Eijk is welkom bij parochianen PZC Heer Bommel en de Pasmunt Toonder Studio's varia Veel leden bisdom Groningen zijn vooral boos op Verbeek i levensbeschouwing Uitleg bisschop voor COC en rabbijn te mager NHK mag vertrek van predikant verhinderen opvoeding Leven als liefdespaar puzzel recept 0900- het weer dinsdag 7 september 1999 Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag zaterdag weer O O O max. 24° 26° 21° 22° min. 16° 17° 14° 13° wind Z 3 ZW 3 ZO 3 ZO 3 dinsdag onder 20,:i woensdaj op 7.0 Maan dinsdag onder 19.1 woensda$ op 4.54 Nautisch bericht De zuidwestenwind is matig, windkracht 3 tot 4 Beaufort. Hetzid is goed. De temperatuur van het kustwater is ongeveer 19 gradei Waterstanden DINSDAG Hoog water Laag water 7 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 00.28 194 13.05 191 06.55 161 19.36 Terneuzen 00.45 217 13.26 215 07.20 172 19.56 Bath 01.38 255 14.15 255 08.19 200 20.53 Roompot Buiten 00.30 149 13.05 140 07.15 117 19.30 Z'zee/Colijnsplaat 02.00 153 14.35 144 08.10 125 20.40 Stellendam Buiten 00.34 143 13.11 133 06.36 070 19.10 Wemeldinge 02.00 171 14.40 163 08.15 137 20.45 Krammersl. West 01.45 161 14.50 150 08.15 133 20.40 WOENSDAG Hoog water Laag water 8 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 01.27 22213.56 216 07.56 174 20.26 Terneuzen 01.45 246 14.16 240 08.21 187 20.50 Bath 02.42 290 15.16 284 09.18 218 21.53 Roompot Buiten 01.30 168 13.55 156 07.55 121 20.20 Z'zee/Colijnsplaat 03.10 170 15.35 157 09.15 126 21.40 Stellendam Buiten 01.31 164 14.02 149 07.36 068 20.05 Wemeldinge 03.10 190 15.40 178 09.15 139 21.40 Krammersl. West 03.30 179 16.05 169 09.20 135 21.40 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied _AA_ Samengesteld front lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen OTiarW» Europa: Nazomerweer Evenals in Nederland heeft de zomer ook in Europa nog lang niet zijn biezen gepakt. Vooral in het midden en oosten van Europa is het nog flink aan het nazomeren. Het is er vrij zonnig en de temp raturen liggen rond 24 graden en hoger. In het noorden van Duits land kan plaatselijk zelfs 27 graden worden gehaald, alleen in het zuiden van Duitsland is het iets minder warm en hier en daarisee' onweersbui mogelijk. Ook op Ibiza, Mallorca, Corsica en in hetzur den van Italië ontwikkelen zich een aantal onweersbuien. Overi gens berekenen de weerkaarten voor zowel de nacht naar woens dag als woensdag overdag behoorlijk wat neerslag voor Sardinië en de regio Valencia (Spanje). Daarentegen is het in het binnenlek van Spanje en Griekenland zonnig en warm met temperaturend? kunnen oplopen tot 30 graden. Ook in Frankrijk is het vrijwel ove'5 droog met flinke zonnige perioden. In het zuiden haalt het kwik no! met gemak de 27 graden. Voor de Britse eilanden ziet het er iets minder gunstig uit. Enkele frontale systemen veroorzaken daarr* genbuien. In Schotland is het met 15 graden vrij koel, maar in het zuiden van Engeland daarentegen wordt de 23 graden nog ge haald. Een aantal buien zijn eveneens te verwachten in het zuiden van Noorwegen, maar elders in Scandinavië blijft het droog. door Koos Bijlsma De uitspraken van de nieuwe bisschop Wim Eijk zijn aan de ferme kant. Maar er is ver schil tussen leer en leven. Dat zal Eijk de komende tijd in Gro ningen wel leren, verwachten de meeste leden van de Sint Marti- nusparochie in Groningen. Net als in de andere 84 paro chies in het bisdom Groningen werden zij zondagochtend tij dens de eucharistieviering in de kathedrale Sint Jozefkerk op de hoogte gesteld van de bisschop pelijke brief die Eijk over 'de kwestie" heeft geschreven. Pas tor H.J. Bijmans van de Marti- nusparochie had de brief in het kort samengevat. Toen hij klaar was met voorlezen, werd er ge applaudisseerd in de kerk. Bijmans was daar enigszins ver legen mee. ..Ik zal het overbren gen aan de bisschop"', luidde zijn reactie. De reacties van de kerkgangers op de brief bleken heel divers. Blijkbaar doelend op de gepu bliceerde citaten van Eijk over homoseksualiteit zei een me vrouw bang te zijn dat de een heid in het bisdom door deze af faire in gevaar komt. Groter dan de teleurstelling over de al te scherpe uitlatingen van de nieuwe bisschop was de woede van de parochianen over de wijze waarop de citaten door priester Herman Verbeek naar buiten zijn gebracht met het doel de bisschop op voorhand het werken onmogelijk te ma ken. Mevrouw J de Wit-Swart: ..Verbeek is een afvallige die het katholieke geloof verloochent. Hij gelooft niet eens in Jezus Christus en evenmin in zijn ver rijzenis. Die Verbeek is een anti christ." Kwestie Mevrouw AI. Dechesne vult aan: ..Dat gedoe over homosek sualiteit is een opgeblazen kwestie. Deze parochie telt nau welijks homo's. Beschaafde ho mo's wordt hier geen strobreed in de weg gelegd." Volgens A Bouwman verdient Verbeek de titel van priester niet meer. ..Hij is een naampriester die hoort bij een randgroep. In de kerk zien we hem nooit." Met de beide dames ziet Bouw man het als een taak voor de nieuwe bisschop om na jaren van grote tolerantie orde op za ken te stellen in het bisdom. Aan pastor Bij mans vragen we of hij een inschatting kan maken van het draagvlak in zijn parochie voor de nieuwe bisschop. Bij mans denkt dat driekwart vindt dat Eijk rustig kan komen. De pastor laat er geen misverstand over bestaan. De leerstellingen die Eijk heeft gedaan als docent moraaltheologie noemt hij 'af- schuweljk'. „Misschien doet de bisschop er verstandig aan di rect na de wijding een tijdje z'n mond te houden." Wat Bijmans betreft had Eijk in de bisschoppelijke brief wat ruimhartiger toe mogen geven dat hij in het verleden al te bou de beweringen heeft gedaan. ..De leer van de kerk is één ding. Maar er is ook nog altijd zoiets als liefde en erbarmen, zoals Je zus dat heeft voorgeleefd." Als homoseksuelen op een open, eerlijke en gelijkwaardige ma nier een relatie met elkaar aan gaan, heeft pastor Bijmans - na negen jaar Groningen vertrekt hij begin oktober naar Nijme gen - daar geen moeite mee. GPD door Wim Bakker Het COC Groningen en het Nederlands- Israëlietisch Kerkgenootschap (NIK) willen op korte termijn alsnog een gesprek met de nieuwe bisschop van Groningen, W. Eijk. Zij verlangen een toelichting van Eijk op omstreden citaten over respectievelijk homoseksualiteit en jodendom in zijn colle gedictaten moraaltheologie. Ook na de brief van Eijk aan de gelovigen en een interview blijft de belangenorganisatie voor homoseksuelen met een aantal 'bran dende vragen' zitten. Zo wil het COC weten in welke context de citaten staan. Het COC ziet voorlopig af van juridische stappen te gen de nieuwe bisschop, zei woordvoerder J. Goossen gisteren. Eijk had al toegezegd met de homo's in zijn bisdom in gesprek te willen als zij zijn brief en tv-interview onbevredigend zouden vin den. Het orthodox-joodse NIK vindt dat Eijk zijn gewraakte opvattingen over de relatie tussen de Rooms-Katholieke Kerk en het j o- dendom moet terugnemen. Rabbijn R. Evers van het NIK is 'zwaar teleurgesteld' met de volgens hem magere uitleg van Eijk. Volgens het weekblad Hervormd Nederland heeft Eijk verkondigd dat wat de RK-Kerk de joden zou hebben aangedaan, vaak schromelijk wordt overdreven. De nieuwe bisschop gaat volgens Evers voorbij aan de brief van de bisschoppen uit 1995. Daarin verklaarden ze dat de RK- Kerk medeverantwoordelijk is voor de jo denvervolgingen in de Tweede Wereldoor log. Het COC wil Eijk kritisch volgen als bisschop en niet als moraaltheoloog. In het interview met het RKK/KRO-programma Kruispunt probeerde Eijk zondagavond en kele uitspraken te nuanceren. Zo zei hij dat homo's die geen problemen hebben met hun seksuele geaardheid, niet naar de psycho loog hoeven. De collegedictaten zijn vol gens Eijk eenzijdig en buiten de context ge citeerd. Gisteren werd bekend dat Eijk niet voor strafrechtelijke vervolging hoeft te vrezen wegens zijn uitlatingen over homoseksue len. Volgens persofficier van justitie A Bronsvoort is er geen sprake van discrimi natie in de zin van het wetboek van straf recht. ANP Het synodebestuur van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) mag het vertrek van de in opspraak geraakte predikant J. van Loon uit Oud dorp dwarsbomen. Het hoeft niet in te stemmen met de 'losmaking' van Van Loon zo lang de Hervormde Gemeente Ouddorp haar financieel beheer niet onder toezicht van de pro vinciale kerkvoogdijcommissie (PKC) heeft gesteld. Dat heeft president AH. van Delden van de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald in het kort geding dat de Hervormde Gemeente Ouddorp tegen de NHK had aangespannen. Oud dorp behoort tot de 44 hervorm de gemeenten die weigeren het vrije beheer van hun kerkvoog dijen op te geven en in een sle pende juridische strijd met de NHK zijn verwikkeld. Van Delden verwacht dat de ge meenten weinig kans van slagen hebben, omdat het gerechtshof eerder grote betekenis hechtte aan een oordeel van de kerkelij ke rechtbank. Die bevestigde vorig jaar dat de kerkordewijzi- ging van 1991 geldig is. Volgens deze verandering hadden alle gemeenten uiterlijk in 1996 hun financieel beheer onder toezicht van de PKC moeten stellen. Ouddorp weigert dit. ANP Het Olympiaplein in Amsterdam, dat in 1943 één van de verzamelplaatsen voor joden was was tijdens de razzia's. Bisschoppen verklaar den in 1995 dat de RK-Kerk medeverantwoordelijk is voor de jodenvervolgingen in de Tweede Wereldoorlog. foto G PD door Annie de Vreugd De jeugd praat onderling openhartig over seks. Menig ouder, opgegroeid in een andere tijd, krijgt al rode oortjes van een televisiepro gramma over seksbeleving. Veel ouders staan onbehol pen tegenover deze ver schijnselen: seks hoorde toch bij 'houden van'? Waar is de romantiek gebleven? Het we kenlang je wanhopig voelen, omdat je niet weet hoe je dat meisje kunt duidelijk maken dat je haar heel erg aardig vindt? Technische details over sek sualiteit beheersen vaak het praten over liefdesrelaties. Maar temidden van alle dis cussies over het juiste con doom en zelfbevrediging is opeens een studie verschenen naar 'de kunst van het be minnen'. Een hoogst degelij ke, universitaire studie naar het onderhouden van rela ties. Uitgevoerd door de Fe deratie van de Katholiek Centra voor Levensvorming (KCL). Het gaat om een drie jarig project dat grotendeels wordt gefinancierd door het Ministerie van Volksgezond heid. Welzijn en Sport en dat volgend jaar moet uitmon den in een cursus voor jonge ren om als liefdespaar te le ven. Het eerste deel van het pro ject bestond uit een voorstu die, die onlangs is afgerond. Communicatiedeskundige José Sanders vatte weten schappelijke onderzoeken naar relaties samen, voegde daarbij een aantal inter views met deskundigen op het gebied van relatievor ming en legde het geheel voor aan de jongelui zelf. Jongeren die aan een huwe lijk of samenwonen denken, blijken behoefte te hebben aan meer informatie. Hoewel drie van de tien huwelijken strandt, blijkt het verlangen naar een vaste relatie hard nekkig sterk. Het aantal al leenstaanden mag dan wel stijgen, van de 18 tot 42 jari gen is ongeveer tachtig pro cent (gehuwd) geweest, of wil gaan huwen. Het probleem zit hem dus niet zozeer in het aangaan van een relatie, maar veel meer in het onder houden ervan. Het beëindigen van een mis lukte relatie gaat met veel verdriet gepaard. Niet in het minst voor de 25.000 tot 30.000 kinderen per jaar die met scheiding van hun ou ders te maken krijgen. Kloof Voor veel jongelui blijkt de kloof te groot om over dit on derwerp gewoon met erva ringsdeskundigen als hun ouders te praten. Veel ouders zijn opgegroeid in het tradi tionele patroon van vader werkt en moeder zorgt voor de kinderen. Daarbovenop komt de grote re maatschappelijke vrijheid om met seks te experimente ren. Ouders en kinderen lij ken elkaar op het gebied van relatievorming niet meer zo goed te begrijpen. De cursus van het KCL zal daarom vooral gericht zijn op betere zelfkennis van de partners, communicatiever betering, inzicht dat huwen en samenwonen niet het ein de maar het begin van een re latie vormen, man-vrouw verschillen, wensen en doel stellingen, verantwoorde lijkheid en betrokkenheid. Op de keper beschouwd zijn het ouderwetse normen en waarden, die veel ouders waarschijnlijk zeer bekend in de oren klinken. GPD „Wat moet dat eigenlijk?" mompelde hij. „Waarom heb ik deze pen ningen aangenomen?" Deze vraag hield hem geruime tijd bezig, maar omdat er ook echte pasmunten tussen zaten, vond hij er geen antwoord op. Hij stak het geld dan ook in zijn zak en vervolgde broedend zijn weg. De gedach ten die zijn brein doorkruisten, verontrustten hem, maar toen hij voor een uitspanning een verkeersovertreding opmerkte, kreeg zijn plichtsgevoel de overhand. „Daar staat een auto stil bij een parkeerverbod", sprak hij tot zich zelf. „Dat geval is in ieder geval duidelijk!" En oplevend richtte hij zijn schreden naar de wagen, die oplettende lezertjes reeds als de Oude Schicht zullen hebben herkend. Tom Poes, die op de treeplank zat, zag hem van verre aankomen, zo dat hij alle gelegenheid had om een geldzak onder het neergelaten kapje uit te trekken. „Hier is iemand in overtreding", zei de politiechef nadertredend. „Ken jij de eigenaar van dit voertuig, ventje? Hij is er gloeiend bij." „Ach", zei Tom Poes sussend. „Laat het toch lopen, commissaris. Heer Bommel komt zó terug." En met deze woorden stak hij de ander de buidel toe. Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vor men de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 7 6 8 9 4 6 7 2 3 4 8 9 10 2 1 5 5 1 5 5 1 4 5 3 4 8 2 9 3 8 9 10 3 2 9 8 3 9 8 10 2 1Druk en chaotisch; 2. ongedurig; 3. weelde; 4. advocaat; 5. tennisterm; 6. ochtendjas; 7.asbestcementlei; 8. opschepper. Oplossing kruiswoord min een: mare-buis a-anker-t na-eis-sr ida-l-die eest-week -r-are-r- slak-erie pijl-r-ent ik-vat-gt n-tegel-e teer-lier Hans Belterman Varkensrolletjes uit Malmedy In Malmedy zijn de varkensrolletjes al heel lang bekend. Oorspronkelijk werden ze met het vlees van wilde zwijnen samengesteld. Sinds de jacht op wilde zwijnen in het gebied rond Malmedy in de Ardennen aan banden is gelegd stellen plaatselijke slagers de rolletjes samen met het vlees van gewone varkens. Aan het gehakt voegen ze, voor de smaak, rundvlees toe en daarvoor moet u naar een echte slager voor gehakt van gelijke delen varkens- en rundvlees. Hetgeen u in de supermarkten wordt voorgezet bevat meestal veel meer varkens- dan rundvlees. Geen échte half-om-half dus. Voor 4 personen: 4 kleine varkensschnitzels, elk ca. 75 - 85 gram; 4 dunne plakken rauwe gerookte (Ardenner) ham; 200 gram gehakt, half-om-half; 2 eetl. fijnge hakte peterselie; 2 teentjes knoflook, uitgeperst; zout; zwarte peper uit de molen; 4 eetl. (zonnebloem)olie; 1 grote ui, ca. 100 gram, gesnipperd; 1 eetl. bloem, gezeefd; 2.5 dl rode wijn; 1 dl vleesfond, uit potje; 2 eetl. cognac; 1 takje verse tijm; 1 klein laurierblad; 25 gram boter, ijskoud; 1 eetl. fijngesneden bieslook. Vraag de slager de schnitzels zo plat mogelijk te willen slaan. U kunt dat ook zelf, met een keukenbijltje, doen. Maak het vlees droog met keuken papier. Leg de schnitzels naast elkaar op het werkvlak. Schik op elke schnitzel een plak rauwe ham. Vermeng het gehakt met peterselie en knoflook. Voeg naar smaak wat zout en peper toe. Verdeel het gehakt in vier porties en strijk ze over de met ham belegde schnitzels uit. Rol de schnitzels daarna vrij stevig op en steek ze vast met houten prikkers. Snijd de rolletjes aan de zijkanten recht af. Verhit een koekenpan en laat de olie er even door walsen. Bak de var- kensrollen er snel rondom goudbruin in. Neem ze daarna uit de pan en houd ze warm. Fruit de ui in de resterende olie tot ze begint te kleuren. Strooi bloem er over en roer alles krachtig door. Schenk wijn, vleesfond, cognac en 3 eet lepels water (of bouillon) erbij en blijf zolang roeren tot een licht gebon den saus is verkregen. Voeg tijm en laurier toe. Leg de varkensrolletjes in de saus en laat ze, met het deksel op de pan, in 35 - 40 minuten zachtjes gaar stoven. Neem de rolletjes uit de pan. Schenk de saus door een zeef in een andere pan. Wrijf zoveel mogelijk vaste bestanddelen door de zeef. Breng de saus opnieuw aan de kook. Laat de saus zo lang koken tot ze de gewenste dikte heeft. Voeg wat zout en peper toe. Neem daarna het pan netje van de warmtebron en klop er snel het klontje ijskoude boter door. Leg de varkensrolletjes op voorverwarmde borden. Schep de saus er over. Bestrooi de gerechten met wat bieslook. Tip: geef er gesmoorde bleekselderij, gekookte broccoli of bloemkool en gekookte aardappelen of (gegratineerde) aardappelpuree bij. (Advertentie) 31 O 7 SEPTEMBER'S Retour vluchten Nice* EJ3 Barcelona* f23 219? Milaan* ea 2i9" Dublin* {53 285? Aruba ©an 997 Of CA NAAR (OF BIL) ÉÉN VAN ONll DRIIZFN VAKANTIMINKOS (Zl( VOOR TFLNUMMFRS SBS TUT PAO. S01 Of COUDSN CIOS) Bel nü: D reizen UiKhri Het weer houdt zich netjes aan het Door: Grieta Spannenb, jaargetijde dat op de kalender staat. Het is nog altijd zomer en dat is buiten goed te merken. Zowelvj daag als de rest van de week, kunnen we hoge waarden van de thermometer aflezen. Vandaag is het opnieuw warm. Alleen vlai aan zee komt de temperatuur niet boven de 25 graden uit, aanga zien een zuidwestenwind voor enige afkoeling zorgt. Vanuit hel westen probeert een frontensysteem ons te benaderen en datm ken we aan een toename van bewolking in de middag. Dit zal vo: al hoge sluierbewolking zijn, waardoor de zon enigszins wordty huid. Aankomende nacht is het overwegend droog bij minimum temperaturen van 17 graden. Morgen is wederom een vrij zonn; dag. Het frontensysteem dat vandaag een poging doet om Zeel- te bereiken, trekt ten noorden van Nederland langs. Dit beteken: dat we gevrijwaard zijn van de wolkensluiers. De temperatuur komt op gemiddeld 24 graden uit. De wind is gedraaid naar zuid is nog steeds matig. Donder dag lijkt vooralsnog de top per van de week te worden wat betreft de temperatuur. Warm Bij een matige zuidwesten- .—Li-ZW 3 U wind kan op veel plaatsen de -fê- 26 graden gehaald worden. A- Wederom probeert een sto- jR ring het weer te beïnvloeden ZW4 r"~ r en mogelijk zorgt dit in de avond vooreen plaatselijke :1 Ü27r'[- i onweersbui. Een lang leven f131 Q lijkt dit onweer niet bescho- ri^ï, ren te zijn. Al snel neemt een j-|iz-[. nieuw hogedrukgebied het - h heft in handen en dit brengt i jü l I-vl j Tot'' ons wederom zonneschijn. ZW4_-JW3 Het is intussen wel frisser ge- MaiinruniiwiperaluurvoorvandaM worden, maar met 21 graden Minimumtemperatuur voor de komende nachL I is het echter nog steeds pri ma nazomerweer. Zeeland: Zomerzon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4