Basajev terug in Dagestan •99 Duitsers wijzen bezuinigingen Schroder af GOED KOOP PZC Verkiezingsrellen kosten negen Indiërs leven Werknemers VS eisen miljarden na blootstelling aan plutonium Van Aartsens plan 'olie voor democratie' verdwijnt in een la buitenland 5 ïlair gebruikt vondklok in trijd tegen moreel verval Rebellenleider valt met tweeduizend Tsjetsjenen buurstaat aan maandag 6 september 1999 Dorpelingen maken zich in alle vroegte op om in Dha vlidod, vierhonderd kilometer ten noorden van Mumbai, hun stem uit te brengen. foto Sherwin Crasto/AP van onze redactie buitenland CUDDAPAH - Bij verkiezingsrellen zijn gisteren negen Indiërs om het leven gekomen. Hoewel bij afzonderlijke in cidenten ook tientallen gewonden vie len, is de stembusgang volgens de kies commissie vredig verlopen. In tien Indiase deelstaten en zes fede raal bestuurde gebieden mochten onge veer 160 miljoen mensen hun stem uit brengen voor 145 van de 545 zetels in het parlement. De opkomst was be droevend laag. Minder dan vijftig pro cent van de kiesgerechtigden zou heb ben gestemd. In Kamplapuram in de deelstaat An- dhra Pradesh kwam een functionaris van de regionale regeringspartij Telugu Desam bij een bomaanslag om het le ven. Daarop kwam het tot massale straatgevechten tussen groepen poli tieke tegenstanders. De politie opende het vuur op de vechtende menigte en doodde daarbij drie mensen. De meeste doden vielen gisteren in Cuddapah, waar aanhangers van de Congrespartij en de partij Telugu De sam zelfgemaakte bommen naar elkaar gooiden. Vier mensen werden hierbij gedood. In de deelstaat Punjab, in Am- ritsar, zou een aanhanger van de Con grespartij zijn doodgeslagen door een tegenstander, die echter volhield dat het slachtoffer was bezweken aan een hartaanval. Elders in het gebied liepen drie mensen bij schietpartijen verwon dingen op. In de door Pakistan opgeëiste provincie Jammu en Kashmir raakten zeker vijf mensen gewond en ontploften twee landmijnen. Organisaties die aanslui ting van het gebied met Pakistan na streven hadden opgeroepen tot een boycot van de stembusgang. De op komst was dan ook laag: 23 procent. In Srinagar kwam slechts vijftien procent van de kiezers opdagen. Bij grensgevechten in Kashmir tussen Indiase en Pakistaanse militairen kwa men overigens negen Indiërs om het le ven. India heeft in totaal 605 miljoen kiesge rechtigden. Om veiligheidsredenen zijn de verkiezingen verspreid over vijf da gen 51118 en 2 5 september en 3 okto- ber). De uitslag wordt op 6 oktober ver wacht. De stembusgang is nodig, omdat de re geringvan premier Vajpayee op 17 april is opgestapt. Ze kwam een stem tekort om een parlementaire motie van wan trouwen te overleven. De oppositionele Congrespartij van Sonia Gandhi was erin geslaagd een partij uit de coalitie los te weken. De hindoestaanse BJP (Bharatiya Ja nata Party) van de nationalist Vajpayee blijft favoriet. De Congrespartij zou juist zetels kunnen verliezen. RTR/AFP/DPA EU-ministers doen taaltwist nog eens over SAARISELKA - De taal strijd in de Europese Unie is weer opgelaaid. In Fins Lapland zaten de vijftien ministers van Buiten landse Zaken dit week einde met verhitte koppen tegenover elkaar, omdat de Duitse collega Fischer het waagde Duits te spre ken tijdens de informele vergadering. Onmiddel lijk eisten de Spanjaard Matutes en de Italiaan Di- ni gelijke taalrechten. „Misschien zijn wij een beetje te pragmatisch ge weest", erkende de Finse voorzitter Halonen. „Als ik kans zie het aantal ta len te beperken, dan grijp ik die aan." Maar haar voorstel om in Saariselka alleen Engels en Frans te gebruiken, opende de Eu ropese doos van Pandora. Fischer voelde zich gedis crimineerd, waarop Ma tutes dreigde de vergade ring te boycotten als het Duits als officiële werk taal zou worden erkend. Finland, dat voor het eerst het EU-voorzitterschap bekleedt, worstelt al van af dag één met het talenre gime, een traditioneel ul- tragevoelig onderwerp in Europa. Zelf zien Finse ministers af van het recht tijdens de informele ver gaderingen de eigen taal te spreken, om zo kosten te drukken. Maar Duitsland, het grootste EU-lid en te vens grootste nettobetaler in Europa, wil dat voor stel niet zomaar volgen. Bondskanselier Schroder schreef zelfs een brief op poten nadat hij had ver nomen dat Finland bij vijf vergaderingen geen tol- ken-Duits wilde inscha kelen. De taalknoop kon in Saariselka niet ont ward worden. Fischer claimde verworven rech ten, maar andere landen ontkenden dat daar spra ke van was. De Europese ambassa deurs in Brussel buigen zich woensdag opnieuw over de kwestie. Bij het nemen van de 'fa miliefoto' grapte iemand: „hi welke taal zullen we deze nemen?" Er werd wat zurig om gelachen. GPD ONDEN - De Britse premier lair wil zijn land 'een nieuwe orele doelstelling' geven. Hij il een avondklok instellen om ndereil 's avonds thuis te hou- :n, verklaarde hij in een inter- ew met de zondagskrant The bserver." i het interview zegt hij van root-Brittannië een 'echt 21e- :uws modelland' te willen ma- m. 'De mensen willen een iaatschappij zonder vooroor den, maar met regels', stelt hij lair is geschokt door berichten i de media over twee zwangere ieisjes van twaalf jaar, van wie één vorige week beviel van ?n zoontje. Hij vindt dat 'ieder- ?n die geeft om de toekomst an dit land' zich daar zorgen rer moet maken. „Dit mag ooit meer gebeuren. Kinderen an twaalf horen 's avonds laat iet op straat." p zijn morele kruistocht wil lair 'het land' en vooral de ou- ers inschakelen om het zede- jk verval te keren. „We moeten «ageren bewust maken van de «wenselijkheid om op 12-jari- e leeftijd seks te hebben." ienerzwangerschappen ko ten in Groot-Brittannië vaker oor dan waar ook in Europa, avenmaal zoveel als in Neder- tnd. Blair zei dat hij al bezig is taatregelen te nemen om zijn tieuwe morele doelstelling' te mdersteunen, maar dat hij ge- 'ustreerd is dat de politie en de omeenten hun bevoegdheden iet gebruiken. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Duizenden werknemers van een voormalig Amerikaans staatsbedrijf eisen twintig miljard gulden schade vergoeding omdat ze tientallen jaren werden blootgesteld aan radioactieve stoffen. De personeelsleden hebben vol gens de Amerikaanse krant Washington Post hun claim in gediend bij General Electric, Lockheed Martin en Union Car- bide. De twee laatste concerns runden het overheidsbedrijf voor het Amerikaanse ministe rie van Energie. De werknemers zeggen dat zij opzettelijk zijn blootgesteld aan plutonium vanaf het mid den van de j aren vijftig tot de j a- ren zeventig in de Paducah Gaseous Diffusion in Kentucky. Enkelen van hen kregen kanker. Volgens het personeel had de be drijfsleiding gezegd dat er in Paducah werd gewerkt met ura nium. Dat bleek het veel gevaar lijkere plutonium te zijn. Union Carbide - dat recent werd overgenomen door Dow Chemi cal - en Lockheed Martin ver zorgden volgens contract met de Amerikaanse overheid de be drijfsvoering van het Paducah Gaseous Diffusion. General Electric, het derde bedrijf dat aansprakelijk is gesteld, wordt in de zaak genoemd omdat het grote hoeveelheden opgewerkt uranium naar de fabriek bracht. Daarin zaten volgens de werk nemers ook eenheden plutoni um en andere hoogradioactieve producten die de installatie in Paducah eigenlijk niet kon ver werken. De fabriek in Paducah werd in 1952 gebouwd voor de produc tie van verrijkt uranium voor kernwapens, kernonderzeeërs en kerncentrales. AFP van onze redactie buitenland MACHATSJKALA - Ongeveer tweeduizend Tsjetsjeense rebel len zijn gisteren de onrustige buurstaat Dagestan binnenge drongen. Zij willen Dagestaan- se moslim-militanten bijstaan in hun strijd tegen Russische strijdkrachten. De Dagestaanse regering roept de bevolking op tot mobilisatie voor de verdediging van de deel republiek. De Russische pre mier Poetin sluit een militaire actie van Russische troepen te gen Tsjetsjenië uit. Hij wil een politieke oplossing. In de regio Novolask bezetten de infiltranten aanvankelijk vier dorpen, maakte het Dagestaan se ministerie van Binnenlandse Zaken bekend. Volgens het perscentrum van de rebellen in de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny hebben zij inmiddels zes dor pen in handen. Vijftien tot twin tig Russische militairen zouden in de strijd zijn omgekomen. Dagestaanse politieagenten hebben volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken de wa pens opgenomen. De intocht wordt volgens Russi sche bronnen geleid door Sjamil Basajev, de leider van het Tsje tsjeense verzet, die ook aan het hoofd stond van de Tsjetsjeense inval afgelopen augustus in Da- gestan. De moslim-extremisten uit Dagestan en Tsjetsjenië wil len van de deelrepublieken één onafhankelijke moslimstaat maken. De Russische luchtmacht blijft intussen in Centraal-Dagestan massale bombardementen uit voeren op de plaatsen Karama- chi en Chabanmachi. Deze wer den een week geleden opnieuw ingenomen door Dagestaanse moslimmilitanten. Bomaanslag De autoriteiten in Machatsjkala beschuldigen de verzetslieden ook van de bomaanslag zater dagavond op een militair hoofd kwartier in Boeinaksk. Daarbij kwamen zeker dertig mensen om het leven en raakten er hon derdtien gewond. De ontplof fing sloeg een krater van drie meter diep en twaalf meter doorsnee. Nog tientallen men sen zouden onder het puin lig gen. Niemand heeft de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Na de ontploffing vond de politie vlak bij het mili taire ziekenhuis van Boeinaksk een vrachtwagen met daarin nog eens 100 kilo aan explosie ven. De tijdbom kon krap vijf tien minuten voordat hij moest afgaan onschadelijk worden ge maakt. De Saudische terroristenspon sor Osama bin Laden zou be trokken kunnen zijn bij de ac ties van de Tsjetsjeense strijders in Dagestan. Hij zou kort voor de invasie in Tsjetsjenië zijn ge signaleerd. Bin Laden heeft vol gens bronnen in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny een week doorgebracht in het belangrijk ste trainingskamp van de mos limrebellen in Centraal-Tsje- tsjenië. AFP/RTR/AP Sjamil Basajev >e SPD heeft gisteren een flinke eer moeten laten bij de eelstaatsverkiezingen in Duitsland. Net zoals regelmatig i Nederland gebeurt, hebben e kiezers de regionale politici fgerekend op het falen van hun indelijk opererende collega's. oor Peter van Nuijsenburq ERLIJN - De verkiezingen in de leest westelijke en meest oostelijke eelstaat van Duitsland zijn een refe- ?ndum geworden over het bezuini- ingsprogramma waarmee Schroder 'uitsland van het faillissement pro- eert te redden. De noodzaak van dat rogramma mag voor de meeste des- uncligen buiten kijf zijn - het land taat voor 1,5 biljoen (twaalf nullen) in het krijt - veel kiezers zijn daarvan nog niet doordrongen. Het toekomstprogramma 2000, zoals het bezuinigingspakket groots heet, bestaat voor hen vooral uit impopulai re maatregelen: bezuinigingen op soci ale uitkeringen en een nullijn voor de pensioenen. Dat is niet wat de Schrö- derspartij, de SPD, heeft beloofd, toen ze een jaar geleden de Bondsdagverkie zingen won en de christen-democraat Kohl na zestien jaar stagnatie in de binnenlandse politiek met pensioen stuurde. Het bezuinigingspakket stuitte ook op weerstand bij grote delen van een par- tij, die opmerkelijk slecht bleek voor bereid op haar nieuwe verantwoorde lijkheid. De linkervleugel noemde het pakket 'sociaal onevenwichtig' en vreesde dat het sociaal-democratische erfgoed werd verkwanseld. De minister-president van Saarland, Reinhard Klimmt, werd de vertolker van dit sentiment. Hij kondigde verzet aan tegen Schröders plannen en kon constateren dat dit zoden aan de dijk zette. In het begin van de campagne voor de verkiezingen van gisteren had hij een grote achterstand op zijn tegen stander, de christen-democraat Müiler. Maar toen hij zijn pijlen voornamelijk analyse op het beleid van zijn eigen kanselier begon te richten, liep hij die achter stand zienderogen in. Het was uitein delijk niet voldoende voor het behoud van de macht, maar de nederlaag viel veel kleiner uit dan gevreesd. ZijnBrandenburgse collega Stolpe had ook weinig op met de plannen van Schroder. Alleen, hij greep in tegenstel ling tot kameraad Klimmt niet naar de megafoon. Het resultaat was er naar: een verlies van bijna vijftien procent en, pijnlijk, de intocht van de extreem rechtse DVU in het parlement in Pots dam. De (neo-)nazi's profiteerden als geen ander van de proteststemmen en de lage opkomst (rond de vijftig pro cent). Schroder zei gisteren dat hij ondanks deze tegenslagen het roer niet zal om gooien. Aan het 'toekomstplan 2000' wordt niet getornd. Ook niet als de ver kiezingen die de komende weken in Thüringen, Saksen, Noordrijn-Westfa- len en Berlijn plaats vinden, opnieuw op een debacle uitlopen. Zoveel vastberadenheid klinkt prach tig, maar heeft alleen nut als hij de kie zers en zijn partij er van weet te over tuigen dat de 'zieke man van Europa' alleen kan genezen, als hij 'paarse' me dicijnen slikt. Dat wil zeggen minder staat en meer markt, meer flexibiliteit en minder bureaucratie. Schroder is daar nog steeds niet in ge slaagd. De traditionele achterban van de SPD heeft hij met zijn bezuinigings plannen de stuipen op het lijf gejaagd en het 'nieuwe midden', de kiezers zon der hechte banden met een partij, na een jaar vol blunders en miskleunen, afgeschrikt. In zijn partij is hij niet po pulair. Schroder wordt geduld, maar alleen omdat er voor hem (nog) geen al ternatief is. Veel tijd om dit zendingswerk tot een goed einde te brengen heeft hij niet meer. Het geldt als een uitgemaakte zaak dat hij voor volgend voorjaar re sultaten, vooral minder werkloosheid, zal moeten laten zien. Dan gaat het 'kernland van de sociaal-democratie', Noordrijn-Westfalen, naar de stembus. GPD Felle gevechten Koerdistan DIYARBAKIR - Gevechten tussen het Turkse leger en Koer dische rebellen in het zuidoosten van Turkij e hebben zaterdag aan negentien rebellen en zeven soldaten het leven gekost. Het was voor het eerst dat er melding werd gemaakt van hevi ge gevechten sinds de Koerdische rebellenbeweging PKK op 2 5 augustus meldde een begin te hebben gemaakt met haar te rugtrekking. De terugtrekking zou de eerste stap moeten vor men op weg naar de omvorming van de PKK van een rebellen beweging tot een politieke organisatie. In de provincie Van schoten soldaten zaterdag vijftien rebel len dood die het vuur op hen hadden geopend. Zeven soldaten kwamen om het leven; vijf militairen raakten gewond. In de provincie Batman kwamen vier rebellen om het leven bij een botsing met het leger. AP Verdrinkingsdood in China PEKING - De zware overstromingen in China hebben volgens het Rode Kruis dit jaar aan al meer dan achthonderd mensen het leven gekost en 24.000 verwond. In totaal zijn zestig mil joen mensen door het hoge water getroffen, van wie er 1,8 mil joen moesten worden geëvacueerd. De zwaarst getroffen provincies zijn Hubei, Hunan, Anhui en Jiangxi. Metereologen voorspellen meer regen. Hierdoor dreigt niet alleen de grootste rivier de Jangtze buiten haar oe vers te treden, maar ook de Gele Rivier. De overstromingen lijken dit jaar niet zo catastrofaal als vo-, rig jaar, maar voor velen is het de vijfde opeenvolgende zomer dat ze door hoog water worden geteisterd. RTR Publicatieverbod Iraanse krant TEHERAN - Een rechtbank in Teheran heeft de liberale Iraanse krant Neshat een publicatieverbod opgelegd. Neshat publiceerde recent enkele artikelen waarin kritiek werd uit geoefend op het opleggen van de doodstraf. In een artikel werd betoogd dat de straf volgens de islamitische wetgeving niet zo dikwijls hoeft worden opgelegd als momenteel ge beurt. Neshat wordt gemaakt door journalisten die afkomstig zijn van een eerder verboden liberaal dagblad. De Iraanse geestelijk leider Khamenei verklaarde eerder dat personen die de Islamitische wetten betwisten, zelf de dood straf verdienen. Afgelopen juli deden zich in Iran hevige on geregeldheden voor nadat een rechtbank de gematigde krant Salam had verboden. RTR Vliegtuig stort neer in Nepal KATHMANDU - Bij een vliegtuigcrash in Nepal zijn dit weekeinde vijftien mensen om het leven gekomen. Het ging om een toestel van Necon Air. Het vliegtuig had tien passa giers; de resterende slachtoffers zijn bemanningsleden. Het toestel raakte op de aanvliegroute naar het vliegveld van Kathmandu een zendmast en stortte zo'n twintig kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad neer. Het vliegtuig, een Britse Aerospace Avro, was bezig met een reguliere vlucht van de stad Pokhara in het westen van het Hi- malaya-koninkrijk naar Kathmandu. AFP/RTR/DPA Drugs voor Nederland onderschept PARIJS - De politie heeft de afgelopen week in de hoofdstad van Martinique, Fort-de-France, 25 kilo cocaïne onderschept die voor de Nederlandse markt was bestemd. Vier smokke laars zijn gearresteerd, maakte het Franse ministerie van Economie en Financiën zaterdag bekend. De vier smokkelaars, onder wie de opdrachtgever van de ope ratie, werden aangehouden op het vliegveld van Lamentin. Zij hadden de drugs verstopt in hun bagage. De drugshandelaren waren wekenlang geschaduwd door douanediensten in het Caribisch gebied. AFP door Paul Koopman wezen. De stadscentrales kun nen de vraag nu al niet meer aan. SAARISELKA - Het Neder- De NAVO-bombardementen en lands-Griekse initiatief om ten- de economische crisis hebben minste de democratische ge- een puinhoop gemaakt van de meenten in Servië tijdig van energie-infrastructuur in Ser- energie te voorzien, is afgelopen vië. Volgens het VN-kantoor weekeinde in het Finse dorp voor de coördinatie van huma- Saariselka zo goed als begra- nitaire hulp in Belgrado, mag ven. „Sympathiek plan, maar het aan de macht blijven van onuitvoerbaar", luidde ruw sa- president Milosevic geen reden mengevat het commentaar van zijn onschuldige burgers het de overige EU-ministers van recht op warmte te ontzeggen. Buitenlandse Zaken. Maar precies de positie van Kort voor de halfjaarlijkse in- Milosevic was in Saariselka het formele EU-vergadering in Fin- belangrijkste argument om land verscheen een alarmerend niets te doen met het voorstel VN-rapport over de energiesi- van Van Aartsen en Pa- tuatie in Belgrado en wijde om- pandreou. Volgens de Britse mi- geving. 'Er zal zeer waarschijn- nister Cook kan het vooruit- lijk een serieuze energie- en zicht dood te vriezen in een verwarmingscrisis ontstaan, onverwarmde woning de Servi- komende winter', aldus het rap- sche bevolking juist stimuleren port. Zestig procent van de in- Milosevic af te zetten. Europees woners van Belgrado is voor commissaris Van den Broek zei verwarming op stroom aange- dat het Servische energie-mo nopolie het ook praktisch on mogelijk maakt centrales te re-- pareren of olie te leveren zonder dat Milosevic profiteert. De EU-ministers waren het wel eens over de opheffing van de olieboycot en het vliegverbod voor Kosovo en Montenegro. Ook de sportboycot stopt. GPD Inwoners Pskov leveren massaal wapens in MOSKOU - Inwoners van de' Russische provincie Pskov heb ben de afgelopen weken vrijwil lig meer dan tweeduizend ille gale wapens ingeleverd bij de politie. Die had hen in ruil ont slag van rechtsvervolging be loofd, evenals een flinke finan ciële vergoeding. Een van de eersten die zich aan meldde was een bejaarde vrouw die liefst achthonderd patronen van een Kalasjnikov-geweer. aanbood. De recordhouder is een man die tegelijkertijd zeven- automatische geweren, acht ge-! wone geweren, drie karabijnen, drie mitrailleurs en zes kilo pa tronen en springstof overdroeg. Volgens de politie fungeert de in West-Rusland gelegen provin cie dis een belangrijke smokkel route van wapens tussen het Westen en Rusland. Daarnaast zijn veel wapens afkomstig uit voormalige legerdepots en uit opgravingen op plaatsen waar zwaar gevochten is tijdens de Tweede Wereldoorlog. ANP (Advertentie) GEMENGDE SALADES diverse soorten zakje 300/200 gram li9 VLEESWAREN diverse soorten 100 gram NU Verpakt per 725 gram. DOUWE EGBERTS ROODMERK snelfilter of grove maling pak 500 gram vanjSW ELKE DAG GOED NIEUWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5