Voorzorg wateroverlast rammelt Schelde maakt kans op order inspectieschip Zeeuwse medi-sites krijgen een voldoende Zomerpost maakt Renesse veiliger Nieuw verzoek om onderzoek bouwplan opslag kernafval De Schelde blijft een vieze rivier Hevige regenval kan delen van Zeeuw s-Vlaanderen blank zetten Provincie betaalt mee aan studie jachthavens Zwembaden vrij van legionella zeeuwse almanak Misverstand Vermeer International door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het slib in de Zeesehelde bij Antwerpen en het oostelijk deel van de Wes- terschelde is nog net zo ver- wild als tien jaar geleden. Verwijdering van zwaar ver ontreinigd slib in Vlaanderen heeft daar nog niets aan veran derd en dat blijft de komende vijf a tien jaar zo. Vlaanderen spant zich in om de Zeesehelde schoner te krijgen. Zwaar vervuild slib dat wordt gebaggerd om de rivier bevaar baar te houden, wordt niet meer terug in de rivier gestort. Het wordt op aandrang van Nederland de laatste jaren ver wijderd en op land opgeslagen. Ondanks dit nieuwe baggerbe- leid is de kwaliteit van het slib in de Zeesehelde niet verbe terd, zo blijkt uit een onder zoek van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg, waarvan de resul taten zijn opgenomen in de deze week gepresenteerde Voortgangsrapportage over waterbeheer in Nederland. De oorzaak van het tegenval lende resultaat is dat er nog te veel oud verontreinigd slib in de Zeesehelde zit. Dat heeft zich opgehoopt langs de vaar geul en komt los als de vaargeul weer is uitgebaggerd. Het ver ontreinigde slib stroomt met afgaand water ook naar het oostelijke deel van de Wester- schelde. Het zal volgens het RIKZ zeker vijf tot tien jaar duren voordat deze erfenis uit de jaren zestig en zeventig he lemaal is weggewerkt. Toch pleit het instituut voor voort zetting van het baggerbeleid. Na verloop van tijd zal de slib- kwaliteit zo verbeteren dat het slib 'definitief' schoon kan worden verklaard. Ook voor de waterkwaliteit is dat van belang. De Nederland se onderzoeker G. Zwolsman constateerde in een proef schrift dat in de bodem van de Schelde een soort tijdbom tikt. Door een toename van het zuurstofgehalte in de Schelde, het gevolg van rioolwaterzui veringen in België, zullen in het slib opgeslagen zware metalen en andere giftige stoffen vrij komen. Eén van zijn adviezen om dat te voorkomen was het verwijderen van baggerslib. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij hevige regen val zullen in het westen van Zeeuws-Vlaanderen en in Hulst en omgeving de meeste proble men ontstaan. Andere zwakke schakels bij wateroverlast zijn in Zeeland het Veerse Meer en het Volkerak-Zoommeer. Een onderzoek door de Unie van Waterschappen en het advies bureau Tauw wijst dit uit. De Unie van Waterschappen en Tauw hebben naar aanleiding van de wateroverlast half sep tember vorig jaar onderzocht waar de bemalings- en ber gingscapaciteit voor water te wensen overlaat. De onderzoe kers hebben bekeken welke ge bieden onder water zullen lo pen, als er respectievelijk 40 en 70 millimeter regen in een et maal valt. Met als uitgangspunt dat de grond door eerdere re genval al verzadigd is. Half sep tember 1998 viel er plaatselijk meer dan 100 millimeter. Bij een bui van 40 millimeter doen zich nergens in Zeeland problemen voor: er lopen geen of vrijwel geen gebieden onder water. Dat beeld verandert sterk na een bui van 70 millimeter. In de hele provincie zullen dan lo kaal gebieden onder water ko men te staan. Daar blijft het bij op Schouwen- MIDDELBURG - De provincie Zeeland betaalt 50.000 gulden mee aan een Europese studie naar jachthavens. Een onder zoek dat volgens de Statenfrac tie van GroenLinks/Delta An ders te vergelijken is met 'het in kaart brengen van het aantal re servaten voor ijsberen tussen IJsland en Mauretanië'. Zestien kustplaatsen uit vier landen hebben zich voor het zo genoemde Mayaproject aange meld. Het doel van het project is het uitbreiden of aanleggen van jachthavens. De Zeeuwse deel nemers zijn Breskens en Sluis; de laatste wil een open verbin ding met de zee. De Europese Unie reserveert een miljoen euro voor het project, maar deelne mers moeten zelf meebetalen. M. Wiersma (GroenLinks/Delta Anders) hekelde vrijdag de op zet van Maya. In een vergade ring van de Statencommissie ruimte, milieu en water noemde hij deelname 'een stap verder in de richting van de verloede ring'. De samenhang tussen de deelnemers - naast Nederland uit Engeland, België en Frank rijk - ontbreekt volgens Wiers ma volledig. In de forse bijdrage van de Europese Unie aan het project zag hij het bewijs dat Europa niet weet waar het geld aanmoet worden opgemaakt. De fractie van de SGP stemde als enige met GroenLinks/Delta Anders tegen het voorstel. De fractie van de PvdA noemde de totale kosten van een miljoen euro 'erg hoog', maar zag ook kansen voor de Zeeuwse deelne mers. „Die vijftigduizend gul den zijn het ons wel waard", al dus L. Vermeulen-Geschiere. J- P. Hageman (Partij voor Zee land) bracht in herinnering dat Provinciale Staten al diverse malen hun zorgen over de toe komst van West-Zeeuws- Vlaanderen hebben uitgespro ken. „Nu er een mogelijkheid is om Breskens en Sluis te helpen, moeten we dat doen." Advertentie RECEPTIEBALIE BOUWCENTRUM DE HOOP TERNEUZEN uitgevoerd door; Kapelle -fel. 0113-344151 Duiveland, Tholen, deBevelan- den en Walcheren. Ook het mid den van Zeeuws-Vlaanderen komt dan nog 'goed' uit de bus. Het is echter slechter gesteld met het westen van Zeeuws- Vlaandei-en en het land van Hulst. Volgens het onderzoek van Tauw en de Unie van Water schappen zal in die gebieden 'meer dan plaatselijke inunda tie' optreden. Er zullen grote de len blank komen te staan. De bemalings- en/of bergings- door Arjan van Westen VLISSINGEN - Twee Zeeuwse internetsites met informatie over de gezondheidszorg krij gen van de Consumentenbond een voldoende. De bond heeft onlangs een aantal medi-sites getest, wat een regen aan onvol doendes opleverde. De Consumentenbond is niet onder de indruk van de medi-si tes. Tweeëntwintig websites werden onderzocht; er vielen maar zeven voldoendes. Infor matie op de sites blijkt vaak niet betrouwbaar, ondermeer omdat medicijnfabrikanten de websi tes sponsoren: zelfs die van on afhankelijke patiëntenorgani saties. Dat bijwerkingen van geneesmiddelen niet worden vermeld, veroorzaakt ook onge noegen. F. van der Windt-Dijselijnck uit Terneuzen kreeg in de categorie capaciteit in het westen van Zeeuws-Vlaanderen en het land van Hulst is dus te beperkt, of in elk geval beperkter dan in de rest van Zeeland. B. de Kok, hoofd beheer en on derhoud oppervlaktewateren van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen, kan zich in die con clusie niet vinden. De capaciteit van de gemalen is volgens hem voldoende. Er is geen aanlei ding om daar iets aan te doen. De waterlopen moeten wel op individuen een voldoende. „Het ontwerpen van deze site is een uit de hand gelopen hobby", al dus Van der Windt, die zelf mi graine heeft. „Omdat er nog niks voor mensen met migraine op Internet was te vinden, ben ik er mee begonnen." Ze is vereerd met de beoordeling, temeer daar het onderwerp geneesmiddelen maar een ondergeschikte rol speelt op haar site. een aantal plaatsen worden ver breed om het overtollige water beter af te kunnen voeren. Het ingenieursbureau Heidemij doet momenteel onderzoek naar die knelpunten in opdracht van het waterschap. Kosten „Maar", stelt De Kok, „wij kun nen natuurlijk niet onze gema len op bijna ongekende hoeveel heden regenval gaan bouwen. Dan jaag je de inwoners zo op Er staan allerlei artikelen over migraine op de site van Van der Windt. Sponsoring is uit den bo ze. „Ik wil mijn onafhankelijk heid houden.En dankzij de mi- grainesite kunnen patiënten met elkaar in contact komen. Onder haar meisjesnaam schreef Van der Windt een arti kel over hoe een patiënt de ziek te beleeft. „Een professor e- mailde me laatst dat hij mijn kosten. Dan moet je in Zeeuws- Vlaanderen enkele honderden miljoenen guldens investeren. En je loopt nog kans dat het een keer niet lukt alles op tijd weg te krijgen. Als alle sluizen van de hemel opengaan, kunnen die van ons het niet meer aan." Met het Veerse Meer en het Vol kerak-Zoommeer is iets anders aan de hand. Overtollig water uit de polders (en riviertjes bij het Volkerak-Zoommer) komt daarin terecht. Ze fungeren als verhaal van het net had gehaald en in de colleges heeft ge bruikt." Apotheek Apotheek van de Sande uit Vlis- singen kreeg een zeseneenhalf voor zijn site. In de categorie apotheken scoorde niemand ho ger. De Vlissingse apotheek geeft op Internet onder meer in formatie over een rustgevend eerste opvangbuffer, waarna het water naar zee moet. Het bergingsvermogen van beide boezems en de afwatering zijn echter te beperkt bij (extreem) hevige regenval. De onderzoekers hebben zich gebaseerd op gegevens van het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwa terbehandeling (RIZA), die zijn vermeld in de deze week gepre senteerde Voortgangsrapporta ge waterbeheer in Nederland. kruidenmiddel. „We zijn trots dat we tot de beste sites worden gerekend", reageert M. Snoek, eigenaar van de apotheek in Vlissingen. Samen met mede eigenaar O. Kieviet en website- master W. Zwarte ontwierp hij de site. „Je gaat met de tijd mee." Internet is volgens Snoek goed voor de naamsbekendheid van de apotheek. En via de digi tale snelweg brengt de apotheek een rustgevend kruidenmiddel aan de man. Volgens Snoek zijn er van de 1600 apotheken in Nederland slechts zo'n veertig op het Inter net te vinden. Van de Sande is de enige uit Zeeland. Dat zijn apo theek niet hoger scoort, komt volgens Snoek omdat de Consu mentenbond nu eenmaal heel erg kritisch over apothekers is. Adressen: ivww.people.zeelandnet- .nl/vdwindt/migraine.htvi en ww- w.vandesande.nl door Ingrid Huibers MIDDELBURG - De Stichting Miljoenen zijn tegen en het plat form Leefbaar Zeeland hebben vrijdag opnieuw aangedrongen op een onafhankelijk onderzoek naar de bouwplannen voor op slaggebouwen voor kernafval van Covra. De beide organisaties vroegen bestuursrechter T. Damsteegt, dat onderzoek te laten uitvoe- i-en. De Centale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) is bezig met de bouw van enkele nieuwe opslaggebouwen voor hoogradioactief afval en ver armd uranium. Miljoenen zijn tegen en Leefbaar Zeeland vre zen dat de gebouwen bij een ovei'stroming (gedeeltelijk) zul len instorten. De zaak kwam bijna twee we ken geleden ook al voor de rech ter-. Advocaat N. Steijnen van de stichting wraakte toen rechter Damsteegt, omdat die volgens de raadsman niet onpartijdig was. Drie rechters hebben in middels - als wrakingskamer - besloten dat Damsteegt niets valt te verwijten, zodat deze de hernieuwde zitting gisteren ge woon weer voorzat. Het was een ingewikkelde zaak, omdat het overstromingsgevaar niet in de bouwvergunning wordt geregeld, maar in de mi lieu- en de kernenergiewetver gunning. Die zijn niet door de gemeente, maar door de Rijks overheid afgegeven. De Raad van State wees een verzoek tot schorsing van die laatste twee vergunningen begin januari al af. Damsteegt moest zich vrijdag- beperken tot een beoordeling van de bouwvergunning die de gemeente Borsele de Covra begin februari verleende. Die vergunning kan alleen worden geschorst, als blijkt dat de ge meente zich niet heeft gehouden aan bijvoorbeeld de woningwet, de bouwverordening of het ter plaatse geldende bestemmings door Piet Kleemans RENESSE - Het experiment met de tijdelijke post van het Openbaar Ministerie (OM) in Renesse is volgens justitie voor herhaling vatbaar. „De tijd van grof geweld en een agressieve sfeer in Renesse lijkt voorbij", schrijft het arrondissements parket Middelburg in een pers bericht. Vrijdag was de OM-post in het Renesser politiebureau voor het laatst dit seizoen bemand. Het doel van het justitiële zomer- kantoor in Renesse was wets overtreders direct een tastbaar bewijs te verschaffen dat hun gedrag niet wordt getolereerd. Voorheen duurde het soms maanden eer een vechtersbaas of drinkebroer een oproep kreeg om voor de rechter te verschij nen en kon het nog eens maan den duren voordat het daadwer kelijk zover was. Maar dat is over. Wildplassers, vechtersba zen, dronkelappen en drugsbe- zitters kregen afgelopen zomer seizoen in Renesse meteen de rekening voor hun gedrag ge presenteerd. En wie niet direct betaalde mocht het bureau pas uit met een dagvaarding en een 'transactieaanbod' in de hand. plan. Dat was precies het (vrij forme-le) betoog dat de advoca ten J. de Voogd namens de ge meente Borsele en A ten Veen namens de Covra voerden. Tot groot ongenoegen van Steijnen. Die noemde het een 'bureaucra tische stompzinnigheid' om de bunker voor de opslag van hoogradioactief afval in een 'extreem overstromingsgevoe- lig gebied' te bouwen. Burge meester en wethouders van de gemeente Borsele hadden naar zijn mening al veel eerder moe ten ingrijpen. Het ergerde Steijnen bovendien dat noch De Voogd, noch Ten Veen wilde ingaan op zijn ver zoek om een extra onderzoek naar de bestendigheid van de nieuwe bouwwerken tegen overstromingen. 'Het gaat hier om de bouwvergunning', was het verweer van beide heren. Damsteegt laat maandagmor gen weten of hij het schorsings- verzoek voor de bouwvergun ning inwilligt. Treinverkeer bijna hele dag gestremd VLISSINGEN - Het trein- verkeer tussen Vlissingen en Goes is vrijdag bijna de hele dag gestremd ge weest. Oorzaak was een defecte bovenleiding tus sen Arnemuiden en Mid delburg. Vanaf negen uur 's och tends konden in beide richtingen geen treinen meer rijden. De Neder landse Spoorwegen zette bussen in van en naar Goes. Pas om acht uur in de avond konden de eerste stoptreinen, zij het met vertraging, de dienst.her- vatten. Was de boete na twee weken nog niet betaald, dan viel bij de wetsovertreder onherroepelijk een oproep om voor de recht bank te verschijnen in de bus. Verder liepen de afgelopen maanden in Renesse zomera- genten rond: extra politiemen sen vanuit andere districten die op Schouwen-Duiveland een 'werkvakantie' doorbrachten. De samenwerking tussen de re guliere politiemensen in Renes se en de zomeragenten is uitste kend bevallen. Het lik-op-stuk beleid in combinatie met de snelle justitiële afhandeling heeft volgens justitie prima ge werkt. „Dat de nieuwe aanpak in Renesse vruchten afwerpt is wel duidelijk. Renesse is weer een gezellig en veilig uitgaans centrum geworden." Tijdens de zomermaanden behandelden de parketsecretarissen 59 recht bankzaken. De boete werd in 25 gevallen direct betaald, 26 keer werd een dagvaarding uitge reikt, vijf keer werden wets overtreders gesommeerd voor de rechter te verschijnen en drie keer werden minderjarigen op de bon geslingerd. Daarnaast werden 106 overtredingen be handeld en schreef de politie 467 bonnen uit. MIDDELBURG - De Zeeuwse zwembaden zijn vrij van de legionellabacterie. De afdeling milieuhygiëne van de provincie onderzocht de afgelopen maanden 65 van de 105 zwemgelegenheden. In een aantal gevallen moest uit voorzorg de installatie worden aan gepast. Het Sportfondsenbad in Vlissingen - de enige gelegenheid waar eerder dit jaar de bacterie werd aangetroffen - bleek na herbemonstering eveneens vrij van legionella. Veertig van de 105 zwemgelegenheden werden uitgesloten van onderzoek omdat ze niet zijn voorzien van warmwaterdouches en/of whirlpools. Blij verrast is op de burelen van deze krant kennis geno men van spandoeken die melden dat de scholen weer zijn begonnen. Daarmee is een welkome bron voor het passend indien van dit hoek je opnieuw bereikbaar ge- ivorden. Laat het nou in de eerste week al raak zijn! Zo was daar een meisje uit groep 3, dat in haar nieuwe schriftje heel mooi had ge schreven. De juf vond dat ook. Maar bij het uitreiken van de door haar nagekeken schriften ontstond een aan doenlijk misverstand. Verontwaardigd wendde de zesjarige zich tot de juf: „Er heeft iemand in mijn schrift gekrast!". Wist het meisje veel dat de goedkeurende krul van de juf als compliment was bedoeld. De kiel voor het tweede door de Schelde te bouwen fregat in de Zeven Provinciën-klasse werd gisteren gelegd. door Roelf Reinders VLISSINGEN - De kans is groot dat de Koninklijke Schelde Groep een inspec tieschip voor de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gaat bouwen. De Vlissingse werf is in de race om de bouw van het zestig meter lange schip als laagste inschrijver uit de bus geko men. Dat maakte R. van den Heuvel, voorzitter van de Raad van Bestuur, vrijdag bekend bij de kiellegging van het luchtverdedigings- en command ofregat Hr. Ms. Tromp. „Er is nog geen contract maar we maken een goede kans", verklaarde Van den Heuvel. „De toekomst van De Schelde ziet er met de ze boot weer heel wat leuker uit dan zonder." Hij wilde niet zeggen hoeveel geld er met de bouw van het inspectie schip is gemoeid. Directeur-generaal materieel J. Fled- derus van het ministerie van Defensie was de kiellegger van de Tromp. Het schip is de tweede in een serie van vier luchtverdedigings- en commandofre gatten, die De Schelde voor de Konink lijke Marine bouwt. Het schip moet in 2002 klaar zijn. Met de kiellegging is het fundament van het schip klaar. Van den Heuvel zei dat deze kiellegging een signaal van continuïteit voor de marinebouw is. „Zonder continuïteit gaat het kennisapparaat in een jaar of drie ter ziele." De vier commandofregatten van de Ze ven Provinciën-klasse zijn de nieuwe vlaggenschepen van de marine. Zij ver vangen de verouderde twee geleidewa penfregatten van de Tromp-klasse en de twee standaardfregatten van de Kortenaer-klasse. De kiellegging van de Zeven Provinciën, het eerste schip uit deze klasse, was op 1 september vo rig jaar. De Tromp en de Zeven Provin ciën liggen achter elkaar in dezelfde as semblagehal. Over twee jaar zijn de eerste proefvaarten van het laatste schip gepland, in maart 2002 kan de marine ermee varen. De Tromp en de andere twee fregatten (De Ruyter en de Evertsen) volgen met tussenpozen van een jaar. De Zeven Provinciën-schepen zijn 144 foto Ruben Oreel meterlang en 17 meter breed en krijgen een bemanning van ruim tweehondei'd personen. Sinds de kruisers De Zeven Provinciën en De Ruyter (kielleggingen eind jaren dertig) heeft De Schelde niet meer zulke grote fregatten gebouwd. Vanaf de schepen van deze klasse wordt het commando gevoerd over diverse schepen. Met de wapensystemen moe ten de schepen zo'n eskader tegen vij andelijke raketten en vliegtuigen ver dedigen. De Zeven Provinciën-klasse is de Stealth onder de oorlogsboten. De schuine zijkanten weerkaatsen ra- darstralen de zee of de lucht in zodat het op de radar lijkt alsof het niet om een marineschip maar om een vissers boot gaat. Advertentie j&jÉffjf STRATEGISCHE KEUS VAN EEN ACTIEVE ONDERNEMER - sGemeente Goes feliciteert met de nieuwe huisvesting op bedrijventerrein Eindewege

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13