Milieu niet alleen zaak industrie PZC KIM-project stimuleert vernieuwing bedrijven Vorstin onthult monument voor haar moeder Soloduivelsdans III vormt boeiende opening van Festival J azz-y oorproefj e Verrassing en verwondering in het Fort Ellewoutsdijk zeeland 14 Vierde kooldioxide-fabriek Hydro Agri Sluiskil geopend ondernemend zeeland in detail 1900-2000 kunst cultuur zaterdag 4 september 1999 door Lilian Dominicus SLUISKIL - West-Europese producenten van meststoffen hebben ten opzichte van con currerende bedrijven van buiten de Europese Unie een vervelende achterstand. Dat zei general-manager J. Duer- loo bij de opening van de vierde kooldioxyde-fabriek van Hy dro Agri Sluiskil. Nieuwe manager regio Zuid voor Transport en Logistiek BREDA - Drs. Peter E. van der Bilt is de nieuwe regiomanager Zuid van Transport en Logis tiek Nederland. Van der Bilt (39) is verantwoordelijk voor de belangenbehartiging van de leden van de organisatie van transportondernemingen in Zeeland. Noord-Brabant en Limbing. Hij leidt het regio kantoor Zuid in Breda. De nieuwe manager is tegelijk secretaris van het regiobestuur Brabant van Transport en Lo gistiek Nederland. Op het re giokantoor werken ook de re gioconsulenten die het contact met de lidbedrijven onderhou den. Van der Bilt volgt ing. Jan den Otter op. die naar Penske Logistics in Maastricht gaat. Van der Bilt studeerde bedrij fs- economie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. De af gelopen vier jaar werkte hij als beleidsmedewerker economi sche en fiscale zaken op het hoofdkantoor van Transport en Logistiek Nederland in Zoe- termeer. Open dag Trako CADZAND - Trako Techniek in Cadzand, producent van melkrobots en zware wielen voor de landbouw, houdt van daag, zaterdag 4 september, van 9.00 tot 12.00 uur open dag. In het artikel 'Trako Techniek is supergroeier' (PZC 3-9), stond abusievelijk 9 september als datum van de open dag ge meld. ,.De standaard-energieprijzen, pogingen om het broeikasef fect te verminderen, verboden om in water te lozen, geluids beperkingen en grondsanerin- gen zijn allemaal zaken die we thuis hebben opgelost", lichtte hij toe. „Nu wordt er van ons verwacht dat we meedoen aan gezamenlijke projecten om mi lieu-overlast in het buitenland uit te sluiten. Tegelijkertijd kunnen bedrijven buiten de Europese Unie, met name in Oost-Europa ongestoord hun De rubriek Ondernemend Zee land staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schrif telijk icorden aangeboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 43S0 A.4 Missingen, of via fax 0118-470102. gang gaan om de West-Europe se markt te verstoren." Duerloo is van mening dat de industrie niet voor de volledige implementatie van deze mi lieuvriendelijke projecten ver antwoordelijk kan worden ge steld. „De verwachting dat we dergelijke programma's kun nen opbrengen is niet realis tisch", vindt hij. „Het is een ge vaarlijke overschatting van de financiële spier van onze indu strie. Als we daarentegen kun nen samenwerken met de auto riteiten. dan zijn we in staat de voordelen voor het milieu af te wegen tegen de kosten en maximale winst te halen uit de investeringen." Hij daagde de provincie Zeeland uit om hier in de leidende rol te spelen. Commissaris van de Koningin W. van Gelder verrichtte de of ficiële opening van de vierde kooldioxide fabriek en de gere noveerde proeffabriek van Hy dro Agri Sluiskil, dochter van de Noorse onderneming Norsk Hydro. Met één druk op de knop zette hij de fabriek in werking. Onder de genodigden waren aanwezig de burge meesters van Axel en Terneu- zen, de Noorse consul uit Den Haag en verscheidene perso- De directie van Paree Elec tro-Telecom in 's-Heerenhoek viert dit jaar drie jubilea: A J. M (Adri) Paree maakt 35 jaar deel uit van het bedrijf, P. B. P. (Peter) Paree en P. W (Peter) Dek vieren beiden hun 25-jarige bedrijfsverbintenis. De directieledenvan het instal latiebedrijf voor elektrotech niek en telecommunicatie hou den donderdag 16 september receptie in Partycentrum Landlust in Nieuwdorp tussen 15.30 en 18.00 uur. Zij verza melen felicitatiegelden voor niet-gesubsidieerde leermid delen voor Stichting Arduin en de bouw van een kinderboer derij door Stichting Het Gors te Goes. LBC Bedrijfsadviseurs te Goes en Rotterdam heeft de ad viesactiviteiten in personeels- werving en -selectie uitgebreid met de aanstelling van twee nieuwe adviseurs. Mevr. E. H. de Feiter-Uytterschout en E. van den Bogart, eerder werk zaam bij Competence Group in Middelburg, Breda en Rotter dam, zijn toegetreden tot LBC vioor personeelsadvisering. Commissaris Van Gelder (1) bekijkt met bewondering de nieuwe CO,-plant van Hydro Agri. foto Peter Nicolai door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een jaar een hoogopgeleide werknemer in dienst nemen om een vernieu wing door te voeren met een loonkostensubsidie van 20.000 gulden. Dat is de kern van het KIM-project, een stimule ringsregeling voor het midden- en kleinbedrijf die enerzijds bedrijven moet verleiden tot innovatie en anderzijds hoog opgeleide studenten en afge studeerden werkervaring geeft. Hoe de procedure werkt, wordt woensdag 15 september in mo tel Goes in Goes en donderdag 16 september in hotel L'Escaut in Terneuzen voorgesteld aan bedrijven. Innovatienetwerk voor bedrijven Syntens Zee land uit Middelburg en The Work Zone, bemiddelaar tus sen studenten en bedrijven te Vlissingen leggen uit hoe de re geling precies in zijn werk gaat en wat voor gevolgen de rege ling heeft. Syntens enTWZ zijn de twee uitvoerders van de re geling in Zeeland. De regeling is nu twee jaar van kracht voor Zeeland en blijkt succesvol. Aanmelden bij Syntens in Mid delburg. nen, die een prominente rol hebben gespeeld in de geschie denis van het inmiddels zeven tig jaar oude Hydro Agril Sluiskil. Van Gelder ging tijdens zijn toespx*aak in op de wisselwer king tussen technologie en sa menleving. Hij prees de inves teringen door HAS in zowel energie en milieu en noemde het bijzonder dat de HAS de eerste gebruiker van het Britse aardgas is. Hij uitte evenwel zijn twijfels over een honderd procent schone lucht boven de fabriek. „Dat ik met mijn zweefvliegtuig door de warmte tot 1200 meter boven het com plex kan blijven hangen vind ik toch wel verdacht", grapte hij. Informatie Handelskamer MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel Zeeland maakt komende weken een ronde door Zeeland om onder nemers lokaal te informeren over haar diensten en te horen over standpunten en vragen van lokale ondernemers. Di recteur Rob van Renterghem leidt de vijf bijeenkomsten in, steeds om 19.00 uur. Het is voor het eerst dat de Kamer op deze wijze de provincie intrekt. De rondgang opent in Terneu zen op maandag 6 september in Paviljoen Westkant. Woensdag 8 september is de bijeenkomst in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. Dinsdag 14 september gaat de Kamer naar hotel Arion in Vlissingen en dinsdag 21 september naar hotel Goes in Goes. De rond gang wordt besloten in Mond- ragon in Zierikzee op donder dag 23 september. Er wordt informatie gegeven over de producten en diensten die de Kamer verstrekt en over de lokale economische trends en ontwikkelingen. De Kamer verklaart haar rol als belangenbehartiger voor on dernemers in zaken als ver keerssituaties, toeristische ontwikkeling en de economi sche gezondheid van binnen steden en dorpskernen. Na de pauze is er ruimte voor vragen en discussie. Uli*Hr Pm, -sasSi In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 4 september 1937 doorFrank Balkenende Het is een drukte van jewel ste op de Middelburgse Dam. Duizenden zijn 4 septem ber 1937 uit alle hoeken van de provincie en ook van verder naar de Zeeuwse hoofdstad ge reisd om het bezoek van konin gin Wilhelmina mee te beleven. De vorstin komt naar Middel- buig om er een monument te onthullen dat haar in 1934 over leden moeder Emma gedenkt. Het is van de hand van de Delft- se beeldhouwer H. J. Etienne. Dertien jaar geleden was Wil helmina ook al eens in Middel burg. Deze keer valt haar be zoek precies op de dag waarop ze 39 jaar geleden (in 1898) ko ningin werd. Op de Dam bereiden vele han den allerlei versnaperingen voor, want de vele toeschouwers willen natuurlijk ook iets eten en drinken. Steeds meer oranje is er te zien en velen torsen ook de nationale driekleur mee. Zes rijen dik staan ze langs de route, die de koningin straks naar de Dam voert. Een aantal Middel burgers heeft het beste uitzicht. Wie een woning aan het traject bezit, staat op het balkon of hangt uit het raam. Enkele Mid delburgers nodigen ook ande ren uit in huis, zoals senioren en gehandicapten, zodat die ook een glimp kunnen opvangen van de vorstin. De klokken van de Lange Jan beieren ten teken dat koningin Wilhelmina eraan komt. Iedereen juicht en zwaait naar de stoet. Rond het te onthullen monu ment hebben zich inmiddels al lerlei autoriteiten verzameld. In de tot kiosk hérschapen graan- beurs zitten zangeressen en een veertig personen sterk ork< gereed. Daarnaast staat 1 Middelburgsch Muziekkor] dat ook een deel van het pi gramma verzorgt. Vertege woordigers van 't Plaatselj Comité voor de oprichting v< een monument in Zeeland vo wijlen Hare Majesteit de Kom gin-Moeder heten de geari veerde vorstin welkom. Eenvoud Zij leggen haar uit dat het ini atief voor het monument koi van de Middelburgse verenigt Uit het Volk, voor het Volk. E vond dat Emma immers e moeder voor alle Nederlande is geweest en een gedenkste verdient. Overeenkomstig m het leven van koningin-moed Emma, die acht jaar regent was, is 'in alles de grootste ee voud betracht'. Het benodig bedrag voor het monument met vele kleine giften bijeeng bracht. Veel leerlingen hebb hun zakcent geofferd. Ook i 106 Zeeuwse gemeenten hebb hun sympathie betuigd in i vorm van een bijdrage. Het laatse bezoek van Emu dateert van 1928, waarbij era les aan wordt gedaan om heti cognito te houden. Onder g heimhouding logeert ze in hot Britannia in Vlissingen, bezoe ze Middelburg tijdens mark dag, woont ze kerkdiensten 1 en neemt ze een kijkje in de i richting 'Kinderzorg'. Ze la een indruk van eenvoud i warmte achter. Zeeland tree dan ook als ze in 1934 overlijd Het monument op de Dam, d Wilhelmina drie jaar later of cieel onthult, houdt de gedach aan deze moeder van het vade land levend. ELLEWOÜTSDIJK, Fort Ellewoutsdijk Kees Wieringa, piano met Solo duivelsdans III (1990) van Si meon ten Holt. door Jos Verpoorten Het Festival van Zuid-Be veland opende vrijdag avond haar poorten. Deze nog jonge loot aan de stam van de Zeeland Nazomer Festivals omspant slechts één weekend, maar heeft een uiterst divers aanbod. In haar jeugdige over moed tracht zij alle disciplines, zoals muziek, theater, dans, beeldende kunst en literatuur, dit jaar onder de noemer 'Ver beelding', de revue te laten passeren. Rekenend op fraai nazomerweer had men als lo caties Fort Ellewoutsdijk en de bouwput van de Westerschel- detunnel gekozen. Op de binnenplaats van het fort beet pianist Kees Wieringa met Soloduivelsdans m van Simeon ten Holt het spits af. Simeon ten Holt is een heden daags componist wiens werken vaker op ongewone plaatsen, zoals stationshallen, parken en pleinen, worden uitgevoerd. Daar er ook deze avond in Elle woutsdijk sprake was van een uitvoering in de open lucht, had men gemeend de pia noklank door middel van mi crofoon en kolossale geluids boxen te moeten versterken. Het is de vraag of dit nodig was; het was nu in ieder geval wel erg hard, waardoor de pianist hoor- en zichtbaar moeite had het aantal decibellen binnen de perken te houden. Ook de nu ances en de, overigens schaarse poëtische momenten, waren hierdoor moeilijker te realise ren. Het werk is uit een lage periode van de componist, waarin hij via seriële technieken (twaalf- toons muziek) toch weer is te ruggekeerd naar vormen van tonaliteit. De vele herhalingen en ostinate figuren, die het stuk kenmerken, doen de toehoor der in eerste instantie aan mi nimal music denken. Hoewel deze Soloduivelsdans inder daad een obsederend en be toverend aspect heeft, zo karakteristiek voor deze mu ziekvorm, is de hoeveelheid aan muzikale ideeën en de uit werking daarvan toch aan zienlijk rijker. Het moet ge zegd, dat Kees Wieringa zich een enthousiast en kundig pleitbezorger van deze toch wat op de achtergrond opere rende componist toont. De las tige, ritmisch complexe parti tuur beheerst hij volkomen én by heart. Bijna alle aanwezigen luisterden dan ook geboeid en aandachtig en staakten in de loop van de ongeveer dertig mi - nu ten durende uitvoering hun conversatie. The Original Quayspitter Jazzband speelt de sterren van de hem inBreskens. foto Peter Nicol door Wilma Valk BRESKENS - De zesde editie van het Oude Stijl Jazz Festival Breskens startte vrijdagavond om negen uur met een weerga loos optreden van het huisor kest The Original Quayspitter Jazzband. Deze groep 'kaaispugers' be staat uit zeven heren en een da me: blazers-trompet Mare Stof- feris, sopraansax Jan Salomé en trombone Coen Vervaeck; de ritmegroep-banjo Henk Bouthuis, sousafoon Arie Vin- ke, drums John Geerlings en op piano Robert Vinke; Yvonne Fli- kweert neemt het vocale gedeel te voor haar rekening. Vrijdagavond werden vier ses sies gespeeld met nummers uit de jaren 1900 tot 1930. De lengte van iedere sessie verschilde per optreden. „We beginnen altijd met een kraker", vertelt Aide Vinke, „en we stoppen natuur lijk met een hit. Tussendoor gaat alles vooral spontaan. We weten vooraf welk lied we spelen, maar hoe lang het uiteindelijk duurt is afhankelijk van de so lo's." Juist deze solo's maakten de nummers zo bijzonder en soms ook zo bijzonder lang tot groot genoegen van de toehoor- ders. Het concert werd gegeven in De Heeren van Amstel. Het lokaal en terras leken te klein voor alle belangstellenden. De sfeer was als vanouds, iedereen kent ie dereen en in de pauzes kon men bijpraten met de muzikanten. De Stichting Jazz Breskens or ganiseert deze evenementen dan ook vooral voor de eigen be- volking. De kosten worden ge dekt door sponsors en een groot aantal donateurs uit Breskens en omstreken: „Het Oude Stijl Jazz Festival wordt betaald door de sponsors, dankzij onze donteurs hebben we de moge lijkheid ook op een ander tijd stip een band te laten komen zo een extra avond voor de lie hebbers van deze muziek in lassen." Zaterdag om 14.00 uur start h echte Jazz Festival met streetparade. Het feest gai door tot in de kleine uurtjes i verschillende horecazaken va Breskens. Healy leest voor in Watertoren OOST-SOUBURG - Schrijver, performer Patrick Healy slu zondag 5 september de expos; tie The Lightfactory in De Wa tertoren in Oost-Souburg af in< het voorlezen van het boek C Markies van Water van Hilaria Hofstede. Zowel van Hofstede als va Healy - alsook van Waldo Bie en Jacobus Kloppenburg - is tc en met zondag werk te zien inD Watertoren. De performanc gaat ongeveer acht uur dura Om 10 uur begint Healy met le zen, omstreeks 18 uur hoopt hi klaar te zijn. (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN gen of de kunstenaar (de fabri kant) die nog moet toevoegen, of dat ze al zijn gebruikt om een hert in elkaar te zetten, wellicht die welke te zien zijn in een film pje van Pfeiffer dat in een ande re kazemat wordt vertoond. Piraten Van een heel andere orde is het werk van Didier Volckaert, dat verwijst naar de tijd van de pi raten. Tijdens de opening van het SMAK in Gent, eerder dit jaar, voerde hij 'operatie een oog' uit. De eenoog, een combi natie van piraat met ooglapje en halve doodskop, is ook in Fort Ellewoutsdijk te zien, maar centraal is een werk waarin vier betonnen schatkisten rondom een fl.es rum staan. Op de kisten liggen viewmasters met 3D- beelden die Volckaert de bezoe ker wil laten zien: seks, staats lieden en hemellichamen. De bezoeker wacht de ene sen satie na de andere en - afgezien van de foute kamer met porno, een afzichtelijk schilderij en stoelen van vleeswaren - be paald niet van het goedkoopste soort. Indrukwekkend zijn bij voorbeeld de sculpturen van Wies de Bles over het spoor van gedachten dat mensen in de tijd achterlaten en het heden dat meteen verleden is. En wat te denken van de geurinstallatie 'Lucy in the sky with diamonds' die, zoals romanschrijver Mar cel Proust ooit beschreef, herin neringen oproept via geur en te gelijkertijd de mens zijn inwendige toont. De expositie bestaat uit beelden in verschil lende materialen, video, geluid en performances, zodat de af wisseling groot is. Via een geluidsspoor, of gewoon langs de Westerschelde, kan vervolgens naar de bouwput Een van de kunstvoorwerpen in het Fort: een hert in kader. van de Westerschelde worden gelopen waar het tunnelidee is nagebootst, onder meer door een inmiddels beroemde - me- taalkleurige sculptuur van uit- schuifbare cabines van Vito Ac- conci. Die is via een stellage verbonden met andere cabines, waarin of waarbij werken van Marinus Boezem, Gert-Jan foto Dirk-Jan Gjeltema Evenhuis, Caitlin Hulscher en Hooikaas Stansfield zijn te zien. De expositie is vandaag (zaterdag) en zondag te zien van 14-23 uur. door Ernst Jan Rozendaal ELLEWOUTSDIJK - Wie dit weekeinde de poort van Fort El lewoutsdijk binnentreedt hoort uit luidsprekers de voordracht van het gedicht 'Spiegelbezoek' van Leo Vroman. Van hetzelfde gedicht is een strofe geprojec teerd op de buitenmuur van het fort. Het gedicht gaat over de lij nen die vanuit het heden lopen naar verleden en toekomst. Met Vromans woorden nog in het hoofd passeert de bezoeker twee grote foto's die kunstenares Henriëtte Rademakers uit ar chieven heeft opgeduikeld: een Duitse soldaat op een kinder fietsje en een jongetje in een teil die de houding aanneemt van een soldaat. Het is een omkering in beeld en tijd die meteen de toon zet voor wat elders in het fort te zien is. Gedurende het Festival van Zuid-Beveland, vrijdag begon nen en doorlopend tot en met zondag, is in Fort Ellewoutsdijk en bij de twee kilometer verder op gelegen bouwput van de Westerscheldetunnel de exposi tie Hemel/Lichamen ingericht, waaraan dertien hedendaagse kunstenaars hebben meege werkt. De titel verwijst naar het reizen door ruimte en tijd als weerspie geling van het reizen door li chaam en geest. Dat gegeven is door de kunstenaars, en samen stellers Ronald van Dokkum en Willy van Meegen, op een span nende en gevarieerde manier uitgewerkt. Op elke locatie waar een kunstwerk is geplaatst wacht de bezoeker een lichte sensatie van verrassing en ver wondering. Het meeste werk staat in de ka zematten van het fort. Sommige presentaties zijn hard en con fronterend, andere zijn sereen en diepzinnig. Zo maakt Jens Pfeiffer beelden waarin delen van een hert door een frame met elkaar zijn verbonden, als de onderdelen van een bouwpak ket. Zeer consequent is het fra me met huid bezet. Uit sommige frames missen onderdelen, zo dat de bezoeker zich gaat afvra- Een uitgeschoven container bij de bouwput van de tunnel bij Elle woutsdijk is onderdeel van de kunstexpositie. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14