Plan maritiem kenniscentrum PZC Lagere snelheid op Schroeweg Luidruchtig begin Domburg op Stelten Rechter wast Veere de oren na onhandig besluit crossterrein Stadsgewest loopt subsidie mis voor renovatie wijken Kunsteducatie breidt aanbod cursussen uit zeeland zaterdag 4 september 1999 w 1 5 Stichting en bedrijfsleven in gesprek met Hogeschool Zeeland DOMBURG - Met optredens van The B-machine (foto) en De Sjonnies is vrijdagavond het festival Domburg op Stelten be gonnen. De Engelstalige coverband The B- machine beet rond half zeven het spits af op het podium aan de Stationsstraat. De mix van dance en soul ondervond een matige belangstelling. On geveer een man of vijftig stond op gepaste afstand te luisteren. Later op de avond - de 10-mans formatie trad twee keer - werd het drukker. De Nederlandstalige groep De Sjonnies speelden de tweede helft van de avond afwisselend smartlappen en feest nummers. De derde editie van Domburg op Stelten wordt van daag voortgezet. Vanaf 13.00 uur vanmiddag is het centrum van de badplaats het decor voor straattheater. Tot 19.00 uur zijn er onder meer voorstelling van trio Goed Snik, Beun en de Haas. Li ving Sculptures en Peter de Bie. foto Ruben Oreel Vlaams onderwijs in trek BRUSSEL - Ruim 8500 in eigen land wonende Nederlanders hebben in het schooljaar 1997-1998 onderwijs gevolgd in Vlaanderen. Dat blijkt uit een overzicht van het Vlaamse de partement van onderwijs. In feite was het aantal Nederlan ders dat in het betreffende schooljaar in België aan het onder wijs deelnam nog veel groter: 17.800. Maar in het overzicht van het departement is alleen rekening gehouden met leerlin gen en studenten die in Nederland woonden. Zij trokken de grens over om les te volgen in de provincies Belgisch-Lim burg. Antwerpen en Oost-Vlaanderen. De onderwijsinstel lingen in de gemeente Maaseik herbergden de meeste Neder landers: 1247. De gemeente Antwerpen kwam met 1131 op de tweede plaats. De meeste Nederlanders volgden in Vlaande ren secundair of volwassenenonderwijs. Maar ook Leuven, Antwerpen en Gent waren populair bij Nederlandse studen ten. AiVP Provincie stimuleert zonne-energie MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur komt op koite termijn met een plan om zonne-energie te stimuleren. Dat zei gedeputeerde A J. G. Poppelaars (CDA, milieu) vrij dag na afloop van een vergadering van de Statencommissie ruimte, milieu en water. Tijdens de commissievergadering maakte Poppelaars bekend dat een enquête onder de Zeeuw se gemeenten tot veel positieve reacties heeft geleid. Vijftien van de zeventien gemeenten waren positief over het bevorde ren van zonne-energie, aldus Poppelaars. Alleen Veere en Sluis-Aardenburg hebben nog niet gereageerd- Na afloop van de vergadering liet de milieu-gedeputeerde weten dat hij haast wil maken met een nota over zonne-energie. Goes wil winst OLAZ terug GOES - De gemeente Goes wil dat het Openbaar Lichaam Af- valstoffenverwijdering Zeeland (OLAZ) het geld dat het vo rig heeft overgehouden, volledig terugbetaalt aan de Zeeuwse gemeenten. Het OLAZ wil van de winst van 11,2 miljoen gul den 3 miljoen zelf houden om een algemene risicoreserve te vormen. Het Goese college van burgemeester en wethouders is echter van mening dat de afvalverwerker inmiddels genoeg geld opzij heeft gezet. Het OLAZ hield vorig jaar bijna 7,2 miljoen gulden over. De Zeeuws-Vlaamse afvalverwerker AVZV, waarmee OLAZ is gefuseerd, noteerde over 1998 een positief saldo van nog eens ruim 4 miljoen gulden. Voor Goes zou dat neerkomen op een teruggave van 940.000 gulden. Het OLAZ wilde daarvan 661.000 gulden terugstorten. Milieustudie Antwerpen minimaal MIDDELBURG - De provincie ziet geen kans om een milieu studie naar de uitbreiding van de Antwerpse haven af te dwingen. De Vlaamse overheid verraste Zeeland onlangs door een zogenoemde grensoverschrijdende milieu-effect- rapportage (mer) af te blazen. De Zeeuwse gedeputeerde J. G. van Zwieten (VVD, ruimtelijke ordening) wist de provincie lange tijd niet beter dan dat er een grensoverschrijdende mei- zou worden uitgevoerd. Van Zwieten zei vrijdag in een verga dering van Statencommissie ruimte, milieu en water dat Zee land niet alsnog een mer kan forceren. De müieustudies die de Vlaamse overheid uitvoert naar de uitbreiding van de Ant werpse haven richting Zeeuws-Vlaanderen zijn minimaal maar voldoen aan de Europese wetgeving. Illegalen op haventerrein opgepakt VLISSINGEN - De marechaussee heeft donderdag acht ille gale buitenlanders aangehouden. Zij bevonden zich op het terrein van Dart Line aan de Buitenhaven in Vhssingen. De marechaussee heeft de acht aan de Vreemdelingendienst van de politie Walcheren overgedragen voor nader onderzoek. Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen moet inzetten op een maritiem kenniscentrum en waar komt dat beter tot zijn recht dan in de Zeevaartschool op de Vlissingse Boulevard Bankert. Dat werpen de stichting Maritieme Activi teiten de Ruyter (MAR) en de twee bedrijven Delta Consult in Kapelle en ModuSpec Enginee ring in Meliskerke op. De organisaties stellen een sa menwerking voor met de huidi ge gebruikers van de Zeevaart school, de Hogeschool Zeeland (HZ) en het ROC Zeeland. Delta Consult en de HZ werken al eni ge jaren intensief samen. Zij ontwikkelen met Fokker, de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) en de Luchtmacht een leex-stoel moderne Onderhoudstechnie ken en methodieken. Binnen kort is die afgerond. willen een nieuwe oplei Maritieme Integrale In aanbieden. Dat is soort kopcursus bovenop reguliere nautische onder merkt Henk Mulder di van Delta Consult op. Steeds vaker wordt personeel dat geschoold is in Feestelijke opening Veerse jachthaven VEERE - Gedeputeerde J. G. ran Zwieten opent vandaag, za terdag, om 16.30 uur de uitbrei ding van de jachthaven Oostwa- [ering in Veere. De opening gaat gepaard met een groot aantal festiviteiten op het terrein, die worden gehouden van 14.00 tot 17.00 uur. Kinderen kunnen van een su en zich uitleven op springkussen. Andere acti gewichtroeien, een demonstratie van automatische en het testen van veiligheidsvoor- lichting aan boord en gasvoor- lichting en controle van sche Het looporkest De zorgt voor de muziek. duo Ravioli treedt om 15.30 op met een variété-act met en jongleren met fakkels. duurzame onderhoudstechnie kenen methodieken. Als ik van daag 80 maintenance engineers krijg, dan zijn ze morgen alle maal aan het werk. Er is een gro te vraag naar specialisten in het maken van onderhoudssche- ma's", vult Mulder aan. Het bedrijf uit Kapelle heeft er varingen opgedaan met begelei dingssystemen voor de scheep vaart, zoals de walxadarketen langs de Schelde, en de lucht vaart. Moduspec is. in de off shore een internationaal hoog aangeschreven partner. Dat be drijf heeft een sterke positie op de markt van vooral de olie- boor- en exploitatieplatformen. Mulder: ,,Wij beide zijn prak tijkgericht. In de opleiding zal een sterk accent op de praktijk liggen. De onderwijsinstellin gen kunnen borg staan voor didactische en theoretische kennis en daarnaast moet het inpasbaar gemaakt worden in het onderwijssysteem." Mooie kans G. K. Brouwer, bestuurslid van MAR, stelt dat de stichting een intermediair wil zijn tussen de HZ en het ROC Zeeland en beide commerciële instellingen. „We laten een mooie kans liggen als we de kennis die in Zeeland aan wezig is, niet bundelen. De Zee vaartschool heeft de uitstraling die bij een Maritiem Kenniscen trum past." Dorpsraad BIGGEKERKE - De dorpsraad van Biggekerke vergadert maandag 13 september in het plaatselijke dorpshuis. Belang stellenden zijn welkom vanaf 20.00 uur. Drankrijder MIDDELBURG - De politie heeft donderdagnacht op de Bo denplaats in Middelburg een man aangehouden voor het rij den onder invloed. De uit Middelburg afkomstige automobilist kwam bij een blaastest net boven de maxi maal toegestane waarde uit. De overtreding komt hem te staan op een rijverbod en een boete van 290 gulden. Na overleg met de HZ en het ROC Zeeland willen de initia tiefnemers een onderzoek in stellen naar het gebruik van de schoolgebouwen en de haal baarheid van het plan. Brou wer: „De HZ heeft moeite met onderhoud en beheer van het gebouw. Dat is bekend. MAR wil de gebouwen exploiteren. Daar kan de HZ financieel mee gehol pen zijn. Koop of huur van het gebouw door de stichting is mo gelijk. Er liggen heel wat moge lijkheden." Brouwer geeft aan dat de Zee vaartschool een in scheepvaart kringen aansprekend gebouw is. „Het heeft aantrekkings kracht in de nautische wereld. De 'De Ruyterschool' aan de boulevard is een begrip." De lokalen zijn volgens Brou wer beter te gebruiken. Hij re kent voor dat er momenteel zo'n 600 leerlingen aan de boulevard onderwijs volgen. „Dat waren er eens 1200." Wereldmarkt Delta Consult en Moduspec zul len een nieuwe bv oprichten die zich op de wereldmarkt begeeft met de werkbenaming 'Mariti me Integrated Logistic Support (MILS)'. „We willen snel begin nen met het onderzoek. Dan kunnen we een ondernemings plan opstellen, zodat we weten hoe we in 2000 van start kunnen gaan. Lang wachten is dood en doodzonde, want er is een grote behoefte aan praktische oplei dingen in deze richting", zegt Mulder. Binnenkort volgt overleg met de directies van de HZ en het ROC Zeeland. door Lukas Fransen MIDDELBURG - Rechtbank president T. Damsteegt noemde de handelwijze van de gemeente Veere gisteren 'onhandig". „U wekt de indruk daadkrachtig op te treden en vervolgens gaat het weer als een nachtkaars uit." Damsteegt doelde op een eerder besluit van de gemeente om het crossterrein aan de Vroonwege- ling in Westkapelle te sluiten en de snel daarop volgende schor sing van hetzelfde besluit. Bezwaar Enkele omwonenden maken al geruime tijd bezwaar tegen het terrein, omdat de crossende jon geren te veel herrie zouden ma ken. Toen de gemeente in mei besloot het crossterrein te slui ten, kwamen daar veel bezwa ren tegen van plaatselijke jeugd, ouders en de Dorpsraad Westkapelle. De gemeente be sloot hierop haar eigen besluit te schorsen en het crossterrein onder strikte voorwaarden nog enkele maanden open te hou den. Omwonenden stelden ech ter een ultimatum aan de ge meente: als het crossterrein niet voor 1 juli werd gesloten, zou den zij naar de bestuursrechter stappen. Beide partijen zaten vrijdag tegenover elkaar bij de bestuursrechter in de rechtbank in Middelburg. Asbest F. Burger, die namens de be zwaarmakers sprak, noemde het handelen van de gemeente 'onwettig'. „De nieuwe gemeen te Veere moet het besturen nog leren." Hij plaatste vraagtekens bij het onderzoek dat de ge meente heeft gedaan naar de vervuiling van de grond. „Waar om is er slechts tot dertig centi meter diep geboord, terwijl het vuil twee meter diep is gestort? Er is ook geen specifiek onder zoek gedaan naar asbest." Wethouder L. P. C. Wisse verde digde het besluit om de sluiting op te schorten. „De beslissing tot sluiting heeft in Westkapelle de nodige beroering teweeg ge bracht. Het gemeentebestuur heeft hangende de bezwaarpro cedure besloten tegemoet te ko men aan de vele verzoeken het terrein voorlopig niet te sluiten en onder strikte voorwaarden open te houden op woensdag middag en zaterdag. Algehele sluiting van het terrein zou een te ingrijpende maatregel zijn. We pleiten ervoor om in overleg met de direct betrokkenen een beperkte openstelling te bevor deren." Geluidswal J. Dourleijn, vader van een van de jeugdige crossers, vond het erg jammer dat de bezwaarma kers niet bereid zijn om via overleg tot een oplossing te ko men. „Het is jammer dat iets waar jongeren plezier aan bele ven teniet wordt gedaan. We willen zelfs op kosten van de ou ders een geluidswal aanbren gen." Burgers vond het onvoor stelbaar dat de gemeente meer waarde hecht aan het plezier van enkele j ongeren dan aan het woongenot van de omwonen den. De geluidswal noemde hij een wassen neus. „Om het ge luid afdoende tegen te houden, moet er een wal komen van zes meter hoog." Damsteegt uitte kritiek op de handelwijze van de gemeente. Hij vroeg zich af op welke gron den de gemeente het crosster rein wil toestaan, als het de op het terrein rustende bestem ming niet wil aanpassen. „Wiltu het gedogen? Hoe zit het dan met de Wet geluidshinder?" Wisse zei dat de gemeente daar niet aan kan voldoen, omdat er dan te dure maatregelen moeten worden genomen. Damsteegt: „Dan wordt gedogen wel erg lastig. Dat kan meneer Burger ook aanvechten." Damsteegt doet maandag 6 sep tember uitspraak. (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. |rl vertroo^e 0118-417500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 Edith Ramakers - Middelburg Vlissingen lopen subsidiegel- van het ministerie van mis. Beide gemeenten een subsidieverzoek in- voor herstructurering 'an enkele wijken. Middelburg in op renovatie van de Ma- Vlissingen op de imgeving van deMeindert Hob- en de Cruquiusstraat. ministerie beoordeelde iaarentegen de renovatieplan- ïen van Terneuzen en Goes wel lositief, Terneuzen sprong er [oed uit. Die stad kreeg voor het ipknappen van de wijkTriniteit !,6 miljoen gulden. Goes kon Irie ton opstrijken. De inspectie Zuidwest-Nederland kreeg in otaal zeventien plannen onder igen. Vijf indieners werden ge- lonoreerd. ,Ik heb de motivering van de af- vijzing nog niet gezien", rea- ;eert R. Kwekkeboom van de Middelburg. „Het is een teleurstelling. We hadden 2,5 miljoen gulden aange vraagd." Aandacht Hij vindt dat de gemeente het belang van de herstructurering van de Magistraatwij k wel heeft aangetoond bij het ministerie. „We hebben het goed onder de aandacht gebrachtbij onder an dere staatssecretaris Remkes, toen hij hier in Middelburg op bezoek was. Onze aanvraag was ook niet onredelijk hoog en we hadden het idee dat we een goed plan hadden ingediend." Ondanks de tegenvaller gaat de renovatie van de Magistraat- wijk door. „Binnenkort wordt het herstructureringsplan en leefbaarheidsonderzoek be sproken." Bij Vlissingen wordt laconieker op de afwijzing gereageerd. „We zijn in 1997 nog aan de beurt ge weest. Toen hebben we een paar ton gekregen. Het is wel bitter dat er zoveel geld naar de vier grote steden gaat. Maar we gaan stug verder met het aanvragen van subsidiegelden", geeft A de Vries van de gemeente Vlissin gen aan. Vlissingen richt daar voor vooral haar pijlen 'op maatwerk voor het Scheldeter- rein'. Het geld dat het ministerie aan Goes en Terneuzen heeft gege ven komt uit het zogenaamde Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (IS V)Die IS V-gel den zijn de vervangers van een aantal bestaande subsidierege lingen van de ministeries van VROM, Economische Zakenen Landbouw, Natuurontwikke ling en Visserij. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Man brengt brommerdief naar politie VLISSINGEN - Een in woner van Vlissingen heeft donderdagavond een man staande gehou den die reed op de brom mer van zijn vriend. De brommer was even tevo ren gestolen op de Spui- komweg in Vlissingen. De man heeft de bestuurder naar het politiebureau ge bracht. De politie houdt hem in verband met nader onderzoek voorlopig vast. MIDDELBURG - Gele waarschuwingsbor den wijzen op de verlaagde snelheidslimiet op een deel van de Schroeweg in Middel burg. Het gaat om het weggedeelte van de Schroebrug tot aan het kruispunt met de Statenlaan en de Vrijlandstraat. Hier mocht eerst maximaal zeventig kilometer per uur gereden worden, nu nog maar vijftig. Deze verlaging zou de baan die de stad uit loopt, waar veel automobilisten van weghelft wis selen, overzichtelijker moeten maken. Richting binnenstad betekent het dat auto's minder hard inrijden op de wachtrijen die zich regelmatig vormen voor de brug en spoorwegovergang. Tenslotte zouden ook de spoorwegovergang zelf en de fietsers oversteekplaats direct ernaast er veiliger van moeten worden. foto Ruben Oreel doorCrisSohier VLISSINGEN - Het Centrum voor Kunsteducatie in Vlissingen begint maandag 13 september met het nieuwe cur susseizoen 1999/2000. Gediplo meerde docenten geven er vanaf deze datum weer cursussen op het gebied van beeldende vor ming, literatuur, audiovisuele vorming, ballet en dramatiek. Ten opzichte van vorig seizoen is het aanbod uitgebreid met een aantal nieuwe cursussen. Bij de beeldende vormingcur sussen is er traditioneel veel be langstelling voor teken- en schildercursussen. Zowel voor beginners als gevorderden is er dan ook een ruime keus aan zo wel algemene als gespeciali seerde teken- en schildertech nieken. Nieuw is een driejarige cursus certificaattekenen, die vooral bedoeld is voor wie zich intensief met tekenen en schil deren wil gaan bezighouden. Op het ruimtelijke vlak zijn er on der meer cursussen boetseren. beeldhouwen en keramiek. Op dit gebied is de cursus 'Beeld houwen Mixed Media' nieuw. Hierbij worden verschillende materialen zoals hout, steen, rubber en zink gecombineerd tot een geheel. Literatatuur De literatuurcursussen vallen uiteen in twee delen: literatuur beschouwing en zelf literatuur schrijven. Hetzelfde valt op het gebied van audiovisuele vor ming te zeggen over fotografie. Ook hier draait het vooral om beschouwen van fotografie en om zelf fotograferen. Het aan bod aan cursussen muziek en ballet is volledig gericht op het zelf actief bezig zijn. Bij muziek draait alles om het in een groep musiceren, bij ballet kan de cur sist kiezen uit klassiek ballet, jazzballet of conditietraining. De cursussen vinden plaats in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat 2 in Vlissingen en in het CKV-ge- bouw aan de Braamstaat 3a in Oost-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15