Middelburg houdt geld apart 0 Slagerij Sturm PZC Opkomend water wordt Belgische fataal in Saefting* Betonrot op Schouwen blijkt vooral in Poortambacht voor te komen Monumentendag voor het eerst gezamenlijk op heel Walcheren zeeland Acht miljoen voor strategische projecten als Mortiere en Stationsgebied Consumenten opgelet! Grafmonumenten Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! zaterdag 4 september 1999 w door Barend Pelgrim PAAL - Een 49-jarige vrouw uit Zwijndrecht (B) is donderdag avond verdronken in het na tuurgebied De Saeftinge aan de Westerschelde. De 62-jarige man uit het Belgische Stekene die haar vergezelde kon door een garnalenvisser ternauwer nood gered worden. Saeftingebeheerder J. Neve had de man in kwestie al diverse ke ren verboden zich nog zonder begeleider in het gebied te bege ven en gaf hem vorig jaar voor een dergelijk vergrijp zelfs nog een boete. Verschillende men sen op de dijk bij het dorpje Paal waren ooggetuige van het dra ma. De vrouw kwam om tijdens de terugtocht naar het gehucht Paal ten westen van de Saeftin ge na een wandeling met een kennis in het Verdronken Land. Het tweetal kende het gebied goed en het hoewel het slachtof fer bekend stond als een goede zwemster heeft ze zich blijk baar laten verrassen door de sterke stroming in het Speel mansgat, een watergeul tussen Paal en de Saeftinge. Toen het stel donderdag de Saeftinge introk in de richting van de Ijskelder was het nog laag water. Bij terugkeer naar Paal, waar beide een weekend huis bewonen, zijn ze verrast door het snel opkomende water. De twee wandelaars dachten op eigen kracht het Speelmansgat over te kunnen zwemmen. Hoe wel het wateroppervlak anders deed vermoeden stond er op dat ogenblik een zeer sterke onder stroom. Het inmiddels opgekomen wa ter bemoeilijkte de zoektocht naar het slachtoffer aanzienlijk. De man, die ook geen kans zag om op eigen kracht het slikken en schorrengebied uit te komen, moest door een toegesnelde gar nalenvisser met een bootje ge red worden uit het Speelmans gat. Hij had zich tot zijn redding op zijn rug in het water drijven de weten te houden. Bij de zoektocht naar de vrouw waren brandweer, politie en wa- terpolitie betrokken. Er werden behalve twee bootjes ook twee helikopters ingezet om te zoe ken naar de drenkeling, één van het Belgische leger en één van de Nederlandse politie. Uiteinc lijk werd de wouw bij laag v, ter, 's nachts rond 2.00 uur! venloos aangetroffen in de g( waar ze 's middags was verch nen. Beheerder J. Neve van het Vi dronken land van Saeftinge uitermate gepikeerd over dramatische gebeurtenis ome de slachtoffers wisten waar aan begonnen. De 62-jaii Belg spreekt tegen dat hij verboden terrein was. I maakte naar eigen zeggen honderden keren de tocht v Paal naar de Ijskelder en vi klaart dat de vloed hen overvi Het ergert Neve dat uitgereke mensen die de gevaren van 1 gebied kermen de regels ovi treden. „Een vreemde zal er n zomaar inlopen. Het wa' stond donderdag ruim veer centimeter hoger dan voorzij Omdat het Speel mansj stroomopwaarts steeds smal wordt en daardoor als een tree ter werkt wordt de stroomsn heid er bijzonder groot. I weer kan nog zo mooi zijn, ac ter die watergangen zit altijd druk van de Schelde." Zangavond voor stichting De Hoo MIDDELBURG - De commis Zingen in Middelburg houdti terdag 11 september een koi en samenzangavond in de Oi moetingskerk. De commissie Zingen in M delburg werd tien jaar geled opgericht na een zangavondt bate van stichting De Hoop Dordrecht, een organisatie vc verslavingszorg. Die een zangavond werd georganise* door de Middelburgse Centn Diaconie. Tien jaar lang v> leenden koren belangeloos b medewerking aan de specii avonden. Op zaterdag treden de hervor de zangvereniging Jeduthun het Prins Mauritskoor uit M delharnis op. Beide koren sta onder leiding van Mar van c Veer. Jaap-Jan de Bakker bes leidt de koor- en samenzang het orgel. De opbrengst van avond gaat evenals tien jaar) leden naar stichting De Hoop door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De gemeente Middelburg trekt komend jaar veel geld uit voor de strategi sche projecten. Dat blijkt uit de vrijdag gepresenteerde begro ting voor het jaar 2000. „Net als de twee voorgaande jaren ko men we geen geld tekort", zei lo co-burgemeester P. M. Bruinoo ge- Bruinooge vertelde tijdens de presentatie dat het college blij is dat ze acht miljoen gulden ach ter de hand kan houden voor de strategische projecten als de ontwikkeling van het bedrij venterrein de Mortiere en het Stationsgebied. Als de reserve komend j aar moet worden aangesproken, zal me teen een plan worden opgesteld om de acht miljoen gulden weer aan te vullen. „Toch zijn we er wat de strategische projecten betreft, nog niet helemaal. Voor het Stationsgebied en de Mor tiere hebben we nog geen defini tieve bedragen omdat we nog bezig zijn met de bouwgroepen. Wel wil ik duidelijk stellen dat Vlissingen wil Film by the Sea subsidiëren VLISSINGEN - Het college van B en W van Vlissingen wil het nieuwe filmfestival Film by the Sea in Vlissingen subsidiëren met 50.000 gulden. Dit bedrag is onder andere bestemd voor de programmering. Het college laat daarmee zien het festival Film by the Sea als een goede promotie voor de gemeente Vlissingen te beschouwen. Het festival vindt plaats van 14 tot en met 19 september en zal zich voornamelijk afspelen in het bioscoopcomplex Cinecity in Vlissingen. Ook worden er films gedraaid in het Schutters hoftheater in Middelburg. Het maakt deel uit vai. het ^ecland Nazomer Festival, dat de gehele maand september aan de gang is. Het Vlissingse college ver wacht dat het evenement, mede door de faciliteiten in de stad en de nabijheid van de boulevard, veel bezoekers zal trekken, zo wel van binnen als van buiten de regio. we nog steeds op schema lig gen". aldus Bruinooge. In het jaar 2000 moeten de eerste be drijven zich op de Mortiere ves tigen. Herengracht Hoewel de strategische projec ten veel aandacht vragen, geeft de wethouder aan dat de alledaagse zaken zeker niet ver geten worden. Voor het uitbag geren van de Herengracht bij voorbeeld is in de begroting een half miljoen gulden opgeno men. En voor het wegenonder- houd wordt vanaf het komende jaar structureel 250.000 gulden extra uitgetrokken. Zowel bij het meldpunt Schuld hulpverlening als bij de Ge meentelijke Kredietbank zijn grote wachtlijsten ontstaan. Om deze achterstanden weg te wer ken wordt een extra subsidie van 113.000 gulden voor het Meldpunt opgenomen en 150.000 gulden voor het tijde lijk inschakelen van extra per soneel bij de dienst maatschap pelijke zaken. Heffingen De gemeentelijke heffingen stij gen met 2,5 procent. Dat is om de inflatie te corrigeren. De ver schillen in de tarieven voor de afvalstoffenheffing zijn gewij zigd. Dat komt doordat niet meer gekeken wordt naar de ge zinssamenstelling, maar naar de grootte van de vuilcontai ners. Voor bewoners die daar door in een lager tarief komen, wordt de lastendruk verlaagd. In de Magistraat wijk wordt ge werkt aan nieuwbouw van de basisscholen Cypressenhof en De Leeuwenburch. Deze scho len worden op één locatie on dergebracht met tevens een Bre de Schoolvoorziening. Naast het benodigde structurele be drag, heeft het college in de be groting een eenmalige bijdrage van 983.000 gulden voor dit project opgenomen. Cultuur Tenslotte wordt er volgend jaar flink gewerkt aan de cultuur in Middelburg. Het project Cultu rele Infrastructuur zal voorstel len doen voor het realiseren en verbeteren van culturele voor zieningen. En in de evaluatieno ta Kunst Binnenste Buiten wordt ingegaan op de plannen- voor samenwerking tussen de provincie en de gemeente op het gebied van beeldende kunst. Zowel de provincie als de ge meente hebben hiervoor 1 mil joen gulden beschikbaar ge steld. Een globale berekening wees uit dat de museale voorzie ning een investering van 10 mil joen gulden vergt. Middelburg wil daarvoor eenderde dus 3,33 miljoen opzij zetten. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Er zijn minder nieuwe gesignaleerde gevallen van betonrot op Schouwen- Duiveland, dan werd gevreesd. De gemeentelijke inventarisatie naar mogelijke betonrotschade heeft 142 reacties opgeleverd. Met name in Zierikzee blijken veel huur-en koopwoningen voorzien van een gewraakte Kwaaitaal- of Mantavloer. Zon der dure reparaties bezwijken die vloeren op den duur. De ge gevens zijn doorgespeeld naar het ministerie van VROM die mogelijk een regeling voor ge dupeerde huiseigenaren treft. Uit de Zierikzeese nieuwbouw wijk Poortambacht zijn veel nieuwe gevallen van mogelijke betonrot gemeld. Op het ver zoek van de gemeente om moge lijke schade door betonrot te melden hebben 104 huiseigena ren en huurders gereageerd. Het gaat om woningen met een Kwaaitaal- of Mantavloer zijn gebouwd. Deze vloeren brokke len door een toegevoegde ver hardingsversneller te snel af en kunnen scheuren. Aanleiding voor de inventarisa tie is het advies van het ministe rie van Volkshuisvesting aan al le Nederlandse gemeenten om de precieze aard en omvang van het probleem vast te stellen. Aantasting van de stalen vloer bewapening treft men veelal bij huizen die tussen 1965 en 1983 zijn gebouwd. Dat is ook de re den dat de betonrotschade in de kleine kernen mee lijkt te val len, waar minder nieuwbouw met zogeheten prefabvloeren is uitgevoerd. Naar aanleiding van de inventarisatie zijn er in Brouwershaven tien mogelijke nieuwe gevallen van betonrot schade gemeld, in Bruinisse twee, in Burgh-Haamstede zes, in Kerkwerve één, in Nieuwer- kerk twee, in Ouwerkerk zeven, in Oosterland zeven, in Scha- rendijke twee en in Zonnemaire één. Die cijfers vallen volgens J. van der Laan van de gemeente Schouwen-Duiveland mee. Aan de Lelie in Brouwershaven worden door betonrot beschadigde vloeren gerepareerd. foto Janne Wolterbeek doorCrisSohier VLISSINGEN - De Open Mo numentendag, die dit jaar op zaterdag 11 september wordt gehouden, zal er voor het eerst één worden voor heel Walche ren. Middelburg en Vlissingen deden al tien keer eerder geza menlijk mee aan het evene ment; de gemeente Veere heeft zich daar dit jaar voor de eer ste keer bij aangesloten. Om de coöperatie kracht bij te zetten, verrichten de burge meesters van de drie gemeen ten samen de opening van de monumentendag. Op het ron deel van het Vlissingse De Ruyterplein vuren zij om 10.00 uur 's ochtends enkele schoten af met de historische kanonnen die daar staan. De monumentendag staat dit jaar in het teken van het the ma 'Monumentaal groen'. In Middelburg zijn vijftien monumentale panden te be zichtigen. Hieronder vallen hele oude panden, maar ook jongere architectuur van na 1850. De Middelburgse Abdij, waarin het Zeeuws Museum is gevestigd, en de bijbehorende 85 meter hoge Abdijtoren stammen uit de twaalfde eeuw en zijn de oudste be zienswaardigheden in Mid delburg. Het publiek kan de toren, beter bekend als de Lange Jan, ook beklimmen. Eén van de jongste monumen ten in Middelburg is de villa De Sprenk, die in 1904 werd gebouwd aan de Seissingel. Dit gebouw heeft een aantal schitterend beschilderde wanden en plafonds en ge brandschilderde ramen in het trappenhuis. Veere heeft met de buiten plaatsen Zeeduin, Molenwijk, Duinbeek en Berkenbosch en kele panden die midden in het monumentale groen staan. Deze gebouwen zelf zijn wel iswaar niet geopend voor het publiek, maar in de bijbeho rende parken kan wel naar hartelust worden gewandeld. De buitenplaats Kasteel Westhove is wel toegankelijk. Hier zijn nog twee torens te zien van het oorspronkelijke middeleeuwse kasteel dat in 1572 afbrandde. Verder is een vijftal molens te bezichtigen, waaronder de vorig jaar gerestaureerde De Noorman en De Lelie, die mo menteel wordt gerestaureerd. Als er genoeg wind staat, zul len alle molens draaien. Het oudste gebouw in de gemeente Veere is de Dorpskerk in Big- gekerke, waarvan de oudste delen dateren uit de twaalfde eeuw. Rammekens Op de Vlissingse lijst van te bezichtigen monumenten prijken vijftien locaties, waaronder het Stedelijk Mu seum, de Oranjemolen en de Souburgse korenmolen De Pere. In Souburg ligt ook de Karolingische Burg, een vroegmiddeleeuwse ringwal- burcht die in Zeeland de best bewaarde in zijn soort is. De burcht dateert waarschijnlijk uit het laatste kwart van de negende eeuw. Een verdedi gingswerk van recenter da tum is Fort Rammekens, dat werd gebouwd in 1547. Het fort werd in haar historie di verse malen bezet, ondermeer door de Fransen, de Engelsen en de Spanjaarden. Bezoekers kunnen gebruik maken van de antieke museumbus om tus sen Vlissingen en Middelburg heen en weer te reizen. Bepaalde dingen en mensen veranderen. Zo zal vanaf donderdag 9 september a.s. de slagerij aan de Veersesingel te Middelburg van naam en eigenaar veranderen in Marijke Sturm, Henk en Marie-José van der Hout bieden u een zeer uitgebreid assortiment aan van vers vlees, vleeswaren, salades, patés, maaltijden, enz. Wij nodigen u uit om op 9 september a.s. kennis te maken met onze nieuwe zaak en om van onze aanbiedingen te profiteren. Graag willen wij u er iets van laten proeven en de kinderen met een attentie verrassen. Tot ziens bij 'Slagerij Sturm' Veersesingel 90, Middelburg, tel. 0118-612343 i.s.m. cateringbedrijf 'Cuisinerie-Monica Door uw overweldigende blijken van medeleven - in welke vorm dan ook- tijdens het ziek zijn en na het overlijden van mijn lieve man, onze vader en opa CORNELIS ADRIAAN GOEDEGEBUURE (Kees) is het helaas onmogelijk gebleken om u allemaal per soonlijk te bedanken. Wij waarderen uw belangstellirlg enorm en willen u langs deze weg laten weten dat dit ons tot steun was en nog steeds is. Onze bijzondere dank gaat uit naar Ds. S. A. v.d. Haak. A. H. Goedegebuure-Geldof Adri en Diny Goedegebuure-Wondergem Marcel en Gabricllc Viktor en Esther Middelburg, september 1999. Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned. Kwaliteitsraad GwE Uitvaartverzorging' vSSSs I Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 -216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissenkerke F F UITVAARTVERZORGING "DeVoorzorg'1 Sinke een verzoryfe uitvaart in vertrouwde fdanfen verzorging van alle formaliteiten vrijblijvend inschrijving van wilsbeschikkingen depositostortingen/verzekeringen Uitvaartcentra beschikbaar in Vlissingen en Middelburg. Kantoor en uitvaartcentrum Industrieweg 20 - Vlissingen tel. 0118 - 41 27 60 dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Gediplomeerde uitvaartleiders: Middelburg: H.G. van Zalen en P.J. Meerveld Oost-Souburg. G.P. Sinke - Koudekerkc: P. van Tic A Begrafenis- en Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN S. M. OVERTOOM Badhuisstraat 37 - 4381 LN Vlissingen Telefoon 0118 - 413417 - 412772 Rouwcentrum. Van Dishoeckstraat 620 OM STEEDS BI) STILTE STAAN... Uw gedachten over een uniek gedenkteken geven wij gestalte in natuursteen. Vraag naar het fotoboek met vele voorbeelden. ZANDEE DE KUIJPER NATUURSTEEN Goes: "De Goese Poort" Rotonde Ringbaan-West Telefoon (0113) 216555 Middelburg: Arnesteinweg 40 Telefoon (0118) 612579 50 jaar Zonnebloem Helpt u mee? De jarige Zonnebloem heeft een wens: een volledig aangepast rondvaartboot voor de Amsterdamse grachten J Zieken en gehandicapten uit het t land kunnen hiermee een onvergöi ke dagtocht door de hoofdstad mal I Uiteraard zullen de Zonnebloemvrij ligers voor de benodigde begele: U kunt meehelpen deze jubileum» te realiseren. Uiv rijdrage is zeer i kom op postbank 7691999 tnv Zonnebloem in Breda. de Zonnebloem' 0 Aan alle bewoners van WESTKAPELLE, ZOUTELANDE, DOMBURG EN AAGTEKERKE Opdat u niet struikelt over ons werk. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in Westkapelle, aan het waterleidingnet van zaterdag 4 t/m vrijdag 10 september 1999. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werk zaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Vlissingen, telefoon (0118) 465000 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16