Festivalaanbod in grote en kleine bezettingen Rammstein wel erg veel van hetzelfde Kamerorkest speelt in kerk van Kapelle Megadeth doet Rotterdam aan ALBUM TOP 10 Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen: vrijdag in Ter- neuzenzaterdag in Bres- kens en zondag in Hengst dijk. QXlm 14 september Mini-concert In het kader van het jaarlijkse Lange Jan-pro- lect wordt gedurende de zomermaanden we kelijks een mini-concert gegeven. ne uitvoering van een half uur komt deze mid dag voor rekening van het Vocaal Kwartet Quintare. do. Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Carillon Kees van Eersel bespeelt gedurende een uur het carillon in de toren van het stadhuis. Van Eersel is stadsbeiaardier van Veere en Zie rikzee do. Stadhuis Veere, 15.00 uur Oxalys Hetkamermuziekensemble Oxalys opent het elfde Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gezelschap, met als solist Sergei Nakaria- kowop trompet, speelt werken van Bach, Tele- mann. Handel en Vivaldi vr. Grote Kerk. Terneuzen, 20.00 uur Fling De band Fling maakt Keltische muziek en put voor het repertoire uit de rijke Ierse en Schotse traditie. De meeste songs gaan over de mystieke kant van de Keltische psyche met melancholie, hartstocht en weemoed als onderwerpen, af- gewisseld met een swingende jig of reel. Het concert vindt plaats in het kader van Muziek Monumentaal vr. Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.30 uur Eighties Discotheek The Nighttrain gaat 'Back to the Eighties and Nineties'. Deze avond geeft de aankomende Nederland- seband Grasland, 'de Nederlandse Eagles', een optreden en worden de grootste hits van de afgelopen twintig jaar gedraaid. vr.The Nighttrain, Middelburg, 23.00 uur Inter Scaldïs De band Inter Scaldis Pipes and Drums be speelt de echte Schotse doedelzak, begeleid idoorsnare-, tenor- en bassdrum. Het authentieke Schotse muziekoptreden wordt verlevendigd met dans. za, Binnenstad Zierikzee, 13.00 uur za. Binnenstad Tholen, 15.15 uur I Workshop Bezoekers aan Muziek Monumentaal kunnen deelnemen aan een workshop Griekse en Turkse muziek van Ceylan Utlu en Stratis Ral lis. ÉDe workshop staat open voor alle instrumenten l en zang. -za. Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee, 14.00 Gambamuziek Hetgamba-consort La Spiritata uit Leiden brengt Italiaanse, Engelse en Franse muziek uit Renaissance en vroege Barok ten gehore. Het gezelschap, dat het bespelen van de 'viola digamba's' combineert met zang, staat onder leiding van Naomi Hirschfeld. za Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwersha ven, 14.30 uur Friends De band Friends speelt Molukse Lagu Lagu. De traditionele muziek wordt op hedendaagse wijze ten gehore gebracht met prachtige meer stemmige zang. •za. De Drukkery, Middelburg, 14.30 uur Excelsior Brassband Excelsior uit Kloetinge geeft een concert. Het jubileumconcert vindt plaats t.g.v. het hon- za. Noordeinde 5, Kloetinge, 16.00 uur Stratis Rallis De Griekse zanger Stratis Rallis zingt Aman- liederen. De zanger wordt begeleid door het Turkse en semble van Ceylan Utlu. Het concert wordt (om 16.15uur) voorafgegaan door een uiteenzet ting over het Aman-lied. za Lutherse Kerk, Zierikzee, 16.30 uur Urkervisserskoor Het Christelijk Urkervisserskoor Crescendo geeft een zanguitvoering. Hetkoorstaat onder leiding van dirigent Louwe Kramer jr, kleinzoon van de oprichter van het 130-koppige mannenkoor, en zoon van Mein- dertKramer, die het koor ruim veertig jaar leid- de. Het orgel wordt bespeeld door Henk van •Putten. •za Grote of Nieuwe Kerk, Zierikzee, 19.00 uur am Sari jeres Nilam Sari uit Jakarta luistert met band een Indonesisch Grand Buffet op. Ophet programma staan verder optredens van Gamelan-orkest van de Yayasan Siliwangi ïalinese danseressen van de groep Sinar Jeduthun De Hervormde Zangvereniging Jeduthun en het jongerenkoor Prins Mauritskoor uit Mid- delharnis treden op tijdens een koor- en sa- menzangavond. )ekoren staan onder leiding van Mar van der leer en worden begeleid op het orgel door laap-Jan de Bakker. De opbrengst van het con- ert komt ten goede aan stichting De Hoop in )ordrecht Ontmoetingskerk, Middelburg, 19.30 uur <iev iet Kiev Staats Symphonieorkest o.l.v. Victor Ulikhailovich Zdorenko en het Dumka koor (iev o.l.v. Yevhen Savchuk geven een concert. 3p het programma staan drie werken van W.A. Wozart: Laudate Dominum, Pianoconcert in C Sn het Requiem. •za.DeScheldeveste, 20.00 uur Lucky Bags De vier dames van Lucky Bags brengen Schot se en Engelse folk ten gehore. Het repertoire, van tranentrekkende ballades Otspierstimulerende dance tunes, wordt aan gevuld met werk van hedendaagse folk-com- «nisten uit het Verenigd Koninkrijk en de Ver enigde Staten. ■za. Gasthuiskapel, Tholen. 20.30 uur Bootleg Doors The Bootleg Doors imiteert op griezelig echte wijze The Doors. De band brengt bekende Doors-hitsten gehore als Light my fire. Riders on the storm. Love her Inadley, Touch me en The End. za. BoHo, Bergen op Zoom, 20.30 uur Show of Hands HetduoShow of Hands combineert traditione le Keltische muziek met muzikale invloeden ran over de hele wereld. Steve Knightley sch reef de teksten en speelt vi- terwi'' multi-instrumentalist Phil Beer on der meer de gitaar, cuatro, cello-mandoline en mandoline voor zijn rekening neemt. •za. Theater Mondragon, Zierikzee, 21.00 uur |!Coracle jCoracle speelt feestmuziek uit de pub. Jtel gezelschap tovert het café van Theater [Mondragon om in een Ierse pub. •«■Theatercafé Modragon, Zierikzee, 23.15 Manhuistuinconcert IMuziekgezelschap Oefening en Uitspanning IjJitKattendijke geeft een concert. Deze vaste klant in de serie Manhuistuincon- ferten laat een afwisselend programma horen. ■zo.lVlanhuistuin.Goes, 12.00 uur li After Homer Muziek Monumentaal 1999 wordt afgesloten jmetyoordrachten en Keltische en Eperiotische tnuziek, geïnspireerd op Homerus' epos de Odyssee. IÖP het programma staan onder meereen lite- aireexcercïtie van de Ierse dichteres Cathy emberton, een voordracht van de Odyssee in «Schouws door Henk Blom, Leni Blom-Scha ven en Arie Damman en een opzwepend op- 0 olvan het zigeunerensemble To Meraki. •W.SIotMoermond, Renesse, 14.00 uur 'ispelwey •internationaal bekende cellist Pieter Wis- Y 8n de jonge Kroatische pianist Dejan ^geven een concert, met programma staan werken van Ludwig "Beethoven (Sonate voor piano en cello in g neur °Pus 5 no 2), Franz Schubert (Sonate ®rce,,oen piano in a mineur) en César Franck jt n8|evoor cello en piano in a majeur). 1 zo RK Kerk. Hengstdijk, 15.00 uur !*ammïnga IMrdTamminga bespeelt gedurende een uur ir can °n. Pamminga is stadsbeiaardier van Goes. 0|- Grote Kerk, Goes, 13.30 uur. woensdag 8 september 1999 door Gert Meijer Rammstein Er zijn: niet veel acts die al na twee studio^albums met een live-cd op de proppen komen. In het geval van Rammsteins Live From Berlin (Motor Music/Polydor/Universal) is daar ech ter wel wat voor te zeggen. De shows van de Duitsers zijn dermate spectacu lair dat er in het bootlegcircuit in een moordend tempo live-albums versche nen. Met de release van een officieel li ve-album hoopt Rammstein de geld stroom weer in haar richting te sturen. De opnames voor eigen publiek in Ber lijn mogen dan onder de noemer 'thea ter voor de millennium-generatie' worden geschaard, de technometal van de heren zelf verbleekt wegens veel van hetzelfde sterk bij een generatiegenoot als Marilyn Manson. En bovendien, op cd krijg je van de show natuurlijk nog steeds weinig mee. Van de lachwekken de teksten des te meer, die in een straf, maar monotoon marstempo worden gedeclameerd en van weinig fijnzin nigheid getuigen. Je kunt vraagtekens zetten bij de goede smaak van een band, die zich vernoemt naar de stad waar een vliegshow in een tragiek ein digde, maar volgens mij is hier sprake van een uit de hand gelopen grap. Al leen heeft die intussen zoveel fans op de been gebracht dat er geen weg terug meer is. door Kees Cijsouw Open Monumentendag wordt zaterdag in Kapelle opnieuw aangegrepen om een reeks actviteiten te situeren in en rond de rijzige hervormde kerk in het hart van het dorp. De organiserende stichting, die zich bezighoudt met de fondswerving voor de restau ratie, heeft voor zaterdag avond een concert gepro grammeerd, waarvan violist Christiaan Bor de spil is. Hij wordt ditmaal niet verge zeld van het Reizend Muziek gezelschap - met welke club hij in de jaren negentig regel matig concerteerde in Zee land -, maar door het Men delssohn Kamerorkest. Het concert staat in het teken van muziek voor strijkers - het ensemble bestaat uit dertien musici, die de viool, de altvi ool, de cello of de contrabas bespelen. Hun programma loopt zater dag van Bach (1685-1750)tot Barber (1910-1981) en omvat dus werk en stijlen uit twee eeuwen. Van Barber speelt het orkest het Adagio voor strijkers, een zinderend in tens werk, dat een van zijn bekendste composities is. Met de tiende strijkersymfonie van Felix Mendelssohn Bariholdy staat ook de naam gever van het ensemble en te vens de vroege romantiek geprogrammeerd. De volle romantiek - die tegelijk een nationaal tintje heeft - is present via de welluidende Serenade voor strijkers van Antonin Dvórak. Het solo concert ontbreekt tijdens het optreden niet en daarvoor keert men terug naar de Ba rok en Bach: Christiaan Bor is de solist in diens vioolcon cert in E. Violist en artistiek leider van het Mendelssohn Kamerorkest Christiaan Bor. foto Foto bureau Dijkstra Christiaan Bor maakte furo re, toen hij als jongen van 16 jaar zijn debuut maakte bij het Koninklijk Concertge bouworkest. Hij trad op in tal van landen over de hele we reld. Bor is oprichter en artis tiek directeur van het Rei zend Muziekgezelschap, dat sinds 1982 periodiek bijeen komt om na een korte, inten sieve repetitietijd een aantal uitvoeringen te geven van ka mermuziek in verschillende bezettingen Het Mendelssohn Kameror kest dateert uit 1991, toen het onder de naam Camarata Amsterdam werd opgericht door Edwin Blankenstijn. Christiaan Bor is sinds 1995 bij het ensemble betrokken om samen met de oprichter de artistieke leiding op zich te nemen. Op de Mendels- sohn-marathon in 1995 pre senteerde het orkest zich on der zijn nieuwe naam. Het is inmiddels alweer zo'n tien jaar geleden dat Dave Mustaine de metalwereld deed verbazen. De bepaald niet als makkelijk persoon bekend staande gitarist/zanger wist namelijk de jonge en veelbelovende gitaarvirtuoos Marty Friedman te strikken voor z'n band Megadeth. Friedman zette z'n solo-aspiraties daarmee in de ijskast en koos voor een bestaande groep. Terecht, blijkt anno 1999. Megadeth is namelijk uitgegroeid tot één van de meest gerespecteerde metalbands van de jaren negentig. Vrijdag speelt de band in Ahoy' Rotterdam. door Han Neijenhuis Terugblikkend op tien jaar Megadeth heeft Marty Fried man dan ook geen enkele spijt van z'n beslissing. Zelfs het feit dat bandleider Dave Mus taine toch min of meer de koers van Megadeth bepaald wordt door de donkere krullenbol Friedman niet als een belem mering ervaren. „Natuurlijk, Megadeth is in eerste instantie de band van Dave. Maar hij heeft een visie waar ik me volledig in kan vin den. Dat moet ook wel, want anders zou je nooit op zo'n pro fessionele manier kunnen sa menwerken. In die zin is Dave trouwens ook niet moeilijk om mee te werken. Hij verlangt van z'n bandleden simpelweg dezelfde inzet en toewijding als van zichzelf. Dat lijkt me een heel legitieme eis. En als iedereen daaraan voldoet, dan is Megadeth een fantastische band om in te spelen." Megadeth is bezig aan een uit gebreide wereldtoer. Onder meer stond Megadeth onlangs op het prestigieuze Woodstock '99. Een gigantisch festival in de buurt van New York, dat werd ontsierd door de nodige rellen en vernielingen. Volgens Friedman viel het echter alle maal wel mee. „Er waren 250.000 mensen. Dan zitten er altij d wel een paar idioten tus sen die de boel verzieken. Dat is niet te voorkomen." Tijdens de komende Europese concerten is Megadeth voor programma van Iron Maiden en speelt de band daarnaast als headliner in wat kleinere zalen, zoals het Podium in Hardenberg. „De combinatie met Maiden is voor beide bands aantrekke lijk. Zij willen een voorpro gramma met naam, zodat ze zeker weten dat de zalen vol zitten en voor ons is het een mooie gelegenheid om ook in Europa in grote hallen te spe len. Dat we daarnaast ook wat kleinere zalen doen, zoals in Harden berg, komt omdat we liever spelen dan een dag vrij nemen. Bovendien willen we zoveel mogelijk fans de kans geven ons te zien." Vrijdag 10 september, Ahoy'Rotterdam (metIron Maiden Tal Bachman Tal Bachman is de zoon van Randy Bachman, gerespecteerd lid van ach tereenvolgen Guess Who (de band \vaar Lenny Kravitz z'n laatste hit 'American Woman' vandaan haalde) en Bachman-Turner Overdrive. Met zo'n vader raak je vanzelf in de muziek verzeild, hoewel het met Tal nog even misging toen hij The Joshua Tree hoor de en zich realiseerde dat zijn U2 niet, meer dezelfde was. Vreemd om te horen uit de mond van een man die debuteert met een erg mooi, maar ook erg com mercieel album, Tal Bachman (Colum bia/Sony Music). Bepaald niet zo hard als je met Bob Rock achter de knoppen zou verwachten, maar gevuld met goeie liedjes met sterke melodielijnen ('She's So High', 'Like Nobody Loves Me'), ergens tussen Nik Kershaw en E.L.O. Eerder Engels dan Amerikaans in ieder geval. Van E.L.O. is Bachman een grote fan en dat is te horen aan de vele symfonisch getinte arrangemen ten. groep legde zich aanvankelijk toe op impressionistische mu ziek, maar breidde het reper toire in twee richtingen - ei gentijds en naar het verleden - uit. Kiev Het optreden van het Kiev Staats Symfonieorkest en het Dumkakoor uit dezelfde stad in de Oekraïne in Breskens markeert zaterdag tegelijk de herdenking het bombarde ment op dit dorp in 1944, vijf envijftig jaar geleden. Hoofd moot van het programma is dan ook een van de beroemdste Requiems uit de muziekge schiedenis, het Requiem na melijk dat Mozart kort voor zijn dood schreef en dat door zijn vriend Süssmayer werd voltooid. De clubs uit Kiev zorgen voor een compleet Mozart-progam- ma. Het Requiem wordt voooraf gegaan door zijn Lau date Dominum en één van zijn populairste pianoconcerten, het majestueuze concert in C- groot kv 467, waarvan het langzame deel wereldwijd po pulair werd door de film Elvi ra Madigan. Soliste is de in Tunesië geboren Roberte Ma- mou. Zij trad met tal van or kesten in Europa op enis mo menteel artistiek directeur van het Mozart Festival in Lil le. Cello Voor eerste optreden in kleine bezetting tijdens het festival tekenen zondagmiddag cellist Peter Wispelwey en pianist Dejan Laszic. In Hengstdijk brengen zij een paar glans nummers uit de literatuur: Schuberts sonate voor arpeg- gione (een gitaar met zes sna ren) die als strijkinstrument werd bespeeld; daardoor kan de sonate ook op cello worden uitgevoerd. Hoofdmoot is een van de meest lyrische werken uit de hele kamermuziek, de sonate voor viool en piano van Cesar Franck in de bewerking voor cello. Het concert wordt geopend met de tweede cello sonate opus 5 van de jonge Beethoven. Peter Wispelwey (36) hoort in tussen tot de top van de Neder landse cellisten en treedt vaak in het buitenland op, pianist Dejan Lazic (22) is ook als klarinettist en compo nist actief. Widespread Panic Op haar vorige albums was Wi despread Panic altijd een soort reïn carnatie van southernrockbands als Marshall Tucker en de Allman Bro thers. De fans van die muziek komen op 'Til The Medicine Takes. (Capricorn- /Universal) nog steeds aan hun trek ken, maar de band uit Athens, Georgia neigt hier toch meer naar een wat artis tiekerige, jazzy kant. Waarmee plotse ling ook de fans van de Dave Matthews Band heel goed bediend worden. Bo vendien laat de band zich van een actu ele kant zien middels trendy ticjes (loops, scx-atches) die best een grappig effect op de muziek hebben. Kortom, 'Til The Medicine Takes is het beste dat Widespread Panic ons tot dusverre voorschotelde. 1. Notting Hill: Original soundtrack (1) 2. Shania Twain: Come on over (3) 3. Andrea Bocelli: Sogno (2) 4. A*Teens: The Abba generation (26) 5. Abba: 25 jaar na Waterloo (4) 6. Red Hot Chili Peppers: Californication (6) 7. Whitney Houston: My love is your love.(5) 8. Boyzone: By request (best of) (11) 9. Ilse DeLange: World of hurt (10) 10.TLC: Fanmail (9) tussen haakjes de notering van vonge week samenstelling: Stichting Mega Top 100 Het Festival van Zeeuws-Vlaanderen gaat deze week van start en de drie concerten, die dit eerste 'lange weekeinde' zijn geprogrammeerd, bieden een redelijke doorsnee van het aanbod. Eerst een concert in kleine bezetting, dan een buitenlands gastorkest plus koor en solisten en tenslotte kamermuziek in optima forma voor cello en piano. door Kees Cijsouw Het Belgische ensemble Oxa lys opent het festival vrijdag in Terneuzen (Grote Kerk) met een concert, dat is gewijd aan (bekende) muziek uit de Ba rok. Een andere rode draad in het optreden: de orkestwerken en solo-concerten, die op het programma staan, worden ge speeld in een gereduceerde be zetting: het ensemble telt acht leden. In die setting zet men zich aan onder meer een harp- concert van Handel en Bachs tweede orkestsuite - die met de befaamde Badinerie voor fluit als finale. Op de lessenaars ook twee trompetconcerten, van Telemann en Vivaldi. Solist daarin is de in Rusland gebo ren trompetvirtuoos Sergei Nakariakow, die de afgelopen jaren internationaal furore maakte. Hij is, net als de leden van Oxalys, nog jong. De meeste leden van het ensemble leerden elkaar kennen aan het Brussels conservatorium. De De Tunesische pianiste Roberte Mamou is zaterdag soliste in Breskens. Yazoo Yazoo stopte er al na een dik jaar mee. In die korte tijdspanne had het syn- thipöpduo, bestaande uit Vince Clarke (daarvoor Depêche Mode, daarna Erasure) en Alison Moyet, wel een paar prachtsingles gemaakt waarvan 'Only You', 'Nobody's Diary' en 'Don't Go' de hitlijsten haalden. De enige reden om ze nu opeens op een verzamel-cd uit te brengen, Only Yazoo- The Best Of(Mu- te/PIAS), zijn de drie remixes aan het einde van de cd, die de grote hits van Yazoo zoals mocht worden verwacht in een nog strakker jasje steken. Nothing Safe (Columbia/Sony Music) is een cd, die als een soort preview geldt van de boxset vol met demo's, alterna tieve takes, b-kantjes en andere rari ties van Alice In Chains, die binnenkort in de winkel ligt. Dit rariteitenkabinet telt ook nog twee nooit eerder uitge brachte nummers, waarvan het sterke 'Get Bom Again' als opener van No thing Safe fungeert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13