Tieneropvang kan snel beginnen PZC x fataal in Saeftinge SLOTH FM feestelijk omgedoopt tot Omroep Tholen in nieuw pand Bedrijven en stichting willen maritiem kenniscentrum Betonrot komt vooral voor in Zierikzeese wijk Poortambacht zeeland Proefproject op de Bevelanden heeft geld en mankracht Opkomend Water Keuringsdag trekpaarden SLOTH Omroep Tholen ÏT. Grafmonumenten W: Giro 7691999 Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! zaterdag 4 september 1999 b 16 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Een defi nitieve vorm moet de tienerop- vang nog krijgen, maar geld en mankracht zijn in ieder geval beschikbaar. In principe is het mogelijk dat tieners vanaf mor gen worden opgevangen. De Stichting Kinderopvang de Be velanden (SKB) begint een wervingscampagne voor het proefproject tieneropvang dat in Heinkenszand. in de Goese Polder en in Goes-Zuid officieel per 1 september is begonnen. De feitelijke start is pas als jonge ren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar zich hebben aangediend. De proefprojecten tieneropvang zijn bedoeld als buitenschoolse opvang voor middelbare scho lieren met werkende ouders. Veel kinderen boven de twaalf jaar kunnen nog niet alleen, zonder controle en begeleiding een verantwoorde indeling ma- NISSE - De Bond van Zuid-Be- velandse Paardenfokkers (BVZP) houdt zaterdag 11 sep tember in Nisse een beoorde lingsdag voor trekpaarden. Vijftien paarden zullen dooreen jury van twee personen beoor deeld worden op uiterlijk en be weging. De nadruk ligt bij deze dag niet op de eindrangschikking, het doel is vooral de bezoekers in zicht te verschaffen in hoe deze uitslag totstandkomt. Met deze opzet verschilt de beoordelingsdag van andere trekpaardenkeuringen die re gelmatig door fokkers worden georganiseerd, aldus de BVZP. In Nisse zal de jury uitgebreid toelichten op welke aspecten er gelet wordt tijdens de beoorde ling van de deelnemende paar den. Bovendien is er de gelegenheid om achteraf met de jury van ge dachten te wisselen over de uit eindelijke uitslag. De beoordelingsdag vindt plaats bij stoeterij/hengsterij 'Dandelion' aan de Gerbernes- seweg 21a in Nisse, vanaf half twee 's middags. ken voor wat er na schooltijd van de dag overschiet. Het mi nisterie van Volksgezondheid Welzijn en Sport heeft geld be schikbaar gesteld voor proef projecten door het hele land. De gemeenten Borsele en Goes heb ben projectvoorstellen inge diend die zijn gehonoreerd. Dat betekent dat ook de gemeenten zelf moeten bijdragen aan de projecten. Voorbereidingen De SKB gaat de projecten uit voeren voor de gemeenten. Han- nie Schoonen van de SKB is druk bezig met de voorbereidin gen: ..We hebben inmiddels al twee mensen aangesteld die de groepen gaan begeleiden. In Heinkenszand haken we aan bij de buitenschoolse opvang. Er is in de brandweerkazerne waar we zitten, nog plaats op de zol der. Omdat die ruimte beperkt is en omdat de combinatie wordt gemaakt met de jongere jeugd, houden we het daar voorlopig op vier jongeren van 12 tot en met 14 jaar. Het is de bedoeling dat we op termijn met de hele kinderopvang in Heinkenszand naar De Stenge verhuizen. Als het zover iszal in Heinkens zand ook het systeem gaan draaien wat in Goes vanaf het begin wordt gehanteerd. In principe worden 15 jongeren toegelaten in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar onder begelei ding van één leider. In de Goese Polder wordt het startadres de Wij k-Info-Winkel en voor Goes -Zuid is de gemeente nog ruimte aan het zoeken in één van de scholen. Basaal .Hoe we het precies gaan vorm geven, weten we nog niet", zegt Hannie Schoonen. „We willen de jongeren daar zelf bij betrek ken. Je kunt denken aan een stuk huiswerkbegeleiding maar ook sport- en spel-activiteiten. De jongeren moeten het zelf leuk vinden maar de opvang moet ook verantwoord zijn. Ou ders betalen een bepaald bedrag voor de opvang en ze moeten er van op aan kunnen dat die goed is." De inrichting van de ruim ten zal om te beginnen heel ba saal worden gehouden om de jongeren de gelegenheid te ge ven daarin ook een woordje mee te spreken. ladio voor Burgemeester Van der Munnik onthult het nieuwe naambord van Omroep Tholen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeanne de Nijs THOLEN - „Vanaf de Botermarkt, dage lijks van negen tot negen, Radio Sloth FM", klinkt het uit de speakers, voor de laatste keer. Gevolgd door: „Vanaf Volt- straat 8, dagelijks van negen tot negen, Omroep Tholen", zoals het vanaf gisteren voortaan klinkt voor de luisteraars. Radio Sloth FM heet nu dus Omroep Tholen. Burgemeester H. A van der Munnik ont hulde gisteren het naambord van de om roep, bij de officiële ingebruikname van het nieuwe onderkomen. In oppervlakte vier keer zo groot dan de oude locatie, en veel praktischer en beter toegankelijk. Maandenlang zijn vrijwilligers bezig ge weest om de boel op orde te krijgen, giste ren kregen ze daarvoor van de genodigden complimenten: „Het ziet er prachtig uit". „Het huis is gebouwd. Met grote inzet van onze medewerkers", concludeerde een trotse voorzitter E. E. A Kooijman, die daar meteen aan toevoegde. „Dat bete kent niet dat we er al zijn. "De omroep wil het luistercijfer en de waardering van de bevolking opkrikken. Een eerste vereiste daarvoor was een betere behuizing. Maar ook moeten er meer medewerkers komen, betere apparatuur en programmering en meer geld. Wat dat laatste betreft dreigen er donkere wolken. De gemeente besloot vorig jaar de jaarlijkse subsidie van 10.000 gulden in vijf jaar af te bouwen. Daartegenover ont vangt de omroep circa 14 mille per jaar uit de opslag voor de omroepbijdrage. Staatssecretaris R, van der Ploeg van cul tuur wil echter de omroepbijdrage af schaffen, waarbij hij de regionale omroe pen wél, maar de lokale omroepen géén financiële compensatie wilgeven. „En dat zou een ramp zijn voor de lokale omroe pen", vindt de Thoolse burgemeester. „De gemeente staat niet te trappelen om dat gat op te vullen. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft inmiddels sterk geprotesteerd tegen deze ongelijke be handeling en pleit voor een voldoende compensatieregeling, ook voor de lokale omroepen." door Barend Pelgrim PAAL - Een 49-jarige vrouw uil Zwijndrecht (B) is donderdag avond verdronken in het na tuurgebied De Saeftinge aan de Westerschelde. De 62-jarige man uit het Belgische Stekene die haar vergezelde kon door een garnalenvisser ternauwer nood gered worden. Saeftinge- beheerder J. Neve had de man in kwestie al diverse keren verbo den zich nog zonder begeleider in het gebied te begeven en gaf hem vorig jaar voor een derge lijk vergrijp zelfs nog een boete. Verschillende mensen op de dijk bij het dorpje Paal waren oogge tuige van het drama. De vrouw kwam om tijdens de terugtocht naar het gehucht Paal ten westen van de Saeftin ge na een wandeling met een kennis in het Verdronken Land. Het tweetal kende het gebied goed en het hoewel het slachtof fer bekend stond als een goede zwemster heeft ze zich blijk baar laten verrassen door de sterke stroming in het Speel mansgat, een watergeul tussen Paal en de Saeftinge. Toen het stel donderdag de Saeftinge introk in de richting van de Ijskelder was het nog laag water. Bij terugkeer naar Paal, waar beide een weekend huis bewonen, zijn ze verrast door het snel opkomende water. De twee wandelaars dachten op eigen kracht het Speelmansgat over te kunnen zwemmen. Hoe wel het wateroppervlak anders deed vermoeden stond er op dat ogenblik een zeer sterke onder stroom. Garnalenvisser Het inmiddels opgekomen wa ter bemoeilijkte de zoektocht naar het slachtoffer aanzienlij k. De man, die ook geen kans zag om op eigen kracht het slikken en schorrengebied uit te komen, moest door een toegesnelde gar nalenvisser met een bootje ge red worden uit het Speelmans gat. Hij had zich tot zijn redding op zijn rug in het water drijven de weten te houden. Bij de zoektocht naar de vrouw waren brandweer, politie en wa- terpolitie betrokken. Er werden behalve twee bootjes ook twee helikopters ingezet om te zo? ken naar de drenkeling, één ve het Belgische leger en één vano Nederlandse politie. Uiteind', lijk werd de vrouw bij laagw; ter, 's nachts rond 2.00 uur]; venloos aangetroffen in de ge; waar ze 's middags was verdwg nen. Gepikeerd Beheerder J. Neve van het Ve: dronken land van Saeftinge. uitermate gepikeerd over j dramatische gebeurtenis omd; de slachtoffers wisten waar? aan begonnen. „Die man was? vaak gewaarschuwd dat hij nis op eigen houtje in de Saeftmz mocht komen. Hij wist dat d: verboden is. Als toezichthoud; heb ik hem vorig jaar zelfs ee boete gegeven. Overal staat c borden goed aangegeven wai het reservaat begint, ook t Paal. En langs de zeedijk kani- dereen onze informatiepanele zien." De 62-jarige Belg spreekt tege dat hij op verboden terrein we Hij maakte naar eigen zeggen; honderden kei-en de tocht ve Paal naar de Ijskelder en ver klaart dat de vloed hen donder dagavond overviel. Trechter Het ergert Neve dat uitgerekeg mensen die de gevaren van h- gebied kennen de regels over treden. „Een vreemde zal er ni; zomaar inlopen. Het wat; stond donderdag ruim veert centimeter hoger dan voorzie Omdat het Speelmansg; stroomopwaarts steeds smalk wordt en daardoor als een tree ter werkt wordt de stroomsnt heid er bijzonder groot. K weer kan nog zo mooi zijn, ae ter die watergangen zit altijdc druk van de Schelde." Stichting het Zeeuwse Lac schap, dat het gebied beheë doet er juist alles aan om de w ligheid van bezoekers in Saeftinge te garanderen. Nf „Onze gidsen hebben altijd binding met de wal. Wij pass hele grote veiligheidsman toe. Als er zich iets voordo kunnen onze mensen altijdir hun portofoon de politie i brandweer inseinen. De red: nen zijn nu weer eens duideli, geworden." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen moet inzetten op een maritiem kenniscentrum en waar komt dat beter tot zijn recht dan in de Zeevaartschool op de Vlissingse Boulevard Bankert. Dat werpen de stichting Maritieme Activi teiten de Ruyter (MAR) en de twee bedrijven Delta Consult in Kapelle en ModuSpec Enginee ring in Meliskerke op. De organisaties stellen een sa menwerking voor met de huidi ge gebruikers van de Zeevaart school. de Hogeschool Zeeland (HZ) en het ROC Zeeland. Delta Consult en de HZ werken al eni ge jaren intensief samen. Zij ontwikkelen met Fokker, de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) en de Luchtmacht een leerstoel moderne Onderhoudstechnie ken en methodieken. Binnen kort is die afgerond. „We willen een nieuwe oplei ding Maritieme Integrale In standhouding aanbieden. Dat is een soort kopcursus bovenop het reguliere nautische onder wijs", merkt Henk Mulder di recteur van Delta Consult op. „Steeds vaker wordt personeel gevraagd dat geschoold is in duurzame onderhoudstechnie ken en methodieken. Als ik van daag 80 maintenance engineers krijg, dan zijn ze morgen alle maal aan het werk. Er is een gro te vraag naar specialisten in het maken van onderhoudssche- ma's", vult Mulder aan. Walradarketen Het bedrijf uit Kapelle heeft er varingen opgedaan met begelei dingssystemen voor de scheep vaart, zoals de walradarketen langs de Schelde, en de lucht vaart. Moduspec is in de off shore een internationaal hoog aangeschreven partner. Dat be drijf heeft een sterke positie op de markt van vooral de olie- boor- en exploitatieplatformen. Mulder: „Wij beide zijn prak tijkgericht. In de opleiding zal een sterk accent op de praktijk liggen. De onderwijsinstellin gen kunnen borg staan vbor didactische en theoretische kennis en daarnaast moet het inpasbaar gemaakt worden in het onderwijssysteem." Mooie kans G. K. Brouwer, bestuurslid van MAR, stelt dat de stichting een intermediair wil zijn tussen de HZ en het ROC Zeeland en beide commerciële instellingen. „We laten een mooie kans liggen als we dekennis die in Zeeland aan wezig is, niet bundelen. De Zee vaartschool heeft de uitstraling die bij een Maritiem Kenniscen trum past." Na overleg met de HZ en het ROC Zeeland wollen de initia tiefnemers een onderzoek in stellen naar het gebruik van de schoolgebouwen en de haal baarheid van het plan. Brou wer: „De HZ heeft moeite met onderhoud en beheer van het gebouw. Dat is bekend. MAR wol de gebouwen exploiteren. Daar kan de HZ financieel mee gehol pen zijn. Koop of huur van het gebouw door de stichting is mo gelijk. Er liggen heel wat moge lijkheden." Brouwer geeft aan dat de Zee vaartschool een in scheepvaart kringen aansprekend gebouw is. „Het heeft aantrekkings kracht in de nautische wereld. De' 'De Ruyterschool' aan de boulevard is een begrip." De lokalen zijn volgens Brou wer beter te gebruiken. Hij re kent voor dat er momenteel zo'n 600 leerlingen aan de boulevard onderwijs volgen. „Dat waren er eens 1200." Wereldmarkt Delta Consult en Moduspec zul len een nieuwe bv oprichten die zich op de wereldmarkt begeeft met de werkbenaming 'Mariti me Integrated Logistic Support (MILS)'. „We willen snel begin nen met het onderzoek. Dan kunnen we een ondernemings plan opstellen, zodat we weten hoe we in 2000 van start kunnen gaan. Lang wachten is dood en doodzonde, want er is een grote behoefte aan praktische oplei dingen in deze richting", zegt Mulder. Binnenkort volgt over leg met de directies van de HZ en het ROC Zeeland. de precieze aard en omvang van het probleem vast te stellen. Aantasting van de stalen vloer bewapening treft men veelal bij huizen die tussen 1965 en 1983 zijn gebouwd. Dat is ook de re den dat de betonrotschade in de kleine kernen mee lijkt te val len, waar minder nieuwbouw met zogeheten prefabvloeren is uitgevoerd. Brochure Behalve de gemeente Veere heb ben alle Zeeuwse gemeenten in de afgelopen maanden een in ventarisatie van de mogelijke betonrotschade gehouden. Aan de hand van die gegevens brengt de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) in oktober een brochure uit waarin de meest gestelde vragen over betonrot worden beantwoord. De kosten voor een vloerrepara tie kunnen tot 5 00 00 gulden per woning oplopen. Deze kosten zijn op niemand te verhalen aangezien de firma's Kwaaitaal en Malta failliet zijn gegaan. Er gloort nu enige hoop voor de ge dupeerde huiseigenaren. Het ministerie van VROM pompt tot 2010 tien miljard gulden in het 'Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing', dat ook bestemd is voor woningbouwverbete- ring. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Er zijn minder nieuwe gesignaleerde gevallen van betonrot op Schouwen- Duiveland, dan werd gevreesd. De gemeentelijke inventarisatie naar mogelijke betonrotschade heeft 142 reacties opgeleverd. Met name in Zierikzee blijken veel huur-en koopwoningen voorzien van een gewraakte Kwaaitaal- of Mantavloer. Zon der dure reparaties bezwijken die vloeren op den duur. De ge gevens zijn doorgespeeld naar het ministerie van VROM die mogelijk een regeling voor ge dupeerde huiseigenaren treft. Uit de Zierikzeese nieuwbouw wijk Poortambacht zijn veel nieuwe gevallen van mogelijke betonrot gemeld. Op het ver zoek van de gemeente om moge lijke schade door betonrot te melden hebben 104 huiseigena ren en huurders gereageerd. Het gaat om woningen met een Kwaaitaal- of Mantavloer zijn gebouwd. Deze vloeren brokke len door een toegevoegde ver hardingsversneller te snel af en kunnen scheuren. Aanleiding voor de inventarisa tie is het advies van het ministe rie van Volkshuisvesting aan al le Nederlandse gemeenten om Door uw overweldigende blijken van medeleven - in welke vorm dan ook- tijdens het ziek zijn en na het overlijden van mijn lieve man, onze vader en opa CORNELIS ADRLAAN GOEDEGEBUURE (Kees) is het helaas onmogelijk gebleken om u allemaal per soonlijk te bedanken. Wij waarderen uw belangstelling enorm en willen u langs deze weg laten weten dat dit ons tot steun was en nog steeds is. Onze bijzondere dank gaat uit naar Ds. S. A. v.d. Haak. A. H. Goedegebuure-Geldof Adri en Diny Goedegebuure-Wondergem Marcel en Gabriclle Viktor en Esther Middelburg, september 1999. Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned. Kwaliteitsraad GwE Ui tvaartverzorging1 jzzosl Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 -216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissenkerke 3, UITVAARTVERZORGING h "DeVoorzotg-cSinke een verzorgde uiman in vertrouwde dunden verzorging van alle formaliteiten vrijblijvend inschrijving van wilsbeschikkingen depositostórlingen/verzekeringen Uitvaartcentra beschikbaar in Vlissingen en Middelburg. Kantoor en uitvaartcentrum Industrieweg 20 - Vlissingen tel. 0118 - 41 27 60 dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Gediplomeerde uilvaartleiders: Middelburg: H.G. van Zalen en P.J. Meerveld Oost-Souburg: G.P. Sinke - Koudekerke- P. van T OM STEEDS BIJ STILTE STAAN... Uw gedachten over een uniek gedenkteken geven wij gestalte in natuursteen. Vraag naar het fotoboek met vele voorbeelden. ZANDEE DE KUIJPER NATUURSTEEN Goes: "De Goese Poort" Rotonde Ringbaan-West Telefoon (0113) 216555 Middelburg Arnesteinweg 40 Telefoon (0118) 612579 50 jaar Zonnebloem Helpt U TTiee? MET DE ZONNEBLOEN NAAR AMSTERDAM De jarige Zonnebloem heeft een wens: een volledig aangepaste rondvaartboot voor de Amsterdamse grachten I Zieken en gehandicapten uit het te! I land kunnen hiermee een onvergeta ke dagtocht door de hoofdstad ma'?] I Uiteraard zullen de Zonnebloemviipj hgers voor de benodigde begeledrJ U kunt meehelpen deze jubileum;*'-" te realiseren. Uw rijdrage is zeer ie! kom op postbank 7691999 tnv s Zonnebloem in Breda OOK IK HELP MEE de Zonnebloem Aan alle bewoners van de gemeente GOES en KLOETINGE Opdat u niet struikelt over ons werk N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in de gemeente GOES (vanaf de Voorstad Patijnweg tot Kloetinge Lewestraat Wilhelminastraat) aan het waterleidingnet van dinsdag 7 t/m vrijdag 10 september 1999. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon wa ter bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werk zaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan en kele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven {e Goes, telefoon (0113) 232333 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- DELTJA sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat 111/ bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4