Thuis bij James Herriot Belezen op pad Beroemde dierenarts in dienst van toerist 0 Êam I 37 5C vrije tijd zaterdag 4 september 1999 v Nieuw-Zeeland is het eerste land op aarde waar straks het nieu we millennium begint. En dat zul len we weten. De markt wordt over spoeld met boeken over 'down under' en ook de uitgevers van de gerenommeerde Lonely Planet- reeks konden het niet laten het deel New Zealand (Engelstalig) maar weer eens flink op te schudden. Dat gebeurde - sinds in 1977 de eerste druk verscheen - alweer voor de ne gende keer, wat veel zegt over de ac tualiteit van de boeken. Voor sommige toeristen gaan de-Lo nely Planets te ver. Maar de ware reiziger zweert erbijEn terecht na tuurlijk. Alleen al de hoofdstukjes 'getting around' zijn voldoende om moeiteloos door het beschreven land te trekken. Tegelijk met New Zealand verscheen het deel Austra lia. Peter Turner e.a.: New Zealand (Lonely Planet) Uitgeverij voor Nederland): Nilssön Lamm Prijs: fl. 53,00 Het Koninklijk Instituut voor de Tropen geeft in samenwerking met het Novib, onder de titel 'Landen- reeks', nu alweer een aantal jaren boekjes uit, die met de traditionele reisgidsennietzoveel van doen heb ben. Maar ze geven door een specia le aanpak wel een uitstekend beeld van het beschreven land. De deel tjes worden bijna altijd geschreven door ter plaatse goed bekende we tenschappers en/of journalisten. Heel nuttig is ook de literatuurlijst die op de achterste pagina wordt af gedrukt. Daarin ook belangwek kende romans. Naast Zimbabwe verschenen kort geleden ook Ivoor kust, Turkije en Cuba. Wim Bossema; Zimbabwe (Landen- reeks) Prijs: fl. 21,90 Uitgeverij: Kon. Instituut voor de Tro- pen/Novib Met de uit het Duits vertaalde Mar co Polo-plus reeks probeert uitge verij Van Reemst iets nieuws: laat een journalist/schrijver los op een bepaalde regio, vraag hém wat im pressies te schrijven over een aantal toeristische hoogtepunten in het ge bied en sluit die schetsen af met al lerlei nuttige tips. Het resultaat mag er zijn. Mooie kleurenfoto's, re delijke plattegronden, een service gedeelte (Florida van A tot Z) als mede een register maken van.de Marco Polo-plus deeltjes goed bruikbare gidsen. Minpuntje: de cultuur komt er bekaaid af. In de zelfde reeks verschenen ook Domi nicaanse Republiek en Califomie'. Thomas Jeier: Florida (Marco Polo Plus) Uitgeverij; Van Reemst Prijs: fl. 35,90 Uit een enige jaren geleden gehou den onderzoek bleek, dat ruim de helft van alle Nederlanders nog nooit heeft gevlogen. Velen van hen zullen dat ook nooit doen omdat ze niet durven. Én dat is, meent Jan Heinemans, verschrikkelijk jam mer. Enkele jaren geleden schreef hij als onderdeel van de cursus 'Vliegen met plezier' een boekje dat aspirant luchtreizigers van hun angst moest afhelpen en zojuist ver scheen de tweede, aan de moderne tijd aangepaste druk. Heinemans legt daarin niet alleen uit dat een beetje kennis van het vliegen me nigeen een stuk op weg zou helpen, maar hij doet dat ook op uitermate beeldende wijze. Jan Heinemans: Vliegen mei plezier Uitgeverij: Bruna Prijs fl. 19,50 Het zou eigenlijk een hopeloos ach terhaalde reisgids moeten zijn: het 'South American Handbook'. Waar andere uitgevers om maar zo volle dig mogelijk te zijn - eerder boeken over regio's laten verschijnen dan over landen, daar houdt Footprint, al sinds 1924 vast aan een gids over een heel continent. Kan dat? Ja, dat kan. Zoals blijkt uit de 75e editie. Geen toeristisch boek beleefde zo-" veel herdrukken, geen toeristisch boek werd dus zo vaak geactuali seerd. Dit keer had Ben Box de eer het 1700 pagina's tellende boek te redigeren. Dertien landen worden erin beschreven en ongetwijfeld zal een dik boek dat uitsluitend over Argentinië of Brazilië gaat, meer in formatie bieden. Maar toch staat al les erin. Beknopt weliswaar, maar zeer ter zake doende. Ben Box: South American Handbook Uitgever: Nilsson Lamm (voor Neder land Prijs:fl. 87,60 Betty de Brouwer op de stoep bij Herriot. Kirkgate 23 in Thirsk, huis links met rode deur is nu The world of James Herriot. eens: je moet ze eens opschrijven. En zo is het allemaal gekomen. Alf Wight kocht een schrijfmachientje en nam tikles. Maar toen het eerste manu script klaar was, bleken de uitgevers niet in de rij te staan. Het duurde dan ook ge ruime tijd voor het eerste boek in een op lage van drieduizend exemplaren op de markt verscheen. Dat was in 19 7 0 en de ti tel luidde: If only they could talk. James Herriot was geboren! Hoewel, het grote succes kwam pas toen de BBC besloot van de verhalen een tv-se- rie te maken. Wight voerde zij n figuren niet onder eigen naam op. Collega Donald Sinclair werd Siegfried Farnon en diens broer Brian kreeg de naam Tristan. Echtgenote Joan ging Helen heten. En voor zichzelf koos hij de naam James Herriot. Louter fanta sie? Niet helemaal. Het was het eerbetoon van een voetballiefhebber. Wight was supporter van de voetbalclub Sunder land, maar had grote bewondering voor de keeper van Birmingham. En die heette James Herriot. Zo blijft de bal rond... Zijn twee kinderen Jim en Rosie hielden hun eigen naam. Jim zette later de prak tijk van zijn vader voort, zij het in een mo derner pand, dochter Rosie werd huisarts, ook in Thirsk. Plattelander Wight was dus al een vijftiger toen zijn carrière als successchrijver begon. Ér volgden meer boeken. Ze zijn inmiddels in liefst 26 verschillende talen vertaald; we reldwijd zijn er vele miljoenen exempla ren over de toonbank gegaan. Maar geen tweede huis of gestroomlijnd jacht voor hem. Wight bleef de eenvoudige, aardige plattelander, bleef dierenarts met een enorm uitgestrekte praktijk. Diana Greenwood, die gasten onderdak biedt op haar prachtige, oude boerderij Walburn Hall, niet ver van Richmond; herinnert zich Wight lezend op een heuvel bij het plaatsje Reeth. Tussen twee bezoe ken even genieten van boek en natuur, dat was voor hem belangrijker dan succes. Toen Alf Wight vier jaar geleden stierf, werd zijn as, overeenkomstig zijn wil, uit gestrooid op Sutton Bank. Een natuurge bied tien kilometer oostelijk van Thirsk aan de Al70 naar Scarborough. Z'n favoriet plekje met volgens hem het mooiste vergezicht van heel Engeland. Hij stopte er graag om een wandelingetje met zijn trouwe metgezel de hond te ma ken. Herriot-centrum Voor Yorkshire is Wight van enorme bete kenis geweest. Als James Herriot heeft hij het gebied met zijn prachtige Dales we reldwijd op de kaart gezet. Een boek als James Herriot's Yorkshire is een voortref felijke toeristische gids, omdat je er de mooiste plekjes in beschreven vindt. In Thirsk hoef je ook niet lang te zoeken naar zijn boeken. Je ziet ze er in heel wat etala ges liggen. Dat heeft te maken met het feit dat er sinds dit voorjaar een Herriot-cen trum is. Al snel na de dood van Wight ontstonden hiervoor plannen. Met medewerking van de familie kon het woon- en praktijkhuis Kirkgate 23 worden aangekocht. Bij de inrichting is de familie eveneens be hulpzaam geweest. Uiterlijk lijkt er wei nig veranderd. De rode voordeur, de kope ren naambordjes zijn als vroeger. Via die deur stap je het huis binnen zoals het de cennia lang is geweest bij de Wights. Praktijkruimte, apotheek zijn onaange tast gebleven. Veel meubilair is van de fa milie Wight. Wie de tv-series heeft ge volgd, zal er zich snel thuis voelen. Je bent terug bij een goeie, oude bekende. Maar de initiatiefnemers van The World of James Herriot - zoals het centrum offi cieel heet - wilden meer. Het moest ook in formatie geven over het veterinaire vak. Zo tref je er een uitgebreide collectie an tieke medische instrumenten aan. Colle ga's uit het hele land gaven gevolg aan een Christopher Timothy (rechtsvoor) en Robert Hardy als Siegfried in een scène uit de serie. oproep en stuurden meer dan tweedui zend instrumenten op. Voor de selectie commissie was het soms een hele toer om achter de precieze bedoeling van sommi ge antiquiteiten te komen. En natuurlijk is er ook aandacht voor het dier zelf, zijn functioneren ook in lichamelijk opzicht. Winters tal Bovendien werd het naastgelegen pand aangekocht waardoor er ruimte kwam om een winterstal in te richten waar de be zoekers via het scherm nader kennis kun nen maken met de schrijvende veearts en met de acteurs in de succesrijke tv-series. Attractief is een tv-studio van de BBC waarin compleet met camera's een deel van Herriot's tv-huiskamer is te zien. Op visite bij James, de bezoeker kan zich zelf door de kamer zien lopen! Zo eert Yorkshire een dierenarts, die on der de naam van een bewonderde doel ver dediger voor miljoenen de schoonheid van de Dales ontsloot. Misschien is Betty de Brouwer er het le vende bewijs van. Ze verhuisde dik twin tig jaar geleden van Nederland naar En geland. Ze volgde de series van James Herriot trouw op de BBC, raakte in de ban van Yorkshire en besloot er te gaan wo nen. Ze zit er nu al meer dan tien jaar en, met dank aan Herriot, zeer tot haar genoegen. Toen het nieuwe Herriot-cen- trum een tijd geleden vrijwillige mede werkers vroeg, meldde zich dan ook ogen blikkelijk. ,,Ik vond eigenlijk wel dat ik het aan de dierenarts verplicht was". Chris van Twisk The World of James Herriot, Kirkgate 23 in Thirsk, is elke dag open; t./m. oktober van 10- 18 uur, november-februari van 10-17 uur. Tel. vanuit Nederland 0044-1845-524.234, fax 0044-1845-525.333. Internet: www.hambleton.gov.uk. Thirsk ligt zo'n 40 kilometer noordwestelijk van de stad York. Algemene informatie: Brits Toeristenbureau, Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam. Info lijn: 020-689.00.02, fax: 020-618.68.68, e-mail: britlnfo.nl@bta.org.uk. Missing link in evolutie sterren Superaudiospeler voor de ware geluidsliefhebber Postzegels en puzzel Toch nogal verrassend. Waar je eerder een blozende boerin uit de Dales zou mogen verwachten, verschijnt een Nederlandse in de deur die je enthousiast in eigen taal verwelkomt. Betty de Brouwer komt uit Nederland, uit Eindhoven om precies te zijn. Maar je vindt haar regelmatig in het huis van de beroemdste dierenarts ter wereld, James Herriot. Jawel, James is er nog steeds; is zelfs aan een nieuw leven in dienst van de toerist begonnen. Zijn naam is verbonden aan waar schijnlijk wel de meest populaire tele visieserie ooit. In Nederland mag hij dan al wat jaartjes uit beeld zijn, James Her riot is nog altijd in de weer met dieren en mensen in Yorkshire. Er zijn nog landen waar de veearts op het scherm verschijnt. James Herriot was in werkelijkheid Al fred James, kortweg Alf, Wight, op 3 okto ber 1916 geboren in Sunderland, Noord- Engeland. Zijn vader was er scheeps bouwkundige. Hoe technisch ook, muziek en boek speelden een belangrijke rol in het gezin. Vader Wight was een uitsteken de pianist. Bij zoon Alf viel de appel niet ver van de boom. Ook hij zat vaak aan de piano en las veel. Hij ging naar de veterinaire hogeschool in Glasgow, studeerde er in 1939 af en ver huisde nog hetzelfde jaar naar Yorkshire, naar het vriendelijke marktplaatsje Thirsk. Hier vroeg de dierenarts Donald Sinclair een assistent. Alf Wight solliciteerde en werd aangeno men. Hij kreeg een kamertje in het ruime woon- en praktijkhuis van de Sinclairs aan Kirkgate 23. Het werden enkele ka mertjes toen Alf het meisje Joan trouwde. Op een dag trok Sinclair zich terug en kreeg het echtpaar het hele huis tot zijn beschikking. Dat mocht ook wel, want er waren inmiddels twee kinderen. Verhalen Het beviel Wight uitstekend in Yorkshire. Geen wonder; hij was een natuurmens, genoot volop van de schoonheid van de Dales en kon het prima vinden met de boeren. Elke dag kwam hij-met verhalen thuis. Ja, zoon Jim herinnert het zich nog goed. Zijn vader was een echte verhalen verteller. Echtgenote Joan zei meer dan Dierenarts Alf Wight, alias James Her riot. Grindpad brengt harmonie in de tuin Nederlander zweert bij kant en klare zuiveltoetjes Peugeot slaat met 607 een andere weg in Vouwgordijn verovert plek voor het raam Goudgele wijn van Belgische kolenstort Nieuw gezicht voor Hyundai Coupé Overzicht van de hypotheken Nieuwe trend: blind date voor de lunch Adly bromscooters bestormen de markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37