Je ziet toch alleen de dakjes? Roompot grossiert in parken in deze bijlage F reportage 25 zaterdag 4 september 1999 Sail 2000 is een grootscheepse onderneming Fotorubriek: schijnbeweging Op zoek naar de mens in De Groote Oorlog Volop vakantie en toch weer moe aan het werk Abe Lenstra, de voetbalmaestro van Heerenveen Met Martin Simek in Praag Wegrestaurant De Lucht blijft een knusse huiskamer Satellieten helpen hongerend Afrika Noordzee Residence De Banjaard bij de Stormvloedkering. fotografie Lex de Meester De situatie doet een beetje buitenlands aan. Tegen een duinbuit is een degelijke trap opgetrokken, die na een zestigtal treden statig eindigt in een prieel achtige overkapping. In het paviljoentje staan bankjes die bezoekers van de waterkant de mogelijkheid bieden in alle rust de schoenen te ontdoen van strandrestanten. Het prieel biedt een riant uitzicht op de stormvloedkering. Richting landzijde strekt het vakantiedorp van Noordzee Residence De Banjaard zich uit. Een mondvol ter aanduiding van een van de nieuwste onderdelen van de in toeristische accommodaties grossierende BV Roompot Recreatie Beheer (RRB). Een hevig aan de recreatieve weg timmerende onderneming wier activiteiten met steeds meer argwaan worden gevolgd naarmate de vrijetijdsnederzetting in de luwte van de pijlerdam steeds verder gestalte heeft gekregen. Zonde van Zeeland, mompelen passan ten van achter hun autostuyr. „Een gruwel in het landschap", zegt de natuur- sector bij monde van Thijs Kramer, rond uit. Bezorgd ziet de stafmedewerker van de Zeeuwse Milieu Federatie aan hoe de directeur van Roompot Recreatie Beheer zich steeds meer begint te ontpoppen als een projectontwikkelaar die zoveel mo gelijk recreatiepanden uit de grond pro beert te stampen. Aan de 50-jarige Henk van Koeveringe is stellig een bekwame onderwijskracht verloren gegaan. Slechts anderhalf jaar stond hij voor de klas. Tot schoonvader Kortekaaas hem ruim een kwart eeuw ge leden riep om de verdere ontwikkeling van camping De Roompot tot veelzijdig vrij etij dsparadijs nader gestalte te geven Daar is het lang niet bij gebleven: onder de noemer Roompot Recreatie Beheer (RRB) zijn inmiddels her en der in Zee land gevestigde campings, vakantiebun galowparken en recreatiebedrijven sa mengebracht. Bij elkaar voldoende om in de zomer rond 13.000 gasten onder dak te helpen. Brood op de plank voor 300 mede werkers in vaste en tijdelijke dienst. En werkgelegenheid biedend aan eenzelfde aantal personen, aan wie activiteiten zijn of worden uitbesteed. Expansiedriftig RRB blijft expansiedriftig bezig. Dezer dagen werd de overname bekend van va kantiepark Zeebad en Scheldeveste in Breskens. Goed voor ruim 200 vakantie huisjes en een sporthal. Meer overnames in de recreatieve sfeer zijn niet uit te slui ten. Daarnaast is RRB ook geïnteresseerd in stedelijke bebouwingen. Het is half de jaren zestig als De Roompot op drie hectare weiland onder de rook van Wissenkerke de eerste schreden op het re creatieve bedrijfspad zet. Zoveel jaar la ter zijn er 1400 kampeerplaatsen te vin den, met bijbehorend vermaak zoals een golfslagbad, op jaarbasis goed voor 450.000 bezoekers. Eind jaren tachtig richt het bedrijf zich voor het eerst op het onroerend goed als bij de nabije Sophia- haven 17 hectare water en eenzelfde hoe veelheid land voor de dag- en verblijfsre- creatie in eigendom worden verworven. Er verrijzen 350 vakantiehuizen waarvan de ligging als uniek wordt bestempeld: 'nergens anders langs de Atlantische kust kun j e vanuit j e bimgalo w de eb- en vloed beweging zien', luidt de wervende bood schap. De jachthaven biedt plaats aan 240 sche pen. En hoewel er ruimte is voor 2000 bo ten wil de stuurgroep Oosterschelde er volgens een recente verdeling uit milieu overwegingen maar 100 ligplaatsen extra gerealiseerd zien. Dik dertig jaar na aan vang van de recreatieve activiteiten op en bij De Roompot kunnen er in de zomer in dat stukje Noord-Beveland 8000 mensen bivakkeren en zijn de toeristen vergele ken met het inwonertal van 7000 perso nen in dit deel van Zeeland ruim in de meerderheid. Door wat Van Koeveringe 'een stom toe val' noemt loopt Roompot Recreatie Be heer half de jaren negentig tegen de ont wikkeling aan van 200 vakantiewoningen in het park Zeeland Village bij Scharen- dijlce. Hoogbouw In de tussentijd heeft RRB het oog laten vallen op Hof Domburg. Aanvankelijk wordt er aangestuurd op een samenwer king. Als de nood rond dit project alsmaar hoger wordt, komt het tot een overname, met inbegrip van een camping, een bun galowpark, zwemparadijs De Parel, 120 personeelsleden, een verlies van 3 miljoen gulden per jaar plus de verplichting tot de bouw van 200 luxe landhuizen. Rond de tijd van deze overname gaat ook het licht op groen voor de realisering van een grootschalig recreatiepark in de Noord-Bevelandse Onrustpolder, gelegen langs de toeleidingsweg tot de storm vloedkering. Alleen de geplande hoog bouw (tot 22 meter boven NAP) vindt geen genade bij het provinciebestuur. Maar omdat die hoogboüwelementen uit sluitend als visueel effect zijn bedoeld blijkt de aanpassing geen punt te zijn voor het in samenwerking tussen architect M. Zeelenberg en RRB ontwikkeld plan. Het betreft hier een zogeheten pijplijn project waarover de plannenmakers en de overheid al geruüne tijd eerder overeen stemming hebben bereikt, in elk geval eerder dan werd besloten om een rem te zetten op de ontwikkeling van recreatie parken. Om die reden leggen GS bezwa ren tegen het bestemmingsplan naast zich neer. De tegenwerpingen hebben te ma ken met een te verwachten te grote recrea tiedruk op de kust. Als tegen Pinksteren volgend jaar de bouwactiviteiten zijn af gerond staan er 500 vakantiehuizen. In de tussentijd heeft ook nog de aankoop plaats gevonden van camping De Zand- put bij Vrouwenpolder (700 plaatsen) en is RRB gaan optreden als boekingsbureau voor de verhuur van recreatiewoningen in het Wemeldingse recreatieproject Oester baai. Dat laatste geldt eveneens voor Vlaanderen Vakanties, een van de Rabo bank in Oostburg overgenomen bemidde lingsactiviteit rond de verhuur van 400 woningen. Ook aan de opzet van toeiistshops in Domburg, Middelburg en Cadzand valt af te leiden dat RRB de activiteiten verder burg en Lammerenburg in de gemeente Vlissingen. Het plan dat nog in de fase van een studievoorstel verkeert, heeft volgens de bedenkers de potentie van een woon wijk met de kwaliteit van een landgoed. Directeur De Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland ziet het niet als een pro bleem dat bij RRB zoveel Zeeuwse recrea- tiebelangen in één hand zijn gekomen: „Roompot is de grote. Het BTZ en de VW's zijn er voor de rest en de kleintjes." Op deze wijze kunnen volgens De Reus de concurrentieverhoudingen zuiver gehou den worden. „Het is niet goed naar een monopolie situatie toe te groeien waarin maar één marktpartij het voor het zeggen heeft." De BTZ-directeur prijst Roompot Recreatie Beheer als 'een prima markt partij die een heel goed steentje bijdraagt aan het toeristisch recreatieve veld'. Over wat RRB heeft gerealiseerd heeft De Reus in het geheel geen klachten. Zelfs niet over het fel bekritiseerde vakantiedorp bij de stormvloedkering, „Daar is een prachtig park gebouwd. Een doom in het oog, vindt Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie eerder. Hij vindt het niet te rijmen dat RRB-di- recteur Van Koeveringe zich afficheert als een verantwoord ondernemer die oog heeft voor de omgeving. „Dan moet je op dat soort plekken als bij De Banjaard niet zulke projecten uit de grond stampen. Het daar verrezen complex valt nog in het remspoor van een vroeger beleid. Kramer is blij met het nieuwe provinciaal beleid dat er geen grote verblijf srecreatieproj ec- ten meer langs de kust mogen worden ge realiseerd. Content is hij ook met de hui dige gebiedsgerichte aanpak waarbij van meet af aan de balans tussen natuur, land schap en recreatie wordt gezocht. Ge meentebesturen zwichten volgens Kra mer te snel voor het economische belang op korte termijn. „Maar je moet ook in de toekomst een kust zien te houden die er aantrekkelijk uitziet" Van Koeveringe reageert verbaasd op de opmerkingen van de ZMF-representant over het complex bij De Banjaard. „Het kan nooit een gruwel ziin want je kunt het niet zien. Nu er een wal omheen ligt, zie je alleen op sommige momenten een rood dakje er bovenuit steken. Als het gras op die wal is gegroeid is daar straks niks meer van te zien." De RRB-direeteur stelt met nadruk dat er ter plekke geen land- schaps- en natuurwaarden in het geding waren. „Alleen als Kramer zegt dat er nu minder ruimte is voor de parelhoen zou dat misschien waar kunnen zijn." Vies putje De Banjaard was vroeger, doceert de oud- onderwij zer, „een ongerept gebied waar je van verre de duinen kon zien liggen. Met de bouw van de stormstuw en de bijbeho rende wegenstructuur is de oorspronke lijke Banjaard gewoon in een vies putje komen te liggen. Dat hebben anderen ge daan. Ik vind dat het er nu alleen maar netter op is geworden. En voor wie het niet prettig vindt, is het geheel en al uit het zicht gewerkt." Thijs Kramer wenst niettemin de ge meente Oostburg een gezonde argwaan toe voor mogelijk door Roompot Recrea tie Beheer te ontwikkelen activiteiten langs de kust van West Zeeuws-VLaande- ren. „Ze hebben in Oostburg goede ideeën over de kwaliteit van natuur en land schap. De gemeente moet ontzettend goed uitkijken dat daar geen projectontwikke laar doorheen gaat fietsen." Jacques Cats Recreatieproject Oesterbaai bij Wemeldinge. het versnipperd aanbod van verblijfsac- commodaties? Van Koeveringe laat weten in de tijd dat het bar slecht ging met de provinciale toeristische organisatie, een samenwerking te hebben aangeboden. „Dat hebben ze niet gewild", vat hij het resultaat van de besprekingen bondig sa men. Misschien omdat ze dan teveel naar één stuk van het bedrijfsleven zouden overhellen." De situatie ligt iets genuan ceerder blijkt uit de lezing van BTZ-di- recteur Ron de Reus. Die meldt dat RRB de volledige vakantieboekingscentrale wilde overnemen. Maar laat dat nou net de koe met de gouden hoorns zijn. Een ge deeltelijke overname was nog wel be spreekbaar geweest. De Reus: „Maar het was alles of niks." RRB was en is nog steeds geïnteresseerd in het opzetten van een recreatieproject aan de kust van West Zeeuws-Vlaanderen, waar, bij Cadzand-Bad, het ambitieuze plan Cavelot om financiële redenen niet uit de verf is gekomen. Het plan behelsde oorspronkelijk de realisering van een kuuroord met hotelaccommodatie plus een park van 250 luxe recreatiewoningen. RRB heeft inmiddels ter plekke aanzien lijke stukken grond in eigendom en in op tie. Achitect Zeelenberg heeft de schetsen voor de invulling al gereed liggen. Een kuuroord is niet voorzien, wel 150 recrea tiewoningen en 100 appartementen. Van hoogbouw is geen sprake. Het wachten is op het moment dat de gemeente de plan nenmakers wil aanhoren. „Cadzand is naar ons idee een verwaar loosde badplaats", stelt Van Koeveringe. „Het enige mooie is dat Cadzand Cadzand heet. Op die naam kun je voortbouwen. Maar dan moet er wel een stuk allure aan zitten. Daar mankeert het nu aan." Van Koeveringe en architect Zeelenberg spe len met de gedachte centrale voorzienin gen die normaal bij een recreatiepark ho ren op de boulevard te situeren zodat ze niet alleen voor de parkbewoners maar voor het hele gebied beschikbaar komen. Waren de activiteiten van RRB tot voor kort gericht op ondersteuning van de hoofddoelstelling van het beheren en ver huren van toeristische objecten, de laat ste tijd zijn er duidelijke signalen die wij zen op de wens om op een breder vlak te opereren. Zo hebben Zeelenberg en Van Koeveringe mooie gedachten over de in vulling van een 27 hectare groot en nu nog braakliggend gebied tussen Papegaaien Hof Domburg. Scheldeveste Breskens, onlangs door Roompot overgenomen. wil uitbreiden. Met rond 1500 objecten in houden deze activiteiten zich tot de voor de verhuur heeft RRB de grootste boe- nemens van het met Delta Nutsbedrijven kingscentrale van Zeeland binnen de samenwerkende Bureau voor Toerisme eigen organisatie gehuisvest. Hoe ver- Zeeland (BTZ) om een eind te maken aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25