Gandhi wacht grote nederlaag !!f!opzijn-°La Her Raj or Swaraj? Uitspraken Eijk tonen aan dat verlichting voor Rome passé is PZC Borst dendert weer eens door de porseleinkast feiten en meningen 2 Hindoepartij van premier Vajpayee favoriet voor verkiezingen India Di Pietro zet politiek 4 september 1949 te gast zaterdag 4 september 1999 y van de oppositie nodig, en daa De zekere zege van premier Vajpayee en zijn Bharatya Janata Partij (BJP) bij de parlementsverkiezingen die vanaf morgen in India worden gehouden, wordt volgens professor J.C. Bre- man van het Centrum voor Azië Studiën Amsterdam de 'defi nitieve eclips' van Sonia Gandhi. De politica-tegen-ivil-en- dank heeft de teloorgang van de Congrespartij niet kunnen stuiten. door Marjolijn de Cocq De feitelijke onttroning van Sonia Gandhi had plaats ruimschoots voor de verkie- zingsmaand september. In april bracht zij, opgejut door regio nale partijen, Vaypajee's coali tie na dertien maanden ten val met een motie van wantrouwen en één stem meerderheid. Toe gezegde steun ten spijt slaagde Gandhi er vervolgens niet in zelf een regering te vormen. „Dat ze met lege handen bleef staan, was haar fiasco als politi ca", aldus professor Breman. „De manier waarop ze toen haar kaarten heeft gespeeld, was een démasqué." Voor de derde keer in drie jaar tijd moest de Indiase Verkie zingscommissie in actie komen voor de mega-operatie die de stembusgang is in een land met ruim 500 miljoen kiezers. En de BJP van Atal Bihari Vajpayee spon garen bij de verdeeldheid van de oppositie. Met. de gema tigde premier heeft de nationa listische hindoepartij een voor velen meer acceptabel (lees: minder extremistisch) gezicht gekregen. Maar waar de BJP volgens Breman door schade en schande heeft geleerd binnen slands het hindoenationalisme 'eenbeetjetemaskeren', ishetin de buitenlandse politiek an dersom: „Naar Pakistan toe gaan alle sluizen open. Alarm In mei bleken enkele honderden moslimstrij ders het Indiase deel van Kasjmir te zijn binnenge drongen. Mogelijk was een 'schijnoorlog' de opzet en wilde Pakistan niet zozeer vechten, als wel mondiaal alarm slaan over de kwestie-Kasjmir. Histo ricus D. Kooiman van de Vrije Universiteit Amsterdam: „Pa kistan trommelt al jaren op de deur omdat het wil dat de Ver enigde Naties zich over Kasjmir buigen." Maar de demissionaire Indiase regering koos, overrom peld, voor de harde lijn. Grond troepen en gevechtsvliegtuigen werden ingezet om de infiltran ten terug te drijven uit de bergen van het district Kargil. Angst voor nucleaire escalatie domi neerde de westerse reacties, nu zowel India als Pakistan over kernwapens beschikt. Maar de nationalistische hype die in In dia zelf losbarstte, legde de BJP geen windeieren. Kargil werd symbool van Vajpayee's vader landsliefde. „Men zoemt tevreden na", schetst Kooiman de stemming sinds het conflict. 'Waarschijn lijk heel onverstandig' noemt hij de kritische vragen waarmee Gandhi de regering tijdens de militaire acties bestookte. Want:.In uren des gevaars moet de natie zich aaneensluiten." Wreekte zich de politieke oner varenheid? Met hangen en wur gen liet Gandhi zich na jaren van volgens Kooiman 'oorver dovend zwijgen' bijna twee jaar geleden door de Congrespartij overhalen boegbeeld te worden. Maar rekenen op de mythologie van de Gandhi-dynastie bleek een 'enorm zwaktebod'. De forse winst die Vajpayee wordt voorspeld, in coalitiever band zo'n 300 van de 543 zetels in het parlement, betekent dat hij een veel stabieler machts blok kan vormen. „Het is wel te hopen dat de BJP niet zo veel zal winnen dat ze alleen kan rege ren, maar dat ze een gevangene blijft van coalitiepartijen", zegt Breman. Volgens hem is de tijd dat de wil van één partij wet was in India, voorbij nu het beginsel van democratie verankerd is ge raakt in de samenleving. „India zal moeten leren leven met coa litieregeringen." Was de BJP vroeger een partij van 'yuppen', ze heeft volgens Kooiman nu ook veel aanhang op het platteland en bij de lagere kasten. Het 'Kargil-effect' heeft hiertoe bijgedragen, en het feit dat 'Vaypajee bij uitstek de man is om de felle pogroms op mos lims te doen vergeten'Maar ook heeft India de laatste jaren een goede oogst gehad, en straalt de economische voorspoed af op de zittende regering. Programma tisch verschillen kemphanen BJP en Congrespartij in zoverre, dat de Congrespartij in haar glorietijd in de jaren vijftig en zestig de deuren naar de wereld economie heeft opengestoten en de BJP die nu liefst weer wil sluiten. Kooiman: „De BJP heeft de fakkel van 'Swadeshi' (letterlijk: van eigen bodem) weer opgepakt: het beschermen van de eigen belangen, de huive ring om concessies te verlenen aan buitenlandse bedrijven." Intelligentsia Het zijn volgens Breman niet al leen de partijfanaten die dit propageren, Swadeshi leeft ook onder de Indiase intelligentsia. De druk van buiten om de gren zen open te stellen voor banken, verzekeringsmaatschappij en bedrijven en media gaat heel ver, zegt hij. „Je kimt het verzet van de BJP als achterlijk uitleg gen, maar ook als: kom, we laten onze eigen economie niet zo maar oprollen." Toch kan India volgens Breman niet terug naar een gesloten samenleving. „Het is een consumentisme waar de BJP niets van moet hebben, maar tegenhouden kunnen ze het niet." Dat juist een BJP-regering overging tot kernproeven, vindt historicus Kooiman opvallend. Ondanks naar binnen gericht hindoenationalisme en Swa deshi sprak hieruit toch een na drukkelijke wil om India op de wereldkaart te zetten. De wees voor atoomwapens in Kargil deelde Kooiman niet. „India en Pakistan zijn steeds op de rand van oorlog. Het conflict is als een zweer in de relatie tussen de twee landen", zegt hij. „Soms heb je onweer, en dat gaat weer over. Het was spannend, maar het is wel vaker spannend." Volgens Breman waren de In diase proeven ook niet in eerste plaats bedoeld als dreigement aan het adres van Pakistan, maar als 'duidelijk signaal' voor de stilzwijgend erkende kern macht China. „Vanuit India re denerend: het wordt de komen de eeuw in bevolkingsomvang het grootste land van de wereld. Het wil een partijtje meeblazen en moest zich markeren in de re gio." Tegen erfvijand Pakistan heeft India al drie oorlogen ge wonnen. „Pakistan is 'peanuts' voor India, daar hebben ze die kernkoppen niet voor nodig." GPD De Italiaanse politici zijn te rug van vakantie en het is meteen hommeles. Het rumoer is veroorzaakt door het ongelei de projectiel van de Italiaanse politiek, voormalig onder zoeksrechter Antonio di Pietro. De centrum-linkse coalitie is woedend over de 'desertie' van de populaire Di Pietro. Afgelo pen weekeinde vertoonde hij zich plotseling bij een actiebij eenkomst van de Nationale Al liantie, de vroegere neofascisti- sche partij van Gianfranco Fini. En dat terwijl Di Pietro tot het gematigd linkse kamp werd ge rekend. In het Noord-Italiaanse Berga mo ging Di Pietro met Fini-aan- hangers de straat op om handte keningen te verzamelen voor een referendum over hervor ming van de kieswet. De drui ven waren vooral zuur voor premier D'Alema. Twee jaar ge leden had die als partijleider van de ex-communistische Linkse Democraten enthousiast gelobbied voor een senaatszetel voor Di Pietro. Links wilde maar wat graag aanpappen met de onderzoeks rechter, in Italië en de wereldbe kend als de man die in 1992 het Italiaanse politieke landschap op z'n kop zette. Zijn onderzoek naar corruptie, smeergelden en relaties tussen politiek en maf fia leverde het Tangentopoli- schandaal op. Het betekende het einde van de christen-demo cratische partij, onafgebroken aan de macht sinds de Tweede Wereldoorlog. Geen man was destijds popu lairder dan Di Pietro. De glans ging er echter een beetje vanaf toen hij zich tot de politiek be keerde. Met een inderhaast op gerichte partij, de Beweging van Italiaanse Waarden, sloot hij zich aan bij de centrum-link se Olijfcoalitie, die onder lei ding van Romano Prodi in 1996 de verkiezingen won. Twee jaar later, met de ex-communist D'Alema als premier, sloot hij een verbond met de hevig in links teleurgestelde Prodi. Het tweetal richtte de nieuwe partij 'Democraten' op, met een ezel als partijsymbool. Di Pietro was, net als Prodi, ge frustreerd geraakt door de on wil van D 'Alema om haast te maken met politieke hervor mingen. Om die te verwezenlij- om was het de afgelopen jaren al voortdurend aanpappen en ver volgens weer ruziën met media- magnaat Silvio Berlusconi, op. positieleider met inmiddels drie veroordelingen (van lagers) rechtbanken) wegens corruptis aan zijn broek. Zowel Prodi als Di Pietro wai het gechicaneer meer dan beu Di Pietro ergerde zich boven-, dien aan het volledig vastlopen van zijn campagne Schone Han den. Van de 1138 veroordeeld;' politici en ambtenaren kwamen er slechts twee in de gevangenis terecht. De twee gefrustreerden vonden elkaar in een nieuws- partij, Democraten, en boekten, met een ezeltje als partij sym] bool, afgelopen zomer beschei den succes bij de Europese ver kiezingen. Sindsdien heeft Prodi de over stap naar Brussel gemaakt er. staat Di Pietro er alleen voot Zijn opzichtige vrijage met Fi ni's neo-fascisten - die op hut beurt weer hevige problemet hebben met oppositiepartne: Forza Italia, de partij van Ber lusconi - volgde op een beschei den campagne van D'Alema's partij en het vroegere partijblac Unita om amnestie te verlener aan onder anderen de naar Tu nesië uitgeweken Craxi. In een brief aan het dagblad Corriere della Sera uitte Di Pietro zijn gram over dit soor, manoeuvres. De vraag blijft dat wat Di Pietro zelf wil. „Ik bet nooit links geweest", zei hij eens en het communistische dagblac II Manifesto bevestigde dat me, het onderschrift 'Buitenaards wezen' onder een forse portret foto op de voorpagina, Maar bij Fini's hervormde neo fascisten voelt Di Pietro ziet evenmin thuis. Zijn voormaligs medestanders in de centrum linkse coalitie menen al te weter wat de volgende zet van de pu- bliciteitsgevoelige Di Pietro zi zijn. Zij zien hem als de nieuw Guglielmo Nannini. Deze Itali aan kreeg met zijn partij 'De gs wone man' bij de verkiezinge in 1946 meer dan een miljoe stemmen. Di Pietro is net zo politicus als Nannini destijd wars van ideologieën, inspelen op het 'volksgevoel'. Daar kan links troost uit putter. Nannini en zijn partij waren is die stemmenwinst snel verge ten. Di Pietro riskeert met zij: solotoer eenzelfde lot. GPD - - Een Indiase spotprent langs de snelweg in Mumbai toont lijsttrekker Sonia Gandhi van de Congrespartij (links) en één van haar politieke rivalen, Sushma Swaraj van de BJP, tijdens een vertoon van krachtpatserij. foto Sebastian d'Souza/EPA Geen meisjesscholen De verschillende scholen die deze maand een afdeling Mid delbare Meisjesschool zouden openen, hebben bericht gekre gen dat dit wegens begrotings technische redenen niet door kan gaan. Het gaat om onder andere de HBS in Middelburg en het Goese lyceum. Grootste vliegtuig Het Britse reuzenvliegtuig Brabazon heeft een eerste proefvlucht gemaakt die 27 minuten duurde. De Brabazon is het grootste vliegtuig ter wereld, en weegt 130 ton. Plet toestel zal niet in dienst gesteld worden, maar de ervaringen ermee zullen ten goede komen aan de Brabazor. 2. Dat vliegtuig zal in de toe komst de dienst Londen - New York onderhouden. Ballon Een ballonvaarder is tegen wil en dank het Kanaal overgesto ken. Hij was 's middags met zijn ballon opgestegen van het plein voor het stadhuis in Knokke, met de bedoeling op het strand weer te dalen. Op vijfhonderd meter hoogte werd de ballon echter gegre pen door een sterke lucht stroom. De op drift geraakte ballon koerste over het Kanaal en be landde uiteindelijk in het En gelse Sussex. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel, (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen TeL(0115)686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar/ 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr„ 3754316 t.n.v, PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; i voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV door Peter Keulers Met stijgende verbazing hoorde ik collega Borst in de media haar plannen verkon digen om 'werknemers met hun beroepsziekten voorrang te ver lenen bij behandeling'. Alsof het hier gaat om een benijdens waardige voorkeurspositie voor werkenden welke in een zetel een prompte 'behandeling' en genezing tegemoet snellen. Ten koste van de niet-werkenden die mogen doorsukkelen bij him huisarts, zo leek de teneur. Volkomen de weg kwijt, als een in het nauw gedreven olifant' dendert onze minister, kenne lijk niet gehinderd door enige curatieve praktijkkennis, we derom door de porseleinkast. Herhaaldelijk hoor ik haar ver klaren dat 'werknemers met la ge rugklachten en stress' best met voorrang via een apart ka naal door de bedrijfsarts mogen worden verwezen voor 'specia listische behandeling'. Waar heeft mevrouw Borst het toch over? Stress... Bedoelt ze hoofdpijn, slapeloosheid, hy perventilatie? En op wat voor 'behandelingen' doelt zij? Zin loze röntgenfoto's bij lage rug klachten, orthopedische en/of neurologisch onderzoek, fysio therapie en bij stress de Riagg of psycholoog? Een rol voor de poortwachter in de gezond heidszorg, de huisarts, is ze ken nelijk opeens vergeten en de richtlijnen voor de huisartsen bij deze ziektebeelden, vastge legd in de Standaarden van het Nederlands Huisartsen Genoot schap, doen er kennelijk al hele maal niet meer toe. Burnt-out Het is zoals ik tegenstanders van haar plan terecht hoorde te genwerpen: ook (vooral) niet- werknemers hebben last van stress en lage rugpijn, thuis wer kende vrouwen bijvoorbeeld, gepensioneerden, schoolgaande tieners en zelfstandigen zoals medici (die dé laatste jaren bij bosjes 'burnt-out', raken onder het duizelingwekkende bewind van collega Borst, een typische geval van stress). Er zijn helaas niet zoveel aan doeningen die sneller genezen zouden kunnen worden door meer en snellere verwijzingen en kortere wachttijden. Wacht tijden zijn vaak verleend maar door Louis Burgers Wat mag de nieuwe bis schop van Groningen, Willem Jacobus Eijk, hebben bezield toen hij zijn colleges gaf? Wat moeten aankomende priesters met zijn opvattingen over homoseksuelen, over abortus, over het gebruik van condooms, over de joden en over seks buiten het huwelijk? Op het eerste gezicht staat Eijks visie ver af van wat 'de' Nederlander anno 1999 vindt. Een priester die zijn college dictaten meeneemt op huisbe zoek, loopt grote kans met hoongelach te worden wegge stuurd. Daarom valt ook niet te ver wachten dat bisschop Eijk zijn geruchtmakende uitspraken in het openbaar zal herhalen. Dat hoeft ook niet, want als bisschop zal hij de standpun ten van de katholieke kerk uit dragen. Die komen weliswaar niet in alle gevallen overeen met de opvattingen van Eijk, maar bij verschillen gaat het toch vooral om de vorm, en niet om de substantie van de gewraakte tekst. Net als Eijk wijst de kerk ho moseksualiteit af. Het wordt gezien als een stoornis. Abor tus en euthanasie zijn verbo den en tegenover voorbe hoedsmiddelen staat de kerk even negatief. Condooms en de pil zijn verboden, zelfs wan neer zich een aids-epidemie voordoet, of zich een bevol kingsexplosie aandient. Aangenomen mag worden dat Eijk, gezien zijn herderlijke opdracht, in gesprekken met gelovigen een veel zachter standpunt zal innemen. Zo be zien heeft hij gelijk als hij in zijn brief aan de Groningse ge lovigen, die dit weekeinde wordt voorgelezen, zich be klaagt dat de berichten over de colleges te eenzijdig zijn. Daarbij verwijst hij niet voor niets met zoveel woorden naar de ethische visie van de kerk, die door grote delen van de sa menleving niet worden begre pen. In zijn colleges toont Eijk zich uiterst ongenuanceerd, en daarom schokken zijn opvat tingen, maar de vraag is of een rechter iemand zal willen ver oordelen die zulke opvattin gen uitdraagt. Hij roept im mers niet op tot discriminatie, maar geeft meningen weer. Opinies, die ook door andere, Minister Borst zelden schadelijk. Soms blijkt een wachttijd zelfs heilzaam en geneest de kwaal intussen 'spontaan'. Wij noemen dit dan chronotherapie. Vaak 'vermedi- caliseert' een klacht door over bodige medische interventies en blijft een patiënt zo langer af hankelijk en arbeidsonge schikt. Indien wij massaal de door collega Borst voorgestelde 'behandelingen' bij alle patiën ten zouden invoeren zou dit tweede-lijnszorg meteen ver stoppen en de kosten gigantisch opvoeren. Spreekuur Wat mogen mijn patiënten weer denken van deze vertoning. Ik kan me voorstellen: „Wat pro beert die huisarts Keulers mij toch wijs te maken met zijn 'het gaat vanzelf over, wat denkt u er zelf aan te doen, 'evidence-ba sed medicine' en protocollen'. Minister Borst zegt het zelf, fo to's en fysiotherapie heb ik no dig en een snelle verwijzing naar de specialist. Belt u even voor een afspraak dokter, dan gaat het sneller zeggen ze daar." Wij krijgen weer heel wat uit te leggen op ons spreekuur. Zoals collega Borst het eerder zei, als je het maar goed uitlegt, dan be grijpt de patiënt haar zoge naamde kostenbesparende maatregelen best. Ik zal ditmaal overtuigd proberen uit te leggen dat de niet-werkenden eigenlijk beter af zijn zonder de 'behan delingen' van collega Borst. Peter Keulers is huisarts in Burgh-Haamstede vooraanstaande katholieken worden geuit. Zowel de wetgeving betreffen de de vrijheid van meningsui ting als de bestaande schei ding tussen kerk en staat maken het onwaarschijnlijk dat de bisschop straks wordt bestraft. Lijn Toch maken zijn teksten die hij als moraaltheoloog uitdroeg, duidelijk dat de kerk onver kort vasthoudt aan de rechtlij nige, conservatieve lijn die sinds het overlijden van paus Johannes XXIII de bovenhand kreeg. De benoeming van Eijk is ook daarom veelbeteke nend, omdat hij niet op de voordracht voorkwam. Het geeft aan dat Rome moeite doet de invloed daadwerkelijk uit te breiden, zonder rekening te houden met de opvattingen van de gelovigen. Niet voor niets viel bij elke (hulp)bis- schopbenoeming de keuze de laatste jaren op een conserva tief. Duidelijk moge zijn dat de ja ren zestig, de verworvenheden van het Tweede Vaticaanse Concilie, en de eigenzinnige Nederlandse invulling van de leer definitief zijn afgelopen. Daaruit blijkt ook de invloed van de typische Poolse ge loofsbeleving van paus Johan nes Paulus n. Leegloop Het lijkt geen toeval dat juist de katholieke kerk, waar de leegloop van de kerken het sterkst is geweest, de publici teit zo nadrukkelijk opzoekt. Of het nu gaat om bisschop Muskens (als je honger lijdt mag je brood stelen) of om kar dinaal Simonis (abortus en eu thanasie leiden tot geweld op straat). Bisschop Eijk heeft de aandacht misschien niet zelf opgezocht maar dat de inhoud van zijn dictaten bekend is ge worden kan de kerk niet slecht uitkomen. Ook al verklaarden de Nederlandse bisschoppen gisteren bij monde van kardi naal Simons, voorzitter van de bisschoppenconferentie, dat ze pijnlijk zijn getroffen door de commotie die is ontstaan na de benoeming van Eijk tot bis schop. Bij alle ophef over de geschrif ten van bisschop Eijk past nog de kanttekening dat zij in ie der geval duidelijk maken met welke inzichten jonge pries ters geacht worden het semi narie te verlaten. Zij zijn im mers geschoold in de meest behoudende opvattingen van de roomse kerk. Alle begrip en herderlijke bezorgdheid en ondersteuning ten spijt wor den zij toch geacht die visie uit te dragen. GPD Kardinaal Simonis tijdens zijn veertigjarige priesterjubileum ruim twee jaar geleden. Als voorzit ter van de bisschoppenconferentie in Nederland verklaarde hij gisteren pijnlijk getroffen te zijn door de commotie die is ontstaan over de uitspraken van Eijk. foto Cor M u Ider/AN P

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2