Verzet tegen verkeersdrempels Ruilbeurs miniatuurauto's jubileert PZC PZC Reimerswaal neemt afscheid van duobak Zakkenroller betrapt op veerboot Papegaaien voelen zich thuis op kerkhof Grote belangstelling voor seniorwoningen verrast bestuurders zeeland 13 Meerderheid commissie voor verwijderen obstakels straat Rilland dinsdag 7 september 1999 Hnnrlncirid Huibers KRUININGEN - De verkeers drempels in de Vakkenisseweg in Rilland moeten worden ver wijderd. pat vond maandagavond een meerderheid van de commissie openbare werken van de ge meente Reimerswaal. Inspreek- ster R. Tielemans dreigt met een kort geding als de gewraakte drempels onverhoopt toch blij ven liggen. Omdat al langer door omwo nenden over met name trillings- hinder wordt geklaagd, besloot de raad vorig jaar naar aanlei ding van een extern onderzoek om de drempels te vervangen door zogenoemde prefabele menten. Daarmee zou de trillingshinder grotendeels van de baan moeten zijn. Hernieuwd onderzoek heeft echter uitgewezen dat de overlast eerder is toe- dan afge nomen. Negatief ..Als het resultaat van het on derzoek negatief zou uitvallen, dan zouden de drempels verwij derd worden", zei I. Vogelaar (VVD), die daarmee verant- Concert in Manhuistuin GOES - Het muziekgezelschap Oefening en Uitspanning uit Kattendijke geeft zondag 12 september een concert in de Manhuistuin in Goes. Het gezelschap, dat al jaren een vaste klant is in de serie Man- huistuinconcerten, brengt een afwisselend muziekprogramma ten gehore. Het concert duurt van 12.00 tot 13.00 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de rooms- ka tholieke Maria Magdalenakerk. Snuffelmarkt GOES - Organisatiebureau Linssen houdt op zaterdag 25 en zondag 26 september een snuf felmarkt in de Zeelandhallen in Goes. De markt is op zaterdag ge opend van 9.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. woordelijk wethouder J. A Bliek op zijn eigen woorden wees. Ook M. Westrate (Bewoners Be langen Reimerswaal) - 'als de drempels blijven liggen, wordt de boel belazerd' - A Jumelet (RPF) en P. A Koeman (CDA) maanden de wethouder zich aan zijn woord te houden. „Dat is niet zo gezegd", diende Bliek de commissieleden van re pliek. De drempels zijn en blij ven volgens hem nodig om de snelheid van met name perso nenauto's in de Valckenisseweg af te remmen. Daardoor wordt de straat veili ger en wordt dus volgens de wet houder het algemeen belang ge diend. Afremmen Aanvullende maatregelen moe ten de snelheid van het vracht verkeer nog verder afremmen. Dat zware verkeer zorgt voor de meeste trillingshinder. Op dit moment zijn er daarom tijdelijk twee bloembakken in de straat geplaatst. Wellicht dat er in de toekomst een definitievere maatregel genomen wordt. Suggesties voor een zigzag in de straat, wees Bliek van de hand. „Daarmee worden luxe auto's niet afgeremd, op het moment dat er geen tegenligger is. Of je moet de weg heel erg versmal len, maar dan kan er geen vrachtwagen meer door en dat kan op de Valckenisseweg niet." Zowel Vogelaar als Koeman willen graag extra verkeerscon troles in de dorpen. Dat kan vol gens Vogelaar van het geld dat de gemeente anders uitgeeft aan de aanleg van verkeersdrem pels. „De gemeente zou eens moeten onderzoeken of het juridisch en financieel haalbaar is om een politieagent in te lenen om ver keerscontroles uit te voeren", stelde hij Bliek voor. Die zag allerlei haken en ogen. „Stel dat dat kan en dat het werkt, maar we kunnen zo ie mand alleen tijdelijk betalen. Wat dan?", vroeg Bliek zich hardop af. De drempels zullen opnieuw worden besproken in de raads vergadering van dinsdag 28 september. Omdat de raadszaal in het gemeentehuis wordt ver bouwd, vindt die bijeenkomst in dorpshuis De Zaete in Yerseke. Yerseke was gisteren het eerste dorp in de gemeente Reimerswaal waar op de nieuwe manier afval werd opgehaald. foto Dirk-Jan Gjeltema Comité adopteert Turkse school MIDDELBURG - Het actiecomité 'Help Turkije tussen Hoop en vrees' adopteert een school in het rampgebied in Turkije. De school krijgt de naam 'Zeeland'. Volgens woordvoerder Y. Coban is er inmiddels voldoende geld opgehaald om dit pro ject door te laten gaan. Bovendien verwacht het actiecomité een bijdrage van de provincie Zeeland. Qoban deelde verder mee dat de Middelburgse basisschool Leeuwenburg ruim achtduizend gulden heeft opgehaald voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. De school ontvangt daarvoor als dank donderdag een plaquette van het actiecomité. Vlaams Blok in Scheldemondraad MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet terughoudend omgaan met de leden van het Vlaams Blok in de Schelde mondraad. De Zeeuws-VLaamse samenwerking is niet gebaat bij de ideeën van de extreem rechtse partij. Fractievoorzitter F. van Kollem van GroenLinks/Delta An ders waarschuwde maandag in een vergadering van de Sta tencommissie algemeen bestuur voor de rol van het Vlaams Blok in de Scheldemondraad. Hij voorspelde dat de partij na de Vlaamse provinciale en gemeentelijke verkiezingen van volgend jaar meer leden gaat leveren. „Samenwerking met het Vlaams Blok op het terrein van cultuur en de bestrijding van criminaliteit moet uiterst terughoudend gebeuren", al dus Van Kollem. Agenten bedreigd met houten paal MIDDELBURG - Een 35-jarige Middelburger keerde zich zondagmiddag omstreeks 12.30 uur tegen twee politieagen ten. Dat gebeurde toen hij op de Sint Jorisstraat in Middel burg werd bekeurd nadat hij als passagier op een brommer geen helm droeg. Hij bedreigde daarbij de agenten met een houten paal en schopte tegen de surveillance-auto. De man is aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Deel Wemeldinge moet veiliger WEMELDINGE - Het gebied Molenstraat, Prinses Irene- straat en Prinses Julianastraat in Wemeldinge zal naar ver wachting in februari volgend jaar opnieuw worden bestraat. De gemeente Kapelle heeft zo lang gewacht met de herstra- ting van het gebied na rioleringswerken, omdat ze het duur zaam veilig wil inrichten. Daarvoor is inmiddels een ruw plan gemaakt, waarin rekening is gehouden met de uitkomsten van een enquête onder de bewoners. Dat plan valt ongeveer twee keer zo duur uit als het bedrag wat ervoor beschikbaar is in de begroting. Over de duurzaam veilige inrichtingsplannen - een woonerf inrichting van de twee prinsessenstraten en een maximumsnelheid van 30 kilometer in de Molenstraat - wordt in september een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. door Rolf Bosboom YERSEKE - De gemeente Rei merswaal heeft afscheid geno men van de duobak. Vanaf de ze week gaat de inzameling van het huishoudelijk afval met twee bakken: een voor het groente-, fruit- en tuinafval (gft) en een voor het restafval. Yerseke was maandag als eer ste aan de beurt. De verandering van het op- haalsysteem heeft alles te ma ken met de nieuwe inzamelaar die in Reimerswaal actief is: OLAZ. Deze gemeenschappe lijke regeling van de Zeeuwse gemeenten houdt zich bezig met het verwerken van afval en de exploitatie van milieu straten, maar stort zich nu ook op de inzameling van afval. Het OLAZ streeft ernaar in een groot aantal Zeeuwse ge meenten het afval op te halen. Reimerswaal, dat het contract met het Middelburgse afvalin- zamelingsbedrijf Van Ganse winkel niet verlengde, is de eerste gemeente waar het OLAZ voet aan de grond heeft gekregen. Beide partijen heb ben Inzamel BV opgericht, met het Terneuzense bedrijf Ver- straeten Verbrugge - dat de inzameling van het afval daadwerkelijk uitvoert - als derde partner. Onder druk van het OLAZ heeft Reimerswaal het duobaksysteem, zij het na enig politiek gekrakeel, ver vangen door het systeem met twee bakken. Door het tussen- schot te verwij deren is de groe ne duobak de bak voor het restafval geworden. Er is een bruine bak bijgekomen voor het gft-afval. Iedere week wordt een van de twee bakken geleegd. De tarieven die het OLAZ berekent liggen bedui dend lager dan die van de hui dige inzamelaars in Zeeland, zoals Van Gansewinkel enBFI. Om zo goedkoop te kunnen werken, is het wel noodzake lijk dat in de toekomst een groot aantal Zeeuwse gemeen ten met het OLAZ in zee gaat. BRESKENS - Op de veerboot van Vlissingen naar Breskens is zondagavond de portefeuille gestolen van een 40-jarige Belg uit Roeselare. De man deed zondagavond een bestelling aan het buffet toen hij opmerkte dat hij zijn portefeuille kwijt was. Een getuige had gezien dat iemand de portemonnee mee nam. De verdachte, waarvan de politie geen woonplaats en leeftijd heeft vrijgegeven, werd aangehouden en verhoord. Kust-VVV zonder directeur DOMBURG - Het bestuur van de Kust-VW Walcheren stelt voorlopig geen opvolger aan voor de per 1 oktober vertrek kende directeur H. Broekmeulen. Broekmeulen, die sinds 1 januari in dienst is, vertrekt naar Delft. Hij wordt projectlei der bij het Bureau voor Toerisme van Zuicl-Holland. School houdt actiedag voor beter schoolplein 's-GRAVENPOLDER - De istelijke basisschool De ik houdt zaterdag 11 sep- iber een actiedag in en om de ïool om geld op te halen voor sn grote opknapbeurt van het 'ïoolplein. ie opknapbeurt is hard nodig, loor aHerlei veranderende re aving van het Rijk zijn veel koestellen van De Rank iet meer te gebruiken. Ze moe ten vervangen of veranderd prden en dat kost veel geld. Daarnaast kan het plein best een modernisering en een op knapbeurt gebruiken, zodat verschillende spelsoorten in de gelijktijdig moge- lrk worden. Het schoolbestuur heeft becijferd dat de hele ope ratie de school zo'n 90 0 0 gulden gaat kosten. De actiedag is er bm een begin te maken. Om 10.00 uur zijn school en school plein open voor spelletjes, eten jen drinken. Er komt een echt eowboypaard, waarop de kin deren zich kunnen laten foto graferen. Een verkleeclwed- strijd, een tekenwedstrijd en zijn maar en kele van de activiteiten waar aan iedereen kan deelnemen. redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M.vander Jagt E. Soesman te Vlissingen: L Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) centrale redactie Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www. pzc.n I e-mail: redactie@pzc.nl door Jurriaan de Reu YERSEKE - Verzamelaars van miniatuurauto's kunnen op za terdag 11 september hun collec ties weer flink uitbreiden. Dan wordt in Kruiningen voor de veertigste keer de Ruilbeurs Zeeland gehouden, waarop dui zenden miniatuurauto's te koop en te ruil worden aangeboden. De ruilbeurs wordt ieder jaar op de tweede zaterdag van april en september gehouden. Ook dit keer kunnen de bezoekers zich weer vergapen aan diverse mi niaturen. „Alles wat in minia tuur op wielen staat is op de beurs aanwezig", zegt organisa tor Jaap vanPaasschen uit Yers eke. „Zo zijn er naast personen auto's ook vrachtwagens, tractoren, hijskraantjes en nog veel meer. Verder worden er ook autotijdschriften verkocht en geruild." Jaap van Paasschen nam twin tig jaar geleden samen met zijn vrouw Ina het initiatief tot de Ruilbeurs Zeeland, omdat er in de provincie geen dergelijk eve nement voorhanden was. „Des tijds heb ik bij een vergadering van de Landelijke Miniatuur auto Club gevraagd of ze ook eens in Zeeland een ruilbeurs wilden organiseren: Daar voel den ze niets voor, dus ben ik zelf maar een beurs gaan opzetten", vertelt Van Paasschen. miniatuurauto's. De vrachtwa genchauffeur heeft de passie voor miniatuurauto's te danken aan zijn familie. „Mijn opa had vroeger een transportbedrijf, dus ik werd al gauw aangesto ken door autogekte. Toen mijn zoon werd geboren is het verza melen pas echt begonnen. Ik kocht toen autootjes voor hem, maar hij wilde er alleen maar mee gooien, dus die wagentjes kwamen al snel in de kast te recht. Vanaf dat moment ben ik miniatuurauto's gaan verzame len." Van Paasschen bezit nu zelf een kleine 2100 miniatuur auto's en vrachtwagens. Verder spaart hij ook autotijdschriften. Het organiseren van de Ruil beurs Zeeland is voor VanPaas schen een onderdeel van zijn hobby. „Op zo'n beurs wissel je contacten uit met andere verza melaars en kun je je collectie uitbreiden. De organisatie kost veel werk, maar dat hoort voor mij een beetje bij het verzame len." De Ruilbeurs Zeeland be gint zaterdag 11 september om 9.30 uur in Ons Dorpshuis in Kruiningen en zal tot ongeveer 15.00 uur duren. In het kader van de veertigste editie krijgen alle betalende bezoekers een ju bileumcadeau. Begrip In de loop der jaren is de Ruil beurs Zeeland een begrip ge worden onder vei'zamelaars van miniatuur auto's en heeft ze een trouwe kring van tafelhouders en bezoekers uit binnen- en bui tenland opgebouwd. Van Paas schen begon meer dan 25 jaar geleden met het verzamelen van De organisator, vrachtwagenchauffeur Jaap van Paasschen, heeft zelf zo'n 2100 miniatuurauto's verzameld. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt BORSSELE - Twee papegaai en, Lorrie en Stinkie, houden sinds vorige week domicilie op de algemene begraafplaats in Borssele. Hun baasje, me vrouw V. Warbie, heeft zich in middels voorlopig maar neege- legd bij het avontuur van haar twee vogels. „Als het kouder wordt, zullen ze wel gemakke lijker te vangen zijn." Het avontuur begon toen twee weken geleden de zevenjarige Lorrie op onverklaarbare wij ze uit zijn kooi ontsnapte. Op woensdagmiddag moet de pa pegaai, een geel-voorhoofd- Amazone, zijn kooi hebben opengemaakt en het luchtruim boven Borssele hebben geko zen. Daar bleef hij zo af en toe een rondje vliegen en koos de rusti ge, groene begraafplaats als slaapkamer en voornaamste verblijfplaats. Zijn baasje plakte aanvanke lijk kopietjes op de autoruiten en lantarenpalen om de Box's- selse bevolking op te roepen naar de papegaai te helpen zoeken, maar dat bleek ovex"- bodig. Lorrie liet lxxidnxchtig weten helemaal niet van plan te zijn het dorp te verlaten en deed met enige regelmaat zijn favoriet xxitroep: „Hallo, ben je wakker?" Omdat de vogel steeds vaker in de buux-t van haar huis aan de Noordsingel kwam, dacht me vrouw Warbie dat het verstan dig was Lorrie te lokkexx. „Mis schien miste hij Stinkie, de andere Amazone, aan wiens gezelschap hij gewend is." Mevrouw Warbie toog met Stinkie in zijn kooi naar de be graafplaats en x-iep de papa gaai, die steeds dichterbij kwam. „Ik heb de kooi openge zet zodat hij erin kon vliegen maar toen hij vlakbij was, lette ik meer op Lorrie dan op Stin kie. Die was vervolgens ook vertrokken. Met z'n tweeën lij ken de papegaaien het hele maal naar hun zin te hebben in het lommer van de begraaf plaats. Hoewel ze x'eageren op hxm naam en ook dichtbij hun baasje komen vliegen als ze hen opzoekt, lijken ze niet van plan zich te laten vangen. Mooi weer Mevrouw Warbie begrijpt het wel een beetje, want het is na tuurlijk mooi weer en de vrij heid lokt iedereen. „Er is vol doende voedsel voorhanden dus die vogels hebben een mooie tijd. Ik verwacht dat ze zich als het kouder wordt en er minder te eten is, makkelijker laten pakken. Daar wachten we dan maar op, het is niet an ders." Lorrie en Stinkie zijn al lebei groen met een geel voox*- hoofd. Beide vogels zijn bij mevrouw Wax'bie gebracht om dat hun eigenaars niet meer voor ze wilden zox-gen. „Maar ik ben inmiddels wel ex-g aan ze gehecht. Het zijn jonge beesten die wel zeventig jaar kunnen worden." door Mieke van der Jagt GOES - Geen stoel bleef onbe zet, maandagmiddag in de re creatiezaal van het Gasthuis in Goes. Daar hield het Bondenberaad Groot Goes, de gezanxenlijke ouderenbonden in de gemeente Goes, een voorlichtingsmiddag over bouwen en wonen voor ouderen. Dat de behoefte aan seniox-enwoningen en -apparte menten groeiende is, wisten wethouder M. 't Hax*t en ambte naar E. Franken ook wel, maar dat de belangstelling op dit mo ment al zo gi'oot is, verraste ook hen. 't Hax-t legde uit dat de gemeente er al het mogelijke aan doet om voor de toekomst voldoende woningen voor oudex-en te heb ben. In de uitbreidingsplannen wordt het grootste deel van de hxxurwoningen óf speciaal voor ouderen gebouwd, óf de wonin gen worden zo gebouwd dat ze ook geschikt zijn voor ouderen. Daax'naast px-obeert de gemeen te Goes ook vlakbij het centrum en voorzieningen op zogenaam de inbx-eidingslokaties ruimte te maken om voor ouderen te bou wen. Dat de huux-plijzen niet meer, zoals vroeger tussen 300 en 400 gulden liggen, maar op het dub bele of dxiedubbele, komt door dat het Rijk de subsidieregelin gen verandei'd heeft. Het Rijk en gemeenten steken geen geld meer in de woningen maar ge ven de huurder het deel van het geld wat hij tekort komt: de huursubsidie. Zo voorkom je, legde de wethouder uit, dat mensen die het prima kxxnnen betalen, pi'ofitei'en van huren die te laag zijn voor de werkelij ke waarde van de woning en het woongenot. Wie de huur niet kan opbrengen, kiijgt hxxursub- sidie. Het subsidiesysteem is dus meer toegesneden op de be hoeften en de mogelijkheden van de ouderen. Rap Dat die in rap tempo verande ren, is ook ovei'duidelijk. De ou deren van de toekomst hebben de mogelijkheid gehad beter voor hun pensioen te zorgen dan de ouderen van nu. Ouderen worden met andere wooi'den steeds rijker. De gemeenten en- de woningbouwcoxpoi-aties moeten, omdat ze voor dertig tot veertig jaar woningen bouwen, rekening houden met de wensen en mogelijkheden van de oude- x-en van de toekomst. Het sys teem van huursubsidie stelt de gemeente in staat om duurderte bouwen en toch ouderen met een smallere beurs van dienst te zijn. Inhaalslag Omdat in Goes per jaar maar ruim tweehonderd nieuwe wo ningen mogen worden gebouwd en omdat steeds meer gewone huizen leeg komen te staan, moet de inhaalslag ook worden gemaakt door woningen ge schikt te maken voor ouderen. In de Goese Polder zijn de ge meente en de RWS bezig met de aanpassing van 150 woningen. Dat project voorziet zeker in een behoefte en levert ook de brood nodige ex-vaxdng op. Niet alleen in de huursector is de belangstelling bij senioren groot, ook het percentage oude ren onder de mensen die inge schreven staan om een nieuw- bouwkavel te kopen, groeit bijna met de maand. De marlet verandert en de gemeente moet het beleid daaraan aanpassen. Tijdens de bijeenkomst wex'd ook duidelijk wat de Ouderen Advies Kommissie (OAK) alle maal doet. Bij de nieuw- en ver bouw geven ouderen advies over de inrichting en aanpas sing van woningen en de woon omgeving. Bij de ouderenbon den kunnen oudei'en overigens handige tips krijgen over kleine en grotere bouwkundige ingre pen die het woningen gemakke lijker en veiliger maken. V olleybaltoernooi voor personeel zorginstellingen GOES - De personeelsvereni ging De Valckeniei's van ver pleeghuis Ter Valcke in Goes houdt vrijdag 10 september een volleybaltoernooi in Spox-tpunt Zeeland in Goes. Aan het toernooi nemen teams deel die zijn samengesteld uit het personeel van zorginstellin gen op de Bevelanden. Het Gasthuis en Ter Weel uit Goes, Vredeiust uit Yerseke en Ceder hof uit Kapelle levei'en elk een team. Ter Valcke zet twee teams in. Het toexTiooi begint om 13.30 uur. Het is de bedoeling dat het evenement uitgroeit tot een Zeeuws Zorgtoernooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19