, die furore maak te bij Ajax, maakte deel uit van het kam pioensteam. De samensteller heeft monnikenwerk verricht door bij de foto's zoveel mogelijk namen te zoeken. Daarbij heeft Louws veel steun gehad van zijn mede-Soubur gers. Uit een begeleidende brief van de uitgever staat zelfs dat het enthousiasme van de bevolking zo groot was om mee te werken dat stoffige schoenendozen en langvergeten foto-albums van zolder werden gehaald om de namen te kunnen achterhalen. Louws dankt een groot aan tal personen en instellingen met naam. Alle 350 andere mensen bedanken, waar hij is geweest voor informatie, zou een beetje te ver voeren. Maar het toont wel aan dat de recente historie leeft in Oost- Souburg. Souburg in vroeger tijden, deel 3, kost 34,90 gulden en is te koop bij boekhandel Huson/Bruna aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Koffertje voor basisscholen MIDDELBURG - Alle 250 Zeeuwse basisscholen krijgen een koffertje met lesmateriaal over het leven in twintigste eeuws Zeeland. Het provinciebestuur wil daar 75.000 gulden voor uittrekken. De koffertjes behoren bij het cultuureducatief project 1900-2000 dat zicht biedt op de veranderingen die zich de afgelopen honderd jaar in de Zeeuwse samenleving hebben voltrokken. De koffertjes bevatten onder meereen cd- rom, een videoband, prentenboeken en uitgewerkte lesactivi teiten. Het materiaal is uitgezocht, bedacht en vervaardigd door studenten van de pedagogische academie van de Hoge school Zeeland en medewerkers van de provinciale welzijns- stichting Scoop. Tankwagen moet door Vlaketunnel MIDDELBURG - De Vlaketunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland moet worden opengesteld voor vrachtwagens met alle soorten gevaarlijke stoffen. Volgens de provincie en de gemeenten Kapelle en Reimerswaal is dat veiliger dan wanneer deze vrachtwagens via de omleidingsroute over de Vlakebrug blijven rijden. Ze willen dat de minister van Ver keer en Waterstaat het verbod voor het gebruik van de tunnel voortankwagens met LPG en vergelijkbare stoffen opheft. Twee jaar geleden is de Vlaketunnel verbeterd en vervolgens opgewaardeerd tot een tunnel van categorie I. Dat betekent dat er bijvoorbeeld tankauto's met benzine door mogen rij den. Het transport van LPG bleef echter verboden. De omleidingsroute voert langs de veiling in Biezelinge die veel landbouwverkeer aantrekt. Bovendien moeten vracht wagens die de A58 verlaten om de omleidingsroute te volgen, bochten nemen en kruisingen passeren, die een verhoogde kans op ongevallen met gevaarlijke stoffen betekenen. AXA en mosselsector sluiten vrede SCHEVENINGEN - Het Productschap Vis en Axa Verzeke ringen begraven vandaag, woensdag, in Scheveningen defi nitief de strijdbijl tijdens een gezamenlijke mosselmaaltijd. Productschap en Axa stonden vorige maand nog tegenover elkaar in de rechtszaal en bij de Reclame Code Commissie over een omstreden reclame van de verzekeraar, waarin een mossel de hoofdrol speelde. Axa heeft de commercial na pro testen uit de mosselsector teruggetrokken. De tegenstanders zijn inmiddels medestanders geworden. Zij maken vandaag, midden in - wat heet - de Nationale Mosselweek, een geza menlijk initiatief bekend. Sluis wil kerncentrale openhouden SLUIS-AARDENBURG - De gemeenteraad van Sluis-Aar- denburg zal zich naar alle waarschijnlijkheid donderdag 9 september uitspreken voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele. Burgemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg stellen de raad voor om adhesie te betuigen aan de gemeente Middelburg, die kort voor de zomer een brief richting Den Haag verstuurde met een pleidooi om de centrale langer open te houden. Door de zomervakantie was de Sluis- Aardenburgse raad niet in de gelegenheid om steun te betui gen. Wel werd de commissie burgerzaken om een reactie ge vraagd en schaarde zich achter het collegestandpunt. De raad zal dit donderdag ook doen. Geweld tegen agenten fors beboet MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 20-jarige inwoner uit Vlissingen veroordeeld tot dui zend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. De VLissinger had zich 31 december vorig jaar bij een alcoholcontrole in zijn woonplaats misdragen door aan twee agenten een kopstoot en een vuistslag uit te delen. De straf komt overeen met de eis van de officier van justitie De eerste en tweede klas van de Marnixschool uit 1925 in West-Souburg. De school werd enkele jaren geleden afgebroken. foto uit: Souburg in vroegertijden, deel 3. nnr Miriam van der Schot LISSINGEN - De besturen an de dierenasiels in Middel- urg en Vlissingen willen luse- tn. Een belangrijk onderdeel an dat plan is dat de dieren •orden ondergebracht in één ieuw Walchers dierenasiel. De vee stichtingen hebben daar- oor al een verzoek ingediend ij de gemeenten van Vlissingen a Middelburg. én van de voornaamste rede- en voor het plan om samen te aan, is de onderhoudsstaat van e vestiging aan de Langeleen- 'eg. „Dat gebouw is vijfen- vintig jaar oud en is nu toe aan jngrondige renovatie", vertelt oorzitter Wim Meijer van de tichting Dierenasiel Zeeland- uid in Vlissingen. „Toen we ;n tijd geleden over die op- napbeurt spraken, zijn we aan kijken of er geen andere logelijkheid was. Zo kwamen e op het idee voor een nieuw abouw. De Stichting Dieren- siel en Pension in Middelburg arklaarden ook best naar een nderelocatie te willen." lilieu-eisen en andere reden voor de fusie dat de asiels niet helemaal aldoen aan de huidige Arbo- en (ode Kruis paarschuwt oor 'collecte' LISSINGEN - De Rode Kruis- [deling Vlissingen waar- :huwt voor een collectant die :gt voor goede doelen, waaron- erhet Rode Kruis, geld in te za- lelen. ode-Kruisvoorzitter J. Snaay- rvverd dinsdag gebeld door een lissingse vrouw die telefonisch ras benaderd voor een bijdra- e. Als beloning zou ze een ver- anddoosje ontvangen. Het elefoontje wekte haar wan- rouwen, mede omdat de num- aermelder van haar telefoon lechts streepjes liet zien. Ze jelde naar het Rode Kruis om lavraagte doen. 3ijhetVlissingse Rode Kruis is nets bekend van zo'n inzamel- ictie. Snaayer wil vandaag aan- Iftedoen bij de politie. milieu-eisen. „In Vlissingen ontbreekt een quarantaine ruimte. Niet dat daar veel vraag naar is, maar officieel hoort dat bij een dierenasiel aanwezig te zijn. Daarom willen we dat snel op orde hebben"vertelt de Vlis- singer. Het dierenasiel aan de Oost- perk weg in Middelburg wil naar een andere locatie omdat vol gens Meijer de huidige plek niet zo geschikt is. Het asiel en pen sion staan op het bedrijventer rein Ramsburg in de nabije om geving van bedrijfswoningen. De bewoners ondervinden soms wat overlast van de dieren. Veere Beide asiels willen bij een even tuele fusie ook de gemeente Vee- re betrekken. In deze gemeente is geen asiel. Sinds jaar en dag vangt Vlissingen grofweg de honden op uit de omgeving van Zoutelande en Westkapelle, De rest gaat naar Middelburg. „We hebben halvelings al wel beslo ten dat een nieuw pand niet in de gemeente Veere zal komen maar bij voorkeur ergens tussen Middelburg en Vlissingen. De meeste dieren komen namelijk uit het stedelijke gebied dus willen we daarbij in de buurt blijven." De besturen van beide dierena siels verwachten binnen een aantal weken nieuws te horen van de gemeenten. „We hebben met wethouders van Vlissingen en Middelburg om de tafel geze ten en in beginsel staan ze posi tief tegenover het voorstel. Maar het plan moet nog prak tisch worden uitgewerkt. Voor ons is het wel belangrijk dat we op korte termijn wat weten, want momenteel stellen we het onderhoud aan de vestiging in Vlissingen nog uit." Frontje en rijbewijs uit auto gestolen VLISSINGEN - Uit een auto, die stond geparkeerd aan de Ko renbloemlaan in Vlissingen, is in de nacht van maandag op dinsdag het frontje van een au toradio gestolen. Ook een rijbe- wij s werd meegenomenHet slot van de auto is geforceerd. JorCris Sohier LISSINGEN - De gemeente- jke Ombudscommissie vindt at Vlissingen zich schuldig Beft gemaakt aan onbehoorlijk 'drag bij de afsluiting van een Bel van de Glacisstraat. Deze itspraak volgt naar aanleiding an een klacht van een betrok- en bewoner. eman had zich bij de commis- ebeklaagd over het feit dat ge- leente eind februari zonder rerlegmet de bewoners één zij— e afsloot van het deel van de lacisstraat dat tussen de Ho- einstraat en de Badhuisstraat gt. Deze afsluiting was nodig oor een bodemsanering bij een oormalig pompstation in de 'orspronkelijk zou alleen het eel van de Glacisstraat, dat psen de Badhuisstraat en de •omstraat ligt, worden afgeslo- in. Dat was ook de reden waar in de klager oorspronkelijk een informatiebrief in de bus reeg. De verontreiniging bleek redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Pax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M.vander Jagt E Soesman L- Fransen El. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K-L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 B-mail: redactie@pzc.nl Internet nttp://www.pzc.nl B-mail: redactie@pzc.nl erger dan verwacht en sanering van de grond bleek spoedeisend. De gemeente zag daardoor geen kans de man tijdig te informe ren over de uitbreiding van de wegafzetting. Onzorgvuldig De ombudscommissie meent dat de gemeente onzorgvuldig te werk is gegaan. De man kreeg niet op tijd een informatiebrief. In de informatierubriek van de gemeente 'In den blauw gerui- ten kiel', werd de afzetting wel gemeld, maar was geen sprake van informatie over het betref fende straatdeel. Hiermee is de gemeente tekort geschoten in het actief informatie verstrek ken aan de klager, aldus de com missie. De commissie oordeelde verder dat er wel meer zaken waren misgelopen op het gebied van communicatie tussen de ge meente, het saneringsbedrijf en de politie. Zo had de informatie brief aan de bewoners verspreid moeten worden door de stich ting die de bodemsanering uit voerde, maar dit moest in een laat stadium alsnog door de ge meente gedaan worden. Ook bij de politie liep het mis, ondanks overleg met de ge meente over de uitbreiding van de afzetting. Een agent had na een klacht van de man diverse malen geprobeerd contact op te nemen met de meldkamer. Toen hij hierin niet slaagde, verwij derde de agent de afzetting zelf. De gemeente plaatste het hek twee dagen later weer terug. Ook dit heeft volgens de com missie bijgedragen aan de irri tatie van de klager. J. C. Paardekooper 25 jaar volksvertegenwoordiger door Lukas Fransen OOSTKAPELLE - Het con tact met de burgers. Dat is wat J. C. Paardekooper (50) uit Oostkapelle vooral aantrekt in de politiek. Hij is al vijfen twintig jaar raadslid: drieën twintig jaar in de voormalige gemeente Domburg en twee jaar in de nieuwe gemeente Veere. „Het werk als gemeen teraadslid in Domburg is een ideale leerschool geweest voor mij als raadslid in de nieuwe gemeente Veere." Politiek zit Paardekooper in het bloed. Zijn vader was raadslid van de voormalige ge meente Oostkapelle. „Ik denk dat ik het een beetje van hem heb overgenomen. Ik heb al tijd interesse in en feeling voor politiek gehad. Ik was al op mijn zestiende lid van de kies vereniging." Toen hem werd gevraagd of hij op de kieslijst voor zijn partij, een combina tie van Anti Revolutionairen, CHU en SGP, wilde staan, hapte de Oostkappelaar on middellijk toe. „Ik ben toen door een gunstige stemuitslag als zesde van mijn partij in de raad gekozen." Zo gebeurde het dat Paardekooper in 1974 op 25-jarige leeftijd een zetel kreeg in de gemeenteraad van Domburg. „Ik werd gelijk in het diepe gegooid. Raadsleden met wat meer ervaring en ambtenaren hebben me weg wijs gemaakt." Paardekooper bewaart vooral goede herinne ringen aan de samenwerking met de toenmalige wethouder A Wisse. „Hij was een leer meester en vriend waar ik veel aan te danken heb." J. C. Paardekooper: De gemeenteraad moet los van de insprekers beslissingen durven nemen." foto Ruben Oreel Gaandeweg maakte Paarde kooper zich het raadswerk ei gen. „Toen ik net begon als raadslid nam ik een week vrij om de begroting te bekijken. Nu doe ik dat in de avonduren. Dat is de ervaring die ik in de loop der jaren heb opgebouwd. Je wordt meer gespitst op din gen die problemen kunnen op leveren. Toen de partij rond 1978 opging in het CDA, sloot Paardekooper zich aan bij de Christelijke Groepering. Die plaatselijke partij was een sa menwerkingsverband tussen Anti Revolutionairen, SGP, RPF en GPV. Van 1992 tot de herindeling in 1997 was Paar dekooper fractievoorzitter van zijn partij. In de gemeente Veere is hij een van de drie SGP-raadsleden. Als de Oostkappelaar, in het dagelijks leven werkzaam als invorderingsambtenaar bij het Waterschap Zeeuwse Ei landen, aan zijn werkzaamhe den als raadslid in de voorma lige gemeente Domburg terug denkt, komt altijd weer de problematiek rondom Hof Domburg boven. „Dat speelde al toen ik in de raad kwam en heeft ons de 23 jaar erna altijd beziggehouden." Maar ook de problematiek met het Badho tel en de discussie over de naaktrecreatie staan Paarde kooper nog vers in het geheu gen. Paardekooper stond in eerste instantie angstig tegenover de herindeling, die de dertien voormalige Walcherse ge meenten onderbracht in één nieuwe gemeente. „Het eigene van een dorp laat je op die ma nier toch los. Die angst kwam misschien ook wel voort uit mijn persoonlijkheid. Ik vind het moeilijk om het oude los te laten. Ik vroeg me ook af of ik het wel kon vinden met de nieuwe mensen. Ik heb er daarom in het begin best te genop gezien, maar de sfeer in de raad is gelukkig prima. Een verwijt dat in het begin veel werd gemaakt, is dat veel raadsleden van de nieuwe ge meente nog te kleinschalig denken, alsof ze nog steeds een klein dorp besturen. Paarde kooper geeft toe dat ook hij in het begin moeite had met de omschakeling. „In de Dom burgse gemeenteraad pro beerde ik altijd alle raadsstuk ken te lezen. In de nieuwe veel grotere gemeente kan dat niet meer. Je moet meer selecteren en je richten op je eigen com missies. In mijn geval zijn dat de commissies Welzijn, Onder wijs en Sport en Openbare Werken." Frustrerend De Oostkappelaar vindt het als raadslid wel eens frustre rend dat de burger zoveel mo gelijkheden heeft om bezwaar aan te tekenen tegen besluiten. „Dat maakt besturen wel eens moeilijk. Het wordt soms tot in het extreme doorgevoerd, waardoor besluiten lange tijd moeten worden opgeschort. Dat kan een spanningsveld creëren tussen het persoonlijk belang van mensen en het al gemeen belang. De gemeente raad moet los van de inspre kers beslissingen durven nemen. Het is onze taak om het algemeen belang te dienen. M. Koets en C. Koets-de Witte, 60 jaar getrouwd. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot BIGGEKERKE - Zestig jaar wonen ze met plezier in hun huisje aan de Koudekerkseweg in Bigge kerke, maar hun liefde voor elkaar bestond al ruim voor die tijd. Op 7 september 1934 zijn M. Koets en C. Koets-de Witte uit Biggekerke met el kaar in het huwelijk getreden. Het bruidspaar vierde dinsdag het briljanten huwelijksfeest. Koets was van jongs af aan vee- en vleeshande laar. Na de lagere school begon hij bij zijn vader in de slagerij en reed hij op een transportfiets met het vlees langs de huizen. „In die tijd heb ik het vlees wel eens vervoerd per motor. Ik reed toen met een half varken over mijn knie. Door die strenge eisen van tegenwoordig is dat nu ondenk baar. Ook heb ik nog met een autootje gereden. Daar zijn wat wat varkens in gepropt", lacht Koets, „maar dat was een hele andere tijd. Toen ik achttien jaar was, kon je hier een auto kopen voor veertig of zestig gulden." Twintig jaar later was Koets één van de oprichters van de Zeeuwse Vleeshandel. Tegenwoordig laat hij de vleesbranche voor wat hij is. „Ik heb het nog wel een tijd proberen te vol gen maai- daar ben ik mee gestopt. Het is allemaal niet meer bij te houden." Nu houdt hij zich graag bezig met het oplossen van kruiswoordpuzzels. En zijn vrouw houdt ervan om naar televisiepro gramma's te kijken. „We gaan niet zo vaak meer naar buiten want nu we ouder worden gaat dat moeilijker. Maar we hebben vorige maand nog ge keken naai- het j aarlij kse sj eesjesrij den hier in het dorp", vertelt Koets-de Witte. „Want een paar van onze kleinkinderen deden mee." Het briljanten echtpaar heeft vijf kinderen gekre gen, twaalf kleinkinderen en negen achterklein kinderen. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - De directie van vliegveld Midden-Zeeland en het dagelijks provinciebe stuur zijn enthousiast over de uitgangspunten van het nieuwe rijksbeleid voor de kleine lucht vaart. De werkgroep Stop Uit breiding Zeeland Airport Nu is sceptisch. Het rijk wil dat de besluitvor ming rond regionale en kleine vliegvelden bij de provincies komt te liggen. Achterliggende gedachte is dat besluiten geno men moeten worden daar waar de problemen zich voordoen. B. van Dam, directeur van vlieg veld Midden-Zeeland: „De decentralisatie komt niet als een grote verrassing. Het zat er aan te komen. Ik denk dat het verstandig is om lokale politici over lokale onderwerpen te la ten beslissen. De ervaringen van Midden-Zeeland met het pro vinciebestuur zijn goed. Het is niet voor niets dat het vliegveld en de provincie vorig jaar in een convenant afspraken hebben gemaakt over het aantal vlieg bewegingen en milieumaatre gelen voor de komende jaren. Over het bestaansrecht van Midden-Zeeland heeft binnen het provinciebestuur tot dus verre nooit twijfel bestaan. Dat is prettig met het oog op de nieu we verhoudingen." Gedeputeerde J. G.vanZwieten (WD, ruimtelijke ordening „De effecten van en de commo tie over het vliegveld spelen in Zeeland. Natuurlijk is het dan ook logisch dat binnen de pro vincie hierover beslist moet kunnen worden. Helemaal vrij in ons handelen worden we na tuurlijk ook weer niet. De totale milieubelasting door de kleine luchtvaart mag niet verder toe nemen in Nederland. Het kabi net stelt in haar voornemen dat provincies moeten gaan onder handelen als ze denken meer milieuruimte nodig te hebben. Zeeland stelt een belangrijke voorwaarde voordat er sprake kan zijn van verschuiving van taken. Alle lopende procedures inclusief het vaststellen van de zonering (de geluidsgrenzen - red) moeten zijn afgerond. Ik heb in de concept-notitie overi gens duidelijke gelezen dat het rijk voornemens is alle procedu res voor de overdracht van ta ken af te ronden." H. Meijer, voorzitter van de werkgroep Stop Uitbreiding Zeeland Airport Nu: „De provincie is in het verleden de grote promotor en geldschie ter van het vliegveld geweest. Ik vraag mij af of met deze voorge schiedenis wel sprake kan zijn van een objectieve opstelling. De provincie is inmiddels niet meer financieel betrokken bij Midden-Zeeland, maar in haar optreden nog altijd de slippen- drager van de vliegvelddirectie. Een pluspunt is dat provincie bestuurders zich in de toekomst niet langer achter het rijk kun nen verschuilen als er iets aan de hand is op of rond het vlieg veld." Hennepkweker MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter bestrafte dinsdag een 25-jarige man uit Vlissingen met een boete van vijfduizend gulden en twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf wegens het bezit van 170 hennepplanten. De officier van justitie had twee maanden cel geëist. Man steelt paar slippers MIDDELBURG - De politie heeft dinsdag rond half één een 30-jarige Middelburger aange houden voor winkeldiefstal. De man probeerde een paar slip pers uit een winkel aan de Markt in Middelburg te stelen. Hij is met een proces-verbaal naar huis gestuurd. Infocentrum voor jongeren gaat open MIDDELBURG - Het Jongeren Informatie Centrum (JIB) in de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg wordt vrijdag om vier uur 's middags officieel geopend. De opening wordt verricht dooi de wethouders J. C. van Dijk- Sturm van de gemeente Middel burg en E. J. Gelok van de ge meente Veere. Alle jongeren van beide gemeenten zijn welkom bij de opening, de wordt opge luisterd door muziek van de j on- gerengroepen Indigo en 111 Pro ductions. Jongeren kunnen van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 18 «uur in het JIB terecht voor informatie en advies over allerlei onderwerpen, waar zij mee te maken krijgen. Het JTB gaat tevens in de gemeenten Middelburg en Veere een aantal op jongeren gerichte activitei ten aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19