Rijkaard valt terug op WK-ploeg Agassi de laatste volksheld BarmasaI vliegt over horden PZC Nantes met sterkste spelers tegen 't Zand Tegenvallers voor Zeeuwen op Levade Van Poppel geeft Van Moorsel ruimte Tweede nederlaag waterpoloërs Oranje sport zaterdag 4 september 1999 21 Publiek loopt niet warm voor derby der lage landen Noorlander verliest van Capriati van onze sportredactie NEW YORK - Mochten ze allebei zo ver komen, dan is Richard Krajicek in de halve finale de te genstander van Andre Agassi, de laatste held van het Amerikaanse tennisvolk in de US Open in New York. 'The Grand Slain Man' is de enig overgebleven favoriet na de verdwijning met blessures van Pete Sampras, Patrick Rafter en Carlos Moya. De tweede week leunen de tienduizenden toe schouwers volledig op de ex-man van filmster Brooke Shields. Met een vlotte opmars naar de finale dient hij bovendien te zorgen voor hoge televisiekijkcijfers. Tot en met de tweede ronde voldeed Agassi ten volle. Tegen de Zweed Ni klas Kulti en de Duitser Axel Pretzsch gaf hij in zes sets slechts tien games af. Topfit en optimaal gemotiveerd is Agassi in bloedvorm. Hij speelde dit jaar 54 partijen waarvan hij er maar tien verloor. Met Sampras in de pottenbak vol blessureleed wordt hij wel licht weer nummer 1 van de wereld. Op weg naar de US Open zette Agassi een reeks voor treffelijke resultaten neer. Finalist in Cincin nati met zeges op Di Pasquale, Novak, Kuerten en verlies tegen Sampras, toernooi winnaar in Washington met zeges op TillstrÖm, Phau, San- toro, Martin en Kafelnikov. Agassi is wel uit op een nieuwe kroon maar doet zelf aan geen enkele bespiegeling mee. De US Open won hij maar één keer en dat was al weer vijf jaar geleden. „Meningen van anderen doen er niets toeIk weet wat er nodig is om elke wedstrijd te winnen. Je kimt zomaar slecht spelen, een offday hebben en dan spatten alle dromen over de US Open uit elkaar. Het is on mogelijk zeven partijen hetzelfde hoge niveau te halen." „Ik ken de moeilijkheden van presteren in de finales van het Grand Slam, Ik kan eten als ik geen honger heb, ik kan slapen als ik niet moe ben, maar je hebt niet altijd je zenuwen onder controle als je op de tennisbaan staat. Soms wil je bewegen maar willen de benen niet." ANP Andre Agassi is na de opgave van de geblesseerden Pete Sampras, Patrick Rafter en Carlos Moya de grote favoriet voor de zege in de US Open. foto AP Cipollini zegt af voor Vuelta MURCIA - Mario Cipollini start niet in de Ronde van Spanje. De Italiaanse sprinter heeft vrijdag van de ploegleiding van Saeco toestemming gekregen naar huis te gaan omdat zijn vrouw ziek is. Cipollini won in de Tour vier etappes op rij. Door zijn afwezigheid zijn de kansen op een ritzege van Je roen Blij levens behoorlijk vergroot. De Vuelta begint van daag (zaterdag)met een tijdrit over 6,1 kilometer. RTR Azerbeidzjan-Portugal gestaakt BAKOE - De EK-kwalificatiewedstrijd Azerbeidzjan - Por tugal is vrijdagavond in de rust gestaakt. De lichtinstallatie in het stadion van Bakoe weigerde verdere dienst. De lokale technici waren niet in staat het probleem bijtijds te verhel pen. De tweede helft wordt zaterdagmiddag, dus overdag, ge speeld. De tussenstand in het duel van groep 7 was 0-0. SID Mallorca zoekt nieuwe coach MADRID - De Spaanse voetbalclub Mallorca gaat toch op zoek naar een nieuwe trainer. De Spaanse voetbalbond be paalde dat de beoogde trainer, Mario Gomez, niet over vol doende ervaring beschikt om éen formatie uit de hoogste divi sie te leiden. Volgens de regels van de Spaanse bond moet een trainer in de hoogste divisie tenminste drie jaar een club op hoog niveau hebben getraind. RTR Jurgen Seedorf traint bij Real 1 MADRID - Jurgen Seedorf, het 18-jarig broertje van interna tional Clarence, is opgeroepen om mee te trainen met het eer ste elftal van Real Madrid. De junior werd gekozen uit de jeugdselectie. Clarence, herstellende van een knieblessure, wil weg bij 'de Koninklijke'. Jurgen Seedorf kwam afgelopen seizoen over van de jeugdopleiding van Ajax. RTR Sponsor stopt door slecht imago GENEVE - De Zwitserse bank Crédit Suisse stopt met wieler- sponsoring, omdat het bedrijf het imago van het wielrennen slecht acht. „De publieke opinie is door de dopingaffaires in het wielrennen erg negatief geworden", aldus een verklaring van de bank. Een van de directieleden gaf in een interview met dagblad La Tribune de Genève te kennen dat de voorbeeld functie van de sport door de dopingzaken verdwenen is. Cré dit Suisse was onder meer sponsor van de Ronde van Zwitser land, de Ronde van Romandië en de nationale ploeg van Zwitserland. AFP Ante Milicic vertrekt bij NAC BREDA - Ante Milicic is met onmiddellijke ingang vertrok ken bij NAC. De Australische aanvaller heeft een tweejarig contract getekend bij NK Rijeka in Kroatië. Milicic was transfervrijHij kwam in juni 1997 van Sydney United naar Breda. ANP PSV'er Xavier naar Everton EINDHOVE N - PS V heeft Abel Xavier verkocht aan Everton. Met de transfer is een bedrag van 4,5 miljoen gulden gemoeid. De Portugese verdediger tekende vrijdag een driejarig con tract bij de club uit Liverpool. Xavier (26) kwam vorig jaar over van Real Oviedo. Hij tekende een vierjarig contract bij PSV, maar slaagde er niet in een basisplaats te veroveren. On der de nieuwe trainer Eric Gerets was hij overbodig. Xavier speelde tien interlands voor Portugal. „De trainer van Ever- ton is gecharmeerd van Xavier", zei persvoorlichter Salazar Hewitt van PSV vrijdag. „Alle partijen zijn gelukkig." ANP door Lucien Roelandt door Marcel van der Kraan NOORD WIJK - Het Nederlands elftal werkt de vriendschappe lijke ontmoeting met België vanavond in een half lege Kuip af. Gisteravond waren er pas 20.000 kaarten verkocht voor de 'derby der lage landen'. Het is lang geleden dat het publiek zo raassaal wegbleef bij een inter land van Oranje, maar bonds coach Rijkaard gaf gisteren tij dens een persconferentie aan dat het Nederlands elftal daar voor zelf verantwoordelijk is. De resultaten van Oranje zijn zo erbarmelijk geweest - alleen van Peru werd gewonnen - dat de KNVB daarvoor nu de reke ning krijgt gepresenteerd. Het publiek in de Maasstad geeft z 'n geld liever uit aan het Cham pions League-avontuur van landskampioen Feyenoord, waarvoor de entreebewijzen de ze week wel over de toonbank vliegen. Frank Rijkaard ging om plausi bele redenen in zijn eerste, kwa- ijificatievrije voetbaljaar volop aan het experimenteren. Hij koos bewust voor de mogelijk heid om onervaren profs in het Oranje-shirt te testen en hield er irekening mee dat Nederland NEW YORK - Voor Seda Noor lander had het allemaal niet ge hoeven. Een optreden in de tweede ronde van de US Open voor ruim zesduizend toeschou wers in het Louis Armstrong Stadion. De nervositeit sloeg in haar benen en dat voorkwam dat ze tot haar normale niveau reikte. De 25-jarige Haagse ver loor in drie sets van Jennifer Ca priati: 7-5 1-6 4-6. Noorlander baarde op Wimble don nog opzien door het voor malig Amerikaanse tieneridool kansloos te laten. Toen waren de cijfers 6-16-3. Op dethuisgrond van de Amerikaanse, werd het een ander verhaal. Fel aange moedigd door het publiek in New York, reikte Capriati tot een hoger niveau. GPD van onze sportredactie MIDDELBURG - De tafel- tennisers van 't Zand staan vandaag voor een zware op gave. In het Europacupduel met het Franse Nantes Atl- antique krijgen de Middel burgers te maken met een sterke tegenstander die met zijn beste spelers naar de Zeeuwse hoofdstad zijn af gereisd. De Fransen - net als 't Zand in de vorige competitie in hun land als derde geëindigd van onze sportredactie FLORENCE - De Nederlandse waterpoloërs hebben bij het Eu ropees kampioenschap in Flo rence ook de tweede wedstrijd in de voorronde verloren, op nieuw met drie doelpunten ver schil. Vrijdagavond was Spanje te sterk voor de ploeg van bondscoach Johan Aantjes: 11- 8(2-2 1-4 3-3 2-2). De Spanjaarden, olympisch- en wereldkampioen, spelen al ja ren met nagenoeg dezelfde ploeg, nog altijd aangevoerd door Manuel Estiarte. Ze sloe gen in de tweede zeven minuten zuivere speeltijd het gat. Vooral midvoor Ivan Perez, een gena turaliseerde Cubaan, was een plaag voor de Nederlandse de fensie en doelman Arie van de Bunt. Die werd al na 22 secon den voor het eerst gepasseerd. Draaglijk In de 'tweede helft' krabbelde Nederland terug. De achter stand werd verkleind en bij 7-6 leek zelfs een verrassing moge lijk. Estiarte c.s herstelden de i marge van drie treffers echter nog in diezelfde derde periode. Ze drukten in het vierde kwart zelfs door naar 11-6. Eelco Uri, met drie doelpunten topscorer, en Arno Havenga zorgen er ver volgens voor dat de nederlaag draaglijk bleef. Het resultaat zin de Aantjes mis schien niet, de geleverde presta tiewei. „Als ik het duel vergelijk met dat tegen de Russen dan hebben wel veel meer als een team gespeeld. Individueel kan het hier en daar nog wel wat be- ter. Zoals het blokken in cle zone daardoor niet al zijn wedstrij den winnend zou kunnen afslui ten. Maar tegen Denemarken ston- - arriveerden vrijdagavond laat in Middelburg met Oli vier Mamurek, de nummer zes van Frankrijk en 68e op de wereldranglijst, de ex- Roemeen Calin Torna (oud international) en de Chinees Huang Jian Guo. Torna staat momenteel 14e op de Franse ranglijst, Huang staat 17e. De wedstrijd tussen 't Zand en Nantes Atlantique wordt gespeeld in De Zandkuil op sportpark De Voorborch in Middelburg en begint om 14.00 uur. en het aanvallen van de man met de bal. Zo geef je makkelijk drie doelpunten weg." Duitsland en Roemenië, de lan den waartegen Nederland het moet gaan maken, speelden op de tweede dag tegen elkaar. De Duitsers wonnen met 5-3. Spanje wint in Oostenrijk HERZOGENBURG - Het Spaans olympisch voetbalelftal heeft vrijdag de uitwedstrijd te gen Oostenrijk met 2-1 gewon nen. Beide ploegen zijn onder gebracht in groep 6, waarin ook Nederland uitkomt. Gerard en Jose Mari maakten in Herzogenburg in de eerste helft de Spaanse doelpunten, Stranzl deed in de 81e minuut iets terug. Spanje won alle zes wedstrij den, Nederland heeft 15. punten uit zeven duels. Woensdag 7 september speelt Jong Oranje de eerstvolgende wedstrijd, in en tegen Israël. RTR Den Bakker wint in Almelo ALMELO - Maarten den Bak ker heeft de Nacht van Almelo, een wielerkoers voor professio nals over 85 kilometer, op zijn naam gebracht. Hij had vier seconden voor sprong op de Fransman Richard Virenque. Bart Voskamp eindig de als derde vóór Tristan Hoff man. Liefst 35.000 toeschou wers omzoomden vrijdag het parcours in Almelo. ANP den vorige maand louter WK- gangers op het hoogste podium en zakte Oranje ook door het ijs. Zelfs Rijkaard was geschokt door die faalbeurt van zijn spe lers en eist nu dat zijn interna tionals vanavond tegen de Bel gen iets rechtzetten. „In Kopenhagen ging het niet goed. Dat was een slechte verto ning. Ik kan me niet voorstellen dat er iemand is die een video cassette van die wedstrijd in z'n kast wil hebben." In Noord wijk werd gelachen om die uit spraak. Maar er kwam ook een brokje ergernis vrij bij die ont boezeming. Als keuzeheer is en blijft Rijkaard verantwoorde lijk voor de daden van zijn team, ongeacht het (grote) aantal kop stukken dat de Nederlandse ploeg telt. Op de vraag of hij daarom zelf voor het eerst onder druk staat, antwoordde Rijkaard gisteren ontkennend. „Nee, want er wordt bij Oranje nog steeds kei hard en goed gewerkt." Rijkaard schuift voor het potje met de Belgen niet toevallig zijn sterkste troepen weer naar vo ren. Oranje treedt, op O vermars en Numan na, aan de start met een ploeg die veel weg heeft van de WK-f ormatie in Frankrijk. Voorkeur Ruud van Nistelrooy zit op de bank omdat Dennis Bergkamp en Patrick Kluivert de voorkeur houden. Op het middenveld speelt Edgar Davids samen met Philip Cocu en bezetten Ronald de Boer en Boudewijn Zenden de flanken. Achterin staat Jaap Stam naast Frank de Boer, Gio vanni van Bronckhorst en Mi chael Reiziger zijn de backs. Hebt u deze opstelling met Ed gar Davids en Frank de Boer be sproken? Rijkaard: „Als ik iets belang rijks te bespreken heb, neem ik dat de avond er voor altijd door met Edgar- en Frank. Edgar is heel belangrijk voor de groep, hij neemt in het veld en daarbui ten het voortouw. Frank is voor mij ook een klankbord. Is met Davids ook gesproken over zijn rode kaarten? Rijkaard: „Dat is intensief be sproken. Maar ik heb al eerder gezegd dat die kaarten niet zo zeer Edgar zijn aan te rekenen, maar de rest van de ploeg. Als andere spelers hun mannetje la ten gaan, moet hij dertig, veertig meter overlappen om te corrige ren. Verdrinken de vriendschappe lijke interlands van Oranje niet in al het geweld van de Cham pions League? Rijkaard: „Als je het niet kunt opbrengen om als prof in het Nederlands elftal iets te laten zien, verdien je het niet om voor Oranje uit te komen. GPD ERMELO - De Levade kende gisteren voor de Zeeuwse rui ters in de klasse Zwaar, zowel in de dressuur als het springen, een matige start. Bij het springen wist slechts Piet Huige zich voor de finale klasse ZZ, die vandaag wordt gereden, te plaatsen. In de dressuur krijgt Laurens van Lieren nog een kans om met Louisville in de klasse Z2 zijn ti tel te prolongeren. Sonja de Fei- ter rechtvaardigde haar uitzen ding door zich met Kingsley bij de laatste vijftien in de klasse Z1 te plaatsen. In de klasse ZZ springen meld den zich ruim tachtig combina ties aan de start. Nadat enkele combinaties hun parcours had den afgelegd, werd duidelijk dat wie een fout aan zijn broek kreeg, kansloos was voor de eindzege, Martijn Cerpentier kreeg in het klassiek parcours met Iduna een balk aan zijn broek en met nog eens tien straf- seconden in het jachtparcours mocht de Koewachtenaar zijn merrie meteen afzadelen. Piet Huige reed met Kalisto een voortreffelijk klassiek par cours. Hij herhaalde dat bij het jachtspringen, maar moest uit eindelijk genoegen nemen met een twaalfde plaats op in het voorlopige klassement. Ilyo de Loos leek, hoewel zijn spring- kanon Nadir in het klassiek par cours een onverklaarbare fout maakte, zich toch nog voor de fi nale te plaatsen. Uiterst gecon centreerd stuurde de ruiter uit Hulst de hengst in de supersnel le tijd van 69.27 foutloos naar de finish. Het bleek driehondertste seconde te langzaam voor een plaatsje bij de laatste twintig. In de klasse Z kon Christiaan van de Plasse met Skeybraeker de hooggespannen verwachtin gen niet waarmaken. De ruiter uit Yerseke haalde in het klas siek parcours een paal naar het gras. In het tweede parcours haalde hij nog eens twee balken naar het gras en kon hij een fina leplaats vergeten. Albert Ver- mue kon het na de eerste rit al vergeten. De ruiter uit Hein- kenszand kreeg met Blom's Goodbye in de eerste omloop al 8.75 strafpunten aan zijn broek. Die schade was in de tweede manche onherstelbaar. door Pim van Esschoten BRUSSEL - De T-shirts waren al gedrukt. Bernard Barmasai, zo was het plannetje van zijn manager, zou de baan opkomen met de tekst 'With a little help from my friend' op z'n borst. Het oude lied van The Beatles ver wees in dit geval naar de vermeende hulp die de Keniaan in Zürich - begin augustus - zou hebben gekregen van z'n landgenoot Christopher Kosgei om hem te laten win nen. En zijn vrienden uit de atletiek zouden de tekst 'Barmasai Friend' dragen. Een beetje humor in de wat stijve atletiek, dat kan nooit kwaad. Maar manager Jos Hermens zag toch af van de ludieke actie. „We willen niet provoceren. Verliest Bar masai vanavond, dan doen we het gewoon in Berlijn." MaarBarmasai won in Brussel. En niet zo zuinig ook. Halverwege de 3000 me ter over de balken vloog hij weg, geen Kos gei of Boit Kipketer (goud en zilver in Sevil- la) kon hem ooit nog achterhalen (8.03,08). Rechter Wint hij woensdag in Berlijn ook zijn zeven de wedstrijd op rij, dan stapt Hermens naar de rechter om de IAAF aan te klagen. De at- letiekfederatie ontzegde Barmasai zijn deel uit de jackpot van een miljoen gulden, om dat hij na Zürich ook zou hebben toegege ven het op een akkoordje te hebben gegooid met Kosgei. Iets wat hij en Kosgei zelf ont kennen. Hij is echter niet uit de uitslag ge schrapt. Barmasai liep dus wel in Brussel, ook al mag hij niet delen in de jackpot als hij in Berlijn ook de zevende en laatste wedstrijd uit de Golden League wint. Praten wilde Barma sai liever niet na afloop. Misschien wel bang geworden. In Zürich sprakhij immers na af loop tegenover de 'BBC World Service' de woorden die hem later de kop kostten. Maar Barmasai maakte nog wel duidelijk, dat de hele zaak hem dusdanig hefeft aangegrepen dat hij in Sevilla in minder goede vorm stak. Gebriëla Szabo en Wilson Kipketer zijn de lachende derden bij al het gekrakeel. Omdat Marion Jones zich blesseerde in Sevilla, mo gen de Szabo en Kipketer in Berlijn de poet verdelen, een half miljoen dollar voor bei den. Zij wonnen immers gisteren ook hun zesde wedstrijd. Kipketer liep de snelste tijd van het j aar op de 8 0 0 meter (1.42,2 7) en ver sloeg Hezekiel Sepeng nu ruim. Szabo liep voor de zoveelste keer dit jaar achter Sahra Ouaziz aan, om de Marokkaanse in de sprint van de 3000 meter te verslaan. Kipketer, de Deense Keniaan, was vorig jaar ernstig ziek (malaria) en twijfelde toen zelfs of hij ooit zou kunnen terugkeren op het hoogste niveau. „Sindsdien is geld min der belangrijk voor me geworden. Korving Robin Korving kon tevrden zijn met zijn derde plaats op de 110 meter horden achter de Amerikanen Mark Crear en Larry Wade. Korving vocht zich terug na een matige start (13.32). „We zijn er weer. Dit is lekker na het WK. Het is toch moeilijk te moeten boksen tegen een reeks mindere wedstrijden. Het is nog niet helemaal zoals het zou moeten. Misschien zondag in Leverkusen, waar ook Colin Jackson start." Korving hoopt nog op Berlijn, vooral voor de broodnodige punten om naar de Grand Prix-finale van volgende week in München te mogen. Zou ook Gert-Jan Liefers naar Berlijn mo gen, dan moet hij daar nog even over naden ken. De atleet uit Apeldoorn dacht in Brus sel zijn laatste race van het jaar te lopen, maar het ging onverwacht goedHet leverde hem een knappe zevende plaats op in een veld van liefst twintig atleten (3.35,60). Marko Koers stelde teleur met een zestiende plaats, ver achter de rest. van onze sportredactie WOERDEN - De onvrede tussen Leontien van Moorsel en bonds coach Jean-Paul van Poppel is uitgesproken. De twee hadden vrijdag een verhelderend ge sprek over de ontstane irrita ties. Tot ergernis van Van Moorsel meldde Van Poppel onlangs dat de renster zich wat meer op in ternationale wedstrijden zou moeten concentreren. De veel voudig wereldkampioene pa reerde de kritiek door woensdag met overmacht de nationale ti tel tijdrijden te prolongeren. Hoewel Van Moorsel tijdens de NK in Markelo liet weten niets voor de wereldtitelstrijd op de weg te voelen, heeft Van Poppel haar toch in zijn selectie opge nomen. „Ze mag van mij op het laatste moment beslissen", liet de bondscoach weten. Tien dagen voor het begin van de wereldkampioenschappen reist Van Moorsel naar Italië. „We zullen dan het parkoers verkennen. Qua zwaarte ziet ze het nu niet zitten. Tien dagen daarna wacht ook de WK baan. Maar misschien valt het mee als we er zijn en besluit ze alsnog te starten", zei Van Moorsels ploegleider en echtgenoot Mi chael Zijlaard vrijdag. Van Moorsel verdedigt in okto ber haar wereldtitel tijdrijden. Voor dit onderdeel selecteerde Van Poppel verder Mirjam Mel- chers, tweede bij de NK, en Chantal Beltman. De drie vrou wen vult hij voor de weg aan met Arenda Grimberg, Elsbeth Vink en Ghita Beltman. De laatste renster komt van de Greenery- ploeg. Met het oog op de Olympische Spelen hebben Van Moorsel en Van Poppel afgesproken na het seizoen te praten over de invul ling van het programma voor het olympische jaar. Ook baan- coach Peter Pieters voegt zich bij dit gesprek. De WK-selectie, weg: Elsbeth Vink, Mirjam Melchers, Arenda Grim berg, Ghita en Chantal Beltman en Leontien van Moorsel. Tijdrit: Vah Moorsel. Melchers en Chantal Belt man. ANP ÉPll i Bernard Barmasai won tijdens de Van Damme Memorial de 3000 meter steeple met een straatlengte voorsprong. foto Yves Herman/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21