Kok fluit Netelenbos terug PZC Onderwijspraktijk ontkent falen van de basisvorming Late abortus is soms toegestaan Vlagvertoon bij aftrap Wereldhaven Festival Bevrijd uit de kreukels Oma gaat door het lint: vader geboeid afgevoerd binnenland SER adviseert inkomenssteun voor minima Oudere mag 380 extra aftrekken Schrappen Noordtak Betuwelijn nog niet zeker Vandaag Muziekcentrum Van Gorp zaterdag 4 september 1999 DEN HAAG - Huishoudens met kinderen die op een minimum uitkering zijn aangewezen en huishoudens die al heel lang van zo'n uitkering moeten leven, moeten inkomenssteun krijgen van één procent. Dat heeft de Sociaal Economi sche Raad (SER) gisteren gead viseerd. De SER wil het mini mumloon in zijn geheel niet verhogen. Dat heeft nadelige gevolgen voor de werkgelegen heid, stelt de SER in navolging van het kabinet. Voor de ge- noemde twee groepen wil de SER echter een uitzondering maken. Volgens de SER-commissie is het verschil in welvaart tussen actieven en niet-actieven toege nomen. Mensen die werken, profiteren veel meer van de bloeiende economie. Dat komt ook doordat er steeds meer tweeverdieners zijn. Vooral mi nima met kinderen en langduri ge minima ondervinden de ge volgen aan den lijve. Meestal zijn werkgevers en werknemers het met elkaar on eens over het minimumlooon. Ditmaal hebben zij elkaar kun nen vinden op verhoging van het minimum gericht op deze specifieke groepen. ANP DEN HAAG - De belastingaf trek voor ouderen met een laag inkomen gaat volgend jaar met 380 gulden omhoog. De 65- plusser houdt hier netto ruim 100 per jaar aan over. Met de maatregel, die op Prins jesdag officieel wordt bekend gemaakt, wil het kabinet de koopkracht van ouderen verbe teren. Dat is in kringen rond het kabinet vernomen. De verho ging van de ouderenaftrek geldt voor mensen met een inkomen in de eerste belastingschijf. Daarvan ligt de bovengrens nu op een belastbaar inkomen van ruim 48 mille. Volgend jaar zal dat waarschijnlijk iets hoger liggen. Premier Kok kondigde voor de zomer al aan dat het kabinet maatregelen zou nemen om de koopkracht van de minima, de ouderen en mensen met kinde ren te verbeteren. ANP Bewindsvrouw spoort NS aan op tijd te rijden DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer is ontevreden over de punctualiteit van het spoorvervoer. De NS boeken weliswaar voor uitgang, maar de doelstelling dat volgend jaar 96 procent van treinen minder dan vijf minuten vertraging heeft, is onhaalbaar. Netelenbos laat de Tweede Ka mer weten dat vooral werk zaamheden aan het spoor de dienstregeling in de war schop pen. Ook inferieur materieel, slecht weer en botsingen zijn belangrijke oorzaken van ver tragingen. De minister acht het van groot belang dat de treinen op tijd rij den omdat ze veel mensen uit de auto in de trein wil krijgen. In 1998 had 91,5 procent van de treinen minder dan vijf minuten vertraging. In 1997 bedroeg dat percentage 91. De lichte verbetering schrijft Netelenbos toe aan de minder strakke dienstregeling: er is meer reservetij d ingebouwd. Ook het gereed komen van nieu we verbindingen droeg positief bij. Negatieve uitschieters zijn de treindiensten Rotterdam/Den Haag-Groningen/Leeuwarden, Amsterdam-Enschede, Dtrecht-Amhem en Utrecht- Den Bosch. A/VP IND kan stroom Azeri niet aan DEN HAAG - De stroom asiel zoekers uit Azerbeidzjan naar Nederland blijkt te groot voor de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND). Met name een groot gebrek aan tolken zorgt ervoor dat de IND er nauwelijks in slaagt asiel aanvragen van vluchtelingen uit dit land binnen de aanmeld- procedure af te handelen. Volgens een woordvoerster van de IND in Den Haag komen daarom vrijwel alle asielzoe kers uit Azerbeidzjan in de asielprocedure terecht. Dit brengt veel extra werk met zich mee. De laatste anderhalf jaar is het aantal asielzoekers uit het land sterk toegenomen. In 1997 kwa men er 315 naar Nederland. Vo rig jaar waren dat er 1268. In de eerste vijf maanden van dit jaar hebben 760 Azeri zich als asiel zoeker gemeld. De toename wordt vermoedelijk vooroorzaakt door goed georga niseerde mensensmokkelaars, denkt de dienst. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok wil eerst nog 'grondig van gedach ten wisselen' in de ministerraad voor er een definitief besluit valt over de Noordtak van de Betuwelijn. Minister Netelen bos van Verkeer liet eerder deze week weten de Noordtak te wil len schrappen. Kok zei gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad dat Netelenbos hem niet tevo ren over haar voornemen had ingelicht. Tijdens de parlementaire en quête Vliegramp Bijlmermeer riep Kok de verkeersminister nog op het matje toen ze nieuwe informatie over de lading van de El Al-Boeing niet aan hem ver telde. Tot zijn grote ongenoegen vernam Kok die (naar later bleek onjuiste) informatie toen van de televisie. Deze keer las de premier het in de krant. „Ik wist niet dat ze dat ging zeggen. Je kunt niet alles in het leven voorzien, maar het was wel even opkijken", aldus de premier. Kok liet zich niet uit over hoe hij over de Noordtak van de Betu welijn denkt. Ook de mogelijk heid dat die er wel komt, staat wat hem betreft nog open. „Ik loop niet op het overleg dat we nog zullen hebben vooruit", al dus Kok. Het hooftraject van de goede renspoorlijn (Rotterdamse ha ven-Zevenaar) staat voor de premier niet ter discussie. „Het is een vitale verbinding tussen Rotterdam en Duitsland." Het kabinet sprak gisteren niet over de Noordtak omdat Nete lenbos in het buitenland ver bleef. Ze zou haar standpunt voor ze het openbaarde, wel met enkele andere leden van het ka binet hebben besproken. Netelenbos heeft aangekondigd in oktober een definitief besluit te nemen. Volgende week debat teert ze met de Tweede Kamer over de Betuwelijn. Tegen afspraken Het provinciebestuur van Gel derland zit intussen niet stil. De Gelderse projectleider Betuwe route W. Hombrink zei gisteren dat de provincie overweegt j uri disch te laten uitzoeken of Nete lenbos de Noordtak zomaar, te gen alle afspraken in, kan schrappen. Haar voorstel om goederentrei nen ook over de Hanzelijn en de IJzeren Rijn in België te laten rijden ondergraaft volgens Hombrink de essentie van hele Betuweroute, die daardoor sterk in betekenis afneemt. Aangezien Gelderland al mil joenen heeft geïnvesteerd in de ontwikkeling van transport en distributie langs de Betuwelijn lijken juridische stappen op zijn plaats, aldus de projectleider. Netelenbos heeft zich volgens Hombrink laten beïnvloeden door een groep ambtenaren die al een jaar zegt dat de Betuwe route niet rendabel is. Hij heeft de sterke indruk dat de minister haar voornemen onvoldoende heeft doorgedacht. ANP ROTTERDAM - Gepavoiseerde schepen in de Veerhaven van Rotterdam. In de nog immer grootste haven van de wereld is gisteren het Wereldhaven Festival van start gegaan. Nog tot en met morgen kan het publiek kijken naar een schaakwedstrijd met zeecontainers en tal van andere demonstraties. Vanavond vindt aan de Boom pjeskade de 'Nacht van de duizend sterren' plaats met optredens van onder ande- renRaymond van het Groenewoudenllse de Lange. foto Jaap Rozema/GPD door Achille Prick DEN HAAG - Scholen voor voortgezet onderwijs en het procesmanagement basisvor ming zijn helemaal niet somber over de basisvorming in het voortgezet onderwijs. Dit in te genstelling tot onderzoekers van de universiteiten van Gro ningen en Twente die deze week een onderzoek presenteerden waarin werd geconcludeerd dat de basisvorming is mislukt. Volgens de scholen is het nog veel te vroeg om een oordeel te vellen en biedt de basisvorming wel degelij k kansen om tot bete- re onderwijsresultaten te ko men. De onderzoekers hebben 20.000 leerlingen gevolgd. Ze conclu deerden ondermeer dat de be oogde vergroting van gelijke kansen in het ondeiwijs niet is waargemaakt. Ook worden leerlingen bij binnenkomst in het voortgezet ondeiwijs nog steeds direct ingedeeld op ni veau. Dit in tegenstelling tot wat de basisvorming voor ogen had, namelijk uitstel van dat moment. „Steeds wordt gezegd dat het uitstellen van het keuzemoment een kerndoel is van de basisvor ming, maar dat is niet zo", stelt R. Zunderdorp, voorzitter van het procesmanagement basis vorming. Het procesmanage ment begeleidt in opdracht van het ministerie de invoering van de basisvorming. „Twee jaar brugklas met leerlingen van alle niveaus is een politiek ideaal dat er door toenmalig staatsse cretaris Wallage aan is toege voegd." Zunderdorp wil de onderzoeks resultaten ook heel anders in terpreteren. „Het is gebleken dat de prestaties van de leerlin gen, over de hele lijn genomen, niet zijn afgenomen. Bij andere grote onderwijsvernieuwingen was dat wel altijdhet geval. Ook is gebleken dat leerlingen veel flexibeler overstappen naar een ander niveau." Vertrouwen Een rondje langs een aantal scholen leert dat die ook meer vertrouwen hebben in de basis vorming dan de onderzoekers uit GroningenenEnschecle. „De basisvorming hoeft absoluut niet op de helling," zegt direc tielid H. Schurink van het Ste delijk Lyceum in Enschede. „Het gaat om een ingrijpende cultuuromslag waar het onder wijs tien jaar voor nodig heeft alvorens de hele puzzel past. Ik denk dat het uiteindelijk overal gaat lukken." Vooral het docentenkorps lijkt meer tijd nodig te hebben om optimaal te functioneren. „Het in elkaar passen van vak ken als aardrijkskunde, ge schiedenis en economie is op de meeste scholen nog onvoldoen- DEIL - Brandweermannen bevrijden langs de Al5 een lichtgewonde vrachtwagenchauffeur uit zijn geheel vernielde cabine. De man reed achterop een andere vrachtwagen, die stil stond op de vluchtstrook. Hoe dat kon gebeuren, is de politie nog niet duidelijk. Ook een andere chauffeur liep verwondingen op. Om brandweer en sleepdienst hun werk te kunnen laten doen, zette de politie de snelweg af. Daardoor groeide de file aan tot tien kilometer. foto William Hoogteyling/ANP door Margit Kranenburg DEN HAAG - Abortus na 24 we ken is niet altijd meer strafbaar. Als vaststaat dat het ongeboren kind niet levensvatbaar is en dit ook nooit zal worden, is afbre king van de zwangerschap in een laat stadium toegestaan. Het kabinet heeft gisteren inge stemd met nieuwe regels voor late abortus, de wet wordt niet veranderd. Op dit moment is abortus na week 24 van de zwangerschap verboden omdat het ongeboren kind dan levensvatbaar wordt geacht. Toch komt het in Neder land ongeveer 150 tot 200 keer per jaar voor dat artsen om me dische redenen besluiten tot een late beëindiging van de zwan gerschap. Daarbij gaat het vooral om foetussen met zeer ernstige afwijkingen. Het kabinet heeft op voorstel van de ministers Borst van Volksgezondheid en Korthals van Justitie regels voorgesteld om de huidige praktijk in goede banen te leiden. Of artsen straf baar zijn, hangt af van de groep waartoe een ongeboren kind met afwijkingen behoort. Bij de eerste groep, ongeveer acht van de tien gevallen, gaat het om foetussen zonder enige levenskans. De arts is niet straf baar als hij zorgvuldig handelt en de abortus meldt bij de ge meentelijke lijkschouwer. Zie kenhuizen moeten zijn hande len toetsen. Bij de tweede groep, de reste- Vechtsportgala tegen geweld HENDRIK-IDO-AMBACHT - Naar aanleiding van de dode lijke schietpartij m het Gorcumse café Bacchus, wordt van avond in Hendrik-Ido-Ambacht een vechtsportgala tegen ge weld gehouden. Het gala is door drie vechtsportleraren georganiseerd. De Stichting Gorcum Tegen Geweld werkt mee. Volgens de stich ting wordt bij vechtsporten geleerd geweld en agressie te be teugelen. Het draait verder om normen en waarden en respect voor de medemens. Tjerk-Jan Schuitmaker, de broer van de doodgeschoten Froukje Schuitmaker, zal bij aanvang de fakkel van stichting Lopend Vuur (eveneens tegen zinloos geweld) aan de burge meester overdragen. Het evenement is inmiddels uitverkocht. ANP Meer geld sociale advocatuur DEN HAAG - De uurvergoeding voor advocaten in de sociale rechtsbijstand gaat volgend jaar met 29 gulden omhoog naar 154 gulden. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met dit voorstel van staatssecretaris Cohen van Justitie. De regering komt daar mee tegemoet aan noodkreten van sociale advocaten. Hun vergoeding ligt nu ver onder de markttarieven, waardoor veel advocaten de gefinancierde rechtsbijstand de rug zouden toe keren. Volgens Justitie is van een leegloop nog geen sprake, maar om die voor te zijn wordt het tarief nu toch verhoogd. Op die ma nier hoopt het kabinet ook jonge advocaten te interesseren voor de sociale rechtsbijstand. Het kabinet is jaarlijks 64 mil joen gulden kwijt aan de verhoging. ANP Kippenhouders tegen korten ZEIST - De kippenhouders vinden het onnodig het aantal kippen met tien a vijftien procent in te krimpen, zoals minis ter Brinkhorst van Landbouw wil om het mestoverschot te verminderen. De Nederlandse Organisatie Pluimveehouderij (NOP) stelde gisteren dat het mestoverschot beter op andere manieren kan worden aangepakt. „Als de overheid eens wil meewerken met vergunningen voor bijvoorbeeld mestverwerkers, zouden we helemaal geen mestprobleem hebben"zegt secretaris A Maij van de NOP. De organisatie wil bovendien dat de overheid de exportregels van kippenmest versoepelt. ANP Verstekelingen in vrachtauto SLIEDRECHT - De politie heeft gistermorgen drie versteke lingen aangetroffen in de laadbak van een Belgische vracht auto. De wagen loste goederen bij een woonwarenhuis aan de Leeghwaterstraat in Sliedrecht. De verstekelingen, een 33-jarige vrouw met eenzoontje (2) en een dochter (7), komen uit Kosovo. Ze zijn overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. De vrouw wilde naar Engeland maar heeft zich naar eigen zeggen in de container vergist en belandde uiteindelijk in Sliedrecht. De chauffeur is door de politie verhoord, maar niet vastge houden. De vrouw heeft inmiddels asiel aangevraagd. ANP Joh. Enschedé drukt pauszegels ROME - De Nederlandse drukkerij Joh. Enschedé gaat vijf postzegels drukken voor het Vaticaan. De postzegels worden half oktober uitgegeven door het filatelistisch kantoor van het Vaticaan en hebben als thema de reizen die paus Johannes Paulus II in 1998 maakte. De Hongaarse kunstenaar Giovan ni Haj nal ontwierp de zegels De bezoeken van de paus aan Cuba, Nigeria, Oostenrijk, Kro atië en Italië worden op een gekleurde wijze uitgedrukt door Hajnal, die al eerder ontwierp voor het Vaticaan. ANP de gerealiseerd, omdat docen ten nog moeten leren om inten sief samen te werken. Ook het lesmateriaal moet nog fatsoen lijk worden ontwikkeld. Op het Haagse Johan de Witt- college zijn de ervaringen ook vooral positief. „Nu we zijn be gonnen met de onderwijsver nieuwingen in de hogere klassen zie je dat de basisvorming een logisch vervolg krijgt en dat mo tiveert veelmeer", stelt directie lid J. Jurna. „Het strakke, klas sikale is er vanaf. Het onderwijs is attractiever en dat leidt ook tot betere resultaten." GPD rende twee van de tien gevallen, gaat het om ongeboren kinderen met zeer ernstige afwijkingen die wel beperkte levenskansen hebben. Hun situatie is echter medisch gezien uitzichtloos. Abortus blijft hier strafbaar, maar de arts kan een beroep doen op overmacht omdat hij met een noodsituatie te maken had. De beëindiging van de zwanger schap moet worden gemeld bij het Openbaar Ministerie dat, na een zwaarwegend advies van een landelijke toetsingscom missie, besluit tot mogelijke vervolging. Het kabinet wil bij deze groep regels maken voor het oplossen van de noodsitua tie. Het moet in ieder geval ze ker zijn dat de situatie van het kind na het voldragen van de zwangerschap, door medisch ingrijpen niet is te verbeteren. Beter melden Het kabinet volgt met zijn standpunt het advies van de 'Overleggroep Late Zwanger schapsafbreking'. Het is vooral de bedoeling dat gynaecologen de late abortussen beter gaan melden. Een wijziging van de wet afbreking zwangerschap ziet het kabinet niet zitten, om dat dan de kans bestaat op een nieuwe maatschappelijke dis cussie over abortus- Een belangrijke overweging bij de nieuwe regels zijn ook de mo derne technieken. Het. is steeds beter mogelijk tijdens de zwan gerschap aandoeningen op te spor en.GPD van onze redactie binnenland DEN OEVER - De ontvoering van het achtjarig meisje die deze week het Noord-Hollandse vis sersplaatsje Den Oever op zijn kop zette, blijkt helemaal geen ontvoering te zijn. Een arresta tieteam van de politie vatte de vader en enkele andere ver meende ontvoerders hardhan dig in de kraag, maar moet nu toegeven dat er - behalve een panisch geschrokken oma - niets aan de hand is. De 28-jarige vader had name lijk het volste recht zijn dochter op te halen en is gisteren vrijge laten. Al eerder werden vier an dere verdachten vrijgelaten. De ontknoping van de ontvoering is zo bizar dat de advocate van de vader de politie en de media wil aanpakken. R. Komen-Pesie: „Mijn cliënt is totaal onschuldig met extreem veel geweld opgepakt. In alle journaals is de arrestatie te zien geweest. Daar hebben de vader en ook de andere mensen ont zettend veel last van. Ze gaan bij iedereen over de tong." Een terugblik naar maandag: Vader, die gescheiden leeft van moeder, komt zijn dochtertje ophalen bij zijn moeder, de oma van het kind. Er is een omgangs regeling en de afspraak dat va der en dochter naar de kermis zouden gaan, was al eerder ge maakt. Geen vuiltje aan de lucht. Tot - aldus de versie van de advocate - oma eist dat het kind 's avonds bij haar eet. Daar heeft vader geen trek in. Hij wil dat het kind bij hem eet. Vader gaat boos weg en oma gaat uit haar dak. Oma belt de politie en meldt een ontvoering. Terwijl vader on derweg is naar Den Oever belt de politie hem op zijn mobiele telefoon. Oma wist het nummer. Maar vader weet van geen wij ken. Wat hem betreft, is er geen ontvoering. Hij heeft niks met de politie te maken. „Hij is een beetje een heethoofd", zegt de advocate. De politie roept een arrestatie team in. Op het moment dat va der het huis van kennissen ver laat, grijpt het arrestatieteam in. Dat gaat grof, want zij ver wachten vuurwapengevaarlij ke criminelen in te rekenen. Maar er zijn helemaal geen wa pens in het spel. Een politie woordvoerder: „We zijn aan het werk gegaan met de gegevens van omaD ie vertelde dat er wa pens waren. Dat het verhaal dan achteraf anders is... We hebben keuzes gemaakt en die zijn ge- ent op de veiligheid van het kind GPD (Advertentie) Septembermaand orgelmaand met: Hammond. Orla, Domus. Technics, GEM, etc. nieuw en gebruikt Vandaag ORI.A: m.m.v. de Italiaanse virtuoos Pol Carmen van 11.00 tot 16.00 uur Kade 87 - Roosendaal - 0165-545824

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3