Satellieten helpen hongerend Afrika Roemenië worstelt met erfenis van de Securitate PZC S - - F •Fl Voetbal in de VS reportage 33 zaterdag 4 september 1999 Miljoenen Afrikanen kijken momenteel de hongerdood in de ogen. Misoogsten zijn daar veelal de oorzaak van. Met behulp van satellietbeelden kunnen deze tegenvallende opbrengsten soms in een vroegtijdig stadium worden voorspeld en volgens deskundigen zelfs worden voorkomen. Hijgend neemt Laura Perez Peschier de telefoon op. ,,Was net op weg naar boven naar de afdeling financiën. Hoorde zojuist dat het ministerie van buitenland se zaken weer een aanvraag heeft gehono reerd voor Angola. Weer een paar ton voor noodhulp." Afrika hongert en dus is er werk aan de winkel in het kantoor van de Stichting Mensen in Nood in Den Bosch. Neem al leen al het oosten van Afrika. In Somalië worden volgens de Verenigde Naties een milj oen mensen bedreigd door een ernstig voedseltekort. Voor 40.000 anderen wordt een hongersnood voorspeld. De op brengst van de graanoogst in Somalië is voor het zevende achtereenvolgende jaar slecht. In Ethiopië dreigen vijf miljoen mensen te maken te krijgen met voedsel- tekorten. Het uitblijven van regen was daar de belangrijkste oorzaak voor de slechte oogst. ,Het is heel kritiek nu"zegt waarnemend directrice M. van den Homberg van Men sen in Nood. „De vraag is nu: zetten we als samenwerkende hulporganisaties wel of geen nationale campagne op touw?", zegt ze. De nood is er, de mogelijkheden om het ingezamelde geld in de getroffen gebieden te krijgen ook. Het lijkt louter nog een kwestie van het juiste moment kiezen om de collectebussen van zolder te halen en een gironummer open te stelen. De schreeuw om hulp komt allerminst on verwacht. Directeur Andries Rosema van het Delftse ingenieursbureau EARS had het voedseltekort al maanden geleden zien aankomen. Het bureau doet aan oogstvoorspelling via de satelliet Meteos- at. Deze hangt boven de evenaar en houdt grote delen van het zwarte continent in het oog. EARS heeft een programma ont wikkeld met behulp waarvan op grond van de satellietbeelden de groei van de ge wassen op de voet wordt gevolgd. „Hal verwege het groeiseizoen kunnen we op die manier de opbrengst al voorspellen", zegt Rosema. Unicef-hulp in Somalië. Da's handig voor de overheden van de tra ditionele hongerlanden. Het stelt ze na melijk in staat in een vroeg stadium maat regelen te treffen als de oogst dreigt tegen te mislukken. „Importeer je op tijd ver vangend voedsel, dan kan dit ook op tijd op die plekken zijn waar het nodig is. Bo vendien is er een belangrijk financieel voordeel te behalen. Koop je namelijk vroeg in, dan zijn de prijzen nog niet de pan uitgerezen", zegt hij. Er lopen inmiddels drie demonstratiepro jecten in Afrika, maar nog geen enkel Afrikaans land maakt gebruik van het voorspellende systeem van EARS. „Puur een centenkwestie", weet Rosema. Aan schaf van zijn expertise kost immers geld, al zijn de kosten - vijf ton - te overzien. Bovendien kunnen ze worden gedeeld door meerdere landen. De satellietbeel den beslaan immers een grote regio. Verdamping Het EARS-systeem werkt nauwkeuriger dan andere zogeheten remote-sense me thoden. De Wereldvoedselorganisatie FAO maakt bijvoorbeeld ook gebruik van satellietbeelden, maar kijkt alleen naar het wolkendek. Het is een indirecte ma nier om de neerslaghoeveelheid te meten. Geen wolken, dan ook geen regen. Maar het probleem is dat niet uit elke wolk re gen valt. Dat maakt de voorspellingen minder betrouwbaar. EARS heeft een techniek ontwikkeld om vanuit de satel liet de verdamping op de bodem te meten. In concrete cijfers wordt dan zichtbaar hoeveel water er beschikbaar is voor de gewassen op het veld. De werkelijke situ atie wordt vervolgens vergeleken met de optimale situatie voor de gewassen. Elke tien dagen wordt op die manier een nieu we stand van zaken opgemaakt. Het Internationaal Instituut voor Lucht en Ruimtekartering en Aardkunde (ITC) in Enschede houdt Afrika ook in de gaten vanuit de ruimte. De beelden worden be trokken van twee satellieten: METEOS- AT EN NOAA. Dr. Suzanne Groten, uni versitair docent bij ITC, bekijkt ze met grote regelmaat. „Maar niet om met be hulp ervan de zoveelste misoogst aan te kondigen. Dat is kortetermijnwerk. Ik ge bruik de informatie ook voor het zoeken van oplossingen op de lange termijn", zegt ze. Door het beeldmateriaal van Afrika over een reeks van jaren naast elkaar te leggen, hoopt Groten - van huis uit ecoloog - dui delijk te krijgen welke gebieden geschikt zijn voor de landbouw en welke onge schikt. „Sommige gebieden zijn heel erg droog, daar kun je maar beter vanaf blij ven. Toch zie je ook daar vaak grote bevol kingsconcentraties ontstaan. In een ge bied waar per jaar nog geen vierhonderd millimeter regen valt, is zonder irrigatie gewoon geen intensieve landbouw moge lijk. Je kunt erop wachten dat het mis gaat. De bodemvruchtbaarheid holt er door uitputting achteruit", zegt Groten. „In grote delen van de Sahel is de bodem zo slecht, daar horen helemaal geen inten sieve vormen van landbouw thuis. Weten schappers juichen soms over allerlei kunstgrepen waardoor de bodem te ver beteren is, maar het blijft marginaal." Het vroegtijdig signaleren van misoog sten en daar tijdig met voedselprogram ma's op inspringen is humanitair gezien geweldig, maar in structurele zin lost het niets op. Voedselhulp is natuurlijk mooi, maar echt geholpen is de bevolking pas als het probleem bij de wortel wordt aan gepakt. Afrikaanse overheden moeten landbouw in risicogebieden dan ook te gengaan Family-planningsprogramma 's zijn daarbij onontbeerlijk. Door overbe volking worden noodgedwongen immers vaak minder vruchtbare delen opgezocht en ontstaan er sneller etnische spannin gen, met alle gevolgen van dien. Deze we tenschap in de praktijk toepassen staat of valt echter met de bereidheid van de plaatselijke bevolking eraan mee te wer ken. Een belangrijke factor is ook het vermo gen van de nationale overheden om de oorzaak van de problemen te doorgron den. Methoden Het ITC in Enschede draagt daaraan bij door mensen uit ontwikkelingslanden op te leiden. „Wij reiken de methoden aan, maar zij zijn verantwoordelijk wat ze er mee doen", zegt Groten. Burkina Faso is vooralsnog het enige Afrikaanse land waarmee het ITC in de praktijk aan een dergelijk programma werkt. Suzanne Groten is ervan overtuigd dat meer lan den zullen volgen. Groten: „Ik wil met oogstvoorspelling per satelliet en met ri sico-analyses structurele programma's opzetten. Duurzame oplossingen, daar gaat het om." Hans Bekkers Is Ticu Dumitrescu paranoïde, zoals in politiek Boekarest regelmatig wordt gesuggereerd? Of heeft de partijloze senator gelijk als hij beweert dat zijn land nog altijd in de greep is van de Securitate, de beruchte geheime dienst van de vroegere dictator Nicolai Ceaucescu? Bijna tien jaar na de bloedige opstand die een einde maakte aan het regime van Ceaucescu, alias 'het genie van de Karpaten', spookt de Securitate nog al tijd door de Roemeense samenleving. De Securitate als zodanig is al in januari 1990 opgeheven, maar boezemt deson danks bijna tien jaar later nog altijd heel wat Roemenen angst in. Met een zekere regelmaat duiken er in de sensatiebeluste Roemeense media verha len op over het foute verleden van gezag hebbende politici of zakenlieden. Verha len die nauwelijks te controleren zijn omdat ze heel vaak gebaseerd zijn op be wust gelekte dossiers uit de Securitate- archieven. Of die dossiers echt zijn of vak kundige falsificaties, is ook niet altijd duidelijk. Wel wat ze teweeg kunnen brengen: wie als informant of, nog erger, als stafmedewerker van de Securitate wordt 'ontmaskerd', kan zijn carrière in de regel wel vergeten. Geen enkel ander land in Centraal- of Oost-Europa worstelt zozeer met het re cente verleden als Roemenië. Vreemd is dat niet. De Securitate was van alle gehei me diensten in het voormalige Oostblok een van de beruchtste en effectiefste. De Securitate hield van meer dan een miljoen mensen dossiers bijMiljoenen Roemenen fungeerden, vaak gedwongen, als infor mant. De schattingen van het aantal informanten lopen uiteen van 10 tot 25 procent van de totale bevolking van 23 miljoen. De angstvoor 'de ijzeren arm van Ceaucescu' hield de Roemenen jarenlang in het gareel. Een andere reden waarom juist Roemenië zo worstelt met het Securitate-verleden, heeft volgens de gezaghebbende politieke analist Dan Pavel met de bijzondere aard van de machtswisseling in Roemenië te maken. „In de meeste andere landen kwam na 1989 de oppositie aan de macht. Die verving de oude, communistische 'no- menklatoera' en zuiverde de geheime diensten. In Roemenië daarentegen werd de machtswisseling door een deel van de nomenklatoera, in nauwe samenwerking met de geheime dienst, geregisseerd", al dus Pavel. Zelfs na 1996, toen Roemenië zijn 'tweede revolutie' beleefde en centrum-rechts de vroegere communisten rond Ion Iliescu afloste, hebben die mensen een deel van hun invloed behouden, zo meent Pavel. „Tot op de dag van vandaag slagen ze er in het politieke debat te beïnvloeden of zelfs te controleren." Kwelgeest Van dat laatste is ook senator Ticu Dumi trescu overtuigd. De voorzitter van de 50.000 leden tellende vereniging van voormalige politieke gevangenen vecht al bijna tien jaar tegen zijn vroegere kwel geest, de Securitate. De christen-demo craat die onder Ceaucescu elf jaar gevan gen zat, strijdt voor het openbaar maken van de Securitate-archieven zodat einde lijk duidelijk wordt wie fout was en wie niet. Maar alle pogingen van Dumitrescu ten spijt, is een door hem ontworpen wet van die strekking nog altijd niet door het parlement aangenomen. De weerstand tegen het openen van de ar chieven is groot, zo weet Dumitrescu inmiddels. Zelfs in zijn eigen vroegere partij, de Christen-Democratische Boe renpartij (PNT-CD). De belangrijkste partij van de centrum-rechtse Roemeense regering zette Dumitrescu twee jaar gele den uit de partij nadat de vastberaden se nator herhaalde malen gesuggereerd had dat mensen uit de eigen partijtop een Se curitate-verleden hadden. Sindsdien zet Dumitrescu zijn strijd om de waarheid boven de tafel te krijgen als onafhankelij ke senator voort. Vorig jaar juni leek Dumitrescu even zijn zin te krijgen. Na jarenlang gedraal kwam zijn wetsvoorstel in de Senaat aan de or de. Maar tot Dumitrescu's woede en ver bijstering werd zijn wetsontwerp zodanig uitgekleed en geamendeerd, dat ervan de kern nauwelijks nog' iets over bleef. To taal overstuur verliet Dumitrescu de zit ting. Senator Dumitrescu wilde de Securitate- archieven onderbrengen bij een onafhan kelijke instantie en iedere burger inzage in zijn of haar dossier garanderen, naar voorbeeld van de wijze waarop Duitsland met de archieven van de Stasi, de beruch te geheime dienst van de vroegere DDR, omgaat. Zijn collega's stemden echter massaal voor een amendement dat be paalt dat de opvolger van de Securitate, de Roemeense Inlichtingendienst (SRI), het beheer houdt over de archieven. De SRI kan verzoeken om inzage weigeren 'op grond van de nationale veiligheid'. Wat dat precies inhoudt, mag de SRI zelf bepalen. „Belachelijk", zo menen Dumi trescu en zijn medestanders. „De wet is daardoor volstrekt tandeloos gemaakt. Temeer omdat nog altijd ruim 20 procent van de nieuwe' geheime dienst uit vroe gere Securitate-medewerkers bestaat", zegt Dumitrescu geëmotioneerd. „De SRI zal de gevoeligste dossiers natuurlijk nooit willen openen." Misbruik Bovendien blijft ook de mogelijkheid be staan dat er geknoeid wordt met de ar chieven. Dat is in het verleden al op grote schaal gebeurd. Kort na de bloedige machtswisseling van 1989 verdwenen tienduizenden dossiers. Dat Securitate- dossiers regelmatig misbruikt worden, staat vast. Sommige politici hebben, zo lijkt het, makkelijk toegang tot gevoelige dossiers. Zo heeft de extreme nationalist Comeliu Vadim Tudor de afgelopen jaren al verscheidene zijn politieke tegenstan ders in verlegenheid weten te brengen door delen van hun dossiers naar de pers te laten lekken. En ook heel wat na 1990 snel rijk geworden zakenlieden zouden hun succes vooral aan kennis van dossiers te danken hebben. Aan die onduidelijkheid en dat gerommel moet nu snel een eind komenzo vindt Du- Senator Dumitrescu vecht al jaren voor het openen van de Securitate-archieven. foto Hans Gertsen mitrescu. „Morele hervormingen zijn een absolute voorwaarde voor economische hervormingen. Zo lang er geen goede wet geving over de Securitate-archieven is, kunnen de Roemenen niet echt kennis ne men van de verschrikkelijk misdaden die er onder het communisme begaan zijn. Mede daardoor wint links weer aan popu lariteit en dat is heel gevaarlijk. Als Ion Iliescu en de zijnen onverhoopt opnieuw aan de macht komen, zal de waarheid nooit boven de tafel komen." Hans Gertsen Mijn 4-jarige zoon heeft zaterdag zijn debuut ge maakt als voetballer. Gehuld in het shirt van zijn club VYS (Vienna Youth Soccer) draaf de hij temidden van zijn teamgenootj es als een dol veulen over de mat, met wis selend succes jagend op het lederen monster. Hij had zes weken uitgekeken naar dit moment en de 'nachtjes sla pen' één voor één afgeteld. Zijn hoge verwachtingen werden bewaarheid, verze kerde hij na de training, met een rode kop van de inspan ning. Het was fantastisch ge weest. Het bericht leidde in Europa tot bezorgde reacties. „Soccer in de VS? Komt dat wel goed met de techniek van de jonge Wanders?", informeerde een collega uit Londen. „Ooit stond ik met een van je voor gangers aan de rand van een Washingtonse weide te kijken naar de voetbaltechnische verrichtingen van een van zijn puberende dochters", reageerde mijn baas vanuit Den Haag. Hij legde mij uit dat soccer vooral onder meis jes een snel aan populariteit winnende sport was en dat Amerikanen helemaal niets van voetbal begrepen. Ik dacht dat hij overdreef. Dat nu was niet het geval. „Het spel, dat het meest leek op een grote picknick, werd steevast op verkeerde momenten on derbroken door kreten van bewondering of afschuw. Schoot zo'n meiske de bal met de punt van de schoen plompverloren over de zijlijn in plaats van naar haar 2 0 me ter verderop staande spits in scoringspositie, dan juichte men. Vrolijk en enthousiast was het allemaal wel." Een paar dagen nadat ik mijn zoontje had ingeschreven, werd ik gebeld door een func tionaris van de voetbalclub. Of ik alsjeblieft trainer wilde worden, want daaraan was groot gebrek. Ik stemde in en meldde mij diezelfde week nog in een gymzaal voor een cursus 'coaching'. De cursus leider bleek een bejaarde Brit die lang geleden furore had gemaakt in de hoogste divisie van het Engelse voetbal. „Probeer de kinderen vooral niet de beginselen van soccer bij te brengen", luidde zijn eerste boodschap. „Die fout hebben we veel te lang ge maakt." Zelf leerde hij het spelletje als kind op de harde manier. Raakte hij de bal ver keerd, dan sloeg zijn trainer hem met het paaltje van de cornervlag. „Op de Engelse sportvelden liepen veel hui lende kinderen rond." Ik moest denken aan mijn eigen jeugd bij voetbalclub WW in Winschoten, aan een jeugd trainer die een van mijn team genoten onverwachts een le ren bal in het gezicht smeet en daar bars op liet volgen: „Waar zijn je reflexen?" Harde leerschool „Het was een harde leer school. Ik kijk er met grote liefde op terug", schreef Jan Mulder (óók WVV), de latere stervoetballer van Ander- lecht en Ajax, in het boekje 'Naar Winschoot op zoek'. ,We stonden uren strak en stil in de houding. Meneer Wubs sloop er tussendoor om te kij ken wie er met de ogen draai de. Soms begon een jongen te lachen. Dan was de boot aan. Meneer Wubs liet de hele groep inrukken, aankleden, naar buiten gaan, terugko men en weer uitkleden. Dan moesten we op de bank zitten en kregen we een verhande ling over gedrag en levens houding, die we er bij WW op na dienden te houden." Ook ik had training van me neer Wubs. Ik dichtte hem de kwaliteiten toe van Rinus Mi- chels. Een man die zijn pupil len drilde en zo klasse kweek te. Jan Mulder. Arie Haan. Eén goedkeurende blik van meneer Wubs en je kreeg vleu gels. Toch kijk ik niet met gro te liefde terug op die leer school. „Wat dient een coach bovenal te bewerkstelligen?" vroeg de bejaardeBrit. Ik schrok op uit mijn gedachten. „Dat de kin deren plezier hebben", riep ik instinctief. Dit bleek het enig juiste antwoord. Ik was ge slaagd en mocht mij 'coach' laten noemen. Thuis las ik be duusd mijn aantekeningen na: „Het kind is zo gericht op de bal dat het vaak niet beseft welk doel van de tegenstan der is. Dus als het zich om draait en de bal in eigen doel schiet, zeg dan: Goed zo! Knap gedaan!" Ik heb zaterdag acht jochies van 4 en 5 jaar aan het werk gezet volgens de methode van de bejaarde Brit. Ze hadden groot plezier. Heus, het komt wel goed met soccer in de VS. Ik voorspel dat Amerika tij dens het WK Voetbal van 2062 lachend wereldkampioen wordt, na winst op een chag rijnig en intern verdeeld Ne derlands elftal. John Wanders In veel Afrikaanse regio's valt zo weinig regen, dat de landbouw nooit voldoende voedsel kan voortbrengen voor de bewoners. foto Ruud Buurman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33