Bolkestein blijkt nu euro-fan PZC Slowakije bezint zich op nieuw onderzoek naar dood Dubcek Schroder mag van SPD-bestuur partijtop wijzigen Russen KFOR doden drie Serviërs Grote partijen India claimen overwinning ia eerste stemdag Tsjetsjeense strijders dreigen Moskou met represailles buitenland Verbazing in Brussel Pfaff failliet Hooggerechtshof Israël verbiedt geheime dienst martelen bij verhoren Eritrea ziet Ethiopische afwijzing vredesvoorstel als oorlogsverklaring idee advies ontwerp drukwerk VAN DER PEYL dinsdag 7 september 1999 nnrMarc Peeperkorn iRUSSEL - Slechts één minus- uul foutje ontsierde gisteren de rervelende euro-show van VD'er Frits Bolkestein in het tiropees parlement: zijn naam ras verkeerd gespeld. 'Bolken- teiu' vermeldde het naambord- De kandidaat Europees ommissaris met in zijn porte- •uilleinterne markt belasting aken en financiële diensten oorstond zijn 'sollicitatie- ruisverhoor' door de europar- rmentariërs glansrijk, fet een stevig robbertje vech- 31 met een euro-scepticus be- jofde te worden, bleek in de raktijk een lichtvoetige dans. i liefst vijf talen sprak hij de uroparlementariërs toe, afwis send in het Nederlands en En- els, dan weer soepel overscha- elend naar Frans, Duits of paans. lolkestein nam afstand van zijn roegere kritische opmerkingen ver de Europese Unie. Natuur- jk had hij in 1996 gezegd dat et Europese parlement weinig 'gitimiteit bezit, van niemand jen daarom zo min mogelijk in- loed moest krijgen. Maar van- aag de dag ligt dat volgens de andidaat-Commissaris alle- ïaal anders. „Mijn uitspraken an toen slaan niet op het parle- lent van nu", verzekerde de li- eraal. lad hij ooit gezegd dat het een egen was dat het parlement iets over het Europese land- louwbeleid (helft van het jaar- iudget) mocht zeggen? „Ik kan ne het niet meer herinneren. Nieuw geval BSE PARIJS - In Frankrijk is een nieuwgeval van BSE, de gekke- koeienziekte, gesignaleerd, ïiermeekomt het totaal aantal [eregistreerde gevallen van dit aar op achttien. AP Maar het is in ieder geval niet wat ik nu vind." En dat het Eu ropees Parlement zo vaak in Ne derland onder vuur ligt, is in derdaad verschrikkelijk en de Commissaris in spe zal daarte gen protesteren. Het etiket 'euro-scepticus' ruk te hij met overtuiging van zich af. In plaats daarvan debiteerde Bolkestein een serie EU-denk- beelden waarvan zelfs de meest doorgewinterde parlementariër stilviel. Harmonisatie van de BTW-tarieven? Top! Energiebe lasting in Europees verband? Prima idee! Afschaffen van het vetorecht op belastingbeslui- ten? Op langere termijn beslist noodzakelijk. Windvaan „Bestaan er misschien twee Bolkesteins", vroeg PvdA-euro- parlementariër Swiebel zich af. „Hier in Brussel lijkt u een ware gelovige die zich uitput in poli tiek correcte antwoorden. Toch wil het er bij mij niet in dat u zo'n politieke windvaan zou zijn." Haar partijgenoot en fractieleider Van den Berg sprak van 'de nieuwe Bolke stein'. Maij-Weggen (CDA) en Lagendijk (GroenLinks) noem den de euro-show 'ongeloof waardig', Van der Laan (D66) had het over de 'bizarre omme zwaai'. Bolkestein zelf gaf de verkla ring voor zijn wat late bekering. „Er is niets aan de hand", be zwoer hij. Alles wat hij afgelo pen twintig jaar over de EU te berde had gebracht, was met een nationale pet op gezegd. In een Nederlandse context, die volgens de WD'er gevaarlijk Europees gericht was en daar om enig tegengas behoefde. In zijn nieuwe Europese functie is hij een heel andere overtuiging toegedaan. Het europarlement slikte het en Bolkestein kreeg een positief oordeel. GPD an onze redactie buitenland IEW DELHI - Zowel de rege- ingscoalitie van de Indiase pre- licr Vajpayee als de oppositio- elc Congrespartij van Sonia iandhi hebben na de eerste temdag van de parlementsver- iezingen gezegd zeer goede re- ultaten te hebben behaald. )e ongeveer 80 miljoen zondag afgebrachte stemmen worden a gesloten metalen stembussen iewaard tot de laatste van vijf temdagen voorbij is. Op 6 okto- ier begint het tellen. Om te oorkomen dat de kiezers beïn- loed worden, is het verboden 'oorspellingen of resultaten 'anpeilingen te publiceren. Je uit meer dan 20 partijen be- taande Hindoe-nationalisti- checoalitie van premier Vajpa- 'ee stelde gisteren te rekenen op :eker 100 van de 145 zetels in iet lagerhuis waarover zondag verd beslist, zo meldde de krant fte Hindu. De meeste peilingen 'oorspellen dat Vajpayee in to- aal meer dan 300 zetels van de '45 zal behalen en daarmee de tomende vijf jaar een stabiele toalitie zal kunnen leiden. Jok een woordvoerder van de Jongrespartij zei dat er grote vinst was geboekt door zijn Reuzenschildpad uit Kanaal gevist GRANVILLE - De Franse kust wacht heeft gisteren een twee Deter lange en tweehonderd ki- d zware zeeschildpad uit het Kanaal gevist. Zeilers ontdekten het gewonde Der, dat kennelijk moeite had zwemmen. Ze meldden iaarop de vondst bij de autori teiten. Een dierenarts stelde tal- bjke wonden bij de kop vast en Beeft het beest geen overle vingskans meer. De in Guyana levende reuzen- schildpadden trekken ook langs Qe kusten van de Atlantische Jceaan. Sommige dieren wor den door de zeestromingen tot mhet Kanaal gedreven. DPA (Advertentie) van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse sociaal democraten gaan hun partij structuur wijzigen. Het SPD- bestuur gaf gisteren in Berlijn het groene licht voor de plannen van bondskanselier Schroder. De regeringsleider en partij voorzitter wil met de hervor ming een einde maken aan de strijd tussen de linker en rechter vleugel in de SPD. Schi-öder vestigt daarbij zijn hoop op de huidige minister van Verkeer Franz Müntefering. Deze politi cus met aanzien moet secreta ris-generaal worden en de ver deelde partij tot een eenheid smeden. In de SPD heerst onenigheid over de drastische bezuini gingsplannen van de rood-groe- ne regering. De linkervleugel vreest dat minderbedeelden de dupe worden van het pakket maatregelen van dertig miljard mark. De nieuwe taak voor Müntefe ring vormt een verlichting voor Schroder. De SPD-voorzitter gaf onlangs toe dat hij als rege ringsleider te weinig tijd over houdt om zich voldoende om zijn partij te bekommeren. De functie van secretaris-generaal bestaat bij de SPD, in tegenstel ling tot de andere partijen, nog niet. De sociaal-de-mocraten hebben een zogeheten bondsse- cretaris, die echter over minder macht en invloed beschikt dan de secretaris-generaal krijgt. Het partijcongres van de soci aal-democraten in december moet het definitieve oordeel vellen. Uit onvrede over de veranderin gen stapte bondssecretaris Ott- mar Schreiner gisteren nog tij dens de vergadering van het bestuur op. Zijn vertrek kwam niet onverwacht. Als volgeling van de voormalige minister van Financiën Lafontaine, een link se traditionalist, was hij bij Schroder in ongenade gevallen. De goedkeuring voor de nieuwe structuur komt een dag na de verpletterende nederlagen van de sociaal-democraten bij ver kiezingen in twee deelstaten. In Saarland verloor de SPD na 14 jaar de regeringsmacht en moet in de oppositie. In Brandenburg raakte de partij ook de absolute meerderheid kwijt, maar bleef de grootste fractie. ANP partij. „De mensen hebben een duidelijke boodschap ge stuurd." Het is voor de derde keer in drie jaar dat er parlementsverkie zingen worden gehouden. De opkomst op de eerste dag was met 55 procent vrij laag. In to taal mogen ongeveer 600 mil joen mensen stemmen. Het nieuwe parlement komt op 21 oktober voor het eerst bijeen. De autoriteiten zijn begonnen met de voorbereidingen voor de volgende stemdag, aanstaande zaterdag. Honderdduizenden politiemannen en militairen worden naar de nieuwe verkie zingsregio's overgebracht. AP KAISERSLAUTERN - De gere nommeerde Duitse naaimachi nefabrikant Pfaff heeft gisteren faillissement aangevraagd. Het 137 jaar oude bedrijf is in beta lingsproblemen geraakt door dat de banken weigeren nieuwe kredieten te verstrekken. Pfaff heeft een schuldenlast van 180 miljoen mark (ƒ203 mij.). De banken voelen er niets voor nog meer geld in het bedrijf te steken omdat de winst en de om zet dramatisch zijn gedaald. Bovendien hebben ze moeite met de ondoorzichtigheid van de relatie met het Amerikaanse moederbedrijf Singer, dat sinds 1997 een belang van ruim tach tig procent heeft in Pfaff. Singer kampt zelf met proble men en wil daarom geen finan ciële steun meer geven aan de Duitse dochter. De Amerikaan se onderneming is op haar beurt in meerderheid eigendom van de in Canada gevestigde houd- stermaatschappij Semi-Tech van Hongkong-Chinees James Ting. Ook over deze relatie tas ten de banken in het duister. Pas als er meer duidelijkheid is, wil len ze eventueel meewerken aan instandhouding van Pfaff. Blijft redding uit, dan verliezen 1800 werknemers in de Duits land hun baan. DPA/ANP van onze redactie buitenland PRISTINA - Russische militairen van de vredesmacht KFOR hebben in Kosovo drie Serviërs doodgeschoten. Dat gebeur de nadat Serviërs in het dorp Korminjane in het oosten van de provincie vijf onge wapende Albanezen hadden aangevallen. Volgens een medewerker van KFOR hoor- den.de Russen plotseling schoten. Zij ren den naar de plek waar de schoten vandaan kwamen en zagen er drie Serviërs die twee gewonde Albanezen in elkaar sloegen. Een derde Albanees was al dood. Toen de Russen naderden, openden de Serviërs het vuur op hen. waarop de Russen terug schoten. De Serviërs zouden een auto met vijf Al banezen tot stoppen hebben gedwongen. Twee Albanezen zouden ongedeerd zijn ontkomen. De meerderheid van de inwo ners van Korminjane is Serviër. De Albanezen kijken met grote argwaan naar de Russische KFOR-soldaten, omdat zij Rusland ervan verdenken met de Ser viërs samen te werken. Zij verzetten zich met wegblokkades tegen de vervanging van de Nederlandse KFOR-soldaten door Russen in de stad Orahovac. AFP/RTR Een Russische KFOR-militair gebaart naar passanten bij een controlepost, ingericht na een vuurgevecht waarbij drie Serviërs wer den gedood. foto Jacqueline Larma/AP door Hans Gertsen BOEDAPEST - Er komt moge lijk een nieuw onderzoek naar de dood van de Slowaakse poli ticus Alexander Dubcek, de va der van de 'Praagse lente' van 1968. De Slowaakse Sociaal- Democratische Partij waarvan Dubcek voorzitter was, heeft daartoe een formeel verzoek in gediend bij de regering. Dubcek kwam in het najaar van 1992 om het leven bij een auto ongeluk in het zuiden van het huidige Tsjechië. Een rechtbank oordeelde later dat Dubceks chauffeur schuldig was aan het ongeluk. Deze zou ondanks zeer slechte weersomstandigheden ruim 160 kilometer per uur heb ben gereden. Toen de dienstwa gen in een slip raakte, werd Dubcek uit de auto geslingerd. Hij overleed ter plekke. In Slowakije twijfelen nog al tijd heel wat mensen aan de offi ciële lezing van het ongeluk. De internationaal meest vermaar de politicus van het land zou het slachtoffer zijn geworden van een als ongeluk in scène gezette moordaanslag, zo wordt al jaren gesuggereerd. Zowel de Russi sche KGB als politieke rivalen in Slowakije zouden belang hebben gehad bij het uit de weg ruimen van Dubcek. Intimidatie De KGB zou hebben willen ver hinderen dat Dubcek zou getui gen in een onderzoek naar de in val van het Warschaupact in BouwCenter De Jager-Tolhoek Stanleyweg 2 GOES Tel. 0113-246600 '"''(•«„a,, van onze redactie buitenland MOSKOU - De Tsjetsjeense rebel Basajev heeft gisteren Moskou met represailles ge dreigd voor de Russische bombardementen op vijf Tsje tsjeense dorpen aan de grens met Dagestan. Die kostten in de nacht van zondag op maan dag zeker 45 mensen het le ven. Volgens de Tsjetsjeense vice-premier Kazbek Ma- chasjev waren onder de slachtoffers zeker vijftien kinderen. „Moskou voert een terroristi sche oorlog tegen de moslims van Dagestan en Tsjetsjenië", zei Basa j ev, die werd geciteerd door islamitisch georiënteer de media in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. „De bom bardementen zullen niet zon der antwoord blijven. De moslims van Dagestan en Tsjetsjenië zullen op dezelfde manier antwoorden.' De gebombardeerde dorpen liggen in het gebied waar zon dag tweeduizend Tsjetsjenen de grens overstaken en enkele Dagestaanse dorpen inna men. Het Russische ministerie van Defensie ontkent echter nog steeds dat de bombarde menten plaatshadden. Felle strijd De Tsjetsjenen willen de Da gestaanse moslimmilitanten bijstaan in hun strijd tegen de Russische strijdkrachten. Gisteren leverden Russische troepen en rebellen nog steeds felle strijd met elkaar. Daarbij zetten de Russen zware artil lerie, raketten en gevechts vliegtuigen in. Van zowel Russische als Dagestaanse bronnen is vernomen dat de rebellen in het noordwesten van Dagestan, langs de Tsje tsjeense grens, acht dorpen onder controle hebben. Felle gevechten vinden ook plaats tussen Russische mili tairen en gewapende waha- bieten, leden van een fanatie ke moslimsekte, die de dorpen Karamachi en Tsjabanmachi, op tachtig kilometer van de Dagestaanse hoofdstad Ma- chatsjkala, al een jaar bezet ten. Het offensief van de Rus sen tegen de dorpen duurt al meer dan een week. Het dodental van de aanslag zondag bij het militaire hoofdkwartier bij de Dage staanse stad Boeinaksk is in middels opgelopen tot 52. AFP/RTR/DPA Opmars extreem-rechts Oostenrijk WENEN - Een maand voor de Oostenrijkse parlementsver kiezingen ligt de extreem-rechtse Freiheitliche Partei van Joerg Haider voorop in vier deelstaten en landelijk is het de tweede partij na de sociaal-democraten. Dat blijkt uit een peiling onder 3200 mensen uitgevoerd door de Oostenrijkse Vereniging voor Marketing. In Karinthie, Salzburg, Tirol en Vorarlberg heeft de FPÖ, die voor de verkiezingen de industrieel Thomas Prinzhorn lijst trekker heeft gemaakt, de meeste aanhang. AP Motola kan weer zelf lopen LAMPANG - De olifant Motola, die gewond raakte toen ze bijna drie weken geleden in Myanmar bij de grens met Thai land op een mijn stapte, kan weer op eigen kracht lopen, zij het nog slechts op drie poten. Dat hebben artsen gisteren ge zegd. Het beest werd bevrijd van een canvas korset, dat het bijna drie ton wegende dier in staat stelde rond te scharrelen. Acht dagen geleden werd Motola geopereerd. Om op te kunnen staan moet Motola nog steeds op een groot kussen steunen. Als de wond is genezen, willen dierenartsen van het olifanten ziekenhuis in het Thaise Lampang het 38 jaar oude dier een kunstvoet aanmeten. AP Kenia schrapt twaalf ministeries NAIROBI - De Keniaanse president Arap Moi heeft besloten drastische kabinets wij zingen door te voeren. Hij brengt het aantal ministeries terug van zeventwintig naar vijftien.De minister van Buitenlandse Zaken en van Financiën Chris Okemo behouden hun post, maar krijgen er door de fusie met andere departementen taken bij De kabinetswijziging komt niet onverwachts. Moi staat al enige tijd onder druk van de Wereldbank en internationale geldschieters om zijn regering te stroomlijnen, de corruptie aan te pakken en te werken aan economisch herstel. RTR Vrouw in top Volksmujahedin BAGDAD - De Iraanse gewapende verzetsbeweging Volks mujahedin heeft opnieuw een vrouw, Beheshteh Shadrou (33 aan de top gekozen. Shadrou werd zondagavond tijdens het congres van de beweging als secretaris-generaal aangewezen, zo lieten de mujahedin gisteren vanuit Bagdad weten. Shadrou had de leiding over de politieke afdeling van de Volksmujahedin. Zij vervangt Mahvash Sepehri, die in 1997 was gekozen. AFP Wegblokkades chauffeurs Slovenië LJUBLJANA - Na veertien dagen vruchteloos onderhande len met de regering, hebben Sloveense vrachtwagenchauffers gisteren een landelijke wegblokkade opgezet. De regering gaf aan het einde van de middag toe en hervatte de gesprekken over betere werkomstandigheden en uitbeta ling van achterstallig loon. De chauffeurs willen dat de rege ring hun werkgever, Slovene Roads Co., dwingt de salarissen uit te betalen. Door de actie ontstonden kilometerslange files. AP Hagel geselt wijngaarden Bordeaux BORDEAUX - Een hevige hagelstorm heeft in de nacht van zondag op maandag grote schade toegebracht aan wijngaar den in de bekende Bordeaux-streek St-Emilion, in het zuid westen van Frankrijk. Het getroffen gebied is vijfhonderd hectare groot. Ongeveer tien procent van de oogst is vernietigd, zo maakte een organi satie van wijnproducenten gisteren bekend. AFP/RTR Tsjechoslowakije in 1968. Troe pen van het Warschaupact maakten toen een bloedig einde aan de zogenaamde 'Praagse lente'; de door Dubcek geleide poging in Praag een 'communis me met een menselijk gezicht' te ontwikkelen. Dubcek werd na de inval onder dwang naar Moskou gebracht. In het 'genormaliseerde' Tsje choslowakije werkte hij tot 1989 gedwongen in de bosbouw en stond hij voortdurend bloot aan intimidatie door de geheime politie. Na de 'fluwelen revolutie' die in het najaar van 1989 een eind maakte aan het communisme in Tsjechoslowakije, verscheen Dubcek weer op het politieke toneel als voorzitter van het fe derale parlement. Hij verzette zich met hand en tand tegen de opsplitsing van Tsjechoslowa kije. Grondwet Dat het fatale ongeval uitgere kend op 1 september 1992 plaatshad, is volgens veel Slo- waken geen toeval. Die dag nam het Slowaakse parlement in Bratislava een eigen grondwet aan. De opsplitsing van Tsje choslowakije was daarmee niet meer tegen te houden. Dat de populaire Dubcek in het onaf hankelijke Slowakije een voor aanstaande rol zou hebben ge speeld, staat vast. Volgens de Slowaakse sociaal democratische partij is het on geval nooit grondig onderzocht. Een van de raadselen rond het ongeval is dat het lichaam van Dubcek, dat volgens de politie door de achterruit was geslin gerd, enkele meters voor de auto werd aangetroffen. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft de ge heime dienst Shin Bet gisteren verboden bij het verhoren van verdachten gebruik te maken van methoden die door mensen rechtenactivisten als marteling worden omschreven. Rechter Eliyahu Matza, die het oordeel van het negenkoppige college voorlas, zei dat de Shin Bet niet het recht heeft gevange nen door elkaar te schudden, hen in ongemakkelijke posities te dwingen of van him slaap te beroven. Volgens Matza ont breekt iedere wettelijke basis voor dergelijke methoden. Het hof deed de uitspraak in het hoger beroep dat door Israëli sche mensenrechtenorganisa ties en Palestijnse gevangenen is ingediend tegen de wijze waarop de Shin Bet verdachten pleegt te verhoren. Twaalf jaar geleden stelde een door de regering in het leven ge roepen commissie onder leiding van de voorzitter van het Hoog gerechtshof dat zulke praktij ken, toen omschreven als 'ge matigde fysieke druk', waren toegestaan. Sindsdien zijn deze verhoormethoden toegepast bij duizenden Palestijnen die wer den verdacht van anti-Israëli sche activiteiten. Noodgevallen In Israël wordt verhit gedebat teerd over de vraag welke mid delen een democratie mag in zetten in de strijd tegen terreur. Zondag nog ontploften twee bommen in de Noord-Israeli- sche plaatsen Haifa en Tiberias- .De linkse minister van Justitie Yossi Beilin zei dat er geen een voudige antwoorden voor dit probleem waren. Beilin zei te hopen dat de Shin Bet in de toe komst de mogelijkheid houdt 'noodgevallen aan te pakken', terwijl tegelijkertijd de demo cratische waarden in het land hoog gehouden worden. AP Ethiopië en Eritrea strijden om gebieden langs hun duizend ki lometer lange grens. Het OAE- voorstel voorziet in een terug trekking van troepen uit gebie den die in de oorlog zijn veroverd en in de komst van in ternationale waarnemers in af wachting van een nieuwe grensmarkering. Ethiopië zei zaterdag dat het zich gebonden acht aan het vredesproces, maar dat het hardere garanties wil over de teruggave van gebieden. AP van onze redactie buitenland NAIROBI - De verwerping van een vredesakkoord door Ethio pië 'komt neer op een oorlogs verklaring', heeft het Eritrese ministerie van buitenlandse za ken gisteren gezegd. Zaterdag maakte Ethiopië be- kend dat het niet akkoord gaat met een voorstel voor de tenuit voerlegging van een vredes overeenkomst met Eritrea, omdat die in strijd is met de be palingen van een bestandsover eenkomst uit 1998. Ethiopië zei dat de 'technischeregelingen' in strijd zijn met het eerdere ak koord. Eritrea riep de internationale bemiddelaars gisteren op 'straf maatregelen' tegen Ethiopië af te kondigen. Aanvulling Het vredesakkoord werd in ok tober opgesteld onder de hoede van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid en sindsdien tot twee keer toe aangevuld, de laatste keer met de 'technische regelingen'. (Advertentie) Kruiningen. Tel. 0113-382110, Fax 0113-383249

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5