Interland werkt op lachspieren Hoge verwachtingen fors getemperd 7 Holland Tr Irma Heeren neemt revanche met titel Met Oranje oefenen heeft totaal geen zin Oefenduel Nederlands elftal tegen België mondt uit in foutenfestival: 5-5 door Gijsbert Spierenburg ROTTERDAM - Harmonieus en enthousiast schijnt de sa menwerking te verlopen tus sen de partners van EURO 2000: Nederland en België. Het voetbalfeest in de Lage Landen belooft dan ook een spektakel te worden. Hand in hand als de Twee Pinten, de bijnaam van de bondsvoorzitters Sprengers en D'Hooghe, werken de twee nationale voetbalelf tallen nog niet naar het EK toe. Van enige verbroedering was zaterdagavond, in de 121e Derby der Lage Lan den, in elk geval geen sprake. Alleen het aantal doelpunten werd na de bizarre ontmoe ting broederlijk gedeeld: 5-5. In het stadion van Feyenoord werd zaterdag geschopt en geslagen dat het een lust was. Er vielen rake klappen, acht gele kaarten en zelfs één ro de, voor de Belg Wilmots. Als de scheidsrechter, de Zwitser Meier, consequent was ge weest, zou hij er nog een paar hebben weggestuurd. Vooral de Rode Duivels maakten het bont. Aan Nederlandse kant was het Bergkamp die over de schreef ging, maar ont snapte. De derby stond bol van de frustraties. Vij ftien maanden na het tumultueuze WK- treffen in Parijs (0-0) bleek nog veel oud zeer aanwezig, vooral tussen Kluivert en Staelens, de twee kempha nen van weleer. De strijdbijl was nog niet begraven. Grimmig en verbeten waren zonder uitzondering de duels waarbij Staelens was be trokken. De keiharde Belg toonde weinig erbarmen, aanmerkelijk minder dan Kluivert die, voor zijn doen, een opmerkelijke zelfbe heersing aan de dag legde. Vuurproef Amper negen maanden voor de aftrap van EURO 2000 kwam aan het licht dat de twee thuisfavorieten onder grote druk staan. De één (Ne derland) wil nog niet, de an der (België) kan eenvoudig niet veel beter. De debuterende coach Was- eige was allang blij dat hij de vuurproef tegen de aartsri vaal tamelijk ongeschonden had overleefd. De Neder landse bondscoach Rijkaard had de spanning, na negen tegenvallende oefensessies, voor de verandering opge voerd. Hij kwam opnieuw bedrogen uit. Op kunstmati ge wijze valt de druk niet te verhogen. In de Kuip werd zaterdag, en niet voor het eerst, het onom stotelijk bewijs geleverd dat oefenwedstrijden van de na tional e ploeg geen zin meer hebben - maar dan ook totaal geen zin. Het is een verspil ling van tijd en energie en werkt slechts mentale moe heid in de hand. Behalve een paar rotcenten, levert het niets op. De KNVB en de bondscoach zouden wijzer moeten zijn. Cruijff heeft het al gesugge reerd: het beleggen van een trainingskamp drie weken van tevoren is vroeg zat, zo wel voor de teamgeest, de au tomatismen als de vorm. Zo'n aanpak zou het belang dienen van spelers en staf. De bond en de sponsor riskeren met him ongebreidelde geld zucht nu het gevaar van een afgang op het feest waar land en volk zo lang en naar het schijnt met zoveel genoegen naar uitzien. Rillandia vloert Terneuzen goed Frankrijk dreigt Krajicek lacht om Verlies biljarters op Kalun Yu verbaast Koewacht heeft titel Meeuwen uit startblokken EK miste lopen favorietenrol eerste speeldag in Europacup voor het grijpen loor Gijsbert Spierenburg SOTTERDAM - In de zoveelste jefeuwedstrijd voor EURO >000 heeft het Nederlands elftal r,'n zoveelste gezicht laten zien: lat van de komiek. De 121e der- jv der Lage Landen, zaterdag- jvond in de Kuip, was slechts >en duel om grappen over te ma ten. Meer belang moet, ook aan leze testmatch, niet worden ge- ïecht. De comedy-caper in Rot- erdam eindigde in 5-5, een nerkwaardige uitslag die in de aren vijftig nog wel eens voor want. h het stadion waar over negen naanden de E K-finale moet worden gespeeld heerste zater- lagavond de slappe lach. Tien loelpunten, acht gele kaarten, >én rode kaart en even ontelbare Us onvoorstelbare fouten. Het vas alles bij elkaar een verma kelijke knokpartij, die profes sioneel gezien een aanfluiting vas. Zelden zal een internatio nal duel zo'n foutenfestival :ijn geweest. „Dit sloeg nergens )p", zei aanvoerder Frank de 3oer na afloop onomwonden. \cht van de tien doelpunten varen het gevolg van persoon- ijke blunders. De 30.000 toe schouwers deerde het nauwe- ijks. Ze zagen tien doelpunten, iet ene inderdaad soms mooier ian het andere. Davids (2), Kluivert (3), Strupar (2), Goor, Wilmots en Mpenza staken el kaar in dit opzicht naar de kroon. Sentimenten Ook in de tiende oef en wedstrij d van Oranje voor EURO 2000 is Rijkaard geen stap verder geko men. De bondscoach heeft er eerder weer een probleem bij: sen zwakke verdediging. „We lebben verdedigend behoorlij ke steken laten vallen. Het was een waanzinnige wedstrijd waarin natuurlijk vele senti menten meespeelden, maar als je vijf doelpunten tegen krijgt, doe je het niet goed." Rijkaard kondigde aan dat bij de eerst volgende gelegenheid, over een maand in de aanloop naar de in terland in Amsterdam tegen Brazilië, de video weer aangaat. „Er valt heel wat te bespreken". Van een collectief falen wilde de bondscoach na de afgang in Rotterdam niet spreken. „Ik moet dit eerst allemaal eens ver werken. Ik zeg heel eerlijk dat je tijdens zo'n wedstrijd niet rus tig op de bank zit. We hebben ons laten verrassen, vooral de achterhoede." Het duel vorige maand tegen Denemarken (0-0) was volgens Rijkaard 'drama tisch zwak' geweest. Zaterdag avond was het niet veel beter, al noteerde de coach met veel ge noegen de vijf fraaie doelpunten van Davids (2) en Kluivert (3). „De instelling was goed van avond, vooral over de veer kracht na de 0-2-achterstand ben ik te spreken." Van opgeven wil Rijkaard niet weten. „We gaan door. We moe ten door. Voor mij is er nog altijd voldoende basis om door te gaan. We zijn met z'n allen een weg ingeslagen die tot nu toe be zaaid is geweest met hobbels. Het elftal moet de gelegenheid krijgen naar de grote vorm toe te groeien." In z'n tiende wedstrijd als bondscoach wilde Rijkaard geen experimenten meer. Tegen de Rode Duivels bracht hij een ploeg in het veld die weinig ver schilde van het elftal waarmee Hiddink vorig jaar in Frankrijk vierde van de wereld werd. Maar meer dan een gelijkspelle tje, het zevende inmiddels van Rij kaardzat er ook dit keer niet in. Morele winnaar De avond in Rotterdam, z'n eer ste als bondscoach van België, had Robert Waseige veel plezier verschaft. De Rode Duivel voel de zich na de slag de morele win naar. „Voor ons slaat de balans door naar het positieve. Wat mij gelukkig maakt, is dat onze vijf doelpunten voortkwamen uit mooie aanvallen. Enkele ge tuigden zelfs van grote klasse. Natuurlijk moet er nog een gro ter realisme zijn in het verdedi gende spel. Maar ja, dat is voor een andere keer." België oefent morgenavond alweer, in Luik tegen Marokko. Nederland - België 5-5 (3-2). 10. Strupar 0-1,30. Strupar 0-2, 37. Da vids 1-2,43. Davids 2-2,45. Kluivert 3-2, 49. Goor 3-3, 56. Wilmots 3-4, 59. Kluivert 4-4, 70. Kluivert 5-4, 77. Mpenza 5-5. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Toeschouwers: 25.000. Rode kaart: 79. Wilmots (België). Gele kaart: Bergkamp, Davids, Cocu, Van Bronckhorst NederlandVer- heyen, Staelens, Deflandre, Vander- haeghe, Wilmots (België). Nederland: Van der Sar; Reiziger, Stam (61. Konterman), Frank de Boeren Van Bronckhorst; Ronald de Boer, Cocu, Davids en Zenden; Bergkamp (65. Van Nistelrooy) en Kluivert (79. Van Hooijdonk). België: Vande Walle (46. Herpoel); Deflandre (80. Hoefkens), Staelens, Peelers en Van Kerckhoven (73. Hendrikx); Vanderhaege, Wilmots, Goor en Verheyen (90. Brogno); Mpenza (82. Walem) en Strupar. zie ook pagina 18 van onze sportredactie ALMERE - Irma Heeren is za terdag in Almere Europees kampioen geworden op de hele triatlon. De uit Middelburg af komstige atlete verbeterde met haar tijd van 8.56.25 het par koersrecord van Katinka Wil- tenburg met 32 seconden. Jan van der Marei won bij mannen. Hij verpulverde zijn eigen par koersrecord uit 1996 (8.01.12). Hij ging nu in 7 uur en 57,44 mi nuten over de finish. Voor Heeren was de winst in Al mere van grote betekenis. Ze wilde zich eigenlijk richten op marathons en duatlons. Maar haar debuut in de marathon van Rotterdam mislukte. De spor tieve revanche kwam zaterdag met haar eerste Europese triat- lontitei. Vijf minuten moest de Zeewol- dese op Marijke Zeekant toege ven tijdens haar zwakste onderdeel het zwemmen. De lichtvoetige Heeren begon ver volgens aan opmars. Aan de kant werd volop gere kend. Was het nog wel mogelijk om het verschil goed te maken? Heeren snoerde de sceptici de mond en deelde een geweldige tik uit. In de tweede ronde werd de marge niet alleen goedge maakt, maar leider Roocke werd bovendien op acht minu ten gezet, door de triatlete, die in 19 94 al eens had gewonnen en een jaar later als tweede eindig de, waarna zij de triatlon voor vier jaar de rug toekeerde en zich op lopen en duatlons stort te. Valpartijen Valpartijen en stayerende deel nemers wierpen een smet op de triatlon in Almere. Door een overstekend kind kwam de Fin Miko Luoti samen met Tommi Putkuri en de Hongaar Tibor Lehmann ten val. Voor Luoti betekende de tuimeling het ein de van de wedstrijd. Wil Markenstein en Duitser Hendrik Elkmann, deelnemers aan het open Nederlands kam pioenschap, verging het nog minder. De sturen van de fietsen van Markenstein en Bo van der Heijden haakten ineen en zij kwamen ten val. Elkmann dook daar over. Markenstein en Elk mann moesten worden afge voerd naar het ziekenhuis. De Duitser bleek in het AMC een nekwervel te hebben gebroken. Zijn situatie is ernstig. De Al- meerse had wel veel pijn, maar had ook geluk. Selchts een pink was uit de kom geschoten. Het waren de pijnlijke gevolgen van de chaotische toestanden op de Hogering, waar het opdrin gende publiek bij de coachpos- ten voor een trechter zorgden. ANP/GPD Vierde dode bij military jONDEN - De paardensport in Iroot-Brittannië wordt dit jaar [eteisterd door dodelijke onge- 'allen bij military-wedstrijden. Saterdag kwam al de vierde rui- er van dit jaar te overlijden. >imon Long (38) kwam bij een ral onder zijn paard terecht. Jedische hulp bracht geen uit- ;omst meer. Eerder dit jaar tierven Peta Beckett, Robert ilade en Polly Phillipps. SID Na een prachtige solo schiet Edgar Davids de 2-2 binnen. Yves Vanderhaeghe en doelman Frederic Herpoel zijn kansloos. foto Marcel Antonisse/ANR De defensie was zaterdag de achilles hiel van Kloetinge. De coaching en communicatie tussen Erwin Dek, Niels Lodewijk, Jeffrey van de Velde en Wouter Labrujère waren slecht. Daarnaast werd er tactisch ook niet altijd even slim gespeeld. Op de mo menten dat er 'gestapt' moest worden, bleef men hangen. Het tweede doel punt ontstond na een dergelijke mis rekening. Geen grip In de rust nam Hiensch zijn maatrege len. Labrujère, die niet eens onver dienstelijk speelde, werd om tactische redenen gewisseld voor Marciano Tjauw-A-Hing. Hij ging in het cen trum spelen en Lodewijk verdween naar de linkerflank. Hiensch gokte op de fysieke kracht van Tjauw-A-Hing en de snelheid van Lodewijk. Het was geen gelukkige keuze. Lodewijk had absoluut geen grip op de snelle Elmo- rabet en Tjauw-A-Hing kreeg al snel last van een knieblessure, waardoor hij nogal eens op snelheid werd ge klopt. Net toen Hiensch zijn wissel aan het voorbereiden was, werd Tjauw-A-Hing in het strafschopge bied afgetroefd. In een poging het ge vaar nog te bezweren kwakte hij Adil Bouzianie tegen de grond. De goed leidende scheidsrechter Van Beelen was resoluut en wees naar de stip, waarna Ronald Hulsbosch de wed strijd van elf meter besliste: 1-3. In die tussenliggende periode was Kloetinge via Wilco de Valk nog wel op 1-2 gekomen, maar de ploeg wekte nimmer de indruk in een goed resul taat te geloven. Als een klamme deken lag er een bepaalde matheid over de ploeg. Veel persoonlijke duels gingen verloren, 'afvallende' ballen werden nauwelijks veroverd en na een mis lukte actie wierpen verschillende spe lers te snel het hoofd in de schoot. Maar het schrijnendste was nog wel dat Kloetinge na die achterstand niet eens tot fatsoenlijk positiespel kwam. De Zuid-Bevelandse equipe, in het verleden geroemd om haar verzorgde spel, hanteerde bij voortduring de lange bal. En tegen de lange verdedi gers van Heerjansdam was dat eigen lijk bij voorbaat al gedoemd te mis- Arjan Human gaat voorbij zijn directe tegenstander Maurice van de Put. foto Dirk-Jan Gjeltema Heerjansdam zet Kloetinge in competitie-ouverture op zijn nummer: 1-3 door Jan Dagevos KLOETINGE - Verliezen doet altijd pijn en komt nooit gelegen, maar mis schien is de eerste competitieneder laag (1-3) van Kloetinge tegen Heer jansdam toch nog ergens goed voor. Het zal de hoge verwachtingen bij de supporters flink temperen. De Zuid- Bevelandse zaterdag-hoofdklasser is na een goede voorbereiding terug in de realiteit. „Deze ploeg heeft tijd no dig", stelde Kloetinge-trainer Diede- rik Hiensch zaterdagmiddag vast. Vorig seizoen bij de rentree op het hoogste niveau verraste Kloetinge vriend en vijand. De ploeg haalde met fris en aanvallend voetbal een keurige zesdeplaats. Het resultaat maakte nogal wat los, zeker toen Kloetinge Arjan Human (Cercle Brugge) en Remco van Keeken (SHO) voor het nieuwe seizoen wist te strikken. Een goede voorbereiding, met onder meer een spectaculair bekerduel tegen TOP Oss (5-4-verlies) en winst in de finale van de Sloepoort Cup, zorgde vervol gens voor euforie bij de fans. Kloetin ge werd een plaats in de top toebe deeld en moest op zijn minst een periodetitel in de wacht kunnen sle pen. Heerjansdam hielp de toeschouwers in de competitie-ouverture zaterdag meteen uit die droom. De Zuid-Hol landse formatie, met zeven nieuwe spelers in de basis, legde de defensieve en mentale zwakte van Kloetinge bloot. Bovendien gaf het de thuisclub les in effectiviteit. Kansen In de eerste helft had Heerjansdam aan twee kansen genoeg om evenzo- vele keren te scoren. Bij een uitbraak in de 20e minuut verschalkte eerst Toon Wolters Kloetinge-doelman Jaap Pijnenburg met een meesterlijke lob en toen in de 29e minuut de bui- tenspelval van Kloetinge niet goed functioneerde, zorgde Mounim Elmo rabet met een simpel intikkertje voor lukken. „Afgezien van de eerste twintig minuten (Marcel Lourens ver scheen toen een keer alleen voor de keeper) hebben we ons eigen spel niet kunnen spelen en hebben we geen grip i op de tegenstander gehad", moest Hiensch constateren. „Er sloop op den duur onzekerheid in de ploeg en we misten agressiviteit. Het waren terechte kritische noten van de trainer, aan de andere kant vroeg hij ook enig begrip. Na het weg- vallen van John Kole en Arno Melaard is de defensie aardig verspijkerd en i staan verschillende spelers op voor hen ietwat vreemde posities. „Daar naast hebben we een compleet nieuwe as (Van de Velde-Van Keeken-Human die tijd nodig heeft om zich te ont wikkelen. Zoiets moet groeien." Kloetinge kreeg dus een bittere pil te slikken, maar de valse start is volgens Hiensch nog geen reden tot wanhoop „Ook na vandaag blijf ik erbij dat we i een heel goede groep hebben, die mee j moet kunnen in die hoofdklasse. Al- j leen moeten we niet over topposities j gaanpraten. Daarzijn wenognietaan toe, dat is een proces van jaren. Laten j we nou eerst maar eens zorgen dat we een stabiele hoofdklasser worden en dat we het resultaat van vorig seizoen j evenaren, dan doen we het al héél goed." Kloetinge-Heerjansdam 1-3 (0-2). 20. Toon Wolters 0-1, 29. Mounim Elmorabet 0-2; 60. Wilco de Valk 1-2, 78. Ronald Hulsbosch 1-3 (strafschop). Scheidsrech terP. van Beelen (Makkum). Gele kaarten: Nuri Sendur en Laurens van de Klooster (beiden Heerjansdam). Aantal toeschou- ivers: 550. Kloetinge: Jaap Pijnenburg; Enoin Dek. Niels Lodeivijk, Jeffrey van de Velde, Wou- ter Labrujere (46. Marciano Tjauw- -A-Hing, 79. Rien de Bruine), Johan de Goederen (61. Alex Lourens), Remco van Keeken, Marcel Lourens; Wilco de Valk, i Arjan Human en Ronald Zuijdwegt. Heerjansdam: Kornell Kramer; Frans Ce- ton, Peter Stassen, Maurice van de Put, j Nuri Sendur; Willy van Heusden (70. Se- bastiaan Bekkers), Ronald Hulsbosch, j Toon Wolters; Mounim Elmorabet, Adil Bouziani, Luc van Leeuioarden (79. Lau- rens van de Klooster). Irma Heeren gaat als eerste over de streep bij het EK-triatlon. foto Soenar Chamid/WFA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13