Missing link in sterevolutie PZC wetenschap en techniek zaterdag 4 september 1999 45 Superieur geluid voor verwende luisteraar Ouder worden door minder eten Vondst van astronomen Audio-cd opvolger gewone cd puzzel postzegels De Duitse astronoom Reinhold Hafner viel in september 1988 zo ongeveer van zijn stoel, toen hij het lichtspoor van een sterretje opeens zag verdwijnen en na 7,5 minuut weer zag verschijen. Op de top van de Chileense berg La Silla, waar de Europese Zuidelijke Sterrenwacht is gevestigd, zat hij rustig naar een veld met sterren op zijn computerscherm te kijken en floep, daar gebeurde iets wat nog nooit was vertoond. Hafner moest bijna elf jaar wachten voor de oplossing van het mysterie. Medio juni van ditjaar hadhij de8,2 meterspiegel van de reuzentelescoop ANTU, een van de vier die in 2001 gevie ren de Very Large Telescope (VLT) zullen vormen, op hetzelfde stukje hemel gericht. „Het raadsel is opgelost," zo maakte Hafner onlangs bekend na bestudering van de gemaakte re gistraties. En inderdaad: er ver dwijnt daar met grote regelmaat een ster. Steeds dezelfde ster om precies te zijn. En hij komt ook steeds weer 'terug'. Het gaat om een systeem waar twee sterren in korte tijd om elkaar heen draaien. Een dubbelstersysteem dus. Twee sterren die om een gemeenschap pelijk zwaartepunt draaien. Of liever: sterretjes. De een is een helder stralende wit te dwerg. Zijn compagnon is een zogeheten rode dwerg. De witte dwerg is slechts twee maal zo groot als de aarde en de rode veel groter, 1.500 maal zo groot als de aarde; ruim anderhalf maal zo groot als de grootste planeet in ons zonnestelsel, Jupiter. Mede gezien zijn lage oppervlaktetemperatuur is dat toch altijd nog 'verdacht' klein voor een ster. Verduistering Het vlak waarin ze om elkaar heen draaien is zodanig georiënteerd dat, bezien vanaf de aarde, de (grote) rode dwerg de heldere (kleine) steeds geheel afschermt. Dat was dereden waarom NN Ser- pentis (NN staat voor een bepaald type sterren met helderheidsvari aties en Serpentis wil zeggen dat het systeem zich in het sterren beeld Slang bevindt) in 1988 zomaar ineens van Hafners com puterscherm verdween. Toen ob serveerde hij met een telescoop die veel kleiner was dan de reus die hij afgelopen juni gebruikte: ANTU is in staat NN-Serpentis ook tijdens de volledige verduistering van de witte dwerg, waarbij zeseneen half miljoen maal minder licht wordt uitgezonden dan een maar net met het blote oog zichtbare ster, waar te nemen. Het licht van het systeem komt dan alleen van de rode dwerg af die 'slechts' een oppervlaktetemperatuur heeft van 2.800 graden. Het oppervlak van de witte dwerg is bijna twintig maal heter: 55.000 graden. Bijzonder is verder ook de extreem korte omlooptijd: in ruim drie uur draaien beide zonnetjes om elkaar heen. „Uit hun massa kun je simpelweg afleiden dat hun onderlinge af stand slechts 660.000 kilometer kan zijn," zegt Hafner. „NN-Ser, zoals hij afgekort heet, zou dus ge makkelijk binnen onze zon, die meer dan tweemaal zo groot is, kunnen draaien." Puur astrono misch gesproken is sprake van een 'kleinte-record'; zo'n nauwe, in het optische gebied te volgen dub belster is nog nergens aangetrof fen. „Verder mogen we het gerust be schouwen als een missing link in de sterevolutie," vindt Reinhold Hafner. „Ze staan zo dicht bij el kaar dat die witte dwerg materie zal gaan wegpakken bij de rode. Daar kun je, ook astronomisch ge- Superieur geluid met een bijna natuur getrouwe weergave plus de mogelijk heid een videoclip van de betreffende ar tiest of orkest weer te geven. Dat zijn de grootste argumenten van Philips en Sony om het publiek over te halen de opvolger van de gewone cd-speler in de armen te sluiten. In Duitsland is de super audio- speler al op de markt, Nederland volgt binnenkort. Om het voor de consument weer eens moeilijk te maken, presenteerde het Japanse Matsushita onder zijn han delsnamen Panasonic en Technics dvd- audiospelers. Doen ongeveer hetzelfde, zijn alleen aanmerkelijk goedkoper. Voorlopig is de superaudio-discspeler al leen gedacht voor de super audio liefheb ber, die zij n hand er niet voor omdraait een paar duizend gulden extra uit te geven voor optimaal luistergenot. Sony's speler scd-1 kost een slordige 12 mille. Philips brengt in het komende voorjaar een eigen apparaat uit, eerst alleen onderzijn merk naam voor topmodellen Marantz. De eerste super audio-cd's liggen inmid dels al in de winkel, al is de liefhebber met die enkele titels snel uitgeluisterd. Sony en Philips beloven echter dat de branche snel met een flink aantal super cd's op de markt zal komen. Hemel in geprezen Over het succes van de inmiddels bijna twintig jaar oude cd valt niet te twisten. Het schijfje is momenteel de belangrijkste geluiddrager ter wereld. Hoewel bij de lancering de hemel in geprezen, willen So ny en Philips nu best toegeven dat de weergave niet optimaal was. Om de enor me hoeveelheid digitale informatie op het schijfje te kunnen persen, moest in het on hoorbare gedeelte van het signaal zowel aan boven- als onderzijde informatie wor den weggekapt. Daarmee verdween toch warmte, klankkleur en dynamiek. De su per audio-cd kan veel van die informatie wel bergen. Het schijfje bestaat uit twee lagen. De eer ste laag bevat de gebruikelijke cd-infor- matie. Naar goed Philips-gebruik is de Philips en Sony introduceren de super audio-speler. schijf namelijk ook in de gewone cd-speler af te draaien. De tweede laag bergt het ge heim van de super audio-cd. Daar is dank zij nieuwe schrijftechnieken zowat het dubbele aan audio-informatie in gestopt, samen met video-beelden en indien ge wenst zelfs Internetlinks naar de site van de artiesten. De kwaliteiten van het nieuwe systeem komen het beste tot hun recht in een multi- kanaals opstelling. Met luidsprekers voor en achter krijgt het geoefende oor de sug gestie thuis in een concertzaal te verblij ven. Dankzij de mogelijkheid zoveel meer informatie weg te schrijven kan namelijk ook de ruimtelijkheid worden weergege ven. Voor minder getrainde luisteraars is het verschil met een gewone cd die op een perfecte muziekinstallatie wordt weerge geven, met overduidelijk hoorbaar. Het systeem werkt met zogeheten Direct Digital Stream-techniek (DSD), heeft een sampling rate die 64 keer hoger is dan die van een cd, biedt een frequentiebereik tot 100 kHerz en een dynamiek van 120 dB over het gehele audiobereik. De elektronicafabrikanten hebben zelf de afgelopen twee jaren de digital versatile disc (dvd), vrij vertaald de flexibel inzet bare digitale schijf, bewierookt als de opvolger van de cd in al zijn verschijnings vormen. Na de introductie van de dvd- video, de dvd-rom. de dvd-ram, de dvd- rom recordable, zegt Matsushita in de dvd-audio het logische vervolg te presen teren in deze reeks. Informatie Met een opslagcapaciteit van 4,7 gigabyte (single layer) tot 8,5 gigabyte (double lay er) kan op deze schijf behalve muziek ook een wereld aan informatie bevatten. De machine leest daarnaast ook nog eens de dvd-videoschijfjes zonder problemen uit. Het apparaat voor echte liefhebbers, de Technics dvd-A10 kost een slordige drie mille. Voor een dikke vijfhonderd gulden minder is de Panasonic dvd-A7 binnen kort te koop. De concurrerende elektronicafabrikanten bezweren dat er geen sprake is van een nieuwe systemenstrijd. Daarvoor zouden de technieken te veel verschillen. Op grond van de introductieprijzen valt er echter wel een aardige scheiding te ma ken. De toestellen van Sony en Philips vin den ongetwijfeld aftrek bij de meer eisen de liefhebber die voor absolute kwaliteit gaat, terwijl de doorsnee-gebruiker het liefst nog even zal wachten op de intro ductie van de dvd-speler, die naast audio afspelen, ook nog eens videobeelden kan opnemen. En die komt al over een jaar op de markt, beloofde Philips op de Funkaus- stellung in Berlijn. Arnoud Cornelissen Minder eten kan het leven verlengen. Dat is bewezen door resusapen tien jaar lang op een beperkt dieet te zetten. „Van ratten, muizen en spinnen is het verband tussen voedselconsumptie en levensduur al langer bekend. Nu is dat voor het eerst ook aangetoond bij primaten", zegt projectleider Richard Weindruch van de universiteit van Wisconsin in Madison (VS). Sinds 1989 vergelijkt de hoogle raar resusapen of makaken die dertig procent minder te eten krij gen, met groepen die zoveel kun nen eten als ze willen. De studie bouwt voort op eerder onderzoek met knaagdieren. De apen, die in gevangenschap veertig jaar oud kunnen worden, beginnen nu pas aan hun middelbare leeftijd. „Daarom moeten we voorzichtig zijn met definitieve uitspraken over de link tussen voedselinname en uiteindelijke leeftijd. Dat kun nen we pas over twintig jaar zeg gen", aldus Weindruch. Niettemin geven de bevindingen gunstige aanwijzingen in die rich ting. Het effect van het dieet op veroudering wordt gemeten aan de hand van een aantal zogenoem de biomarkers. Dat zijn lichame lijke eigenschappen die verande Het pijltje op de foto wijst naar het lichtspoor van een sterretje dat plotseling vrijwel geheel verdwijnt om dan, na ruim zeveneneenhalve minuut, weer ineens tevoorschijn te komen. De enorme VLT-telescoop Antu stond stil en liet de sterren gedurende enige tijd door het veld 'lopen', vandaar de sporen. sproken, bij wijze van spreken op wachten." „Hiermee lopen we de kans het tot nu toe onopgeloste proces van materieoverdracht tussen een relatief grote, lichte en een zware, kleine zon op de voet te kunnen volgen. We nemen nu de pre-cataclysmische fase waar waarin nog geen sprake is van ma terieoverdracht. Dat kan echter elk moment veranderen. Echt, noem dit maar gerust een missing link." Ben Apeldoorn ren naarmate dieren, inclusief de mens, ouder worden Zo verzwakt de hartslag en slibben aderen dicht, de hersenfuncties worden minder, evenals de hormoon- en glucoseregulatie. „Na tien jaar studie is duidelijk dat afname van dergelijke functies belangrijk kan worden vertraagd door middel van dieet", zegt Weindruch. Suikerziekte Verder ontdekte de professor dat dieren die onbeperkt konden eten, eerder en vaker last kregen van suikerziekte. Apen met een be perkt menu vertonen minder symptomen van artrose, een pijn lijke gewrichtsaandoening die vaak bij dieren en mensen op leef tijd ontstaat. De fysische activi teit, zoals beweging, lijdt niet on der een lagere voedselinname. En er zijn duidelijke aanwijzingen dat minder calorieën de kans op hart- en vaatziekten verkleint. Weindruch ziet mogelijke toepas singen van zijn onderzoek voor de volksgezondheid. Eén hiervan is de ontwikkeling van medi cijnen, die veroudering vertragen door de biologische effecten van calorische beperking te imiteren. GPD Cryptogram Horizontaal: 4. Werkonderbreking in een gevangenis? (10); 7. Voetballer die deels als muzi kant optreedt (10); 9. Afnemers van kleine stofzuigers (13); 12. Muziek voor wan delaars (4); 13. Persoon die plezier had van zOn reputatie? (10); 15. Instellingen in een Noord-Hollandse plaats (8); 16. Kleverige medaille (4); 19. Internering? (12); 20. Wereldberoemde bewaker (10); 21. Groente en Franse wijn voor deze vrouw (6). Verticaal: 1Verheffende uitgave van de dagbladpers? (10); 2. Hij gaat er snel vandoor met zOn biefstuk (4); 3. Zo aardig is de schaakfederatie, maat! (6); 5. Groetende Euro peaan? (11); 6. Bemesting om je te bescheuren (7); 8. Niets dan water voor de bakker (4); 10. Die gek gaat over het hoofd van de kloosterling (10); 11. Een schreeuw van armoede? (9); 14. Groet de conservatieven verkeerd! (9); 17. Vaar tuig voor afvallers? (8); 18. Echtgenoot die iets laat zien (7). Oplossing Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van f 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vol gende week. De sleutelwoorden van het kruiswoordraadsel van vorige weekzijn: BADMINTON en TENNISBAL. De prijswinnaar van de VVVbon van f 50,- gaat naar M. Sinke, Willem Alexanderstraat 7 te Gost-Souburg. De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar F. E. van den Bergen, Teerlingstraat 27-c te Clïnge; M. J. Hardlooper-Taillie, 's Gra- venpolderseweg 9-321 te Goes en N. J. de Hooge, Teelinck- straat 20 te Zierikzee. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. Het ene land slooft zich de laat ste jaren nog meer uit dan het andere om iets bijzonders te bren gen. Er worden ronde-, ovale- en kras-zegels uitgegeven, zegels met een lot-nummer op de 'tab', stic ker-zegels waarop je naar keuze nog weer een sticker kunt plakken (in Nederland) en bij dit alles brei den veel landen het aantal bij-pro ducten steeds meer uit. Naar mijn gevoel werken al die ac ties averechts. Veel verzamelaars hebben dan ook inmiddels, mede door de komst van de euro en het millennium, al hun keuze voor de toekomst gemaakt en hebben zich op de thematische, of motief-filatelie gestort, met daar naast nog een landenverzameling Deze keer werken (oud-Vaduz) van de schilder en graficus Eugen Ver- ling (1891-1968). zonder bij-produkten. Bij voor beeld puur Nederland, zonder mapjes, velletjes (als dat niet nodig is), Pro-Fils, fdc's, boekjes met of zonder sierveldjes, of de nieuwe hangboekjes met velletjes van tien zegels, ecu-brieven en telebrieven. Sinds 1 september kent de filatelis tische wereld weer iets nieuws. Au stralië lanceerde op die dag de Per sonalised Stamps, of P-Stamps (na een proef op de wereldpostzegel- tentoonstelling Australia 99 in maart). Op de 'tabs' van zes groet- /wens-zegels, die ook op 1 septem ber zijn verschenen (5 x 45c en 1 dollar) en op de 45c-Polly Woods- ide-zegel kan men zijn eigen foto laten afdrukken. Ook kunnen twee, of meer mensen worden afge beeld, maar dan 'close together'. Foto's met gekken gezichten wor den niet geaccepteerd. De zegels met foto op 'tab' worden geleverd in velletjes van twintig stuks. Voor buitenlandse belangstelling voor de P-Stamps is een web site geopend: www.auspost.com.au- /stamps. Voor de vijfde keer geeft Duitsland (16 september) een zegel uit in de reeks 'Deutscher Fussballmeister En voor de tweede keer - na 1997 - is de zegel gewijd aan FC Bayem München, die met vijftien punten voorsprong (een Bundesliga-re- cord) de nationale titel 1998/99 be haalde. De zegel heeft een waarde van 110 pfennig. Eerder werden postaal geerd: Borussia Dortmund (1995), idem (1996), Bayern Mün chen (1997) en FC Kaiserslautern (1998). Voor de vijftigste keer zal op 17 oktober tijdens de Frankfurter Buchmesse de Friedespreis des Deutschen Buchhandels worden uitgereikt. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan personen die door werk op het gebied van literatuur, wetenschap en kunst een bijzonde re bijdrage aan de vredesgedachte hebben geleverd. Motief: boek met letters, waarde: 110 pfennig. De prijs werd in het verleden onder anderen toegekend aan: Albert Schweitzer (1951), Martin Buber (1953), Hermann Hesse (1955), Thornton Wilder (1957), Theodor Heuss (1959), Ernst Bloch (1967), de Club van Rome (1973), Astrid Lindgren (1978), Yehudi Menuhin (1979) en Vaclav Havel (1989). Met de derde zegel die Duitsland 16 september uitgeeft (300 pf.) wordt de vijftigste stex-fdag van compo nist Richard Strauss (1864-1949) herdacht. Op de zegel een dirige rende Strauss en een detail van een affiche van de opera 'Salome'. NB. De Duitse 110 pf.-Goethe zegel, die 12 augustus verscheen is een gemeenschappelijke uitgifte met Zuid-Korea dat een identieke 170 won-zegel uitgaf en een velletje van 340 won. Op de velrand beelden uit Faust. Motieven ont leend aan Faust I staan ook op de twee Goethe-herdenkingszegels die Liechtenstein 9.9.99 uitgeeft. Tevens staan de volgende citaten vermeld: 'Grau, teurer Freund, ist alle Theorie und grn des Lebens goldner Baum' (1,40 ff-.) en 'Die Wette biet' ich!...Topp! UndSchlag auf Schlag!' (1,70 fr.). De reeks 'Maler aus Liechtenstein' wordt uitgebreid met drie zegels. Wereldwijd- Marshall-Eilanden, zesde millennium-serie, 1950- 1959,15 x 60 c., o.a. Korea-oorlog, kroning Elizabeth II, val van Dien Bien Phu, opstand Hongarije en Verdrag van Rome; Ethiopië, her denking Moeder Teresa, 4 zegels; Litouwen, 70 c., 50 jaar NAVO; Po len, 70 gr., toetreding NAVO; Alba nië, beroemde Amerikanen, o.a. George Washington, Abraham Lincoln, Martin Luther King; Bul garije, 180 lw, 50 jaar NAVO; Isral, velletje met 6 zegels, Emile Durk- heim, Paul Ehrlich, Rosa Luxem burg, Norbert Wiener, Sigmund Freud en Martin Buber. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45