Twijfels over agressietest honden Hulpdiensten en bestuur oefenen voor eeuwwende VVD vreest voor toekomst kolencentrale NK Obedience voor baas en hond in Stenge Heinkenszand Palladio Kerncentrales zien af van generale repetitie nieuw millennium zeeland zaterdag 4 september 1999 17 Baron Sweerts de Landas overleden Bijtgraag door Richard Hoving MIDDELBURG - De oliebollen en de champagne ontbreken. Maar voor het overige moet de Zeeuwse millenniumoefening in de nacht van acht op negen september levensecht verlopen. De oefening is bedoeld voor hulpverleners, bestuurders, ambtenaren en medewerkers van waterschappen, Rijkswa terstaat en Delta Nutsbedrij ven. Naast verstoring van de openbare orde moeten de deel nemers rekening houden met een haperende stroomvoorzie ning, een overbelast telefoonnet en extreme weersomstandighe den. „Het gaat goed mis", verze kert oefenleider Ron Meyer. De beleidsadviseur openbare orde en veiligheid van de pro vincie heeft samen met mede werkers van de regionale brandweer het draaiboek voor de millenniumoefening opge steld. Over het scenario van de oefening wil Meyer niet veel OOSTKAPELLE - Jacob Lode- wijk Jan Baptist baron Sweerts de Landas uit Oostkapelle is af gelopen donderdag op 61-jarige leeftijd overleden. Baron Sweerts de Landas was van 1995 tot 1998 voorzitter van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. In dat laatste jaar trad hij af, na een intern conflict in het weten schappelijke genootschap. Hij kreeg destijds kritiek, maar ook veel lof omdat hij het lef had ge had de interne problemen aan te kaarten bij commissaris van de koningin W. van Gelder. De Oostkapellenaar was rechts- ridder in de Johanniter Orde Nederland. De crematie van baron Sweerts de Landas zal in besloten kring plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren is er op woensdag 8 september na een dankdienst in de Nederlands Hervormde kerk in Oostkapelle. De dienst begint om 11.00 uur. kwijt. Over de waterstand hoe ven de deelnemers zich geen zorgen te maken, voegt hij er aan toe. „Tijdens de millenni umwisseling is het dood tij." Op advies van de commissie Al ders wordt de nacht van acht op negen september in heel Neder land aangegrepen als voorbe reiding op de overgang naar de 21e eeuw. De achterliggende ge dachte is dat computers die moeilijkheden hebben met dè datum 9-9-99 het later dit jaar ook laten afweten, zegt Meyer. Over de afloop van de millenni umoefening in Zeeland maakt de oefenleider zich weinig zor gen. Mocht er iets misgaan, dan is dat volgens de oefenleider niet erg. „Dat is nou juist de re den waarom er geoefend wordt." De enige Zeeuwse ge meente die niet meedoet aan de oefening is Tholen. De gemeente Tholen is aangewezen op de hulpverleningsdiensten in West-Brabant. Het doel van de millenniumoefening is tweele dig. Naast het doornemen van de bestuurlijke verantwoorde lijkheden moet blijken of be staande voorzieningen als het nationale noodnet en nood- stroom voldoen. Een belangrij ke schakel in de bestrijding van rampen of zware ongevallen is de commissaris van de konin gin. Binnen de oefening wordt daarom extra aandacht aan zijn rol besteed, aldus Meyer. Om de millenniumoefening le vensecht te laten verlopen wor den hulpverleners en bestuur ders volgende week woensdag vanaf tien uur 's avonds in hoog ste staat van paraatheid ge bracht. Commissaris van de koningin W. T. van Gelder zit met zijn rampenstaf en een on dersteuningsgroep in het pro vinciehuis. Op de gemeentehui zen volgen burgemeesters het voorbeeld van Van Gelder. „Sa men met een paar naaste mede werkers zijn ze op hun post", zegt Meyer. De hulpverlenings diensten richten één coördina tiecentrum in bij de brandweer kazerne in Vlissingen. De kantoren van de water schappen, Rijkswaterstaat en Delta Nutsbedrijven kennen een uitgebreide bezetting. Mey er: „En dat is exact wat er ook op 31 december gaat gebeuren." door Jeroen Vliegenberg Per jaar worden 240 slacht offers van hondenbeten in het ziekenhuis opgenomen en moeten 12.000 slachtoffers zich op de eerste hulp laten be handelen. Oud-minister Apo theker van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij noemde eind vorig jaar de toename van het aantal grote, zwaarge bouwde en agressieve honden zorgwekkend. Ilij pleitte toen al voor een agressietest voor vier hondenrassen: de Dogo Argentino, Fila Brasileiro, 1 American Staffordshire Terri er en de Mastino Napoletano. Zijn plan kreeg veel kritiek en leidde tot fel verzet van hon denliefhebbers. Naar aanleiding van een aantal I soms fatale bijtincidenten de afgelopen maanden waarbij 1 regelmatig Rottweilers waren betrokken, besloot Apotheker j ook om de Rottweiler vanaf 1 1 oktober (voorheen 1 juli) ver plicht aan een agressietest te onderwerpen. i Kritiek komt ook van Corry Quist, gedragstherapeute voor honden en tevens eigenares van een dierenasiel en een honden- school in Middelburg. Als voorbeeld noemt ze de talloze pitbulls die, hoewel er een fok- verbod en een registratieplicht bestaat, nog steeds vrij rond lo pen. „Ze zijn vaak niet gecas- treerd of gemuilkorfd. Als wij een pitbull geplaatst krijgen, staat de eigenaar meestal snel bij ons op de stoep. Omdat hij wel weet dat 'ie fout zit." Onduidelijk Hoe de test eruit gaat zien en - nog belangrijker - wie de test gaat uitvoeren is volgens Quist nog volstrekt onduidelijk. Ze heeft twijfels over het nut van zo'ntest. „Ikhebbij decentrale asielraad gepleit voor een spe ciale opleiding voor keurmees- ters die deze testen mogen uitvoeren. Want er is nu nog niemand voor opgeleid. Verder I benik ook benieuwd of de hon- I den zonder stambomen, de I look-alikes en de talloze krui- j singen ook een agressietest moeten ondergaan De agressietest, ontwikkeld door de faculteit biologie van de Universiteit van Utrecht, is al enige tijd klaar. Het ministe- rie zit echter met een groot pro bleem in zijn maag: de wetge je moet leren hoe ze deze vijf hondenrassen kunnen herken nen. Het is haast een onmoge lijke opgave, omdat het her kennen van kruisingen en look-alikes al problemen ople vert voor mensen die er ver stand van hebben." Een gedragstest (Maatschap pelijk Aanvaardbaar Gedrags test) bestaat a 1 enige tij d en kan in principe op elke hond wor den uitgetest. Bij zo'n test wordt gekeken hoe een hond met en zonder baas reageert op onverwachte, vreemde gelui den en op vreemden die de hond willen aaien. Daarnaast zijn er speciale testen voor asielhonden. Hoe reageren de ze honden op andere honden of katten, wat doen ze als ze vijf minuten alleen in de auto moe ten blijven? Probleem alleen is dat veel asielen niet over test ruimten beschikken. Aanspreken Van Zoest. die op verzoek van het ministerie namens de BBH in het Platform Preventie Hon denbeten zit, zou liever zien dat de verplichte agressietest niet doorgaat, maar vreest dat- het ministerie voet bij stuk houdt. „Je moet veel alerter zi j n op agressieve honden en ei genaren daarop aanspreken. We willen in deze drukke maat schappij natuurlijk het liefste sociale honden. Er moet ook meer voorlichting komen over honden. Het is een trend om grote of buitenlandse rassen aan te schaffen en daarmee te pronken. Maar de hond is geen speeltje." Chip Van Zoest pleit voor een mo derne vorm van registratie: „Wat wij graag willen zien is dat alle honden verlicht een microchip krijgen ingebracht. Dat is nu alleen voor honden met stambomen en voor hon den van grote fokkers of han delaren verplicht. Die chip, die via een injectiespuit in de nek wordt aangebracht, kan wor den glezen door een apparaat dat aan een database is gekop peld. Zo kun je allerlei gege vens over bijvoorbeeld de ge zondheid, kenmerken en de eigenaar van de hond lezen. Dat is een structurele maatre gel die op de langere termijn veel meer effect heeft dan een agressietest." Muilkorven is een van de maatregelen die een hond ondergaat als hij de agressiviteitstest niet doorstaat. fotoToussaintKluiters/ANP ving is dermate complex dat ook de uitgestelde datum 1 ok tober bij lange na niet haalbaar is. Een woordvoerder van het ministerie noemt juridische en organisatorische problemen als voornaamste oorzaken van de vertraging. Gecastreerd Op de internetsite van de facul teit biologie staat wel iets ver meld over de inhoud van de test. De test bestaat uit een aantal onderdelen waai'bij de hond in min of meer bedreigen de situaties wordt geplaatst. Bijt een hond zes of meer keer tijdens de test, dan moet hij worden geregistreerd, gesteri liseerd of gecastreerd. Daarna mag hij of zij alleen gemuil korfd en kort aangelijnd door het leven gaan. Als gedragsthe rapeute wordt Corry Quist re gelmatig ingeschakeld als er problemen met honden zijn. „Wanneer een hond bezoek aanvalt, laat ik hem bij mij ko men, op vreemd terrein. Maar een hond met verlatingsangst ga ik opzoeken. Dan stuur ik de baas weg en kijk wat er ge beurt. Je moet een hond kun nen lezen. Aan de lichaams houding kun je de emotionele toestand van de hond aflezen. Je weet dan al hoe een hond gaat regaeren. Je bent dus een stap vooruit. Meestal. Ook films over wolven zijn heel leerzaam." Kinderen Corry is ervan overtuigd dat in tachtig procent van alle geval len, nooit alleen met kinderen. Als de baas weg is, zal de hond immers eerder geneigd kunnen zijn om de leidersrol tijdelijk op zich te nemen." Directeur P. van Zoest van de Bond tot Bescherming van Honden (BBH) is sceptisch over de effecten van de agres sietest. „Waar haal je dat leger tje van hondentesters van daan? Op welke leeftijd moet je een hond testen? Ik ben ook bang voor stigmatisering van deze vijf rassen. De kans be staat ook dat onschuldige hon den soms de dupe kunnen worden van een verkeerde be slissing. Bovendien brengt de invoering van een verplichte agressietest een hoop romp slomp met zich mee. Enorme registraties, politieagenten die len dat het mis gaat met een hond, onwetendheid de oor zaak is. „Rangordeproblemen. Veel mensen zeggen bijvoor beeld vaak dat hun hond zo lief is voor kinderen. Vergis je niet, een kind tot twaalf jaar staat nog lager in de rangorde dan de hond. Dat weet een hond, dus laat de hond, ook al heeft hij een kind nog nooit aangeval- Kolencentrale in Borssele foto Lex de Meester HEINKENSZAND - In Heinkenszand vindt in het weekeinde van zaterdag 18 en zondag 19 september het Nederlands Kampioenschap Obedience voor honden plaats. Dit evenement is georganiseerd door de lande lijke vereniging voor beoefe naars van deze van oor sprong Engelse tak van hondensport. Op het kampioenschap wor den baas en hond als team getest. De deelnemers zijn verdeeld in zes klassen: pré beginners, beginners, novice, A B en de kampioensklasse C. De af te leggen proeven lo pen uiteen van aangelijnd volgen (eenvoudig) tot geu ren sorteren (moeilijk). De moeilijkheid is afhankelijk van de klasse waarin het team zich bevindt. Het gaat erom dat baas en hond deze oefeningen geconcentreerd en met een zo groot mogelijke precisie volbrengen. Drie uit Engeland overgeko men juryleden beoordelen de deelnemers. Het winnende team in de C-klasse mag zich een jaar Nederlands Kampi oen Obedience noemen. In de overige klassen betekent een overwinning een stap in de richting van promotie naar een hogere klasse. De kampi oenschappen worden gehou den in sporthal 'De Stenge' te Heinkenszand en duren op beide dagen van 9.30 uiir tot ongeveer 17.00 uur. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het overschakelen van de kolencentrale Borssele op gas is geen optie. Dat betoogde WD-Statenlid H. Polder man-Martin vrijdag in een vergadering van de commissie ruimte, milieu en water. „Dat betekent sluiting en een verlies van 350 ar beidsplaatsen." Het overschakelen van kolencentrales op gas is een van de mogelijkheden die minister Pronk ziet om de uitstoot van kooldioxide (C02) terug te dringen. Volgens Polderman- Martin is dat voor Borssele onaanvaard baar. „De productiekosten worden te hoog waardoor de centrale niet meer kan concur reren." Het WD-Statenlid riep CDA-gedeputeer- de A J. G. Poppelaars van milieu op om dit probleem onder de aandacht te brengen van de minister. „Een goede gelegenheid hier voor is de hoorzitting die binnenkort over de Klimaatnota van het kabinet wordt gehou den", aldus Polderman-Martin. Deze suggestie ging de fracties van de PvdA en GroenLinks/Delta Anders te ver. Volgens beide partijen kan het college niet met een dergelijke boodschap naar Den Haag wor den gestuurd omdat Provinciale Staten nog nooit een uitspraak hebben gedaan over het overschakelen van kolen op gas. Het WD- Statenlid moest dat erkennen, maar gaf zich nog niet gewonnen. „Dan kan de gede puteerde nog altijd pleiten voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele. Daarover ligt een duidelijk uitspraak van de Staten." Gedeputeerde Poppelaars zei na afloop van de vergadering zeker na ar D en Haag te gaan om in te spreken op de Klimaatnota. In deze nota staat het terugdringen van kooldioxi de centraal. Of het overschakelen van ko lencentrales op gas in zijn betoog aan de or de zou komen, liet hij in het midden. „Daar moeten we eerst maar eens binnen het colle ge van Gedeputeerde Staten over praten." Het langer openhouden van de kerncentrale brengt het college zeker in tijdens de hoor zitting in de Tweede Kamer, aldus Poppe laars. De meerderheid van de Staten van Zeeland is van mening dat langer openhouden van de nucleaire stroomfabriek een wrezenlijke bijdrage levert aan het terugdringen van de uitstoot van CO,. Volgens de minderheid weegt dit niet op tegen het radio-actief af val dat tijdens de stroomproducie ontstaat. TUIN- SERREMEUBELEN, DECORATIE Westwal 13, Goes, telefoon 0113 215838 Palladio heeft uitsluitend topmerken in huis. Tuin- en serremeubilair van Bear Chair, Gar- dilux, Palm Collect, Royal Garden, Sun Furni ture, Tribü, Triconfort, Versus en Vincent Sheppard dat overal en altijd een aanwinst is. Maar ook stijlvolle decoratie en accessoires voor binnen en buiten. Er moet plaats worden gemaakt voor de komende collecties. Palladio geeft maar liefst 15 tot 50% KORTING op de bestaande collectie! Deze actie loopt tot 11 september a s. Ben Jansen - De kernenergie- entrale Borssele houdt geen repetitie voor de over naar het volgende millen- Vooruitzetten van de klok vervolgens weer terugdraai- kan problemen opleveren. heeft de Elektriciteits Zuid- (EPZ) in overleg met besloten te zien van deze millennium- est. 111e op kolen en gas gestookte lektriciteitscentrales van EPZ a Zuid-Nederland worden wél lan een dergelijk ultieme test inderworpen, laarbij wordt in een normaal ünctionerende centrale de klok 'ooruitgezet naar 1 januari 1000. Nadat is vastgesteld of al- e systemen goed blijven wer- :en, wordt de productie stilge- gaat de klok weer terug en de centrale opnieuw op- de kerncentrale is zo'n proef goed mogelijk. Processoren het achterwege blij- 'en van de generale repetitie is Pikaar, die bij EPZ voor het j eet verant- is, ervan overtuigd de kerncentrale Borssele de pro- •leemloos zal doorstaan. In uim een j aar tij d is geïnventari- eerd welke onderdelen van de entrale microprocessoren be- 'atten die gebruik maken van latum en tijd. Dat bleken er in totaal 965 te zijn. Vervolgens is in kaart gebracht wat het effect zou zijn van een eventuele sto ring. Daarbij zijn vier categorieën onderkend: onvolkomenheden die hinderlijk maar onschuldig zijn, fouten die productieverlies opleveren, mankementen die schade aan de centrale kunnen veroorzaken en storingen die de veiligheid van mens, dier en om geving in gevaar kunnen bren gen. De meeste (608) vielen in deze laatste categorie, met dien ver stande dat ook alles wat met ar beidsomstandigheden en het entreegebouw van het centrale complex te maken heeft ertoe is gerekend. Van vrijwel al deze componen ten is inmiddels vastgesteld wat er met het oog op het millenni umprobleem aan moet gebeu ren. EPZ is nu aan de laatste loodjes toe. Projectleider Pi- kaar: „Dat zijn geen micropro cessoren meer die van invloed zijn op het nucleaire gedeelte van de centrale. Als de jaarwis seling morgen zou zijn, dan zou ik die al met een gerust hart in gaan." Doel Ook bij de vier kerncentrales in Doel wordt geen alles omvattende millenniumtest uitgevoerd. Woordvoerder P. Bruggeman: „We hebben alle componenten getest en ons noodplan getest. Omdat er wat betreft de datum geen verbindingen tussen die componenten zijn, is dat vol doende." 6?E.bl LIAI2.M MtDAremSiMeezmscMI W<F>mwJUjK..m6ecoEM# us,cr6^" Seevw*''KW ii&HieKHVAMJiicuc MtfecMPJê" e«A. /Y/goMse- &sTI>i)H£ip.'...WWrZ'Kw-mk (rntotWW.' fgsWVtóeTW--—BI SoMMiSe -m iNfCClri'ffiréeessscoe/^ CMT VEJ ee* cerreerje COR DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17